27/01/2011 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Τελεσίγραφο” προς τις πρυτανικές αρχές

Κύκλοι του υπουργείου Παιδείας διαρρέουν ότι εάν οι καταληψίες αρνηθούν να αποχωρήσουν από τη Νομική και να μεταβούν σε άλλο κτίριο, τότε οι πρυτανικές αρχές δεν έχουν κανένα λόγο να μη ζητήσουν την άρση του ασύλου. Θα πρέπει να ζητήσουν τη συνδρομή της πολιτείας.

Σύμφωνα με πληροφορίες,στους μετανάστες έχει προταθεί να μεταφερθούν σε ενα ιδιωτικό κτίριο στην οδό Πατησίων,που ανήκει σε φιλικό πρόσωπο του πρύτανη.

Ενταση στη Νομική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 13:25:53

    αρκετα με το τσιρκο.σημερα θα ρχοτανε το δντ για να μας ελενξει για τη δοση?ποσα ml μεθαδονη χρειαζομαστε?

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 27/01/2011 13:27:51

      Να μην ακούγεται τίποτα για τα οικονομικά. Όλα πηγαίνουν καλάαααααα!
      Το τί έχει να γίνει στα οικονομικά δεν λέγεται.

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 13:26:50

    Ανικάνη η Υπουργός να διαχειριστεί το θέμα εξ αρχής.
    Τώρα, κατόπιν εορτής μας το παίζει αντράκι.
    Οι ανευθυνότητά της είναι πρωτοφανής.
    Κρίμα που μας έκανε και την πολύ συμπονετικιά ενώ είναι η επιτομή της ανικανότητας.

  3. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 27/01/2011 13:27:39

    Μόνο προσοχή στα καλτσόν χρειάζεται τώρα.

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 27/01/2011 13:29:02

    Όταν 300 άνδρες με εμφανή σωματότυπο μεσανατολίτη λαθρομετανάστη διασχίζουν όλοι μαζί την μισή Ελλάδα και η "πολιτεία" δεν παίρνει πρέφα τίποτα, τότε τι συνδρομή μπορεί να παράσχει αυτή σε κάποιον.

    Συνδρομή μάλλον χρειάζεται η σημερινή "πολιτεία" του ΠΑΣΟΚ... και μάλιστα άμεσα.

    • πρίαπος avatar
      πρίαπος @ Έρεβος 27/01/2011 14:37:47

      Δηλαδή, το πρόβλημα με τους μετανάστες είναι ότι μπήκαν στη Νομική Σχολή ή το πώς έφτασαν στην Αθήνα; Είμαστε σοβαροί; Δεν υπάρχει εδώ και χρόνια τεράστιο πρόβλημα στη χώρα με τους χιλιάδες μετανάστες που είναι άνεργοι και δεν έχουν κανένα δικαίωμα; Έπρεπε να μπουν στη Νομική Σχολή 250 μετανάστες και να κάνουν απεργία πείνας για να δημιουργηθεί πρόβλημα; Άρα, καλά έκαναν οι μετανάστες – μπήκαν στη Νομική Σχολή και έφεραν το πρόβλημά τους στο επίκεντρο. Το πρόβλημα φανερώθηκε και τώρα θα πρέπει να βρεθεί η λύση. Έτσι γίνεται και στην ιατρική – υπάρχει, βέβαια, και η πρόληψη στην ιατρική, αλλά ήταν «βολικοί» και «χρήσιμοι» για τους Έλληνες και το κράτος οι μετανάστες τόσα χρόνια.

  5. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 13:31:32

    Αννούλα, θυμήθηκες πως είσαι Υπουργός Παιδείας υπεύθυνη για τα Πανεπιστήμια?
    Τώρα ξύπνησε το κορίτσι.

