#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2011 16:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Το τέλος του Κόσμου"



Μόλις πριν από 6-7 χρόνια, η χώρα μας ζούσε το όνειρο.

Πρωταθλητές Ευρώπης στο ποδόσφαιρο, φαντεζί Ολυμπιάδα στην Αθήνα, που θα τη ζήλευαν ακόμη και οι Σαουδάραβες Κροίσοι, πρώτοι σε κατανάλωση Chivas και Cohibas, πρώτοι σε πωλήσεις Καγιέν, και άλλα πολλά παρεμφερή.

Οι μισοί Έλληνες ήταν παίχτες, και οι άλλοι μισοί μπρούκληδες. Και όλοι μαζί στα μπουζούκια και στη χλίδα.

Όλα πήγαιναν κατ`ευχήν.

Κάποιοι μάλιστα είχαν πάρει τόσο θάρρος, που άρχισαν να μιλάνε για παγκόσμια ελληνική κυριαρχία, επιστροφή των Ελ, επιστροφή της Κωνσταντινούπολης, κλπ.

Οι ουρανοί έμοιαζαν δικοί μας.

Και όμως! Μέσα στα ελάχιστα χρόνια που ακολούθησαν, και τι δεν είδε το μάτι μας, και τι δεν έζησε το πετσί μας;

Χάθηκαν τα λεφτά πολλών εξ ημών στο χρηματιστήριο.

Αποκλειστήκαμε από τα ευρωκύπελλα, και τα μουντιάλ.

Το 2008 κόντεψε να καεί ολάκερη η Αθήνα.

Ακροβατούμε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, με την οικονομία μας να χαρακτηρίζεται ως σκουπίδι, και κάθε μέρα που ξημερώνει να μην ξέρουμε αν θα χρεοκοπήσουμε ή όχι.

Οι μισθοί μας σφαγιάστηκαν.

Το δημόσιο συρρικνώνεται, και οι δημόσιοι υπάλληλοι απολύονται!

Τα σφραγίσματα των μαγαζιών είναι πλέον ρουτίνα.

Το ίδιο και οι αυτοκτονίες.

Το κοινωνικό κράτος έπαψε να υφίσταται.

Οι πολιτικοί μας δεν τολμούν να εμφανιστούν δημοσίως.

Οι Πόρσε Καγιέν πωλούνται για ένα κομμάτι ψωμί.

Όλα μα όλα είναι θολά και απαίσια.

Και όλα αυτά μέσα σε λίγα μόλις χρόνια.

Και νάμασταν μόνο εμείς; Η υφήλιος  όλη μοιάζει να γύρισε ανάποδα.

Σαν να μετακινήθηκαν οι πόλοι κάτι…

Πρώτη (σχεδόν) οικονομική δύναμη παγκοσμίως η … κομμουνιστική Κίνα!

Ο μουσουλμανικός κόσμος πήρε φωτιά, και οι  ανακατατάξεις στη Μέση Ανατολή είναι άνευ προηγουμένου.

Μέχρι και ο αιώνιος δικτάτορας Καντάφι φλερτάρει με την ανατροπή.

Η Ευρώπη ζει κι αυτή μια τεράστια κρίση χρέους, με την  ευρωζώνη να κινδυνεύει με διάλυση, και το ευρώ με κατάρρευση.

Η άλλοτε οικονομική, πολιτική, και πολιτισμική ατμομηχανή του πλανήτη παραπαίει, με τον υπόλοιπο κόσμο να τη λυπάται, αλλά και να χαίρεται συγχρόνως.

Η «αυτοκράτειρα» Βρετανία καίγεται από τους «απόκληρούς» της.

Η ζάπλουτη Ιαπωνία κόντεψε να γονατίσει οικονομικά και κοινωνικά από μια σειρά ατυχιών, και η  παντοκράτειρα Αμερική υποβαθμίστηκε σε πιστοληπτική αξιοπιστία!!!! παλεύοντας κι αυτή με τα πρωτοφανή της χρέη.

Και πάει λέγοντας.

Έχουν έρθει τα πάνω κάτω, κυριολεκτικά. Μέσα σε λίγα μόνο χρόνια.

Τι γίνεται; Που πάμε;

Και έχεις και κάποιους να λένε, από την εποχή των παχέων αγελάδων ακόμη, πως το 2012 θα είναι το τέλος του κόσμου όπως τον ξέραμε.

Και όλοι μα όλοι τους κοροϊδεύαμε.

Ποιο τέλος; Εδώ εμείς ζούμε το όνειρο. Και είναι μόνο η αρχή του. ‘Αντε παίξτε παραπέρα.

