#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Ψηφίστε για να τους κοροϊδέψουμε και να πάρουμε τα λεφτά”!!!

[caption id="attachment_108987" align="alignnone" width="600" caption="Κοινοβουλευτική Ομάδα ΠΑΣΟΚ"][/caption]

Σήμερα το πρωί ο καλεσμένος στην εκπομπή του Αφτιά, βουλευτής ΠΑΣΟΚ Β' Πειραιά κ. Δημήτρης Λιντζέρης μας έδωσε την εξήγηση της προθυμίας του ΠΑΣΟΚ να υπερψηφίσει το μεσοπρόθεσμο. Σε μία στιγμή αφοπλιστικής ειλικρίνειας ομολόγησε ότι το μεσοπρόθεσμο είναι φύση αδύνατον και δεν πρόκειται να εφαρμοστεί! Πρόσθεσε όμως ότι είναι επιβεβλημένο να υπερψηφιστεί έτσι ώστε να πάρουμε την πέμπτη δόση του δανείου!

 

Αναρωτιέμαι αν το σκέφτηκε μόνος του ή αν του το είπε ο Βενιζέλος για να τον πείσει να το υπερψηφίσει. Μέρες τώρα ο υπουργός οικονομικών δηλώνει ότι θα μιλήσει με τους βουλευτές του κόμματός του και ειδικά με αυτούς που έχουν εκφράσει επιφυλάξεις ή και αντιρρήσεις για το μεσοπρόθεσμο.Αυτά τους λέει;
Έτσι τους πείθει; “Ψηφίστε παλικάρια μου... μόνο για τα μάτια του κόσμου είναι!”;

 

Δηλαδή το όλο σκεπτικό βασίζεται στην κοροϊδία;

 

Θα τους κοροϊδέψουμε και θα πάρουμε τα λεφτά. Μετά βλέπουμε... ή όπως λέει και ο Βενιζέλος “Ο Θεός της Ελλάδας είναι μεγάλος”!

 

Σοβαρότης μηδέν!

 

Και ας πούμε ότι πείθονται οι βουλευτές και το ψηφίζουν. Τι θα γίνει μετά;

 

Ο Δ. Λιντζέρης έφερε ως επιχείρημα της αδυναμίας εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου την προβλεπόμενη συχνότητα αποκρατικοποιήσεων.
Ούτως ή άλλως με την απλή κοινή λογική καταλαβαίνει ο καθένας ότι είναι αδύνατον να αποκρατικοποιούνται 2-3 περιουσιακά στοιχεία κάθε εβδομάδα.
Δεν θέλει φιλοσοφία! Και δώρο να τα κάνεις δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να βρεις τόσο εύκολα κάποιον να του τα φορτώσεις.

 

Με τα υπόλοιπα όμως τι θα γίνει; Όλα όσα προβλέπει το μεσοπρόθεσμο για την φορολόγηση των Ελλήνων θα ισχύσουν; Θα φορολογηθούν και εισοδήματα τα οποία μέχρι σήμερα δικαιολογούσαν ΕΚΑΣ λόγω φτώχειας; Θα ξανα-υπερ-φορολογηθούν τα ακίνητα; Θα αυξηθεί η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης;
Θα φορολογηθεί ότι κινείται, πετάει ή κολυμπάει; ΒΕΒΑΙΩΣ!

 

Άρα για άλλη μία φορά, το ΠΑΣΟΚ ετοιμάζεται να “κοροϊδέψει” τους ξένους ενώ στην πραγματικότητα κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

 

Είναι σίγουρο ότι το μεσοπρόθεσμο θα περάσει κανονικά.
Είτε με τις ψήφους μόνο του ΠΑΣΟΚ (όλου του ΠΑΣΟΚ!) είτε με την βοήθεια της “αγίας οικογένειας” και των συν αυτώ... θα ψηφιστεί.

 

Μάλλον θα βαρεθούμε να ακούμε, κατ' ιδίαν αλλά και στα ΜΜΕ, την επιχειρηματολογία: “μην φοβάστε... δεν θα εφαρμοστεί... είναι για να πάρουμε την 5η δόση”!

 

Να δω όμως τι θα πουν στον κόσμο όταν αρχίσει να εισπράττει λιγότερα ή να παραλαμβάνει τα ραβασάκια από την εφορία ή να πληρώνει περισσότερα για να καλύψει τις στοιχειώδεις ανάγκες του....“μην ανησυχείτε... είναι για τα μάτια του κόσμου... για να κοροϊδέψουμε τους ξένους ότι δήθεν τηρούμε το μεσοπρόθεσμο”;

 

Κάποιος πρέπει να ενημερώσει την κυβέρνηση ότι αυτά τα γελοία επιχειρήματα δεν βρίσκουν πλέον αποδέκτες.

 

Βαρεθήκαμε την κοροϊδία.Δεν την αντέχουμε άλλο!

