#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2011 05:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Το Λονδίνο λεηλατείται" !



(Ανανεωμένο). Το Λονδίνο απ΄ άκρη σ΄ άκρη, λεηλατείται από κουκουλοφόρους μεταδίδουν τα ξένα πρακτορεία ειδήσεων. Κουκουλοφόροι, κυκλοφορούν ανά ομάδες στο Ιλινγκ του δυτικού Λονδίνου και στο Κάμπτεν που βρίσκεται στο βόρειο τμήμα της βρετανικής πρωτεύουσας, λεηλατώντας ξένες περιουσίες και ταράζοντας για τρίτη συνεχή ημέρα, την καθημερινότητα των Λονδρέζων. Τηλεοπτικές εικόνες, όπως μεταδίδει το πρακτορείο Ρόιτερς, έδειξαν ομάδες ανδρών να τρέχουν στους δρόμους, να σπάνε βιτρίνες , να βάζουν φωτιά σε κτήρια στο Κρόιντον, προάστιο του νότιου Λονδίνου, να αρπάζουν ότι βρουν στα μαγαζιά που υπάρχουν στο διάβα τους, να σπάνε ΑΤΜ και να βάζουν φωτιά σε τουλάχιστον ένα κατάστημα, στο Κλάμχαμ.

Οι βιαιότητες  έχουν επεκταθεί σε πολλές συνοικίες της βρετανικής πρωτεύουσας, και συγκεκριμένα 11, κατά το τηλεγράφημα του γερμανικού πρακτορείου τουλάχιστον, ενώ οι συμπλοκές ανάμεσα στους διαδηλωτές και την αστυνομία συνεχίζονται, τα καταστήματα λεηλατούνται και κτήρια καίγονται.

Εκατοντάδες νεαροί, κυρίως σε υποβαθμισμένες συνοικίες στο ανατολικό και νότιο Λονδίνο, βγήκαν στους δρόμους το απόγευμα της Δευτέρας, στην τρίτη κατά σειρά νύχτα επεισοδίων στο Λονδίνο με αφορμή το θάνατο ενός νεαρού άνδρα, πιθανόν από τα πυρά της Αστυνομίας. Σε επιφυλακή οι Αρχές που έχουν προχωρήσει σε εκατοντάδες συλλήψεις.



Αναφορές για αρκετά σπασμένα καταστήματα στο κέντρο της πόλης και λεηλασίες υπάρχουν και από το Μπέρμινγκχαμ, λέει η Αστυνομία.

Eπεισόδια σημειώθηκαν και χθες τη νύχτα σε αρκετές συνοικίες του Λονδίνου, όταν ομάδες νέων επιτέθηκαν στην αστυνομία και καταστήματα λεηλατήθηκαν. Στο Μπρίξτον, στο νότιο Λονδίνο, εκατοντάδες άνθρωποι συμμετείχαν στη λεηλασία μεγάλου καταστήματος ηλεκτρικού εξοπλισμού και ομάδες νέων επετέθησαν εναντίον των δυνάμεων της τάξης.

Σύμφωνα με τη Σκότλαντ Γιαρντ, λεηλασίες σημειώθηκαν σε αρκετές συνοικίες κατά τα πρότυπα των ταραχών που ξέσπασαν τη νύχτα του Σαββάτου προς Κυριακή στο Τότεναμ, μια πολυεθνοτική συνοικία όπου αυτοκίνητα και κτίρια πυρπολήθηκαν, ενώ καταστήματα λεηλατήθηκαν και 29 άνθρωποι τραυματίστηκαν στα χειρότερα επεισόδια που έχει γνωρίσει η βρετανική πρωτεύουσα εδώ και χρόνια.

Επίσης μια ομάδα από πενήντα νέους προκάλεσε ζημιές στο Οξφορντ Σέρκους, στην καρδιά του τουριστικού Λονδίνου, σύμφωνα με την αστυνομία.



