#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 10:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«…Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω»



«Έλληνας! σου λέει ο άλλος. Δεν είναι παίξε γέλασε. Έχουμε τα κακά μας, δε λέω. Πήραμε δρόμο στραβό σαν το κακοκυβερνημένο πλεούμενο. Μα δεν είμαστε και ντιπ για πέταμα. Και να είμαστε για πέταμα, πάλι δε θα χαθούμε. Θέλουμε δε θέλουμε, θα ζήσουμε. Θα ζήσουμε και θα θεριέψουμε και θα δοξαστούμε, όπως και πρώτα.»

Ανδρέας Καρκαβίτσας, «Λόγια της Πλώρης»

Τίποτα δεν με πληγώνει περισσότερο τα τελευταία δυο χρόνια, όσο το γεγονός ότι γίναμε περίγελος των πάντων, ανά την οικουμένη. Παράδειγμα προς αποφυγή. Ταυτόσημοι με τη διαφθορά, την αναποτελεσματικότητα και  την ασυδοσία.

Όποιος θέλει να κερδίσει τα λίγα λεπτά δημοσιότητας που δικαιούται στη ζωή του, βγαίνει και καταφέρεται εναντίον της  πατρίδας  μας.

Ασελγούν στην ιστορία μας, βεβηλώνουν τα μνημεία μας, προσβάλλουν βάναυσα την αξιοπρέπεια και την εθνική μας υπόσταση.

Όποια εφημερίδα και να ανοίξεις, όποιο διαδικτυακό τόπο και να επισκεφθείς, όποιο τηλεοπτικό πρόγραμμα και να παρακολουθήσεις, θα βρείς και κάτι που μας αφορά. Ήκιστα κολακευτικό, ως επί το πλείστον.

Θαρρώ πώς μπορούμε  ν’  αντέξουμε  αυτήν την ανεκδιήγητη και επικίνδυνη κυβέρνηση, που  «χορεύει στο φτερό του Καρχαρία».

Μπορούμε, με δυσκολίες, αλλά μπορούμε,  να ξεπεράσουμε αυτή τη άγρια επιδρομή στις τσέπες και τις περιουσίες μας. Άλλος λίγο, άλλος πολύ, άλλος δίκαια, άλλος άδικα, όλοι πληρώνουμε.

Εκείνο που ενοχλεί και εξοργίζει είναι ότι  όλα πάνε στο βρόντο!

Μ’ ενοχλεί ακόμα περισσότερο, που μας περνάνε για ηλιθίους. Που μας κοροϊδεύουν ξεδιάντροπα.

Πορευόμαστε χωρίς πυξίδα, χωρίς σχέδιο και με πλήρωμα επικινδύνως αδέξιο.  Ώρες –ώρες περνάει απ’ το μυαλό μου, μήπως θέλουν να «βουλιάξουν τo καράβι» για να εισπράξουν τα ασφάλιστρα.

Το ερώτημα που διατυπώνεται με αγωνία, απ’ όλους μας σχεδόν, περικλείεται σε δυο μόνο λέξεις: «υπάρχει ελπίδα;»

Μου είχε πεί κάποτε  ένας μεγάλος έλληνας,  που παρεμπιπτόντως ασχολήθηκε με την πολιτική και λοιδορήθηκε, ότι στην Ελλάδα, τα περισσότερα τα έχουν προλέξει οι ποιητές μας. Ό,τι έμεινε, τα φιλοτέχνισαν με αρμονία  στο μάρμαρο οι γλύπτες μας , δίδοντας  μορφή, έκφραση   και λόγο στο φώς.   Για να μείνουν ανεξίτηλα, ανά τους αιώνες και να διδάσκουν. Ακόμα και με κομμένα χέρια, με παραμορφωμένα πρόσωπα, με  ακρωτηριασμένα πόδια… «Λόγο, έργο, νόημα».

Λένε πως ο Φειδίας, όταν φιλοτεχνούσε τη Ζωοφόρο του Παρθενώνα επεδίωξε οι μορφές του να έχουν τρία χαρακτηριστικά, εκτός από την τελειότητα της αρμονίας: Ήθος – Πνευματικότητα – Υπερηφάνεια!

Ποια από τις αρετές αυτές διαθέτουμε σήμερα;

Ιδέα δεν έχω τι θα πεί απόψε ο κ. Σαμαράς, αλλά θα θυμώσω πολύ αν ακούσω ευχολόγια, εύκολες λύσεις, και ωραία λόγια.

Δεν θα πείσει κανέναν!

Γιατί αυτά μπορεί να κερδίζουν εκλογές, αλλά δεν λύνουν προβλήματα και θα τα βρεί μπροστά του.

Η Ελλάδα χρειάζεται ελπίδα και  εθνική ανάταση.

Χρειάζεται ένα ρεαλιστικό master plan.

Και μια άξια ομάδα αποφασισμένη να κάνει τα πάντα μ’ έναν ελάχιστο στόχο: «…την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω»

Ο άνθρωπος μπορεί να υπομείνει πολλά, αρκεί να ξέρει το πότε, το πώς,  το πού και το γιατί.

Δεν περιμένω θαύματα. Ελπίζω, όμως, σ’ ένα σχέδιο που βάζει πάνω απ’ όλα την πατρίδα και υπερβαίνει τα μικρά και ασήμαντα και στοχεύει στα μεγάλα.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/09/2011 10:39:52

    Αλλαγή καθεστώτος και νοοτροπίας, και όχι μια ακόμη αλλαγή κυβέρνησης.
    Ένα γενικό ριμπούτ δηλαδή.
    Είναι δυνατό να γίνει; Οψόμεθα...

  2. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/09/2011 10:53:10

    ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ.
    ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ.

  3. parsifal avatar
    parsifal 17/09/2011 10:55:13

    "Ο άνθρωπος μπορεί να υπομείνει πολλά, αρκεί να ξέρει το πότε, το πώς, το πού και το γιατί" κ. Ροδινέ τα είπατε ολα !

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/09/2011 10:57:14

    ΝΑ πει απλά πράγματα κατανοητά και όχι φούσκες! Να μας πει συγκεκριμένα τι θα κάνει 1. με το θέμα ΕΛΣΤΑΤ 2. Με τους φόρους, 3. Με τρόικα. 4. Με ΑΟΖ. 5. Με υγεία και 6. Με παιδεία. Αν προλαβαίνει να τα πιάσει όλα βέβαια.
    Πάντως σε κάθε περίπτωση συγκεκριμένα πράγματα απλά και δεσμευτικά όμως όχι θεωρίες και λεφτά υπάρχουν αν τα διεκδικήσει κανείς και βλακείες ε; Αλλιώς ας πάει να κάνει παρέα στο φίλο του στη ΝΥ για ψώνια.