 

Μπορεί το ΠΑΣΟΚ να είναι εδώ και στην βουλή να αποδειχτεί “ενωμένο δυνατό” αλλά οι ψηφοφόροι του το εγκαταλείπουν και το τέλος αυτής της κυβέρνησης πλησιάζει.

http://koinos-topos.blogspot.com/2011/06/blog-post_27.html

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Southlancer avatar
    Southlancer 27/06/2011 13:53:40

    Σε λίγους μήνες οι λέξεις Πασόκ, και Πασόκος θα ενταχθούν κατά Μπαμπινιότη στις χειρότερες βρυσιές της ελλινικής;

    • M.Γ avatar
      M.Γ @ Southlancer 27/06/2011 14:43:49

      Αυτο ισχυει εδω και πολλα χρονια,αφορα επισης και την επιστημη της ζωολογιας, οπου το ειδος "πασοκανθρωπος" εχει ηδη αποτελεσει ειδικη
      κατηγορια του ανθρωπινου γενους.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ M.Γ 27/06/2011 14:51:24

        Homo pasokus...

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Southlancer 27/06/2011 16:36:06

      πασοκιά (η) [ουσ.]: πράξη που στοχεύει στην εξαπάτηση ~ «Άσε τις πασοκιές και μίλα ξεκάθαρα»

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/06/2011 14:03:44

    Και λέω τώρα εγώ ο καχύποπτος...

    ...μπας και τέτοιες δηλώσεις είναι βαλτές να γίνουν, ώστε οι "κουτόφραγκοι" να εξαγριωθούν και να επιβάλουν πλέον και τύποις την υποτέλεια;

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 27/06/2011 14:12:48

    Οποιος μπορει να εγγυηθει με ειλικρινεια, οτι η Χωρα θα κυβερνιοταν απο την ΝΔ-2009/2001-και το σεναριο δεν θα ηταν πανομοιοτυπο, ας το δηλωσει/εξηγησει.Οτι και να λενε (απαντες οι Βουλευτες) οπου και αν ανηκουν, η ουσια ειναι μια: Ουδεις εξ αυτων επιθυμει (για ιδιον οφελος) να βγουμε απο το ΕΥΡΩ οτι και αν λεει, ολοι προσπαθουν να επιβιωσουν για το "επ'αυριον", επιδιωκοντας ταυτοχρονα να μην χαθει - οχι η ευρυτερη κοινωνικη συναινεση -., (για αυτην "χεστηκαν"), αλλα να μην διαρραγει ο πυρηνας των εναπομειναντων φανατισμενων που θα εξακολουθησουν να στηριζουν σαν πιστα "σκυλια" τα Δυο Κομματα που χρεοκοπησαν την Χωρα...Αρα, ζητουμενο δεν ειναι τι λεει ο Λυντζερης...Τα ιδια (ετσι γραφουν σε αλλα blogs), ισχυριζεται και η κ.κ.Ελσα Παπαδημητριου...Κανενα προβλημα.Το ζητημα ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ, ειναι the day after...Να παραμεινουν ως κηνσορες και παντογνωστες στα Κοινοβουλευτικα Εδρανα και να υπαρχουν πιστα και προσκυνημενα κομματοσκυλα που να τους φιλουν "ως αλλους capo" τα χερια...Να ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Γιατι χωρις προσκυνημενους και χειροκροτητες, η υπαρξη τους ειναι παντελως αδικαιολογητη.

    • ax-bax avatar
      ax-bax @ ΧΡΗΣΤΟΣ 27/06/2011 17:16:14

      Στην αρχή είχαμε τον πρώην βομβιστή της χούντας και μεγα μετα-ρυθμιστή να μας σώσει.Και πέσανε κάτι μάσες......ολυμπιακών διαστάσεων.
      Μετά ήρθε ο μακελάρης του Μπαϊρακτάρη.Ηρθε η γενοκτονία της διαφθοράς και της γραφειογρακτείας να μας σώσει.Οσμές σκανδάλων και τσίκνας.....ντουμάνι.
      Φτάσαμε στο λεφτά υπάρχουν -- όπως λέμε να Λόλα ένα μήλο.Αλλος ένας σωτήραςΚόβει μισθούς συντάξεις κυρίως όμως κόβει το μέλλον από τα παιδιά μας.
      Και τώρα αρχίζει να εμφανίζεται ο νέος σωτήρας μας-το νέο αστέρι.Ερχεται ο Αντουάν, να μας σώσει και αυτός.

      Αρκετά με το κουτόχορτο.Τα ίδια είναι όλοι τους - το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα γατζωθούν στην εξουσία και στην 'κονόμα.
      Και αυτοί και τα λαμόγια που έχουν μαζευτεί γύρω τους και κάνανε τη χώρα ....(αντε να μην πω τώρα)

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ ax-bax 28/06/2011 01:47:58

        Ειμαι σίγουρος οτι προηγουμένως δεν είδες την ημερομηνία λήξης.
        (Για τα φάρμακα εννοώ...)

  4. mind trap avatar
    mind trap 27/06/2011 14:29:56

    Μια φορά κυκλοφορούσε ένας πλανόδιος γύφτος που στην καρότσα του DATSUN είχε γεμίσει την πραμάτεια του για τα προς το ζην. Μόνο που αυτή τη φορά δεν πωλούσε καρπούζια ή πατάτες ή καρέκλες. Ήταν πολύ προχό ο γύφτος και πωλούσε I-Pad. Η καρότσα του ήταν γεμάτη με I-pad!