Οι πρώτες ταραχές ξέσπασαν ύστερα από τη διαδήλωση που πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου, με τους διαδηλωτές να ζητούν "δικαιοσύνη", μετά το θάνατο ενός 29χρονου άνδρα, του Μαρκ Ντάγκαν, ο οποίος σκοτώθηκε την Πέμπτη κατά την ανταλλαγή πυρών με την αστυνομία στο Τότεναμ.

Επιστρέφει ο Κάμερον

Επιστρέφει από τις διακοπές του στην Ιταλία, ο Βρετανός πρωθυπουργός Νταίηβιντ Κάμερον, προκειμένου να αντιμετωπίσει τις ταραχές που έχουν ξεσπάσει εδώ και τρεις ημέρες στο Λονδίνο. Η άφιξη του βρετανού Πρωθυπουργού αναμένεται μέχρι σήμερα τα ξημερώματα, σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργικού του συμβουλίου .

Με την επιστροφή του, ο Κάμερον, οποίος έχει ήδη δεχθεί τα πυρά των ΜΜΕ, επειδή παρέμεινε στις διακοπές του, αντί να βρίσκεται στο μέτωπο των ταραχών, σχεδιάζει συνάντηση εκτάκτου ανάγκης, με μέλη αρμόδιας υπηρεσίας, τον υπουργό Εσωτερικών και τον επικεφαλής της αστυνομίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deldio avatar
    deldio 08/08/2011 18:35:05

    Αμαυρώθηκε ανεπανόρθωτα η εικόνα της χώρας αλλά και του Λονδίνου και έτσι αποκλείεται να ξαναπάω ποτέ στο μέλλον!

    • Τρικεράτωψ avatar
      Τρικεράτωψ @ deldio 08/08/2011 23:12:50

      καλα με τετοιο μυαλό δε θα μπορείς να πας πουθενά σε λίγο καιρό, αφού παντού τα ίδια θα γίνονται

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ deldio 08/08/2011 23:50:58

      Αυτά συμβαίνουν όταν δεν υπάρχει ο Λαυρέντης ο Μπέρια!
      Θα έκαναν εξωτικό τουρισμό στο Αρχιπέλαγος με τα Γκουλάγκ, αν δεν έπεφταν πρώτα σε κάποια τρύπα εγκαταλειμένου ορυχείου!
      Ε, σύντροφε;!
      Α, πα,πα, τα παλιόπαιδα!!!

    • xenios avatar
      xenios @ deldio 09/08/2011 09:43:58

      Να δω τις ΗΠΑ να βγάζουν ανακοίνωση, για τους Αμερικανούς πολίτες στο Λονδίνο, όπως κάνουν πυκνά συχνά για τα επεισόδια στην Αθήνα.....

      Αυτό να δω και ας πεθαααάνω.

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ xenios 09/08/2011 10:13:30

        αντε καλε, κορακας κορακου ματι βγαζει?

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/08/2011 00:12:35

    Τρομερό πλήγμα για τον τουρισμό της Αγγλίας!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ εναςάσχετος 09/08/2011 07:09:54

      Τουναντίον, η φάση θα ελκύσει πολλούς Εκαλιώτες «Τσε-Γκεβάρες», για επαναστατικό τουρισμό.

  3. vforvendetta avatar
    vforvendetta 09/08/2011 01:13:43

    ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ Η' ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΣΣΟΝΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΣΤΘΕΡΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ??
    ΑΑΑΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ .
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΑΔΩΝΗ-ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ-ΒΕΛΟΠΟΥΛΟ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ vforvendetta 09/08/2011 09:31:49

      Όχι ρε μεγάλε, η Νέα Τάξη είναι που βάζει σε εφαρμογή το ίδιο σχέδιο αποσταθεροποίησης που έχει χρησιμοποιήσει σε πολλές περιπτώσεις.

