#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2010 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Την Πέμπτη δεν θα έχουμε να δώσουμε το επίδομα ανεργίας", λέει ο Λοβέρδος



Ενόχληση υπάρχει στο Μέγαρο Μαξίμου για τα όσα δήλωσε στον Real Fm ο υπουργός Απασχόλησης Ανδρέας Λοβέρδος, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ ισχυρίσθηκε ότι το ταμείο ανεργίας χρεοκόπησε!

«Την Τετάρτη τελειώνει το ρευστό, την Πέμπτη δεν θα έχουμε να δώσουμε το επίδομα ανεργίας» ανέφερε, ενώ αναρωτήθηκε δίκην παρουσιαστή πρωινής εκπομπής: «τα ταμεία είναι άδεια, δεν υπάρχει σάλιο, τι θα κάνουμε;».

Εμείς είχαμε γράψει πως ο Ανδρέας Λοβέρδος είναι ήδη πιεσμένος, από την ευθύνη επίλυσης του Ασφαλιστικού.

Η σχέση του με το Μαξίμου δεν είναι στο καλύτερο επίπεδο...και η δήλωση αυτή δείχνει του λόγου το αληθές..

Έλλειψη συντονισμού και ξεκάθαρης πολιτικής κατεύθυνσης..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 11/01/2010 21:40:20

    Μια στιγμή να πεταχτώ μέχρι την τράπεζα...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2010 21:42:55

    Φυσικά και χρεοκόπησε, είτε το λέει είτε δεν το λέει. Αυξάνει το δημόσιο χρέος για να καλυφθούν τρέχουσες ανάγκες. Λες και τα λεφτά θα ...υπάρχουν, αύριο, από τον πλούσιο θείο...

    Τεχνικά, από τις πηγές και τις χρήσεις χρημάτων, είμαστε χρεοκοπημένοι. Όσο καθυστερούν να το αντιμετωπίσουν, τόσο πιο πολύ θα πονέσει.

    Το να χαρίσεις την ...ΔΕΗ στους πιστωτές, δεν θα λύσει το πρόβλημα. Όσο για το ασφαλιστικό ας όψεται το πασόκ που δεν το έλυσε όταν υπήρχαν πραγματικά λεφτά και υπεραξίες. Ούτε η ΝΔ μπορούσε. Η ευκαιρία χάθηκε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/01/2010 21:48:40

      Τι να λυσει το ΠΑΣΟΚ τοτε....? Με τις πρασινες Τραπεζες και τις Χρηματηστηριακες να πουλανε ΜΤΝ και ομολογα με αλγορυθμους τυπου NASA ??

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2010 22:02:52

        Τότε, τα χαρτοφυλάκια είχαν θετικές υπεραξίες. Θα μπορούσαν να ρευστοποιήσουν από τα ταμεία και να γράψουν κέρδη. Αλλά όοοχι... τα ταμεία δεν ρευστοποιούσαν για να γράψουν κέρδη τα αφεντικά... Γιατί δεν ρωτάει κανείς τον Φοίβο Ιωαννίδη; Ο Γιαννίτσης ξέρει.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/01/2010 22:08:53

          Γιαννιτσης... νυχτα εφυγε κ αυτος ! Επερναν μπονους τ αφεντικα ???

          ΠΠ

          • neos agrotis avatar
            neos agrotis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2010 22:14:39

            Γυρισε μέρα ομως. Στα ΕΛΠΕ πρόεδρος ή Δ/νων σύμβουλος.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ neos agrotis 11/01/2010 22:18:45

            γλυκειά η καρέκλα, δύσκολη η ελεύθερη αγορά... κι αν δεν μιλάς, αμοίβεσαι...

        • fitsulas avatar
          fitsulas @ archaeopteryx 11/01/2010 22:18:06

          Όλος ο κόσμος ξέρει. Και συνέχιζε να ψηφίζει. Μη μου τα θυμίζεις γιατί θα κάνω λοβοτομή.

        • Vachus avatar
          Vachus @ archaeopteryx 12/01/2010 08:00:14

          Δεν εφυγε. Πήγε στα ΕΛΠΕ.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ archaeopteryx 11/01/2010 22:13:40

      Κάτι θα δώσουμε υποθήκη και θα πάρουμε λεφτά. Η Μακεδονία είναι μπλε κι αυτά δεν τα συγχωρεί το ΠΑΣΟΚ. Από τα πακέτα στήριξης της Μακεδονίας πήρανε λεφτά για να πληρώσουν τα σπασμένα της ολυμπιάδας.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2010 21:44:37

    Να στρατολογησουν τον Τσουκρατο...
    και Σκαρπελη και Λαμπρου και Γεωργιου και Ακη και Γιαννο κλπ κλπ

    100 νυχτες.-

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2010 21:46:56

      Ειλικρινά, ή δεν καταλαβαίνει ο Αρχηγός, η φοβούνται τον Μάρτιο. Δεν εξηγείται αλλιώς (εκτος αν πραγματι υπάρχουν λεφτά και δεν το ξέρω)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/01/2010 21:55:02

        Ποιο Μαρτιο?? Αυτον εδω?? χαχαχαα Πρασινιζουν τα φυτα την Ανοιξη!! Θ ανθισει η κυβερνηση Αρχαιε..

