#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2012 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Τα καράβια μου καίω δεν πάω πουθενά"

(ο στίχος είναι από τραγούδι του Ν.Πορτοκάλογλου)



Η θέση μου εδώ μέσα στο antinews όσον καιρό βρίσκομαι είναι γνωστή και ξεκάθαρη.

Η άποψή μου όσον αφορά τον Αντώνη Σαμαρά επίσης ξεκάθαρη.

Γι αυτό λοιπόν δε θα ανατρέξω σε παλιές αναρτήσεις  για να στηρίξω αυτή τη θέση μου.

Όμως μέσα στην πίκρα του εκλογικού αποτελέσματος και πριν ακόμα να συνέλθω, να στανιάρω, ακούω πράγματα που με ταρακουνούν. Βέβαια, στην πολιτική τίποτα δεν είναι σταθερό, αλλά όμως πάνω σε σταθερές στηριζόμαστε για τις πολιτικές επιλογές μας.

Ναι, θέλω μια καινούρια Ν.Δ. όπως την όρισες Πρόεδρε.

Δε θέλω μια παράταξη του αορίστου ερμαφρόδιτου μεσαίου χώρου. Ξεκάθαρα πράγματα.

Δε θέλω μια Ν.Δ. χωρίς ιδεολογική ραχοκοκαλιά, χωρίς φρέσκιες ιδέες, χωρίς όραμα, παρά μόνο όραμα για την εξουσία.

Δε θέλω μια Ν.Δ. αποτελούμενη από σαθρές συνιστώσες τις οποίες πολέμησα.

Θέλω μια Ν.Δ. που όπως είπες Αντώνη να τραβάει για την Ιθάκη. Να βλέπει μακριά.

Να είναι η ασπίδα και το βέλος του δοκιμαζόμενου αυτού λαού, του εργάτη, του νέου, του σπουδαστή, του συνταξιούχου…

Μέχρι τώρα λειτούργησες πατριωτικά βάζοντας στη άκρη το προσωπικό σου συμφέρον. Καν’το και τώρα!

Και κάτι ακόμα που το φωνάζουμε καιρό από δω μέσα. Δύναμή σου είναι αυτός  ο πικραμένος λαός. Κατέβα στον κόσμο και δεν έχεις ανάγκη κανέναν. Κοίταξέ τον στα μάτια και να είσαι σίγουρος ότι κανείς δε θα μπορέσει να σε υπονομεύσει, να σε αμφισβητήσει, γιατί θα έχει να κάνει με όλους  που σε στηρίζουμε.

Κι εμείς με τη σειρά μας παρά την πίκρα και την οργή, ας σταματήσουμε να πετροβολούμε τον εαυτό μας κι ας στρέψουμε τα βέλη ενάντια σ΄αυτούς  που μέσα από ένα αλαλούμ ψεμάτων παραπλάνησαν τον κόσμο και ιδιαίτερα τους νέους  και εξ αιτίας τους έχουμε χάσει το μπούσουλα.

Τις υπόγειες παραινέσεις για την κατάσταση του μπάχαλου και του κάψιμου περιουσιών, εδώ και λίγα χρόνια και το ντεμέκ αντικομφορμιστικό στυλάκι,  με το ηλίθιο χαμόγελο (το βλέπουμε όλες αυτές τις μέρες) πάνω στο πτώμα της πατρίδας πρέπει να πολεμήσουμε.

Την επικίνδυνη καθοδήγηση της νεολαίας μας πρέπει να πολεμήσουμε.

Την πρωτοφανή αδιάλλακτη στάση στα δύσκολα πρέπει να πολεμήσουμε.

Την εκμετάλλευση της ανθρώπινης απελπισίας να πολεμήσουμε.

Αρκετά τιμωρήσαμε αυτήν την παράταξη. Να σταματήσουμε την παραταξιακή γκρίνια. Το ξέρω είναι δύσκολο, αλλά πρέπει.

Χθες δε με χωρούσε ο τόπος. Σήμερα πιο ήρεμα και όχι εν θερμώ λέω: Δε γύρισε δα και η γη ανάποδα αν κάποιοι δείξουν μεταμέλεια και τους δεχτούμε. Ο στόχος να είναι ένας και κανείς άλλος.

Να απαλύνουμε όσο γίνεται τον πόνο αυτού του λαού!

Και αυτή η παράταξη το μπορεί! Κι εσύ Αντώνη μπορείς!

Δαναός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 18/05/2012 13:20:21

    Συνυπογράφω κατά λέξη...

