#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2011 00:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Το ΠΑΣΟΚ τελείωσε..."



(Ανανεωμένο) Όταν τελείωσε η συνεδρίαση του Κοινοβουλευτικού Τομέα Εργασίας (ΚΤΕ) Μεταφορών του ΠΑΣΟΚ, για το θέμα της απελευθέρωσης του επαγγέλματος των ταξί, μία εκ των παριστάμενων βουλευτών ρώτησε συνάδελφό της : "που καταλήξαμε;"

"Δεν ξέρω" ήταν η απάντηση, "το ΠΑΣΟΚ τελείωσε με αυτόν...".

Δεν ξέρουμε αν η απάντηση αφορούσε τον παριστάμενο υπουργό Μεταφορών, ή τον πολιτικό προϊστάμενό του και πρωθυπουργό, απηχεί όμως τον μεγάλο εκνευρισμό που επικράτησε  μεταξύ των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ κατά την διάρκεια της συνεδρίασης.

Κατά τα άλλα, αν το πολιτικό διακύβευμα στο θέμα των ταξί είναι να καταλάβουν όλοι οι υπουργοί ποιος είναι ο ισχυρός άνδρας της κυβέρνησης, τότε ο Ε. Βενιζέλος κερδίζει την μάχη του με τον Γ. Ραγκούση στα σημεία.

Ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών αναγκάζεται (ουσιαστικά από τους προσκείμενους στον Βενιζέλο βουλευτές…) να «ενταχθεί» σε μία διαδικασία που δεν είχε ακολουθηθεί όταν ήταν υπουργός ο Ρέππας. Και αναγκάζεται προκειμένου να κερδίσει χρόνο  να φέρει το θέμα σε μία πιο ευνοϊκή συγκυρία γι’ αυτόν.

Η κατεύθυνση της λύσης που υποδεικνύεται στον Ραγκούση είναι η απόφαση για τα ταξί να εγκριθεί από κάποιο κυβερνητικό όργανο (το υπουργικό συμβούλιο ή την κυβερνητική επιτροπή). Εκεί ο Ραγκούσης θεωρεί βέβαιο ότι θα έχει την στήριξη του πρωθυπουργού σε ότι εισηγηθεί. Κατά την διάρκεια πάντως της συνεδρίασης απέφυγε να δεσμευθεί στις προτάσεις των βουλευτών για σύντομη επίλυση της κρίσης με τους ταξιτζήδες.

Βέβαια με τις ΠΑΣΟΚικές διαδικασίες που ακολουθούνται το θέμα μετατοπίζεται από το κοινωνικό πεδίο στο εσωκομματικό και εσωκυβερνητικό, αποδεικνύοντας ότι στο βωμό αυτών των ισορροπιών οι «προύχοντες» και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ υποτάσσουν τα πάντα.

"Λούνα παρκ"

Ενδεικτικές του κλίματος είναι οι επιθέσεις που δέχθηκε ο Ραγκούσης όχι τόσο από την  (συνήθη ύποπτη) Βάσω Παπανδρέου, αλλά από βουλευτές, όπως η Αντωνίου, ο Σαλαγιάννης, ο Κατρίνης, η Γιαννακά, ο Ζωίδης, ο Κεγκέρογλου.

Χαρακτηριστικός του κλίματος ήταν ο διάλογος της βουλευτού Φθιώτιδας Τονιας Αντωνίου με τον κ. Ραγκούση:

«Εχεις κάνει δηλώσεις υπέρ της αυτορρυθμισης της αγοράς».

«Εγώ δεν έκανα ποτέ τέτοια δήλωση. Λες ό,τι λέει ο Θύμιος Λυμπερόπουλος!» απάντησε ο υπουργός.