Έτσι δεν λέγαμε;

Και τώρα τι λέμε;

Θα πίστευε κανείς μας όλα τα παραπάνω, αν τα άκουγε πριν από μερικά χρόνια;

Ότι δηλαδή η περήφανη Ελλάδα των πιο πλούσιων Ολυμπιακών Αγώνων που έγιναν ποτέ, θα κινδύνευε με χρεοκοπία, την ίδια ώρα που η γειτονική Τουρκία κατατάσσεται στις 5-6 αναδυόμενες  και πιο ισχυρές οικονομίες του πλανήτη;

Ότι εμείς θα υφιστάμεθα επιλεκτική χρεοκοπία και δεν ξέρω τι άλλο, με τη Βουλγαρία, τα Σκόπια, τη Ρουμανία, και άλλους να ευδαιμονούν;

Θα πίστευε κανείς πως θα γινόμαστε ο περίγελως του κόσμου, και πως θα μας λοιδορούσαν οι Βόρειοι εταίροι μας, και κυρίως οι Γερμανοί  (αυτοί με τα πέδιλα και τη λευκή κάλτσα);

Θα πίστευε κανείς ότι η Αμερική θα χρωστούσε τα μαλλιοκέφαλά της στους Κινέζους, και ότι οι Άγγλοι θα έτρωγαν σφαλιάρες μέσα στο σπίτι τους, από τους πρώην ιθαγενείς, τα κράτη των οποίων σοδόμιζαν επί αιώνες;

Ότι κινδυνεύει με οικονομική κατάρρευση η Γαλλία των Βερσαλλιών, και η Ιταλία των Λαμποργκίνι;

Δεν είναι απίστευτο;

Κι όμως είναι αληθινό.

Μέσα σε ελάχιστα χρόνια.

Εσείς τι σχεδιάζετε για την 23/12/2012;

Εγώ ήδη άρχισα να χτίζω υπόγειο καταφύγιο.

Αύριο πάω να αγοράσω κονσέρβες.

Λέτε κάτι να ήξεραν εκείνοι εκεί οι περίεργοι Ινδιάνοι;

Οι Μάγια ντε…

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/08/2011 16:32:06

    Από τη προβοκάτσια του Πολυτεχνείου μέχρι σήμερα, παραήταν "πλαδαρές" οι εποχές, "πλαδαρέψαμε" κι εμείς. Ακόμα και σήμερα κόσμος πεθαίνει από την πείνα και το κρυολόγημα και εμείς (οι "Δυτικοί")πανικοβαλλόμαστε μπροστά στα πτώματα των αποτυχημένων ιδεολογιών και στη φθήνια των Καγιέν...

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/08/2011 16:32:33

    Η χώρα ΣΑΣ ζούσε στο όνειρο.
    Εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη, στη Μακεδονία και τη Θράκη, δεν ζούσαμε κανένα όνειρο. Απλά δουλεύαμε για να πληρώνουμε τον ιταλικό γρανίτη που επενδύει τους σταθμούς τού μετρό τής Αθήνας, και τις χαλύβδινες ονειρώξεις τής Γιάννας.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Στέργιος 12/08/2011 19:47:46

      "...Μόλις πριν από 6-7 χρόνια, η χώρα μας ζούσε το όνειρο..."

      Δηλαδή η Θεσσαλονίκη, η Μακεδονία και η Θράκη δεν είναι μέρος της χώρας;
      Δεν είναι Ελλάδα;
      Σου έδωσε κάποιος το δικαίωμα να μιλάς εξ ονόματι των κατοίκων, των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ αυτών περιοχών;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Σταύρος 13/08/2011 00:34:24

        Δυστυχώς ναι.
        Το δικαίωμα μου το έδωσε η εκάστοτε αθηναϊκή κυβέρνηση και η ελίτ που την πλαισιώνει, η οποία αντιμετωπίζει τη Μακεδονία και τη Θράκη (αλλά και την Ήπειρο και τη Θεσσαλία) σαν εσωτερικές αποικίες.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Στέργιος 13/08/2011 00:57:33

          Ξέχασες να αναφέρεις την Στερεά Ελλάδα, την Πελοπόννησο, την Κρήτη, τα νησιά του Ιονίου και του Αιγαίου πελάγους!

          Αδερφέ, όλοι λίγο ή πολύ, το δουλέψαμε το εργόχειρο!
          Εσύ όμως, του δίνεις και καταλαβαίνει!
          Αφού το μπορείς, γλέντα το!!!

      • nestor avatar
        nestor @ Σταύρος 13/08/2011 00:52:31

        Σωστά.
        Φυσικα και είναι Ελλάδα η Μακεδονία , η Θράκη, η Θεσσαλονίκη, αλλα δεν ζούσαν το όνειρο, απλά το παρακολουθούσαν εκ του μακρόθεν.

