#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2010 08:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Σας καλώ να απολογηθείτε για συνειδητή απεμπόληση κυριαρχικών δικαιωμάτων"



H ομιλία της Λιάνας Κανέλλη στη Bουλή για τον Προϋπολογισμό:

Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, σε αυτόν τον προϋπολογισμό εγώ θα σας μιλήσω μόνο για την πατρίδα και με αριθμούς, γιατί υποτίθεται ότι ο προϋπολογισμός αφορά την πατρίδα. Και δεν υποτίθεται απλώς, οφείλει να είναι έτσι, ακόμη και με αυτές τις συνθήκες, ακόμη και με τον τρόπο με τον οποίο συζητάμε σήμερα, ακόμη και με αυτούς τους παράλληλους μονόλογους που δεν παίρνουν απαντήσεις. Σας καλώ ευθέως –την Κυβέρνηση, ευθέως όμως- να απολογηθείτε εντός του ελληνικού Κοινοβουλίου, εντός εκτός Προϋπολογισμού, για τη συνειδητή απεμπόληση κυριαρχικών δικαιωμάτων.



Δεν μπορούμε να παίξουμε άλλο το παιχνίδι. Ξέρουμε ότι κάνατε διάψευση για τις μυστικές συμφωνίες με τους Τούρκους. Ε, δεν θα σας μιλήσω για τις μυστικές, σας μιλάω για τις φανερές. Δεν θα ασχοληθώ ούτε καν με τον κ. Νταβούτογλου, ο οποίος δηλώνει: «Μα, ποιες; Εμείς ήδη κάνουμε μπίζνες στο Αιγαίο με το Γιώργο». Και εδώ μιλάμε για τις Ένοπλες Δυνάμεις κι εδώ μιλάμε για τις επενδύσεις κι εδώ μιλάμε για τον τρόπο με τον οποίο παραγγέλνετε υποβρύχια που γέρνουν. Δίνετε 30 τρισεκατομμύρια δραχμές από το 1998. Τριάντα τρισεκατομμύρια δραχμές έχετε δώσει.



Τριάντα τρισεκατομμύρια δραχμές -να ακουστεί αυτό εδώ το νούμερο- για να φυλάξετε τι και πώς; Τι δεν φυλάσσεται; Να πούμε την αλήθεια. Με τη συνέργια των κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας στην αλληλοδιαδοχή των δύο κομμάτων από το 1982 μέχρι σήμερα αρνείστε και δεν έχετε πάρει καμία θέση -γι’ αυτό σας εγκαλούμε- για την αποκλειστική οικονομική ζώνη που περιλαμβάνει το Καστελόριζο. Δεν μπορείτε να το χρησιμοποιείτε επικοινωνιακά το Καστελόριζο. Δεν μπορεί να έχετε αδρανήσει. Δεν χρειάζεται πολεμοκαπηλική αντίληψη και το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του.



Ξέρετε πάρα πολύ καλά ότι με βάση το δίκαιο της θάλασσας από το 1982 μέχρι σήμερα η αποκλειστική οικονομική ζώνη συνεπάγεται πολύ συγκεκριμένα κυριαρχικά δικαιώματα. Δικός σας άνθρωπος είναι ο Κουλουμπής και δεν μιλάω  ούτε μόνο για τις γεωτρήσεις, ούτε για τα πετρέλαια, ούτε για το θησαυρό, ούτε για την πραγματικότητα ότι αυτός ο τόπος είναι πλούσιος και έχει λεφτά. Δεν θα μιλήσω για τον Κουλουμπή και για τον Μπάμπουρα, ούτε για το Λεβιάθαν. Δεν λέω λέξεις τυχαίες. Ο Μπάμπουρας είναι περιοχή πετρελαϊκών κοιτασμάτων στο Βόρειο Αιγαίο και ο Λεβιάθαν είναι περιοχή με κοιτάσματα φυσικού αερίου και πετρελαίου,  μεταξύ Κύπρου, ελληνικών χωρικών υδάτων, Αιγύπτου και Ισραήλ. Και έρχεστε σήμερα και μιλάτε για φτώχεια, για τούτο για εκείνο για το άλλο.



Ξοδεύετε να φυλάξετε την Καταχάρ, το Νταρφούρ. Στο Νταρφούρ και στο Σουδάν ποιοι κάνουν επένδυση, κύριοι της Κυβέρνησης; Κάνουν οι μεγάλες πολυεθνικές. Τι θέλετε να μας πείσετε; Ότι είναι εκσυγχρονιστική πολιτική αυτή τη στιγμή και σωτήρια για τη χώρα; Ο Πρωθυπουργός σας έρχεται σε μόνιμη αντίφαση. Δεν μπορεί το Σάββατο να σας λέει στην κοινοβουλευτική ομάδα ότι όλα γίνονται για την πατρίδα και την Ελλάδα για να παραμείνει ανεξάρτητη και ελεύθερη, όταν είναι ο ίδιος άνθρωπος ο οποίος άπειρες φορές από πριν από τις εκλογές μέχρι σήμερα μιλάει για μειωμένη εθνική κυριαρχία συνειδητά και με τη ψήφο του ελληνικού λαού.



Δεν μπορείτε το Καστελόριζο να μην μπορείτε να το υπερασπιστείτε στο επίπεδο της οικονομικής ζώνης, να έχετε πάρει απόφαση, χωρίς να μιλάμε για casus belli. Προσέξτε, εδώ δεν σας μιλάω για casus belli, σας μιλάω για αποκλειστική οικονομική ζώνη. Γιατί δεν είναι μόνο τα κοιτάσματα. Είναι πολλαπλές οικονομικές δραστηριότητες. Και ξέρετε πάρα πολύ καλά τι σημαίνει το οικόπεδο δώδεκα το ισραηλινό στην περιοχή. Έτσι αφήνετε την πατρίδα ακάλυπτη και έρχεστε μετά εδώ και ξοδεύετε, πότε για τους μετανάστες, πότε για τους αγωγούς, πότε για το ένα και πότε για το άλλο.



Πού είναι λοιπόν οι πραγματικές και ουσιαστικές παρεμβάσεις; Ξοδεύουμε τον άμπακο. Ο ελληνικός λαός πληρώνει τα πάντα, για απειλή από την Ανατολή, μετά απειλή από το βορρά και από κάτω το μεγάλο κεφάλαιο με όλα τα ιμπεριαλιστικά του σχέδια, με στρατηγείο τη Θεσσαλονίκη, με Σούδα, με Άκτιο, με στρατόπεδο διεθνών προδιαγραφών στις Σέρρες, με το Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών του ΝΑΤΟ. Συμμετείχαμε στα πάντα. Δεν μπορείτε παρά να θυμηθείτε μια ρήση. Είτε σας αρέσει είτε όχι στην ιστορία έχουν γραφτεί πράγματα που δεν αλλάζουν.

Αυτή είναι η αντίληψή σας για τις Ένοπλες Δυνάμεις που μας φέρνετε έναν Προϋπολογισμό που λέει ότι κάνετε οικονομία; Να πούμε την αλήθεια στον ελληνικό λαό. Μεταθέτετε στην πραγματικότητα σε επόμενες χρήσεις προϋπολογισμών τμήμα από τα χρέη. Τι κάνατε πραγματικά; Καταστρέψατε –όπως συμβαίνει και με το σύνολο του ελληνικού λαού- την ποιότητα, τη ζωή, τις συντάξεις, κλείσατε και δύο νοσοκομεία των στρατιωτικών και εκεί φτάσατε.



Σας είπε ποτέ το ΚΚΕ να μην δώσετε; Πού να τα δώσετε; Να τα δώσετε σε πολίτες θητείας που  παίρνουν 8 ευρώ και κουβαλούν τις ευχητήριες κάρτες, εκ των πραγμάτων, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους.



