#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2011 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Πρέπει να προετοιμαστούμε και γι άλλους Breivik"



Ένα από τα πολλά προβλήματα με τον Καντάφι, είναι πως που και που λέει κάποιες άβολες αλήθειες.

Από το 2006, ο Λίβυος ηγέτης επιμένει πως το Ισλάμ θα πρέπει να αποτελεί τη κύρια θρησκεία της Ευρώπης. Το είπε ακόμη και όταν επισκέφτηκε τη Ρώμη πριν από δύο χρόνια.

Πέραν αυτού, ο Καντάφι έχει προβλέψει πως οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις θα συμπεριλαμβάνουν στις τάξεις τους Μουσουλμάνους, έως το 2050. Η άποψή του βασίζεται στη ραγδαία αύξηση του μουσουλμανικού πληθυσμού της Ευρώπης, που όπως λέει θα αγγίξει το 50% αν η Τουρκία ενταχθεί στην ΕΕ.

Τον περασμένο Οκτώβριο, η Angela Merkel έδειξε να συμφωνεί μαζί του, τονίζοντας την αποτυχία του πολυπολιτισμού στη Γερμανία. Ζήτησε μάλιστα από τους Μουσουλμάνους της χώρας της να ενσωματωθούν κι άλλο στη γερμανική κοινωνία, ασπαζόμενοι βασικές αρχές και αρετές του κοσμικού χριστιανισμού.

Όλα αυτά έχουν ιδιαίτερη σημασία μετά τη σφαγή της Νορβηγίας. Ο στόχος των επιθέσεων ήταν όσοι επιτρέπουν στους Μουσουλμάνους μετανάστες να εγκαθίστανται στη Νορβηγία.

Πριν από μερικές ημέρες μίλησα με έναν από τους πιο πολιτικά και κοινωνικά παρατηρητικούς Βρετανούς αξιωματικούς που γνωρίζω. Δεν μπορώ να τον κατονομάσω, διότι αυτό απαγορεύεται. Έχει υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις, στην Ιρλανδία, στη Μ. Ανατολή, και στο Αφγανιστάν.  Όπως λέει: «Αυτό που βλέπουμε είναι η εξάπλωση του τρόμου, μια αντίδραση στην εξάπλωση του Ισλαμισμού στην Ευρώπη… Ο Καντάφι το είχε προβλέψει, και η Merkel το είχε παραδεχτεί… αυτό που είδαμε στη Νορβηγία αποτελεί μια τάση. Η εξάπλωση του τρόμου… επειδή δεν γνωρίζουμε πώς να αντιδράσουμε σε μια κοινωνία που αλλάζει, και σε έναν κόσμο που δεν είναι πια ο ίδιος. Πρέπει να προετοιμαστούμε για παρόμοιες  ακραίες πράξεις βίας».

Δεν έχει άδικο. Τις τελευταίες ημέρες, βλέπουμε στα ΜΜΕ και στο διαδίκτυο, διάφορες φωνές να καταδικάζουν τη σφαγή, αλλά να συμφωνούν σε πολλά σημεία του παραληρηματικού μανιφέστου του δράστη.

Βέβαια, είναι αδύνατο να προβλέψουμε τι θα γίνει το 2050. Οι πληθυσμοί αυξάνονται, αλλά και μειώνονται ξαφνικά. Ο  αγαπημένος γκουρού του Ισλάμ των Ρεπουμπλικάνων των ΗΠΑ καθηγητής Bernard Lewis έχει προβλέψει πως η Ευρώπη θα είναι ισλαμική μέχρι το τέλος του αιώνα που διανύουμε. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν μπορεί να στηριχτεί επιστημονικά.

Τα μόνα αξιόπιστα νούμερα και στοιχεία, είναι αυτά του Pew Forum. Και μας λένε πως ο  μουσουλμανικός πληθυσμός της Ευρώπης έχει αυξηθεί από τα 29.6 εκατομμύρια που ήταν το 1990, στα 44.1 εκατομμύρια το 2010. Το 2030, οι Μουσουλμάνοι θα αποτελούν το 8% του πληθυσμού της Ευρώπης (σχεδόν 60.000.000). Η γονιμότητα και οι ρυθμοί γεννητικότητας των Μουσουλμάνων είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές των ευρωπαϊκών πληθυσμών, που με το ζόρι ανανεώνονται.