    • romeo avatar
      romeo @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 18/05/2012 13:34:15

      Ο ελληνικός λαός κατακερματισμένος πολιτικά και κοινωνικά σήμερα, αρνείται ή είναι ανήμπορος να αντιληφθεί τα αυτονόητα, με τις μειοψηφίες σε μια διαρκή επίθεση κατά της δημοκρατίας, του πολιτεύματος και των νόμων, από μια θέση ισχύος μάλιστα, που στηρίζεται στο αποτέλεσμα των εκλογών της 6ης Μαΐου, με δεδομένο έτσι κι αλλιώς την κατάργηση de facto της έννομης τάξης, όπερ μεταφράζεται σε έλλειψη παντός φραγμού στις βουλές του οιουδήποτε. Για να το πούμε λαϊκότερα, η χώρα έχει γίνει ένα εντελώς ξέφραγο αμπέλι στη διάθεση του οποιουδήποτε εσωτερικού ή εξωτερικού επιβουλέα.
      Τα καράβια μας λοιπόν Δαναέ τα καίμε και μένουμε για την ύστατη μάχη... Ας μας βοηθήσει κι ο Θεός, ώρες που είναι...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 18/05/2012 14:08:49

      Ενισχύω:www.youtube.com/watch?v=4DYmkzti4Mc

  2. Απορών avatar
    Απορών 18/05/2012 13:30:24

    Επιτέλους!
    Ακόμα και ο Θ. Πλεύρης στο REALFM είπε σήμερα ότι ακόμα και αν δεν συνεργαστούν ΝΔ - ΛΑΟΣ θεωρεί πατριωτικό καθήκον του καθενός να συστρατευθεί με τη ΝΔ εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ!
    Τέρμα οι γκρίνιες! Είναι αστείες μπροστά σε αυτά που διακυβεύονται!

    • dim avatar
      dim @ Απορών 18/05/2012 15:53:50

      Συμφωνώ απόλυτα, το διακυβευμα είναι πλέον εθνικής σημασίας...

      Σε αυτόν τον αγώνα για να μη πέσει η πατρίδα στα χέρια των υπερασπιστών των κουκουλοφόρων, των διοργανωτών της Υπατίας και των υποστηρικτών του άκρατου κρατισμού δε περισσεύει κανείς. Ήδη η έλευση Βορίδη και Άδωνι, έχει δείξει κάθε φορά που βγαίνουν στα πάνελ, πόσο καλό έχει κάνει. Με τη συμβολή και τον πατριωτικό λόγο και του Καρατζαφέρη, αλλά και του Πλεύρη, δεν θα "προστεθεί" απλά το 2,9% του ΛΑΟΣ, αλλά θα έχουμε και σημαντική επαναφορά ψηφοφόρων που τώρα ψήφισαν ΑΝΕΛ ή ΧΑ.

      Για να δείτε πόσο σημαντικό είναι να βγαίνουν στα πάνελ άτομα που λένε μια κουβέντα και γίνεται κατανοητή: Παρακολούθησα χθες το βράδυ το Βορίδη στον Άλφα. Και είπε το εξής απλό. Ας μη μιλάμε θεωρητικά και ας πούμε τι λέει το πρόγραμμα του καθενός για ένα από τα βασικότερα ζητήματα που απασχολεί τη κοινωνία, το πως θα αντιμετωπιστεί η ανεργια....

      Η πρόταση Σύριζα είναι πρόσληψη 100.000 στο δημόσιο. Πολύ ωραία λέει. Τέλεια. Και που θα τα βρεί ο Σύριζα σε έναν ήδη πρωτογενώς ελλειμματικό προϋπολογισμό τα χρήματα για να πληρώνει και 100.000 επιπλέον δημοσίους υπαλλήλους?

      Η πρόταση ΝΔ για την ανεργία είναι δημιουργία νέων θέσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα μέσω της παροχής ρευστότητας και κινήτρων για νέες επενδύσεις. Μόνοι μας να ρίξουμε χρήμα στην αγορά δε γίνεται εκτος και αν θέλουμε να πάμε στη δραχμή, οι αγορές δε μας δανείζουν , άρα ποιος μένει? Η Ε.Ε. Και τώρα που βλέπουμε οτι υπάρχει η στροφή στη Ε.Ε. στο να εμπλουτίσει το πρόγραμμα και με πακέτα ανάπτυξης της οικονομίας, εμεις συζητάμε να το παίξουμε τσαμπουκάδες και να καταγγείλουμε το μνημόνιο. Να γιατι, είπε ο Βορίδης, δε πρέπει με τίποτα να διακοπεί η χρηματοδότηση από την Ε.Ε., ειδικά τώρα που η χρηματοδότηση δε θα αφορά πια μόνο την εξυπηρέτηση του χρέους και των πρωτογενών ελλείμματων αλλά θα υπάρχει και χρηματοδότηση για αναπτυξιακά προγράμματα, που θα φέρουν και νέες θέσεις εργασίας.