Φτιάξατε μια δομή Ενόπλων Δυνάμεων, η οποία είναι κυριολεκτικά υποστηρικτική των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων σε αυτό που ο Νταβούντογλου –δώδεκα χρόνια δεν μπορεί να καμώνεστε ότι δεν ξέρετε- λέει στο βάθος την ουσία των πραγμάτων ότι η Ανατολική Μεσόγειος, δηλαδή τα δικά μας εθνικά κυριαρχικά συμφέροντα σε πρώτο βαθμό, είναι το κεντρικότερο γεωστρατηγικό, γεωπολιτικό, οικονομικό σημείο στον εξελισσόμενο κόσμο της Ευρασίας. Και τι κάνετε;



Έχετε τσακίσει το ηθικό στις Ένοπλες Δυνάμεις. Στην πραγματικότητα τσιράκια αλλότριων συμφερόντων, εκ των πραγμάτων, οι αξιωματικοί, με συζητήσεις εδώ μέσα κατάπτυστες για μια χώρα που θέλει να είναι εθνικά κυρίαρχη, ανάμεσα στην άδεια του περιπτέρου, στη σύνταξη για κάποιον που δεν έχει, στο κλείσιμο των νοσοκομείων και στη αφαίρεση των γυναικολογικών προδιαγραφών από ένα νοσοκομείο. Αυτά καθόμασταν και συζητούσαμε.

Τις τριακονταπενταετίες, τα τρία ευρώ πάνω, τα τρία ευρώ κάτω. Και σε μεταξύ κρουνοί τα λεφτά στους δανειστές κυρίως, γιατί το μεγαλύτερο ποσό το έχετε δανειστεί από τη Γερμανία.

Έτσι, ξεπουλήσατε και τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Πού είναι η εθνική πολιτική σας σε αυτά τα πράγματα, η υποστηρικτική πολιτική, για να μπορείτε να μιλάτε για πατρίδα, την ίδια ώρα που μιλάτε για απεμπολημένα κυριαρχικά δικαιώματα και με φόντο το Καστελόριζο προσκαλείτε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο;



Δεν λέτε αλήθεια και σε πάρα πολλά άλλα πράγματα, όπως για στρατηγικούς τομείς αυτής της χώρας. Γιατί αν τους βάλετε δια των οικονομικών ζωνών της ανοχής σας και της απάθειάς σας στο θαλάσσιο χωράφι των ελληνικών συμφερόντων, τότε βεβαίως μπορείτε να το παίζετε ειρηνιστές και να λέτε ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του, ενώ στην πραγματικότητα θα εννοείτε τους μεγάλους καρχαρίες, τις πολυεθνικές. Εκεί το πάτε. Η CHEVRON είναι. Σας το είπε ο Morningstar, ο Υφυπουργός για την ενέργεια των Ηνωμένων Πολιτειών, ο κ. Αυγερινός. Όχι ο δικό σας, ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα πολιτικός, αλλά ο αμερικάνος. Βρείτε τα πρώτα στην οικονομική ζώνη, δηλαδή κάντε πίσω εκεί που πρέπει και μετά θα χαράξουμε σύνορα.



Ξέρετε, ο Στάλιν έλεγε –και μη φοβάστε, μην ανατριχιάζετε, δεν πλανώνται φαντάσματα εδώ μέσα- ότι πρέπει να είναι κάποιος πάρα πολύ γενναίος για να είναι δειλός στον Κόκκινο Στρατό.



Βγαίνει ο κ. Δρούτσας και λέει «ούτε γρατζουνιά στα κυριαρχικά δικαιώματα». Λέγονται μεγάλα πράγματα. Στο ζήτημα της οικονομικής ζώνης δεν υπάρχει casus belli, δεν είναι καν διατυπωμένο. Bussiness plan είναι. Τι κάνατε γι’ αυτό; Τι κάνατε για την ελληνική αμυντική βιομηχανία; Πουλάτε τα πάντα σε ιδιώτες. Όταν πουλάτε και αυτά τα κομμάτια τότε η μειωμένη εθνική κυριαρχία είναι όντως μια αλήθεια εκ στόματος Πρωθυπουργού. Αλλά,

μειωμένη εθνική κυριαρχία χωρίς από κάτω ο λαός να γνωρίζει.



Όπως για παράδειγμα δεν γνωρίζει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό γης, που βγαίνετε και μιλάτε και λέτε τούτα και εκείνα, στη χώρα, το έχει ο ΟΣΕ. Ο ΟΣΕ  έχει τη μεγαλύτερη γη. Γι’ αυτό μιλάτε για τουρισμό και για τουριστικό σιδηρόδρομο. Γι’ αυτό σας φαίνονται πολλά να παίρνει κάποιος 1600 και 1800 ευρώ όταν δουλεύει από τη δεκαετία του 1970 στον ΟΣΕ, στις ράγες, μέχρι σήμερα. Τριάντα χρόνια και είναι πολλά τα λεφτά; Που το βρήκατε γραμμένο αυτό; Στα υποβρύχια που γέρνουν;



Για να σας πω πώς φέρεστε στις Ένοπλες Δυνάμεις και πώς αντιμετωπίζετε το ζήτημα της εθνικής κυριαρχίας, τελειώνω με δύο φράσεις. Κρατείστε τις καλά στο κεφάλι σας, γιατί είναι πραγματικές πληροφορίες. Στα πλαίσια της οικονομίας κόψατε το δωρεάν γάλα στο στρατό, σε στρατιωτικούς των σχολών. Κόψαμε το γάλα στο στρατό. Εγώ ντρέπομαι! Πηγαίνετε στη Vivartia και στους άλλους, στο καρτέλ γάλακτος, να πάρετε με χορηγό γάλα για τις Ένοπλες Δυνάμεις.



Κλείνετε δύο στρατιωτικά νοσοκομεία –αν αυτό το θεωρείτε εξαιρετικά υγειές- έχετε κληρωτούς με οκτώ ευρώ και παραγγείλατε και έξι φρεγάτες για να τις χρησιμοποιήσετε πού; Στη Σομαλία; Εσείς που έχετε συμμετάσχει και στο σχέδιο του ΝΑΤΟ να εκπαιδεύονται οι εθνικοί στρατοί για την αντιμετώπιση των διαδηλώσεων και των εκδηλώσεων;



Δεν σπέρνετε για να θερίσετε θύελλες. Σπέρνετε εκείνη την ανασφάλεια που θα χρειαστεί μια σπίθα για να αποκτήσει έννοια η πατρίδα, έξω από τις δημόσιες σχέσεις και τις επικοινωνίες. Για την ώρα δεν έχει καταργηθεί η έννοια και ούτε πρόκειται να την καταργήσετε. Με ψεύτικα διλλήματα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η ιστορία. Σας το είχα ξαναπεί και την προηγούμενη φορά. Σας το λέω και κάθε φορά που συζητάμε για τις Ένοπλες Δυνάμεις. Όταν δεν μπορείτε να στηρίξετε ως σάρκα εκ της σαρκός σας τον ένστολο Έλληνα στο εικοστό πρώτο αιώνα και τον κάνετε μισθοφόρο, μην ψάχνετε να βρείτε πόσο πάει το κλειδί της κερκόπορτας. Μην το ψάξετε. Θα το βρείτε σε ξεπουλημένα από την πατρίδα πολύ φθηνά γαλόνια.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 23/12/2010 09:19:34

    Πάλι καλά που έχουμε και την Λιάνα!
    Αφού οι άντρες πολιτικοί έβαλαν φουστάνια
    βρέθηκε μια γυναίκα πολιτικός να φοράει παντελόνια.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ A.M. 23/12/2010 15:18:09

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.....!!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/12/2010 09:35:41

