#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2012 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

...Τροχαία παράβαση για το ΥΠΕΞ, το επεισόδιο στο Φαρμακονήσι



(Ανανεωμένο) Για μία ακόμη φορά, ο κακός συντονισμός μεταξύ Λιμενικού-ΥΠΕΞ-ΥΕΘΑ,  έχει την τιμητική του, καθώς κανείς δεν είναι σε θέση να εξηγήσει καθαρά, και επίσημα, τι ακριβώς συνέβη τα ξημερώματα στο Φαρμακονήσι και πόσο σοβαρό ήταν το επεισόδιο, ανάμεσα σε σκάφος του Λιμενικού και τουρκικής ακταιωρού.

Ωστόσο, πριν από λίγη ώρα, με ανακοίνωσή του το ΥΠΕΞ, παραδέχεται το περιστατικό, και δηλώνει ότι προτίθεται να κάνει διάβημα στην τουρκική πλευρά "για τους κινδύνους ατυχήματος,  που προέκυψαν από τους επικίνδυνους ελιγμούς τους τουρκικού σκάφους".  Αν καταλάβαμε καλά, το ΥΠΕΞ, αυτό που βλέπει είναι μια θαλάσσια τροχαία παράβαση, και όχι μια ωμή παραβίαση των εθνικών χωρικών υδάτων της χώρας, ούτε την παρεμπόδιση ενός σκάφους χώρας μέλους της ΕΕ, που ασκούσε καθήκοντα φύλαξης θαλασσίων των εξωτερικών συνόρων της ΕΕ, ούτε καν, ότι το τουρκικό σκάφος, αρνήθηκε να επιστρέψει σε τουρκικά νερά, και με τσαμπουκά και εκ του ασφαλούς (ξέρουν ότι δεν πρόκειται να τους στείλουμε στον πάτο), συγκρούστηκε με το σκάφος του Λιμενικού.

Την ώρα, που στην άλλη άκρη του κόσμου, Κίνα, Ιαπωνία, και Ταϊβάν, αν μη τι άλλο, δείχνουν πως αντιμετωπίζουν τα σοβαρά κράτη, αυτό που το καθένα θεωρεί εθνικά χωρικά ύδατα -ανεξάρτητα με το που βρίσκεται το δίκαιο-, η Ελλάδα, στη δική της περίπτωση, αντιδρά, όπως αντιδρούσαν παλιά οι ...Ζητάδες στις κόντρες της Βουλιαγμένης. Και μη χειρότερα.

Το επεισόδιο όπως προκύπτει πάντως ξεκίνησε όταν περιπολικό σκάφος του ΛΣ, προσέτρεξε σε βοήθεια σλοβενικού σκάφους της FRONTEX, που είχε ήδη εμπλακεί σε επεισόδιο με τουρκική ακταιωρό,  και στην προσπάθεια, να εκδιωχθεί το τουρκικό σκάφος, από τα ελληνικά νερά, οι δύο ακταιωροί, -ελληνική και τούρκικη- συγκρούστηκαν.

Το τουρκικό σκάφος, που είχε παραβιάσει τα χωρικά μας ύδατα, εν τέλει αποχώρησε αλλά οι Τούρκοι, για μία ακόμη φορά, μας υπενθύμισαν, ότι το Φαρμακονήσι, και οι ελάχιστοι ακρίτες του, αποτελούν αμφισβητούμενη περιοχή.

Από την πλευρά του, το ΥΕΘΑ, επιβεβαιώνει το περιστατικό, αλλά επισήμως δεν παίρνει θέση, καθώς δεν ενεπλάκη στο επεισόδιο κάποιο πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού.