      Το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές το έργο. Το έγκλημα είναι καλά οργανωμένο, αλλά έχει συγκεκριμένους τρόπους δράσεις, που επαναλαμβάνονται συνέχεια.

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 09/08/2011 07:07:43

    Τί ακούω, ταραχές ακόμα και στο Κάμντεν, που τόσο ζήλευε ο κύριος Βούγιας και η προϊσταμένη του η Λάρα η Κροφτ! Και τα αγγλικά μέσα να καταβάλουν ιδιαίτερη προσπάθεια να μην αναφέρουν ορισμένες από τις παραμέτρους των ταραχών («πολιτική ορθότητα», κοινώς αυτολογοκρισία).

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΜ 09/08/2011 09:56:49

      Mόνο και μόνο για να αναφέρεται το Κάμντεν μεταξύ των τόπων των ταραχών, να υποψιαστούμε (μόνο;) κάτι σκουρόχρωμους "Άγγλους" να τα σπάνε...
      Θυμίζω ότι η Σύρια αρτίστα Αλ Σάλεχ-Βούγια ήθελε να κάνει ανάλογη αγορά στην Αθήνα να πουλάνε δήθεν χειροτεχνήματα οι προστατευόμενοί της Αφροασιάτες λάθρο (τσεβρέδες μήπως;).

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΒΙΣ 09/08/2011 10:14:04

        Πάντως, αν εκεί που υποτίθεται ότι τα πράγματα ήταν πιο «εύρυθμα» και «ελεγχόμενα» (σε βαθμό που να το χρησιμοποιούνε ως «βιτρίνα» για την προπαγάνδα τους) συμβαίνουν αυτά, φαντάσου τί θα γίνει αύριο στην Ελλάδα όπου έχουμε να κάνουμε με απείρως πιο ασύμβατες (λόγω του πολιτιστικού και θρησκευτικού τους υποβάθρου) κοινότητες και ήδη επικρατεί μεγαλύτερη ανομία και ασυδοσία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 09/08/2011 10:14:36

        Μην πας μακριά. Οι "γνωστές" περιοχές της Αθήνας, έχουν πλημμυρίσει με μαγαζιά που πουλάνε τέτοια δήθεν χειροτεχνήματα. Κυψέλη, Πατήσια, Αχαρνών, γεμάτα είναι. Και το κακό είναι ότι έχω δει πολλές Ελληνίδες να σπεύδουν εκεί για να αγοράσουν "κάτι έθνικ" να διακοσμήσουν τα σαλόνια τους. Χρυσοπληρώνουν οι Ελληνίδες, μοσχοπουλάνε από το ανέλπιστο κελεπούρι οι αφρικανές.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/08/2011 10:17:49

          Επίσης, κάθε καλοκαίρι γίνεται στην Αθήνα ένα τριήμερο επονομαζόμενο "αντιρατσιστικό φεστιβάλ", όπου διάφοροι λάθρο έναντι αδρού αντιτίμου προς τα κυκλώματα των προστατών τους στήνουν μια γυφτοπανήγυρι όπου πουλάνε φαγητά, αλλά και "χειροτεχνήματα". Εκεί, φυσικά, δεν κόβεται καμία απόδειξη για τίποτα, αλλά το ΣΔΟΕ σφυρίζει αδιάφορα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Αυριανιστής 09/08/2011 11:12:17

            Αυριανιστή, ρατσιστής είσαι κι εσύ; Θέλεις να την πέσει το ΣΔΟΕ "σε αυτούς τους δυστυχισμένους"; Όχι βρε αδερφέ! Ρατσισμός θα είναι!

