#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/08/2011 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Σύμβολο άσβεστο Πατρίδων η Παναγιά Σουμελά..."



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία του Δεκαπενταύγουστου στην Παναγία Σουμελά, στο Βέρμιο Ημαθίας. Μετά τη Θεία Λειτουργία, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Σύμβολο άσβεστο Πατρίδων αλησμόνητων η Παναγιά του Σουμελά. Η Παναγιά, που, με τη χάρη Της, εμπνέει και λυτρώνει.

Από εδώ, με αυτήν την ευκαιρία, στέλνουμε μήνυμα ελπίδας σε όλους τους Έλληνες. Η Πατρίδα, πράγματι, δοκιμάζεται και δοκιμάζεται σκληρά, αλλά θα τα βγάλει πέρα.  Υπό τη σκέπη, υπό τη δύναμη της Παναγιάς.  Άλλωστε, σε εμάς του Έλληνες δεν αρμόζει η μεμψιμοιρία ούτε η μοιρολατρία. Σε εμάς ταιριάζει ο αγώνας.  Και στην Ευρώπη, άλλωστε, δεν ταιριάζει η μισαλλοδοξία, ταιριάζει η αλληλεγγύη και η ενότητα.

Θα τα καταφέρουμε με τη δύναμη της Παναγιάς. Και θα μείνουμε όρθιοι, όπως αρμόζει στους Έλληνες.

Καλή Παναγιά.  Χρόνια πολλά σε όλους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοφία avatar
    Σοφία 15/08/2011 14:06:00

    στους ελληνες αξιζουν καποτε και ηγετες και οχι αγυρτες που προδιδουν πατριδα και θεσμους και μετα λενε θα τα καταφερουμε...

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/08/2011 14:18:19

    Η ειδοποιός διαφορά του με Γαπ..ο δεύτερος ούτε που άγγιξε την εικόνα της Παναγίας...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΕΥΑ 15/08/2011 14:35:00

      Οταν διασύρεις με τόση ευκολία τη χώρα σου λέγοντας ότι κυβερνάς διεφθαρμένους, όταν υποδουλώνεις το λαό σου με το Μνημόνιο, όταν βιάζεσαι να τελειώνεις όπως-όπως με τα εθνικά θέματα , δεν υπάρχει μέσα σου τίποτα ,δεν πιστεύεις σε τίποτα......Ούτε καν στην Παναγία......

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Diamond Angel 15/08/2011 14:55:43

        ..Και χρησιμοποιώντας τις λέξεις ''Παπαδιαμάντης'' και ''γαλανόλευκη'' να θεωρείς ότι ''καθάρισες'' με το θέμα του πατριωτισμού σου...

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ ΕΥΑ 15/08/2011 19:03:44

          Ακριβώς!!

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/08/2011 15:12:36

    ΑΓΝΗ ΠΑΡΘΕΝΕ ΔΕΣΠΟΙΝΑ: Ίσως ο πιό ωραίος ύμνος της
    Ορθοδοξίας. Τον συνέθεσε ο Άγιος Νεκτάριος την εποχή που
    ήταν διευθυντής στην Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή. Ο ύμνος
    είναι μη λειτουργικός και στο βίντεο που διάλεξα μπορείτε να
    διαβάσετε τα λόγια του. http:// www.youtube.com/ watch?
    v=RjrFAd9 JPHo

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 15/08/2011 15:38:28

    H Oρθοδοξία σήμερα γιορτάζει
    "Το Πάσχα του Καλοκαιριού".

    Εγκάρδιες Ευχές, γιά μιά Ζωή Ολο Χαρές!

    Παναγιώτη, Παναγιώτα, Μάριε, Μαρία,
    Δέσποινα, Μαριέττα, Γεσθημανή, Συμέλα

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/08/2011 15:49:44

    http://www.youtube.com/watch?v=RjrFAd9JPHo

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Χρήστος Δημάρης 15/08/2011 18:03:06

      +100000

  6. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 15/08/2011 16:21:00

    "Σύμβολο άσβεστο Πατρίδων αλησμόνητων η Παναγιά του Σουμελά. Η Παναγιά, που, με τη χάρη Της, εμπνέει και λυτρώνει."
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΗ!
    ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΣΤΕΚΕΣΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ.
    ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΠΡΟΕΔΡΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΜΕ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΚΑΙ ΓΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΕΣΕΝΑ.
    ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΔΩΣΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ!

  7. vardarskian avatar
    vardarskian 15/08/2011 17:51:09

    H Παναγία είναι Σουμελά δηλαδή Σ(τ)ου Μελά, του ποντιακού όρους. Το "Παναγία του Σουμελά" παρέπεμπε περισσότερο σε ομιλια GAP. Ηταν εμφανής σήμερα η απουσία του λογογράφου σε διακοπές ή έφταιγε η συγκίνηση;

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ vardarskian 15/08/2011 17:52:43

      φυσικά δεν είμαι μίζερος,
      η αναφορά στην Παναγιά και στις αλησμόνητες πατρίδες
      ήταν όαση στην έρημο που ζούμε τα τελευταία χρόνια...