    Τον περιμένουμε με αγωνία και η αγωνία για τον πολίτη είναι βαρύ φορτίο για τον πολιτικό και ελπίζω να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα.

    • ΤhW avatar
      ΤhW @ Γιώργος 17/09/2011 11:13:10

      Για να κρίνουμε το πρόγραμμά του όμως θα πρέπει να ξεκινήσει με κάποιες ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

      • noldor avatar
        noldor @ ΤhW 17/09/2011 13:09:16

        Ναι ότι η ΝΔ παρέδωσε μονοψήφιο έλλειμα και spreads στα 150

  5. sxolioblog avatar
    sxolioblog 17/09/2011 10:58:36

    Ποσο δικιο εχετε κ. Ροδινε

    Τίποτα δεν με πληγώνει περισσότερο τα τελευταία δυο χρόνια, όσο το γεγονός ότι γίναμε περίγελος των πάντων, ανά την οικουμένη. Παράδειγμα προς αποφυγή. Ταυτόσημοι με τη διαφθορά, την αναποτελεσματικότητα και την ασυδοσία. Όποιος θέλει να κερδίσει τα λίγα λεπτά δημοσιότητας που δικαιούται στη ζωή του, βγαίνει και καταφέρεται εναντίον της πατρίδας μας.

    Το χειροτερο ειναι οτι αυτο δεν αφορα τον ξενο πολιτικο σε αναζητηση δημοσιοτητας αλλα τον καθε ξενο πολιτη που τον εχουν πεισει οτι ο Ελληνας του χρωσταει, οτι οι δικες του δυσκολιες οφειλονται στο οτι η κυβερνηση του ΜΑΣ σωζει...

    Παρολα ταυτα, αν και λεφτα δεν υπαρχουν, το αρθρο σας ανακοινωνει μεταβολη τακτικης ? Δηλαδη αν ζητηθουν θυσιες στον ελληνικο λαο για μια ανωτερη αιτια θα ειμαστε στο χωρο του original ? και του ρεαλιστικου master plan ?

    Δεν θα το εχουμε ξαναδει αυτο το εργο οπου κοινος παρονομαστης - αναξαρτητα της ευγενους υποθεσης , πατριδα, κρατος, δανεισμος, κλπ - θα ειναι οι θυσιες του κοσμου ?

    Το μονο ρεαλιστικο master plan ειναι αυτο που θα σταματησει να βρεχει επι δικαιων και αδικων, που θα σταματησει να ζηταει αναλογικες θυσιες απο δυσαναλογους, που θα σταματησει να σκοτωνει την κοινωνια για να την σωσει ...

    Ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει αλλα αυτο ειναι το ζητουμενο, οχι μια χιλιοστη εκδοση του εργου θυσιες σημερα για την ευημερια του αυριο ..Αν ειναι να παμε ετσι...τις μεν εκλογες θα τις παρει ο Σαμαρας με τα τσαρουχια αλλα σε εξι μηνες ...

    Αυτο νομιζω ειναι το δραμα μας ...

    Κατι αλλο πρεπει να βρεθει, ουτε ευχολογια ουτε νεες γενικες θυσιες ..δωσαμε

    Φιλικα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ sxolioblog 17/09/2011 15:48:54

      αγαπητέ,
      δεν ασκώ πολιτική για να σηματοδοτώ αλλαγές.
      Τις σκέψεις μου διατυπώνω.
      Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

  6. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/09/2011 11:00:46

    Θέλουμε να ακούσουμε και για το μεταναστευτικό, τι θα κανει ως κυβερνηση για να καθαρίσει η χωρα απο τους Σομαλούς και Αφγανούς σφάχτες.

    • katohos avatar
      katohos @ SOTPAP 17/09/2011 11:35:02

      συμφωνώ και επαυξάνω....ένα πολύ σημαντικό θέμα που θέλει λύση άμεσα και ας είναι και "ακραία"....και δεν εννοω να θανατωθούν βεβαια αλλα να απομακρυνθούν τουλάχιστον από όλους τους χώρους και να περιοριστούν σε νησιά ακατοίκητα μέχρι να βρεθεί τρόπος να γίνει άμεση απέλαση τους....και ας λένε οι αριστεροί τα δικά τους...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ katohos 17/09/2011 15:16:19

        Σε διορθώνω: μερίδα μόνο των αριστερών (η πιο ιδεοληπτική και θορυβώδης) θα χαλαστεί. Ούτε για τους αριστερούς πλέον είναι ταμπού οι μαζικές απελάσεις. Μη σου πω κιόλας ότι ορισμένοι εξ αυτούς φωνάζουν και περισσότερο από τους δεξιούς, οι οποίοι έχουν ακόμα σε κάποιο βαθμό (κάκιστα!) την φοβία μην τους πουν (ποιοι; οι υμνητές του Χότζα!) «φασίστες».

        Η απέλαση των λαθρομεταναστών αποτελεί παλλαϊκό πλέον αίτημα (πλην γκρουπούσκουλων, που ούτως ή άλλως είναι ξεκομμένα από τον λαό μας).

    • Γιάννης Καλαματιανός avatar
      Γιάννης Καλαματιανός @ SOTPAP 17/09/2011 14:48:48

      Αν δεν μιλήσει για το μεταναστετικό, ο κόσμος θα πει ότι ο Σαμαράς δεν είπε τίποτα.

  7. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 17/09/2011 11:16:07

    Καλημέρα σας, κ. Ροδινέ!
    Ακόμη μια φορά απέριττα εκφράζετε τα τρανά.
    Ο κ. Σαμαράς έχει τεκμηριωμένα αποδείξει ότι καταλαβαίνει τα της οικονομίας καλύτερα από σχεδόν όλους τους πολιτικούς. Δεν τον χρειαζόμαστε όμως ως υπουργό οικονομικών. Ηγέτη τρανό ψάχνουμε να μας βγάλει από τα πολλαπλά αδιέξοδα, να απελευθερώσει την δυνάμεις του έθνους για δημιουργία. Και αυτό γίνεται όχι μόνο με οικονομικές αναλύσεις και συνταγές, ή μόνο με ‘θαυματουργά’ λόγια. Απαιτείται συνολικό masterplan, όπως γράφετε. Ας ελπίσουμε λοιπόν σήμερα ότι θα αντλήσει λιγότερο από το Amherst και περισσότερο από το Harvard.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ StarPowerNone 17/09/2011 11:26:49

      Και το θεμέλιο του masterplan πρέπει να είναι η ΚΑΘΑΡΣΗ. Κάθαρση και με την σύγχρονη έννοια της απονομής δικαιοσύνης, αλλά και βαθύτερη, όπως την εννοούσε ο Αριστοτέλης στον ορισμό του για την αρχαία τραγωδία.