Γιάννης Βούρος : «προσπαθούμε να φανούμε αξιόπιστοι στο εξωτερικό και το κατορθώνουμε. Χρειάζεται μια συνέχεια συγκοινωνούντων δοχείων αλλιώς είναι εύκολο να χαρακτηριστούμε ότι βρισκόμαστε στο λούνα παρκ και ότι παίζουμε με τα συγκρουόμενα. Εχουμε καταρρακωθεί ως κοινοβουλευτική ομάδα και πρέπει να βάλουμε έναν πάτο στο βαρέλι».


Ο Μιχάλης Τζελέπης είπε, μεταξύ άλλων, ότι η αμφισβήτηση της συμφωνίας του πρώην υπουργού Δ. Ρέππα με τους αυτοκινητιστές δημιουργεί πολιτικό θέμα εμπιστοσύνης στις πολιτικές συμφωνίες της κυβέρνησης

Ο Μιχάλης Κατρίνης ζήτησε ενιαία αντιμετώπιση όλων των επαγγελμάτων

Ο Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος ζήτησε άμεση σύγκληση της Κυβερνητικής Επιτροπής ώστε να αποφασίσει η κυβέρνηση για το ζήτημα αυτό ζήτησε

Την ύπαρξη μεγάλου πολιτικού προβλήματος διαπίστωσε ο Νίκος Σαλαγιάννης, σημειώνοντας ότι η κυβέρνηση άνοιξε μέτωπο χωρίς να έχει θέση ενώ πρόσθεσε ότι το «άδειασμα» μεταξύ υπουργών χαλάει την εικόνα συνοχής της κυβέρνησης.

Απελευθέρωση με πληθυσμιακά και πανευρωπαϊκά κριτήρια ζήτησε ο Δημήτρης Κουσελάς.

Να τεθεί τέρμα στις προσωπικές στρατηγικές, ζήτησε η Τόνια Αντωνίου, ενώ εκτίμησε ότι η δήλωση του κ. Ραγκούση περί αυτορύθμισης της αγοράς «άρχισε το έργο».

Υπέρ των θέσεων του υπουργού τάχθηκαν οι βουλευτές Ελπίδα Τσουρή, Γιάννης Ρήγας, Λ. Μίχος. Ο τελευταίος είπε «πρέπει να γίνουμε όλοι Ραγκούσηδες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 26/07/2011 21:27:02

    Οι ταξιτζήδες είναι μια τάξη που δε θα πρεπε να μιλά καθόλου. Μακάρι να περάσει το άνοιγμα. Και δε μ νοιάζει αν ο Βενιζέλος ή όποιος αλλος ωφεληθεί. Αρκετά και μ αυτούς. Για τις 3ολες κούρσες κουβέντα, για την αγένεια πολλών κουβέντα.Και για ενα σωρό άλλα μειον τους. Τέρμα με αυτούς..

    • bomberman avatar
      bomberman @ irida 26/07/2011 23:54:34

      με το ανοιγμα δεν θα τελειωσεις με αυτους αλλα θα εχεις αλλους τοσους στον δρομο και τι θα αλαξει στην συμπεριφορα ο καφρος θα μεινει καφρος και ο σωστος σωστος η νομιζεις οτι ολοι οι καινουργιοι πουθα βγουν στον δρομο θα ειναι απο το harvad

      • dino avatar
        dino @ bomberman 27/07/2011 00:32:38

        Γιατι ολος ο κοσμος βριζει τους επαγγελματιες των κλειστων επαγγελματων?Μηπως ειναι τυχαιο? Μηχανικοι,οδοντιατροι,ταξιτζηδες υδραυλικοι ηλεκτρολογοι φαρμακοποιοι συμβαολαιογραφοι και αλλα δυνατοι επαγγελματικοι κλαδοι εχουν φροντισει να οριζουν ελαχιστες αμοιβες αποστασεις αδειες που κοστιζουν παραλογα ακριβα και αλλες με αποτελεσμα την τεχνητη δημιουργια μονοπωλιου την χαμηλη ποιοτητα παρεχομενων υπηρεσιων την ελλειψη ανταγωνισμου και υψηλο κοστος για τον πελατη την υψηλη φοροδιαφυγη και την εμποδιση να εισελθουν στο καθε κλαδο νεοι που θελουν να εργασθουν δημιουργοντας οικογενιακου τυπου συντεχνιες (απο τον παππου στον πατερα και τον εγγονο).Το επιχειρημα των επαγγελματιων οτι με το ανοιγμα θα δημιουργηθουν κατωτερης ποιοτητας και ακριβοτερες υπηρεσιες δεν πειθει πλεον μιας και ο πολιτης ξερει οτι πιο κατω δεν παει.Το κατα ποσο θα καταφερει το Πασοκ να περασει κατι τοσο φιλελευθερο πρεπει να μας κρατα σε δυσπιστια μιας και δεν εχουμε δειγματα γραφης στο παρελθον.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ dino 27/07/2011 08:45:34