Εκεί οφείλεται και η τεράστια αλλαγή στη πληθυσμιακή σύνθεση της αστικής Ευρώπης, όπου οι Μουσουλμάνοι συνεχώς αυξάνονται. Σε μερικές γερμανικές και ολλανδικές πόλεις η αναλογία στις γέννες είναι 8/1. Το 2050, οι ευρωπαϊκές πόλεις θα κατοικούνται κατά 20-25% από Μουσουλμάνους.

Και όπως αναρωτήθηκε η καγκελάριος Merkel, πως θα λειτουργήσουν άραγε οι μουσουλμανικές αυτές κοινότητες μέσα στα πλαίσια της δυτικής πλουραλιστικής και κοσμικής κοινωνίας;

Ένα άλλο κρίσιμο ζήτημα είναι ο ρόλος των γυναικών. Ένα ακανθώδες θέμα για τους Μουσουλμάνους σε ολόκληρο το πλανήτη. Η απελευθέρωση των γυναικών θα αποτελέσει καίριο ζήτημα, παρόλο που οι λαϊκιστές δεξιοί το αποφεύγουν, εστιάζοντας κυρίως στον πανικό των αριθμών και των στατιστικών στοιχείων.

Το μανιφέστο του Breivik ταιριάζει απόλυτα με την ιδεολογία της ρατσιστικής δεξιάς. Μιλάει για μυθικούς θεούς των Σκανδιναβών, συνδυάζοντας τις με τις ξενοφοβικές ασυναρτησίες της ιταλικής Λίγκας του Βορρά, και των διάφορων βορειοευρωπαϊκών νεοναζιστικών ομάδων.

Όπως λέει ο πράσινος ευρωβουλευτής Daniel Cohn-Bendit «το μανιφέστο αυτό αντηχεί τις απόψεις της δεξιάς… έτσι τώρα, πολλά από τα επιχειρήματα εναντίον των μεταναστών και του ισλαμικού φονταμενταλισμού θα μπορούν να αντιμετωπιστούν ευκολότερα».

Ας κλείσουμε με αυτό που έγραψε ο δημοσιογράφος και συγγραφέας Jo Nesbo στην εφημερίδα International Herald Tribune. «Μετά την έκρηξη ρώτησα τη κόρη μου αν φοβάται. Μου απάντησε πως αν δεν φοβάσαι δεν μπορεί να είσαι γενναίος. Δεν υπάρχει επιστροφή στο παρελθόν. Υπάρχει μόνο πορεία προς τα εμπρός. Πρέπει να είμαστε γενναίοι. Να συνεχίσουμε όπως και πριν. Να στρέφουμε και το άλλο  μάγουλο ρωτώντας: Δεν έχεις τίποτα άλλο να μας ρίξεις; Πρέπει να αντισταθούμε στο φόβο, και να μην του επιτρέψουμε να αλλάξει τη κοινωνία που χτίσαμε…».

 S.A.-First Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/07/2011 18:50:15

    Αμ δεν είναι ΄΄ξενοφοβικές ασυναρτησίες΄΄..

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 31/07/2011 15:46:58

      Ναι Ευα,δεν ειναι "ξενοφοβικες ασυναρτησιες",καθολου μαλιστα....
      Επισης στο αρθρο αναφαιρονται στοιχεια μη αληθινα,για την συνθεση του πληθυσμου των μεγαλων ευρωπαικων πολεων!!!
      Στο Ροτερνταμ το 65% αποτελειται απο μεταναστες μη ευρωπαικων χωρων (μαντεψε το θρησκευμα τους) κι ο δημαρχος ειναι μαροκινος.
      Στο Αμστερνταμ οι μουσουλμανοι φτανουν σχεδον το 50%.
      Τα νουμερα αυτα βεβαια,αυτην την στιγμη που σου γραφω,ανανεωνονται διαρκως και προς οφελος του ισλαμ.
      Το παιγνιδι ειναι χαμενο.Αν μπει η Τουρκια στην ευρωπη,δεν θα φθασουμε μονο το 50% .Εαν λαβουμε υποψην ποσοι μουσουλμανοι μεσω διευκολυνσης της Τουρκιας,νομιμα πλεον θα μπαινουν στην ευρωπη καθημερινα,το μεγαλο χαλιφατο θα ειναι μια πραγματικοτητα σε πολυ συντομοτερο χρονικο διαστημα απ' αυτο που περιγραφει ο Κανταφι η οποιος αλλος.