    Εξαιρετική ομιλία, όπως πάντα, από την Λιάνα.
    Αλλά Λιάνα μου...... το πράσινο πετσί είναι πολύ χοντρό για να έχει πατριωτικές ευαισθησίες!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ εναςάσχετος 23/12/2010 09:47:09

      Δεν τα ακούνε μόνο οι πράσινοι.Τα μαθαίνει και ο κοσμάκης.Και εδώ που φτάσαμε κάθε φωνή που μιλάει για πατρίδα και έθνος και αποκαλύπτει την αλήθεια είναι καλοδεχούμενη.
      Όσο αποκρύπτουν την αλήθεια από τον κόσμο κάθε φωνή που φέρνει έστω και ψήγματα αλήθειας είναι αντίβαρο στην παράνοια την οποία ζούμε με όλους αυτούς τους ευκαιριακούς.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ tsilivithras 23/12/2010 10:02:04

        Συμφωνώ απόλυτα.
        Άλλωστε ούτε και η Λιάνα θεωρώ ότι πιστεύει ότι μπορεί με τα λόγια της να θίξει ανύπαρκτες υπολήψεις και πατριωτικές ευαισθησίες. Στον κόσμο απευθύνεται!

  3. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 23/12/2010 09:56:41

    Αν η Λιάνα ήταν αρχηγός του ΚΚΕ, στην παρούσα συγκυρία θα ζούσαμε εποχές ΕΔΑ!

    Κυβέρνηση ΝΔ, αξιωματική αντιπολίτευση ΚΚΕ κι ο Γιωργάκης σπίτι του.

  4. G.K. avatar
    G.K. 23/12/2010 09:59:20

    Η Λιάνα όπως παντα αφυπνίζει. Εκφράζει κάθε φορά με επιχειρήματα αυτά που όλοι νιώθουμε αλλα δεν μπορούμε να πούμε. Το μέγα θέμα όμως παραμένει. Τι μπορώ εγώ σαν πολίτης να κάνω? Να ψηφίσω είναι ασκοπο αφου η ψήφος μου κονιορτοποιείται στην δικτατορία τους. Να κατέβω στους δρόμους, δεν ιδρώνει κανενός το αυτί κι ας φάω και ξυλο. Να οργανωθώ με ομοιδεάτες μπορεί και να καταλήξω τρομοκράτης. Να γράψω λίγες γραμμές στο Χ blog, θα κατευνάσω την οργή μου νομίζωντας πως κάτι έκανα. Μια τρύπα στο νερό-Όλα μάταια επι χούντας

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/12/2010 09:59:39

    Μπράβο στη Λιάνα

    Αυτά όμως, έπρεπε να τα πει η ΝΔ, ο Σαμαράς, οι καρεκλοκένταυροι της Ρηγίλης, ο ανύπαρκτος για τα αμυντικά, ......ο Μιλτιάδης, ....... ο Μειμαράκης και τα άλλα καλά παιδιά….

    Τη ΝΔ την πιστεύω σαν εθνικό κόμμα, πατριωτικό κόμμα ...... και δεν βγάζει άχνα για όσα βυσοδομούνται πίσω από κλειστές πόρτες, σε βάρος των εθνικών συμφερόντων....

    Δεν μιλάει για ότι συμβαίνει στις ένοπλες δυνάμεις

    Η αστική μας εντιμότητα φθάνει μέχρι την εξόφληση των δανειστών μας στο ακέραιο ..... σε βάρος πάντα αυτών που δεν μπορούν να μιλήσουν….. τα εθνικά συμφέροντα είναι απλώς ζητήματα.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Αρματιστής 23/12/2010 10:08:08

      Γιατί δεν μπορούν να μιλήσουν φίλε μου?
      Να βγουν στο δρόμο και να φωνάξουν.
      "Φωνή λαού οργή θεού"

    • Misha avatar
      Misha @ Αρματιστής 23/12/2010 10:30:49

      Αυριανιστή,

      είναι προφανές φίλε μου, πως η ΝΔ έχει εσωτερικό πρόβλημα.
      Πρόβλημα ιδεολογικού προσανατολισμού.
      Ο γερο Καραμανλής (με όλα τα στραβά του) εθνικοποιούσε επιχειρήσεις , η σημερινή ΝΔ προσκυνά τον «χρυσού μόσχο» των ιδιωτικοποιήσεων.
      Ο Αντρέας έλεγε βυθίσατε το χώρα, ενώ ο επιτιμος έβγαινε βαρκάδες με τον Οζάλ στο Αιγαίο και η ΥΠΕΞ κόρη του , είπε την επανάσταση του 1821 «ένοπλη σύγκρουση».Αμφότεροι δε μετά των τσιρακίων τους στηριξαν λυσσωδώς το σχέδιο Ανάν και καταστροφολογούσαν όταν ο ΚΑΚ είπε το -περήφανο όντως- ΟΧΙ στην ένταξη των Σκοπίων σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.
      Τι σχέση έχει ο Καμμένος ή ο Φαήλος με τον Κούλη, τους Μπάρμπι και τον λοιπόν συρφετό των «Παπαχελάδων» με τους οποίους συνυάρχουν εντός ΝΔ;
      Η «αστική εντιμότητα» έχει μεταλλαχθεί σε «ευρωλιγουρική εντιμότητα» σε όλα τα επίπεδα, και των δύο κομμάτων εξουσίας δυστυχώς.
      Η Λιάνα λέει όλα όσα θέλουμε να πούμε κι εμείς, ο απλός κοσμάκης, χωρίς να έχει τις αγκυλώσεις του ΚΚΕ.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Misha 23/12/2010 10:41:22

        Φίλε Misha

        Αρματιστής και σε καμιά περίπτωση αυριανιστής

        Και είμαι περήφανος που υπηρέτησα 17 χρόνια σε Επιλαρχίες αρμάτων και 3 σε Τεθωρακισμένες Ταξιαρχίες. Εκ των οποίων 13 στον νομό Έβρου και 2 σε μεγάλο νησί του Αιγαίου.

        • Misha avatar
          Misha @ Αρματιστής 23/12/2010 10:43:30

          Οοοπς σόρρυ αδερφέ.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Misha 23/12/2010 15:22:13

        Ετσι!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Αρματιστής 23/12/2010 15:21:23

      Αρματιστής

      Συμφωνω.
      ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ
      Η Λιανα πρεπει να κανει μαθηματα σε ολους αυτους που ανεφερες...
      Οταν οι πασοκοι ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ και ξεπουλανε την Ελλαδα και λεει ο παπανδρεου εχουμε "πολεμο".... τοτε εισαι αχρηστος αν ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΣΑΙ το "καλο παιδι" τη στιγμη που καιγομαστε....!!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2010 10:17:39

    Πλινθοι και κεραμοι ατακτως ερριμμενοι.
    Ακομη και αν ηταν η Ελλαδα σε καλη οικονομικη κατασταση ειναι πολυ συζητησιμο κατα ποσο θα μπορουσε να επιβαλλει τη θεληση της για την ΑΟΖ του Καστελλορριζου.
    Εαν βγαλει χαρτη με την ΑΟΖ οπως προβλεπεται οι Τουρκοι κατα τη συνηθεια τους θα απαντησουν με παρομοιο μετρο ,θα βγαλουν και αυτοι χαρτη που θα περιλαμβανει τη θαλασσα εκει γυρω στη δικη τους ΑΟΖ.
    Εαν μετα δωσει αδεια και επιχειρησει εξορυξη πετρελαιου στην ιδια περιοχη τοτε θα κανουν το ιδιο και οι Τουρκοι.Εαν επιχειρησει να εμποδισει την εξορυξη των Τουρκων τοτε και οι Τουρκοι θα κανουν το ιδιο με τη δικη μας.
    Σε τελικη αναλυση θα φθασουμε σε αντιπαραθεση οχι πια στο Αιγαιο αλλα στο Καστελλορριζο που ειναι στρατιωτικα περιπου σαν την Κυπρο.
    Λοιπον τα λογια ειναι ευκολα αλλα τα πραγματα δυσκολα.Απεμποληση σημαινει υπογραφη καποιων πραγματων και μεχρι στιγμης δεν εχει υπογραφει κατι.Απλως δεν προχωρουν πραγματα που μπορει να φερουν συγκρουση.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ψυχραιμια 23/12/2010 10:32:20

