#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Πάρε τα λεφτά και τρέχα”



“Πάρε τα λεφτά και τρέχα”. Αυτό είναι το μήνυμα που στέλνουν τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος για τις καταθέσεις τον Ιούλιο οι οποίες μειώθηκαν κατά 4,3 δισ. ευρώ, στα 212,3δισ. Ευρώ. Νοικοκυριά και επιχειρήσεις γυρίζουν την πλάτη στις τράπεζες επειδή αδυνατούν να μαζέψουν χρήματα για αποταμίευση. Μάλιστα, από την αρχή του έτους το σύνολο των καταθέσεων έχει μειωθεί κατά 26 δισ. ευρώ ή κατά 11%.

Όσον αφορά στις καταθέσεις των νοικοκυριών τον Ιούλιο συγκρατήθηκαν οι εκροές με αποτέλεσμα το υπόλοιπο τους να μειωθεί κατά 1,14 δισ. ευρώ στα 177,8 δισ. ευρώ από 179,05 δισ. ευρώ που ήταν στο τέλος Ιουνίου.
Από το τέλος Δεκεμβρίου όμως τα νοικοκυριά έχουν αποσύρει από τις τράπεζες περίπου 19 δισ. ευρώ. Που τα πήγαν; Οι έχοντες στο Λιχτενστάιν, την Ελβετία, το Λουξεμβούργο και την Κύπρο. Εκείνοι που έχουν μικρό κομπόδεμα είτε τα σπαταλούν για να τα βγάλουν πέρα, είτε τα έχουν... στο σεντούκι φοβούμενοι οικονομικό κραχ.
Συνολικά, οι συνολικές καταθέσεις διαμορφώθηκαν στα 247,6 δισ. ευρώ, μειωμένες κατά 2,5% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα και κατά 10,3% σε ετήσια βάση. Οι εκροές επιταχύνθηκαν στα 6,5 δισ. τον Ιούλιο από 4,4 δισ. τον Ιούνιο και 1,9 δισ. το Μάιο, με το συνολικό μέγεθος να προσδιορίζεται στα 31,3 δισ. ευρώ μέχρι στιγμής στο έτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/09/2010 09:53:51

    Για τα υπόλοιπα πλην του πρώτου που αναφέρεις, τα θεωρώ άκρως προβοκατόρικα και δεν τα σχολιάζω. Για το πρώτο όμως, δώσε πρώτα ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ την απάντηση: μέσα στη δεδομένη περιρρέουσα ατμόσφαιρα του "χρεωκοπούμε σήμερα-αύριο" στην οποία μας έχει ρίξει η τυφλή υπακοή στις "αγορές" των νεοφιλελεύθερων φωστήρων που μας κυβερνούν, ΕΣΥ θα άφηνες τις γλίσχρες οικονομίες ΣΟΥ, που τις έχεις για μια ώρα ανάγκης (αρρώστια κ.λπ) σε ελληνική τράπεζα μόνο και μόνο για να... στηρίξεις την εθνική οικονομία;

    Μη μου δώσεις την απάντηση, γιατί μάλλον τη γνωρίζω. Προφανώς δεν θα τα άφηνες, κι αν τα άφηνες θα το έκανες για άλλους λόγους και σίγουρα όχι για να διασώσεις το Σάλλα, το Λάτση και τον Κωστόπουλο.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Αυριανιστής 07/09/2010 10:41:25

      τα εχεις βαλει στο μαξιλαρι ε?....και μολις φαληρει η εθνικη τραπεζα ,να δεις τι θα αγοραζεις με αυτά

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Αυριανιστής 07/09/2010 10:43:47

      επισης: δεν παμε στρατο γιατι ειμαστε στο ΝΑΤΟ και εξυπηρετουμε τις αναγκες των αμερικανων

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 07/09/2010 10:22:19

    Ειναι ακρως ενδιαφερον και ανησυχητικο ταυτοχρονα το σημερινο αρθρο του "Κουρδιστου Πορτοκαλιου", ΠΟΥ ΟΜΙΛΕΙ για αγορες κατοικιων των Πολιτικων μας φωστηρων στο εξωτερικο και το γεγονος οτι για εκει ολη η υποδομη ειναι προετοιμασμενη (κολεγια τεκνων, καταθεσεις,φυλαξη κοκ)...Αν οντως ισχυει, τοτε τα πραγματα δεν ειναι απλως δυσκολα.Ειναι μη αναστρεψιμα, και ο θεος να βαλει το χερι του.