      Εδω στη γειτονια που μενω,καθημερινα τα σπιτια που αδειαζουν απ' τους ντοπιους ολλανδους,που λογω γηρανσης καταφευγουν πλεον στα γηροκομεια,γεμιζουν απο μαντιλες,τσαντορια και ξεκοφαντικες συνεχεις ομιλιες σε ολες τις γλωσσες του τουρκοαραβικου κοσμου.
      Ησυχια πλεον δεν υπαρχει για να κοιμηθεις ησυχα το βραδυ η για να διαβασεις.
      Η δε συντριπτικη πλειοψηφια,ζει και επαναπαυεται με κοινωνικα επιδοματα, τα οποια συνεχως αυξανονται λογω υπεργεννητικοτητας και τα οποια πληρωνουμε ολοι εμεις που δουλευουμε κι αναγκαζομαστε συνεχως να κανουμε περικοπες σε φαρμακα,ιατρικες περιθαλψεις κλπ,για να φτανει ο κουρβανας και για τους νεοφερτους μωαμεθανους.

  2. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2011 19:42:27

    H κοινωνία που χτίσαμε τελεψε

  3. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 30/07/2011 23:42:52

    To Iσλαμ ειναι ακαταμαχητο . Ο μονος τροπος να αντιμετωπισθει η αντιγραφη της τακτικης του και η εφαρμογη της . Οπου εγκατασταθηκε ειρηνικα η ως κατακτητης αφομοιωσε τον τοπικο πλυθυσμο και τον εξισλαμισε. Εξαιρεση αποτελει η χωρα μας που εδιωξε τους Τουρκους μετα 400 -500 χρονια και η Ισπανια τους Σαρακηνους μετα 600 χρονια.Στην πρωην Γιουγκοσλαβια υπαρχουν 4.000.000 μουσουλμανοι στη Βουλγαρια 2.000.000 και στη Ελλαδα παλαιοι και νεοι περιπου ενα εκατομυριο.Τα περι πολυπολιτισμικοτητος δεν ισχυουν για το Ισλαμ δεν το επιτρεπει ο Αλλαχ ουτε οι μαχητες του.Η κουλτουρα που επικρατει στη ευρωπη αυτη τη χρονικη περιοδο ειναι ευνοικη για την ισλαμοποιηση της Ακομη δεν ειδαμε τιποτε .

    • Dora avatar
      Dora @ αν.βορινος 31/07/2011 15:50:57

      αν.Βορινε,
      "παλιοι και νεοι ενα εκατομυριο"????
      Απο που βγαζεις καλε μου αυτο το συμπερασμα αφου και οι ιδιοι υπουργοι παραδεχονται οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ?????
      Τους μετρησες ο ...ιδιος?????
      Δεν μιλαμε για το οτι συνεχιζεται η εισβολη καθημερινα και ασταματητα,ετσι?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 31/07/2011 15:52:01

        Για ολα τ'αλλα,Βορινε,μιλας ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!

