#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2011 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Που πας βρε Βενιζέλο;"



Άστραψε και βρόντηξε χθες ο κ. Βενιζέλος, θυμίζοντας τους πάλαι ποτέ επιτρόπους των στρατοδικείων.

Συνεχώς νόμιζα ότι θα διακοπεί η τηλεοπτική μετάδοση και θα ακουστούν… εμβατήρια.

Και καλά, τόσο έξυπνος υποτίθεται ότι είναι, δεν κατάλαβε ότι με το ύφος αυτό, και με την απειλή του γύψου, δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσει ούτε μια εντύπωση;

Είναι δυνατόν, με μάτι που γυαλίζει, θυμίζοντας τον Τζακ Νίκολσον στη «Λάμψη», και με παραληρηματικό λόγο που θύμιζε συνταγματάρχη της εφταετίας, να θέλει να κερδίσει πόντους, ή έστω τη κατανόηση του πόπολου;

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, προσπάθησε να ακυρώσει την παρουσία του Σαμαρά στην Θεσσαλονίκη, απειλώντας θεούς και δαίμονες, και κουνώντας το δάχτυλο προς τους υπηκόους;

Εγώ θα έλεγα ότι θα πρέπει να απολύσει πάραυτα τους επικοινωνιολόγους του, γιατί του γύρισε μπούμερανγκ.

Λίγο ακόμη, και θα κήρυττε στρατιωτικό νόμο. Τόση φόρα είχε πάρει.

Υποσχόμενος ως άλλος Τσόρτσιλ (τρομάρα του) αίμα, ιδρώτα, και δάκρυα!

Δώσαμε κε υπουργέ μας, δώσαμε…

Απέτυχε στο σκοπό του, διότι ο κόσμος είδε τον Σαμαρά, είδε κι αυτόν και σύγκρινε. Όπως σύγκρινε τη σημερινή εμφάνιση του Σαμαρά, με εκείνη του «λαοπρόβλητου» πρωθυπουργού, πριν από μερικές ημέρες.

Και είμαι πεπεισμένος ότι οι συγκρίσεις αυτές, έκαναν ακόμη και ακραιφνείς Πασόκους να αναρωτηθούν, αν έχουν επιλέξει το σωστό στρατόπεδο.

Ένας Σαμαράς, που τουλάχιστον στο θέμα της εργασιακής εφεδρείας, εμένα μου έδειξε ότι είναι πολύ πιο σοσιαλιστής από τους «σοσιαλιστές» που μας κυβερνούν.

Και  που στα άλλα φλέγοντα οικονομικά ζητήματα που ανέπτυξε,  απέδειξε ότι είναι πολύ πιο φιλελεύθερος, από κάποιους που έχουν τον φιλελευθερισμό σημαία τους.

Για αυτό και ρωτάω: Που πας βρε Βενιζέλο;

Είναι δυνατόν να τριπλάρει ο Βαμβακούλας τον Μέσι;

Είναι ποτέ δυνατόν;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/09/2011 13:04:56

    Το είχα σολιάσει και την προηγούμενη φορά που είχε αναρτηθεί η συγκεκριμένη φωτογραφία.
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ!!!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Σταύρος 19/09/2011 15:06:20

      Σωστός 100 τοις 100 Σταύρο.

      Ο ένας καμαρωτός σαν κυπαρίσσι και ο άλλος με το κεφάλι σκυφτό (μαύρες σκέψεις) και κατηφής. Άρχοντας ο ένας καθηγητής με ντενεκέ λάδι ο άλλος...

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Σταύρος 19/09/2011 19:21:26

      Οτι καλυτερο εχει υπαρξει σε πολιτικη φωτογραφια !!!

    • madprof avatar
      madprof @ Σταύρος 24/09/2011 13:42:36

      "Γι' αυτό και ρωτάω: Που πας βρε Βενιζέλο;"
      Η ατάκα που αντιπροσωπεύει κάθε σκεπτόμενο πολίτη για τα "έργα" και ημέρες του Benny Hill της ΤατιανοΤσιτσιολινοΒενιζελοΓιώργαινας (sic!).

