18/11/2008 19:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Σου μιλώ παντελονάτα, Πεντακαθαρίδης"

Έντονη πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ προκάλεσε η προβολή στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής μονταρισμένου βίντεο που δείχνει το δικηγόρο Μιχάλη Κουκουβίνο να εκβιάζει τον κουμπάρο του επιχειρηματία Αθανάσιου Πάπιστα, Μάρκο Καραμπέρη. Οι βουλευτές της ΝΔ ζήτησαν να συμπεριληφθεί στη δικογραφία, ενώ του ΠΑΣΟΚ αρνήθηκαν.

Το βίντεο, στο οποίο εμφανίζεται ο δικηγόρος Μιχάλης Κουκοβίνος (σύντροφος της μάρτυρος Τ. Σωτηροπούλου) να ζητεί ανταλλάγματα από τον επιχειρηματία Μάρκο Καραμπέρη για μην αποκαλύψει στοιχεία για την υπόθεση, προβλήθηκε αμοντάριστο -είναι συνολικής διάρκειας 13 λεπτών- παρουσία δημοσιογράφων, ωστόσο όπως έγινε γνωστό, από το οπτικοακουστικό υλικό που προβλήθηκε, λείπουν τελικά περίπου πέντε λεπτά.

Η πρόταση που πήγε να κάνει ο κ. Κουκουβίνος στον φίλο του κ. Πάπιστα, Μάρκο Καραμπέρη, ήταν «πολύ απλή»: Με μια προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας, θα κηρυσσόταν παράνομη σύμβαση της ανταλλαγής των οικοπέδων, επειδή δεν δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι ακτήμονες της Νέας Ραιδεστού, που εκπροσωπούσε η σύντροφος του κ. Κουκουβίνου, Τάνια Σωτηροπούλου, θα έκαναν την «πάπια», αν τους δίνονταν συγκεκριμένα ανταλλάγματα. Αν όμως ο επιχειρηματίας στύλωνε τα πόδια και δεν έδινε όσα του ζητούσαν, ο κ. Κουκουβίνος θα ενέγραφε διεκδικητική αγωγή κυριότητας πάνω στα ακίνητα, με αποτέλεσμα ο κ. Πάπιστας «να μην μπορεί να πουλήσει ούτε ένα».

Ας απολαύσουμε λοιπόν μερικούς διαλόγους:

- «Σου μιλώ παντελονάτα. Θέλω ένα ακίνητο και όχι τέσσερα που κάνουν ένα εκατομμύριο διακόσιες χιλιάδες. Σου μιλώ πεντακάθαρα και όμορφα. Πεντακαθαρίδης. Θέλω να δώσω το ακίνητο σε ένα πραγματικά φουκαρά και φτωχό και μια αμοιβή για μένα 80.000. Το όφελος το δικό μου. Το όφελος το δικό σας, είναι 1 εκ. ευρώ: Το οικόπεδο που ζητάω, κάνει 300.000, εγώ ζητάω 80.000 ευρώ κι εσείς έχετε κέρδος 820.000. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει οικόπεδο - δύο κατοστάρικα», ακούγεται να λέει ο δικηγόρος.

- «Εγώ σου έδωσα και από την τσέπη μου λεφτά και στο παρελθόν σε έχω βοηθήσει»,

- «Θυμάμαι εγώ πόσο με βοήθησες. Δεν είμαι αχάριστος.....Μη με ξαναβάλεις να μιλήσω με τον Πάπιστα. Ή θα με σκοτώσει, ή θα τον σκοτώσω... Ξέρεις, έχει αυτό το ύφος το ψυχρό που δεν το γουστάρω. Τέτοιες μαγκιές του Πάπιστα και του Χατζηαλεξάνδρου, δεν τις γουστάρω. Δεν μπορώ να μιλήσω με Πάπιστα, ούτε με Χατζηαλεξάνδρου»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/11/2008 19:39:00

    Ρε τι πάθαμε με δαύτονε, αυτό που "τίναξε στον αέρα" τελικά είναι την ορμή της καθοδικής πορείας που είχε αυτή η κυβέρνηση. Της έδωσε έναυσμα να κάνει λόγο για εν συνόλω στημένους μάρτυρες και να υποβάλλουν ειρωνικές ερωτήσεις σε οδηγούς για ηλικίες και αναστήματα.
    Σου βγαίνει ο Ζαγορίτης με έναν αέρα πλέον, τύπου «βαλλόμαστε από το πράσινο παρακράτος, όλα είναι μια σκευωρία και μια υπερβολή».