Ενημέρωση 20:19 Τι ακριβώς έγινε

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του Antinews το περιστατικό έχει ως εξής:

Στο πλαίσιο εκτέλεσης τακτικής περιπολίας της Επιχείρησης Frontex «Ποσειδών 2012» στη θαλάσσια περιοχή βορειοανατολικά της νήσου Φαρμακονησίου, εντός ελληνικών χωρικών υδάτων, πλησίον της οριογραμμής, έλαβε χώρα, κατά τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, σύγκρουση μεταξύ πλωτού περιπολικού σκάφους του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής με ακταιωρό της τουρκικής Ακτοφυλακής, που εκτελούσε επικίνδυνους ελιγμούς κατά παράβαση του Διεθνούς Κανονισμού Αποφυγής Συγκρούσεων (Δ.Κ.Α.Σ.). Αποτέλεσμα ήταν να προκληθούν μικρές υλικές ζημιές και στα δύο σκάφη. Κανένα μέλος του πληρώματος του σκάφους του Λιμενικού δεν τραυματίστηκε, ούτε διαπιστώθηκε εισροή υδάτων στο σκάφος. Την Πέμπτη το απόγευμα, ο Υπουργός Ναυτιλίας και Αιγαίου, Κωστής Μουσουρούλης, έχει προγραμματισμένη συνάντηση στο Υπουργείο με τον πρέσβη της Τουρκίας στην Αθήνα, στον οποίο και θα θέσει το ζήτημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακεδών avatar
    Μακεδών 26/09/2012 16:51:08

    Η Τουρκια λογω συντριπτικης ηττας απο το ΡΚΚ ψαχνει τροπο να εξαγει την κριση!Συνηθισμενο σεναριο με χαμενο στο τελος παντα την Ελλαδα!
    Θα την βολευε πολυ την Τουρκια ενα θερμο επεισοδιο με την Ελλαδα αυτον τον καιρο για να βρει μεσα στην αναμπουμπουλα την ευκαιρια και να τσακισει τους Κουρδους με καθε δυνατο τροπο (ακομα και με χημικα η βιολογικα οπλα).

  2. Pilot avatar
    Pilot 26/09/2012 16:54:37

    θα μαθουμε τα νεα απο την FRONTEX αφου το κλημακιο της στην Ελλαδα δεινει αναφορα για καθε γεγονος στα κεντρικα της στην Ευρωπη.

  3. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 26/09/2012 17:57:33

    Συνήθως αυτός που δίνει πρώτος δημόσιες εξηγήσεις έχει και το προβάδισμα για την δημιουργία εντυπώσεων. Και οι Τούρκοι το ξέρουν καλά το παιχνίδι αυτό. Οι γείτονες συνεχίζουν να προκαλούν αλλά το πιο ανησυχητικό είναι πως το θράσος τους είναι τόσο μεγάλο ώστε να εμπλέκονται και με δυνάμεις που έχουν σταλεί απο την Ε.Ε (Frontex)...

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 26/09/2012 18:05:28

    ''..ελληνική και τούρκικη- συγκρούστηκαν'' Τι σοι συγκρουση ηταν αυτη χωρις να βυθιστει καποιο απο τα δυο η να παθει ζημια ?Εδω ηθελα την μαγκια του λιμενικου να συγκρουστει με τετοιο τροπο που η τουρκικη ακταιωρος να παει στον πατο με την μαρτυρια της Frontex μαλιστα και τα αλλα περι τροχαιου του ΥΠΕΞ τ'ακουω βερεσε !

    • Ιεροφάντης avatar
      Ιεροφάντης @ Ραβινος 26/09/2012 21:42:01

      Η μαγκιά του Έλληνα πλοιάρχου φάνηκε στο ότι αντιμετώπισε με επιτυχία τους επιθετικούς ελιγμούς του τουρκικού σκάφους και δεν βυθίστηκε.

      Διότι η σύγκουση έλαβε χώρα μεταξύ ελληνικού περιπολικού σκάφους και τουρκικής ακταιωρού.

      Δεν πρόκειται για ισομεγέθη ή ομοίως εξοπλισμένα σκάφη.