    Πράγματι λοιπόν, μαζεύτηκε πολύς κόσμος να δει τα I-Pad που πωλούσε ο γύφτος καθώς τα είχανε ακούσει στη τηλεόραση και γενικά πολύ διαφήμιση για αυτές τις συσκευές. Στην αρχή διστακτικά ο κόσμος κοιτούσε τις νέες συσκευές, μη μπορώντας να πιστέψει στα μάτια του πως ο γύφτος είχε τέτοιο επιχειρηματικό δαιμόνιο και αντί για καρπούζια το είχε γυρίσει σε Apple!
    Κάποια στιγμή λοιπόν ακούγεται από το πλήθος....
    -Μην τα αγοράζετε γιατί το πιθανότερο είναι να είναι μαϊμού!
    Ο γύφτος προσβλήθηκε και απάντησε "Πάρε κυρία μου.. εγγυώμαι εγώ την καλή λειτουργία!"
    Και ποιός είσαι εσύ που εγγυάσαι? τον ρωτάει η κυρία.
    Ο Μήτσος ! απαντάει με φυσικότητα ο γύφτος.

    Και που θα σε ξαναβρούμε Μήτσο ???

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2011 15:41:46

    "Ποτέ δεν υπονόησα ότι θα καταψηφίσω το Μεσοπρόθεσμο, ή κάτι από αυτά που είναι τόσο πολύ κρίσιμα, θα προτιμούσα αν έφτανα εκεί να παραιτηθώ. Άρα ποτέ στο μυαλό μου δεν ήταν να πάρω ένα τόσο μεγάλο ρίσκο σε τόσο κρίσιμα θέματα, το ρίσκο στην πλάτη μου για το μέλλον της χώρας. Δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό", τόνισε μιλώντας στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Ν. Σαλαγιάνης.

    Κυβίστηση αλά Κομανέντσι;

  6. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 27/06/2011 15:58:51

    ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΟΣΩΝ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ.ΝΑ ΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ.ΝΑ ΤΟΥΣ ''ΜΑΥΡΙΣΟΥΜΕ''ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΟΥΝ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΕΔΡΑΝΟ.

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ ΑΓΡΟ 27/06/2011 17:16:49

      Νὰ μὴν τοὺς μαυρίσουμε στὶς ἐκλογὲς ἀλλὰ στὶς καρπαζιὲς!

  7. kiki avatar
    kiki 27/06/2011 17:06:02

    Το γελοιοι ειναι λιγο.
    Υπαρχουν λογια για να μπορεσεις να τους περιγραψεις, η φαντασια και η γνωση η πολυ καλη της ελληνικης γλωσσας δεν φτανουν, τι να πουμε πια.
    Λιωστε αυτα τα σκουληκια που ερπουν γλυφοντας και με τα κερατα τους.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 17:15:53

    ΕΠΙΣΗΣ Ο ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ ( ΤΟ ΜΟΥΣΑΚΙ ΝΤΕ) ΣΑΛΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΄΄ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΥΧΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ, ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΝΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΕΤΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ΄΄.....

    • kiki avatar
      kiki @ ΕΥΑ 27/06/2011 18:16:42

      Θα κλαψω , στην ιδια σχολη ηθοποιας με τον Βασιλακη Καιλα πηγαν?

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ kiki 28/06/2011 01:52:18

        Αυτό είναι σίγουρο

        Αλλά δέν καταλαβαίνουν οτι με τα ψηφίζω δεν ψηφίζω προκαλούν περισότερο ?????

  9. SAS avatar
    SAS 27/06/2011 18:42:55

    Σοβαρότης μηδέν!

    Η κατάλληλη έκφραση ...

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 18:50:00

    ΚΙΚΗ ΜΟΥ
    ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΟΥΣΑΚΙ ΕΤΡΕΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ..

  11. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 27/06/2011 19:11:17

    ..πάντα αυτή ήταν η ..φιλοσοφία του ΠαΣοΚ ! Φάε πιές σήμερα και μη μεριμνάς δια την αυριον! Ας αρπάξουν τώρα την δόση και μέχρι την επόμενη..ή ο γαιδαρος ψοφά ή το σαμάρι σπάει..( αυτό δεν κάνανε μέχρι τώρα;) Έτσι που πάνε με τις επόμενες δόσεις θα...διορίσουν !! κιόλας. Θα το δείτε, εδώ θα είμαστε.

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/06/2011 09:58:07

    Τις δηλώσεις του κ Λιντζέρη και άλλες ανάλογες στελεχών, βουλευτών και υπουργών του ΠΑΣΟΚ καλό είναι εκεί στη ΝΔ να τις μαζεύουν και κάποια στιγμή να τις παρουσιάσουν στους Ευρωπαίους εταίρους μήπως και καταλάβουν πως , γιατί και από ποιους μπλοκάρεται η εφαρμογή του (κακοσχεδιασμένου) μνημονίου.