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2010 21:56:39

          Εκλογές;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/01/2010 22:02:08

            μονο με Δαμανακη Προεδρινα !!! ολα κ ολα ! ΠΑΣΟΚ εσωτερικου.

            ΠΠ

  4. krasnajia zvezda avatar
    krasnajia zvezda 11/01/2010 21:57:23

    Μην ανησυχείτε παιχνιδάκι είναι Θα τα δώσουν τη Δευτέρα Οσονούπω ανακοίνωση του ΟΑΕΔ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ krasnajia zvezda 11/01/2010 22:00:03

      φυσικά και θα τα δώσουν. Αυτή την Δευτέρα. Ίσως και την άλλη. Εγώ γνωρίζω, ότι από τις δικές μου εισφορές δεν θα πάρω...

  5. loretta avatar
    loretta 11/01/2010 22:15:59

    ουτως η αλλως αυτο που δινεται δεν ειναι επιδομα ειναι ελεημοσυνη....κατα τα αλλα ειμαστε Ευρωπη....οταν θα φτασουν να αποδιδουν στον ανεργο το 80% της αξιας του τελευταιου του μισθου δεν θα εχει μεινει ελληνας ζωντανος!!

    ...τωρα αμα εχει τοσο ζορι ο λοβερδος να του κοψω μια επιταγη βρε αδερφε.!!

    Εγω του προτεινω αντι να προκαλει τον πανικο με αποκλειστικο σκοπο το πολιτικο οφελος να στρωσει τον πι..νο του στη δουλεια να αφησουν τα παραμυθια κατα μερος...και αυτου του ειδους τις δηλωσεις να τις σταματησουν.

    Δεν ειμαστε ηλιθιοι κυριοι!!

  6. popolaros avatar
    popolaros 11/01/2010 22:38:37

    Ο Λοβέρδος ως έξυπνος πολιτικός γνωρίζει ότι ο Yorgo, τον έβαλε στην ηλεκτρ.καρέκλα του 'αντι'ασφαλιστικού υπουργείου, ΟΧΙ για να τον αναδείξει.
    Κάτι ανάλογο έκανε και στον Μπένι,επίσης έξυπνο πολιτικό.
    Και οι δύο έχουν αρχίσει να γκρινιάζουν σε επίπεδο αντιπολίτευσης.
    Σε αντίθεση με τους υφυπουργούς βέβαια,που είναι άνθρωποι του προέδρου.
    Από ότι φαίνεται του έχει φορτώσει και το ασφαλιστικό του Δημοσίου, ενώ είναι αρμοδιότητα του έτερου προεδρικού φίλου, του παπακωνσταντή.

    Γνωρίζει ότι εάν εφαρμοστούν όσα ακούγονται, έχει τελειώσει η πολιτική του καριέρα. Όπως και των προκατόχων του.

  7. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2010 23:07:52

    Ο Μπένυ ουσιαστικά μίλησε για ξοφλημένο ΕΣΥ και ο Λοβέρδος για ξοφλημένα ταμεία. Κατακρεουργούν το κοινωνικό πρόσωπο του ΠΑΣΟΚ και τον ένα πυλώνα της νέας εποχής. Ο άλλος πυλώνας, τα θεάματα, είναι ακμαία. Προσφέρουν άπειρο γέλιο τόσο οι παρατρεχάμενοι όσο και το ίδιο το GAP. Ακύρωσαν το σύνθημα "Λεφτά υπάρχουν" με τον χειρότερο τρόπο για την κυβέρνηση.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 11/01/2010 23:11:11

      Τα οικονομικά του ΕΣΥ δεν τα ξέρω, τα ταμεία τα ξέρω. Ξοφλημένα είναι (με λύπη συμφεροντολογική λέω). Το ΕΣΥ θα ήταν μια καλή ιδέα αν είμαστε στην ...Δανία. Τα λεφτά υπάρχουν. Η Μπιρμπίλη ήδη ανακοίνωσε αυξημένα τιμολόγια ΔΕΗ το ...2011. Πλήρωνε μουζίκε, πλήρωνε, πρέπει να ματώσεις ήσουν κακό παιδί.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ archaeopteryx 11/01/2010 23:15:43

        Μια απορία...θα πάρει η γενιά μου σύνταξη (1986) ή να αρχίσω το κομπόδεμα από τα τώρα;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Νικόλας 11/01/2010 23:23:07

          Όταν λές 1986 τι εννοείς? γνενηθείς το 1986? Τρέμω με την ιδέα ότι πρέπει να φανταστώ τον κόσμο όταν θα παίρνεις σύνταξη.

