"Ποτάμι" Θεοδωράκη: Πάει πάσο ακόμα και η επιστήμη
14/03/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ποτάμι" Θεοδωράκη: Πάει πάσο ακόμα και η επιστήμη

Είναιι άξιο ... επιστημονικών αναλύσεων όταν ένας δημοσιογράφος του πιο βαθέως συστήματος εμφανίζεται αντισυστημικός και αμέσως παίρνει 13% από το εκλογικό σώμα.

Σε εξέλιξη βρίσκεται ένα οργανωμένο σχέδιο απογείωσης του Σταύρου Θεοδωράκη και αποδόμησης των κομμάτων της κυβέρνησης, δηλαδή της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Και καλά, στο ΠΑΣΟΚ είναι για γέλια και άλλωστε δεν μπορούν να αντιδράσουν. Όμως, στη Συγγρού κάτι πρέπει να κάνουν γιατί θα τους πάρει το ποτάμι, θα τους πάρει ο ποταμός.

Από τη μια βλέπουμε απίστευτες δημοσκοπήσεις κάποιου πανεπιστημίου το οποίος δίνει τον ΣΥΡΙΖΑ ... 5 μονάδες πάνω από τη ΝΔ η οποία... παλεύει με το Ποτάμι για τη δεύτερη θέση.

Κι από την άλλη, βλέπουμε ολόκληρο άρθρο στο Reuters το οποίο είναι λες κι έχει γραφτεί στα γραφεία του δημοσιογράφου, όχι βέβαια από τον ίδιο γιατί δεν τον... έχει τον γραπτό λόγο.

«Απροσδόκητη ισχυρή πολιτική υποστήριξη κερδίζει ένας δημοσιογράφος της τηλεόρασης, ο οποίος μετατρέπεται σε πολιτικό σταυροφόρο και υπόσχεται να ταρακουνήσει την ελληνική πολιτική σκηνή, στην πορεία προς τις ευρωπαϊκές εκλογές τον προσεχή Μάιο».

Με αυτό τον τρόπο το Reuters σκιαγραφεί το πορτρέτο του Σταύρου Θεοδωράκη και το πολιτικό του ρεύμα «Το Ποτάμι». «Τηλεοπτικός δημοσιογράφος που έγινε πολιτικός καβαλάει το αντικαθεστωτικό κύμα», αναφέρει χαρακτηριστικά το ρεπορτάζ των δημοσιογράφων. Όπως τονίζει, ο Σταύρος Θεοδωράκης ποντάρει στη δυσαρέσκεια των Ελλήνων για το πολιτικό κατεστημένο και απευθύνει κάλεσμα για ένα γνήσιο, νεολαιίστικο κίνημα που θα λύσει τα προβλήματα της χώρας και κερδίζει γρήγορα οπαδούς τόσο από την αριστερά, όσο και από τη δεξιά.

Είναι φοβερό και άξιο πολιτικών αναλύσεων αν ένας δημοσιογράφος του πιο βαθέως συστήματος εμφανίζεται αντισυστημικός και αμέσως παίρνει 13% από το εκλογικό σώμα. Αν είναι αληθινό εύρημα τότε πάμε πάσο κι εμείς και η επιστήμη. Οι Έλληνες θα πρέπει να είναι και με τη βούλα ο πιο τρελός λαός του κόσμου.

Επειδή όμως δεν πιστεύουμε ότι έχει τρελαθεί τελείως τότε είμαστε σίγουροι ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Και ο λάκκος αυτός λέγεται επικοινωνία την οποία την παίζουν καλά στα δάχτυλά τους εκεί στην... Κεντροαριστερά. Επικοινωνιολόγοι, δημοσιογράφοι και επιχειρηματίες έχουν πέσει πάνω μας για να μας πείσουν ότι ο Μπέμπε Γκρίλο της Ελλάδας θα σώσει τη χώρα.

