29/09/2010 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Χαμός" στον Τύπο - εκβιασμός στο Βήμα

Δυσμενείς εξελίξεις στο χώρο του τύπου καθώς πριν από λίγο, σύμφωνα με πληροφορίες, αποφασίστηκε 48ωρη απεργία αύριο και την Παρασκευή στα δύο μεγαλύτερα συγκροτήματα τον ΔΟΛ και τον Πήγασο. Αιτία οι μαζικές απολύσεις στα δύο μαγαζιά που έχουν προκαλέσει αναταραχή σε χιλιάδες εργαζόμενους.

Σε ωμό εκβιασμό κατά εκατοντάδων εργαζόμενων στο Βήμα, προχώρησαν ο Σταύρος  Ψυχάρης και ο Παντελής Καψής. Πριν από λίγο ανακοίνωσε στους εργαζόμενους της  εφημερίδας ότι κλείνει το ημερήσιο Βήμα και μένουν στο δρόμο εκτός κι αν  αποδοκιμάσουν την απεργία που κήρυξε η ΕΣΗΕΑ για αύριο και την Παρασκευή.

Χαμός αυτή τη στιγμή και στον Πήγασο όπου γίνεται γενική συνέλευση και υπάρχουν σοβαρές διαφωνίες και αντιπαραθέσεις.

Πάντως οι δικές μας πληροφορίες και εκτιμήσεις αναφέρουν ότι οι δημοσιογράφοι δεν θα ψηφίσουν υπέρ της απεργίας επειδή αντιλαμβάνονται ότι θα αποτελέσει το πρόσχημα για διώξεις και εκκαθαρίσεις στον κλάδο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 14:45:10

    Μποκοτάζ στις φυλλάδες των νταβατζήδων της διαπλοκής. Χαίρομαι για όσα τραβάνε. Δυστηχώς οι εργαζόμενοι την πληρώνουν στο τέλος..Η παραπληροφόριση και τα ψέματα τιμωρούνται..

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 14:45:25

      Μποικοτάζ

      • dyspistos avatar
        dyspistos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 21:21:21

        δυστΥχώς !

  2. 11888 avatar
    11888 29/09/2010 14:53:27

    Εγω τις εχω κοψει ολες τις εφημεριδες εδω και μηνες ακομα και αν οι προσφορες σε ταινιες ειναι δελεαστικες.Για τηλεοραση ουτε λογος.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/09/2010 15:24:23

    Οι εφημερίδες τους θα βγουν τις ημέρες της απεργίας;

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ Επώνυμος 29/09/2010 15:26:57

      Ρώτα την Τυποεκδοτική.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Άνθρωπός τις 29/09/2010 23:14:20

        Χαχα! Καλό!

  4. nasos avatar
    nasos 29/09/2010 15:49:46

    όσο και αν λυπάμαι τους εργαζόμενους που υποφέρουν,η δημοκρατική μου συνείδηση μου επιβάλει να μην δίνω ούτε ένα ευρώ στους λεχρίτες-εκδότες που έχουν κατακλέψει την χώρα χάρις τις λαχανοφυλλάδες τους

  5. ΣΕΡΤ avatar
    ΣΕΡΤ 29/09/2010 16:23:31

    το θεμα είναι εκεί που μπορείς να γράφεις, να γράφεις καθημερινά.Απαραίτητο

  6. the force avatar
    the force 29/09/2010 18:24:28

    Εγω πλεον εφημεριδα παιρνω ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ και ΜΟΝΟ αν εχει ΠΟΛΥ καλη ταινια,
    και συνηθως ουτε την διαβαζω, την πεταω εχοντας δει μονο
    τις προσφορες απο τα φυλλαδια των πολυκαταστηματων.