      Κατά τα λοιπά, η αντίδραση του ελληνικού ΥΠΕΞ, έχει τη συνήθη οξύτητα που χαρακτηρίζει διαχρονικά τις ανακοινώσεις του αναφορικά με επεισόδια με τη φίλη, γείτονα και σύμμαχο Τουρκία...

  5. CHRIS avatar
    CHRIS 26/09/2012 18:12:56

    Την σημαία την πήρε ο "Στρατηγός Άνεμος"!

  6. Ελευθερία avatar
    Ελευθερία 26/09/2012 18:16:04

    Τι, πάλι διάβημα θα κάνουμε; Καλά δεν τους λυπόμαστε λίγο, δεν χρειάζεται να είμαστε και τόσο επιθετικοί.
    υγ: Χαίρε, Ευρώπη! Οι κάτοικοι της οθωμανικής επαρχίας σε χαιρετούν. Ευτυχώς που είμαστε στους κόλπους σου δηλαδή, ειδικά τώρα που έρχεται και ο ενιαίος κεντρικός προϋπολογισμός.

  7. Νιόβη avatar
    Νιόβη 26/09/2012 18:27:44

    Υπάρχει κι ένα θετικό στην ιστορία κι αυτό είναι η παρουσία της FRONTEX στα Ελληνικά ύδατα. Η παρουσία αυτή είναι μια εξαιρετική ευκαιρία τόσο για την Ελλάδα, η οποία επιτέλους αποκτά μάρτυρες που μπορεί να επικαλεστεί, όσο και για την ΕΕ, η οποία δύναται πλέον να αξιωθεί την ύπατη ευτυχία της εμπειρίας της «ίδιας» επαφής με τη γειτόνισσα και να διαλύσει όποιες τυχόν αμφιβολίες τής έχουν απομείνει για το ποιόν της.

    Από την άλλη, η γειτόνισσα έχει νευράκια και όπως είναι φυσικό ξεσπάει στη...FRONTEX. Τα νευράκια είναι πολλά διότι γίνεται εμφανές ότι...δεν χωράει εκεί που θέλει να μπει. Δεν τίθεται γεωγραφικό θέμα πια, αλλά πολιτιστικό και δη θρησκευτικό. Το ομολόγησε ο ίδιος ο Τούρκος υπουργός οικονομικών σε συνέντευξή του στο Αυστριακό Πρακτορείο Τύπου όταν δήλωσε ότι «Δεν θα σας επιτρέψουμε να γίνετε Χριστιανικό κλαμπ».

    Γιατί; Διότι ακόμη και η «κοσμική» Δύση προστρέχει στη θρησκεία όταν σκουραίνουν τα πράγματα...

  8. δημης avatar
    δημης 27/09/2012 00:48:33

    }++++++
    Προβλέπεται δηλ. σε λίγο η...τροχαία να μοιράζει κλήσεις σε ..παράνομα σταθμευθμένα τούρκικα τάνκς και να βγαίνει ο...κύριος ΣΗΜΙΤΗΣ να ...ευχαριστει τους Αμερικανούς γιά την ...αποστολη τροχονομων για ..διευκόλυνση της ..κίνησης...
    Όμορφα.....

  9. EL CID avatar
    EL CID 27/09/2012 14:45:42

    Ε, αφού θα κάνουμε διάβημα... εντάξει! Θα κοιμηθώ ήσυχος το βράδυ. Η εξωτερική πολιτική της χώρας, εξάλλου, είναι σε καλά χέρια. Πώς είπαμε ότι λέγεται ο υπουργός εξωτερικών; Κύριος... Τίποτα; Πάλι καλά που οι Αμερικανοί κρατούν λίγο τα «λουριά» στην Τουρκία, ειδάλλως με τους εγκεφάλους που μας κυβερνούν τόσες δεκαετίες, τα εθνικά σύνορα θα είχαν φθάσει στη γραμμή Αμβρακικού-Παγασητικού όπως το 1832.
    ΦΤΟΥ ΣΑΣ, ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!