      Για αυτό σας λέω, κάθε φωνή δυνατή είναι χρήσιμη σε αυτό τον αγώνα: Η πατριωτική πτέρυγα θα τους χτυπάει στο ένα τους αδύναμο σημείο, εθνικά θέματα και υπεράσπιση λαθρομεταναστών, και η φιλελεύθερη πτέρυγα θα τους χτυπάει στο άλλο αδύναμο σημείο τους, το πόσο οπισθοδρομικό θα είναι να γυρίσουμε σε πολιτικές άκρατου κρατισμού, και εις το όνομα ενός αντιμνημονιακού μένους, να πάρουμε ακριβώς τον αντίθετο δρόμο, και αντι για εξυγίανση του δημοσίου τομέα, αντι για κίνητρα ανάπτυξης, να γυρίσουμε στη κρατικοποίηση των πάντων, στην συντριβή της ιδιωτικής πρωτοβουλιας, στην επιστροφή στη δραχμή, την εξαθλίωση και την διεθνή απομόνωση.

      • Απορών avatar
        Απορών @ dim 18/05/2012 15:59:24

        Έτσι ακριβώς!
        Επιχειρήματα και νούμερα πλέον, ένα προς ένα:
        - 1% φόρος στο τζίρο; -> Χ% ανεργία!
        - Αναγκαστικό δάνειο; -> με το που το είπατε 2 δις πέταξαν!
        - Φορολόγηση εφοπλιστών; -> -Χ σημαίες = Χ% ανεργία!
        - Δραχμή; -> Θα αντανακλά την εθνική παραγωγή και μόνο η οποία τώρα είναι Χδις και άρα το ΑΕΠ θα πέσει κατά Χ% με τη μία!
        κ.ο.κ. να ακούει συνέχεια νούμερα ο κόσμος για να συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν και πολύ πολύ χειρότερα από αυτό που ζούμε!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/05/2012 13:34:49

    Εγώ θυμάμαι ένα άλλο αληθινό τραγούδι του Πορτοκάλογλου

    Χούντα δεν θυμάμαι μα ούτε ελευθερία
    της μεταπολίτευσης καημένη γενιά
    άχρωμα όλα και λειψά...

    Τώρα ο καθένας ας βάλει ένα λιθαράκι, όπως μπορεί.
    Και να θυμάστε. Τα έθνη δε σβήνουν.

    ΥΓ. Αφού βγήκες απ' τη σπηλιά πάρε τηλέφωνο

    • romeo avatar
      romeo @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/05/2012 18:45:10

      Παλιές μνήμες!
      Ο Ανδρέας Παπανδρέου, σαρώνοντας το κυβερνητικό υποκατάστατο, που είχε αφήσει πίσω του ο ιδρυτής του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας, είχε εγκαταστήσει στην κυριολεξία ένα καθεστώς, το οποίο σάρωνε παραδοσιακές αξίες και αρχές στο λυκόφως του υπαρκτού σοσιαλισμού, συμπλέκοντας ιδεολογικά το κίνημά του με τα απομεινάρια του εμφυλίου πολέμου, παραβιάζοντας κυριολεκτικά κάθε έννοια τιμής, δεοντολογίας, αξιών και ιδανικών, προσπαθώντας δε να αποδείξει τις αριστερές επαναστατικές του διαθέσεις, την ώρα, που όπως είπαμε, η αριστερά, στη δογματική της έκφανση τουλάχιστον, τελείωνε κλείνοντας τον κύκλο της, αλλοίωνε και παραχάραζε την ελληνική ιστορία!
      Εκεί ήταν η πηγή του κακού. Η Ελλάδα ανήκε στους Έλληνες ασφαλώς αλλά οι τελευταίοι τρέφονταν με ... βελανίδια, δι ο και παρέδωσαν τα πάντα στον Αντρέα για μια Ελλάδα νέα για να φάνε με χρυσά κουτάλια...
      Ε, τι λέτε, αυτά δεν πληρώνουμε σήμερα;
      Ας μη τα ξαναζήσουμε με τον Αντρέα ... Τσίπρα!