    Επιτελους οι κωλοφυλλαδες μονες τους απεκτησαν την τυχη που τους αξιζει

    οσο για καναλια,

    βλεπω καμμια φορα ειδησεις στο ΜΕΓΚΑ επιτηδες για να γελαω με το ζορι των πασοκοσκυλων να στηριξουν με νυχια και με δοντια το αθλιο πασοκ.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 19:15:43

    Ο Παντελής Καψής, άρρωστος ΠΑΣΟΚος, εκβιάζει εργαζόμενους!!! Ο σοσιαλιστής που θέλει να πολιτευτεί με την ΠΑΣΟΚΑΡΑ. Βαρβαρότητα

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 20:33:04

      Εκβιαστές πώπω τι λές δεν σε πιστεύω

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/09/2010 19:16:50

    να κλείσουν και να καούν συθέμελα.

  9. kiki avatar
    kiki 29/09/2010 19:18:20

    Μετα απο εναν Δημακο διευθυντη του ΒΗΜΑΤΟΣ,εναν,Νιτσο,κατεληξαν στον θλιβερο και μοιραιο της εργοδοσιας Καψη,να κλεισει την εφημεριδα,θλιβερο ανθρωπαριο.
    Κριμα στους δυστυχεις οχι διασημους δημοσιογραφους,και προσωπικο που εμειναν ανεργοι.

  10. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 29/09/2010 19:39:30

    «κλείνει το ημερήσιο Βήμα και μένουν στο δρόμο εκτός κι αν αποδοκιμάσουν την απεργία….»

    Ο εκβιασμός φαίνεται να είναι προμελετημένα τόσο ωμός, για να μην… περάσει.
    Ήθελαν να το κλείσουν ούτως ή άλλως…λόγω κυκλοφοριακού πάτου.

  11. panagos avatar
    panagos 29/09/2010 20:04:56

    1965 : Οπαδοί της ένωσης κέντρου καίνε φύλλα των Νέων και του Βήματος, λόγω αποστασίας.
    2010: Ο Ελληνικός λαός γυρνάει την πλάτη στις φυλλάδες των διαπλεκομένων ( Νέα, ΈΘνος, Βήμα ) και στα χουντοκάναλα.

    Αλήθεια, γιατί δεν πάνε οι φορτηγατζήδες στον ΔΟΛ και στον Πήγασο για συμπαράσταση στους ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ ;
    Έρχεται το τέλος της διαπλεκόμενης δημοσιογραφίας και των μεγαλοεκδοτών. Τελειώνουν μαζί με όλα τους τα ψέματα... Δεν θέλουμε να βλέπουμε την γκαιμπελική προπαγάνδα τους ούτε στα περιπτερα ούτε στους δέκτες μας.
    Μην τους αγοράζετε.
    Μην τους βλέπετε. Στείλτε τους στον αγύριστο, όπως τους στέλνει καθημερινά ο ελληνικός λαός αγανακτισμένος.

    • panagos avatar
      panagos @ panagos 29/09/2010 21:01:00

      Φωτογραφία αρχείου :
      ( http://pasatempo.files.wordpress.com/2009/08/cf84ceb1-cebdceb5ceb1-ceb1ceb8ceb7cebdceb1ceb9cebaceb71.jpg?w=470&h=405 )

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ panagos 30/09/2010 00:22:58

        Εξαιρετικό ιστολόγιο. Εδώ η σχετική ανάρτηση:

        http://pasatempo.wordpress.com/2009/08/09/%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-9-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85-1965-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84/