        Αν έγραφε "η Αθήνα σας" θα ήταν ολόσωστο.
        Με το υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ και έχω άποψη καθώς έζησα 3 χρόνια στην Αθήνα απο αυτά τα 6-7 που γίνεται λόγος.
        Τα υπόλοιπα στην Θεσσαλονίκη.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ nestor 13/08/2011 02:10:54

          Νέστορα, τον ρώτησα: "...Δηλαδή η Θεσσαλονίκη, η Μακεδονία και η Θράκη δεν είναι μέρος της χώρας; Δεν είναι Ελλάδα;..."
          Η απάντησή του ήταν ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ.
          Δηλαδή αυτές οι περιοχές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!
          Αυτά γράφονται όταν ο τοπικισμός, σε χτυπά κατακέφαλα!

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Σταύρος 13/08/2011 12:03:29

            Και η Κύπρος είναι ελληνική γη χωρίς να είναι Ελλάδα.
            Συμφωνώ με τον Νέστορα, θα έπρεπε να πω "η Αθήνα σας", αλλά έλα που η Αθήνα μέσα στην αδηφαγία της έφαγε και την χρήση τού ονόματος "Ελλάδα"...

            Στις ειδήσεις ακούμε: "Ανησυχία προκαλεί η κρίση στην Ιταλία, στην Ισπανία και στην Αθήνα".

            Αθηναίος φαντάρος φτάνει στην Αθήνα από τη Θράκη όπου υπηρετούσε και αναφωνεί: "Επιτέλους, έφτασα στην Ελλάδα".

            Αθηναίος γνωστός μου στην Αγγλία, που ήξερε ότι είμαι Θεσσαλονικιός, με ρώτησε "ποια είναι η διεύθυνσή [μου] στην Αθήνα" για να μου στείλει κάτι. Αθήνα = Ελλάδα = Αθήνα.

            Η Μακεδονία και η Θράκη περιγράφονται πάντα από τα αθηναϊκά ΜΜΕ σαν "Βόρεια Ελλάδα", ποτέ σαν "Μακεδονία" και "Θράκη". Η Πελοπόννησος και η Στερεά, όμως, δεν περιγράφονται ΠΟΤΕ σαν "Νότια Ελλάδα".

            Το αθηναϊκό κατεστημένο, όπως εκφράζεται μέσω του επίσημου λεξικού τής Ελλάδας, του λεξικού του ακαδημαϊκού Μπαμπ(ου)ινιώτη, μας αποκαλεί επισήμως "Βούλγαρους".

            Άρα, ναι μεν είμαστε Έλληνες, αλλά είμαστε πολίτες β' κατηγορίας στο κρατικό μόρφωμα που λέγεται Ελλάδα.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/08/2011 16:38:51

    Φοβερή συμπύκνωση SA..Το θέμα είναι ότι τώρα γίνεται ρεφενές απ' όλους μας για τα γαρίφαλα, τις Πόρσε, τα ποτά και τα ταξίδια των λαμόγιων..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 12/08/2011 16:52:09

      Το θέμα όμως δεν είναι μόνο τα δικά μας τα λαμόγια. Το φαινόμενο είναι διεθνές. Όλα μα όλα όσα ξέραμε αναποδογύρισαν.
      Ποιος θα το πίστευε π.χ. το 2006;
      Πάμε για γενικό φούντο. Απαξάπαντες στον πλανήτη.
      Δεν ξεχνώ, πως κάθε μεγάλη οικονομική και κοινωνική ανακατάταξη (ιστορικά) κατέληξε πάντα σε παγκόσμιο πόλεμο.
      Το βασικό ριμπούτ του συστήματος δηλαδή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 12/08/2011 17:36:18

      Το θέμα όμως δεν είναι μόνο τα δικά μας τα λαμό..α. Το φαινόμενο είναι διεθνές. Όλα μα όλα όσα ξέραμε αναποδογύρισαν.
      Ποιος θα το πίστευε π.χ. το 2006;
      Πάμε για γενικό φούντο. Απαξάπαντες στον πλανήτη.
      Δεν ξεχνώ, πως κάθε μεγάλη οικονομική και κοινωνική ανακατάταξη (ιστορικά) κατέληξε πάντα σε παγκόσμιο πόλεμο.
      Το βασικό ριμπούτ του συστήματος δηλαδή.

