#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2010 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Τους Παριανούς επούλησαν σα γίδια, σα γελάδια..."



Από το Δημοτικό "Της Πάργας":
"Μαύρο πουλάκι, πο' 'ρχεσαι απο τ' αντίκρι μέρι,
πες μου τι κλάψες θλιβερές, τι μαύρα μοιρολόγια
απο την Πάργα βγαίνουνε, που τα βουνά ραγίζουν;
Μήνα την πλάκωσε Τουρκιά και πόλεμος την καίει;
-Δεν την επλάκωσε Τουρκιά, πόλεμος δεν την καίει.
Τους Παριανούς επούλησαν σα γίδια, σα γελάδια,
κι όλοι στην ξενιτιά θα παν' να ζήσουν οι καημένοι.
Τ' άσπρα πουλήσαν το Χριστό, τ' άσπρα πουλούν και σένα".

Mavro Kounavi

 Άσπρο: Οθωμανικό νόμισμα, 1 γρόσι=40 παράδες=120 άσπρα. Ίσως ξαναθυμηθούμε αυτούς τους όρους.

Στην φωτογραφία οι πρωτοκαπετάνιοι του αγώνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 24/03/2010 11:58:39

    ΑΠΑΙΧΤΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ MAYRO KOUNAVI.ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΤΣΑΛΑΝ(ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΔΙΝΑΝ 14 ΔΙΣ ΔΡΑΧΜΕΣ)?ΤΗΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΚΑΝΕΙΣ?

  2. tiramola avatar
    tiramola 24/03/2010 12:04:30

    Επί μία 15ετία σχεδόν οι ζηλωτές του νεοφιλελευθερισμού αποδόμησαν την κοινωνική συνοχή μετατρέποντας την κοινωνία σε ζούγκλα υπερεκμετάλευσης και τους πολίτες σε δούλους για την εξυπηρέτηση του δημόσιου και του δικού τους χρέους.
    Μαύρα κουνάβια , άσπρες νυφίτσες , πολύχρωμα φίδια , κομματόσκυλα από όλους τους χώρους και ακριβοπληρωμένα παπαγαλάκια θα προσπαθήσουν για άλλη μιά φορά να παραμυθιάσουν το πόπολο προκειμένου να αποτελέσουν αύριο την νομενκλατούρα μιάς άλλης εξουσίας με τα ίδια χαρακτηριστικά.
    Όσο και να προσπαθήσουν να παρουσιάσουν την δική τους αλήθεια , λίγους θα κοροιδέψουν πλέον.

    • ._ avatar
      ._ @ tiramola 24/03/2010 12:38:54

      Η αλήθεια βρίσκεται στο gap, tiramola.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 24/03/2010 17:53:18

      Χαίρομαι που έρχεσαι στα λόγια μας αφού ο Πρωθυπουργός την τελευταία 15ετία Υπουργός ήταν σε κυβερνήσεις "....ζηλωτών του νεοφιλελευθερισμού..."

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ tiramola 24/03/2010 18:10:02

      Ένα ποσοστό διαφθοράς, είναι αναπόφευκτο και ως εκ τούτου αποδεκτό, σε κάθε χώρα και σε κάθε σύστημα.
      Το πρόβλημα με το ΠΑΣΟΚ είναι ότι υπερέβει κάθε όριο που θα μπορούσε να διανοηθεί κανείς και να τα αποτελέσματα.
      Όλοι οι άνθρωποι και όλα τα κόμματα δεν είναι ίδια και δεν πρέπει να τα θεωρεί κανείς ίδια για να αυτοπαρηγορηθεί για τις εσφαλμένες επιλογές του. Αν το κάνει συνεχίζει στον ίδιο λάθος δρόμο.

  3. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 24/03/2010 12:26:51

    Ένα Αντάρτικο Τραγουδάκι προσαρμοσμένο στη μέτρα των sosialiston της ... αντιεξουσιαστικής κυβέρνησης ...

    "Τρία γράμματα μόνο φωτίζουν
    την Ελληνική μας τη γενιά
    Και μας δείχνουν φωτεινό το δρόμο
    Για να φέρουμε τη λευτεριά

    Είναι του αγώνα μας τα φώτα
    Και ο λαός ακολουθεί πιστά
    Νέοι - γέροι όλοι μαζί φωνάζουν
    ΖΗΤΩ-ΖΗΤΩ-ΖΗΤΩ TO . . . IMF (ΔΝΤ)"

    Ποιό ΕΑΜ και κουραφέξαλα για τον Πρωτοκαπετάνιο Geoffrey και τα παλικάρια του ...

  4. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 24/03/2010 12:37:21

    Ψυχρή ματιά στα τεκταινόμενα από αναλυτές, όχι παρουσιαστές ειδήσεων. Έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον τα σχόλια, θυμίζουν κάτι από τον εδώ διάλογο:

    Greece accuses Germany of 'squalid game' in debt crisis
    Greece has further complicated its chances of an EU rescue package this week, accusing Germany of exploiting the debt crisis to enrich its banks and drive down the euro for global export advantage.

    http://www.telegraph.co.uk/finance/financetopics/financialcrisis/7499916/Greece-accuses-Germany-of-squalid-game-in-debt-crisis.html#comments

  5. Αντιποίηση Αρχής avatar
    Αντιποίηση Αρχής 24/03/2010 12:44:27

    Από ειδησεογραφία "Παργινών":

    Greece accuses Germany of 'squalid game' in debt crisis
    Greece has further complicated its chances of an EU rescue package this week, accusing Germany of exploiting the debt crisis to enrich its banks and drive down the euro for global export advantage.

    http://www.telegraph.co.uk/finance/financetopics/financialcrisis/7499916/Greece-accuses-Germany-of-squalid-game-in-debt-crisis.html#comments

  6. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 24/03/2010 19:39:57

    Factor,δεν παίζεσαι ! Ν'άσαι καλά πάντως,γιατί μιά απ΄τις φωτογραφίες, μου θύμισε την Ροζίτα Σώκου, καλή της ώρα.Μήπως όμως γνωρίζεις γιατί της πέσανε τα μαλλιά;