  2. Απορία avatar
    Απορία 19/09/2011 13:08:29

    "Είναι δυνατόν να τριπλάρει ο Βαμβακούλας τον Μέσι;"

    Ατυχές το παράδειγμα.
    Τώρα σίγουρα όχι. Τη χρυσή εποχή του Βαμβακούλα όμως ναι!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Απορία 19/09/2011 14:20:32

      Και συ πια! Είναι δυνατόν ο Μέσι με τον Βαμβακούλα να έχουν την ίδια ηλικία; Εννοεί σήμερα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Χαλκιδέος 19/09/2011 16:24:02

        Μ` αρέσει που μέσα στον οπαδισμό τους, κάποιοι συγκρίνουν στα σοβαρά τον Μέσι με τον... Βαμβακούλα.
        Χαλαρώστε παίδες.
        λολ!!!

        • Απορία avatar
          Απορία @ Strange Attractor 19/09/2011 16:26:40

          Κλάσεις ανώτερος, ...ο Βαμβακούλας.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Απορία 19/09/2011 16:28:22

            Ένα κλικ πιο κάτω από τον Τσικιτζέλα, και εφάμιλλος των Φουλατσικλή και Κακαρινέλη.
            Τρείς παίκτες ορόσημα!!!!!

          • Απορία avatar
            Απορία @ Strange Attractor 19/09/2011 17:06:11

            Ένας ήταν όντως.

            Αν ήταν σήμερα, χωρίς πλάκα τώρα, μπορεί και να ήταν εφάμιλlος του Μέσι.

            Αν γούσταρε να αντέξει βέβαια τις ντόπες και τις τριπλές προπονήσεις των σημερινών ...gladiators.

            h--p://www.youtube.com/watch?v=YjiQvLXQc8I&feature=related

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Strange Attractor 19/09/2011 17:17:09

            Επειδή είσαι μερακλής και με παρασέρνεις σε αναμνήσεις, δες αυτό και συγκεκριμένα στο 1:46 και πες μου
            h--p://www.youtube.com/watch?v=LRdKDbIDNTE&feature=related

          • Απορία avatar
            Απορία @ Strange Attractor 19/09/2011 23:39:05

            Και μες τη λασπουριά παρακαλώ. Το μυαλό του ανθρωπου δουλευε παράλληλα με τα πόδια του. Απίστευτη φαντασία. Δεν τον χόρτασα αυτόν τον παικτη και πιστεύω όλος ο κόσμος δεν θα τον χόρταινε όσος χρόνος και να παίρναγε. Πάντως μου θύμισες τις εποχές που πήγαινα γήπεδο, τώρα έχω να περάσω απέξω δυο δεκαετίες και βάλε...

  3. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 13:10:52

    @SΑ: "Συνέκρινε" εννοείς, έτσι; :)

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/09/2011 13:16:13

    Σταύρο έχεις δίκιο.
    Μπρος πηγαίνει ο Αρχηγός και πίσω του οι σκύλοι..

  5. Orestios avatar
    Orestios 19/09/2011 13:16:48

    Πήγε να αντιγράψει Τσώρτσιλ, ο οποίος απεχθανόταν τους Σοσιαλιστές.
    Η ιστορική φιγούρα που ταιριάζει στον Βενιζέλο είναι αυτή του Στρατηγού Πεταίν, ο οποίος παρέδωσε την κυριαρχία της Γαλλίας στους Ναζί.
    Από αυτόν να κλέψει αποφθέγματα

  6. avanti avatar
    avanti 19/09/2011 13:17:33

    Η προκλητική συνέντευξη του ΕΒ είχε στόχο τα όσα διαδραματίστηκαν στην ΔΕΘ, τον ΑΣ & τη ΝΔ είναι ξεκάθαρο, σκύλιασε ο τύπος, βγήκε από τα ρούχα του, δεν άντεξε, και γνωστός για τις βιασύνες του βγήκε για να επαναφέρει στην τάξη τους πολίτες που βλέπουν ελπίδα στον Σαμαρά. ' Ηθελε να τρομάξει τον απλό κόσμο, του κούνησε απειλητικά το δάκτυλο, κινδυνεύει το σπιτάκι σου είπε και άλλα τραγικά. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΠΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ, πρέπει να το καταλάβουμε και να είμαστε προετοιμασχμένοι για όλα. Βάλανε και τον κυρ Σταύρο να ζητάει να πάει ο ΓΑΠ με τον Σαμαρά στις Βρυξέλλες!!!!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ avanti 19/09/2011 13:42:50

