08/10/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Συγκυβέρνηση": Έριξαν άδεια για να πιάσουν γεμάτα και τώρα διαψεύδουν

Αυτό που ήθελε η κυβέρνηση το πέτυχε και τώρα το… διαψεύδει. Η ιδέα της κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας που «έπαιξε» τις τελευταίες ώρες ήταν ιδέα κυβερνητικών στελεχών κοντά στο Μέγαρο Μαξίμου. Έριξαν άδεια για να πιάσουν γεμάτα. Ήδη τα γνωστά εξαπτέρυγα όπως ο Καρατζαφέρης «τσίμπησαν» και θυμήθηκαν ότι είναι δική τους πρόταση η κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Από την άλλη, η ίδια η κυβέρνηση επιχειρεί να περάσει ένα πατριωτικό στυλάκι. Να δημιουργήσει ενοχές στα υπόλοιπα κόμματα που διαφωνούν σε μια τέτοια εθνική προσπάθεια. Να προσπαθήσουν να στριμώξουν το Σαμαρά και να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο για ποιος θέλει τη σωτηρία της πατρίδας.

Το ΠΑΣΟΚ δηλαδή που διέλυσε τα πάντα, που έχει φτάσει την Ελλάδα στη χρεοκοπία επιχειρεί τώρα να βάλει στο κάδρο και όσους αρνήθηκαν από την αρχή να βάλουν στην περιπέτεια τη χώρα.

Έρχεται λοιπόν ο Η. Μόσιαλος να διαψεύσει το δημοσίευμα της Ημερησίας περί κυβέρνησης εθνικής ενότητας και μάλιστα να κάνει και μαθήματα πατριωτικής διάθεσης. Σύμφωνα με την ανακοίνωσή του: «Τα διακινούμενα σήμερα από μερίδα του Τύπου, έντυπου και ηλεκτρονικού, δήθεν σενάρια που αναφέρονται στον Πρωθυπουργό, Γιώργο Α. Παπανδρέου και σε επικείμενες πρωτοβουλίες του, ακόμη κι αν είναι προϊόντα φαντασίας, είναι απαράδεκτα και ουδεμία σχέση έχουν με την αλήθεια.
Είναι φανερό ότι, την ώρα που ο Πρωθυπουργός και η Κυβέρνηση δίνουν μαζί με τον Ελληνικό λαό έναν μεγάλο αγώνα για τη σωτηρία της χώρας, με όλες αυτές τις δήθεν πληροφορίες, όσο κι αν επιχειρείται, δεν πλήττονται οι προσπάθειες του Πρωθυπουργού και της Κυβέρνησης, αλλά υπονομεύεται η πολιτική σταθερότητα, η ομαλή πορεία της χώρας και απειλείται το εθνικό και δημόσιο συμφέρον.
Αυτή την ώρα της μεγάλης μάχης οφείλουν όλοι να συστρατευθούν στην προσπάθεια για τη σωτηρία της χώρας.»

Αφού, λοιπόν, διέρρευσαν τις πληροφορίες για τις προθέσεις του Γ. Παπανδρέου, αφού δημιούργησαν ντόρο και έστρωσαν το χαλί για να αποδεχθεί η κοινωνία μια «εθνική συμφιλίωση» τώρα κάνουν ότι δεν γνωρίζουν τίποτε και δείχνουν και «τσαντισμένοι» με τα σενάρια. Όμως, είναι γνωστό στη δημοσιογραφία πως όταν διαψεύδεται μια είδηση τότε είναι σίγουρα αληθινή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 08/10/2011 19:55:01

    Εχει μπερδευτεί άσχημα ο κ. Μόσιαλος.

    Σε συνέντευξή του στην αυριανή Real News, απορρίπτει τα περί κυβέρνησης εθνικής ενότητας και χαρακτηρίζει αστεία τα σενάρια για παραίτηση του πρωθυπουργού. Κατηγορεί επίσης τον Σαμαρά ότι δεν έχει δώσει δείγματα γραφής για εθνική συνεννόηση και υπογραμμίζει ότι «μια οικουμενική κυβέρνηση χωρίς προγραμματικές συγκλίσεις θα είναι μια ανεπιτυχής συγκόλληση προσώπων».