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/09/2011 11:20:15

    ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΤΕΛΙΣΟΥΝ. ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ, ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΠΕΙΡΑΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΣΙΚΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 2 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ. ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ SOTPAP 17/09/2011 12:26:46

      ++++1000000000000000000!!!!!!!!!!!

  9. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 17/09/2011 11:25:01

    Κύριε Ροδινέ,
    η βδομάδα που φεύγει εμπέδωσε για τα καλά στο μυαλό των Ελλήνων ότι συντελείται ένα είδος γενοκτονίας εις βάρος του ελληνικού λαού, καλά σχεδιασμένη.
    Εμένα προσωπικά με κρατά όρθια η προσμονή του τι θ' ακούσω σήμερα από τον Αντώνη Σαμαρά.
    Είναι η τελευταία ελπίδα για όλους μας.
    Αν μας διαψεύσει-που δε θέλω να μου περνά από το μυαλό- θα έχουμε παραδοθεί αμαχητί και ταυτόχρονα ένα οδυνηρό τέλος εποχής θα έχει συντελεστεί.
    Αν ο Σαμαράς κερδίσει τον ελληνικό λαό με μια αληθινή ηγετική, πατριωτική εμφάνιση τότε μια νέα εποχή θα ανατέλει για τη χώρα αλλά και για το καταρρακωμένο εθνικό μας ηθικό.

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 17/09/2011 11:31:42

    Κώστα καλημέρα

    Συμφωνώ και εγώ μαζί σου πρέπει να πει την αλήθεια για το τι μας έφερε ως εδώ χωρίς περικοκλάδες και ωραιοποιήσεις.

    Και ποιοι μηχανισμοί φταίνε το βασικότερο.

    Δεν φταίμε όλοι το ίδιο.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Aris. A 17/09/2011 14:03:58

      Το τι μας έφερε ως εδώ και το πως,το γνωρίζουμε πολύ καλά πλέον!
      Δε χρειαζόμαστε επιπλέον επεξηγήσεις!
      Το πως θα βγούμε,και με ποιους θα μας βγάλει από το βάλτο,πρέπει
      να μας πει ο κύριος Σαμαράς!
      Τα γεγονότα αλλάζουν τα δεδομένα.
      Οι συγκυρίες είναι ιδιαίτερα ευνοικές για επίθεση κατά μέτωπο!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/09/2011 11:32:30

    Έτσι όπως τα γράφετε κ. ΚΡ!

  12. Ariadne avatar
    Ariadne 17/09/2011 11:37:02

    Με συγκίνησες πολύ!.....Σε παρακαλώ να προσθέσεις και την δική μου υπογραφή μαζί με όλων των άλλων, στο αίτημα για αυτά που χρειάζεται η Ελλάδα, - ελπίδα και εθνική ανάταση όπως γράφεις,-- και να ελπίσουμε οτι κάτι τέτοιο θα ακούσουμε απόψε. ΄Ιδωμεν.....

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/09/2011 11:39:15

    Το έχω ξαναγράψει.Η σημερινή ομιλία Σαμαρά καθώς και οι απαντήσεις,που θα δώσει αύριο,στη συνέντευξη Τύπου θεωρούνται από τις πιο σημαντικές και κρισιμότατες παρουσίες πολιτικού ηγέτη μεταπολεμικά.Το τι θα πει,παραμένει άγνωστο.ΟΛΟΙ αναμένουμε με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ενδιαφέρον.

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/09/2011 11:41:32

    Καλημέρα Κώστα

    ...πλείω δε και αρείω όσης αν παραδέξωμαι.

    You' ve made my day!

    • danaos avatar
      danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/09/2011 13:52:32

      ...Και αν τις αναιρεί τους θεσμούς ή μη πείθηται ουκ επιτρέψω,
      αμυνώ δε και μόνος και μετά πάντων.
      Τα σέβη μου κύριοι!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/09/2011 15:50:37

      Χαίρομαι όλως ιδιαιτέρως!

  15. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 17/09/2011 11:42:05

    Εύγε!

  16. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 17/09/2011 11:52:54

    Tο μόνο που με κάνει να ¨ελπίζω ¨, είναι αυτά που ξέρω οτι θ΄ακούσω το βράδι δια στόματος Α. Σαμαρά.
    -Ήδη βλέπουμε πως κατέβηκε στη ΔΕΘ. Χωρίς 5.000 αστυνομικούς να τον φυλάνε, χωρίς να τον βρίζει ο κόσμος όπως με τον ΓΑΠ, αντίθετα από τα μέχρι στιγμής πλάνα από την επίσκεψή του στα περίπτερα της ΔΕΘ, είδαμε το πως τον υποδέχεται ο λαός, με την αγωνία και την ελπίδα ταυτόχρονα στα μάτια, να τον δούν, να του σφίξουν το χέρι, να πάρουν δύναμη από την καθαρότητα και τη δύναμή του!
    -Είναι αυτός που με τον καθαρό τουλόγο, χωρίς φτιασίδια θα κατοτροπώσει το παραπαίον νοσηρό σύστημα, απόψε το βράδυ!
    -Είναι αυτός που θα μας πάρει από το χέρι για να μας βγάλει στο ξέφωτο!
    -Να είστε σίγουροι πως δεν θα μας απογοητεύσει!
    -Ας είναι η αποψινή του ομιλία η αρχή του γκρεμίσματος του σάπιου συστήματος!
    -Το ξημέρωμα δεν αργεί!

  17. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 17/09/2011 11:53:28

    Ας πει δυο-τρία απλά και πραγματοποιήσιμα πράγματα.Όπως
    - Ο καθορισμός της ΑΟΖ Ελλάδας- Κύπρου
    -Κανένας που μπαίνει παράνομα στη χώρα δεν γίνεται νόμιμος
    - Επαναφορά πολυτονικού
    - Ποινικοποίησητου ανθελληνιμού εντός της χώρας, ως εθνική προδοσία
    - επαναδιαπραγμάτευση του χρέους και έλεγχο της κομπίνας για την αγορά ομολόγων με αέρα.

  18. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 17/09/2011 12:16:10

    Μονάχοι,
    θα ταξιδέψουμε στον κίνδυνο
    Η Θάλασσα η ανοιχτή μας περιμένει.......

    Στίχοι: Κώστας Καρτελιάς


    http://www.youtube.com/watch?v=z5V_SD1uTzI

    Στίχοι: Κώστας Καρτελιάς

  19. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/09/2011 12:49:42

    Καλημέρα κύριε Ροδινέ. Με εξαιρετικό τρόπο για μια ακόμα φορά ,καταγράφετε τον πόνο της ψυχής μας. Τίποτα δεν με έχει πληγώσει περισσότερο από την προσβολή της τιμής μας και της αξιοπρέπειάς μας! Από το διασυρμό της χώρας μου που και άδικος και ύπουλος είναι! Γιατί η καταγωγή και η ιστορία ούτε αλλάζουν ούτε κρύβονται και όσο και να κακοπέσεις, πάντα θα είναι εκεί για να σου θυμίζουν ποιός είσαι και τι δυνατότητες έχεις! '........Ο άνθρωπος μπορεί να υπομείνει πολλά αρκεί να ξέρει το πότε, το πως ,το που και το γιατί'.Αυτή σας η πρόταση τα λέει όλα! Απόψε και γω περιμένω.........Και περιμένουμε όλοι μας.....