    • Misha avatar
      Misha @ ΧΡΗΣΤΟΣ 07/09/2010 10:28:11

      Η «χρεωκοπία» με τη μια ή τη άλλη μορφή είναι αναπόφευκτη.
      Δε βγαίνουν αλλιώς τα νουμερα, δεν μπορεί να σταθεί αλλιώς ο τόπος.
      Το ανησυχητικό είναι πως,επειδή δεν είμαστε Λουξεμβούργο ή Αργεντινή, το διαφαινόμενο μπάχαλο θα δώσει δουλειά σε πολλούς προβοκάτορες στα βόρεια και ανατολικά σύνορα μας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 07/09/2010 12:04:02

      Μην παίζετε το παιχνίδι τους. Δεν λέω ότι είναι όλα ρόδινα, αλλά ας μην αναπαράγουμε μόνοι μας τον πανικό που θα φέρει, χωρίς να χρειαστεί να κουνήσει το δαχτυλάκι της η τρόικα, την εξαθλίωση που τόσο επιθυμούν και εύχονται για να γίνει στη συνέχεια η μεγαλύτερη αναδιανομή πλούτου που είδε ποτέ αυτός ο τόπος. Το Χρηματιστήριο θα μοιάζει παρανυχίδα μπροστά σε αυτά που θα ακολουθήσουν.

      Προς το παρόν κρατήστε μία κουβέντα: Η Ελλάς προώρισται να ζήση, και θα ζήση!

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 07/09/2010 12:16:00

        Πανικός, φίλε Επώνυμε, είναι ο δήθεν μονόδρομος της τρόικας και η καταστροφολογία για την «εποχή των παγετωνων» που δήθεν θα επακολουθήσει, αν τολμήσουμε και αρνηθούμε να αναγνωρίσουμε το επαχθές χρέος προς τους τοκογλύφους.
        Ο πανικός σε ένα τετοιο ενδεχόμενο γεννιέται στα μυαλά των τροϊκανων και προσπαθούν να μας τον μεταδώσουν, λες κι έχουμε τα ίδια συμφέροντα!

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 07/09/2010 10:27:00

    ΑΚΟΜΑ απαντάς στο "παπαδοπαίδι"?

    Είναι απ'τις μεγαλύτερες τρολλάντζες του αντι...
    Μην το ταΐζεις το ρημάδι...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ (A)θανάσης 07/09/2010 10:50:28

      Α, ναι; Δεν το είχα προσέξει, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση.

  4. sempreviva avatar
    sempreviva 07/09/2010 10:33:28

    καλα ενταξει τα αντανακλαστικα απο τα 'κομμαντα' τα ειδαμε και
    πριν μηνες

    το εμπεδωσαμε δεν χρειαζετε

    για την εθνικη μας ασφαλεια

    βεβαιως βεβαιως

    ...

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 07/09/2010 10:34:21

    κειμενάκια για τις δημοτικές σας έχουν μοιράσει παπαδοπαίδι η ακόμα δεν έχετε γραμμλη για το τί θα γράφετε στα blogs;

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Ευθύμης 07/09/2010 10:42:17

      ειμαι ον-λαιν με την ιπποκρατους και μου στελνουν ατακες

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 07/09/2010 11:14:16

    φέρε μας πίσω τον τιραμόλα, είσαι πολύ λίγος γιαυτή τη δουλειά

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 07/09/2010 11:14:53

      παπαδοπαίδι...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δρόμος 07/09/2010 11:16:59

      Ναι, έχεις δίκιο, σήμερα ειδικά είναι ηχηρή η απουσία του τιραμόλα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω πώς θα σχολίαζε την υφυπουργοποίηση της Αποστολάκη και της Νταλάρα.

      Τιραμόλα, μ' ακούς; Γύρνα πίσω, έχουμε κατααντήσει τζάνκια!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 07/09/2010 11:24:39

        Η Νταλάρα θα έχει αρμοδιότητα την εργασιακή τακτοποίηση των λαθρομεταναστών και των όψιμων ελλήνων.
        Επελέγη γιατί το προφίλ της είναι αθόρυβο, συγκριτικα με τη θορυβώδη κα ΑλΣαλεχ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 07/09/2010 11:41:42

        Έχει και επιρροές από τον άντρα της επ' αυτού. "Τούρκος εγώ κι εσύ Ρωμιός" δεν τραγουδούσε;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 07/09/2010 11:55:10

        Αυτό ονομάζεται αντιμετάθεση προσωπικότητας.
        Είναι εγγυημένη μέθοδος πρόκλησης ηλεκτρικού αλλά και συνειδησιακού βραχυκυκλώματος.