  4. GreekInLux avatar
    GreekInLux 18/05/2012 13:36:57

    Αυτή πρέπει να είναι η (υγιής) στάση κάθε νεοδημοκράτη ή καθενός που ανήκει στην ευρύτερη παράταξη.

  5. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 18/05/2012 13:37:57

    Δεν συνυπογράφω την προ-προτελευταία παράγραφο μόνο.
    Κανείς δεν έξειξε ούτε πρόκειτε να δείξει αληθινή μεταμέλεια.
    Έρχεται με τις νεοφιλεύθερες δυνάμεις της να καρπωθεί την όποια εκλογική επιτυχία της ΝΔ, όπως και την όποια αποτυχία της.
    Όλοι καταλάβαμε.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Gas Bailey 18/05/2012 13:46:31

      Δεν ξέρουμε ακόμα τους όρους της συνεργασίας...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Gas Bailey 18/05/2012 22:02:56

      Συμφωνώ..εύχομαι ο Πρόεδρος να διαφυλάξει τα νώτα του...

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/05/2012 13:44:09

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ . ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΙΖΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΨΟΥΜΕ
    ΤΟ ΕΛΑΣΣΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΕΜΜΟΝΕΣ ΜΑΣ.
    ΔΩΣΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ
    ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/05/2012 13:51:31

    Φίλτατε Δαναέ, προσυπογράφω κάθε λέξη σου. Εξαιρετικό!

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 18/05/2012 13:54:58

    Πάντοτε ,μεταπολεμικά ,ο χώρος της Δεξιάς καλύπτονταν από ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ πατριωτική παράταξη , Συναγερμός, ΕΡΕ ,ΝΔ.

    Αυτό που συμβαίνει τώρα ,να έχουμε 20 % του εκλογικού σώματος στα δεξιά μας , είναι πρωτοφανές, και πρέπει να τελειώσει.

    Όχι όμως μόνο με ευκαιριακές συνεργασίες (αναγκαίες βέβαια λόγω πίεσης χρόνου) , αλλα και με μελέτη των λόγων που έδιωξαν τον κόσμο προς τα δεξιά.

    Και προπαντώς ,να πάψουμε να αλοιθωρίζουμε προς τη μεριά του ανύπαρκτου «Κέντρου». (ανύπαρκτου τόσο ιδεολογικά ,όσο και στην ουσία).

    ΔΕΞΙΑ είμαστε ,και καλούμαστε να σώσουμε τη χώρα , όπως τη σώσαμε το 1944-49 και το 1974.

    (επειδή αναφέρθηκα στο 1944-49, για να προλάβω ενδεχόμενη παρατήρηση πως ο Σοφούλης ήταν «κεντρώος» ,να θυμίσω πως , ιδεολογικά ,οι Φιλελευθεροι/Βενιζελικοί ήταν πολύ δεξιότεροι από εμάς- για αγώνα «κατά των Σλάβων του ΚΚΕ» μιλούσε ο Σοφούλης…)

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/05/2012 14:00:06

    Εἶθε.

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/05/2012 14:43:06

    Δαναέ,συγχαρητήρια γιάτά μεστά λόγια σου.
    Ἐπίτρεψέ μου νά σταθῶ σέ ἓνα πράγμα ἀπό αὐτά πού λές καί ἒχει νά κάνει μέ τή νεολαία.Πῶς πλησιάζονται σήμερα οἱ νέοι πού βρίσκονται στή μέση καί βάλλονται ἀπό τό πλήθος τῶν ἰδεολογιῶν καί τῶν κούφιων ἐπιχειρημάτων μέ τά ὁποία βομβαρδίζονται;Δυστυχῶς τά παιδιά θέλουν ἀκραῖα καί ἂγρια πράγματα σήμερα καί ἀπό μαγκιά καί ἲσως παρασυρόμενα.Μέ ὃσα παιδιά ἒχω κάνει κουβέντα,ὃλοι Χρυσή Αὐγή καί Σύριζα μοῦ λένε ὃτι ψήφισαν καί θά ψηφίσουν!
    Ὁ ἢπιος ἀγωνιστικός λόγος τοῦ Ἀ.Σαμαρᾶ δέν τά ἀγγίζει,δέν φτάνει στά αὐτιά τους κάν...Καλόν ἀγῶνα!

  11. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 18/05/2012 14:51:45

    Δικαιούμαι να επαναλάβω, πιστεύω, αυτό που ελεγα μονότονα εδώ και δυό χρόνια:
    Άθροιση και όχι διαίρεση δυνάμεων.
    και
    Συμπαράταξη και αγώνας.