      Δεν έχεις διαβάσει φαίνεται το έγγραφο της Δ1 Διεύθυνσης του Υπουργείου Εξωτερικών, που έφεραν στη δημοσίοτητα οι Σταύρος Λυγερός / Δημήτρης Κωνσταντακόπουλος και με βάση το οποίο:

      Το αντιγράφω ακριβώς:
      " η τουρκική πλευρά απαιτεί η διαπραγμάτευση για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας στην Ανατολική Μεσόγειο να είναι ξεχωριστή από τη διαπραγμάτευση για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας του Αιγαίου. Δεν πρόκειται για διαδικαστικό ζήτημα. Ουσιαστικά, η Άγκυρα επιχειρεί να αποσυνδέσει το νησιωτικό σύμπλεγμα του Καστελόριζου από τα υπόλοιπα Δωδεκάνησα και να το εμφανίσει σαν αποκομμένες νησίδες, οι οποίες επικάθονται σε τουρκική υφαλοκρηπίδα, προκειμένου να αμφισβητήσει το νομικό δικαίωμα αυτών των νησιών να εχoυv δική τους υφαλοκρηπίδα και Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ).

      Ας σημειωθεί ότι η γεωγραφική θέση του Καστελόριζου και της Στρογγύλης επηρεάζει καθοριστικά τα όρια της υφαλοκρηπίδας/ ΑΟΖ στην Ανατολική Μεσόγειο. Για την ακρίβεια (όπως φαίνεται και στον συνημμένο χάρτη), επιτρέπει στην Ελλάδα να διεκδικήσει την εκμετάλλευση μια μεγάλης θαλάσσιας έκτασης, στο υπέδαφος της οποίας υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις πως βρίσκονται πλούσια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου.

      Υπηρεσιακό προηγούμενο

      Το εν λόγω έγγραφο εκφράζει κατηγορηματική αντίθεση στο ενδεχόμενο ξεχωριστής διαπραγμάτευσης για την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίoυ και της Ανατολικής Μεσογείου. Πηγές που είναι σε θέση να γνωρίζουν ισχυρίζονται ότι η κατηγορηματική αυτή θέση αλλά και μια σειρά ακόμα θέσεις που εκφράζονται στο έγγραφο έχoυv ενοχλήσει τον γενικό διευθυντή Πολιτικών Υποθέσεων και τον γενικό γραμματέα του Υπουργείου Εξωτερικών κ. Ιωάννη-Αλέξιο Ζέππο. Σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πληροφορίες, οι δύο ανωτέρω αξιωματούχοι ήθελαν ανεπίσημες απαντήσεις κι όχι μια αναλυτική έγγραφη και τεκμηριωμένη απάντηση, η οποία εκ των πραγμάτων δημιουργεί υπηρεσιακό προηγούμενο. Αυτό δεν θα είχε σημασία εάν η ελληνική πλευρά ήταν αποφασισμένη να απορρίψει κατηγορηματικά την τουρκική απαίτηση για ξεχωριστή διαπραγμάτευση, όπως και άλλες απαιτήσεις. Καλό θα ήταν επ' αυτού να υπάρξει επίσημη απάντηση από το υπουργείο Εξωτερικών.
      ................................................................ κλπ

      Πηγή: http://www.enkripto.com/2010/11/blog-post_4111.html

      Θα σου πω όμως κάτι.
      Οι ανυποχώρητες θέσεις στα εθνικά συμφέροντα, απαιτούν άλλα..... και τα ξέρεις.
      Και το σημαντικότερο, κανένας δεν δικαιούται να συζητά για κυριαρχικά δικαιώματα, που μας δίνουν οι διεθνείς συνθήκες και το διεθνές δίκαιο.

    • blue nile avatar
      blue nile @ ψυχραιμια 23/12/2010 11:18:07

      Τίποτα αποό αυτά που αναφέρεις δεν μπορούν να κάνουν οι Τούρκοι.
      Από τη στιγμή που έχει αποφασιστεί και αποσαφηνιστεί ότι και τα νησιά έχουν ΑΟΖ αρκεί η μονομέρής και μονόπλευρη αλληλοαναγνώριση Ελλάδας-Κύπρου για τη νομική κατοχύρωση της δικής μας ΑΟΖ.
      Αν η Τουρκία θέλει μετά μπορεί να κάνει ότι θέλει αλλά δεν θα κινείται σε πλαίσια διεθνής νομιμότητας.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ blue nile 23/12/2010 11:36:35

        Γιατι ποιος θα τους σταματησει;
        Εχουμε εμπειρια απο αρκετες δεκαετιες ελληνοτουρκικων κρισεων και ξερουμε την πορεια που παιρνουν καθε φορα και πως αντιδρουν.Ειχε καποια διεθνη νομιμοτητα για τα Ιμια η Τουρκια;H απειλη πολεμου για τα 12 μιλια εχει διεθνη νομιμοτητα;
        Γιατι δε βγαινει η Κανελλη να πει ανοιχτα απεμπολειτε δικαιωματα γιατι δεν πατε τα χωρικα υδατα στα 12 μιλια;Μηπως γιατι το θεμα αυτο ειναι γνωστο και ολοι θα καταλαβουν οτι ωθει σε συρραξη και δεν θα μπορει να πεταει ασχετα για το Κανταχαρ ή τις μιζες στα εξοπλιστικα ή τους μισθους των στρατιωτικων που ειναι ζητηματα αλλα δεν εχουν σχεση με το πως αντιμετωπιζει καποιος την Τουρκια;
        Εχει περασει απο την Ελλαδα και ενας Ανδρεας Παπανδρεου που βυθιζε στο μυαλο του το Χορα και ο κανελλισμος ειναι παραλλαγη του.

        • Γιάννης Σ. avatar
          Γιάννης Σ. @ ψυχραιμια 24/12/2010 00:25:24

          "Γιατι ποιος θα τους σταματησει;"

          Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που πρέπει να γίνει κίνηση για την ΑΟΖ, τώρα, όχι αργότερα. Τώρα, μπορεί να τους σταματήσει η σκατοκαταιγίδα σε περίπτωση που αρχίσουν τους τσαμπουκάδες. Επί Ιμίων τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τώρα έχει ενεργοποιηθεί η συνθήκη της Λισαβόνας, η ΕΕ έχει νομικό πρόσωπο, το Δίκαιο της Θάλασσας είναι δεσμευτικό και η Τουρκία είναι επίσημα μπλεγμένη στη διαδικασία ένταξης. Δεν θα κάνει τίποτα, αν της δείξουμε τα μπροστινά και όχι τα πισινά μας. Η Ελλάδα πρέπει ΤΩΡΑ να χρησιμοποιήσει ευρωπαϊκές εταιρείες και να αρχίσει το ψάξιμο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ blue nile 23/12/2010 11:58:05

        Το πρόβλημα είναι η Αίγυπτος. Αυτή δεν αναγνωρίζει το Καστελόριζο και δεν υπογράφει. Χωρίς το Καστελόριζο στο χάρτη δημιουργείται ένας διάδρομος τουρκικής ΑΟΖ που συνορεύει με την Αιγυπτιακή. Και η Αίγυπτος σου λέει εγώ με αυτά δε μπλέκω. βρείτε τα και πείτε μου. Βασικά πήγε κάτι ταξίδια ο Ερντογαν και αποφάσισαν να τον στηρίξουν.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ψυχραιμια 23/12/2010 11:45:36

      Φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει το άρθρο των Του Σταύρου Λυγερού / Δημήτρη Κωνσταντακόπουλου, που αναφέρονται σε έγγραφο της Δ1 Διεύθυνσης του Υπουργείου Εξωτερικών, με τίτλο «Στο φώς οι μυστικές διαπραγματεύσεις»

      Διάβασε ένα μέρος του άρθρου:

      «Το έγγραφο με τίτλο "Απεικόνιση των ορίων της ελληνικής υφαλοκρηπίδας στην Ανατολική Μεσόγειο" έχει αποδέκτη τον Α΄ Γενικό Διευθυντή (αρμόδιος για τις Πολιτικές Υποθέσεις) κ.Τρύφωνα Παρασκευόπουλο και κοινοποιείται στο γραφείο του υπουργού κ. Δημήτρη Δρούτσα. Συντάχθηκε για να απαντήσει σε ερωτήματα που έχουν εγερθεί στην πορεία των ελληνοτουρκικών διερευνητικών επαφών γεγονός πού επιτρέπει την εξαγωγή συμπερασμάτων για τη βάση και το περιεχόμενο των διμερών διαπραγματεύσεων.

      Η πρώτη αποκάλυψη είναι ότι η τουρκική πλευρά απαιτεί η διαπραγμάτευση για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας στην Ανατολική Μεσόγειο να είναι ξεχωριστή από τη διαπραγμάτευση για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας του Αιγαίου. Δεν πρόκειται για διαδικαστικό ζήτημα. Ουσιαστικά, η Άγκυρα επιχειρεί να αποσυνδέσει το νησιωτικό σύμπλεγμα του Καστελόριζου από τα υπόλοιπα Δωδεκάνησα και να το εμφανίσει σαν αποκομμένες νησίδες, οι οποίες επικάθονται σε τουρκική υφαλοκρηπίδα, προκειμένου να αμφισβητήσει το νομικό δικαίωμα αυτών των νησιών να εχoυv δική τους υφαλοκρηπίδα και Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ).

      Ας σημειωθεί ότι η γεωγραφική θέση του Καστελόριζου και της Στρογγύλης επηρεάζει καθοριστικά τα όρια της υφαλοκρηπίδας/ ΑΟΖ στην Ανατολική Μεσόγειο. Για την ακρίβεια (όπως φαίνεται και στον συνημμένο χάρτη), επιτρέπει στην Ελλάδα να διεκδικήσει την εκμετάλλευση μια μεγάλης θαλάσσιας έκτασης, στο υπέδαφος της οποίας υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις πως βρίσκονται πλούσια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου,

      Υπηρεσιακό προηγούμενο

      Το εν λόγω έγγραφο εκφράζει κατηγορηματική αντίθεση στο ενδεχόμενο ξεχωριστής διαπραγμάτευσης για την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίoυ και της Ανατολικής Μεσογείου. Πηγές που είναι σε θέση να γνωρίζουν ισχυρίζονται ότι η κατηγορηματική αυτή θέση αλλά και μια σειρά ακόμα θέσεις που εκφράζονται στο έγγραφο έχoυv ενοχλήσει τον γενικό διευθυντή Πολιτικών Υποθέσεων και τον γενικό γραμματέα του Υπουργείου Εξωτερικών κ. Ιωάννη-Αλέξιο Ζέππο. Σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πληροφορίες, οι δύο ανωτέρω αξιωματούχοι ήθελαν ανεπίσημες απαντήσεις κι όχι μια αναλυτική έγγραφη και τεκμηριωμένη απάντηση, η οποία εκ των πραγμάτων δημιουργεί υπηρεσιακό προηγούμενο. Αυτό δεν θα είχε σημασία εάν η ελληνική πλευρά ήταν αποφασισμένη να απορρίψει κατηγορηματικά την τουρκική απαίτηση για ξεχωριστή διαπραγμάτευση, όπως και άλλες απαιτήσεις. Καλό θα ήταν επ' αυτού να υπάρξει επίσημη απάντηση από το υπουργείο Εξωτερικών.

      Από το κείμενο, εμμέσως πλην σαφώς, τεκμαίρεται ότι η όλη διαπραγμάτευση διεξάγεται επί της βασικής διεκδίκησης της Τουρκίας, που είναι η άρνηση αναγνώρισης του δικαιώματος των νησιών να έχουν υφαλοκρηπίδα/ ΑΟΖ. Η Άγκυρα επιδιώκει να επιβάλει ως βάση της διαπραγμάτευσης την αρχή της «ευθυδικίας, η οποία παρακάμπτει τις γενικές αρχές του Δικαίου της Θάλασσας. Το έγγραφο δίνει τεκμηριωμένη απάντηση, επικαλούμενο την υφιστάμενη νομολογία και τις διαφοροποιήσεις που έχουν σημειωθεί στον τρόπο αντιμετώπισης τέτοιων ζητημάτων από το Διεθνές Δικαστήριο.
      …………………………………………………….κλπ»

      Το ερώτημα όμως είναι αν δικαιούται κάποιος να συζητά κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας που μας παραχωρούν οι διεθνείς συνθήκες και το διεθνές δίκαιο… Εγώ τουλάχιστο γνωρίζω ότι το μόνο που δεν συζητιέται είναι η κυριαρχία.

      Αλλά τώρα γιατί μιλάμε. Εδώ υποθήκευσαν τη χώρα για τριάντα αργύρια…. Για τους μισθούς και τις συντάξεις….. αν είναι δυνατό;

      Πηγή: h**p://www.enkripto.com/2010/11/blog-post_4111.html

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αρματιστής 23/12/2010 12:03:55

        Το εχω διαβασει.Εκεινο που γραφω ειναι το εξης :
        1) Δεν υπαρχει δυνατοτητα να επιβαλλει η Ελλαδα τη θεληση της εστω και αν ειναι νομιμη στην περιοχη Καστελλορριζου.Ως στρατιωτικος νομιζω οτι ειστε πιο ειδικος και μια ματια στο χαρτη για τις αεροναυτικες δυνατοτητες εκει φθανει.
        2) Δεν ξερουμε αν πραγματι ισχυουν οσα λεει ο Λυγερος γιατι επισημως δεν εχουν πει τιποτα.
        Μακροπροθεσμα η ισχυς της Τουρκια θα αυξανει εν σχεσει με την Ελλαδα.Συμφωνω λοιπον με το Λυγερο οτι δεν θα πρεπει να αποσυνδεθει το Αιγαιο απο το Καστελλορριζο στις διαπραγματευσεις αλλα αυτες οι διαπραγματευσεις θα ειχαν νοημα αν γινονταν με σκοπο να υποχωρησουν οι Τουρκοι στο Αιγαιο εναντι δικης μας υποχωρησης στο Καστελλορριζο.Αν ομως νομιζουμε οτι μπορουμε να μην υποχωρησουμε εμεις πουθενα ειμαστε εκτος πραγματικοτητος.
        Ουσιαστικα ζητουμε με ενα νησακι να εχουμε την εκμεταλλευση του μεγαλυτερου μερους της θαλασσας μεταξυ τουρκικων παραλιων και Αιγυπτου,πραγμα που δεν προκειται ποτε οι Τουρκοι να δεχθουν.
        Μπορουμε φυσικα -και αυτο γινεται - να μην υπογραψουμε ποτε τιποτα και το ζητημα να χρονιζει.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ψυχραιμια 23/12/2010 17:08:50

      @ψυχραιμια

      Διαφωνεί η Ντόρα, ε; :) ;) :)

  7. Enzo avatar
    Enzo 23/12/2010 10:20:59

    Καλημερα σε ολους, χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα !
    ηθικο ακμαιο παιδια! αρκετα μας εχωσαν μεσα στην μιζερια!
    Καλη Λευτερια το 2011 απο αυτη την κυβερνηση.
    οποιος και αν ερθει καλυτερα θα τα παει απο αυτους.
    χειροτερα δεν γινεται!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Enzo 23/12/2010 15:24:45

      Enzo
      "Καλη Λευτερια το 2011 απο αυτη την κυβερνηση"

      Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΧΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ!!!!