Και καλά, να δεχθούμε ότι τα παλαιά κόμματα καταρρέουν. Από που κι ως που όμως αυτό το νέο που αναζητά ο κόσμος το βρίσκει στον Θεοδωράκη;

Ας ξυπνήσουν λοιπόν στη Συγγρού γιατί το φαίνεσθαι δυστυχώς κυριαρχεί στην τηλεοπτική και ιντερνετική δημοκρατία που ζούμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 14/03/2014 08:53:00

    καλά τώρα δουλευόμαστε και αναμεταξύ μας, τι κάνει και τι κάνει,, δε ξέρετε;ότι δε θα έπρεπε να κάνει,,

  2. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 14/03/2014 10:11:44

    -τελικά θα μάθουμε ποιος πληρώνει τον βαρκάρη του βόλγα;

  3. Aegean times avatar
    Aegean times 14/03/2014 10:17:12

    Ο Ελληνας τρελός δεν είναι αλλά ότι πάνε να τον τρελάνουν είναι σίγουρο. Και άντε να δεχτούμε ότι ο Θεοδωράκης έχει ένα ρεύμα στους νεώτερους και όσους ασχολούνται με το ίντερνετ και πήραν είδηση τα περί του νέου κόμματος, εκεί στην επαρχία ας πούμε οι αγρότες πότε πρόλαβαν να μάθουν για τον κυρ σταύρο? Μήπως τον ήξεραν από παλιά ή μήπως άλλη δουλειά δεν είχαν να βλέπουν τις μεταμεσονύκτες χαζοεκπομπές του? Αστεία πράγματα θα πει κανείς, και όμως κάποιοι που με τίποτα δεν θέλουν να τελειώσει το φαγοπότι της μεταπολίτευσης έβαλαν μπροστάρη τον σταυρούλη για να μπορούν είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο να συνεχίσουν να ελέγχουν τα πράγματα στην Ελλάδα. Κατά βάθος μισούν την ΝΔ και την δεξιά, είναι εμπόδιο στα σχέδια τους γιατί δεν θέλουν τίποτα ξεκάθαρο και τίποτα συμπαγές, μονό τα θολά ποτάμια τους ελκύουν. Ποιός θα σπάσει το απόστημα για να τελειώνουμε?

  4. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 14/03/2014 10:39:13

    Αν δεν έχουν αντιληφθεί τα κομματικά επιτελεία ότι το ποτάμι θα "σαρώσει" στις ευρωεκλογές, τότε δικαιολογημένα θα τους πάρει ο ποταμός. Τρόπος αντιμετώπισης δεν υπάρχει..Οσο αρχίζουν όλοι να μιλάνε για το ότι δε υπάρχει σχέδιο, ολοκληρωμένη πολιτική πρόταση και λύση τόσο φουσκώνουν τα νερά του ποταμιού. Ουσιαστικά αυτό που μένει να υπολογιστεί είναι που θα σταματήσει το ανοδικό ποσοστό για το ποτάμι. Το ότι δημάρ και ψεκαμμένοι , οικολόγοι κλπ θα συντριβούν είναι δεδομένο. Χρυσή αυγή και ΚΚΕ θα σταθεροποιηθούν σε κάποιο αξιοπρεπές ποσοστό, το κκε θα ανεβεί, ο σύριζα θα είναι απελπιστικά μόνος ,κάτω από τις προσδοκίες του ακόμη και αν είναι πρώτος...Μια πύρειος νίκη που θα σημάνει την αναγκαστική έναρξη αλλαγών και στον σίριζα αν δεν θέλουν να τους πάρει μετά το φουσκωμένο πια ποτάμι. Ελιές και ελαιόδενδρα θα διασωθούν μεν αλλά δεν μπορούν να παραμείνουν με τις γνωστές ασώματες κεφαλές των αιωνίων πολιτικών. Ο κόσμος διψάει για αίμα δεινοσαύρων. Ολοι μοιάζουν με δεινόσαυρους και αφού δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάτι καινούργιο ,και πως ήταν δυνατόν, οι κεντροαριστεροί, το έφτιαξε ο Θεοδωράκης. Πρόσκαιρο? ναι. Χωρίς πολιτική θέση? Ναι. Χωρίς σαφές σχέδιο? Ναι. Κανέναν όμως δεν ενδιαφέρουν αυτά πιά.Ξέρουν όλοι ότι όλα είναι θεατρικά και ούτε λεφτά υπάρχουν, ούτε ευρόδενδρα ούτε μασίστες να σκίσουν την μέρκελ στα δύο. Αντε το πολύ να σκιστεί κανένα καλσόν όταν ανεβαίνουν στα κάγκελα μερικές πασιονάρες. Μετά τις ευροεκλογές θα έχουμε τις όποιες αλλαγές στο πολιτικό σκηνικό.