  12. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 29/09/2010 20:24:12

    Αυτή η ράτσα των δημοσιογραφων που γραφουν φιλτραρισμενες ειδησεις και εξυπηρετουν τα συνφεροντα των εκδοτων και μονο, αυτοι που αποχαυνωνουν το λαο, δυστυχως ηρθε η ωρα να καταλαβουν σε ποιους πουλανε τις υπηρεσιες τους τοσα χρονια.
    Λυπαμαι γιατι ανθρωποι που μενουν ανεργοι χανουν την αξιοπρεπεια τους, αλλα και αυτοι ηρθε η ωρα να συμπαραταχθουν με ανθρωπους που αγωνιζονται για το μεροκαματο και την επιβιωση της οικογενειας τους και βλεπουν στις ειδησεις τον κατασκευασμενο "κοινωνικο αυτοματισμο" να τους κατηγορει γιατι απεργουν.
    Καμια κοινωνικη ομαδα δεν βγαινει στους δρομους απεργωντας και χανοντας μεροκαματα για πλακα. Ολοι λιγο πολυ διαμορφωνουμε τον μικροκοσμο μας αναλογως των δυνατοτητων μας και παλευουμε για κατι καλυτερο. Περιουσιακο μας στοιχειο ειναι ο μισθος μας, αυτον προσπαθουμε να βελτιωσουμε για να καλυτερεψουμε λιγο την ζωη μας.
    Η ΧΟΥΝΤΑ του ΔΝΤ και του ΠΑΣΟΚ συνεπικουρουμενοι απο τους μεγαλοεργολαβους της διαπλοκης και τα παπαγαλακια τους, τους δημοσιογραφους, προσπαθουν 10 μηνες τωρα να μας πεισουν οτι αν θα επιστρεψουμε στον εργασιακο και οικονομικο μεσσαιωνα,αν πεθανουν οι συνταξιουχοι απο την πεινα, αν κλεισουν ολα τα μικρομαγαζα, αν βαλουμε ταφοπετρα στο κοινωνικο κρατος, αν τσακισουμε την ραχοκοκκαλια του Ελληνικου λαου -ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ - θα σωθει η ΠΑΤΡΙΔΑ μας απο την χρεωκοπια.
    Ε λοιπον ας το παρουν χαμπαρι οπως ακριβως το λενε στο χωριο μου.
    ΑΥΤΗ Η ΣΤΡΟΥΓΚΑ, ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΥΡΙ ΒΓΑΖΕΙ.

    • CatWoman avatar
      CatWoman @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 30/09/2010 00:08:00

      Χαίρομαι που έχουμε αρχίσει να ξυπνάμε και διαβάζω τέτοιες απόψεις επιτέλους! Εύγε Αιολικέ!!

      Οι δημοσιογράφοι, πάντως, δεν είναι πάντοτε αυτοί που φταίνε διότι οι περισσότεροι από αυτούς παίρνουν ψίχουλα και αν δεν γράψουν σύμφωνα με τη «γραμμή», θα χάσουν τη δουλειά τους και τη θέση τους θα πάρουν κάποιοι άλλοι που θα είναι διατεθειμένοι να το κάνουν. Γι' αυτό το λόγο τους δικαιολογώ κάπως.

      Αυτό που πρέπει να γίνει είναι άλλο κατά τη γνώμη μου: Να αποσπαστούν τα ΜΜΕ από τους επιχειρηματίες και να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας και ελέγχου τους, ώστε να πάψουν να παραπληροφορούν. Αυτό βέβαια είναι τόσο δύσκολο, όσο και να γίνει επανάσταση!! Διότι τα ΜΜΕ είναι ο βασικός άξονας για τη διατήρηση της εξουσίας. Πώς αλλιώς, δηλαδή, θα πειστεί ο λαός να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, που είναι το ίδιο και το αυτό;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ CatWoman 30/09/2010 00:48:06

        Πρέπει να καταλάβουμε κάτι.

        Όλους αυτούς τους κονδυλοφόρους και τους μαρκουτσοφόρους, ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΓΚΕΣ.

        Εμείς, που πάμε και τους τα ακουμπάμε για να διαβάζουμε λεκτικά εμέσματα στο χαρτί ή να ακούμε κραυγές στο χαζοκούτι.

        Καθίστε μόνο και σκεφτείτε το εξής:

        Τι ήταν ο Κώνστας πριν ΕΜΕΙΣ τον κάνουμε σταρ βλέποντας το σαπροκάναλο όπου καθημερινά κάνει φιλοτροϊκανή προπαγάνδα;
        Τι ήταν ο Αυτιάς, που κάποτε κάποιες φήμες τον έφεραν και... υποψήφιο δήμαρχο Πειραιά;
        Τι ήταν ο Παπαδημητρίου, που τον κάναμε "έγκυρο" αγοράζοντας την Καθημερινή για να διαβάσουμε τα νεοφιλελεύθερα κηρύγματά του;
        Τι ήταν ο Πορτοσάλτε που καθημερινά παριστάνει τον κήνσορα και τον τιμητή;

        Ο τελευταίος, για παράδειγμα, ξέρετε τι ήταν; Αστυνομικός συντάκτης στον "Ελεύθερο Τύπο" ήταν, τη... χρυσή εποχή που αυτή η εφημερίδα έφερε προσφυώς τον καθόλου επίζηλο τίτλο της "πατσαβούρας".