  20. ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 17/09/2011 13:16:49

    ΑΝΤΩΝΗ ΒΓΕΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ.
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!!

  21. rally monkey avatar
    rally monkey 17/09/2011 13:34:26

    Συγκλονιστική κατάθεση - να μην κατέβει ποτέ αυτο το αρθρο

  22. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 13:35:41

    Η ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ: Κύριε Ροδινέ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως η καλλίτερη λύση για την χώρα μας είναι μια ενωμένη αριστερά. Η αριστερά όμως κοιμάται εδώ και τριάντα χρόνια. Περιμένω και εγώ να ακούσω τι θα πει ο Σαμαράς. Μακάρι τα καλά λόγια που γράφονται εδώ για τον Σαμαρά να είναι αλήθεια.

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 14:57:14

      EINAI!!!!!!!!

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/09/2011 13:50:10

    Αν δεν κάνω λάθος, ο Γέρων Παίσιος είχε πει πως "θα σας επιβάλλουν δυσβάσταχτους φόρους, αλλά δεν θα προλάβουν...".
    Είναι έτσι;
    Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 17/09/2011 14:06:24

      Strange, Κοσμάς ο Αιτωλός:"Θα σας επιβάλουν μεγάλο και δυσβάστακτο φόρο, αλλά δεν θα προφθάσουν"

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 17/09/2011 14:10:28

        Κάτι θυμόμουν, αλλά έπεσα έξω καμιά 200αριά χρόνια. Νάσαι καλά δάσκαλε.

        • danaos avatar
          danaos @ Strange Attractor 17/09/2011 14:24:17

          Δε βαριέσαι!Τι είναι τα διακόσια χρόνια μπροστά στην αιωνιότητα που μας προσφέρει ο ΓΑΠ;

  24. BellaDonna avatar
    BellaDonna 17/09/2011 13:56:09

    Κι αν ο Αντώνης δεν τα πει? Αν δε βγει απο το καβούκι? Αν τα πει, αλλά δεν μπορέσει να πράξει "αλλιώς" ?
    Θα παραδώσουμε κι ιστορία και μόχθο και αγώνες κι υπερηφάνια και τιμή και κεκτημένα?
    Plan B...Αρνούμαι κι ετοιμάζομαι για όλα!
    Πιστευώ οτι όταν έρθει η ώρα και πραγματικά βιώσουμε στο πετσί του ο καθένας τα λάθη μας και κυρίως, την κατάντια μας - στην οποία ΟΛΟΙ βάλαμε πλάτη με τον τρόπο μας, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε ακόμη όλοι "νιώσει" - τότε θ' αγωνιστούμε ως το τέλος.
    Γιατί ακόμη, πίνουμε καφέ και το συζητάμε.. Αλλά η ιστορία δεν περιμένει!
    Υπάρχουν ακόμη Έλληνες, τίμιοι ,περήφανοι,πατριώτες, φιλότιμοι, αγέροχοι, αδούλωτοι και ζουν ανάμεσά μας, μέσα μας ... Ας μην αρκούμαστε σε μεγάλα λόγια, παχιά πασπαλισμένα με χρυσόσκονη, το παρελθόν μας είναι γεμάτο αίμα και κακουχίες και τέτοια λόγια μας μολύνουν..
    Ας είμαστε έτοιμοι να ξαναφτίαξουμε την πατρίδα μας και τα ιδανικά μας, όποιος κι αν είναι πάνω στη καρέκλα... Ας μην κλείνουμε τα μάτια κι ας μη ζούμε ελπίζοντας σε σωτήρες, μπορεί να μην έρθουν...

  25. alakran avatar
    alakran 17/09/2011 14:00:31

    Πολύ καλές επισημάνσεις Κώστα.
    Εγώ προβλέπω ότι το βράδυ, μετά την ομιλία του στη Δ.Ε.Θ, θα υπάρχει αρκετός ενθουσιασμός εδώ μέσα.

  26. juliet avatar
    juliet 17/09/2011 15:07:25

    Καλησπέρα,κ.Ροδινέ
    με την αδειά σας θα γράψω άλλο και ένα απόσπασμα του Καρκαβίτσα απο τα''Λόγια της Πλώρης''.
    Ναι θα ζήσουμε και θα θεριέψουμε και θα δοξαστούμε πάλι.Είμαστε άνδρες εμείς,μωρ΄είμαστε Ελληνες!....''
    Και όρθός τώρα έριξε τα μάτια φλογερά στις σκοτεινές στεριές ,σαν προφήτης του Ισραήλ,υμνώντας τη Γη της Επαγγελίας,ο υποναύκληρος.Και δεν ήταν,όχι!ο ναύτης ο ταπεινός.Ηταν ο Ελληνισμός ολόκληρος,με την ακλόνητη πίστη στις παραδόσεις και τους θρύλους του.
    Σήμερα είναι τριπλή γιορτη Σοφίας-Αγάπης-Ελπίδας .Χρόνια πολλά σ΄όσες και όσους γιορτάζουν ή έχουνε γενέθλια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 17/09/2011 15:53:28

      Ευχαριστώ για τη πρόσθεση!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 17/09/2011 15:55:18

        Φίλε Ροδινέ, κάποιο παιδάκι του αντινιούζ έχει και γενέθλια σήμερα. Έτσι δεν είναι;

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 17/09/2011 16:43:22

          Είναι κατά τα μέρη σας.
          Να του φερθείτε αναλόγως!!!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 17/09/2011 16:51:32

            Του έχω ετοιμάσει και τραγούδι:www.youtube.com/watch?v=mRZ5qHeEXEU
            Η κοπέλα ετοιμάζεται!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 17/09/2011 17:06:44

            Μας λείπει και ο Θράξ με το τρίγωνό του ρε γαμώτο.

  27. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 17/09/2011 16:21:22

    Είμαστε άνδρες εμείς,μωρ΄είμαστε Ελληνες!….”
    Κώστα, πάνω σ' αυτό, ας μου επιτραπεί και η παρακάτω...πρόσθεση:

    5 ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ;


    Ακούστε Κύριοι! Την ημέρα που θα ψηφιζόταν το μεσοπρόθεσμο στη Βουλή, έστειλα σε καθεμιά και καθέναν σας, εκεί στο ΠΑΣΟΚ, από ένα προσωπικό e-mail, το θυμόσαστε βέβαια:

    «Απόψε, πρόκειται να σας γράψει η Ελληνική Ιστορία. Με δυό τρόπους: Είτε με νέκταρ, είτε με σκατά. Η επιλογή είναι δική σας...»