          Πιστέυω ότι αν επιζήσουμε της κρίσης, είναι θέμα χρόνου οι ιδιωτικές τράπεζες να αναλάβουν τα ιδιωτικα κομποδέματα. Η Αμερική έχει κάτι σοφό, όπου εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημα ποσό μέχρι 15% των ετήσιων αποδοχών σου αν πάνε σε ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα (που ανατοκίζει ή επενδύει αφορολογητα μέχρι τα 63 ή τα 65...) Αυτά βέβαια είναι αμερικανιές. Στην Ευρώπη, το κράτος πατερούλης. Στην Ελλάδα Χ.Ψ.Α.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ archaeopteryx 11/01/2010 23:26:26

            Ναι το 1986 είναι ημερομηνία γέννησης...τέλεια με βλέπω μετανάστη στην Ισλανδία να ψαρεύω φάλαινες και να ακούω Sigur Ros.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ Νικόλας 12/01/2010 00:05:14

            Σιγά μην υπάρχουν ακόμα φάλαινες όταν πάρεις σύνταξη... Θα μπορείς όμως να ψαρεύεις κάλλιστα πτώματα αντιφρονούντων στο Αιγαίο...

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ (Α)θανάσης 12/01/2010 01:45:48

            Βρε από τώρα σκέφτομαι να πάω για τις φάλαινες.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 12/01/2010 01:48:04

            Καλύτερα να ψαρεύεις τους Sigur Ros και να ακούς τις φάλαινες... Καλύτερα θα περάσεις!

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ (Α)θανάσης 12/01/2010 03:20:25

            Οι Sigur Ros απλά είναι φοβεροί και σε αυτό είμαι κάθετος.
            Ας μην καταλαβαίνεις τι λένε...(και ας μιλάω Σουηδικά αυτά τα Ισλανδικά είναι από Παλαιά Νορβηγικά,δηλαδή καμία σχέση).

          • Σπύρος avatar
            Σπύρος @ (Α)θανάσης 12/01/2010 01:57:38

            Αδικείς τού Sigur Ros A(θ)ανάση...Μια χαρά συγκρότημα είναι.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ Σπύρος 12/01/2010 03:21:21

            Τους είχα δει Σπύρο μαζί με την Bjork σε συναυλία στο Βερολίνο μπροστά από το Κοινοβούλιο....τα σπάσανε!!!

          • Σπύρος avatar
            Σπύρος @ Νικόλας 12/01/2010 03:33:16

            Τυχερός ησουν..
            Αν και τά πρώτα αλμπουμ της η Bjork ουδέποτε τά ξεπέρασε ,παραμένει εξαιρετική performer..
            Οσο γιά τούς δύσληπτους,λεκτικά,Ισλανδούς,δημιουργούν εξαίσια ατμοσφαιρική μουσική.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ Σπύρος 12/01/2010 03:37:11

            Vindur í hárinu= αέρας στα μαλλιά σου...από το τραγούδι Gobbledigook

          • loretta avatar
            loretta @ archaeopteryx 11/01/2010 23:37:19

            αρχαιοπτεριγα αν προταθει εστω αυτο στην ελλαδα θα γινει οχι χαμος....αστα να πανε θα γινει...!!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ loretta 11/01/2010 23:46:08

            κι όμως, οι 2-3 ιδιωτικές τράπεζες που δεν είναι καρτέλ θα το είχαν ήδη στα σκαριά αν δεν είχε σκάσει η φούσκα το φθινόπωρο του 2008. Η διαχείριση χαρτοφυλακίων ταμείων, είναι 'ΤΟ" φιλέτο. Βέβαια, η διαχείριση του ΙΚΑ και τέοιων από τράπεζες μέσω ΑΕΔΑΚ ΄η απευθείας και αυτό δεν πάει πίσω, ψαρονέφρι...

            Τώρα δεν παίζει τίποτε από αυτά γιατί τα Ταμεία είναι μείον, και οι Τράπεζες "οϊ όϊ μάνα μου". Κάποια εκδοχή, ΑΝ βρει λεφτά το Κρατος, να είσαι σίγουρη θα παίξει.

          • loretta avatar
            loretta @ archaeopteryx 11/01/2010 23:50:53

            εγω δεν διαφωνω με αυτη την λογικη της ασφαλισης εαν και εφοσον βεβαια υπαρχουν οι σωστοι ελεκτικοι μηχανισμοι τα νοσηλεια οι επεμβασεις τα φαρμακα να μην ξεφυγουν οπως στην αμερικη πχ μια απλη επεμβαση εδω να μην στοιχιζει οπως αμερικη δεκαπλασια κλπ κλπ και φυσικα να παραμεινει και ενα μερος δημοσιου χαρακτηρα στην περιθαλψη για φτωχους χαμηλομισθους αλλες περιπτωσεις ανθρωπων..