    Ανικανότητα ολέ.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 13:34:02

    μην την απασχολεις,ψαχνει πανεπιστημιο για το παιδι της στο εξωτερικο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 27/01/2011 13:38:54

      Ε, βέβαια. Αφού κατάντησε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια άντρα δουλεμπόρων και καταυλισμούς λαθρομεταναστών με την ευνοϊκή στάση που κρατά στο οργανωμένο έγκλημα.
      Μην ξεχνάς πως παλαιότερος υπουργός παιδείας του ΠΑΣΟΚ όταν ήταν δημοσιογράφος έκανε αγιογραφίες σε έναν έμπορο ναρκωτικών.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/01/2011 13:35:59

    Στην Πατησίων "σε φιλικό πρόσωπο του πρύτανη".
    Κύριε Πελεγρίνη, τους κατοίκους της Πατησίων τους ρωτήσατε πριν ξεφορτώσετε και άλλους στη χαβούζα που έχουμε φτιάξει εκεί πέρα; Δηλ. να φύγουν από το μπου..λο της Νομικής και να γίνει δεύτερο "εφετείο" (θυμάστε;) στην ήδη ταλαιπωρημένη Πατησίων.
    Να έχουν και οι καημένοι οι "δυστυχισμένοι" Μαροκάνοι δουλειά: Πρέζα, σταυρούς από γριές, τσάντες, πορτοφόλια από παππούδες, κινητά από πιτσιρίκια...
    Κανένα κτίριο στη γραφική νήσο Φαλκονέρα διαθέτει το "φιλικό πρόσωπο του πρύτανη"; Να είναι και εγγύτερα προς τις βόρειες ακτές της Αφρικής οι "δυστυχισμένοι".
    Η αναμαλλιασμένη μανδάμ Κούρτοβικ κανένα κτίριο διαθέτει; (με προβατάκια μέσα, για τις πάσης φύσεως ανάγκες τους, ξέρει αυτή....) Η μανδάμ Πορτάλιου τίποτα κληρονομικό από καμιά άκληρη αγωνίστρια εαμίτισσα θεια της; Η μανδάμ Νταλάρα μπορεί να μας βρει καμιά εγκαταλελελειμένη τρώγλη 10 ορόφων στη Φιλοθέη, να τους έχει και κοντά της;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΙΣ 27/01/2011 13:40:22

      Το κτίριο αυτό ποιός το πληρώνει?
      Εμείς οι φορολογούμενοι μήπως?
      Για να το κάνουν χώρο αποθήκευσης οι δουλέμποροι?

  8. touristas avatar
    touristas 27/01/2011 13:37:48

    Χαρά που θα πάρει ο φίλος του πρύτανη όταν του παραδόσουν το κτίριό του (αν ποτέ του το παραδόσουν!!)

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 13:40:00

    καλα τι κωλοχανειο ειναι αυτο?φιλικο προσωπο του πρυτανη?τι ειναι αυτα?εδω το θεμα ειναι θεσμικο και απαιτειται θεσμικη απαντηση.ειμαστε με τα καλα μας?

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 27/01/2011 13:41:25

      Οι θεσμοί έχουν καταρρεύσει γιατί τα πρόσωπα που είναι στις θεσμικές αυτές θέσεις είναι πλήρως ανίκανα να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Orestios 27/01/2011 14:51:59

        αυτό δείχνει ότι οι θεσμοί δεν διαθέτουν μηχανισμούς προφύλαξης και ελέγχου από τις μηχανορραφίες και τις υπερβάσεις ή την διαφθορά των προσώπων.

        Και τέτοιοι θεσμοί είναι ατελείς.

        Οι θεσμοί δεν μπορεί να βασίζονται στην καλή προέραιση του άρχοντα ή εκείνου που ασκεί την εξουσία.

        Θραξ Αναρμόδιος

  10. nikosw avatar
    nikosw 27/01/2011 13:46:55

    Δηλαδή όσους Έλληνες μαζεύονται στον Αγ. Παντελεήμονα για να υπερασπιστούν το χώρο τους τους ξυλοφορτώνουμε, τους λαθρομετανάστες τους χαϊδεύουμε και τους παρακαλάμε...Βρε ουστ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ nikosw 27/01/2011 14:14:13

      Έτσι κάνουν οι σοσιαλιστές

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Orestios 27/01/2011 14:56:18

        ενώ οι ανά τον πλανήτη θιασώτες του φιλελευθερισμού και της ελεύθερης αγοράς που κυβερνούν τις πατρίδες τους, τις προστάτεψαν από την ξένη επιβουλή και την παντοειδή κατοχή, δείχνοντας υπέρμετρο πατριωτισμό.

        Πατριωτισμό δείχνει μόνο αυτός που χει συμφέρον να δείξει. Και ελάχιστοι έντιμοι και ενάρετοι. Μα τόσο ελάχιστοι.