    Και εκτός από τον Κουρουπλή,(που γράφτηκε με νέκταρ ευψυχίας και αληθινής ελληνικής συνείδησης), οι άλλοι όλοι, διαλέξατε τον δεύτερο δυστυχώς τρόπο…

    Πριν από κάποιους μήνες επίσης, απευθύνθηκα στις Κυρίες του κόμματός σας, που ψήφισαν το Μνημόνιο, δηλαδή την ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ της Πατρίδας ΜΑΣ. Ώστε τις αφήνω απέξω σήμερα και ζητάω το λόγο από σας.

    Και παίρνω την ευθύνη του «αγγελοκρουσμένου», όπως με λένε κάποιοι, ή του «γραφικού» αν θέλετε εσείς, να εκπροσωπήσω αυθαίρετα αυτήν την Ιστορία που γράφεται στις μέρες μας.

    Γιατί, οι Μεγάλοι Ποιητές μου πέθαναν όλοι, -ευτυχώς γι αυτούς, δεν έζησαν τη σημερινή μεθοδευμένη εξαφάνιση της Ελλάδας- κι οι «μικροί», που ζουν, είναι νεκροζώντανοι..

    Και, είτε δεν μιλάνε φοβισμένοι, είτε ξεπουλήθηκαν για τριάκοντα ευρωαργύρια στο ΔΝΤ και στην Παγκόσμια Συμμορία που διαλύει τα ΄Εθνη και τους Λαούς.

    Πρωτοφανές κι αυτό στην Παγκόσμια Ιστορία της Λογοτεχνίας, να έχουμε να κάνουμε και με… Ποιητές-Προδότες, αν είναι δυνατόν!

    Μόνοι σας, δεν βγαίνετε και ζητάτε να ειπωθεί όλη η αλήθεια στο λαό; Εσείς δε λέτε επίσημα και ανοιχτά ότι το Μνημόνιο δεν ήταν η λύση; Εσείς πάλι, δεν έχετε κάνει το κόμμα σας μπάχαλο από την διαρκή αμφισβήτηση;

    Λοιπόν,5 αληθινοί άντρες δεν υπάρχουν ανάμεσά σας, να το πάτε λίγο παραπέρα και να ρίξετε αυτή την αρνητικά μοναδική στα παγκόσμια πολιτικά χρονικά «κυβέρνηση» και να ξαναστήσουμε τον τόπο, όσο προφταίνουμε τέλος πάντων, από τα ερείπια που φτιάξατε, (κι εσείς μαζί), με τον Αμερικάνο;

    Γυναίκες δεν έχετε, ρε; Μανάδες δεν έχετε; Φιλενάδες δεν έχετε; Κόρες δεν έχετε; Γιούς δεν έχετε; Πατεράδες, δεν έχετε; Δεν σας λένε τίποτε, όταν γυρνάτε το βράδυ στο σπίτι; Αφήνω τους –μέχρι προχτές- ψηφοφόρους σας..

    Με τις γυναίκες σας, πώς ξαπλώνετε να κοιμηθείτε; Τι σκέφτεστε όταν αγκαλιάζετε τη συντρόφισσα της ζωής σας και μάνα των παιδιών σας;

    Ότι τα καταφέρατε και μπήκατε στο Κοινοβούλιο και είσαστε μ' αυτή την «κυβέρνηση» και περνάτε ζωή και κότα πάνω στο πτώμα της πατρίδας σας;

    Και μ αυτή τη σκέψη ερεθιζόσαστε; Και φτάνετε και σε οργασμό;
    Γιατί τότε σημαίνει πως είσαστε τουλάχιστον ψυχοπαθείς!

    Αφού, δεν υπάρχει άνθρωπος που να γνωρίζει ότι έχει ανακατευτεί στα σοβαρά σε μια σπείρα εθνοπροδοτών που βουλιάζει έναν ολόκληρο λαό στη μιζέρια, στην αγραμματοσύνη και στην απελπισία και να τα καταφέρνει να του… σηκώνεται κιόλας, μ αυτή τη σκέψη!

    Εκτός από τους ψυχοπαθείς δικτάτορες, και τους αποτυχημένους της ζωής, που υπηρετούν σα σκυλιά με την ουρά στα σκέλια κάποιο αφεντικό, για να απολαύσουν λίγα ψίχουλα εξουσίας απέναντι στους συνανθρώπους τους.

    Είσαστε όλοι λοιπόν τέτοιο φύραμα; Δεν υπάρχουν έστω 5 υγιείς ανάμεσά σας; Είσαστε όλοι άρρωστοι;

    Δεν το πιστεύω! Είναι έξω από κάθε Ελληνική Λογική κάτι τέτοιο. Δεν μπορεί άντρες που γεννήθηκαν κάτω από αυτό το φως και οι περισσότεροι είσαστε και αυτοδημιούργητοι, να καταντάνε τόσο άρρωστοι.

    Δεν μιλάω για ό,τι έρχεται, δεν πρόκειμαι να σας απειλήσω εν ονόματι αυτού του λαού, του λαού μας.

    Απλώς, σας καλώ να σκεφτείτε το όποιο μέλλον σας σ' αυτό τον τόπο, ιδίως αν ανήκετε και σε σχετικά νεότερη γενιά.

    Τι θα κάνετε αύριο και μεθαύριο; Ποιος σας είπε ότι τα αφεντικά που θα αγοράσουν την πατρίδα που δεν θα μιλάει τη γλώσσα της και θα είναι πια μια μνήμη παρελθόντος, θα σας χρειαστούν;

    Δεν το ξέρετε ότι έτσι που το πήγατε το πράγμα, αν το αφήσετε κι άλλο, σε λίγους μονάχα μήνες, θα εξωπεταχτείτε κι εσείς απ το παιχνίδι;

    *Και στο κάτω-κάτω της γραφής, το Φωνή Λαού, Οργή Θεού, δεν σας λέει τίποτε;

    Τι σας μένει άλλο λοιπόν, από λίγο φιλότιμο αλλά και στοιχειώδη λογική, εν όψει της Ιστορίας που καταφθάνει αγριεμένη σα χιονοστιβάδα;

    Καλά, ας πούμε, την Ελληνική Ιστορία δεν τη σκέφτεστε. Την οικογένεια σας μωρέ, δεν τη σκέφτεστε; Και τα παιδιά σας που θα ζήσουν στην ξευτίλα, και τα παιδιά των παιδιών σας που θα ντρέπονται να πούνε το όνομά τους;

    Ξαναρωτάω: 5 αληθινούς ΑΝΤΡΕΣ, δεν έχετε εκεί μέσα στο ΠΑ.ΣΟ.Κ.;