      • Νάσος avatar
        Νάσος @ Strange Attractor 12/08/2011 17:45:46

        και όμως,ο Κωνσταντίνος Κόλμερ είχε προβλέψει την κρίση με εκπληκτική ακρίβεια
        συστήνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο του ''Ευρώ,το Οθνείον Νόμισμα'',ότι συμβαίνει τώρα,τα έγραφε 5 χρόνια πριν
        βέβαια στην Χώρα όπου Ανθεί η Φαιδρά Πορτοκαλέα,ο Κόλμερ είναι παντελώς άγνωστος στον πολύ κόσμο,διότι είναι-φτου κακά- εθνικόφρων παλαιάς κοπής
        και αντιθέτως θεωτείται opinion maker ο Μανώλης Καψής

        • EPICOUROS avatar
          EPICOUROS @ Νάσος 12/08/2011 22:15:24

          ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΟΛΜΕΡ ΤΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ ΟΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΡΙΣΗ.

        • δημης avatar
          δημης @ Νάσος 13/08/2011 00:03:04

          Ο Κ. ΚΟΛΜΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ...1983 ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ "ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ" ΕΓΡΑΦΕ (ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ) ΤΟ .."ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΥΔΙΑΝΑ ΔΙΚΡΑΝΑ ΤΟΥ ΔΝΤ"...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Strange Attractor 12/08/2011 18:01:26

        Ελπίζουμε στην ''επόμενη μέρα''..

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 12/08/2011 18:08:40

        Ποιος θα το πίστευε πριν 6 -7 χρόνια ρωτάς.Τώρα αν το πω πολλοί θα με κράξουν.Οι παπάδες,οι ιερείς τα φωνάζανε όχι πριν πεντέξι χρόνια αλλά πολλά πιο πριν Κι εμείς τους χλευάζαμε και τους ρίχναμε οι προοδευτικούληδες στο πυρ το έξώτερον.Να τα θυμίσω εν ολίγοις;Ταυτότητες, κάρτα του πολίτη,Μακεδονικό,διάλυση οικογένειας, αυτόματα διαζύγια,δημογραφικό κλπ.Ποιος όμως τους έδινε σημασία;Να θυμίσω τι έλεγε ο Παΐσιος και τον χλευάζαμε;

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ danaos 13/08/2011 01:06:56

          Έτσι είναι Δαναέ. Ας ελπίσουμε όμως ότι τώρα που δικαιώνονται όλοι αυτοί οι στοχοποιηθέντες, αυτό θα λειτουργήσει ως αφετηρία αφύπνισης.

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 12/08/2011 16:54:27

    "Μόλις πριν από 6-7 χρόνια, η χώρα μας ζούσε το όνειρο.

    Πρωταθλητές Ευρώπης στο ποδόσφαιρο, φαντεζί Ολυμπιάδα στην Αθήνα, που θα τη ζήλευαν ακόμη και οι Σαουδάραβες Κροίσοι, πρώτοι σε κατανάλωση Chivas και Cohibas, πρώτοι σε πωλήσεις Καγιέν, και άλλα πολλά παρεμφερή.

    Οι μισοί Έλληνες ήταν παίχτες, και οι άλλοι μισοί μπρούκληδες. Και όλοι μαζί στα μπουζούκια και στη χλίδα.

    Όλα πήγαιναν κατ`ευχήν.

    Κάποιοι μάλιστα είχαν πάρει τόσο θάρρος, που άρχισαν να μιλάνε για παγκόσμια ελληνική κυριαρχία, επιστροφή των Ελ, επιστροφή της Κωνσταντινούπολης, κλπ.

    Οι ουρανοί έμοιαζαν δικοί μας."



    οσοι χαιρονταν τοτε,,αξιζουν οτι παθαινουν σημερα..

    προσωπικα τουλαχιστον δεν χαιρομουν καθολου.

  5. Enzo avatar
    Enzo 12/08/2011 16:59:52

    ξεχασες και την γιουροΒυζιον!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Enzo 12/08/2011 18:56:13

      Σωστός! Παράλειψή μου.

      • sorry avatar
        sorry @ Strange Attractor 12/08/2011 22:04:04

        Mono gia tin Eurovision leei to biblio istorias tis 3is lykeiou, rota tous pios einai o Fidel Castro.... Den exoun idea, apoblakosan tin neolaia Sorry gia ta GL alla den eixe to PC

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 12/08/2011 17:21:48

    Πάντως και αυτοί που δεν το παραδεχόμασταν, βλέπαμε τη φούσκα...
    Εξαιρετική η "συμπύκνωση¨του άρθρου, όπως είπε και η Εύα..

  7. Orestios avatar
    Orestios 12/08/2011 17:24:41

    Πάρε και μερικά όπλα SA
    Θα είναι εξαιρετικά χρήσιμα

  8. tiramola avatar
    tiramola 12/08/2011 17:46:40

    Γιατί, περίμενες εσύ Strange ότι από οπαδός της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης θα γινόσουν οπαδός του Σαμαρά?

