#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2012 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φρούριο" η Αθήνα για την επίσκεψη της Μέρκελ



Η Αθήνα θα μετατραπεί σε φρούριο από την άφιξη της Γερμανίδας Καγκελαρίου μέχρι την αναχώρησής της με περίπου 7.000 αστυνομικούς να στήνουν οδοφράγματα και να δημιουργούν ένα απροσπέλαστο τείχος. Τα μέτρα θα είναι πρωτοφανή και θα συγκρίνονται μόνο με εκείνα που ελήφθησαν το 1999 κατά την επίσκεψη του Μπιλ Κλίντον και της συζύγου του στην Αθήνα. Βέβαια, τότε είχαν γίνει πολλά επεισόδια και συγκρούσεις μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομικών, κάτι που μάλλον δε θα αποφευχθεί και την Τρίτη. Τα συνδικάτα έχουν οργανώσει συλλαλητήρια στο κέντρο της Αθήνας, και όλοι φοβούνται ότι εξαιτίας του φορτισμένου κλίματος μπορεί να δούμε και πάλι τα γνωστά πεδία μαχών.

Το σχέδιο της Αστυνομίας περιλαμβάνει ουσιαστικά δύο τμήματα. Το πρώτο είναι η φύλαξη όλης της διαδρομής από το αεροδρόμιο μέχρι το Χίλτον όπου θα καταλύσει η γερμανική αποστολή, μέσω της Αττικής οδού. Και το δεύτερο κατά τη διάρκεια της πομπής των αυτοκινήτων αλλά και όταν η κ. Μέρκελ θα πάει στο Μαξίμου για συνομιλίες με τον Αντ. Σαμαρά, δεν θα... κουνιέται φύλλο στο κέντρο της Αθήνας καθώς θα απαγορευτεί η κυκλοφορία των οχημάτων.

Επίσης, θα στηθούν οδοφράγματα πέριξ της Βουλής και του Μαξίμου ενώ θα είναι σε ετοιμότητα οι υδροφόρες για να αντιμετωπίσουν τους διαδηλωτές. Αστυνομικοί θα περιφρουρήσουν τη Γερμανική πρεσβεία και το Ινστιτούτο Γκαίτε και δε θα επιτρέψουν την πορεία που θέλει να φτάσει μέχρι εκεί. Οι προληπτικοί έλεγχοι και προσαγωγές από τις ομάδες ΔΙΑΣ και Ζ, θα είναι φυσικά στην πρώτη γραμμή της επιχείρησης.

Ουσιαστικά, δε θα επιτραπεί η προσέγγιση της περιοχής από το Σύνταγμα μέχρι το Χίλτον για όσο διάστημα η κ. Μέρκελ θα συνομιλεί με τον πρωθυπουργό.

Γερμανική... πειθαρχία ή αλλιώς.... σιδηρούν παραπέτασμα στην Αθήνα για τα μάτια της Αγκελας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. arcane avatar
    arcane 07/10/2012 22:15:35

    Η Μέρκελ έρχεται γιά να βοηθήσει τον Σαμαρά ή γιά να τον θάψει τελείως; Την Τρίτη όλη η Αθήνα θα έχει την εικόνα πόλης υπο Γερμανική κατοχή και το πολιτικό κόστος θα το επωμιστεί ο Σαμαράς πάνω σε όλα τα άλλα που έχει ήδη στη πλάτη του. Τόσο ανόητοι είναι όλοι στο Μαξίμου;

    • alexei avatar
      alexei @ arcane 07/10/2012 23:14:31

      θα συμφωνησω φιλε μου. η εικονα μιας ερημης πολης ή μαλλον εκκενωμενης θα επιβαρυνει το κλιμα για την κυβερνηση.

      βουτυρο στο ψωμι της ψευδο-αριστερας που θα μιλαει για χουντα-φασιστα πρωθυπουργο-κατοχη και ενα σωρο αλλα!

      πιο υγιες θα ηταν να γινοντουσαν ειρηνικες διαδηλωσεις και να συνεχιστει η ζωη κανονικα

  2. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 07/10/2012 22:31:28

    Οι Γερμανοί ξανάρχονται !!!!