    Να ρίξετε αυτή την αστεία και επικίνδυνη κυβέρνηση εδώ και τώρα; Και να βοηθήσετε με το κύρος του λαϊκού ήρωα που θα έχετε αστραπιαία αποκτήσει, (γιατί είσαστε εκτός από τρομαγμένοι και υπηρέτες, μάλλον και ευήθεις, απ ότι φαίνεται…)να αλλάξουμε τα πάντα απ την αρχή σ’ αυτή την πανέμορφη και χιλιοπροδομένη πατρίδα;

    Και πάλι, εσείς θα είσαστε οι πρώτοι, που απ όλο το λαό θα επιλεγείτε, να πάτε τη χώρα μπροστά, δεν το καταλαβαίνετε ούτε αυτό;

    Τόσο πανικόβλητοι είσαστε; Σας έχουν απειλήσει τίποτε «χορηγοί» ότι θα βγείτε από τα pay-lists και θα χάσετε τα σημερινά προνόμια;

    Ή σας έχουν περάσει υπογείως κι άλλες απειλές, ότι όποιος τα βάζει με το ΔΝΤ, μπορεί και να τον αποσύρουν βιολογικά;

    Πέστε την αλήθεια. Τι φοβόσαστε μωρέ;

    Γιατί αφήνετε την Ελλάδα να οθωμανοποιείται, να καταστρέφεται, να εξαφανίζεται, να φτωχαίνει και να αργοσβήνει;

    5 άντρες που να γεμίζουν το παντελόνι τους και με λίγη ψυχή, εκτός από μια χούφτα μαραγκιασμένη σάρκα, δεν υπάρχουν ανάμεσά σας;

    Εκεί λοιπόν, έφτασε η πατρίδα μου;

    Γιατί αν έφτασε εκεί, ε, τότε, ας πάμε όλοι μαζί να φουντάρουμε στο Φάληρο..

    Μας αξίζει..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 17/09/2011 16:48:59

      Αγαπητέ Δημήτρη,
      δεν φταίει η Πατρίδα.
      Φταίνε οι ανάξιοι που προσωρινά διαχειρίζονται τις τύχες της.
      Γιατί η πατρίδα είναι από "σπόρο που δεν πεθαίνει"!
      'Εσσεται Ημαρ!

    • danaos avatar
      danaos @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 17/09/2011 16:58:25

      "Γιατί, οι Μεγάλοι Ποιητές μου πέθαναν όλοι, -ευτυχώς γι αυτούς, δεν έζησαν τη σημερινή μεθοδευμένη εξαφάνιση της Ελλάδας- κι οι «μικροί», που ζουν, είναι νεκροζώντανοι..

      Και, είτε δεν μιλάνε φοβισμένοι, είτε ξεπουλήθηκαν για τριάκοντα ευρωαργύρια στο ΔΝΤ και στην Παγκόσμια Συμμορία που διαλύει τα ΄Εθνη και τους Λαούς.

      Πρωτοφανές κι αυτό στην Παγκόσμια Ιστορία της Λογοτεχνίας, να έχουμε να κάνουμε και με… Ποιητές-Προδότες, αν είναι δυνατόν!"
      Ναι Δημήτρη είναι δυνατόν!Ακριβώς έτσι!
      "Κι οι ποιητές με χέρι υγρό,
      υμνούνε της πατρίδας τον χαμό,
      κάνουν με θέρμη τα στοιχειά στιχάκια,
      με τους σοφούς του κράτους τα ‘χουνε πλακάκια,
      σαν χέλια γλοιώδικα έχουν πουληθεί,
      τους έχω βαρεθεί."

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 17/09/2011 19:08:45

      Κύριε Ιατρόπουλε, είχα πολύ καιρό να διαβάσω γραφούμενά σας.Τα διάβασα και κλαίω από συγκίνηση τώρα, γιατί μέχρι το απόγευμα έκλαιγα για τα χάλια μας και αυτά που δέν θα αφήσουμε στα παιδιά μας.Εννοώ υλικά αγαθά, γιατί σίγουρα θα προσπαθήσουμε να τους αφήσουμε αυτά τα ιδεώδη και ιδανικά που κληρονομήσαμε και εμείς απο τους γονείς μας. Να μας γράφετε πιό συχνά! Το χρειαζόμαστε. Εμπρός όλοι μαζί να ξεπεράσουμε τα δύσκολα.! ΄Οσο για τους άντρες του ΠΑΣΟΚ; ΄Ε , τί να πώ. Μάλλον δέν.........

  28. Νikos Draxma avatar
    Νikos Draxma 17/09/2011 17:05:13

    Αρθρο 4 παρ 5 ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

    Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.


    Αρθρο 78 παρ 2 ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

    Φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε.

    TΕΛΟΣ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΑΤΟΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΗ κλπ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ
    Δεν ειδαμε να κουναει το δακτυλακι του

    Καταγγελια της γεωργαντα στην ΕΛΣΤΑΤ , μαγειρεμενο ελλειμα και υπαγωγη ΔΝΤ συνιστα εσχατη προδοσια

    Μουγκα στην ΣΤΡΟΥΓΚΑ

    Παραδοχη Σταινμπεργκ (πρωην υπ εξ γερμανιας 2009 γεναρης) οτι γνωριζαν (παπανδρεου - καραμανλης) για ελλειμα και που θα πηγαινε η χωρα , συνεχισαν να το μαγειρευουνε
    Παραδοχη Στρος Καν , ο Παπανδρεου ειχε συμφωνησει απο νοεμβριο υπαγωγη στο ΔΝΤ κλπ

    και εδω μουγκα


    Το μνημονιο θα το ψηφιζε το μαιο του 2010 αν ηθελε επικυρωση 180 βουλευτων, συμφωνα με δηλωση του στενου συνεργατη του σε θεματα οικονομικου χαρακτηρα

    Τελος να κατανοησετε το αυτονοητο ακομα και την καλυτερη προθεση να εχουμε να σβησουμε με μια μονοκοτυλια ολα τα ανωτερω παραλειψεις - εγκληματα , κανενα κρατος μελος στην ευρωζωνη (απο τους αδυναμους με δεν εχει πλεον την δυνατοτα να διαπραγματευτει στα μετρα του) , ποσο μαλλον εμεις που εχουμε φτασει πατο

    Πορτογαλλια αλλαξε κυβερνηση και συνεχιζει μετρα -> ελλειματα αυξανωνται

    Ιρλανδια αλλαξε κυβερνηση και συνεχιζει τα μετρα -> ελλειματα αυξανωνται

    Ιταλια προθαλαμος ΔΝΤ πηρε μετρα αξιας 54 δις -> ελλειματα αυξανωνται

    Ισπανια προθαλαμος ΔΝΤ πηρε μετρα -> ελλειματα αυξανωνται

    Πως γινεται πανισχυρες χωρες και με οργανωμενο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα και ακρως παραγωγικες να μην τα καταφερνουν και θα τα καταφερουμε εμεις με το σαμαρα?