    • John avatar
      John @ ορεσείβιος 14/03/2014 12:15:48

      Πολύ σωστή η ανάλυσή σου φίλε Ορεσείβιε. Ο Θωδωράκης δεν αποκλείεται να αναδειχτεί στον ρυθμιστικό παράγοντα για το αν θα γίνει Πρωθυπουργός ο Τσίπρας ή αν δεν καταποντιστεί, ο Σαμαράς. Το να το παίξει ο Θωδωράκης Τσέ Γκεβάρα αποκλείεται . Αν του βγαίνουν τα κουκιά θα πάει με το Σαμαρά. Αν όχι, τότε με τον Τσίπρα. Ούτως ή άλλως μετα τις εκλογές αυτη τη φορά η πολιτική της Ελλάδας θα είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Κούρεμα χρέους και ρήτρα ανάπτυξης ή δραχμή ανεξάρτητα ποιός θα είναι Πρωθυπουργός. Η τρίτη λύση, ήτοι πούλημα των Ελλήνων σαν σκλάβων στους Γερμανούς δεν έχει ελπίδες πολλών ημερών, διότι άρχισαν οι πλειστηριασμοί και έρχονται τα νέα εκκαθαριστικά και θα καταλάβουν και τα βόδια πλέον και όχι μόνο τα πρόβατα τι εστί βερίκοκο που λέει και ο Άδωνις ο οποίος συνεχίζει να τρώει καλά...

  5. ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ avatar
    ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ 14/03/2014 11:50:36

    Κακλαμάνης,Πολύδωρας,Παυλόπουλος,και λοιπές δυνάμεις υποστηρίζουν με την παρουσία τους το ποτάμι. Ειδικά ο Παπθανασίου των... ΕΛΠΕ (ου Παπαθανασίου ρε,που έγραφε στην χαρτοπετσέτα το έλειμμα ,ου Παπαθανασίουυυυ!!!) ήταν ότι καλύτερο.Δεν βλέπετε γύρω σας ότι θέλετε να παίξει η Νέα Δημοκρατία νέο ρόλο με ξεπερασμένους ηθοποιούς! Ο Θεοδωράκης είναι το νέο μπροστά από τον κόσμο που το ψάχνει.Καλό κολύμπι! Ήλθε η ώρα να δούμε πόσοι κολυμπούν και πόσοι θα πνιγούν. Όχι να στηριζόμαστε μόνο στην αδυναμία των άλλων!

    • Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος avatar
      Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος @ ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ 14/03/2014 12:08:08

      Το Μπομπολοπιόνι, δεν είναι το ...καινούργιο. Είναι το απόλυτο τίποτε που προσπαθεί να χωρέσει τα πάντα. Τόσο εμφανέστατα απλοϊκό, που απευθυνόμενο σε αφελές κοινό, μπορεί να ...παρασύρει τους πάντες στον οχετό όμως. Ποτέ στον άγριο ωκεανό. Η ουσιαστική ...μάχη, δίνεται εντός των εγκεφάλων των πολιτών. Το ποιοί και πόσοι απ΄ το πολιτικό σύστημα θα καταφέρουν να ...κολυμπήσουν ή θα πνιγούν, δεν εξαρτάται απ΄τη ....δυναμική του Σταυροπόταμου, αλλά από τη χρόνια ανεγκεφαλίτιδα που μαστίζει το σώμα των Ελλήνων ψηφοφόρων... Για να δούμε, τι μάθανε απ΄τα οδυνηρά παθήματά τους λοιπόν;

