#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2010 20:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Προοδευτικοί” είναι μόνο οι homo pasokous and friends



Αριστερός... γεννιέσαι, δεν γίνεσαι διαβάζουμε. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζει νέα επιστημονική μελέτη, σύμφωνα με την οποία η «αιρετική», κόντρα στις συμβάσεις πολιτική ιδεολογία δεν εξαρτάται μόνο από κοινωνικούς αλλά και από γονιδιακούς παράγοντες.



Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι τα άτομα που φέρουν μια συγκεκριμένη παραλλαγή του γονιδίου DRD4, του λεγόμενου και «προοδευτικού γονιδίου» (liberal gene), είναι πιο «ανοιχτά» σε νέες, καινοτόμες ιδέες και διαφορετικό τρόπο ζωής, γεγονός που κατά τεκμήριον οδηγεί σε πιο αριστερές πολιτικές πεποιθήσεις. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ από το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Σαν Ντιέγκο και δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση «Journal of Ρolitics» (“Το Χάρβαρντ βρήκε το γονίδιο του αριστερού”: http://www.tovima.gr/).

Το γονίδιο του μνημονίου επίσης βρέθηκε στην ανθρώπινη παραλλαγή με υπογένειο, τον γνωστό homo pasokous. Το ίδιο γονίδιο συναντάμε και στους υπερ-πατριώτες , τσιρίζοντες και μη.

Όσοι δεν είναι ΠΑΣΟΚ και συμφωνούν με το μνημόνιο έχουν το «αριστερό γονίδιο», αλλά  δεν ενεργοποιήθηκε λόγω περιβάλλοντος. Προοδευτικοί είναι μόνο οι homo pasokous and friends. Είναι τελεσίδικο.

Θα μελετηθεί επίσης ενδελεχώς ο γενετικός κώδικας όσων ανεβάζουν τα σπρεντς, όταν βήχει ο Έλλην πρωθυπουργός.

Τέλος θα μελετηθεί το αίσθημα του τρόμου που προκαλεί στους πολίτες η λέξη εκλογές. Αν βρεθεί υψηλό θα το λέμε μέχρι να κλείσουν οι κάλπες των περιφερειακών.

Οι επιστήμονες παρακολούθησαν 2.000 άτομα από την εφηβεία ως και την ενηλικίωσή τους, εξετάζοντας τη διαμόρφωση της πολιτικής ιδεολογίας τους σε συνδυασμό με το κοινωνικό τους δίκτυο κατά τη διάρκεια της εφηβείας. Διαπίστωσαν λοιπόν ότι όσοι έφεραν μια παραλλαγή του γονιδίου DRD4, του υποδοχέα ντοπαμίνης, η οποία συνδέεται με το αίσθημα ευφορίας και ικανοποίησης στο άτομο, εμφάνιζαν πιο «αντισυμβατικές», αριστερές πολιτικές απόψεις από όσους δεν έφεραν την παραλλαγή- με την προϋπόθεση ωστόσο ότι είχε προηγηθεί στην περίοδο της εφηβείας τους μια έντονη κοινωνική δραστηριότητα. Το «αριστερό γονίδιο» λοιπόν δεν αρκεί από μόνο του: πρέπει να «ενεργοποιηθεί» κοινωνικά. Στο ερώτημα αν η γενετική ή το περιβάλλον καθορίζουν την πολιτική ιδεολογία μας η απάντηση είναι προφανής: αμφότερα!

Όποιος είχε έντονη κοινωνική δραστηριότητα εμπίπτει στην κατηγορία «μαζί τα φάγαμε». Όποιος δεν είχε, είναι αντικοινωνικός, ανέραστος, μουρτζούφλης, παλιοδεξιός με κομματικά σύνδρομα και πολιτικές αυταπάτες.