          • loretta avatar
            loretta @ archaeopteryx 11/01/2010 23:54:56

            περαν αυτου μην ξεχναμε οτι εδω στην ελλαδα το αθλιο συστημα ικα και τα ποσα που εισπραττουν απο εργοδοτες και εργαζομενους δεν αποδιδονται στις συνταξεις αναλογα...!! Δεν αντιλαμβανομαι γιατι να κανουν τετοιες παρακρατησεις στην συνταξη σου και να μην σου τις αποδιδουν σε νουμερο εαν και εφοσον δεν χρειαστει να νοσηλευτεις ποτε σε δημοσιο νοσοκομειο κλπ...(Τοσους φορους εισπραττουν ας στηριξουν απο αυτους το δημοσιο χαρακτηρα των νοσοκομειων κτλ κτλ).

        • papasimonaki avatar
          papasimonaki @ Νικόλας 11/01/2010 23:56:09

          Ξεκίνα το κομπόδεμα μόνος σου από τώρα. Αν μπορείς, βάζε, πχ, 100 Ευρώ το μήνα, και όταν έχεις παραπάνω αύξησέ το. Διάλεξε μια 'απλή' επένδυση (πχ, ένα μετοχικό ETF) αλλά αγόρασέ το εκτός Ελλάδας- εντός Ευρώπης γιατί είναι πιο φτηνά) και σε 30 χρόνια θα έχεις απίστευτα περισσότερα από όσα θα σου έδινε το ΙΚΑ (ή οποιδήποτε ΙΚΑ).

          Απλά *ΜΗΝ* πας σε ελληνική ασφαλιστική-τράπεζα να σου πουλήσει συνταξιοδοτικό πρόγραμμα...έχουν απίστευτες προμήθειες και όλο το σύστημα δεν είναι ανταγωνιστικό (εν τέλει μήπως η έλλειψη ανταγωνιστικότητας υπάερει στα πάντα στην Ελλάδα;)

          Πλάκα πλάκα, θα είχε απίστευτο ενδιαφέρον να μετράει κάποιος πόσα λεφτά εισπράτει το ΙΚΑ απο τον ίδιο και τον εργοδότη του κάθε μήνα (*14 μήνες, επί Χ χρόνια), και να προσπαθήσει να δει τι θα έπαιρνε αν έκανε αυτήν τηναπλή επένδυση, πχ, για 30 χρόνια. Βέβαια, άντε να ξέρεις πόσα πάνε για σύνταξη και πόσα για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη....

          Μπορείς να παίξεις με αυτό

          http://www.hlbcpa.com/tools/401k.htm

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Νικόλας 12/01/2010 03:23:37

          @ papasimonaki

          Χεχε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
          Το site έχει πλάκα.
          Εγώ εργασία με ένσημα έχω από τα 18 εώς και τώρα (είμαι από τους εντελώς τυχερούς όμως...και όταν βλέπω τι κρατήσεις κάνει το ΙΚΑ κάθε μήνα απλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι)

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/01/2010 23:09:46

    Με τους μισθούς βουλευτών και υπουργών όλα οκ?

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 11/01/2010 23:18:24

      Αγαπητη Κασσανδρα το βρισκω τρομερη υποκρισια να γκρινιαζουμε για τουης μισθους των βουλευτων και των υπουργων αν δεν θελουμε να τους πληρωνουμε τοτε να τους αφησουμε να εκλεγονται με προσωπικες χρηματοδοτησεις ανοιχτα βεβαια και να ασκουν ελευθερα τα επαγγελματα τους ειτε ερχονται σε συγκρουση με το αντικειμενο τους ειτε οχι..


      εχεις την εντυπωσει οτι πριν γινουν βουλευτες και υπουργοι δεν ειχαν η εχουν δικες τους επιχειρησεις κα επαγγελματα ειτε κληρονιμικα ειτε απο δικη τους επαγγελματικη ασκηση??

      για να καταληξω τι σε ικανοιποιει ενας αμισθος υπουργος και βουλευτης ? ενας κακοπληρωμενος απο το δημοσιο αλλα με δικη τους επιχειρηση??

      τελικα τι ικανοποιεί το λαικο αισθημα αλλα που να εμπεριεχει και την λογικη ε???


      ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο .

      • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
        ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ loretta 11/01/2010 23:52:47

        Ο γιωργάκης τι δουλειά έκανε πριν γίνει βουλευτής,υπουργός,πρωθυπουργός;Έκτος απο επαγγελματίες βουλευτές και υπουργοί τι άλλο έκαναν;Το ξέρεις οτι όλοι αυτοί αν εκλεγούν 2 φορές βουλευτές δικαιούνται πλήρη σύνταξη;Ποιός απο εσάς παίρνει σύνταξη μετά απο 6 χρόνια δουλειάς(τι δουλειάς δηλαδή);Ας κόψουν τους μισθούς τους οι εθνοπατέρες και μετά ας κόψουν και το ισχνό επίδομα ανεργίας

        • loretta avatar
          loretta @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 11/01/2010 23:58:50

          γιαυτο ειπα στο τελος ας μιλησουμε με λογικα επιχειρημτα και οχι με ουτοποιες!! αυτο μας εχει φαει σαυτη τη χωρα...! αγαπητε ΙΑΒΕΡΗ 84 μην εισαι τοσο αφελης και στο λεω καλοπροαιρετα...κανενας πολιτικος δεν ειναι ανεπαγγελτος επι της ουσιας...!!