  6. Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος avatar
    Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος 14/03/2014 11:52:15

    Τη στιγμή που το 41% εμφανίζεται ...απρόθυμο να δηλώσει τι θα ψηφίσει, οι έτσι κι αλλιώς κατασκευασμένες και αφερέγγυες παρουσιάσεις των δημοσκόπων, δεν καταντούν αστειότητες; Να΄χαμε να λέγαμε, χάνους να ψαρεύαμε. Γιατί να σπαταλάμε το χρόνο μας σε παρακινδυνευμένες αναλύσεις; Αν τώρα ένα μεγάλο μέρος του δεινοπαθούντος Ελληνικού λαού εναποθέσει τελικά τις ελπίδες του στον επίλεκτο των Μπομπολοψυχάρηδων για να γυρίσει αυτός τη σελίδα και να ...δώσει λύσεις στα τραγικά προβλήματα μη δεσμευόμενος, μη αποκαλύπτοντας τις προθέσεις και μην υποδηλώνοντας καν το στίγμα του, τότε ''αποθανέτω η ψυχή μας μετά των αλλοφύλων''! Δεν υπάρχει σωτηρία... Ας περιμένουμε όμως την εξέλιξη των γεγονότων. Ας μην τσιμπάμε τόσο εύπιστα το δόλωμα που εντέχνως μας πετούν, ώστε να διαμορφώσουν το κλίμα της αρεσκείας τους.

  7. Torn avatar
    Torn 14/03/2014 12:42:29

    Δύο οι λόγοι του εμφανιζόμενου ποσοστού του ποταμιού: 1) Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, η πλειοψηφία του κόσμου και ιδιαίτερα η συντριπτική πλειοψηφία της νεολαίας έχει βαρεθεί για να μην πω σιχαθεί τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς και πρόσωπα. Όλοι αυτοί ψάχνουν απελπισμένα αποκούμπι. Ο φωτογενής και προβεβλημένος κος Θεοδωράκης, έστω και ευκαιριακά τους το προσφέρει. 2) Ως γνήσιο παιδί του συστήματος, ο κος Θεοδωράκης λαμβάνει την δημοσκοπική αβάντα που του χρειάζεται για να ξεκινήσει. Αν αυτό αρκεί για τον τεχνητό σχηματισμό ρεύματος θα φανεί. Αν το ρεύμα προσωρινά γεμίσει νερό αλλά στη συνέχεια ξεραθεί, επίσης θα φανεί...

  8. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 14/03/2014 12:59:51

    Απίστευτο ότι το ποτάμι παίρνει τέτοια ποσοστά σε δημοσκοπήσεις. Αμφισβητώ ότι αυτά θα αποτυπωθούν και στις εκλογές. Ωστόσο, είναι μία ένδειξη για το πόσο ρευστό είναι το πολιτικό σκηνικό. Μπορεί να δούμε και κόμμα βασιλοφρώνων στο 7%, μπορεί να δούμε οτιδήποτε.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Άπαντα Επιστάμενος 14/03/2014 13:32:19

      Πράγματι...μπορούμε να δούμε οτιδήποτε...συνεπώς;...πετάξτε το!

  9. riot avatar
    riot 14/03/2014 13:36:30

    Η ΝΔ πρέπει να βάλει ανθρώπους στην TV και να αναδείκει επικοινωνιακά το υπόβαθρο το στελεχών του ποταμιού. 20 χρόνια στα payroll του Mega δεν σε κάνει ανεξάρτητο.

  10. AnonymouS avatar
    AnonymouS 14/03/2014 14:52:44

    Το "καποιο πανεπιστημιο" ειναι το Πανεπιστημιο Μακεδονιας,και τετοιου ειδους απαξιωτικη αναφορα σε ενα ανωτατο εκπαιδευτικο ιδρυμα σιγουρα δεν αποτελει πειστικο λογικο επιχειρημα εναντιον των ευρηματων ή της μεθοδολογιας της δημοσκοπησης.