    Απίστευτο γέλιο. Αυτό δεν λέμε κι εμείς τόσον καιρό εδώ πέρα για την συγκυβέρνηση - συγκόληση - συγκάλυψη; Ο πρωθυπουργός όμως και πολιτικό αφεντικό του δεν είναι αυτός που διακινεί στα σχετικά σενάρια;

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ factorx 08/10/2011 20:38:55

      οχι θα κατσει να σκασει ο κος. Μοσιαλος!!
      για ολους τους αλλους ειναι η φτωχεια και η ανεχεια.
      αυτος συνεχιζει τις συνηθειες που απεκτησε στη γηραια Αλβιωνα και δεν παραλειπει τα δειπνα στο πανακριβο Μυλος του Χιλτον.
      Εκει παρεβρεθει και χθες βραδυ απολαμβανοντας το πανακριβο δειπνο του.

    • RYaN avatar
      RYaN @ factorx 08/10/2011 21:43:18

      Ποιοι μιλάνε για προγραμματικές συγκλίσεις?
      "Λεφτά υπάρχουν" δεν ψήφισαν οι Έλληνες? Σοσιαλιστικά φούμαρα δεν ήταν οι προγραμματικές δηλώσεις στη Βουλή τον Οκτώβρη του 2009?
      Εφαρμόστηκε τίποτε από όλα αυτά?
      Ένα ψευδεπίγραφο πρόγραμμα μετράει για πρόγραμμα?

  2. factorx avatar
    factorx 08/10/2011 19:58:52

    Από κοντά και η Ντόρα στην ίδια εφημερίδα:

    "Να συγκαλέσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών με τη συμμετοχή των πρώην πρωθυπουργών και να αποφασίσουν κυβέρνηση εκτάκτου ανάγκης προτείνει η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχία Ντόρα Μπακογιάννη. Σε συνέντευξη στη Real News αναφέρει πως «ήλθε η ώρα για ένα μέτωπο λογικής υπευθυνότητας. Είμαστε ακριβώς μπροστά στις πύλες της αβύσσου».

    • δημης avatar
      δημης @ factorx 09/10/2011 00:22:07

      "Από κοντά και η Ντόρα στην ίδια εφημερίδα"
      ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ....

  3. KA avatar
    KA 08/10/2011 20:08:42

    Το σχόλιο που γράφω δεν έχει άμεση σχέση με την ανάρτηση, αλλά έμμεση έχει σίγουρα. Αφορά και τον έξοχο κ. Μόσιαλο.

    Μου τηλεφώνησε λίγο πριν ένας καλός φίλος. Σοκαρισμένος. Με διαβεβαίωσε πως άκουσε με τα αυτιά του τον κ. Μόσιαλο, σε πρωινή τηλεοπτική εκπομπή, ανάμεσα σε διαφορα φληναφήματα περί υψηλού επιπέδου ιδιοκατοίκησης των ΕΛλήνων κτλ. κτλ. (αντίστοιχα του πομπωδώς γιάπικου ύφους και στυλ του), να δικαιολογεί ως εξής την κυβερνητική επιδρομή στην ιδιωτική ιδιοκτησία, σε συνδυασμό με την παράδοση στους Γερμανούς:

    "η δηλωμένη ιδιωτική ακίνητη περιουσία είναι αντικειμενικής αξίας 500 δις, και αγοραίας αξίας 1 τρις. Δεδομένου του μεγέθους της ελληνικής οικονομίας, αναρωτήθηκε "πως χτίστηκε και αποκτήθηκε αυτή η περιουσία". Το δικό του συμπέρασμα είναι πως χτίστηκε με λεφτά των γερμανών και των βορειοευρωπαίων" (στους οποίους, συμπληρώνω ως συντάκτης του σχολίου και προφανώς πρέπει επιτέλους να αποδοθούν ...).

    Δεν υπήρξα αυτήοος μάρτυς αυτής της τοποθετήσεως, αλλά έχω πλήρη εμπιστοσύνη στον φίλο που μου το μετέφερε. Αν είναι έτσι, οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει τελείως. Οι κατοχικοί δοσίλογοι μπροστά τους ωχριούν. Δεν μπορεί, είναι αδύνατον. Δεν γίνεται, οι υπεύθυνοι της κατάρρευσης της χώρας, αυτοί που εξέθρεψαν σκάνδαλα επιπέδου "υποβρυχίων που γέρνουν" (αυτά, αλλά όχι οι μίζες τους), "ολυμπιακών αγώνων" (που κόστισαν 30 δις, από 4 που ήταν η αρχική εκτίμηση), "χρηματιστηρίου" (τι να σχολιάσω;) να βρίζουν την μετεμφυλιακή γενιά που δούλεψε και μάτωσε για να ανοικοδομήσει τη χώρα και να αφήσει ένα σπίτι στα παιδιά της! Και με σκληρή δουλειά, όχι με λεφτά των γερμανών και των δανών! Τέτοια λεφτά ίσως να έφαγαν οι συνάδελφοι (στο Κοινοβούλιο, στα Υπουργεία και ... στο Σοσιαλισμό!) του κ. Μόσιαλου. Όχι όμως η γενιά των πατεράδων μας που εργάστηκε σκληρά, στα χωράφια, στα μαγαζια στις επιχειρήσεις, παντού, για να μας σπουδάσει και να μας δώσει ένα πτυχίο κι ένα σπίτι (αυτό ήταν το όνειρό τους!!!).