    • factorx avatar
      factorx @ tiramola 12/08/2011 19:33:59

      Ο Strange μπορεί να μην το περίμενε, αλλά έχει μάτια και μυαλό και βλέπει. Εσύ όμως tiramola, περίμενες ότι θα έπασχες από τέτοια πνευματική τύφλωση που ακόμα και κάτω από τέτοιες συνθήκες να μην μπορείς να ξεκολήσεις απο το ΠΑΣΟΚ; Δεν σου είπε κανένας να γίνεις σαμαρικός. Αλλά ΠΑΣΟΚ ακόμα βρε αδελφέ; Γίνε ΚΚΚΕ, Συριζα, κάτι άλλο ....Πόσο κολημένος είσαι τέλος πάντων και γιατί;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 12/08/2011 19:37:05

      'Η ότι το Πασόκ θα γίνονταν σκληρό νεοφιλελεύθερο μόρφωμα στα πρότυπα του Στ. Μάνου, και τσουτσέκι γιουσουφάκι της ΕΟΚ των μονοπωλίων;
      Άκου να δεις!
      (Εσύ είσαι ο κανονικός ή ο μαϊμού Τιραμόλας;)

      • tpe avatar
        tpe @ Strange Attractor 13/08/2011 00:00:30

        Έλα όμως που ο Μάνος κάθε άλλο παρά άσχημα τα λέει...
        Για πες μου σε τι διαφωνείς από αυτά που έχει προτείνει;

        • Ignoramus avatar
          Ignoramus @ tpe 13/08/2011 11:40:20

          Ναι καλά τα λεει ο αποτυχημενος μανατζερ. Όλοι αν ειχαμε δεμενο τον γαιδαρο μας θα είμασταν Μανοι στις αποψεις μας. Αλλα δυστυχως εμείς πρεπει να εργαζομαστε για να φαμε.

  9. stefanos avatar
    stefanos 12/08/2011 18:38:22

    Αφήστε τους Μάγια και πιάστε την Αποκάλυψη και τους γεροντάδες της Ορθοδοξίας, τις εφημερίδες του μέλλοντος. Στην Ορθοδοξία μετά τη Σταύρωση ακολουθεί η Ανάσταση για αυτό και οι ορθόδοξοι χριστιανοί δεν απελπίζονται ποτέ. Μόνο η ζωντανή μας πίστη θα μας δώσει δύναμη και παρηγοριά για τα επερχόμενα και η Υπέρμαχος Στρατηγός που γιορτάζουμε σε 3 μέρες θα βάλει το χέρι της για να ξαναζήσει η Ελλάδα μας στιγμές δόξας. Πρώτα όμως μετά την ύβρη που διαπράττουμε όλα αυτά τα χρόνια (διαφθορα, ακολασία, εκτρώσεις, ομοφυλοφιλία και όλων των ειδών τις αμαρτίες και τις ανηθικότητες) θα έρθει η Νέμεσις και στο τέλος η Κάθαρση. Τά χρόνια του ψευτορωμέικου (Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλος) τελειώνουν και σε λίγο θα έρθει η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας. Γρηγορείται και προσεύχεσθαι!!!!

    • nestor avatar
      nestor @ stefanos 13/08/2011 00:59:07

      +1000

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ stefanos 19/08/2011 16:47:08

      Μακάρι ρε Σρέφανε να είναι έτσι όπως τα λες. Όλοι μας ευχόμαστε το καλύτερο για την Ελλάδα. Από την άλλη όμως γνωρίζεις μια προφητεία λίγο πριν την άλωση ότι οι τούρκοι θα πάρουν την Πόλη αλλά όταν φτάσουν στον τρίτο κιόνα της Αγίας Σοφίας θα κατέβει άγγελος από τον ουρανό και θα καταστρέψει οριστικά το κράτος τους;
      Τώρα πια γνωρίζουμε ότι αυτή η προφητεία δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Αντίθετα ακολούθησαν αιώνες σκλαβιάς και ανατολίτικου σκοταδισμού.
      Ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο. Βέβαια οι προφητείς ΄για κατάρρευση της τουρκίας στις μέρες μας έχουν διαδοθεί και από τον Παίσιο που κάθε άλλο από τυχαίος άνθρωπος ήταν. Θα δούμε.

  10. The Saint avatar
    The Saint 12/08/2011 18:53:04

    Να πώ ότι χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους που άρχισαν και το "πιάνουν" το νόημα? Που άρχισαν και αντιλαμβάνονται τι γίνεται;
    Να το πώ, γιατί να μη το πώ;
    Γιά τον Stefanos και τον danaos μιλώ...