            Δούλευε εσύ, εντωμεταξύ, σκλάβε Έλληνα για να έρχονται χρήματα στην εξουσία του πολιτικού...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Επώνυμος 09/08/2011 11:26:43

            Αυτό που βλέπω εγώ, είναι ότι το ΣΔΟΕ κοκορεύεται (όπως χθες) για τις... τεράστιες επιτυχίες του σε νησιά, όπου έπιασε να μην έχουν κοπεί 5-6 αποδείξεις της τάξεως των 45-55 ευρώ εκάστη, την ίδια στιγμή που στα γυφτοπάζαρα των λάθρο δεν τολμάει να περάσει ούτε απ' έξω, γιατί στην είσοδο κρατάνε τα κλειδιά οι νταβρανιτσμένοι συριζαίοι που πουλάνε "αλληλεγγύη".

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Αυριανιστής 09/08/2011 12:19:39

            Είναι τρομακτικό αυτό. Πάμε σε πλήρη απονομιμοποίηση του ελληνικού κράτους... Κανένας γηγενής Έλληνας δεν θα το εμπιστεύεται σε λίγο...

  5. m.s avatar
    m.s 09/08/2011 08:08:49

    Αφού μαζέψαν και αυτοί κάτι αφγανοπακιστανά (με μέτρο και σύνεση οφείλω να ομολογήσω) τα πάρκαραν σε κάτι γειτονιές (δεν ξέρω αν σας θυμίζει τίποτα).Αυτά λοιπόν στην αρχή είχαν την ψευδαίσθηση ότι ζούσαν στον παράδεισο και όταν διαπίστωσαν ότι η '' καλή ζωή '' περνά μπροστά από τα μάτια τους σαν ταινία και ότι δεν έχει αλλάξει γι αυτούς τίποτα δραματικά από αυτά που άφησαν στην πατρίδα τους είπαν να ''ψωνίσουν'' τίποτα καλούδια μπας και αλλάξει κάτι.
    Βάλτε στην παρέα ,τους ντόπιους νεαρούς ανέργους τους ανήσυχους γόνους πλούσιων οικογενειών ( επαναστάτες με εξασφαλισμένο αύριο) και φτιάξατε τις ομάδες κρούσης '' δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα''
    εμείς εδώ το έχουμε δεί το έργο.

  6. βραγχιόσαυρος avatar
    βραγχιόσαυρος 09/08/2011 08:10:51

    στην ελλάδα το δεκέμβρη του 08 λίγο πολύ, ξέρουμε ποιοι έκαναν όσα έκαναν...οι καλομεαθημένοι νέοι που ήθελαν λίγο να ξεσκάσουν, συν τους χρησιμους ηλίθιους που παρασύρθηκαν έντεχνα από τους αναρχοαριστερομπαχαλοπατερουληδες.
    Στην Αγγλίά κάτι παρόμοιο σαν εξήγηση, κι είμαστε και συνεπεις στις αιτιάσεις μας.
    ...Καμια κουβέντα για μια νεολαία που δεν έχει μέλλον...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ βραγχιόσαυρος 09/08/2011 09:13:05

      Αυτό που δεν έχει μέλλον είναι το χαβιαροαριστερό δόγμα του πολυπολιτισμού!

  7. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 09/08/2011 08:20:46

    Δώστε χαιρετισμούς και φιλάκια στου Θείου Σαμ τ'ανηψάκια...

  8. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 09/08/2011 09:55:16

    Το ζήτημα είναι ότι πάνω από 300 καθυστερημένα έχουν συλληφθεί και σύσσωμη η Αγγλική κοινωνία υποστηρίζει το έργο της Αστυνομίας. Αντίθετα με τα δικά μας τα καλόπαιδα που 20 προσαγωγές γίνονται και τα αναρχοαριστερά κάναλα δικάζουν την αστυνομία! Διαφορετικές κουλτούρες, διαφορετική ποιότητα ζωής...

    • Vasilis avatar
      Vasilis @ Ανοιξιάτικος 09/08/2011 10:34:47

      Ξέχασες ότι φτιάχνουμε και ήρωες από τους καλοαναθρεμμένους...

    • prozak avatar
      prozak @ Ανοιξιάτικος 09/08/2011 15:28:03

      την ποιότητα ζωής που την είδες;

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/08/2011 10:03:45

    Όντως, δεν είναι για παντού το "ελληνικό μοντέλο"!