  12. Mara avatar
    Mara 18/05/2012 15:09:13

    Αγαπητέ μου Δαναέ,

    Την ΝΙΚΗ να πετύχει στις 17 Ιουνίου και άς το κάνει με όποιον τρόπο... θέλει.
    Λές και έχουμε την πολυτέλεια εδώ που φθάσαμε να μιλάμε για το ιδανικό κόμμα.
    Πάνε αυτά... περίπατο....
    Δύο δυνάμεις προφανέστατα συγκρούονται τώρα.
    Η Αγγλοαμερικανική που στόχο έχει να προκαλέσει πολλά ρίχτερ... στην Ευρώπη και φυσικά να πετάξει έξω την όποια συμμετοχή σε όλα τα επίπεδα της Ρωσίας και η Ευρωπαϊκή (με ολίγον... Ρωσία) που στόχο έχει να διατηρήσει τις δυνάμεις της όσο μπορεί ενωμένες, για να μπορέσει να κάνει παιχνίδι.... στις παγκόσμιες εξελίξεις που θα ακολουθήσουν.......
    Η Ελλάδα, ώς χώρα με γεωστρατηγική θέση κλειδί για τις γεωπολιτικές εξελίξεις που δρομολογούνται, έχει επιλεχθεί από όλες τις ισχυρές δυνάμεις, να παίξει τον ρόλο που εξυπηρετεί... την κάθε μία από αυτές.
    Διεξάγεται ένας πόλεμος μεταξύ αυτών των δυνάμεων που έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό, με μοναδικό στόχο όλων, το "λάφυρο" που λέγεται Ελλάδα.
    Εμείς βέβαια αρχίσαμε να αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι... τρέχει από την περίοδο που κυβερνούσε ο Κώστα Καραμανλής, αλλά τα σχέδια... είναι πολύ παλαιότερα.
    Το ποιές λοιπόν πολιτικές δυνάμες της χώρας μας, είναι με την μία... ή την άλλη... πλευρά, δεν χρειάζεται καν να τις αναφέρω και ο τελευταίος άσχετος μπορεί να διακρίνει.
    Μου είναι αδύνατον όμως να διανοηθώ, ότι σε μιά τέτοια περίοδο που το ενδεχόμενο η χώρα μας να εμπλακεί σε καταστάσεις σοβαρών γεωπολιτικών εξελίξεων, θα καβαλήσει την πατρίδα μας η αμερικανοκίνητη σιωνιστική, ανθελληνική, άθεη αριστερά του Σύριζα.
    Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση αυτού του πολέμου που έχουμε εμπλακεί, αυτό που ξέρω όμως και ανησυχώ, είναι οι διεθνείς αβάντες που βλέπω να γίνονται στο Τσιπράκι, οι οποίες δεν έχουν προηγούμενο....
    Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να έχουμε ΕΝΟΤΗΤΑ, να δώσουμε την μάχη με όλες μας τις δυνάμεις και ο θεός βοηθός!!!

  13. partyman avatar
    partyman 18/05/2012 15:21:44

    ωραία, και μετά από όλα αυτά, τι διαφορετικό θα υπάρξει από το status του Νοε.2009?

    οπότε αυτονόητα συμπαιρένω ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ
    μπορεί να είμαι ό μόνος "τρελλός" που οδηγεί ανάποδα στην Πανεπιστημίου, θεωρώντας ότι οι άλλοι όλοι είναι "τρελλοί"
    αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος το αντίθετο με επιχειρήματα.

    "Χθες δε με χωρούσε ο τόπος"

    εμένα εξακολουθεί να μην με χωράει..
    με όλο τον σεβασμό, συγγνώμη αλλά αρνούμε να συμβιβαστώ με τις μετριότητες και το αναχρονιστικό μικροκομματικό παρελθόν..

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ partyman 18/05/2012 18:05:49

      Δεν είμαστε στο Νοε. 2009. Οι συγκυρίες αλλάζουν, τα δεδομένα εντελώς διαφορετικά - αφού ξέρεις από τακτικές πολέμου, πώς δεν το βλέπεις αυτό?