    Οταν βλέπεις ότι όλα γυρω σου καταρρέουν χωρίς λόγο, ψωρίς να υπάρχει λυση απο καμμιά (ανθρώπινης επινόησης) "συνταγή" είτε λέγεσαι νεοφιλελευθερος, είτε κομμουνιστής, είτε δεξιός, είτε ...είτε... τοτε δεν σου μένει παρα να κοιτάξεις την αλήθεια στα κατάματα...
    Πλησιάζουμε ταχέως το σημείο μηδέν....

  11. xriteo avatar
    xriteo 12/08/2011 19:08:10

    +1000000000000000000!!!!!

  12. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 12/08/2011 21:06:46

    "Οι μισοί Έλληνες ήταν παίχτες, και οι άλλοι μισοί μπρούκληδες. Και όλοι μαζί στα μπουζούκια και στη χλίδα."

    Δεν ξέρω εσείς εκεί (στην Αθήνα;) τι κάνατε, αλλά εμείς εδώ στην επαρχία δεν καλομάθαμε ούτε στα μπουζούκια ούτε με τις καγιέν και δε μας κακοφαίνεται το ότι και πάλι δεν τα έχουμε. Βλέπω σε ρεπορτάζ στην τηλεόραση κάτι τυπάκια να λένε ότι φέτος ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ (!) να πάνε διακοπές εντός συνόρων γιατί έχουν λέει οικονομικές δυσκολίες! Να μην χαλάγατε τα λεφτά σας σε ταξίδια, καγιέν, μπουζούκια, χρηματηστήριο να τα είχατε τώρα! Εμείς δεν είχαμε τότε, δεν έχουμε και τώρα αλλά δεν κλαιγόμαστε έτσι!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κωνσταντίνος 12/08/2011 21:32:55

      Έχεις δίκιο, στην επαρχία δεν είχε Καγιέν και Τσίβας.
      Είχε Χάμερ, θηριώδη ημιφορτηγά, τρακτέρ Λαμποργκίνι, και προσεχώς Βουλγάρες.
      Έκανα λάθος που δεν το διευκρίνησα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Strange Attractor 12/08/2011 21:51:07

        Τα μπουζουκτσίδικα της επαρχίας ήταν όλα γεμάτα και οι τυχερές τραγουδίστριες και τραγουδιστές του εντέχνου κάναν περιουσίες από αγρότες (κυρίως) που ήταν κιμπάρηδες....

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΕΥΑ 12/08/2011 22:27:35

          Πόσο κόσμο χωράει ένα μπουζουκσίδικο?

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Strange Attractor 12/08/2011 22:09:05

        Γενικεύεις και είσαι λάθος!
        Και το ξέρεις!!!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Σταύρος 12/08/2011 22:22:13

          Σταύρο, στην πόλη που μένω (επαρχία) είχαμε 4 νυχτερινά κέντρα και μέχρι το 2000 περίπου, ήταν γεμάτα και τις καθημερινές....οι επαρχιώτες είχαν περιουσίες απίστευτες (με τον ιδρώτα τους βέβαια)..πήραν τα μυαλά τους αέρα; ίσως..έπαιξαν στο χρηματιστήριο πάμπολλοι..κι έχασαν φυσικά..για τη γενίκευση μπορεί να έχεις δίκιο...

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ ΕΥΑ 12/08/2011 22:43:23

            Απαντούσα στον Παράξενο Ελκυστή αλλά αφού μου έκανες την τιμή να απαντήσεις, ανταπαντώ με την σειρά μου.
            Αν κάποιος τρώει την περιουσία του, μπορεί να είναι κουτό αλλά είναι δικαίωμά του.
            Κανένας όμως δεν μπορεί να γενικεύει λέγοντας ότι ΟΛΟΙ οι Έλληνες έκαναν αυτό, ή ΌΛΟΙ οι Έλληνες έκαναν εκείνο.
            Εκτός κι αν κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια!
            Πίστεψέ με όμως όταν σου λέω ότι οι οικογένειά μου έχει αποκτήσει τα όσα έχει με πολύ ιδρώτα και πολλές θυσίες.
            Και σίγουρα χωρίς Βολευτικό γλύψιμο και ΠΑΣΟΚικές λοβιτούρες!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Σταύρος 12/08/2011 22:54:46

            Συγγνώμη, έτσι όπως το είδα νόμιζα ότι αναφερόσουν σ' αυτά που έγραφα..