  8. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 23/12/2010 10:59:37

    Η Λιάνα Κανέλλη για τον Προϋπολογισμό. Το βίντεο.

    http://www.youtube.com/watch?v=Hsgo1nM5LoU&feature=player_embedded

  9. Dimos avatar
    Dimos 23/12/2010 11:06:09

    Πολύ καλημέρα και ευτυχισμένα Χριστούγεννα σε όλους...
    Και μια που γίνεται λόγος για εθνικά θέματα ,χτες ο Π .Καμμένος έδωσε μια πάρα πολύ αποκαλυπτική συνέντευξη στο radio maximum .
    http://www.radiomax.gr/maxsite//modules/mod_jlplayer/standalone.php
    Τολμώ να πω πως είναι πιο αποκαλυπτικός απο την ομιλία του στη βουλή...
    Χρόνια πολλά απο την Αλεξανδρούπολη...

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 23/12/2010 11:18:40

    Μπράβο Λιάνα!

  11. JOHN avatar
    JOHN 23/12/2010 11:55:53

    Η Λιανα οποιες διαφορες και να εχουμε η φωνη της στο κοινοβουλιο ηταν ενα φως στο απολυτο σκοταδι που βιωνουμε καθημερινα.Υπαρχουν κι αλλες τετοιες φωνες.Ας ενωθουν καποτε κι ας καταλαβουν οτι κρινεται η υπαρξη μας,εχουν καθηκον να το κανουν προτου να ειναι πολυ αργα!!

  12. Dimos avatar
    Dimos 23/12/2010 11:56:13

    Πολύ καλημέρα και ευτυχισμένα Χριστούγεννα σε όλους…
    Και μια που γίνεται λόγος για εθνικά θέματα ,χτες ο Π .Καμμένος έδωσε μια πάρα πολύ αποκαλυπτική συνέντευξη στο radio maximum .
    http://www.radiomax.gr/maxsite//modules/mod_jlplayer/standalone.php
    Τολμώ να πω πως είναι πιο αποκαλυπτικός απο την ομιλία του στη βουλή…
    Χρόνια πολλά απο την Αλεξανδρούπολη…

  13. Johnys avatar
    Johnys 23/12/2010 12:30:13

    Την προβλέπω με ακαζού μαλλιά σε λίγο.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Johnys 23/12/2010 12:33:55

      Τι είναι χειρότερο, η εμμηνόπαυση ή η ανδρόπαυση;

  14. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 23/12/2010 12:31:33

    "Σπέρνετε εκείνη την ανασφάλεια που θα χρειαστεί μια σπίθα για να αποκτήσει έννοια η πατρίδα, έξω από τις δημόσιες σχέσεις και τις επικοινωνίες."

    Και τίποτα να μην είχε πει η Λιάνα Κανέλλη από όλα τα υπόλοιπα, αυτή και μόνο η πρόταση τα λέει όλα.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/12/2010 12:41:33

    Πανος Καμμενος και Λιανα Κανελλη, οι μονοι που ασχολουνται με την ΕΛΛΑΔΑ !! και ξεσκεπαζουν το ΓΑΠ.
    Εσχατη Προδοσια του ΠΑΣΟΚ !

    ΠΠ

  16. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/12/2010 13:25:48

    Έχεις δίκιο όταν λες ότι το Καστελόριζο είναι πολύ δύσκολο, με βάση την αρχή της αναλογικότητας, να δώσει στην Ελλάδα το μεγαλύτερο μέρος της ΑΟΖ μεταξύ Ρόδου και Κύπρου. Αυτό πιστεύω εγώ. Άλλο όμως αυτό και άλλο να δεχθούμε ότι το Καστελόριζο δεν διαθέτει ΑΟΖ.

    Και όπως άλλο είναι αυτά που λέει ο μεγάλος τραγουδιστής για την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου. Το ζήτημα είναι ότι οι δηλώσεις του ΓΑΠ του Δρούτσα και του χοντρού, προιδεάζουν για άλλες εξελίξεις.

    Θυμίζω:
    "Σε ό,τι αφορά το Αιγαίο, πρόσθεσε ότι, τα θέματα της εδαφικής κυριαρχίας, της κυριαρχίας στον αέρα και τη θάλασσα, ένα μεγάλο μέρος από τα αιτήματα που διατυπώνονται είναι κατασκευασμένα, από μερικούς πολύ ικανούς διπλωμάτες, που δουλειά τους , όπως είπε, είναι να δημιουργούν αφορμές διαπραγμάτευσης, δηλαδή διαφορές.

    Ένα μεγάλο μέρος των διαφορών μπορεί να ξεπεραστεί, συνέχισε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, αν αποδεχθεί κανείς μερικές βασικές αρχές, όπως την απαγόρευση χρήσης και απειλής βίας, δεύτερον ότι πρέπει να γίνουν σεβαστά τα δημοκρατικά δικαιώματα των πολιτών κάθε χώρας και τρίτον, όπου υπάρχει διαφωνία για τον καθορισμό εδαφικών λεπτομερειών ή γεωγραφικών ιδιομορφιών, η λύση πρέπει να δίνεται από τρίτους, εντεταλμένους προς τούτο, με βάση το Διεθνές Δίκαιο."

    Στρατιωτικά τώρα. Πιστεύω ότι η Ελλάδα με βάση τα μέσα που διαθέτει θα μπορούσε να είναι ισχυρή και να υπερασπίσει αποτελεσματικά, αυτά που θεωρεί κυριαρχικά της δικαιώματα.

    Με κάποιους αστερίσκους όμως:
    1) Διαθέτει πολιτικούς τύπου ΓΑΠ και χοντρού
    2) Τα τανκς και τα κανόνια χωρίς επάνδρωση, είναι μακαρόνια.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Αρματιστής 24/12/2010 00:28:30

      Το 2010, οι πόλεμοι χάνονται πριν βγουν τα όπλα. Αν το καταλάβουμε, θα προχωρήσουμε.

  17. enianos avatar
    enianos 23/12/2010 13:43:26

    Ε !Κάτι ξέρει παραπάνω .Τα ιπεκτσί δεν τα δίνουν σε κάποιον τυχαίο!

  18. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/12/2010 14:25:36

    Ψυχραιμία
    Διάβασε το παρακάτω. Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και που βρίσκεται η αλήθεια. Μια φορά το μπλογκ που το ανάρτησε έχει όνομα και διεύθυνση. Στη συνέχεια πες μου αν είμαστε κράτος ή μπανανία.

    Τουρκικά ελικόπτερα ειδικών δυνάμεων πέταξαν επάνω από Μακεδονία και Θράκη! (23-12-2010 10:54:29)

    Σμήνος τριών τουρκικών στρατιωτικών μεταφορικών ελικοπτέρων UH-60 Σικόρσκι, της τουρκικής Αεροπορίας Στρατού, όπως αυτά που προέβλεπαν τα τουρκικά σχέδια να δράσουν στην επιχείρηση "Βαριοπούλα", πέταξαν με την ... άδεια που παρείχε η ελληνική κυβέρνηση και κατόπιν σύμφωνης γνωμοδότησης του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, επάνω από ολόκληρη την Μακεδονία και την Θράκη, σε μία πτήση περίπου μιάμισης ώρας και σε ύψος περί τα 400-600 μέτρα από το έδαφος, προερχόμενα από την Αλβανία!