    • Ραββινος avatar
      Ραββινος @ Νikos Draxma 17/09/2011 19:31:29

      Γι'αυτο που δεν καταλαβαινεις αλλα και δεν διαβαζεις τι γινεται στην Ευρωπη και ειδικωτερα για την Πορτογαλλια και Ιρλανδια που χαιρεκακα γραφεις οτι δεν εχουν πετυχει τιποτα με την αλλαγη Κυβερνησης !Και κατι αλλο ο Σαμαρας ειναι με κεφαλαιο και οχι μικρο σιγμα στουρνο !

      ''Νέοι όροι για τα δάνεια σε Ιρλανδία, Πορτογαλία
      Eπιμήκυνση της διάρκειας των δανείων προς την Ιρλανδία και προς την Πορτογαλία
      14 Σεπ 2011 - 22:37
      Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προκρίνει την επιμήκυνση της διάρκειας των δανείων προς την Ιρλανδία και προς την Πορτογαλία και τη μείωση του επιτοκίου τους, ανακοινώθηκε σήμερα στις Βρυξέλλες.Διευκρινίστηκε, συγχρόνως, ότι το επιτόκιο θα επανέλθει στο επίπεδο εκείνο, στο οποίο ο ίδιος ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός Χρηματοπιστωτικής σταθερότητας δανείζεται στις αγορές.Πρόκειται μάλιστα για ένα μέτρο που όπως ανακοινώθηκε «θα έχει και αναδρομική ισχύ». Σε εφαρμογή του, η Πορτογαλία, όσο και η Ιρλανδία, εφεξής δεν πρόκειται να πληρώσουν κανένα έξτρα πριμ της κατηγορίας της ανάληψης οικονομικού κινδύνου. Το επιτόκιο των δανείων τους θα κυμανθεί γύρω από το 3%-3,2%, αναφέρει στις Βρυξέλλες μια καλά πληροφορημένη πηγή. Έως τώρα, αυτά είχαν διαμορφωθεί δύο με τρεις εκατοστιαίες μονάδες υψηλότερα.''

      Όμως και η διάρκεια των δανείων ενδέχεται τελικά να γίνει τριακονταετής, από οπωσδήποτε δεκαπενταετής που ορίστηκε αρχικά. Όπως προκύπτει από το ανακοινωθέν της Επιτροπής των Βρυξελλών, η μέση δανειακή περίοδος γίνεται πια 12,5 έτη, από 7,5 έτη αρχικώς προβλεφθείσα

  29. juliet avatar
    juliet 17/09/2011 17:10:20

    Αγαπητέ κ.Ιατρόπουλε ,
    δεν υπάρχουν άνδρες στην πράσινη κοινωνία ,υπάρχουν πράσινα ανθρωπάκια μικρά, πολύ μικρά που με το πέρασμα του χρόνου θα γίνουνε σκόνη και θα χαθούνε σαν να μην υπήρξαν ποτέ.Και όταν θα σταθούμε στα πόδια μας ,και όταν περήφανοι πάλι θα στεκόμαστε μπροστά στη σημαία μας ,στην ιστορία μας,στη Πατρίδα μας αυτοί δεν θα πρέπει έχουμε θέση ανάμεσά μας.Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε .
    Οταν τα όνειρα θ΄αρχίσουνε ν΄ανατέλλουν και ο εφιαλτης φύγει όλοι μαζί ενωμένοι θα τους θυμώμαστε σαν τους Εφιάλτες της εθνικής ανεξαρτησίας,εξαθλίωσης,διαφθοράς και όλοι μαζί θα ξεκινήσουμε απο το μηδέν.
    Λαχταράμε την ανώνυμη μέρα.''Τα πραγματικά δε μου αρέσουν και τα ιδανικά δεν τα βρίσκω''..........

  30. Grigoris avatar
    Grigoris 17/09/2011 18:42:26

    Μπραβο Αντωνη! Οι πραξεις μετρουν τωρα!!

  31. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 17/09/2011 21:25:44

    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προκρίνει την επιμήκυνση της διάρκειας των δανείων προς την Ιρλανδία και προς την Πορτογαλία και τη μείωση του επιτοκίου τους, ανακοινώθηκε σήμερα στις Βρυξέλλες.Διευκρινίστηκε, συγχρόνως, ότι το επιτόκιο θα επανέλθει στο επίπεδο εκείνο, στο οποίο ο ίδιος ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός Χρηματοπιστωτικής σταθερότητας δανείζεται στις αγορές.Πρόκειται μάλιστα για ένα μέτρο που όπως ανακοινώθηκε «θα έχει και αναδρομική ισχύ». Σε εφαρμογή του, η Πορτογαλία, όσο και η Ιρλανδία, εφεξής δεν πρόκειται να πληρώσουν κανένα έξτρα πριμ της κατηγορίας της ανάληψης οικονομικού κινδύνου. Το επιτόκιο των δανείων τους θα κυμανθεί γύρω από το 3%-3,2%, αναφέρει στις Βρυξέλλες μια καλά πληροφορημένη πηγή. Έως τώρα, αυτά είχαν διαμορφωθεί δύο με τρεις εκατοστιαίες μονάδες υψηλότερα.”

    Όμως και η διάρκεια των δανείων ενδέχεται τελικά να γίνει τριακονταετής, από οπωσδήποτε δεκαπενταετής που ορίστηκε αρχικά. Όπως προκύπτει από το ανακοινωθέν της Επιτροπής των Βρυξελλών, η μέση δανειακή περίοδος γίνεται πια 12,5 έτη, από 7,5 έτη αρχικώς προβλεφθείσα


    Μαλλον εσυ αγνοεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ οπως και τους βασικους κανονες οικονομιας - αριθμητικης

    Τα ειδαμε τα statistics των πορτογαλλων πως τα μαγειρευουν και αυτοι και ποιος ξερει τι αλλο μαγειρευμα πεφτει με την ανοχη της ευρωζωνης , πες καλυτερα οτι δεν ασχολουνται μαζι τους , οι αγορες οταν τους πιασουν θα εχουν την τυχη μας

    Ομοιως και η ιρλανδια που παει κατα διαολου αφου θα χρειαστει και δευτερο πακετο , για να αναγκαστει να ξαναχρηματοδοτησει τις χρεωκοπημενες τραπεζες της http://www.capital.gr/news.asp?id=1276594




    θΕΛΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

    Πως θα εξυπηρετηθει ΣΥΝΟΛΙΚΑ το υπερογκο χρεος των 360 δις? , μονο το ταμειακαο ελλειμα ειναι 18 δις στο 8 μηνο και εχει αυξηθει 3 δις , του χρονου χειροτερα

    Τι θα γινει αν οι ευρωπαιοι δεν δεχτουν ολικη αναδιαπραγματευση του μημονιου και επιμενουν ?