  4. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 00:11:09

    Αυτή είναι και η θεμελιακή διαφοροποίηση, που εμπεδώνει το συναίσθημα της μακράς απόστασης του υπερβατικού με τη λογική των κοινωνικών ζυμώσεων.
    Το μεν οικουμενικό υπερβατικό μήνυμα που αγγίζει ή και ξεπερνά στις ευάλωτες ανθρώπινες συνειδήσεις, τον μύθο - το δε θρησκευτική και πολιτική οργάνωση.
    Ο ιδρυτής της είναι πορθητής, κατακτητής κλπ...., αντίθετα το χριστιανικό μήνυμα είναι ΣΤΑΥΡΟΣ!
    Είναι ταπείνωση, εξευτελισμός, υπομονή και αγωνιστικό πνεύμα.
    Σε καμιά περίπτωση ωστόσο ραγιαδισμός και φοβικότητα (βλέπε τον Ιησού σκληρό και άτεγκτο απέναντι στους Φαρισάιους της εποχής, ή τη πυγμή που έδειξε απέναντι σε εκείνους που έστησαν εμποροπανήγυρη σε χώρο προσευχής)
    Και αυτή είναι η επανάσταση, το ότι κέντρισε το πανανθρώπινο ενδιαφέρον και αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και πιστής αφοσίωσης, όχι με τα συμβατικά δεδομένα, αλλά μέσα από μια νίκη ...αποκρουστική για τους περισσότερους από εμάς, καθώς όλοι έχουμε συνηθίσει σε επικού χαρακτήρα ...χολιγουντιανές νίκες.
    Νομίζω το Ισλάμ, είναι περισσότερο πεδίο επιστημονικής έρευνας των πολιτικών, διεθνών και ευρύτερων κοινωνικών σπουδών, μιας και όλο και περισότερο γίνεται αναφορά για την εξάπλωσή του στην ευρώπη και τον κόσμο.
    Θεωρώ πιο δύσκολη την επικράτηση δια μέσω των μαρτυρήσαντων αποστόλων και λοιπών αγίων (φυσικά ποτέ των κλασικών σταυροφοριών, που αποτελούν άλλωστε σημείο ρωγμής και κριτικής για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο), παρά με τις συμβατικές πολεμικές τακτικές που έτσι και αλλιώς έχει εξελίξει η θρησκευτική κουλτούρα της βαθύτερης ανατολής.
    Πάντως ως προς την ευλάβεια και την ειλικρίνεια θεωρώ οι μουσουλμάνοι είναι μπροστά από εμάς, που είμαστε περισσότερο ευεπηρέαστοι στις ιαχές του υλισμού.
    Τουλάχιστον σε αυτό τους παραδέχομαι.

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 16:02:23

      Γιωργο μεσσηνιας,Πολυ σωστος σε οσα γραφεις,με μονο ενα ,κατ'εμε τουλαχιστον,λαθακι.Στο οτι οι μουσουλμανοι ειναι λιγοτερο υλιστες!!!!
      Καλε μου Γιωργο,δεν τους ξερεις.Ειναι υλιστες,πολυ περισσοτερο απο μας!!!
      Κι η θρησκεια τους η ιδια καθαρα υλιστικη ειναι(ο παραδεισος οικος ανοχης για ΜΟΝΟΝ ανδρες,η επιγεια ζωη με αφθονο σεξ παλι για αντρες,αφου εκτος απο πολυγαμια εχουν δικαιωμα να βιαζουν γυναικες αλλοπιστων αιχμαλωτες,αρπαγη των αγαθων των αλλοπιστων ηττημενων).
      Το οτι ειναι φτωχη οφειλεται στον φαταλισμο τους και στην ελειψη εργατικοτητας που τους διακρινει.Για ριξε μια ματια στα σπιτια των πλουσιων εξ'αυτων για να δεις πως ....απαρνουνται τον υλισμο!!!!

      Πριν να εχουμε γνωμη,καλα ειναι να εχουμε πρωτα γνωση,θα ελεγα...

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 31/07/2011 16:04:27

        ελληψη(ετσι γραφεται?)

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 31/07/2011 16:04:57

          φτωχοι

  5. αδιόρθωτος avatar
    αδιόρθωτος 31/07/2011 00:47:23

    Οπως λεει και ενα τραγουδακι, ισως καποτε καταφερναμε να βρεθουμε
    "εκει οπου οι αγγελοι
    χανουνε τα φτερα τους
    και περπατουν ελεύθεροι
    την τυχη τους να βρουν"
    Τωρα δε μας φτανανε οι εκκλησιες θα πηξουμε και στο τζαμι.
    Ψυχραιμια ...οι χριστιανοι κανανε 2000 χρονια να χαλαρωσουν. Αυτοι εχουν
    καμια εξακοσαρια ακομα μεχρι να το βαρεθουν το παραμυθι τους.
    Οπως λεει και το αρχαιο ρητο "μαθευτηκε πως γαμιομαστε και πλακωσαν και οι γυφτοι"