  2. Skeptikos avatar
    Skeptikos 18/11/2008 19:43:01

    Ο Γαβουνές, ο Μαμουνές, ο Παστροκωλαράκης, ο λαγναρμένιος Μπιθουλιάν και οι δυό σιαμαίοι Βούζοι, ολόκληρα μερόνυχτα συνέχεια θραπακιάζαν: μες στο βουρκί του μαγαζιού του Μπιθουλιάν χλιχλίβαν, τουμποκορδωμπαχλιάζονταν, λυσσοβουτοπαφτιάζαν, τρεμουλοπεφτοθρίαζαν, ιαχογαυλιούσαν, εναλλασσοπθακίζονταν κι’ αλληλοσφιχτομπλάφαν, κάναν ο ένας τ’ αλλονού λαχτάρ-καπουλοφρίξεις, κοιλιοδοντοτσικδισμούς και φτερνοσβερκοτρίγγια. Ο Γαβουνές βαυλάκισε τον Παστροκωλαράκη. Οι Βούζοι μακλατέψανε του Γαβουνέ τα οπίσθια, και ξαναβαυλακίσανε τον Παστροκωλαράκη, ο Μπιθουλιάν γλιβδίκωσε τρία αφτιά των Βούζων, κι ο Μαμουνές τζιτζίφτισε του Μπιθουλιάν τα ούλα.
    Την πρώτη μέρα πλάνταξε ο Παστροκωλαράκης. Κι ό,τι έμενε απ’ τον Μπιθουλιάν τη δεύτερη εβυθίσθη και θάσπιφε μεσ’ στο βουρκί, που πηχτογλοιογλούσε απ’ τον κρεατοσίελο και την ιδρωμυελόρροια των θραπικών. Και το πρωί της τρίτης πιά ημέρας οι μεν ήταν του θανατά, κι οι Βούζοι ξεκολλούσαν.

    Αλέξανδρος Σχινάς (οι παλιοί ίσως να θυμούνται και τη φωνή στην Ελληνική εκπομπή της Deutsche Welle, τις σκοτεινές νύχτες επί Δικτατορίας)

    για την αντιγραφή: miaouth, από παρεμφερή ανάρτηση

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/11/2008 19:59:29

    Πολύ φοβάμαι ότι ο τύπος θα βγει λάδι και τότε να δεις κλάμα η ΝΔ.

  4. e? avatar
    e? 18/11/2008 20:06:07

    θα ηθελα να ακουσω τι λενε για αυτα πελατες του
    κουκουβινου

  5. tiramola avatar
    tiramola 18/11/2008 20:11:24

    Εγινε νουμερο ο Πανικας...
    Η πλακα ειναι οτι ο καταλληλοτερος ειναι πλεον ομηρος και του ζορρο...

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/11/2008 21:39:39

    θα ηθελα να ακουσω τι λενε για αυτα πελατες του
    κουκουβινου

    Δεν κατάλαβες καλά. Φαίνεται ότι οι πελάτες τον έστειλαν και ήταν ενημερωμένοι. Τον έστειλαν για να κλείσει τη δουλειά συμβιβαστικά να σταματήσουν τα δικαστήρια και να πάρει ως αντάλλαγμα ένα οικόπεδο για τους πελάτες και την αμοιβή του από τους άλλους ώστε το οικόπεδο να μείνει καθαρό στους πελάτες. Για αυτό έγραψα ότι είναι πιθανό να βγει λάδι.

    Επίσης εκτός από τη σκόνη που σηκώθηκε και βολεύει τους εμπλεκόμενους στο Βατοπαίδι δεν κατάλαβα το σύνδεσμο της υπόθεσης του Κουκοβίνου με το Βατοπαίδι. Κι αν δεν υπάρχει σύνδεσμος τότε μιλάμε για κανονική αθλιότητα. Απλά τον έκαναν ρόμπα για να αχρηστεύσουν την κατάθεση της Σωτηροπούλου. Μάλλον το έπιασε το ΠΑΣΟΚ και δε δέχεται να μπει το βίντεο στο φάκελο.

    Έ ρε που καταντήσαμε. Φτάνουμε στο σημείο να ξεκατινιάζουμε συζύγους, παιδιά κι επειδή δεν αρκούν αυτά και γκόμενες, γκόμενους.

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/11/2008 23:01:06

    Κουκου ρουκουκου παλοοοομα....

  8. ANTIo avatar
    ANTIo 18/11/2008 23:05:34

    Αληλούιαααααααααααααααααααααααααααα......
    ρε πώς αλλάζουν οι καιροί????
    Ανέβηκε η πίεσή σας σαν του Κουκοβίνου!!!!

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/11/2008 23:12:05

    Αυτό το "σύντροφος" καταξεφτιλίστηκε, πιά! Εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας οι ..."γκόμενες" και οι "γκόμενοι".

  10. miaouth avatar
    miaouth 18/11/2008 23:32:14

    Ένα μάτσο αληταράδες του παλιοκιαρατά, "επώνυμοι" κι "ανώνυμοι". Μου θυμίζουν λίγο τη "συμμορία της καρφίτσας", πρίν αρχίσει να τρυπάει ανθρώπους. Μάλλον κλεφτοκοτάδες που πήγαν ν' αρπάξουν δυο τρία κοκκοράκια από μια τετραξονική νταλίκα με διπλό κοτσαδόρο, φορτωμένη κλεμμένες κόττες.
    Μήπως όμως όλο ήταν σικέ, εκβιασμός μαιμού για "ξεκάρφωμα";
    Έτσι ή αλλοιώς, μακάρι να υπήρχαν ευφάνταστοι δικαστές, να τους έβαζαν να παίξουν ανά δύο και εναλλάξ, το παιχνίδι σάκκου - σάκκου!