          το θεμα ειναι εμεις ποσο ειμασατε ετοιμοι να ακουσουμε αληθειες...και να δωσουμε ρεαλιστικες λυσεις.

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 12/01/2010 00:00:42

            και να συμπληρωσω ο γιωργακης ηταν γονος παπανδρεου...εισεπραξε την κληρονομια συνεπως δεν ηταν ουτε αυτος ανεπαγγελτος πολιτικος καριερας ειναι...πολλοι αλλοι ηταν επιχειρηματιες γιατροι δικηγοροι κτλ κτλ μην λεμε απλα για να λεμε.

          • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
            ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ loretta 12/01/2010 00:25:02

            Λές οτι κανένας πολιτικός δεν είναι ανεπάγγελτος επι της ουσίας, αλλά δεν απαντάς τι ένσημα έχει κολλήσει ο κύριος πρωθυπουργός.Αν θεωρείς επαγγελματική προυπηρεσία οτι είναι γόνος Παπανδρέου και για αυτό δικαιούται να είναι πρωθυπουργός,τότε λυπάμαι αλλά είσαι μεγάλο κορόιδο.Δεν πειράζει πλήρωνε κάθε μήνα τις εισφορές σου,μάτωσε,κόψε το γάλα απο τα παιδιά σου,ζήσε με 500 ευρώ το μήνα και όταν έρθει η ώρα να πάρεις αυτά που σου ανήκουν,μια υποτυπώδη,εξευτελιστική σύνταξη θα σου πούν:''Λυπούμαστε δεν έχουμε λεφτά,πρέπει να πληρώσουμε τη σύνταξη του πρώην πρωθυπουργό που ήταν γόνος,ενώ εσείς όχι''.Ωραία δημοκρατία

          • yangoolas avatar
            yangoolas @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 12/01/2010 00:28:49

            επαγγελματίες άνεργοι (άντε και κανένας καθηγητής). Ο ΓΑΠ είναι τριτη γενιά τέτοιος (αλλά τα αδερφακια κάνουν μπίζνες)

          • loretta avatar
            loretta @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 12/01/2010 00:39:31

            Αγαπητε ΙΑΒΕΡΗ 84 νομιζεις οτι με βαση των ενσημων του θα επιβιωσει βιοποριστικα η επαγγελματικα? αυτο ειναι αφελεια τωρα ειλικρινα.

            Το οτι ειναι γονος και κληρονομος ειναι ενα γεγονος και με αυτο πορευτηκε και εισπραττει τα αναλογα...δυστηχως για μας.


            γιαυτο σου ειπα ειμαστε ρεαλιστες? θελουμε να ακουμε αληθειες? μπορουμε να αποφασιζουμε ψυχραιμα ωριμα και ρεαλιστικα? τοτε θα λυσουμε το προβλημα μας.

            και σε διαβεβαιω αγαπητε μου οτι μονο κοροιδο δεν ειμαι...ειμαι ρεαλιστρια..και δεν εχω κανενα κομπλεξ με την ιδιοτητα κανενος.

            απλα θεωρω οτι οι ελληνες ειμαστε υποκριτες γκρινιαριδες και γιαυτο χανουμε το στοχο ...δεν μας αρεσει να ακουμε τις αληθειες και μας ενοχλει αν καποιος ζει καλυτερα απο εμας...και παντα μας φταινε οι αλλοι..

            και κοιτα να δεις που αυτοι οι αλλοι σαυτη την συζητηση ειναι πολιτικοι που εκλεγονται με την ψηφο μας.

          • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
            ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ loretta 12/01/2010 01:02:13

            Όταν ένας άνθρωπος που δεν έχει δουλέψει ώρα στη ζωή του,βρίσκεται κλεισμένος σε μια γυάλα αγνοώντας τα προβλήματα του λαού,μια μέρα γίνεται πρωθυπουργός και καλείται να λύσει τα προβλήματα του κόσμου τότε ζήτω που καήκαμε.Εγώ επειδή δεν είμαι ρεαλιστής,αλλά ένας αηδιασμένος 25χρονος πτυχιούχος άνεργος που ζω με τα 500 ευρώ το μήνα που θέλει να μου κόψει ο Λοβέρδος,θα αντιδρώ και με τη δύναμη του λόγου μου θα διαμαρτύρομαι.Ίσως είμαι υποκριτής,γκρινιάρης,χάνω το στόχο,κομπλεξικός πάντως βολεμένος ρεαλιστής δεν είμαι σίγουρα

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 12/01/2010 01:07:39

            ΙΑΒΕΡΗ84

            Καλα κανεις και εισαι αντιδραστικος καλυτερα ομως θαταν αυτη την αντιδραση σου να την κανεις πολιτικες προτασεις σε αυτους που πιστευεις οτι σε εκφραζουν καλυτερα απο ολους...τοτε θα υπαρξουν αποτελεσματα.

          • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
            ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ loretta 12/01/2010 01:23:51

            Δεν είμαι αντιδραστικός απλά για να είμαι,ούτε καίω αμάξια και πετάω πέτρες.Δυστυχώς το έχω ξαναγράψει ζούμε μια ηθική,πολιτιστική,πολιτική παρακμή,παρακμή θεσμών,προτύπων και αξιών.Λές''να κάνω την αντίδρασή μου πολιτικές προτάσεις''.Δυστυχώς το πολιτικό σύστημα με τις πελατειακές σχέσεις είναι έτσι δομημένο που δεν αφήνει περιθώρια,ούτε δίνει χώρο να ακουστούν όλες οι απόψεις.Κάτι το οποίο κάνει φερ΄ειπείν αυτό το blog,με τις άκρως τεκμηριωμένες απόψεις των ατόμων που μπαίνουν και καταθέτουν τη γνώμη τους

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ loretta 12/01/2010 03:39:53

        Για να λειτουργήσει ο βουλευτής δε χρειάζεται να παίρνει όσα ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου, ιδίως αν υπολογίσουμε ότι έχει τηλεπικοινωνιακή και συγκοινωνιακή ατέλεια καθώς και κάλυψη δαπανών γραφείου.

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/01/2010 23:15:45

    Πρώτη φορά βλέπω κυβέρνηση να αποδομείτε από μόνη της σε τόσο λίγο διάστημα.

    Άξιο φαινόμενο για μια γερή κοινωνιολογική ανάλυση.

    Και για να σοβαρευτούμε τώρα, ο μεσιέ Λομβέρδος λέει μπούρδες όπως και το σύνολο της Ελληνικής πολιτικής τάξης.

    Λόγου χάρη, ο ΟΑΕΔ αντιμετωπίζει τεράστιο χρέος γιατί του...χρωστά το ίδιο το κράτος, όπως το ΙΚΑ.

    Ποσό που χρωστά το ΙΚΑ...6 δις!!!!

    Γιατί λοιπόν δεν σβήνουν ο ένας στον άλλο τα χρέη???

    Δηλαδή το ΙΚΑ στον ΟΑΕΔ, οι Ένοπλες Δυνάμεις στη ΔΕΗ, οι Δήμοι στην ΕΥΔΑΠ.

    Είναι παράλογο το κράτος να χρωστά στο κράτος και αυτό να λογίζεται ως χρέος.

    Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά μάλλον πρέπει η σεισάχθεια να ξεκινήσει από μέσα από το κρατικό μηχανισμό.

    Πέρα όλων αυτών, το κράτος στην Ελλάδα έχει τεράστια ακίνητη περιουσία που μπορέι να αξιοποιήσει.


    Οι δηλώσεις Λομβέρδου μπορούν βέβαια να υπάρχθούν κάλλιστα στο επίπεδο "Αποδόμησης του Παπακωνσταντίνου", ο οποίος ταχύτατα γίνεται liability για τον τελευταίο Μπααθικό κόμμα στην Ευρώπη.

    Που είσαι Καντάφι να δεις το κάνουν τα αδέρφια σου στην Ελλάδα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Dubai Expatriate 11/01/2010 23:25:23

      Δεν μπορούν να σβήσουν ο ένας του άλλου χωρίς να δείξουν ζημιά στα βιβλία. Οι σωρρευμένες ζημιές, αν γραφτούν, οδηγούν τάκα τάκα στην χρεοκοπία. Εκεί είναι το αγγούρι. Φούσκες φούσκες φούσκες.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Dubai Expatriate 12/01/2010 03:42:07

      Αν συνέβαινε να χρωστάει το α νομικό πρόσωπο στο β ένα 'χ' ποσό και το β στο α επίσης ένα χ ποσό θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες. Όμως στην πράξη είναι απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

  10. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 11/01/2010 23:20:23

    Τουλάχιστον ο Λοβέρδος λέει την αλήθεια.

  11. GEORGE avatar
    GEORGE 11/01/2010 23:20:43

    Λεφτά υπάρχουν!!!Βρε που το έχω ακουσει,που το έχω ακούσει;

  12. Α.Κ avatar
    Α.Κ 12/01/2010 00:05:33

    Tάλεγε ο Καραμανλής !Ομως και αυτός δε τίναξε από πάνω του τους κλέφτες !Ήρθαν τώρα αυτοί και αντί να σώσουν την κατάσταση μας πάνε οι άχρηστοι βολεμένοι με τους ΠΑΜΠΟΥΚΟΜΠΙΡΜΠΙΛΟΠΕΤΑΛΩΤΕΣ και ΣΙΑ για ΦΟΥΝΤΟ όχι άλλο κάρβουνο ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. piraxtiri avatar
    piraxtiri 12/01/2010 00:09:35

    μηπως ηρθε η ωρα να περικοπουν οι ποροι της ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ?για το 2010 περιπου 9 δις € θα δωθουν απο τον κρατικο προυπολογισμο στους ΟΤΑ . μειωση της ταξης του 10% ετησια για τα 3 επομενα χρονια θα επιφερει εξοικονομηση 2,7 δις €. Οσα δηλ υπολογιζουν να εισπραξουν απο γονικες παροχες,τσιγαρα,ποτα κλπ!!!!!!!!ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ Η ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΝΑ ΣΥΝΕΙΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ??????? ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΜΟΙΡΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΑΥΤΗ.......ΜΗΠΩΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΙΡΕΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΜΑΣ ??????????