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ αδιόρθωτος 31/07/2011 01:19:42

      Μα το είπαμε, έκανα αναφορά σε "υπερβατικό", δε διαφωνούμε.
      Εσύ το θεωρείς παραμύθι, κάποιοι άλλοι αλήθεια, όπως και εγώ.
      Βέβαια αλλού το πας εσύ φίλε αδιόρθωτε, αλλά το σέβομαι δεν τρέχει και τίποτα, με το ζόρι χριστιανός δεν υπάρχει...

      • αδιόρθωτος avatar
        αδιόρθωτος @ Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 14:43:29

        ειλικρινα δε το παω καπου ...ουτε και με ενοχλει καθολου αν καποιος θελει ή δε θελει ή του αρεσει ή δε του αρεσει να πιστευει καπου. Αλλα νομιζω οτι οπως τωρα οι του ισλαμ νομιζουν οτι κατεχουν την πληρη και μοναδικη αληθεια που πρεπει ντε και καλα να κυριαρχισει στον κοσμο (και οχι ολοι μαλιστα, αλλα αυτοι που κυριως φευγουν για μεταναστες ειναι τετοιου επιπεδου), με τον ιδιο τροπο εχουν φερθει αναλογα και οι προ προ παπουδες μας (καποιοι συνεχιζουν και τωρα) χριστιανοι. Το κακο ειναι οτι και οι δικες μας κοινωνιες δεν εχουν να τους προτεινουν και τιποτα καλυτερο (υπερκαταναλωτικα και εγωιστικα κτηνη, οπως αναφερει και ο φιλος προβοκατορας) οποτε οπως φαινεται θα συνεχισουν να αναζητουν το μεγαλειο μεσα απο το δρομο της θρησκειας τους.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ αδιόρθωτος 31/07/2011 14:56:19

          Έχεις και ένα δίκιο εδώ που τα λέμε...

        • Dora avatar
          Dora @ αδιόρθωτος 31/07/2011 16:14:21

          "Το μεγαλειο του ισλαμ" βρισκεται ΜΟΝΟ στην επιβολη του ισχυρου στον αδυναμο "γυναικες,παιδια",στην ελληψη πνευματικοτητας και μεταφυσικης,στην ικανοποιηση των γεννετησιων παθων (αντρικων)και στην υποσχεση υλικων αγαθων,τοσο εδω ,μεσω κατακτητικων πολεμων(τα αγαθα των αλλοπιστων γινονται δικα σου,γιατι ως μωαμεθανος εισαι ανωτερος και ευνοουμενος του αλλαχ,απ' ολους τους αλλους) οσο και στην αλλη ζωη(πιλαφια βουνα και παρθενες 40 για εναν καλο μουσουλμανο και 72 για εναν "μαρτυρα"που σκοτωνει για τον αλλαχ).
          Στην ευρωπη θα εχει τεραστια επιτυχια,κυριως μεταξυ κομπλεξικων αρσενικων και ανοητων (κοτες) γυναικων.

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 31/07/2011 16:17:48

            Στην ομαδα " αδυναμων" βρισκονται και οι θρησκευτικες μειονοτητες στους κολπους του ισλαμ(χριστιανοι,εβραιοι κλπ) οι οποιοι εχουν πολυ λιγοτερα δικαιωματα απ' τους μωαμεθανους σε ολα τα κοινωνικοπολιτικοθρησκευτικα επιπεδα,εκτος κι αν.....εξισλαμιστουν,βεβαιως!