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/05/2012 15:39:59

    http://www.youtube.com/watch?v=9_FHZGa1wjY

    Για το Δάσκαλο

  15. molly avatar
    molly 18/05/2012 15:41:55

    To 90% των Νεοδημοκρατών δεν θέλει επιστροφή της Ντόρας. Ας προσέξει όμως ο Αντώνης μην φέρει μέσα τον Καρατζαφέρη. Θα διαλύσει την ΝΔ. Και ο θεός βοηθός.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/05/2012 15:44:06

    Μπραβο ''Δαναε'', τετοια σταση πρεπει να εχουν ολοι οι πατριωτες Νεο-Δημοκρατες. Απ' τα απλα μελη μας, μεχρι τα κορυφαια στελεχη μας. Να βαλουμε ολοι το καλο της Πατριδας μας, πανω απ τις οποιες (εν πολλοις δικαιογημενες) πικριες ή και ενστασεις. Ειναι οριακες οι καταστασεις που ζουμε, μην το ξεχναμε!

  17. Hawkeye avatar
    Hawkeye 18/05/2012 15:57:20

    Αγνοώντας τα ΕΠΙ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, προχωράμε στην ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ…
    Και η «ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ», ταυτίζεται με το ΜΕΙΖΟΝ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ…
    Δεν μας απογοήτευσε ποτέ…Δεν θα το κάνει τώρα…

  18. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/05/2012 15:59:49

    Τα καπετανάτα και τα αρματολίκια των κοτσαμπάσηδων της Παράταξης (που δεν έχουν αφήσει πασά γιά πασά που να μην έχουν προσκυνήσει) και να ξαναστηθούν, δεν πρόκειται να συγκινήσουν τον απλό κόσμο της Νέας Δημοκρατίας. Ας θυμηθούμε μόνο πόσο πολλές ελπίδες είχαν δημιουργηθεί με την τάχα ενότητα και συμφιλίωση Εβερτ - Μητσοτάκη μερικές εβδομάδες πριν τις εκλογές 1996 και πόσο οικτρά διαψεύστηκαν. Με κινήσεις μνημονιακής κορυφής, το πολύ - πολύ να κάνουμε τον Τσίπρα πρωθυπουργό.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 19/05/2012 02:00:24

      Πολύ σωστά, φίλε μου. Ειδικά όταν η "αμνηστία" αφορά άτομα, που δεν έχουν διαφοροποιηθεί τόσο για τις ιδεολογικές, ή, έστω, τεχνοκρατικές τους αποκλίσεις, όσο για θέματα διαπλοκής, διαφθοράς, νεποτισμού και φιλαυτίας, κινδυνεύει να εκληφθεί σαν παράδοση άνευ όρων στις πρακτικές αυτές, που καταδικάστηκαν με εντυπωσιακή καθαρότητα στις εκλογές.

  19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 18/05/2012 16:58:28

    Φίλε Δαναέ,

    συμφωνῶ μαζὶ σου σὲ ὅλα πλὴν τοῦ θυμικοῦ συμπεράσματος:

    "Κι εμείς με τη σειρά μας παρά την πίκρα και την οργή, ας σταματήσουμε να πετροβολούμε τον εαυτό μας κι ας στρέψουμε τα βέλη ενάντια σ΄αυτούς που μέσα από ένα αλαλούμ ψεμάτων παραπλάνησαν τον κόσμο και ιδιαίτερα τους νέους και εξ αιτίας τους έχουμε χάσει το μπούσουλα."

    Καταλαβαίνω τὴν ἀγωνία σου καὶ τὸν συναισθηματικό σου ἀναβρασμό.
    Σὲ αὐτὲς τὶς κρίσιμες στιγμὲς τῆς πατρίδας μας, νομίζω, ὅτι χρειαζόμαστε τὸ θυμικό μας νὰ πηγαίνει χέρι-χέρι μὲ τὸν ὀρθὸν λόγον, τὴν κριτικὴν σκέψιν καὶ νὰ μὴν ἐγκλοβιστοῦμε στὸ κομματικό.

    Ἔχω κάποια ἐρωτήματα καὶ σὲ παρακαλῶ βοήθησέ με:

    1. (Ρητορική ἐρώρησις:) Τὴν κριτικὴ σκέψιν τὴν μετονομάζουμε αὐτοπετροβολυσμό";
    2. ἕνα κομματικὸ πολιτικὸ προσωπικὸ ποὺ ἐνσαρκώνει τὸν Ἑλληνισμὸ/Ρωμηοσύνη καὶ καταλήγει νὰ πέρνει 1.192.054 ψήφους ( 18.85%) ἐνὼ στὶς προηγούμενες ἔλαβε μόνο 2.295.719 (33,47%) (ἐγγεγραμμένοι 9.949.401) δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ βγάλῃ κάποια συμπεράσματα; Μήπως δὲν πείθει τὸν πρόγραμμα ; Μήπως δὲν μεταφέρεται στὸν κόσμο πειστικὰ; Μήπως δὲν πείθει τὸ ἐνεργὸ κομματικὸ προσωπικὸ; Τίς πταίει; (Νὰ βγῇ τὸ κόμμα καὶ νὰ πῇ στὸν κόσμο, στὸν ψηφοφόρο του δύο πράγματα βρὲ παιδί μου. Δὲν μποροῦμε νὰ ἐξηγοῦμε τὸ ἐκλογικὸ ἀποτέλεσμα περιφορώντας τὴν στάσιν τοῦ ψηφοφόρου, λέγοντάς του παραπλανήθηκες, ψήφισες θυμικά κτὅ. ἢ φταίει ὁ κακὸς πολιτικὸς ἀντίπαλος.

    3. Δὲν μπορεῖ, ὅταν ἔχουμε ἕναν πρόεδρο τέτοιας ποιότητας (καλῆς), ποὺ τὸν ψήφισε ὁ κόσμος (μή τὸ ξεχνᾶμε αὐτό) καὶ ἔχουμε τέτοια ἐκλογικὰ ἀποτελέσματα (ἱστορικὰ πρωτόγνωρα) νὰ μὴ μπορεῖ τὸ κόμμα νὰ δώσῃ μιὰ πολιτικὴ ἐξήγησιν ὅπου θὰ συμφωνοῦν ὅλοι.

    Φρονῶ, ἀπὸ ὅτι μιλάω μὲ τὸν κόσμο, ὁ ψηφοφόρος ἐμπιστεύεται τὸν Ἀντώνη Σαμαρά, ἀλλὰ ὄχι τὴν ὁμάδα του καὶ συμφωνοῦμε νομίζω σὲ αὐτὸ οἱ περισσότεροι ἐδῶ στὸ ἱστολόγιο. Νομίζω, ὅτι ὁ ἐθνικόφρων δὲν πῆγε νὰ ψηφίσῃ τὴν τελευταία φορά (35% ἀποχή, ἡ μεγαλύτερη ἄν δὲν κάνω λάθος μετά τὸ 1974) τὸ κόμμα του.

    Ἄς μὴν κοιτᾶμε τὰ ἀποτελέσματα μόνο ἀπὸ πλευρᾶς τοῦ κόμματος, ἀλλὰ ἄς ἀναλύσουμε τὸ σύνολο. Νά, μιὰ καλὴ ἀνάλυσις τοῦ ἀποτελέσματος (κατὰ τὴν ἄποψίν μου. (http://www.antifono.gr/portal/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1/%CE%93%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%82-%CE%A3%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%82/%CE%91%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1/3650-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF.html)

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 18/05/2012 18:58:57

      Κωνσταντίνε, μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου; Σ' αυτή τη δύσκολη πραγματικά στιγμή όμως πρωταρχικός σκοπός είναι το καλύτερο για την πατρίδα.

  20. Greco21 avatar
    Greco21 18/05/2012 17:13:40

    Ο Σαμαράς επί 2 χρόνια οριοθέτησε την ΝΔ. Της έδωσε στίγμα. Ιδεολογία. Πυξίδα. Ο μεσαίος χώρος σε ακραίες εποχές θα συμπιεζόταν σε ασφυξία από τα υπέρ εκδηλωτικά άκρα. Ο Σαμαράς απομόνωσε το ΠΑΣΟΚ. Το έβαλε στο περιθώριο.

    Τώρα έχουμε ένα δίπολο. Ένα αντίπαλο που ιδεολογικά έχει ηττηθεί κατά κράτος και οι φθαρμένες ιδεοληψίες του έχουν μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

    Είχαμε τις ιδέες αλλά δεν είχαμε στρατό. Είχαμε το μήνυμα αλλά δεν είχαμε τους αγγελιοφόρους. Είχαμε τις ιδέες μας αλλά έπρεπε να απαντάμε σε αοριστίες, στην οργή και στο πολυμέτωπο ΠΑΣΟΚ.

    Είχαμε αναβάλει την ιδεολογική μάχη με την αριστερά. Ακόμα και όταν είχαμε πολλούς Νεο Δημοκράτες (ψηφοφόρους και στελέχη). Κάναμε πίσω. Φερθήκαμε ώριμα. Με υπευθυνότητα. Με νηφαλιότητα. Χωρίς διαχωριστικές γραμμές.

    Μπορεί όλα τα παραπάνω που έγραψε ο Δαναός να είναι σωστά. Να μας γεμίζουν με υπερηφάνεια.