  11. miaouth avatar
    miaouth 18/11/2008 23:45:37

    Αλλά που τέτοια φαντασία! Άν γίνει δίκη, θα τους ρωτήσουν "μήπως είσαι ηθοποιός" και θα τους απαλλάξουν λόγω αμφιβολιών.
    Όσο για τον περίφημο νομάρχη, στη φάση αυτή κανονικά θα κινδύνευε να γίνει καραγκιόζης (αλλά ο βρεγμένος στη βροχή δεν παθαίνει τίποτε).

  12. thanos avatar
    thanos 19/11/2008 03:57:54

    Στο τελος ο Ψωμιαδης θα πληρωσει τον βαρκαρη. Δεν θα παρει το χρισμα για δημαρχος θεσσαλονικης.Οποτε τον βλεπομε να κανει το σαλτο προς Καρατζαφερη.Ζορο ειναι αυτος.

    11@- Κανεις δεν λεει οτι δεν ειναι καραγκιοζης.

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/11/2008 08:36:06

    Αυτό για το οποίο ντράπηκα περισσότερο στην όλη υπόθεση είναι ότι αυτός ο Κουκουβίνος, υπήρξε παράγοντας της αγαπημένης μου ομάδας.
    Αλλά από τότε δεν το συμπαθούσα και μου φαινόταν πόσο μεγάλο λαμόγιο ήταν....

  14. Jiovani avatar
    Jiovani 19/11/2008 08:36:40

    Εκβίαση με νόμιμες πράξεις δεν νοείται.
    Ο Κκβίνος εφόσον πήγε για να ξεμπλέξει τους πελάτες του εν γνώσει τους, είναι και δεοντολογικά απόλυτα εντάξει.
    Η αξιοπιστία της φίλης του μειώνεται αφού από τη συζήτηση προκύπτει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την αμοιβή τους, αλλά ενισχύεται από την επιστολή Ψωμιάδη, αφού απευθύνθηκε στα πρόσωπα του Μαξίμου, που φέρεται ότι κατωνόμασε σαν ενδιαφερόμενα.
    Το μονταρισμένο βίντεο μπορεί άνετα να γυρίσει σε βάρος των σκηνοθετών του...

  15. Xase avatar
    Xase 19/11/2008 10:54:55

    Τελικα φιλοι μου πολλοι δικηγοροι εχουν και δευτερο επαγγελμα. Πριν μερικους μηνες στην υποθεση του γεν. γραμματεα του Ζαχοπουλου ηταν παλι δυο που κατηγορηθηκαν οτι εκβιαζαν. Υπηρχε και ο εργατολογος, αυτος με τον αυτοκτονικο ιδεασμο. Και αυτος για εκβιαση κατηγορηθηκε. Τωρα και ο Κουκουβινος στο νοσοκομειο ειναι. Εχει μαλλον πιεση ο κακομοιρης.
    Τελικα σε αυτη την υποθεση μονο κατι τετοι μικρα ψαρακια θα πανε μεσα και οι μεγαλοι θα τα χαιρονται πινοντας στην υγεια των κοροιδων που ειμαστε φυσικα εμεις.

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/11/2008 12:31:58

    Η αξιοπιστία της φίλης του μειώνεται αφού από τη συζήτηση προκύπτει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την αμοιβή τους

    Είναι σύνηθες όταν κάνεις ένα συμβιβασμό να τον κάνεις πακέτο δηλ. και για τα έξοδα συμπεριλαμβανομένης της αμοιβής των διαφόρων που εμπλέκονται.

    Τέλος πάντων. Η υπόθεση είναι βρόμικη και δεν έχω όλα τα στοιχεία. Πριν πω όμως ότι είναι εκβιαστής θα ήθελα να ξεκαθαρίσει αν αυτό που υποπτεύομαι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

  17. Jiovani avatar
    Jiovani 19/11/2008 14:40:43

    Εξάκτινε, η συμπεριφορά Κκβίνου είναι περίεργη. Η φίλη του λέει ότι δεν ήξερε ότι έγινε τέτοια συνάντηση, αλλά παρ' όλα αυτά τα περίεργα το έγγραφο που έστειλε ο Ψωμιάδης, α π ο δ ε ι κ ν ύ ε ι, ότι πράγματι αυτός ο Ψωμιάδης πίστευε ότι υπήρχε άνωθεν κάλυψη!!!

    Φυσικά το μονταρισμένο βίντεο, όπως ξέρει και ο ελάχιστα επιμελής πρωτοετής φοιτητής της νομικής, αποτελεί "πλαστό έγγραφο" και η χρήση του διώκεται ποινικά. Οπότε είναι ένα αυτοτελές ενδιαφέρον ζήτημα, να βρεθεί ο μοντέρ και το αμοντάριστο βίντεο.
    Πολιτικά βέβαια η συνεργασία με Πάπιστα και Καραμπέρη, υπό τις παρούσες συνθήκες, δικαιώνει πλήρως τις δηλώσεις Ζαγορίτη για συνεργασία με τον υπόκοσμο, αλλά τις στρέφει προς την κατεύθυνση της παράταξής του...