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Orestios avatar
          Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 16:35:32

          Οι σοσιαλιστές είναι οι φορείς του νεοφιλελευθερισμού.
          Ό

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 27/01/2011 16:35:47

            Όσο κι αν δεν σου αρέσει

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Orestios 27/01/2011 15:17:33

        Η Νέα Τάξη, η Παγκοσμιοποίηση, η κυριαρχία της ζούγκλας των "ελεύθερων αγορών", το multi-culti, η υπονόμευση του έθνους κράτους, η ελεύθερη διακίνηση του πειρατικού και τοκοκλυφικού χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου, είναι σχεδιασμοί ενός φιλελεύθερου και νοε-φιλελεύθερου καπιταλιστικού στρατηγικού πυρήνα.

        Για να εφαρμοστούν τα μέτρα αυτά στις χώρες τις περιφέρειας, ο πυρήνας αυτός προωθεί στην εξουσία ομάδες "σοσιαλιστών" και "εργατικών" πολιτικών, ώστε με τα κόμματά τους να γίνουν ΑΝΑΧΩΜΑ στις λαϊκές διεκδικήσεις.

        Διότι αν ανέθεταν το ίδιο έργο στα ντόπια φιλελεύθερα δεξιά κόμματα, γνωρίζουν πως δεν θα είχαν μεγάλη τύχη, χωρίς φυσικά αυτό να είναι κανόνας.

        Ρυθμίζουν όμως την "εσωτερική αντιπαλότητα" του ντόπιου πολιτικού συστήματος μέσα σε κάθε χώρα, ώστε οι "σοσιαλιστές" αντιπρόσωποί τους να μην βρίσκουν μεγάλη αντίσταση από τις δεξιές παρατάξεις, αλλά και τον συνδικαλισμό, και σχετικά ανεμπόδιστα να παραδίνουν τις χώρες στα ξενόδουλα σχέδια.

        Αυτός είναι ο λόγος που νομιμοποιήθηκαν, όπου νομιμοποιήθηκαν, και τα κομμουνιστικά κόμματα. Η ήπια αντιπαλότητα που δρα ως το τέλειο άλλοθι. Φαντάζεται κανείς πως ένιωσαν οι έλληνες κομμουνιστές όταν είδαν μετά την νομιμοποίηση του κόμματός τους, τους βουλευτές τους, πάνω στις εξέδρες των παρελάσεων, μαζί με τους βουλευτές των άλλων κομμάτων. Και τι επίπτωση είχε αυτό.

        Ποιος σοσιαλισμός και ποιοι σοσιαλιστές;

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Orestios avatar
          Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 16:38:05

          Οι σοσιαλιστές είναι οι θιασώτες της π[αγκοσμιοποίησης.
          Όσο για τον καπιταλισμό, έχει πεθάνει πολλά χρόνια πριν.
          Τώρα αν εσύ θεωρείς καπιταλισμό τα φωτοτυπικά και τις παντώς είδους επιχορηγήσεις στις too big to fail εταιρίες, μάλλον αγνοείς βασικά πράγματα.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 16:45:09

          Σας παρακολουθω.... συμφωνειτε διαφωνοντας !!! Ορεστιε και Θρακα... μια ειναι η ουσια. Το ΠΑΣΟΚ ειναι πλεον φανερα, ο Δουρειος Ιππος του Global Govencance στην Χερσονησο του Αιμου..αλλα και παραδιπλα.. δε θα κανω προβλεψη διοτι θα πεσουν πανω μου ολοι... αλλα τον βλεπω Οικουμενικο Περιφεριαρχη της περιοχης με ταμπακιερα την συνεκμεταλλευση του Αιγαιου, η οποια ειναι η Αρχη το Τελος το Βελος ο Στοχος στο μυαλο τους...
          Παπαγελαδες, Παγκαλοι... και λοιποι συγκενεις που δεν τολμουν να διαβασουν Καραισκακη αλλα μοστραρουν ΔΝΤ, ευτυχιες και Βερεμηδες.. κανουν μια χαρα τη δουλεια τους..

          Μην αγχεστε με το φιλελευθερισμο και το σοσιαλισμο... ειναι σταχτες. Αποψη μου... Ανουσιοι οροι. Κενοι περιεχομενου. Το μονο περιεχομενο ειναι οι χρεοπιστωσεις σε $$ και Νεες ιδεες.
          Σκοπος τους η Πληρης καταστροφη της Ελλαδας μας.