  7. Makis avatar
    Makis 07/09/2010 11:27:07

    Προσωπικά ΔΕΝ γνωρίζω ΕΝΑΝ άνθρωπο που να μην έχει μετακινήσει τα λεφτά του (κυρίως) στην Κύπρο. Η Κύπρος μάλιστα προσφέρει και τις απλούστερες διαδικασίες. Ο κόσμος ψηφίζει πλέον με τα εμβάσματα του!! Αλλά φυσικά οι μνημονιούχοι τα γράφουν αυτά στα παλιά τους τα παπούτσια. Ας είναι καλά οι λογαριασμοί τους στην Ελβετία (κυρίως) μέσω ενός ατύπου "συνδέσμου αλληλοϋποστήριξης" με τους "παλιούς" να δείχνουν στους "νέους" πως να μεταφέρουν τις μίζες και τα κλεμμένα σε ασφαλείς στεγανές "λύσεις" τύπου UBS. Βλέπω συνέχεια όνειρα στα οποία ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ της κυβέρνησης των μνημονιούχων εμφανίζονται σε ειδικό δικαστήριο φορώντας ριγέ φόρμες και χειροπέδες.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Makis 07/09/2010 12:23:29

      "Βλέπω συνέχεια όνειρα στα οποία ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ της κυβέρνησης των μνημονιούχων εμφανίζονται σε ειδικό δικαστήριο φορώντας ριγέ φόρμες και χειροπέδες."

      Τότε πρέπει να κάνεις γλυκό ύπνο φίλε μου...πρόσθεσε στην εικόνα και τις σιδερένεις μπάλες των αδερφών Ντάλτον.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Makis 07/09/2010 12:26:22

      Δεν κατάλαβες. Οι μνημονιούχοι δεν τα γράφουν αυτά στα παλιά τους τα παπούτσια. Είναι ο στόχος τους. Να καταρρεύσουν οι ελληνικές τράπεζες για να έρθουν αυτοί μετά να ξεκοκαλίσουν την πλούσια πίτα της ελληνικής αγοράς ως "σωτήρες" αγοράζοντας τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί.

      Το σχέδιο είναι κατά βάση απλό και η "Νέα Τάξη" το έχει εφαρμόσει πολλές φορές στο παρελθόν. Καμιά φορά και με πολέμους (βλ. Ιράκ). Αλλά στη δική μας περιπτωση είχαν το ΓΑΠ και τα κατάφεραν έτσι, πιο απλά και χωρίς να χρειαστεί να κάνουν πολλά.