        Μην απορείτε λοιπόν. Ας κοιταχτούμε στον καθρέφτη, αν ψάχνουμε να βρούμε πώς ο καθένας από δαύτους έγινε "πρώτη μούρη στο Καβούρι".

      • CatWoman avatar
        CatWoman @ CatWoman 30/09/2010 00:56:07

        Συμφωνώ μαζί σου Αυριανιστή, όμως το θέμα είναι ότι δεν παίζουν ρόλο τα πρόσωπα, αλλά ο τρόπος λειτουργίας των ΜΜΕ γενικότερα. Και αυτοί να μην υπήρχαν που λες, τώρα θα βρίσκονταν κάποιοι άλλοι στη θέση τους που θα έλεγαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ, διότι αυτές είναι οι εντολές που παίρνουν από τα αφεντικά τους. Που θέλω να καταλήξω; Το πρόβλημα βρίσκεται στη ρίζα, όχι στους καρπούς. Τα αφεντικά τους πρέπει να αλλάξουν, όχι οι δημοσιογράφοι... Ας μην μπερδευόμαστε γιατί μας έχουν μάθει να κοιτάμε μια ζωή το δέντρο και όχι το δάσος. Ποια συμφέροντα δηλαδή περιμένεις να υποστηρίξει ο επιχειρηματίας; Τα δικά του ή του λαού;

      • CatWoman avatar
        CatWoman @ CatWoman 30/09/2010 01:01:23

        Διάβασε εδώ ένα πολύ καλό άρθρο για τον τρόπο λειτουργίας των ΜΜΕ: http://www.tempo.gr/mixed/apopseis/18893-o-rolos-twn-media-sto-paixnidi-tis-eksousias

  13. perastikos avatar
    perastikos 29/09/2010 21:07:21

    Αψογος ο Αιολικος :)

  14. perastikos avatar
    perastikos 29/09/2010 21:11:34

    ακούσατε τίποτα στις ειδήσεις για τίς απεργίες στον ΔΟΛ και ΠΗΓΑΣΟ?

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 21:48:41

    Αύριο Πέμπτη η τελευταία έκδοση του Βήματος. Πλέον, μόνο Κυριακές..Μακρυά..

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/09/2010 22:13:41

      Λυπάμαι για τους δημοσιογράφους αλλά δεν μπορώ να μη γιορτάσω την αυριανή μέρα με γλυκά και παγωτά…

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 29/09/2010 22:18:51

        Για κάποιους μικρούς, χαμηλόμισθους βέβαια λυπάμαι. Κατά τ΄άλλα, σπουδαία ημέρα η αυριανή!

  16. rovespiere avatar
    rovespiere 29/09/2010 21:49:25

    Εκβιασμός!; Σώπα καλέ, πού να τα μάθουνε τέτοια; Από το ΠΑΣΟΚ; από τη ΝΟΥΔΟΥΛΑ; από τα Κομματόσκυλα; Από το βόρθο που μας ανεβαίνει;

  17. vassilis avatar
    vassilis 29/09/2010 21:59:19

    Αυτοι οι δηθεν δυστυχεις δημοσιογραφοι που απολυονται μεχρι τωρα στηριζαν την εξουσια.Οταν καιγεται το σπιτι του γειτονα σου πρεπει να ξερεις οτι ερχεται και η σειρα του δικου σου.Αραγε ειμαστε υπευθυνοι με τις πραξεις μας για τα οσα συμβαινουν ο καθενας απο το δικο του ποστο.

  18. Νορβηγός avatar
    Νορβηγός 29/09/2010 22:25:05

    Μην αγοράζετε πια εφημερίδα. Ούτε ένα eurocent στα πληρωμένα πιστόλια των μεγαλοεκδοτών και των ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ.

    Μποϋκοτάζ στον ρύπο.

    ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ!

