#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2011 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Fucking life is too short Steve...”




Ουδέποτε υπήρξα freak  της τεχνολογίας. Όμως, από κάποιες περίεργες συγκυρίες της ζωής συχνά βρισκόμουν μπλεγμένος στη γοητεία της.

Ένας   κολλητός φίλος άρχισε να δουλεύει  στο R & D της IBM.  Επειδή τα χειρόγραφά μου μοιάζουν με …ιερογλυφικά,  εκεί στα μέσα της δεκαετία του 1980, μου έκανε δώρο έναν IBM Pc Junior. Από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν στην αγορά. “Για να μην σκοτώνεσαι με τις γραφομηχανές», μου είπε, «αν και εσύ είσαι όνειδος για την τεχνολογία»!

Μου πήρε κανένα μήνα μέχρι να καταλάβω  πως δούλευε εκείνο το μαραφέτι και στο τέλος ούτε τα μισά δεν έμαθα, αλλά ήταν κάτι το απίθανο! Σε σχέση με τη γραφομηχανή, εννοείται!

Κάθε φορά που η ΙΒΜ ήταν να βγάλει ένα  καινούργιο προϊόν στην αγορά  ήμουν από τους πρώτους που το ..δοκίμαζε! Με το διόλου κολακευτικό επιχείρημα «άμα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις  εσύ, ε τότε θα το κάνει  οποιοσδήποτε!» Συνήθως, μου έμενε αμανάτι το προϊόν! Το τίμημα της ..προσβολής, όπως συνηθίσαμε να λέμε!

Κάποια στιγμή, θα πρέπει να ήταν το 1988, με  προσκάλεσε να παρακολουθήσω μια ημερίδα  για τις νέες τεχνολογίες.  Ομιλητής  ένας  ..πιτσιρικάς, που για καμιά ώρα έλεγε…ασυναρτησίες! Δεν καταλάβαινα λέξη! Στο τέλος δεν άντεξα, βρήκα μια δικαιολογία και σηκώθηκα να φύγω.  Ήμουν σχεδόν στην πόρτα της εξόδου  όταν τον άκουσα να λέει:  «your only limit is your imagination!”

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/10/2011 12:39:37

    Αναπαύσου εν ειρήνη, Steve.
    Άδικος ο χαμός σου.
    Κρίμα!

  2. xenios avatar
    xenios 06/10/2011 12:56:13

    «your only limit is your imagination» ...

    Η φαντασία του Steve δεν είχε όρια.

    Καλοτάξιδος.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 06/10/2011 14:09:27

    “Recruiting is hard. It’s just finding the needles in the haystack. You can’t know enough in a one-hour interview.

    So, in the end, it’s ultimately based on your gut. How do I feel about this person? What are they like when they are challenged?

    I ask everybody that: ‘Why are you here?’ The answers themselves are NOT what you’re looking for. It’s the meta-data.” ~RIP Steve Jobs (1955-2011)

  4. da avatar
    da 06/10/2011 14:55:16

    Πάει και ο Steve Jobs. Εμβληματικές φυσιογνωμίες που «αλλάζουν» τον κόσμο…

  5. καινός avatar
    καινός 06/10/2011 15:45:35

    RIP αναντικατάστατε...


    Αν και δυσκολεύομαι να δώσω τέτοιο χαρακτηρισμό...

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/10/2011 16:35:07

    Ουδείς αναντικατάστατος! Μην ανησυχείτε ήδη ο επόμενος Στηβ Τζομπς θα είναι κάπου κρυμμένος....

  7. vaskor avatar
    vaskor 06/10/2011 16:47:23

    Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ που έκανες τη ζωή μας πιο εύκολη.
    Ένα μεγάλο γιατί να φύγεις τόσο νωρίς.
    Ενα μεγάλο ερωτηματικό για το ποιος θα μας δίνει έμπνευση.
    Πήγαινε εκεί που ανήκεις Steve, στους ουρανούς. Πέρα από τα γήινα όρια.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/10/2011 18:07:35

    Η ζωή είναι σκληρή, και μετά πεθαίνεις...

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/10/2011 19:17:49

    Και τώρα που πεθαίνουμε, η ζωή μεταξύ των ανθρώπων έχει γίνει άγρια ζούγκλα (ό ένας άνθρωπος "τρώει" ζωντανό τον άλλο άνθρωπο).
    ΕΥΤΥΧΩΣ που πεθαίνουμε, διότι έτσι ΣΤΑΜΑΤΑ το ΚΑΚΟ (που κάνουν οι άνθρωποι) πάνω στη γη.
    Ο θάνατος, είναι (δυστυχώς) ένα ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακό.

  10. theo1611 avatar
    theo1611 06/10/2011 20:14:17

    Πρωτοπόρος!!!

    Το προϊόν και η εξέλιξη πριν από το marketing!!!

    Εμείς οι φανατικοί κάποια στιγμή δεν αντέξαμε, μηδίσαμε.

    Μας είχε εγκαταλείψει και ο Steve, και με το δίκιο του.

    Μετά επανήλθε και μας (τους) έδωσε να καταλάβουμε (καταλάβουνε) και στα προϊόντα και στο marketing!!!

    Σε ευχαριστούμε Steve, έστω και πολύ καθυστερημένα!!!

    Απλά, δεν μπορούσαμε και δεν είμασταν άξιοι να σε παρακολουθήσουμε all the way!!!

  11. atheo avatar
    atheo 06/10/2011 22:17:23

    Μας θυμησε να ακουμε την καρδια μας και τα ονειρα μας.
    Θα τον θυμομαστε παντα.
    Καλο ταξιδι

    • Dora avatar
      Dora @ atheo 07/10/2011 02:43:42

      atheo,
      Αφου εισαι "αθεο" για ποιο ταξιδι μιλας??????

  12. Dora avatar
    Dora 07/10/2011 11:56:11

    Βρε παιδια,να ρωτησω κατι,εγω η χαζουλα,που δεν καταλαβαινω?
    Τελευταια ακουω και διαβαζω την φραση "καλο ταξιδι"!!!
    Τωρα....δικο μας ειναι αυτο? Εγω,παλαιομοδιτισα ενταξει,αλλα μονο "Θεος 'σχωρεστον" ακουγα στις κηδειες η στα μνημοσυνα στην Ελλαδα παντα η "Θεος ν'αναπαυσει την ψυχη του" η το ανεκδιηγητο "ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει"(λες δηλαδη κι το νεκρο σωμα θα εχει την συναισθηση του βαρους που σηκωνει).

    Τωρα αυτο το "καλο ταξιδι"απο που εχει βγει?Αμερικανικο ειναι? Ευχεσαι σε καποιον που θα παει,ξερω γω,απ' τον εβρο στην Αθηνα με το αυτοκινητο η αλλο μεσον,"καλο ταξιδι"για ν'αποφυγει κινδυνους στον δρομο (τρακαρισματα κλπ).

    Τωρα ενας που πεθανε,πως να εχει δηλ.,καλο ταξιδι.Μηπως κι εχει δηλαδη καμμια μετωπικη με καμμια αλλη ψυχη στο δρομο για τον ουρανο? Και κραταει πολυ αυτος ο δρομος,για να υπολογιστει σαν "ταξιδι"? Εχουμε τιποτα στοιχεια γι'αυτο κι εγω εχασα παλι????

    Η χοντρη πλακα ειναι οτι το λενε κι οι αθεοι η οι κομμουνιστες που δεν πιστευουν στην μεταθανατον ζωη και δεν αντιλαμβανονται ποσο αστειοι γινονται!!!!