Μια έρευνα που θα είχε ενδιαφέρον θα ήταν να βρεθούν 2.000 που ψήφισαν τον «λεφτά υπάρχουν» πέρυσι. Να δούμε τι λένε φέτος. Αν δεν τον ψηφίσουν, έχουν εκ γενετής νοητική υστέρηση.

Έπονται οι έρευνες για την ανακάλυψη του γονιδίου που σε κάνει σοσιαλιστή στα χαρτιά, νεοφιλελεύθερο στην πράξη. Ιδίως θα μελετηθεί η αλληλεπίδραση των γονιδίων που οδηγούν ένα άτομο από τριάρι στα Πατήσια, σε πολυσέλιδο Ε9.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/10/2010 20:25:55

    υπάρχει και γονίδιο για homo kadfrilus και homo haholus, και νομίζω και homo kolimenus. Άσε πια τις παραλλαγές του homo parasiticus MKOalis.

  2. kiki avatar
    kiki 30/10/2010 20:29:06

    Τελειο,χα χα.Μ αρεσε πολυ.
    Θα το εχουν και στην καρτα αυτο ,θα αναγραφεται?
    Εκτος απο τους φακελους που ποτε δεν καηκαν,θα μας βαζουν και τα γονιδια μεσα.
    Αυτο φταιει.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 30/10/2010 20:47:00

      Θα πάρεις κάρτα; Μη μου πείς!

      • kiki avatar
        kiki @ Misha 30/10/2010 21:31:28

        ΟΧΙ
        δεν περνω ,και δεν θα τους περασει,οχι για 666 και τετοια,αλλα να εχω ενα καλο στον εγκεφαλο,που δεν θελω να τον ξερει οαστυφυλαξ,ο εφοριακος,ο μαναβης,και οι κρατουντες.Οι εκαστοτε.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 30/10/2010 21:11:19

      Κική μου αρέσει που σου άρεσε!

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/10/2010 20:45:59

    Έτσι είναι...άμα δεν κοπανάς τα παιδιά όσο είναι μικρά αυτά μεγαλώνουν,πάνε στο Harvard και κάνουν έρευνες για μλκς καμαρωτές...!

    Ενίοτε ψηφίζουν και παστοκ...

    Screw liberal ideas.Smack your kid NOW!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/10/2010 21:04:41

    Διάβασα ότι το Καίημπριτζ ψάχνει για το γονίδιο της "κοινωνικο-δαρβινικής βλακείας". Μιά που το Χάρβαρντ βρήκε το “γονίδιο του αριστερού”, καλά θα κάνει το Καίημπριτζ να ψάξει για το δικό του αντικείμενο έρευνας, σε ερευνητές του Χάρβαρντ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ο Θείος 30/10/2010 21:10:22

      Κεντάς θείο... χαχαχα

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 30/10/2010 21:32:02

      Tι λες τώρα Θείο!!!
      Αυτή η “κοινωνικο-δαρβινική βλακεία” κόβει και ράβει όλο το μάτριξ γύρω μας. Επιστήμες και έρευνες και συμπεράσματα και ολόκληρα πανεπιστήμια κατά παραγγελία των εταιρειών.
      Χέλλοου Μίστερ Ντώκινς.

  5. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 30/10/2010 21:22:51

    Θά θεωρήσω τήν έρευνα ολοκληρωμένη μόνον έαν αποδείξουν ΄τήν ταυτοσημότητα στήν εξίσωση "προοδευτικόςαριστερός" καί την συνδέσουν με τήν θεωρία "Αριστεροφιλελευθερισμός και ΣοσιαληστρικήΕξουσία"

    Μερικώς αποδεκτά συμπεράσματα δεκτά...
    Βραβείο Νόμπελ ΟικονομοΙατρικής όχι εγγυημένο..
    Εργασία σε διεθνείς Οργανισμούς εξασφαλισμένη δια βίου

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ o παγωτατζής 30/10/2010 21:24:06

      προοδευτικός = αριστερός

  6. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 30/10/2010 21:22:58

    Ας διαβάσει όποιος τολμάει τον Α2 του Ρένου Αποστολίδη, να δει ποιός γεννιέται και ποιός γίνεται αριστερός ή δεξιός...