  8. Ίωνας avatar
    Ίωνας 15/08/2011 18:44:13

    Νάσαι καλά Πρόεδρε! Ευτυχώς που αναγκάζονται που και που τα ΜΜΕ να σε δείχνουν και να παίρνουμε κουράγιο! Χρόνια πολλά και καλή Λευτεριά!

  9. annita avatar
    annita 15/08/2011 22:20:43

    μπράβο diamont angel και Ευα, είναι μεγάλη αλήθεια αυτά που λέτε.Δεν καθαρίζεις ετσι απλά αναφερόμενος σε ονόματα τεράστιας Εθνικής σημασίας για τον λαό της χώρας μας.
    Ο Σαμαράς είναι πατριώτης πιστεύει σε ιδανικά, δεν παρέδωσε την χώρα του σκλάβα σε ξένους κερδοσκόπους για να την αφανίσουν.
    Και αν κάποιοι αμφιβάλλουν για τον πατριωτισμό του Αρχηγού επειδή δεν του συγχώρησαν νεανικό λάθος ας ψαχτούν καλλίτερα για το τι παίζεται στην πολιτική σκηνή όταν είσαι νέος κ ρομαντικός με ελπίδες και όνειρα, ΠΩΣ κάποιοι αληθινοί άρπαγες και ψεύτες μεθοδεύουν την καταστροφή των ελπίδων και τα οράματα ανθρώπων σαν τον Σαμαρά.
    Μόνο ένας άνθρωπος με όραμα και ελπίδα θα βάφτιζε το παλιό του κόμμα "Πολιτική Ανοιξη". Αλλά οι περισσότερο Ε λληνες είμαστε κουφοί και τυφλοί στα σαλπίσματα ανθρώπων με όραμα.
    Οπως είμαστε κουφοί και τυφλοί κ τώρα συγχωρούμε τους πραγματικούς απατεώνες που ρήμαξαν την χώρα μας και δεν συμμεριζόμαστε το όραμα και τα λόγια ενος ανθρώπου που πραγματικά πιστεύει στον Θεό.
    Αυτά τα λόγια δεν μπορεί να τα ξεστομίσει ένας ΑΘΕΟΣ! δεν του βγαίνουν ακόμα κ νάθελε.
    Η πίστη σην Παναγία, και στον Θεό, η πίστη στην πατρίδα μας και οι ΔΙΚΑΙΟΙ αγώνες μας θα μας σώσουν.!! Οποιος το καταλάβει το κατάλαβε οι υπόλοιποι που δεν καταλαβαίνουν θα τα δουν εν καιρώ.!
    κ. Σαμαρά " Καλή Παναγιά" ο Θεός κ η Παναγία πάντα να είναι κοντά σας και να σας δίνει δύναμη!!

  10. DK avatar
    DK 15/08/2011 22:34:32

    Μεγάλη η χάρη της..... αλλά όσο για τον Αντώνη ας περιμένουμε λιγάκι ακόμα.
    Ας τον δούμε και αυτόν στους επόμενους μήνες. Μην ξεχνάμε ότι και αυτός ήταν μέρος του παιχνιδιού. Μακάρι να έχει αλλάξει.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ DK 16/08/2011 01:00:54

      Για το όραμά του , τις αρχές του και τον πατριωτισμό του ,να μην έχετε καμμία αμφιβολία.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ DK 16/08/2011 10:42:14

      Νομίζω πως κάθε άλλο παρά μέρος του παιχνιδιού υπήρξε ο Σαμαράς και το έχει "πληρώσει" με πολλά χρόνια πολιτικής μοναξιάς. Θα πρέπει να έχεις υπερβολικά συνομοσιολογική σκέψη για να τον θεωρήσεις εφεδρεία του συστήματος εν υπνώσει (sleeper agent).

    • factorx avatar
      factorx @ DK 16/08/2011 11:20:05

      Ntora Karamanli είναι το όνομά σου;

  11. Apatsi avatar
    Apatsi 15/08/2011 23:51:15

    Επιτέλους θέλουμε ΄εναν Αρχηγό που να μιλά για Πατρίδα και Θρησκεία. Το έχουμε ανάγκη.
    Ο επαναπροσδιορισμός μας σαν λαός, σαν ψηφοφόροι που θα εκλέξουμε κυβέρνηση, η οποία θα μας βγάλει από την αφάνεια, αναγκαστηκά περνάει από αυτές τις δύο έννοιες. Του εύχομαι ολόψυχα καλό κουράγιο στον δύσκολο δρόμο που έχει να διανύσει (και μαζί του κι εμείς), στρωμμένο από νάρκες αριστερίστικες μπουρδονάρκες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Apatsi 16/08/2011 10:48:35

      Άν τα πιστεύει αυτά που λέει, η Παναγία μας, της οποίας την χάρη επικαλέστηκε, θα τον βοηθήσει!

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/08/2011 10:45:16

    Αλησμόνητες πατρίδες... οι θολόμυαλοι νεοταξίτες που μας κυβερνάνε και οι αβανταδόροι τους εκ των αριστερών θα βγάζανε αφρούς από το στόμα προσπαθώντας να ξεστομίσουν αυτές τις δυο μαρτυρικές και ιερές λέξεις, έστω και διαβάζοντας σκονάκι σε προεκλογικό λογύδριο.