    Τα ελικόπτερα με πλήρη πολεμικό εξοπλισμό (διανομείς αναλωσίμων, συστήματα ESM κλπ), όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες που δημοσιεύουμε, συμμετείχαν στην Βόρειο Αλβανία σε επιχειρήσεις εκκένωσης περιοχών λόγω των πλημμυρών που είχαν πλήξει την περιοχή της Σκόδρας.

    Η έγκριση υπέρπτησης επάνω από τις περιοχές που είναι αναπτυγμένο το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού Στρατού οπωσδήποτε δημιουργεί προβλήματισμό. Οι Τούρκοι, παρά το γεγονός ότι προέρχονταν από την βόρειο Αλβανία και το πιο φυσιολογικό ήταν να πετάξουν προς Τουρκία δια μέσου Σκοπίων και Βουλγαρίας, ζήτησαν και πήραν άδεια να πετάξουν επάνω από την Μακεδονία και την Θράκη και η άδεια τους δόθηκε από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας.

    Δεν έγινε, φυσικά κανένας έλεγχος στα τουρκικά ελικόπτερα ως προς τι ακριβώς συσκευές μεταφέρουν (πόσες φορές π.χ. θα δοθεί η ευκαιρία άραγε στην τουρκική Αεροπορία Στρατού να κινηματογραφήσει από τόσο χαμηλά την γεωφυσική και αστική διαμόρφωση της Μακεδονίας και της Θράκης; Δεν λέμε ότι συνέβη κάτι τέτοιο, αλλά ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει ότι δεν συνέβη;).

    Σε μία ανάλογη περίπτωση το 1999, όταν τα τουρκικά F-16 επιχειρούσαν κατά της Γιουγκοσλαβίας, ακόμα και η κυβέρνηση Σημίρη (που εν πάση περιπτώσει δεν μπορεί κανείς να υποστηρίξει ότι διεπόταν από «πατριωτικές αντιλήψεις) είχε αρνηθεί να δώσει άδεια υπέρπτησης και υποχρέωνε τα τουρκικά μαχητικά να πετούν νότια της Κρήτης! Και να σημειώσουμε ότι μόλις πριον από τέσσερις ημέρες ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος είχε χαρακηρίσει μιλώντας σε σνέδριο της Τουρκίας ως μία «διαρκή απειλή για την Ελλάδα»...

    Τα τουρκικά μεταφορικά ελικόπτερα με το χαρακτηριστικό καμουφλάζ τους, φωτογραφήθηκαν από συνεργάτη του defencenet.gr επάνω από το αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης, έναν στάνταρντ στόχο των τουρκικών ειδικών δυνάμεων που θα μεταφερθού ακριβώς με αυτά τα ελικόπτερα από το αντίστροφο δρομολόγιο, λίγο πριν εισέλθουν στον τουρκικό εναέριο χώρο. Οι λοιπές φωτογραφίες ελήφθησαν από τον τουρκικό Στρατό κατά την διάρκεια των επιχειρήσεων στην Αλβανία και περιήλθαν στην κατοχή μας από άλλες πηγές.
    ……………………………………….
    Πάντως, πηγές του ΓΕΕΘΑ, του ΓΕΣ και της Πολεμικής Αεροπορίας που ερωτήθηκαν σχετικά, απάντησαν ότι «Ουδέποτε ζητήθηκε η γνώμη μας για την πτήση των τουρκικών ελικοπτέρων. Και αν είχε ζητηθεί θα ήταν αρνητική»...

    Τα ελικόπτερα που πέρασαν «σουβλάκι» Μακεδονία και Θράκης, είναι τα S-70 Α/A-28 Black Hawk που πρόσφατα πέρασαν από ένα πρόγραμμα εκσυγχρονισμού το οποίο περιελάμβανε την εγκατάσταση του συστήματος αυτοπροστασίας HEWS καθώς και την ανάθμιση του πιλοτηρίου.

    Το πρόγραμμα ξεκίνησε το 2005 και το ανέλαβε η εταιρεία Aselsan σε συνεργασία με άλλες τουρκικές και ξένες εταιρείες.

    Το πακέτο του συστήματος HEWS περιελάμβανε την εγκατάσταση συστήματος προειδοποίησης επερχόμενου πυραύλου (MWS) AAR-60 σε συνεργασία με την EADS-LFK, σύστημα διαχείρισης αντιμέτρων και εκτοξευτές αναλωσίμων Airmor (συμμετέχοντες εταιρείες MKEK, Mikes, Bilkent Uni, IMI) το οποίο διακρίνεται στο ένα από τα τρία που πέταξαν επάνω από την Αλεξανδρούπολη, σύστημα προειδοποίησης εγκλωβισμού από εχθρικό ραντάρ (RWR), σύστημα προειδοποίησης δέσμης Laser (LWR), κεντρική μονάδα επεξεργασίας (SCPU), σύστημα παρεμβολής ραντάρ (RF Jammer), σύστημα αντιμέτρων υπερύθρων (IR Countermeasure), AN/ALQ-144V(5) της εταιρείας BAE). Επιπρόσθετα αναβαθμίστηκε το πιλοτήριο με νέες 4 οθόνες MFD δύο για κάθε μέλος του πληρώματος.

    Συνήθως χρησιμοποιούνται από τις ειδικές δυνάμεις του τουρκικού Στρατού...

    ΠΗΓΗ
    h**p://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=16363&Itemid=139

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αρματιστής 23/12/2010 18:49:36

      Aπο τη στιγμη που οι Τουρκοι ζητησαν και πηραν ελληνικη αδεια για την υπερπτηση δεν υπαρχει καμμια αμφισβητηση της ελληνικης κυριαρχιας.
      Αρα το μονο ζητημα που υπαρχει ειναι αυτο της πιθανης κατασκοπειας.
      Πιστευω οτι στην εποχη των δορυφορων και του google.earth υπαρχουν καλυτεροι τροποι κατασκοπειας απο ελικοπτερα.
      Οσον αφορα τη συγκριση με την εποχη Σημιτη η τοτε ζητουμενη αδεια ηταν για επιχειρησεις βομβαρδισμου και προφανως πολιτικα ειναι αλλο πραγμα απο απλη διελευση.
      Βεβαιως αν η Ελλαδα ηταν σε καλυτερη φαση ισως αρνειτο τα παντα αλλα τωρα δεν ειναι.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ψυχραιμια 23/12/2010 19:43:11

        Αν οι δορυφόροι έκαναν όλη τη δουλειά, τότε δεν θα χρειαζόταν όλη αυτή η τεράστια γκάμα εναερίων μέσων (επανρδωμένων και μη) που χρησιμοποιούνται για τη συλλογή πληροφοριών. Ακόμα και τα U2 του ψυχρού πολέμου χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι. Οι δε Τούρκοι δεν έχουν κατασκοπευτικούς δορυφόρους.

  19. Dal avatar
    Dal 23/12/2010 16:31:37

    Η Κανέλλη είναι η μοναδική πλέον βουλευτής που μιλάει για Έθνος και Πατρίδα.
    Δυστυχώς έτσι καταντήσαμε. Ντροπή μας!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Dal 23/12/2010 18:50:02

      Γενικά το ΚΚΕ μιλάει για εθνικά θέματα αλλά όχι ανιδιοτελώς. Θέλει να μπαίνει στο μάτι των Αμερικάνων. Με το να μιλάει εθνικά τους χαλάει τη σούπα. Δεν είναι το κίνητρό του το συμφέρον της χώρας.