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 31/07/2011 17:20:17

            Μα είναι ξεκάθαρο Dora μου, πρόκειται για θρησκευτική και πολιτική οργάνωση επιρροής, ποτέ δεν λειτούργησε κάτω από αυτό το πρίσμα η κεντρική χριστιανική -υπερβατική- σκέψη, και επικράτησε με θαυμαστό τρόπο.
            Όσο για την εξήγηση που δίνεις για τον αντιϋλισμό που τους διακρίνει, ίσως έχεις δίκιο, άλλωστε η ρασιοναλιστική δυτική ανάπτυξη παρά τις στρεβλές προεκτάσεις της στηρίχθηκε στην εργατικότητα και την ευρηματική διάνοια των πολιτισμών αυτών.
            Άσχετα αν ,όπως ξαναείπα, διαφωνώ με τις όποιες συνέπειες του ακραίου καπιταλιστικού υλισμού.

      • Dora avatar
        Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 16:06:29

        αδιορθωτος,δηλωνει,Γιωργο μου, αστον λεμε...

        • αδιόρθωτος avatar
          αδιόρθωτος @ Dora 01/08/2011 02:52:04

          Μηπως εχεις ακουσει για τα ασπρα ηλιολουστα σπιτακια με τους τεραστιους ευωδιαστους κηπους στον παραδεισο των χριστιανων ? ή για το πυρ το εξωτερον και τους τριγμους των οδοντων στην μαυρη κολαση ? πολυ πνευματικα και μεταφυσικα ε ? εγω ειμαι η οδος η αληθεια η ζωη ? και αυτο καμια ανωτεροτητα δε δειχνει ε ? ενταξει δε μπορω να πω ομως ... οι γυναικες εχουν ιδιετερη θεση στον χριστιανισμο ...ειδικα ας πουμε και πριν απο καμια πενηνταρια χρονια που ήταν και πιο πιστοι χριστιανοι ολη η κοινωνια στα ωπα ωπα τις ειχε.
          Μπερδευεις την εξελιξη των κοινωνιων με την εξελιξη των θρησκειων και ταυτιζεις τους θρησκευομενους με τους ανθρωπους που τους εκμεταλευονται (απο κομπλεξ και για την κονομα). Λιγο παρεα με καποιον μουσουλμανο που δε τρωει το παραμυθι του μουλα και με καποιον χριστιανο που τρωει το παραμυθι του παπα θα σου λυσει πολλες αποριες.

          • Dora avatar
            Dora @ αδιόρθωτος 02/08/2011 16:57:13

            Αδιορθωτε,που διαβασες καλο μου παιδι για τον παραδεισο με τα ασπρα σπιτακια και κηπους κλπ?Υπεδειξε μου το κι εμενα σε παρακαλω,γιατι η δικη μου Αγια Γραφη πουθενα δεν το αναφερει.
            Για την κολαση,θα πρεπει να γνωριζεις καποια περισσοτερα πραγματα.Οπως πχ,στο ευαγγελιο,υπαρχουν πολλες μεταφορες.
            Οπωσδηποτε υπαρχει-για μας που ειμαστε χριστιανοι- η κολαση και ο παραδεισος. Επιλογη και αποτελεσμα.Κανεις δεν ξερει ομως πως ακριβως θα ειναι.

            Για την θεση της γυναικας στον χριστιανισμο,μουρχεται να γελασω μ'αυτα που λες,αλλα εχω καταλαβει οτι μπερδευεις την γενικοτερη κουλτουρα σχετικα με την θεση της γυναικας στον χριστιανικο κοσμο παλια, με την τοποθετηση του ευαγγελιου.
            Ουτε το ευαγγελιο ξερεις,ουτε το κορανι και το χαντιθ ξερεις,οποτε καθε συζητηση μαζι σου ,σ'αυτο επανω το θεμα, θα ειναι χασιμο χρονου.

          • Dora avatar
            Dora @ αδιόρθωτος 02/08/2011 17:04:46

            Επισης,αδιορθωτε,θεολογια σπουδαζω και η θρησκειολογια ειναι επισης ενα μερος των σπουδων μου.Οποτε δεν χρειαζεται να κατσω μ'εναν μουσουλμανο που δεν τρωει το παραμυθι του μουλα,γιατι καθομαι διαρκως με την γυναικα(ες)καποιων απ'αυτων,που δεν τρωνε το παραμυθι του μουλα(σε σπιτι κακοποιημενων γυναικων δουλευω,σαν κοινωνικη λειτουργος,μουσουλμανες στην συντριπτικη πλειοψηφια),ουτε και με εναν που "τρωει το παραμυθι" του παπα,γιατι αυτη ειμαι εγω η ιδια.