      +1000
      Το χθεσινό με την κυβερνητική επιτροπή και η όλη αναστάτωση, η οποία ξεκίνησε και περιορίστηκε μόνο μέσα στην Αθήνα όχι στο εξωτερικό, στόχο είχε μόνο την παρουσία Σαμαρά. Δεν ανακοίνωσαν τίποτα καινούργιο, έβρισε τον Σαμαρά και έφυγε ο Βενιζέλος.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/09/2011 13:20:18

    Μην βριζεις τον Τζακ Νίκολσον. Μάλλον με τον Napoleon στο 37΄ του h++p://www.youtube.com/watch?v=AtbksuYAZNI. Και στο μάτι και στα λόγια.

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 19/09/2011 13:24:18

    Ο αντιπρωθυπουργός βγήκε από την σύσκεψη της κυβερνητικής επιτροπής για να μου “μάθει” διάφορα ωραία πράγματα, να μου πει ότι αποφάσισαν να εφαρμόσουν το μεσοπρόθεσμο(;) και να μου ανακοινώσει ότι θα μου κάνει ανακοινώσεις... αύριο!
    Και για να είναι σίγουρος ότι θα ενημερωθώ βγήκε κατά την διάρκεια των δελτίων ειδήσεων και μετά επέστρεψε στην σύσκεψη.
    Ότι σχόλιο και να κάνω δεν θα είναι κόσμιο και σίγουρα δεν θα αρμόζει σε μία κυρία όπως εγώ!

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/09/2011 13:29:32

    Με τρεις κουβέντες, τα είπες όλα!!!!!!!!

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/09/2011 13:34:31

    ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΒΕΝΙΖΕΛΕ: Βενιζέλε προσπαθείτε να διαλύσετε την Ελλάδα αλλά δεν θα τα καταφέρετε. Μόνο το κόμμα σας θα διαλυθεί.

  11. Kennan avatar
    Kennan 19/09/2011 13:44:12

    "Υποσχόμενος ως άλλος Τσόρτσιλ (τρομάρα του) αίμα, ιδρώτα, και δάκρυα!"

    Μάλλον ζήλεψε τον ΓΑΠ, http://www.antinews.gr/2011/09/11/121695/

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/09/2011 13:54:37

    Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΛΑΦΑΖΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗ: Βενιζέλε ο Λαφαζάνης και ο Παπαδημούλης σου έστειλαν μια επιστολή για το θέμα που δημιουργήθηκε από τις καταγγελίες της Γεωργαντά και την παρέμβαση της Δικαιοσύνης. Θα ικανοποιήσεις τα αιτήματα τους;

    ΕΠΙΣΤΟΛΗ

    19-9-2011



    Α) Προς τον Υπουργό Οικονομικών κ. Βενιζέλο

    Β) Προς την Πρόεδρο της Διαρκούς

    Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής

    κ. Βάσω Παπανδρέου



    Η συνεδρίαση της Επιτροπής Οικονομικών υποθέσεων της Βουλής την Τρίτη 20/9 που αφορά τις δραματικές εξελίξεις στην ΕΛΣΤΑΤ αποκτά ιδιαίτερη σημασία λόγω των συνεχών βαρύτατων καταγγελιών από μέλη του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ στα ΜΜΕ για λογιστικές αλχημείες και «μαγειρέματα» από την ΕΛΣΤΑΤ κρίσιμων στατιστικών δεδομένων.



    Επειδή, από τις καταγγελίες της κ. Γεωργαντά προκύπτει ότι:

    1. η Αρχή δεν συνεδρίασε ποτέ για την έκδοση στοιχείων, καθώς αυτά έρχονταν «έτοιμα», συμπεριλαμβανομένων και των στοιχείων για το έλλειμμα του 2009.

    2. Τα στοιχεία για το έλλειμμα του 2009 ήταν σκοπίμως διογκωμένα, προκειμένου να διευκολυνθεί η λήψη σκληρών δημοσιονομικών μέτρων.