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 12/08/2011 22:24:54

        Κάνε μας τη χάρη ρε Strange που ήσουν ο μοναδικός καλός Έλληνας, άιντε...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tiramola 12/08/2011 23:55:43

          Τάχεις χαμένα... αλλά σε καταλαβαίνω.

          • danaos avatar
            danaos @ Strange Attractor 13/08/2011 00:14:11

            Strange, άλλος είπαμε είναι αυτός ο τιραμόλα.Δες τι σου απαντούσε ο παλιός tiramola στις 24/2/2009:
            tiramola είπε:
            24/02/2009 στις 7:15 pm
            Να προσυπογράψω το κειμενάκι strange atractor.
            Όταν κάποιος μου είπε για το antinews και πόσο ενδιαφέρον πολιτικό και όχι μόνο blog είναι δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα γνώριζα μερικούς από τους καλύτερους Έλληνες.
            Επί της ουσίας οι περισσότεροι συνομιλητές έχουν τις ίδιες περίπου ανησυχίες.
            Αξιοκρατία , αξιοπρέπεια , ίσες ευκαιρές , ισονομία , ποιοτική υγεία και παιδεία ένα κράτος που προστατεύει τους έχοντες ανάγκη και δίνει κίνητρα αξιοποιώντας τους ικανούς.
            Να βάλω και τον εαυτόν μου μέσα…
            Έχουν μαζευτεί σε αυτή την ιστοσελίδα οι καλύτεροι Έλληνες ή στο μικρό κοινωνικό δείγμα φαίνεται ένα κοινωνικό ρεύμα έξω απο κόμματα , το ρεύμα των αυτονόητων?

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 13/08/2011 08:17:45

            Κωλοτούμπας στις απόψεις του μήπως ο "Τιραμόλα", ή απλά μια ψευδεπίγραφη μαϊμού;

        • Ignoramus avatar
          Ignoramus @ tiramola 13/08/2011 09:29:40

          διαβασα το αρθρο δυο φορες. Απο που προκυπτει να παριστανει τον καλο έλληνα ο συντάκτης του; Παίρνεις χαπια τιραμόλα;

  13. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/08/2011 21:24:07

    Πες τα βρε Κωνσταντίνε γιατί, κατά τα άλλα γενικεύουμε και δεν μας αρέσουν οι γενικεύσεις του τύπου: "μαζί τα ΦΑΓΑΜΕ!"

  14. αννιτα avatar
    αννιτα 12/08/2011 22:55:30

    Δαναός και Στέφανος έχουν τόσο δίκιο είναι τόσο μεγάλες οι αλήθειες που έγραψαν, δεν φαντάζεστε πόσο!!. Η Ελληνική Εθνική μας συνείδηση και η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ θα μας σώσουν.!! ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ!!!

  15. tpe avatar
    tpe 13/08/2011 00:04:25

    Όλα καλά όλα αυτά. Όμως, δυστυχώς, η ιστορία μας διδάσκει άλλα. 100 χρόνια πριν, τι είπαμε πως γινόταν; Το ίδιο; Και το αποτέλεσμα; 2 ΠΠ. Μόνο που τότε ΔΕΝ υπήρχαν πυρηνικά... Αλίμονο από τα παιδιά μας λέω εγώ...

  16. panos avatar
    panos 13/08/2011 02:00:16

    παιδια να προσέχεται τους φασιστες και τους βοναρπατισκους. Μην ψαρωνεται!!! Ο λαος
    πρεπει να δωσει λυσεις στο αδιέξοδο μονο αυτος μπορει. Ο καπιταλισμος καταρεει. Αυτο ειναι ολο!!! Καλη τυχη μας ευχομαι!!!

  17. panos avatar
    panos 13/08/2011 02:19:36

    οι πύλες της κολάσεως ανοίξανε όπως είχε πει ο Γκράμσι

  18. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/08/2011 09:27:35

    Εξαιρετικα περιγραφικό κείμενο που πραγματικα συμπυκνωνει τα χάλια των νεοελλήνων και προβληματίζει για τις παγκόσμιες ανατροπές που εγιναν μεσα σε ελάχιστα χρόνια.
    Κάποιοι κακοπροαίρετοι χολιαστές δεν βλέπουν την ουσία και άλλος σταζει φαρμάκι για τον Σαμαρρά, άλλος για τον Στρειτζ, και άλλος ονειρεύεται αποσκίρτηση της μακεδονίας.
    Φταίει η ζέστη;