          Περίμενε την πραγματικότητα και αυτή θα σε πείσει, αφού τα επιχειρήματα δεν σε πείθουν. Τα ελάχιστα καρτέλ που θα δημιουργηθούν θα σε κάνουν να νοσταλγείς τις μέχρι τώρα ισχύουσες "ελάχιστες τιμές".

          • dino avatar
            dino @ Αυριανιστής 27/07/2011 19:48:03

            Καλο το αστειο.Για αυτες τις τιμες εχω ριξει μαυρη πετρα στους ταξιτζηδες εδω και χρονια.Σε αλλα αρθρα ομως εγραφες οτι οι τιμες θα εξευτελισθουνε και τωρα οτι θα εκτοξευτουνε.Αποκλειεται να συμβουν και τα δυο.Παντως οι χαμενοι στο ανοιγμα της αγορας θα ναι σιγουρα οι συντεχνιες και κερδισμενος ο πολιτης.Εκτος αν δεν επιβαλλει ο κρατικος μηχανισμος ελεω κρισης νεες υπερβολικες αυξησεις στην φορολογια και αποκομιστει αυτος το οφελος του ανοιγματος.

        • agitatoras avatar
          agitatoras @ dino 27/07/2011 09:50:02

          ΠΟΙΑ ΤΑΞΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΕ; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ irida 28/07/2011 05:39:49

      Χαλάρωσε, όλοι θα πάρουμε!

  2. lala avatar
    lala 26/07/2011 22:11:25

    Οι φραγκοφονιαδες ειναι ειδικη κατηρορια πολιτων οπως και οι βολευτες γι΄αυτο και αλληλουποστηριζονται , να χαιρομαστε και τους δυο

    • chris 108 avatar
      chris 108 @ lala 27/07/2011 15:34:24

      εσυ τι εισαι καμμια δημοσιος υπαλληλος που μπηκε με κριτηρια ΑΣΕΠ

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ lala 28/07/2011 05:41:41

      Τι προτείνεις, Καιάδα?

  3. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 26/07/2011 22:40:23

    Κρίμα αν επικρατήσει η σάρα και η μάρα των βολευτών του ΠΑΣΟΚ. Ο Ραγκούσης είναι εξαιρετικός υπουργός, θεωρώ οτι είναι μακράν ο καλύτερος υπουργός της τελευταίας δεκαετίας. Αυστηρός, δίκαιος, καινοτόμος και νομιμόφρων ( Θυμηθείτε την αντρίκεια στάση του στη Νομική και την Υπατία. Αυτή πλήρωσε στον ανασχηματισμό)

    • Roulis avatar
      Roulis @ μεταρρυθμιστής 26/07/2011 23:32:48

      Αυτη τη στιγμη μονο η σταση του στο μεταναστευτικο μου ερχεται κ ο Καλλικρατης...

    • bomberman avatar
      bomberman @ μεταρρυθμιστής 26/07/2011 23:58:14

      Hταν τοσο καλος που αφου διέλυσε το εσωτερικων και ελυσε το προβλημα της Κερατεας, (χα!χα!χα!) τον βαλανε στο μεταφορων να κανει μπαχαλο ολη την Ελλαδα στα μεσα του καλοκαιριου να τελειωσει και τον τουρισμο

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ μεταρρυθμιστής 27/07/2011 00:21:07

      MEΓΑΛΕ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΧΑΠΙΑ ???