  14. ANASTASIOS avatar
    ANASTASIOS 12/01/2010 00:32:34

    ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ, ΣΕ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!

  15. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 12/01/2010 00:41:13

    ΟΜΟΒΡΟΝΤΙΕΣ ΒΕΝΙΖΕΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ ΕΝΑΤΙΟΝ ΤΗΣ ΖΑΡΑΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗΝΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ

    Ακόμη δε μπορούν να χωνέψουν οι Βενιζελικοί καθηγητοπατέρες των Ιωαννίνων, την επιλογή της μεταρρυθμίστριας υπουργού Παιδείας κας Άννας Διαμαντοπούλου σχετικά με το πρόσωπο, που από την περασμένη εβδομάδα στελεχώνει επάξια τη θέση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου. Αυτό το λέμε, επειδή εδώ και ημέρες, όπου βρεθούν και όπου σταθούν στα στέκια της πόλης, στα Γυμνάσια και Λύκεια του Νομού αλλά και σε blogs του διαδικτύου, δε διαστάζουν να πετούν λάσπη και να συκοφαντούν την πανάξια τοποθέτηση της κας Φιλιώς Ζαράχη στη συγκεκριμένη θέση.

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 100 ΜΕΡΕΣ

  16. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2010 00:46:21

    Στο ΠΑΣΟΚ εμφανίζονται διαλυτικές τάσεις. Η ομάδα Βενιζέλου κάνει ρεβάνς και ξεσκεπάζει τα ψεύδη του ανίκανου GAP. Η ώρα της κρίσης πλησιάζει.
    Brace for impact!

  17. George Kesarios avatar
    George Kesarios 12/01/2010 01:02:13

    Προετοιμασία για το χειρότερο δυνατό σενάριο

    http://www.market-talk.net/index.php/essay/article/5051/

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ George Kesarios 12/01/2010 07:38:11

      Ανδιαφέρον και το link για την συνταγματική αναθεώρηση. Σωστά λέει ότι το Σύνταγμά δεν παράγει δημοκρατία.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 07:49:05

        Καλημερα, καθε τροποποιηση σε αρθρο ειναι αντισυνταγματικη !

        Τα δικαστηρια μετα σου λενε,, ειναι η αλλη "εξουσια" και δεν εμπλεκομαι ! Μπορντελ μεσιε δε Πετσαλνικ !

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 07:56:11

          o @Georgios Kesarios, θέτει ένα θέμα που είχε βγεί και εδώ: Ότι το πρόβλημά μα ξεκινάει από ένα Σύνταγμα που επιτρέπει ή επιβάλει συγκέντρωση εξουσιών, στην ουσία σε ένα άτομο, χωρίς διαχωρισμό εκτελεστικής, δικαστικής και νομοθετικής εξουσίας. Στην ουσία, ο πρατρεχάμενος του κάθε πρωθυπουργού, νομοθετεί, αποφασίζει, διατάζει, δικάζει κλπ. Αν είμαστε ψύχραιμοι, θα έλεγε ότι η αναθεώρηση του Συντάγματος είναι επιβεβλημένη. Το θέμα είναι "ποιός ακούει?" στην μούρλα μας και την Κυβέρνηση των ΜΚΟ... και των υπαλλήλων τεχνικών εταιριών.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 08:01:41

        To μπορντελ γκανκ-μπανγκ των εξουσιων ΜΟΝΟ στο Ελλαδα συμβαινει. Η Διοικηση στο χαος- ειναι δικο μας πλεονε-κτημα.

        Οι πρασινοι ηξεραν να φωναζουν μονο για τους καπιταλιστες κινεζους και το Βγενο ( αληθεια το εξωδικο στο ΓΑΠ τι εγινε?? ) και οχι για τα νταβατζιλικια στα διοδια... ειδες τι ειπε ο α-προσωπος?? Η ΝΔ φταιει π ειχε υπογραψει συμβαση !!! Τουλαχιστον να τα λεμε εμεις εδω μεσα εστω και μεταξυ μας μπας πεσει κανενα "ματι"..

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:05:48

          ναοι, αλλά δεν νομίζω ότι θα την βγάλουμε καθαροί... εκτός αν έχουμε πλούσιο θείο, ή ..."τα λεφτά υπάρχουν"

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:06:03

          "ναι"

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:14:59

          Παντως εγω κ εσυ εδω και μηνες λεμε οτι ΔΕΝ θα τη βγαλουμε καθαρη !!!... εχω πει οτι μεχρι το 2011 θα το κλεισουμε το μαγαζι με η χωρις διεθνη κριση. Δε μας γλιτωνει ουτε ο ασπρος σιφουνας αζαξ.