    Αλλά με την υπερηφάνεια μόνοι μας κρατήσαμε τις Θερμοπύλες.

    Ήρθε η ώρα με τους συμμάχους μας να κερδίσουμε στις Πλαταιές!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Greco21 18/05/2012 18:17:26

      Τα είπες όλα.

  21. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 18/05/2012 17:33:24

    Το μήνυμά σου αγαπητέ Δαναέ, ενωτικό και βαθιά παραταξιακό, αλλά εμένα θα μου επιτρέψεις να το θεωρώ και κομμάτι ριψοκίνδυνο!
    Το καθαρό μήνυμα-κάλεσμα του Αντώνη, θα έπρεπε να αφορά στους χιλιάδες ψηφοφόρους της Ν.Δ. που κλονίστηκαν γιατί δεν πείσθηκαν από τις πικρές αλήθειες του, θύμωσαν η απογοητεύθηκαν και έμειναν στο σπίτι ή ακόμα χειρότερα πήγαν και ψήφισαν επειδή πείσθηκαν από εκείνους τους λαοπλάνους και δημαγωγούς, που έχουν κατακλύσει την πολιτική.
    Σε επίπεδο αρχηγών ακόμα και στελεχών κομμάτων όπως επί παραδείγματι η ΔΗ.ΣΥ., γιατί θα πρέπει όσοι επιθυμούν ή μεθοδεύουν να γυρίσουν πίσω, να το πετυχαίνουν αυτό με απαιτήσεις και οφίκια; Αν γυρίσουν με αυτά, δεν θα προβάλουν τη δήθεν δικαίωσή τους, δεν θα υφίσταται κανένας κίνδυνος υπογείως να πολεμήσουν την προσπάθεια της συστράτευσης, για τους προφανείς γνωστούς λόγους;
    Η όλη μεθόδευση ως τα τώρα, όπου η αρχηγός έφυγε μόνη και σταδιακά απέσυρε βουλευτές του κλίματός της, καθώς και η παραμονή άλλων ομοίων τους πίσω, δεν σου μοιάζει με στρατηγική αποδυνάμωσης του εκλεγμένου αρχηγού;
    Και γιατί τόσα οφίκια σε κάποιαν που δεν μπόρεσε να πείσει ούτε την Α΄ Αθήνας, δηλαδή τους ψηφοφόρους του Δήμου της Αθήνας όπου και δήμαρχος υπήρξε και πρώτη βουλευτής εκλεγόταν; Το τωρινό 1,5% ταυτίζεται με τις πρωτιές και τις δάφνες εκείνες; Αυτό δεν είναι μία τρανή απόδειξη πως η όλη της τότε δυναμική παρουσία, ήταν αποτέλεσμα των καλολαδωμένων μηχανισμών της;
    Επειδή λοιπόν κι εγώ θα πράξω αυτά που προτείνεις, γιατί η πολιτική και το όραμα του Αντώνη είναι η πιο αξιόπιστη πρόταση, θα διατηρώ όμως το δικαίωμα να είμαι πολύ υποψιασμένη για την επόμενη μέρα! Και θέλω να πιστεύω πως έχουν γνώση οι φύλακες!

  22. partymana avatar
    partymana 18/05/2012 20:23:18

    μα αυτό ακριβώς λέω Δρόμε!!

    εδώ έχουνε αλλάξει τα πάντα και η ΝΔ επιστρέφει στο 2009!!!

    οι εξελίξεις τρέχουν σφαίρα εμπρός και εμείς πάμε ολοταχώς σρα παλιά.. τα οποία ο λαός έχει ήδη καταδικάσει και απορρίψει!

  23. Φελίζα avatar
    Φελίζα 18/05/2012 21:47:27

    http://www.youtube.com/watch?v=krV8si0HhSQ&feature=related

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φελίζα 18/05/2012 22:18:35

      Μπα βάλαμε ήχο;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Δαναός 19/05/2012 12:57:56

        Καλημέρα!
        Βάλαμε βάλαμε.....

  24. efraim avatar
    efraim 19/05/2012 14:12:48

    καλέ μου Δαναέ, σε συνθήκες πολέμου ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου.
    Υ.Γ.: Εξαιρετική λογική τεκμηρίωση της συναισθηματικής φόρτισης που προκαλεί η ανιδιοτελής πρόθεση.

  25. μχ avatar
    μχ 19/05/2012 22:34:45

    ένας πικραμένος λαός βγάζει πικραμμένο πρωθυπουργό