  11. ΄Εφη avatar
    ΄Εφη 14/03/2014 16:59:06

    Ολοκαίνουργιο κόμμα, αριστερονεοφιλελέυθερο! Αυτό δε το΄χουμε ξαναδεί. Με ασαφείς θέσεις για όλα.

  12. ApoTel avatar
    ApoTel 14/03/2014 17:03:04

    Γιαυτό του έπλεκε το εγκώμιο του Θοδωράκη ο Ντινόπουλος στην Τσαπανίδου σήμερα; Μήπως μερικοί στην Συγγρού δεν έχουν ακούσει την παροιμία "Οποίος σκάβει τον λάκκο του αλλουνού πέφτει ο ίδιος μέσα

    • riot avatar
      riot @ ApoTel 14/03/2014 18:40:47

      Οι θέσεις του ποταμιού είναι πιο κοντά στη ΝΔ από ότι στο ΣΥΡΙΖΑ. Συνεπώς δεν θα είναι δύσκολο πρώην Νεοδημοκράτες να το ψηφίσουν όσο είναι να ψηφίσουν τον ΣΥΡΙΖΑ.

      • ΑΛΕΚΟΣ avatar
        ΑΛΕΚΟΣ @ riot 14/03/2014 19:04:43

        Και θα είναι ακόμα πιο εύκολο οι Νεοδημοκράτες που έφυγαν απογοητευμένοι απ' τη ΝΔ επειδή συγκαλύπτει τα λαμόγια, να πάνε στο Ποτάμι αντι στη Χ.Α.

  13. georgios georgiou avatar
    georgios georgiou 14/03/2014 18:14:55

    Mεχρι το Μαιο το ποταμι θα εχει στερεψει.. Το μεσογειακο κλιμα δεν ευνοει τα ποταμια τους θερμους μηνες..

    • riot avatar
      riot @ georgios georgiou 14/03/2014 21:06:34

      Αν δεν αναδειχθεί και επικοινωνιακά ότι είναι πιο συστημικό και από τους συστημικούς, μην είσαι τόσο σίγουρος...

  14. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 14/03/2014 20:27:29

    Μήπως το ποτάμι τελικά είναι η εκσυγχρονισμένη εκδοχή του Λάος; ...και τα δύο με αρχηγούς δημοσιογράφους, και τα δύο να πρεσβεύουν την κοινή λογική, και τα δύο να ψαλιδίζουν ψήφους κυρίως από τη νδ και μετά από τα άλλα κόμματα.... Αλλάζουν οι καιροί, αλλάζουν οι γενιές στην πολιτική, να μην αλλάξει κι ο λαγός;;;

    • gikon avatar
      gikon @ μελιτίνη 14/03/2014 21:56:25

      1.- Ακαλαίσθητος, εξυπνάκιας, καιροσκόπος, κωλοτούμπας, αντιπασοκοκάπηλος. 2.- Απολιτίκ πολιτικός, έχων αριστερή ματιά της δεξιάς θεώρησης, αντισυστημικός συστημιστής, ερανιστής προεκλογικών εξαγγελιών διαφόρων κομμάτων. Επιλέγεις ομάδα χαρακτηρισμών και την αντιστοιχίζεις με καθέναν από τους δύο δημοσιογράφους.

    • ΑΛΕΚΟΣ avatar
      ΑΛΕΚΟΣ @ μελιτίνη 15/03/2014 09:45:08

      Πολύ σωστή παρατήρηση αγαπητή Μελιτίνη. Αν ο Σαμαράς δεν είχε "απορροφήσει" το ΛΑΟΣ δεν θα υπήρχε Χ.Α. σήμερα. Και κατα συνέπεια ούτε ποτάμι. Οι δυσαρεστημένοι της ΝΔ θα ήταν στο ΛΑΟΣ και δεν θα έψαχναν αλλού στέγη...