  19. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 29/09/2010 22:27:30

    Αν κλείσουν αυτές οι χουντοφυλλάδες καθώς και το φασιστοκάναλο μέγκα με τους προπαγανδιστές του Πασοκ θα είναι η μεγαλύτερη μέρα της δημοκρατίας κ θα πρέπει να γιορτάζεται σαν εθνική γιορτή....Βρυκόλακες που έχουν ρουφήξει το αίμα των Ελλήνων τόσα χρόνια,σαπίλα και βρωμιά όλη η ιστορία τους....Όσο για τους εργαζομένους εγώ προσωπικά δεν τους λυπάμαι καθόλου,να μείνουν μια ζωή άνεργοι εύχομαι,τόσους μήνες που ο ελληνικός λαός υποφέρει,η ανεργία καλπάζει,τα λουκέτα πέφτουν βροχή,αυτοί πουλάνε τρελίτσα και στηρίζουν το καθεστώς.Ας φάνε καλά τώρα....

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Μαύρος Ιάκωβος 29/09/2010 23:18:01

      Συμφωνώ κι επαυξάνω!

      Εδώ ο κόσμος καίγεται και οι δημοσιογράφοι τού "Βήματος" σκίζουν το καλσόν τους επειδή π.χ. δεν μπορούν να βρουν καλό καπουτσίνο στη Θεσσαλονίκη.

      Άσε που όσο θυμάμαι την περιβόητη κάλυψη της φανταστικής επίσκψης Ερντογάν για τα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης... με ζώνουν τα δαιμόνια!

      Καλά κόλλυβα, Βήμα, και στ αδικά σας, Ε, Νέα και Καθημερινή.
      Ρυπαρές φυλλάδες ηλίθιας προπαγάνδας.

  20. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 30/09/2010 00:08:07

    Ακούστηκε ότι ο Πρετεντέρης ήταν υπέρμαχος της απεργίας και μάλιστα πρωτοστάτησε.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σιωπηλός 02/10/2010 13:54:16

      Μεγάλος αγωνιστής, έχει προτοστατήσει και σε άλλες διαδηλώσεις πετώντας μπουκάλια με νερό σε διαιτητές, χαχαχαχαχα....

  21. nick avatar
    nick 30/09/2010 00:27:42

    Μακάρι να κλείσουν όλα τα πράσινα ελληνικά ΜΜΕ.Παραπληροφόρηση και πράσινη προπαγάνδα μας φέρανε ως εδώ.Βρίσανε την πατρίδα,βρίσανε την ορθοδοξία,ενοχοποιήσανε τον πατριωτισμό,ενοχοποιήσανε την κεντροδεξιά.Ούτε 1 € για εφημερίδες των εκδοτικών συγκροτημάτων των νταβάδων και τις φιλιππινέζες-δημοσιογράφους.Καλό φούντο στους υμνητές του ΠΑΣΟΚ,της παγκοσμιοποίησης,του ΔΝΤ και των εξαπτέρυγων της πράσινης πολυκατοικίας.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ nick 30/09/2010 10:09:46

      και της... γαλάζιας πολυκατοικίας όποτε φυσούσε ο άνεμος προς τα εκεί...

  22. petros avatar
    petros 30/09/2010 00:37:15

    Μακάρι να κλείσουν όλα αυτά τα Μέσα Μαζικής Αποβλάκωσης που έχουν ρημάξει τον ιδρώτα του ελληνικού λαού.Δεν έχω κάτι προσωπικό με τους απλούς εργαζομένους σε αυτά τα μέσα, που ήταν οι κομπάρσοι για να κάνουν περιουσίες οι μεγαλοεκδότες και οι μεγαλοδημοσιογράφοι-νταήδες, που εκ του ασφαλούς ζητάνε την εξόντωση της μεσαίας τάξης και των κατώτερων λαϊκών στρωμάτων.

    Δεν αρκεί να μην αγοράζουμε τα πολιτικά έντυπα των συγκροτημάτων αυτών, αλλά και κάθε είδους άλλο έντυπο που εκδίδουν,είτε αθλητικό,είτε life style...Κανένας μας να μη γίνει στήριγμα του διαπλεκόμενου,εκδοτικού κατεστημένου που λυμαίνεται το δημόσιο βίο, εδώ και δεκαετίες. Καλή λευτεριά. Καλή Ανάσταση: Στις κάλπες !