          ρε συ εδω ουτε εμεις οι ιδιοι γνωριζουμε τι εχουμε και τι δεν εχουμε, ουτε πως το αποκτησαμε ουτε πως το χασαμε. τιποτε !!! δινουμε αναφορες στην τυχη εντελως εφοσον κανεις εδω δεν ζητα εξηγησεις!!!!! και δεν ασξειται κανενος ειδους ελεγχος απο κανεναν σε τιποτε. Ο καθε ΓΑΠ και ΚΚ ουτε για τους καφεδες δεν κανουν. πχ. το Λοβερδο περιμεναν?? τον Προβοπουλο-μηχεσω??? η περιμεναμε τη Λουκα και τον Αλογοντυλαν η το Γιαννο να μας ισιωσουν τα οικονομικα?

          Τοπ Μοντελ ειμαστε. $$ υπαρχουν !!! χαχαααα

          ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:23:14

          ξέρω μια χαρά τι έχω και πόσους φόρους πλήρωσα για να το αποκτήσω. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα μου μείνει μετά την τρίτη λαίλαπα πασόκ. Να θέμα για καρτούν: Οι 3 λαίλαπες.

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/01/2010 03:44:15

    Μήπως ήρθε η ώρα να εξετάσει το κράτος τι εισόδημα δηλώνουν οι έχοντες τζηπ, βίλες και κότερα;
    Όχι πως θα το κάνει βέβαια. Αφού με αυτούς κάνουν παρέα οι εκάστοτε κυβερνώντες, πώς να τολμήσουν να τους δυσαρεστήσουν;

  19. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 12/01/2010 04:23:56

    http://www.youtube.com/watch?v=1isF9TtC7SY

    Το βίντεο αυτό, από το 00:50 και ύστερα γίνεται προφητικό.

  20. Dimi avatar
    Dimi 12/01/2010 08:38:11

    Αυτοί μάς μιλούν γιά τον χάρτη των 100 ημερών. Απ'ότι φαίνεται, θα είναι η Κυβέρνηση των 6 μηνών.

  21. stelios avatar
    stelios 12/01/2010 10:37:03

    Δηλωνει οτι δεν υπαρχει σαλιο,αλλα δεν θα αυξηθουν οι εισφορες,δε θα αυξηθουν τα ορια ουτε θα περικοπουν συνταξεις.
    Απο που ρε κουφιοκεφαλακη θα βρεις χρηματα?
    Απο την εισφοροδιαφυγη των Σομαλων που πουλαν πρεζα και των Νιγηριανων που πουλαν τις γυναικες τους?
    Ο θριαμβος των ηλιθιων....

  22. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 12/01/2010 12:23:37

    Τα καλά της Ν.Δ. άρχισαν και οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ. Χθές ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ είπε ότι ο ΟΑΕΔ δεν έχει χρήματα για να πληρώσει το επόδομα ανεργίας, σήμερα ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ είπε ότι έχει. Ας συννενοηθούν επί τέλους και ας μην τρελαίνουν τον κόσμο που περιμένει το επίδομα για να βουλώσει τρύπες.Εκτός και αν πρόκειται για επικοινωνιακό παιχνίδι ή ρίχνουν άδεια να ποιάσουν γεμάτα, ανιχνεύουν δηλαδή την αντίδραση του κοσμάκη.
    Σε κάθε περίπτωση και αν πράγματι δεν υπάρχουν χρήματα, ας κόψουν το επίδομα από τους αλλοδαπούς, οι οποίοι στις περισσότερες περιπτώσεις και εργάζονται ανασφάλιστοι την περίοδο του χειμώνα και επιδοτούνται.Όπως και νάχει το πράγμα κααμιά υποχρέωση δεν έχει το Ελληνικό Κράτος να επιδοτεί αλλοδαπούς ανέργους, αφού αυτοί υποτίθεται ότι βρίσκοντα στη χώρα μας για να εργασθούν και επομένως αν δεν υπάρχει εργασία θα πρέπει να πάνε στην πατρίδα τους.

  23. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 14:58:11

    Τώρα μας λέει ότι έχει σάλιο ο ΟΑΕΔ... καποιος παίζει με τα νεύρα μας.

  24. Dimi avatar
    Dimi 12/01/2010 15:50:36

    Παρακαλουθήσατε την πρωϊνή συνέντευξη του Yπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου, στον Γιώργο Αυτιά?

    Στη σχετική ερώτηση/παγίδα του δημοσιογράφου, απάντησε ανερυθρίαστα: "και γιατί να μη το κλείσω το ¨μαγαζί?" Δηλαδή, ο Υπουργός Οικονομικών θεωρεί την Ελλάδα "μαγαζί" του, που μπορεί να το κλείνει κατά το δοκούν. Και μέχρι στιγμής, δεν έχει διαγραφεί από Υπουργός! Αδέλφια, θα τρελλαθούμε. Αυτοί μάς πηδάνε «χωρίς σάλιο», κι' εμείς δεν αντιδρούμε!