  6. Ένας avatar
    Ένας 31/07/2011 02:51:33

    Ακριβώς, ακόμα δεν είδαμε τίποτα.

  7. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 31/07/2011 11:06:58

    οταν οι ηγετισκοι της ευρωπης μας λενε επι δεκαετιες πως για να σωθει το ασφαλιστικο συστημα της ευρωπης ,επειδη ο πληθυσμος της γερναει, πρεπει να ερθουν σε αυτην 146 εκ. εργατες για να το στηριξουν τοτε τι περιμενουν? αντι να δωσουν κινητρα στους γηγενεις λαους να κανουν πολλα παιδια και ετσι να στηριξουν το ασφαλιστικο και το δημογραφικο των κρατων τους. μας εκαναν να αγχωνομαστε, να τρεχουμε σα παλαβοι, να βαζουμε την εργασιακη μας εξελιξη πιο πανω απο την δημιουργια οικογενιας, να γινουμε ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΑ και ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ κτηνη. αλλα ειπαμε πρεπει να γινουμε κι εμεις αμερικη. μια γκρι αμορφη μαζα καταναλωτων

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ προβοκατορας 31/07/2011 13:54:33

      Η πιο σωστή προσέγγιση είναι αυτή και απηχεί την πραγματικότητα σε απόλυτο βαθμό!

    • Dora avatar
      Dora @ προβοκατορας 31/07/2011 16:18:45

      +10000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 16:55:13

    Προβοκάτορα, πολύ σωστά τα γράφεις
    Doraki, μου επιτρέπεις να απαντήσω; έλλειψη (από το ΄΄λείπω΄΄, ΄΄η λήψη΄΄ είναι από το λαμβάνω )! α, και δεν ξέρω αν άκουσες, αλλά το υπουργείο περιβάλλοντος θα βάζει πρόστιμο στην εκκλησία που χτυπούν δυνατά οι καμπάνες της...ο Ιμάμης θα πάρει πρόστιμο όταν η φωνή του θα ακούγεται περισσότερο από τον ήχο των καμπαναριών;;;;

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 31/07/2011 17:42:27

      ΕΥΑ, Θα σκασω!!!!Μ'αυτο το τελευταιο που ειπες,λεω.
      ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ!!!!!!
      Η καμπανα στην ιδια αξια με τον μουλα??????
      Στο χωριο του μουλα καμπανες χτυπανε????? Και ποιος του ζητησε του μουλα να κουβαληθει εδω στην χωρα μου μπορει να μου πει κανεις και μενα το βοδι????
      Εμ μπηκαν με το ετσι γουσταρω,εμ τους νομιμοποιουμε, φερνοντας στο ιδιο επιπεδο τον Μωαμεθ με τον Χριστο!!!!!

      Να καπως ετσι τροφοδοτουνται καποιοι παρανοικοι δολοφονοι σαν τον Νορβηγο και κλαιμε μετα αθωα θυματα!!!!! Φτου!

      Οσο για την γραμματικη σ'ευχαριστω που με διορθωνεις!Αν το κανεις δε ποιο συχνα,εργο για την ψυχη σου πραγματοποιεις!
      Εδω που τα λεμε,ξερεις να μου υποδειξεις κανενα βιβλιο γραμματικης της νεοελληνικης?
      Και παλι ευχαριστω!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 31/07/2011 17:43:44

        πιο συχνα. Μερικα λαθη ξεφευγουν απ' την γρηγορη χρηση των πληκτρων,τα αλλα οφειλονται σε ελλειψη γνωσης,δυστυχως....

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 31/07/2011 17:57:50

        Εδω στην Ολλανδια δεν θυμαμαι που ακριβως,πριν απο καιρο και για μηνες,ειχε γινει θεμα μεγα και τρανο στον τυπο και στην τηλεοραση,
        ενας νεαρος καθολικος ιερεας,στον οποιο κατεθεσαν μηνυση γιατι λεει ενοχλουσε (μην πω καμμια κουβεντα τωρα)η καμπανα,η οποια αιωνες τωρα με τον ιδιο τροπο και την ιδια ωρα χτυπαει στην ιστορικη του εκκλησια.
        Δεν συμμορφωθηκε με τιποτα και ...κερδισε.