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/10/2010 21:42:32

    Οδυσσεύ, έχω άποψη. Επιφυλάσσομαι.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 31/10/2010 00:41:14

      Αττρακτόριους αναμένουμε, άλλωστε είσαι ο καθ΄ύλιν αρμόδιος.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μικρός Οδυσσέας 31/10/2010 00:43:52

        Its up to the big F to post or not to post.

  8. Greg avatar
    Greg 30/10/2010 22:17:42

    Η ιστορία είναι γνωστή για την προέλευση και το χαρακτηρισμό αριστερός-δεξιός, που καμία σχέση δεν έχει με το δίπολο συντήρηση-πρόοδος. Έχει, όμως, μια κοινωνική-ανθρωπολογική διάσταση.
    Έστω ένα πείραμα, όπου μερικές εκατοντάδες ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΛάΟΣ κάνουν συγκεντρώσεις, ανά κόμμα, σε μπαρ στην Αθήνα.
    Προϋπόθεση του πειράματος, να μην φαίνονται κομματικά χαρακτηριστικά, ώστε κάποιος που τυχαία περνά έξω από το μπαρ ή μπαίνει μέσα, να μην καταλαβαίνει ότι πρόκειται για κομματική συγκέντρωση.
    Θα παρατηρήσουμε ότι απ' όσους επισκεφτούν τυχαία τα μαγαζιά, στατιστικά περισσότεροι θα επιλέξουν το μπαρ, στο οποίο έχουν μαζευτεί για το πείραμα οι ψηφοφόροι του κόμματος της προτίμησής τους!

  9. kiki avatar
    kiki 30/10/2010 22:22:20

    Και παντα αναρωτιομουν,γιατι βγηκα ετσι ,γιατι?

  10. A.M. avatar
    A.M. 30/10/2010 22:44:17

    Επιστημονικές ανακρίβειες.
    Αν για παράδειγμα είχαν εξετάσει όχι 2.000 άτομα αλλά 2.000.000 άτομα στην Σοβιετική Ένωση επί εποχής Στάλιν ή στην Κϊνα του Μάο η έρευνά τους θα έβγαζε το καταπληκτικό συμπέρασμα ότι ΟΛΟΙ δλδ το 100% όσων συμμετείχαν στην έρευνα θα είχαν το γονίδιο DRD4.

    Για δύο καθαρά επιστημονικούς και αναμφισβήτητα τεκμηριωμένους λόγους:

    1ον.
    Όσοι δεν είχαν το γονίδιο θα είχαν ήδη εκτελεστεί ή θα είχαν πάει «εκδρομή» στα στρατόπεδα συγκέντρωσης ή στα γκουλάγκ της σιβηρίας

    2ον.
    Αν η έρευνα δεν είχε βγάλει το αποτέλεσμα που αναφέρω παραπάνω τότε αυτήν την έρευνα δεν θα την μάθαινε ποτέ κανένας για δύο επίσης λόγους:
    2α) η έρευνα θα είχε «χαθεί»
    2β) οι ερευνητές δεν θα είχαν υπάρξει ποτέ, «δεν θα είχαν γεννηθεί.»

  11. BlueSky avatar
    BlueSky 30/10/2010 23:32:11

    Ξεχάσατε και το homo GAPhatzious. Απέμεινε ένα και μοναδικό είδος στον πλανήτη.

  12. kyros avatar
    kyros 31/10/2010 10:09:19

    τί ωραία φωτογραφία Σπηλαίου!!!!
    Τι προσανατολισμένη όραση! Τι εντεταλμένη πραγματικότητα!
    Ιδέτε ...

    http://www.youtube.com/watch?v=nsuwZoPrfec