    • parsifal avatar
      parsifal @ οδυσσεας 07/10/2012 22:39:39

      Οι Γερμανοί ερχονται ως Κομαντατούρ, οπως τότε ! Αυτοί που ξανάρχονται (αναγκαστικά) είναι οι ...Μπουραντάδες που θα τους φυλούν.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/10/2012 22:49:50

    Πιστεύω ὅτι ἄν φέρει καί τόν Σόϊμπλε μαζί της ἡ Μέρκελ,θά καταπραΰνει λίγο τά πνεύματα...

  4. ΕΛ avatar
    ΕΛ 07/10/2012 22:59:39

    Έρχονται οι φίλοι μας οι Γερμανοί.Οι προτέκτορες

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/10/2012 23:23:47

    Μήπως θα ήταν προτιμότερο να μην βγει ψυχή στο κέντρο, όπως έγινε και το 1940 όταν ήρθαν οι Γερμανοί κατακτητές ? Μιά εντελώς έρημη πόλη θα ήταν η πιό "ηχηρή" διαμαρτυρία ενάντια στους φίλους μας...
    Κλειστά καταστήματα και γραφεία θα ήταν μια οδυνηρή εικόνα , με πολλές μνήμες...

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 07/10/2012 23:43:46

    Άσχετο, αλλά αξίζει μιά ματιά.
    http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=56369&type=1&kata=0

  7. aixaigis avatar
    aixaigis 07/10/2012 23:59:42

    Nαύτη συμφωνώ μαζί σου.
    Πολλές φορές με τη σιωπή λέμε περισσότερα από τα πολλά λόγια.
    Και είμαστε και αξιοπρεπέστεροι...

  8. kapar13 avatar
    kapar13 08/10/2012 00:26:28

    Οι ώρες της απαγόρευσης κυκλοφορίας πότε θα ανακοινωθούν;
    Ρωτάω γιατί θέλω να επισκευθώ τη μαμά μου, που μένει στο κέντρο. Να ζητήσω καμία άδεια εξαιρέσεως από τη Γερμανική Πρεσβεία λέτε;

  9. akisenv avatar
    akisenv 08/10/2012 00:44:43

    Να μείνουμε μέσα;; Γιατί;;; Σε ποιον ανήκει αυτή η πόλη;;
    Το ποιος είναι η δεν είναι πατριώτης στην τελική κρίνεται και απο το πως αντιδράς στην υπεροπτικη και καταστροφικη, για τον τοπο, τον λαο μας και σχεδον το σύνολο του Ευρωπαϊκου Νοτου, πολιτική της Μέρκελ.
    Περιμενω να δω απο την Ελληνικη και "πατριωτικη" κυβερνηση μας να εγείρει τουλαχιστον το θεμα του Κατοχικου Δανειου.....
    Ειναι ιστορικη υποχρεωση της...

  10. The Owl avatar
    The Owl 08/10/2012 00:45:29

    Ντροπή ότι δεν είναι ασφαλές για τον ηγέτη μιας χώρας να επισκεφτεί την Ελλάδα

    • Dracula avatar
      Dracula @ The Owl 08/10/2012 03:57:31

      Δηλαδή πόσους αστυνομικούς θα 'πρεπε να της έχουν για να είναι ασφαλής;

  11. Ίωνας avatar
    Ίωνας 08/10/2012 01:40:44

    Που το είδες ότι δεν υπάρχει ασφάλεια 7.οοο αστυνομικοί θα βγουν στους δρόμους.Αν αισθάνεται ανασφάλεια να μην έρθει να μείνει στην Γερμανία.Όσο για την ντροπή είναι μια λέξη που εκφράζει συναίσθημα, οπότε ντροπή θα έπρεπε να αισθάνονται αυτοί που εξαθλιώνουν έναν λαό προς όφελος τους και προς όφελος επιχειρήσεων και τραπεζών.Η Μέρκελ έρχεται εξαιτίας των εκλογών στην Γερμανία δεν την πήρε ξαφνικά ο πόνος.