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ EΛΛΗΝΑΣ 27/07/2011 08:48:15

        +1000

    • chris 108 avatar
      chris 108 @ μεταρρυθμιστής 27/07/2011 15:36:40

      αφου ειναι τοσο καλος υπουργος γιατι δεν εβαλε υποψηφιοτητα να τον ψηφισουν οι ΠΑΡΙΑΝΟΙ

  4. juliet avatar
    juliet 27/07/2011 00:06:56

    Ολα τα καλά γίνονται μετά απο μια διάλυση!Ολα μισο τιμής και μετά νέο μαγαζί με φώτα, νέους πελάτες και νέα αφεντικά!!!!

    • chronis avatar
      chronis @ juliet 27/07/2011 02:14:22

      'Ετσι απλά....τα είπες όλα!!!

  5. giorgos goupios avatar
    giorgos goupios 27/07/2011 00:35:53

    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ.
    ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ 12-15 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ.......
    ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ!!!!!!!!!!!

    • Aris avatar
      Aris @ giorgos goupios 27/07/2011 00:58:08

      κάντε ντου με τα ταξί στη Βουλή να τελειώνουμε! ο κόσμος μαζί σας είναι...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ giorgos goupios 27/07/2011 09:08:43

      Αγαπητέ, αδελφικός μου φίλος είναι γιος ταξιτζή και ξέρω τι περνάτε. Όλοι μαζί σας είμαστε, όσοι ξέρουμε τουλάχιστον τι θα πει μεροκάματο. Από τη μία πολλοί θυμούνται μόνο τα κακώς κείμενα του κλάδου σας και από την άλλη οι περισσότεροι ξεχνάνε ότι πλέον όλες οι άδειες είναι 2ο-3ο-νιοστό χέρι, άρα έχετε επενδύσει σε αυτές, ήταν το εφ' άπαξ σας ή το προικό του παιδιού σας.

  6. Aris avatar
    Aris 27/07/2011 00:56:38

    Τελικά το πασοκ κάνει περισσότερη αντιπολίτευση στην κυβέρνηση πασοκ, απ΄ ότι κάνει η ΝΔ... Βέβαια στη ΝΔ ξεχνάει τι είδους αντιπολίτευση κάνει το πασοκ και όπως πάντα την πατάνε. Τόσα χρόνια πέρασαν μυαλό δεν βάλανε...

  7. pitbull avatar
    pitbull 27/07/2011 01:14:50

    Κανένα έλεος στην Σέχτα των Ταξιτζίδων. Ακόμα πληρώνω το laptop της δουλειάς που μού' φαγε ο μάγκας Κυριακή πρωί απο το Πειραιά στην Κατεχάκη. όλα τα αθλητικά ραδιόφωνα κάνανε ανακοίνωση, και τα κέντρα τους. Έτσι κι' αλλιώς είναι οι περισσότερο επικίνδυνοι οδηγοί. Λοιπόν... να σπάσει το μονοπώλιο. Θα βελτιωθούν και οι υπηρεσίες, θα πέσουν και οι τιμές. Γιατί να σου πουλάνε μαγκιά αντί να κάνουν κωλοτούμπες για σου πάρουν την κούρσα ? και γιατί να σου φορτώνουν και άλλους ? Ανεπίτρεπτο !!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ pitbull 27/07/2011 08:50:36

      Άλλο ο έλεγχος ενάντια στην πολλαπλή μίσθωση και η διασφάλιση της παροχής υπηρεσιών ποιότητας, και άλλο η άναρχη απελευθέρωση που δεν συμβαίνει πουθενά στην Ευρώπη.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 27/07/2011 09:10:21

        Κλασική ΠΑΣΟΚική πρακτική. Αφού διαλύσαμε κάθε ρυθμιστική και ελεγκτική δυνατότητα, ας αποτελειώσουμε τον εκάστοτε κλάδο.