    Πως θα γινουμε ανταγωνιστικοι στο περιβαλλον του ευρω , οταν αυτο εχει καταστει το ακριβοτερο νομισμα του πλανητη και η εγχωρια παραγωγη εχει αποδομηθει σε τεραστιο ποσοστο?

    Πως θα ισοσκελισουμε τα εμπορικα ισοζυγια με αερα κοπανιστο?

    Πως προσελκυσουμε νεες επενδυσεις οταν η τουρκια , η βουλγαρια και γενικοτερα χωρες με δικα τους εθνικα νομισματα , προσφερουν πιο ευελικτα περιβαλλοντα στους επιχειρηματιες , (εργατικο κοστος , χαμηλες φορολογιες ) , οταν εδω ακομα και για την φορολογια η της συγχωνευψεις εταιριων πρεπει να ρωταμε την ευρωζωνη?

    Οταν οι ιθυνοντες της ευρωζωνης , αντι να βοηθησουν πραγματικα την ελλαδα , εκαναν το κινεζο τοσα χρονια, αλλα και για το εγκληματικο μαγειρεμα του ελλειματος , βοηθησαν να διογκωθει με σκοπο να μπουμε στο ΔΝΤ
    Οπως επισης οι ιδιες συνθηκες που εχουν υπογραψει ( εε) οπως και του διεθνους δικαιου , τις εχουν κανει κουρτελοχαρτα με το παρανομο μνημονιο
    Οσο για το ελληνικο συνταγμα εχει καταλυθει , πρεπει να ειναι καποιος γκαο μπι , αν πιστευει οτι αυτη η ΜΑΦΙΑ ετσι οπως εχει εξελιχθει (ΕΥΡΖΩΝΗ-ΕΕ) θα μας βοηθησει
    Δες τωρα με το χαρατσι τι λενε , δεν τους καιγεται καρφι και οχι μονο για αυτο αλλα ζητανε και αλλα 3 δις μετρα
    Εχει χαθει καθε λογικη πλεον με δαυτους

    Τελος πρεπει να καταλαβετε οτι δεν μπορειτε να επιμενετε σε κατι (ευρω) που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ειναι ΑΠΟΤΥΧΙΑ και δεν προσφερει βιωσιμες λυσεις με βασει τους κανονες της οικονομιας , της λογικης και οδηγει σε αδιεξοδα
    Αυτο δεν συμβαινει μονο στην ελλαδα , αλλα σε ολα τα κρατη μελη της ευρωζωνης ( πλην γερμανιας)

  32. MARIA avatar
    MARIA 26/12/2011 11:38:05

    ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΤΕ;
    Δεν είδατε τι μπάχαλο δημιούργησαν ακόμα και με το Νόμο για τα Αυθαίρετα;
    Αφού δεν τον είπαν «νομιμοποίηση» για να μην θιγεί το Σύνταγμα που οι ίδιοι έφτιαξαν…,
    αφού ο κόσμος ακούγοντας τακτοποίηση για 20 χρόνια δεν πηγαίνει…,
    αφού όσοι αποφασίσουν να πάνε να τακτοποιούσουν , τους έβαλαν τέτοια πρόστιμα, που να μην μπορούν να τα πληρώσουν…, έκαναν και κάτι άλλο!!!!
    Όσοι είναι ¨Ανυπάκουοι¨ και επιθυμούν πάρα ταύτα να δώσουν χρήματα στο Κράτος, δηλαδή να πληρώσουν και να νομιμοποιήσουν ( συγχωρήστε μου την έκφραση –τακτοποιήσουν για κάποια χρόνια ήθελα να πω), έφτιαξαν έτσι τους συντελεστές, μπερδεύοντας μετάξι τους όλη την νομοθεσία των 50 ετών, που κανείς , μα κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια το πρόστιμο!!!!!, όταν επί Τρίτση ήταν μόνο ένας πολλαπλασιασμός ..!!!
    Σεμινάρια γίνονται!, για να μάθουν μηχανικοί και δικηγόροι να υπολογίζουν το πρόστιμο!!! και στο τέλος τσακώνονται και οι εισηγητές στα σεμινάρια!!, λόγω διαφορετικών απόψεων!!!
    Α! έβαλαν και κάτι κοπελίτσες στο Τ.Ε.Ε., να απαντούν στις εκατοντάδες χιλιάδες ερωτήσεις , όπως μπορούν και δίχως ευθύνη…, για πράγματα που αν κάποιος τα υποβάλει λάθος, κινδυνεύει να πάει φυλακή η να χάσει το πτυχίο του. ( Το ΤΕΕ ήταν πάντα υπερήφανο, αδέσμευτο , μπροστάρης και όχι υποτακτικό, κύριε κομματικέ Πρόεδρε του ΤΕΕ).
    Ρωτώ: Τα έχετε ξαναδεί όλα αυτά;
    Προχθές Τετάρτη βράδυ σε εκπομπή στη ΝΕΤ ο κ. Παπακωνσταντίνου υπερασπιζόμενος το μνημόνιο, είπε μεταξύ άλλων ότι … έχει αναπτυχτεί μια υπερβολική αντιμνημονιακή φλυαρία , την ώρα που η Ελλάδα περνά κρίσιμες στιγμές, κλπ κλπ .
    ο Νόμος που φτιάξατε κ. Παπακωνσταντίνου για τα αυθαίρετα .., δεν είναι στη σύνταξη του φλύαρος και ανεφάρμοστος; Δεν προξενεί τεράστια ζημία …σε κρίσιμες ώρες…, αφού οι πολίτες –όπως τα κάνατε- αδυνατούν να ¨τακτοποιήσουν¨ τις περιουσίες τους και το Κράτος να εισπράξει;
    Δεν είναι ένας νόμος, που μόνο αναταραχή δημιουργεί ,δίχως το Κράτος να εισπράττει τίποτα, όπως πριν εξήγησα;
    Δεν συμβάλλει και αυτός, στο να οδηγούμαστε με βεβαιότητα στη Χρεοκοπία;;;
    Πως συμβαίνει σε όποιο Υπουργείο σας στέλνει ο κ. Παπανδρέου , με τους νόμους που προωθείτε και με τον τρόπο που τους συντάσσετε, να έρχονται τα αντίθετα αποτελέσματα;
    Και για να μην είμαστε άδικοι , από τον πολύπλοκο και χαώδη υπολογισμό των προστίμων εξαιρούνται οι πισίνες !
    Αυτές υπολογίζονται εύκολα 40 ή 80 ευρώ το τετραγωνικό!!!