          ΠΠ

        • Θραξ Αναρμόδιος avatar
          Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 16:48:28

          Ενα από τα πράγματα που σίγουρα αγνοώ είναι ότι ο καπιταλισμός έχει πεθάνει πολλά χρόνια πριν.

          Θραξ Αναρμόδιος

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 16:53:00

            Ταμπελες..... Θρακα..

            ΠΠ

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 17:08:53

            @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ

            μη το λες μόνο σε εμένα όμως (λολ)

            Θραξ Αναρμόδιος

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θραξ Αναρμόδιος 27/01/2011 17:10:29

            ειμαστε ολοι Θρακες !! χαχα

            ΠΠ

  11. nikosw avatar
    nikosw 27/01/2011 13:52:25

    Α και κάτι ακόμα
    Αν τελικά μείνουν ας βρεθεί και ένα μέρος για την προσευχή τους αύριο....και τα παπούτσια στην είσοδο

  12. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 14:26:22

    Αννούλα, πόσο θα κρατήσει το "τελεσίγραφό" σου?
    Ακόμα να ασκήσεις τα καθήκοντά σου?

  13. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/01/2011 14:37:25

    Αννούλαααα! Το μεσημέρι τελιώνει στις 3. Μετά πάμε για απόγευμα.

  14. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 15:45:03

    Πόσα χρόνια θα κρατήσει το τελεσίγραφο?
    Όσο χρειάζεται να κουκουλωθούν όλα τα σκάνδαλα της Siemens?

  15. hasu avatar
    hasu 27/01/2011 15:56:04

    Όλως τυχαίως ξύπνησαν οι λαθρομετανάστες στην Αθήνα για "δικαιώματα" τώρα που έρχονται οι νταβατζίδες της ΕΕ.
    Το έχουμε μάθει το έργο πλέον.

  16. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 16:07:06

    Κράτος οπερέτα

  17. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/01/2011 16:14:39

    Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι όλα γίνονται για την Τρόικα και για αποπροσανατολισμό. Δηλαδή τα μέτρα δεν θα μας τα ανακοινώσουν τις επόμενες μέρες; Δεν θα μάθουμε τις νέες περικοπές; Τι σήμερα, τι αύριο. Το κόψιμο θα είναι κόψιμο. Το θέμα με την Νομική είναι ουσιώδες. Έχουμε 300 παρανόμους με τους οποίους ένα ολόκληρο κράτος διαπραγματεύεται αντί να πάει από την πρώτη στιγμή και να εφαρμόσει τα νόμιμα. Σε εμάς όμως όταν διαδηλώνουμε μας ψεκάζουν σαν τις κατσαρίδες με τα σπρέυ και τα δακρυγόνα. Θα μου πείτε τα χημικά τα έχουμε πληρωμένα. Τσάμπα να πάνε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ H pena tis orghs 27/01/2011 16:39:56

      Ένα ολόκληρο κράτος διαπραγμετεύεται με το οργανωμένο έγκλημα.
      Όπως έκαναν με την Siemens.

  18. "ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ" avatar
    "ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ" 27/01/2011 17:18:05

    Μην λοιδορείτε την κα Διαμαντοπούλου .... Την προετοιμάζουν για διάδοχο του ΓΑΠ στο ΠΑSSHOC όταν αυτός θα φύγει για θεσούλα που του έταξαν οι φίλοι του . Αμαυρώνεται το βιογραφικό της ....

  19. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 27/01/2011 17:28:25

    Προς ενημέρωση του κοινού...
    Πρόκειται για το κτίριο Πατησίων & Ηπείρου. Νεοκλασσικό, πρόσφατα ανακαινισμένο, το οποίο είχα πάντα την εντύπωση ότι είναι ιδιοκτησία του Μουσείου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Θησειώτης 27/01/2011 18:03:43

      Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!!!
      Αννούλα απέτυχες παταγωδώς.
      'Άδειασε μας την γωνιά

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Θησειώτης 27/01/2011 19:32:55

      Αυτό λέτε;

      h++p://www.eie.gr/archaeologia/gr/arxeio_more.aspx?id=204

  20. nikiplos avatar