  20. Dal avatar
    Dal 23/12/2010 16:35:30

    ....Λάθος είναι και ο Καμμένος

  21. aengus avatar
    aengus 23/12/2010 17:18:05

    156 “πράσινοι” βουλευτές ψήφισαν την παράδοση της χώρας μας !
    Θα τους γράψει η Ιστορία !

    Όπως τους κουκουλοφόρους του ΄41-43, όπως τον «άνθρωπο με το σβησμένο πρόσωπο» που λέει ο Ελύτης.

  22. triptokarudos avatar
    triptokarudos 23/12/2010 17:42:44

    τάδε έφη νόμος:

    ΑΡΘΡΟ 141 παρ.1 ΠΚ


    "ΟΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΞΕΣΠΑΣΕ Η ΠΟΥ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ, ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΙς ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ Η ΤΩΝ ΣΥΜΜΑΧΩΝ ΤΗΣ, ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΟΙΝΗ ΘΑΝΑΤΟΥ Η ΜΕ ΙΣΟΒΙΑ ΚΑΘΕΙΡΞΗ"

    ΤΟΥΣΗΣ / ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΚ:

    ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ "ΕΝΕΡΓΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ, ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΙς ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ Η ΤΩΝ ΣΥΜΜΑΧΩΝ ΤΗΣ"

    ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΜΕΣΑ Η Ε Μ Μ Ε Σ Α ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ Ή ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΖΕΙ Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ή ΣΥΜΜΑΧΟΥ ΤΗΣ
    ΟΠΩΣ ΛΧ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΗΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ...Υ Π Ο Σ Τ Η Ρ Ι Ξ Η
    Δ Α Ν Ε Ι Ο Υ, Π Α Ρ Α Δ Ο Σ Η Ο Χ Υ Ρ Ω Ν Θ Ε Σ Ε Ω Ν ...

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2010 18:51:47

    Αφηστε την αυτην.Επειδη την ψηφισα μια φορα δε σημαινει οτι καθομαι και ακουω οτι λεει.Εσυ να μου πεις αν πιστευεις οτι μπορει να μη συνορευει η ΑΟΖ της Τουρκιας με την ΑΟΖ της Αιγυπτου μονο και μονο επειδη αναμεσα υπαρχει το Καστελοριζο και αν αυτο μπορει να περασει.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ ψυχραιμια 24/12/2010 00:30:28

      Ναι, μπορεί η Ελλάδα να πάρει τα πάντα στο θέμα του Καστελόριζου, γιατί η ΕΕ χρειάζεται πηγές. Αυτές τις έχουμε, διπλωμάτες δεν έχουμε. Η Τουρκία δεν θα μπει στην Ένωση, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν Γαλλία και Γερμανία να έχει περισσότερες ψήφους από αυτές στο Ευρωκοινοβούλιο. Αυτό έχει κλείσει.

  24. Petros avatar
    Petros 23/12/2010 19:18:25

    Αυτό που υποστηρίζεις συνιστά για όποιον πολιτικό το υλοποιήσει καραμπινάτη έσχατη προδοσία.

    Ακόμη και πάμπτωχη να είναι μια χώρα, είναι αυτονόητο το «ΟΧΙ» κατά όσων απειλούν την επικράτειά της και την εθνική ανεξαρτησία τους.

    Πλούτο και κυριαρχία που ανήκουν στα παιδιά και στα εγγόνια μας, δεν δικαιούμαστε να εκχωρήσουμε κάτω από θλιβερές μεταμφιέσεις, όπως«συνεκμετάλλευση» στο Αιγαίο ή «συνομοσπονδία» στην Κύπρο.

    Κυριαρχία χάνεται μόνον όταν ένα κράτος ηττηθεί έπειτα από έναν επιθετικό πόλεμο.

    Εμείς, όμως, δεν επιτέθηκαμε σε κανέναν.

  25. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 23/12/2010 19:49:36

    Η Α.Ο.Ζ (αποκλειστικη οικονομικη ζωνη) εχει αμεση σχεση μ αυτο που λεμε υφαλοκρυπιδα και δευτερευοντως με την επεκταση των χωρικων υδατων στα 12 μιλια.Οποιος θυμαται τη συναντηση Ανδρεα Οζαλ στο Νταβος και το MEA CULPA του Ανδρεα καταλαβαινει πως διμορφωθηκαν τα πραγματα και πως αποτελειωνει ο ΓΑΠ οτι απεμεινε απο εθνικη αξιοπρεπεια ,κυριαρχια, εθνικο συμφερον......και οτι αλλο θελει να προσθεσει κανεις.Η προδοσια που συντελειται ειναι πρωτοφανης αλλα οι Ελληνες ειναι τρομοκρατημενοι και ταπεινωμενοι λογω της οικονομικης καταστασης και της ελευσης του Δικτατοριας του Δ.Ν.Τ.........Σκατα τα εκανε ο Κ.Κ οσο κυβερνουσε αλλα πρεπει πλεον να παραδεχθουμε τα εξης.

    1. Οτι ειπε οχι στο σχεδιο Αναν
    2.Εβαλε βετο στο Νατο εναντι των αμερικανων
    3.Εκανε τη πολιτικη των αγωγων
    4.Διευρυνε το ανοιγμα προς τη Ρωσια

    Πιστευει κανεις μετα απο ολα αυτα οτι θα τον αφηναν να κυβερνησει?? Και οτι θα δεχοταν να κανει ολα αυτα τα προδοτικα που κανει τωρα το ΠΑΣΟΚ?
    Και το μεγαλυτερο των ευτυχηματων ειναι η αποφαση και η εγρηγορση των Ν.Δκρατων που ψηφησαν ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.....φανταστειτε πρωθυπουργο ΓΑΠ και προεδρο αξιωματικης αντιπολιτευσεως τη Ντορα???? Δεν φτανει μονο ενας Αντωνης αν ολοι μας δεν σηκωσουμε κεφαλι και δεν βαλουμε πλατη εναντια σε οσους καπηλευονται απροκαλυπτα και εξωφθαλμα τα κυριαρχικα δικαιωματα της πατριδας μας...

  26. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/12/2010 20:05:30

    "Και το μεγαλυτερο των ευτυχηματων ειναι η αποφαση και η εγρηγορση των Ν.Δκρατων που ψηφησαν ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ…..φανταστειτε πρωθυπουργο ΓΑΠ και προεδρο αξιωματικης αντιπολιτευσεως τη Ντορα???? "

    Σωστό και ακριβές.
    Αυτό σκέφθηκαν οι περισσότεροι νεοδημοκράτες και ψήφισαν Σαμαρά. Και πιστεύω ότι αυτή ήταν μια καθαρή πατριωτική επιλογή και απόφαση. Και ελπίζω σωτήρια.

  27. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2010 20:06:05

    Όλα καλά κι άγια αλλά σε ένα σημείο θα διαφωνήσω πλήρως με την κα. Κανέλλη: εγώ δε ντρέπομαι καθόλου (μα καθόλου) που κόπηκε "...το δωρεάν γάλα στο στρατό, σε στρατιωτικούς των σχολών". Και μιλάμε για το στρατιωτικό-πολιτικό προσωπικό εδώ, όχι για τα φαντάρια.

    Διότι όταν προ 5-6 ετών υπηρετούσα στο 4ο γραφείο (Χαϊδάρι μεριά) ήδη θεωρούσα παράλογο να κουβαλώ τα "εβαπορέ" από 'δω κι από' κει . Και να έχουν κι απαιτήσεις από πάνω - ΝΟΥΝΟΥ, οι άλλες μάρκες τους/τις χάλαγαν (μου τα επέστρεφαν και μου ζητούσαν από "τ' άλλα, τα καλά").

  28. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 23/12/2010 22:20:38

    ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΛΙΑΝΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