        Στα μετρα της Νεας Ταξης,μονο ενα ριμεντιο υπαρχει:Σθεναρη ειρηνικη αντισταση! Θρασυδειλοι και χωρις αυτοπεποιθηση ειναι.
        Να θυμωμαστε οτι γαυγιζουν οι σκυλοι οταν φοβουνται!
        ΜΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ προς τις υποδειξεις,εκφοβισμους και νομοθεσιες τους,αλλα ακλονητη τοποθετηση,χωρις βια και εξαρσεις ειναι η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ! Ουτε βημα πισω,γιατι οποιος υποχωρει μια φορα,του γινεται μετα συνηθεια!

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 31/07/2011 18:06:30

          Δεν ενοχλεί το κακγκούρι με τη βγαλμένη εξάτμιση, ο μεθύστακας που ουρλιάζει μέσα στη νύχτα και άλλοι αγενείς συμπολίτες μας, το ράβε-ξήλωνε των πεζοδρόμων, τα φουρνέλα, τα βιολιά και τα νταούλια, και ενοχλεί η καμπάνα της εκκλησίας.
          Εντάξει, γι αυτό λέω, ό, τι σωστό και να κάνουν αυτοί οι άνθρωποι που κυβερνούν, σε ξενερώνουν τόσο πολύ που δεν έχεις διάθεση, όχι να μην τους ψηφίσεις ή έστω να παραδεχτείς την αποτελεσματικότητά τους σε ορισμένους τομείς, αλλά δεν θέλεις να τους ακούς καν με τις δογματικές εμμονές τους που καταντούν σε ψύχωση πλέον.
          Ε τότε και τα σπουργιτάκια που έρχονται στο μπαλκόνι μου κάθε πρωί και ξεδίνουν, να αρπάξω ένα αεροβόλο ή μια σφεντόνα και να τα ξεκάνω...
          Οι άνθρωποι έχουν χάσει το μέτρο πλέον, αυτά τα συμπλέγματά τους οδηγούν πολύ κόσμο στο να μην τους ψηφίζει, είναι εξαιρετικά γραφικοί σε αυτά τα θέματα!

          • Dora avatar
            Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 19:11:08

            Στοχος τους μοναδικος ειναι η απαξιωση του χριστιανισμου και γι'αυτο προωθουν το ισλαμ,μ'οποιο τροπο μπορουν.
            Οχι οτι "σεβονται" το ισλαμ.Κουραφεξαλλα.Απλα γνωριζοντας την εχθρα του ισλαμ για τον χριστιανισμο,το βρισκουν φυσικο τους συμμαχο προς το παρον,μην εχοντας την παραμικρη ιδεα,οτι αυτο καποτε θα στραφει εναντιον τους! Αλλα κι εκει εχουν λυση αυτοι:Θα εξισλαμιστουν αμεσως κι εθελλοντικα!

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 31/07/2011 18:01:52

      Δηλαδη σαν να λεμε,ολα τα τοσο εντονα περιβαλλοντολογικα προβληματα,τα ελυσε το υπουργειο περιβαλλοντος και προχωρισε σ'αυτο το μετρο για να εχει ακομα κατι να προσθεσει στις "τεραστιες επιτυχιες του"!!!!!
      Ρε αει στα τσακιδια,γονοι γενιτσαρων,μεταμφιεσμενοι σε σοσιαλιστες!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 31/07/2011 18:02:23

        προχωρησε

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 18:15:21

    Dora, Γιώργο συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε..στις ειδήσεις δε βγήκε ούτε ένας που να ΜΗ συμφωνεί με το μέτρο αυτό..Dora, οποιοδήποτε λεξικό ελληνικό ( προτίμησε του Μπαμπινιώτη) σε βοηθάει...κλασσική αξία βέβαια και η ασπρογάλαζη γραμματική του Δημοτικού..

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 31/07/2011 19:06:02

      Ευχαριστω και παλι,Ευα,θα τα παραγγειλω.