  19. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 13/08/2011 10:43:08

    Άδικα το χτίζεις το υπόγειο καταφύγιο:
    - Αν γίνει κατακλυσμός, θα βγάλεις μπουρμπουλήθρες
    - Αν έρθει η εποχή των πάγων, θα γίνεις ο παγωμένος άνθρωπος του καταφυγίου
    - Αν εκραγούν τα ηφαίστεια, θα σε βάλουν στο μουσείο μαζί με την Πομπηία
    - Αν γίνουν σεισμοί, το πολύ πολύ, το καταφύγιό σου να γίνει η γέφυρα που θα γεφυρώσει το γεωλογικό ρήγμα
    - Αν γίνει πυρηνικός πόλεμος, απλά θα εξαϋλωθείς
    - Αν πέσει μετεωρίτης και εξαφανιστεί η ζωή από τη Γη, θα πεθάνεις από υπερκόπωση στην προσπάθειά σου να ξαναγεμίσεις τη Γη με ζωή...
    Σε κάθε περίπτωση θα χάσεις το εκπληκτικό θέαμα τις εξαγγελίας και εφαρμογής μέτρων διάσωσης του πλανήτη από τον ΓΑΠ και την παρέα του...

  20. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 13/08/2011 10:44:09

    Άδικα το χτίζεις το υπόγειο καταφύγιο:

    - Αν γίνει κατακλυσμός, θα βγάλεις μπουρμπουλήθρες
    - Αν έρθει η εποχή των πάγων, θα γίνεις ο παγωμένος άνθρωπος του καταφυγίου
    - Αν εκραγούν τα ηφαίστεια, θα σε βάλουν στο μουσείο μαζί με την Πομπηία
    - Αν γίνουν σεισμοί, το πολύ πολύ, το καταφύγιό σου να γίνει η γέφυρα που θα γεφυρώσει το γεωλογικό ρήγμα
    - Αν γίνει πυρηνικός πόλεμος, απλά θα εξαϋλωθείς
    - Αν πέσει μετεωρίτης και εξαφανιστεί η ζωή από τη Γη, θα πεθάνεις από υπερκόπωση στην προσπάθειά σου να ξαναγεμίσεις τη Γη με ζωή...

    Σε κάθε περίπτωση θα χάσεις το εκπληκτικό θέαμα της εξαγγελίας και εφαρμογής μέτρων διάσωσης του πλανήτη από τον ΓΑΠ και την παρέα του...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αμυδρός 13/08/2011 11:45:42

      Ωραίο! αλλά να ζει ο Γαπ (και να μην έχει καμιά γρατσουνιά και το ποδήλατο) μετά από λιμούς, σεισμούς και καταποντισμούς..θρίλερ..

      • Αμυδρός avatar
        Αμυδρός @ ΕΥΑ 13/08/2011 23:17:15

        Υπάρχει μια παροιμία που αρχίζει με "κακό σκυλί..."

  21. serpentpan avatar
    serpentpan 19/08/2011 00:41:32

    Τελος του κοσμου και αλλες κουκουναρες.Οι επιτηδιοι ,οι ιδιοι και οι ιδιοι,παλι θα βγαλουν χρηματα απο τις φοβιες που μπολιαζουν στον κοσμο...
    Κι αν πεθανεις,θα ξαναζησεις,και θα ξανατελειωσεις για να ξαναρχισεις γιατι πρεπει πολλα να μαθεις και ξερεις λιγα,σωρους εικονων και συνειρμων,ανακτεμενα με παθη,φοβους ,αδυναμιες και ανεκπληρωτες επιθυμιες και ονειρα,ποιος παραδεισος μπορει να σε δεχτει ορθοδοξε,ενω ζεχνεις μποχας τοσων ελαττωματων?
    Ακομα δεν εμαθες να εχεις αγαπη και κατανοηση για τους μη ορθοδοξους και λιγουρευεσαι ρετιρε στον Παραδεισο?Πεισε πρωτα τους ιερεις σου και την ηγεσια της εκκλησιας να παψουν να μπερδευουν τον Μαμμωνα με τον Ιησου...και μετα ταλεμε.
    Μεχρις οτου
    1.δεν εχεις αρχισει να μελετας Πλατωνα και Πλουταρχο
    2.υποστηριζεις με την απραξια σου -μη θιχτουν τα μικροσυμφεροντα σου -τους κλεφτες πολιτικους και τους συνεργους τους
    3.δεν εχεις παψει νασαι κλεφτης,ψευτης,μιζαδορος,διπλοπροσωπος,ρουφιανος της εξουσιας στη δουλεια σου,τεμπελης,κυκλωματιας ,μικρος στα μεγαλα και μεγαλος στα μικρα,ελεεινο νεοελληνικο ερπετο,κι ο τελευταιος τουρκος που τοσο πολυ αγαπας,θαναι πιο μπροστα απο σενα.Και περιμενε απο τους χριστους και τις παναγιες να σε σωσουν...