  23. anonymous avatar
    anonymous 30/09/2010 01:37:20

    Μήπως ξέρετε σε ποιόν ανήκει το blue sky και το high channel;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ anonymous 02/10/2010 13:56:12

      Στον Χατζηχρήστο και την "κακιά" Ορίτζιναλ :P

  24. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 30/09/2010 10:05:44

    Ωραία, για να κάνουμε μια σούμα: Δημοσιογράφοι κατά φορτηγατζήδων, πολίτες κατά δημοσιογράφων, επιχειρηματίες υπέρ της τσέπης τους, εκδότες κατά συντακτών. εργαζόμενοι, γλυκό σαλάμι. Τώρα που μας πάγωσαν κιόλας, κοβόμαστε ακόμη καλύτερα ( υπάρχει και σχετική συνταγή στην κυρία Βέφα).
    Εργαζόμενοι είμαστε όλοι ρε. Ξυπνήστε.

  25. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 30/09/2010 10:19:25

    Να θυμίσω κάτι που το έχω ξαναγράψει και συνέβη πριν το καλοκαίρι στον αγαπημένο ΣΚΑΙ 100,3

    Πρωί λοιπόν, ακουγα τον Παπαδημητρίου να μιλά για τα πρώτα εσωτερικά μέτρα λιτότητας που είχε πάρει η Μερκελ ξεκινωντας τον χορό της λιτότητας στη Ευρώπη μετά το δικό μας φιάσκο και ελεγε ο άνθρωπος "εκει οι ανθρωποι, οι εργαζόμενοι, ολοι, αντιλαμβάνονται πόσο αναγκαία είναι αυτά για να προχωρήσουν, δεν κάνουν απεργίες οπως εδω και μπλα μπλα μπλα..."

    Μετά από κάποια ώρα... η καθιερωμένη ανταπόκριση από ελληνική υπηρεσία Ντόιτσε Βέλλε: "Μεγάλες οι αντιδράσεις στα μέτρα της Μέρκελ από τα συνδικάτα, απεργίες. διαδηλώσεις..."

    Κλείνει ο ανταποκριτής (δεν θυμάμαι το όνομά του).... Μαγκωμένος ο Πορτοσάλτε (στην εκπομπή του οποίου ήταν ο Παπαδημητρίου)... τι να πει ο κακομοίρης, δεν υπολόγισαν την Ντοιτσε Βέλε στην προπαγάνδα τους...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 02/10/2010 14:16:19

      χαχα, έτσι.
      Γκεμπελίσκοι με σιδηρούν σταυρό.

  26. Athenian avatar
    Athenian 30/09/2010 14:52:48

    Για τους απλήρωτους της Απογευματινής ούτε κουβέντα ε!!!!?????

  27. pride avatar
    pride 30/09/2010 15:40:31

    Η νοοτροπία "τι φταίνει οι καημένοι οι δημοσιογράφοι" είναι αυτή που έφερε΄τη χώρα σε αυτήν την κατάντια. Ο κάθε "καημένος" δημοσιογάφος, ακόμα και αν είναι νέος και χαμηλόμισθος, ξέρει ότι εργάζεται σε ένα "σάπιο" και ανξιοκρατικό μέσο. Αν έχει φιλότιμο ή αξιοπρέπεια και δεν θέλει να είναι μέρος αυτού του συστήματος ή θα επιλέξει άλλη δουλειά, ή θα παραιτηθεί όαν στην πορεία δει ότι ο κόσμος των ΜΜΕ δεν είναι αγγελικά πλασμένος, ή θα γυρίσει στο χωριό από το οποίο ήρθε για να γίνει στην Αθήνα "μεγάλος" και "τρανός". Μη λυπάστε κανέναν. Ο κάθένας μας, εφόσον είναι ενήλικας, είναι υπέυθυνος για τις επιλογές του και αν χρειαστεί, θα πληρώσει το τίμημα.