    Η ΝΔ, πόσο θα επιτρέψει να βιάζουν τη νοημοσύνη μας και να μας ληστεύουν αυτοί οι ανύπαρκτοι, που η Ιστορία δεν θα γράψει ούτε τα ονόματά τους; Τα περιθώρια τελέιωσαν, Ή με τους δοσίλογους ή με το λαό! Αλλιώς, μην παραξενευτείτε αν δείτε την παραδοσιακή πατριωτική κεντροδεξιά να ζητάει αποκούμπι στην Αριστερά ... Μην παραξενευτείτε.

  4. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 08/10/2011 20:09:15

    Βάζω στοίχημα ότι μέχρι τις 15/11 θα μας έχουν αδειάσει την γωνιά. Αυτό που με ανησυχεί είναι τι θα κάνουν από τώρα μέχρι τότε. Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

    • Theo avatar
      Theo @ ΜΝΒ 08/10/2011 20:41:12

      απο το στομα σου και στου θεου το αφτι!!

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΜΝΒ 08/10/2011 20:57:25

      Μην περιμένεις μάταια.
      Το πασοκ θα τελειώσει την αποστολή του και μετά θα φύγει .
      Γι' αυτό υπομονή..........

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 08/10/2011 20:46:20

    εχεις δικαιο ΚΑ . ο ανεκδιηγητος Μοσιαλος ο οποιος μας ειρθε απο το πουθενα και αυτος σαν τους αλλους κηπουρους φιλους του γιωργακη για να σωσει τη χωρα, ηταν λαυρος κατα των ανθρωπων που εχουν δικο τους σπιτι. αναρωτιωτανε για το πως τα βρηκαν τα χρηματα αυτοι οι ανθρωποι και καναν δικα τους σπιτια , και πως πρεπει να πληρωσουν για αυτο το λογο το χαρατσι.
    ειναι ανεπιτρεπτο ειπε να υπαρχει στη χωρα μας 80% ιδιοκατοικηση.
    δηλαδη Μοσιαλε ο ελληνας που δουλευει μια ολοκληρη ζωη δεν εχει το διακαιωμα να μαζεψει καποια χρηματα στην ακρη για να κανει ενα σπιτι?
    ετσι και αλλιως με δανειο το κανει πληρωνοντας δωσεις , και που τωρα φυσικα δεν μπορει να το πληρωσει γιατι η σοσιαλιστικη κυβερνηση του τα εχει παρει ολα. ετστ του παιρνει το σπιτι η τραπεζα.
    βρε ουστ απο δω ...

  6. ORIMA avatar
    ORIMA 08/10/2011 21:33:36

    Σχετικά με την ιδιοκτησία, μήπως σπρώχνουν τα πράγματα σε "αλλαγή καθεστώτος" κι εκεί; Για παράδειγμα "εθνικοποίηση" όλων των ακίνητων περιουσιών και "υπενοικίαση"
    (ένα είδος leasing 99 ετών όπως στη Βρετανία) στους παλιούς ιδιοκτήτες, με ταυτόχρονη τιτλοποίηση των εσόδων από φόρους κατευθείαν στους πιστωτές; Θα ήθελα τις γνώμες σας για την ακίνητη περιουσία σε ένα καινούργιο ίσως thread.

  7. ORIMA avatar
    ORIMA 08/10/2011 21:35:12

    Πάλι για την ακίνητη περιουσία, επισημαίνω τι ιδιάτετο ενδιαφέρον της Putzfrau Merkel για την περάτωση του κτηματολογίου.

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 08/10/2011 23:02:04

    Έξω από τη χώρα από τα λαμόγια του πασόκ, οι κωλοτούμπες, οι λαγοί, η δρακουλίνα και τα δεκανίκια της διαπλοκής

  9. Γιαγκούλας avatar