    • dimd avatar
      dimd @ pitbull 27/07/2011 09:08:06

      exeis provlima megalo file>

    • agitatoras avatar
      agitatoras @ pitbull 27/07/2011 09:52:30

      ΠΟΣΟ ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ; ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ; ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ (ΠΟΥ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΝΤΑ῾ΓΟΓΡΑΦΟΥΝΤΑΙ) ; ΠΟΣΟ ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ;

  8. comisX avatar
    comisX 27/07/2011 02:00:26

    Ετοιμαζονται και οι ελεγκτες εν.κυκλοφοριας για απεργιες!

    Ο ραγκουσης τελειωσε..,
    ελπιζω και το μπατσοκ.

    2 χρονια ητανε ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ..

  9. tassos avatar
    tassos 27/07/2011 08:47:54

    Ο κόσμος δεν είναι μόνο στα κλειστά επαγγέλματα αντίθετος αλλα και στους δημόσιους υπαλλήλους δλδ στο 70%των Ελλήνων...pitbull επειδή κάποιος που σου έκλεψε το laptop τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι;Ωραίος είσαι..Ας επερνες ραδιοταξι να είχες εξυπηρέτηση και ασφάλεια αλλα τσιγκουνευτηκες τα δυο ευρώ επιπλεων...

    • pitbull avatar
      pitbull @ tassos 27/07/2011 11:13:10

      Απο την πιάτσα έξω απο το καράβι πήρα το ταξί. Εσύ δηλαδή τώρα χάρηκες που μού΄φαγαν το λάπτοπ και μου λές αυτά συμβαίνουν όταν θες να κάνεις οικονομία, που δεν έκανα. Αυτή είναι η κλασσική λογική και ψυχοσύνθεση του μίζερου νεοέλληνα, ''καλά να πάθεις, ας πρόσεχες''. Να σπάσουν τα μονοπώλια έτσι κι αλλιώς. Ανέφερα δύο λόγους που δέν θέλησες να δεις. Με κανόνες βεβαίως.
      Οι δημόσιοι υπάλληλοι τι φταίνε ? Άμα σου έλεγαν εσένα αυριο πιάνεις δουλειά, τι θα έκανες? Όχι δεν θελω είμαι υπεράνω ? Οι δημόσιοι κάνουν απεργίες και κινητοποιήσεις για να κερδίσουν και οι ιδιωτικοί. Ρώτα τον τραπεζικό αν μπορεί να σηκώσει κεφάλι.
      Φαίνεται πάντως οτι ένας κύκλος κλείνει. Το ΠΑΣΟΚ διόρισε και τάισε και τώρα το ίδιο τα κόβει. Η ΝΔ, ότι διόρισε, ήταν και αυτοί συμβασιούχοι πασόκοι που εκρεμμούσαν. Μέγα λάθος !!! και τους διόρισε, και την βρίζαν απο πάνω.

  10. markos avatar
    markos 27/07/2011 11:36:24

    pitbull εμενα ενας δημοσιος υπαλληλος με εβρισε !να απολυθουν ολοι!καλημερα

  11. ΤΑΝ ΜΑΝ avatar
    ΤΑΝ ΜΑΝ 27/07/2011 13:08:16

    ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΘΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΣΟΥΣ. ΥΠΟΜΟΝΗ

  12. anaconda avatar
    anaconda 27/07/2011 15:43:02

    Εσείς που είστε υπέρ της πλήρους απελευθέρωσης Ραγκούση, γιατί δεν πάτε στην Αμερική να κλέψετε το ταξί του Αμερικάνου που αγόρασε την άδεια 600.000 $ ?

    Θα γίνει αυτό στην Ν.Υ. και δεν θα πάρει άμεσα θέση ο Ομπάμα ?

    Ρε "επαρχιώτες" τα σοβαρά κράτη έχουν ηγέτες όχι κλεφτρόνια!