    3. Η ΕΛΣΤΑΤ λειτουργούσε ως αρχή του ενός ανδρός, του Πρόεδρου της Αρχής κ. Γεωργίου ο οποίος «έλυνε και έδενε», εξυπηρετώντας μεθοδεύσεις που υπονόμευαν τόσο το επιστημονικό και προσωπικό κύρος των μελών του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ που ορίστηκε με ευρεία πλειοψηφία 4/5 από την διάσκεψη των Προέδρων της Βουλής, όσο και το κύρος μιας ανεξάρτητης αρχής που υποτίθεται ότι ιδρύθηκε με «σημαία» την αξιοπιστία και την διαφάνεια στα δημόσια οικονομικά της χώρας.



    Επειδή, τις καταγγελίες της κ. Γεωργαντά ακολούθησαν οι καταγγελίες του πρώην Αντιπροέδρου της ΕΛΣΤΑΤ κ. Λογοθέτη ενώπιον των εισαγγελικών αρχών.



    Επειδή, ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ κ. Λογοθέτης κατηγορείται για «παραβίαση προσωπικών δεδομένων σε βαθμό κακουργήματος» μετά από μηνυτήρια αναφορά του Πρόεδρου της ΕΛΣΤΑΤ κ. Γεωργίου προς το πρόσωπο του.

    Κατόπιν τούτων θεωρούμε αδιανόητο και προκλητικό να κληθεί στην Επιτροπή Οικονομικών υποθέσεων της Βουλής μόνο ο Πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ κ. Γεωργίου και όχι και τα επτά μέλη που συγκροτούν το ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ, όπως προβλέπει το άρθρο 12 του ν. 3832/2010.

    Δηλαδή, τόσο οι πέντε που προτείνεται η παύση από τα καθήκοντά τους με την τροπολογία του κ. Υπουργού Οικονομικών όσο και οι δύο παραμένοντες σ’ αυτά, ο Πρόεδρος και φυσικά ο εκπρόσωπος των εργαζομένων στην ΕΛΣΤΑΤ.

    Δεν είναι δυνατόν η Επιτροπής Οικονομικών υποθέσεων της Βουλής να μαθαίνει για τις βαρύτατες καταγγελίες σχετικά με την παραχάραξη κρισίμων δημοσιονομικών δεδομένων από τον τύπο και να μην καλεί τα μέλη του ΔΣ της Αρχής, τα οποία τελούν υπό παύση και τα καταγγέλλουν, στη συνεδρίαση που αφορά ακριβώς την υπόθεση αυτή.



    Για τους παραπάνω λόγους

    ΖΗΤΟΥΜΕ

    Στην αυριανή συνεδρίαση της Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων με θέμα την ενημέρωση της επιτροπής από τον Πρόεδρο της ΕΛΣΤΑΤ, να προσκληθούν και τα επτά μέλη που συγκροτούν το ΔΣ την ΕΛΣΤΑΤ.



    Η έγκαιρη κλήση του συνόλου του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ και η παροχή εξηγήσεων ενώπιον της Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων για το έργο της αρχής και τις καταγγελίες το συνοδεύουν, υπαγορεύεται από την ανάγκη διαφάνειας και εξυπηρέτησης του δημοσίου συμφέροντος προς όφελος του ελληνικού λαού.

    Παρακαλούμε, όπως ανταποκριθείτε στο αίτημα μας που συνιστά στοιχειώδη υποχρέωση εύρυθμης λειτουργίας, προκειμένου η Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων να διαφυλάξει το κύρος και την αμεροληψία της.

    Με τιμή



    Λαφαζάνης Παναγιώτης

    Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος ΣΥΡΙΖΑ



    Δημήτρης Παπαδημούλης

    Μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής







    19-9-2011

  13. Ignoramus avatar
    Ignoramus 19/09/2011 13:54:58

    απο τα καλυτερα που εχω διαβασει. ακόμα γελαω με την λαμψη.

  14. ataktos avatar
    ataktos 19/09/2011 14:03:20

    τώρα που η τρόικα στο Βροτσλαβ του απέδωσε την .. απόλυση του ..πως θα ζήσουμε ..