  15. ηλιας παπαδοπουλος avatar
    ηλιας παπαδοπουλος 14/03/2014 21:39:24

    Με "Ποτάμια" και με ¨Ελιές" οι Πασόκοι είναι εδώ! Τα ποσοστά που του δίνουν είναι το σύνθημα για να βγούν απο τις κρυψώνες τους. Ο ΣΥΡΙΖΑ έπεξε τον ρόλο του,κράτησε για λίγο στην αγκαλιά του κάποιους "κυνηγημένους" και τους "παρηγόρησε". Τώρα μπορούν να επιστρέψουν στο "σπίτι" ικανοποιημένοι και ανανεωμένοι για να κυβερνήσουν για καμιά εικοσαετία.

  16. ΚΩΣΤΑΣ Χ. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Χ. 14/03/2014 22:03:43

    Ειτε ποταμι το πουν ,ειτε ρυακι το πουν, Ο ανεργος ,ο απολυμενος,ο χρεοκοπημενος νοικοκυρης ,ΑΥΤΟΣ που στην ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ φορτωσαν τις αμαρτιες τους τα λαμογια !της πολιτικης! ψαχνει να βρει απελπισμενα διεξοδο ! ο κοσμος πειναει! κυριολεκτικα και μεταφορικα! και η πεινα συναγωνιστες ειναι κακος συμβουλος!

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/03/2014 22:20:21

    Αντί σχολίου, κάποιος πρέπει να πεί στους κάθε λογής "κομματικούς", την παλιά ιστορία για τα τραπέζια, τις μασέλες, τους πολυμήχανους, τους φιγουρατζήδες, τα σκουπίδια τους - και πώς μας έχουνε τρελάνει. Ναι ! Όλα μοιάζουν μαγικά: Είναι νύχτα και τ’ αστέρια μάτια σαν ορχήστρα μας κοιτάνε
    και όλα μας τα χρόνια σαν πληγές από μαστίγιο πονάνε
    είδα ανθρώπους σε τραπέζια να τρώνε με δεκαοχτώ μασέλες
    μα είδα και στην Αθήνα τους Ευρωπαίους να φοράνε φουστανέλες
    Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά και διαρκώς αμερικανικά

    Και το ψέμα σαν τιμάριθμος ψηλώνει μα το αυτί σου κατεργάρη δεν ιδρώνει
    Να μην ξέρεις πού να δώσεις τη φωνή σου
    να παρακαλάς προσκυνητής για τη ζωή σου
    ο πολυμήχανος αστός όλο φιγούρα
    η δουλειά σου να `ναι πάντοτε χασούρα
    Τίγκα με σκουπίδια ο αιώνας κι όλο μπαινοβγαίνει ο χειμώνας
    Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά και προπαντός αμερικανικά

    Χωρίς αισθήματα και προγραμματισμούς
    με τα κόλπα τους εγεμίσαμε τρελούς
    αχ πού σε πονά και πού σε πιάνει
    ευτυχώς που ο κόσμος δεν τα χάνει
    Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά και προπαντός αμερικανικά (ο Μαρκόπουλος το έλεγε από το 1978 - όταν άρχιζαν ν' ανθίζουν τα κολοκύθια) Τώρα κάποιος πρέπει να τους γκαμ*σει το τσέρατο, που λέει ο φίλος μου ο Χλέμπουρας ("Ρόμ από το Ρέθυμνο", έτσι αυτοσυστήνεται). Άν είναι να περιλάβει τους ανίκανους 35 χρόνων και να τους κουτουπώσει το τσέρατο ο κυρ Σταύρος, γένοιτο - και μαγκιά του. Δικαίως θα πάρει τον τίτλο του Τσουτσουλομύτη, και αυτή η κολώνια άς κρατήσει χρόνια. Αρκετά πιά, τόσο στραβά ξύλα δεν ισιώνουν ουτε με οδοστρωτήρα.