  10. mosquito avatar
    mosquito 09/08/2011 10:38:40

    Καλημερα
    Klein Naomi: The Shock Doctrine

  11. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 09/08/2011 11:06:16

    μαλλων δεν εχετε ζησει στην αγγλια
    τις ταραχες δεν θα τις κανουν καποιοι μεταναστες αλλα ασπροι(κατασπροι) αγγλαρες γνωστοι και εως chavs ειναι τα παιδια των ανηλικων μητερων που κανουν παιδια για να ζουν απο τα επιδοματα και τα κουπονια(κατι σαν το white trash των αμερικανων)συν τους μαυρους απο τις πρωην αποικιες του commonwealth που δεν γινονται integrate με τιποτα.πακιστανοι,ινδοι και αλλες καφε δυναμεις ειναι νοικοκυραιοι στην αγγλια. τα μετρα του καμερον τους εχουν κοψει τα λατρεμενα τους beans σε κονσερβα και τα pints οποτε τα παιδια βγηκανε να τα σπασουνε. εαν επεισης ξαναδουμε χουλιγκανισμους το χειμωνα μην εκπλαγειτε.
    μιλωντας πριν απο λιγο με αγγλους στο λονδινο μου περιγραφουν καταστασεις που εμεις δεν θα ζησουμε ποτε! ανθρωπους να τους τραβουν απο τα αυτοκινητα τους, εισβολες σε σπιτια. οι ελλειψη πολιτικης κουλτουρας που διεπει ολα το φασμα της κοινωνιας τους και αυτορυθμισης τους μετατρεπει ευκολα σε κτηνη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ LEWNIDAS 09/08/2011 11:34:11

      Eίσαι σίγουρος ότι δεν θα τα ζήσουμε ποτέ εμείς; Απλώς, σε εμάς θα ανοίξουν το δρόμο τέτοιων φαινομένων οι λάθρο, και θα ακολουθήσουν οι λοιποί εξαθλιωμένοι.

      Τα "κτήνη" των κοινωνιών είναι απλώς απότοκα της κτηνωδίας του νεοφιλελευθερισμού.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/08/2011 12:30:21

    Συντροφικά χαιρετίσματα στους "ευκατάστατους συμπατριώτες" μας, που "τα έβγαλαν έξω" και αγόρασαν ωραία ακίνητα στο Λονδίνο.

    "Καινούριους τόπους δεν θα βρεις, δεν θά 'βρεις άλλες θάλασσες.
    Η πόλις θα σε ακολουθεί
    ..............................
    Δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.".
    (Καβάφης)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 09/08/2011 12:59:54

      Αμ, δεν τα αγόρασαν σε αυτές τις περιοχές, Θείο μου...

      Είδες εσύ να γίνονται επεισόδια π.χ. στη Belgravia;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 09/08/2011 13:27:19

        Μέχρι μέσα στο City έφθασε χθές νύχτα το τουρλουμπούκι.
        Εκτός από εφοπλιστικά γραφεία, έχει και κάτι ωραία loft εκεί γύρω, άν δεν απατώμαι...

  13. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 09/08/2011 14:26:14

    Το σκάνδαλο Μέρντοχ "παίζει" στα κανάλια ή μπα... ...

    • Ανοιξιάτικος avatar
      Ανοιξιάτικος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 09/08/2011 16:12:59

      Μόνο Ελληνάρας κλασσικός τέτοια φαντασία!!! Να σαι καλά, γελάσαμε!

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ανοιξιάτικος 09/08/2011 17:44:53

        Ο Κάμερον να δείς...

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 10/08/2011 00:38:34

          Δηλαδή ρε Πασόκε της συμφοράς, θεωρείς ότι ο Κάμερον βγαίνει ωφελημένος από τα τεκταινόμενα; Πραγματικά, λογική πασόκου!