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 19/09/2011 14:13:19

      χι χι χι
      Γι' αυτό σκούζει

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 19/09/2011 14:14:49

        +1000

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Orestios 19/09/2011 14:23:33

        ...και γι' αυτό τσούζει! (εκτός αν έχει καλόγερο στον κώλο)

        • ataktos avatar
          ataktos @ Χαλκιδέος 19/09/2011 14:43:57

          έχει .. έχει !!!

  15. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 19/09/2011 14:05:05

    Ο Βενιζέλος χθές ήταν καθαρή περίπτωση "επείγοντος ψυχιατρικού περιστατικού".

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/09/2011 14:11:22

      υπάρχει και ο Στεφανής ...

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/09/2011 19:22:32

      !!!!!!!!!!!!
      http://www.youtube.com/watch?v=iPQOjxekprs&feature=share

  16. Δόκ avatar
    Δόκ 19/09/2011 14:12:38

    Ρε παιδιά, άσχετο άλλα είδε κανείς τι βγάζει τώρα στο zougla radio ο τριανταφυλλόπουλος; Για πληρωμή και εξόφληση του ελληνικού χρέους με κάτι μετοχές; Είδε κανένας ;;; Ξέρει κανείς κάτι ;;;

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/09/2011 14:52:21

    Δες τώρα SA, πώς ταιριάζουν οι στίχοι τού...Ρουβά!!!(Αίμα δάκρυα κι ιδρώτας)
    '''Στρίμωξα τα δάκρυά μου
    μες στην πράσινη βαλίτσα
    μάζεψα και τον ιδρώτα
    με στυπόχαρτο''
    ...........
    ...........
    Κρίμα δεν κράτησε
    γρήγορα τέλειωσε
    γεια χαρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!''

  18. mixalios avatar
    mixalios 19/09/2011 14:57:21

    Απαγορεύεται το ομιλείν.

  19. eco avatar
    eco 19/09/2011 15:45:56

    Φταίει ο Χ''πετρής!!
    Ο πανικός του Βενιζέλου μπροστά στην εμφάνηση Σαμαρά διαψεύδει όλους τους δήθεν αναλυτές που με κόπο έβρισκαν ψεγάδια στην ομιλία Σαμαρά. Όσο και αν το παλέψατε παληκάρια ο Βενιζέλος δεν έμεινε ικανοποιημένος από την δουλειά σας, σας κατσάδιασε και είπε να αναλάβει μόνος του, αλλά...

  20. Απορία avatar
    Απορία 19/09/2011 16:39:02

    Ας έπαιζε ο Μέσι στα πετροχώραφα της Β' που έπαιζε το '70 ο Τσικιτζέλας και θα σου'λεγα αν έβγαζε μια χρονιά.

    Πάντως επιμένω ο Βαμβακούλας καλύτερος...

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2011 16:53:26

    Με προκαλείς (καλοπροαίρετα) και αλλάξαμε θέμα συζήτησης.
    Έχε υπόψη ότι ο μεγάλος παίκτης και στην άμμο να παίξει θα ξεχωρίσει.
    π.χ όταν ήρθε ο Βάσια (ένας είναι ο Βάσια) στο Ελλάντα το 1976, τα μισά γήπεδα της Α Εθνικής ήταν ξερά ξερότατα.
    Και όμως έλαμψε.
    Αν δεν κάνω λάθος, μόλις το 1981 είχαν όλα τα γήπεδα πλέον χορτάρι.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2011 17:07:50

    Η μάνα μου, μου είπε ότι τρόμαξε τόσο πολύ, που το πρωί περίμενε να δει τα τανκς στους δρόμους.
    Άκουγε λέει ερπύστριες όλο το βράδυ!
    Μάλλον τα σκουπιδιάρικα θα ήταν και μπερδεύτηκε.
    Είδατε πειθώ ο Μπένυ;

  23. JOHN avatar
    JOHN 19/09/2011 17:57:28

    Με¨διατασομεν και αποφασιζομεν¨δεν λυνονται προβληματα.Αντιθετα,πανω στα παλια συσωρευονται και νεα,το εχουμε ξαναζησει το σκηνικο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ JOHN 19/09/2011 23:47:15

      Κάποιον μου θυμίζει... ποιον άραγε;
      h__p://www.youtube.com/watch?v=fWuzaapQB4s