  8. tiramola avatar
    tiramola 07/09/2010 13:40:41

    Ο πρωθυπουργός της χώρας μας λέει ότι έχει στόχο τη σωτηρία της.
    Καταρχήν το πρώτο που θα πρέπει να διευκρινήσουμε είναι αν η χώρα έχει πρόβλημα.Νομίζω ότι κανένας δεν το αμφισβητεί.
    Άρα η "διαφωνία" αριστερών και δεξιών είναι ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να λυθεί το πρόβλημα.
    Διαβάζω διάφορα από τους "αντιφρονούντες"...
    Αλλιώς πχ φαντάζεται τη σωτηρία ο Επώνυμος και αλλιώς ο Μίσα.
    Στην περίπτωση του Μίσα θα σχολιάσω ότι οι αντισυστημικές λύσεις που προτείνει δεν έχουν καμία σχέση με το πως φαντάζεται η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών το μέλλον της αφού ούτε έτοιμοι να κάνουν υπέρβαση είναι, ούτε να μείνουν απλήρωτοι για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι οι προλετάριοι να καταλάβουν τα ανάκτορα...
    Για την περίπτωση του Επώνυμου θα έλεγα ότι υιοθετεί πλήρως τις προτάσεις Σαμαρά εμφανίζοντας δήθεν ένα άλλο μείγμα πολιτικής που επί της ουσίας δεν έχει καμία διαφορά από το ήδη από την κυβέρνηση εφαρμοζόμενο εκτός και αν τον ικανοποιεί η πρόταση εκποίησης της δημόσιας περιουσίας κάτι το οποίο αναπόφευκτα θα οδηγηθεί και η κυβέρνηση κατά την ταπεινή μου γνώμη.
    Ενώ λοιπόν αμφότεροι γνωρίζουν την κενότητα του αντιπολιτευικού τους οίστρου κάνουν τώρα αγώνα υποτίθεται ενάντια στο μνημόνιο.
    Πότε η χώρα ήταν πραγματικά ανεξάρτητη αφού η μοναδική διαφορά του πριν με το τώρα είναι η δανειδότηση αλλά με υψηλότερο επιτόκιο?
    Χθες το βράδυ οι ανεξάρτητες υποψηφιότητες Μπουτάρη και Καμίνη επί της ουσίας παραδέχτηκαν ότι το μνημόνιο είναι "αναγκαίο κακό".
    Ο δε κύριος Κικίλιας αφού δήλωσε ότι ο Καλλικράτης είναι προς τη σωστή κατεύθυνση δικαιολογώντας φυσιολογικά την κάθοδό του στις εκλογές, εμμέσως πλην σαφώς συμφώνησε ότι αν εκλεγεί θα συμμορφωθεί προς τας υποδείξεις της κεντρικής κυβέρνησης την ίδια ώρα που η μάχη στις αυτοδιοικητικές εκλογές από το κόμμα που τον υποστηρίζει έχει ανακυρηχθεί σε μάχη κατά του μνημονίου...
    Εν ολίγεις έχουμε να κάνουμε με έναν θιάσο όπου οι πρωταγωνιστές βλέπουν σαν "αναγκαίο κακό" κάτι με το οποίο διαφωνούν αγωνιζόμενοι δήθεν εναντίον του χωρίς όμως να λένε ΟΧΙ στην χρηματοδότηση.
    Ασχέτως λοιπόν αν κάποιος διαφωνεί η όχι με τον Παπανδρέου με την πολιτική που εφαρμόζει και τον δρόμο που επέλεξε κανένας δεν μπορεί να τον χαρακτηρίσει ηθοποιό.
    Επί της ουσίας όταν είσαι ένα βήμα πρίν τη λεπτή κόκκινη γραμμή που θα σου δώσει την καρέκλα της εξουσίας ανακαλύπτεις ότι πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού στην οποία συμπεριλαμβάνονται και ανέντιμοι συμβιβασμοί.
    Και αυτό ισχύει για όλους, υποψήφιους πρωθυπουργούς, περιφεριάρχες, δημάρχους και δημοτικού συμβούλους.
    Το τελευταίο που διάβασα και μου άρεσε είναι "αν κάποιοι σήμερα πρέπει να εμφανίζονται υπερκομματικοί, αυτοί είναι οι πολίτες και όχι οι υποψήφιοι"
    Και κάτι άλλο...
    Καθημερινά αποκαλύπτονται σκαστές περιπτώσεις φοροδιαφυγής όπως στην περίπτωση του ποδοσφαιρικού μάνατζερ(26 εκατ. ευρώπουλα αδήλωτα).
    Η προηγούμενη κυβέρνηση υπήρχε?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 07/09/2010 14:54:55

      θενκς φάκτορ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tiramola 07/09/2010 14:59:17

      Αν σε κάτι είναι "μανούλες" οι τωρινοί, είναι στην επικοινωνιακή απάτη. Το ΣΔΟΕ και η ΥΠΕΕ έπιαναν καθημερινά πολλές ιστορίες πολλών εκατομμυρίων. Αλλά τούτοι εδώ τα διαφημίζουν και νομίζει ο δύστυχος ο τιραμόλα ότι "τώρα άρχισε η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής". Άλλο παράδειγμα: Το πόση εξαγγελία μέτρων έχω ακούσει από τις 5 Οκτωβρίου και μετά που ίσχυαν ήδη, δεν λέγεται. Τέλος πάντων, αν φτάνεις σε σημείο να θεωρείς "ανεξάρτητες" υποψηφιότητες τους Καμίνη και Μπουτάρη, τότε η περίπτωσή σου είναι πολύ σοβαρή και κακώς δεν το έχεις κοιτάξει. Τα άλλα τα έχουμε απαντήσει προ πολλού και επανειλημμένα. Χαιρετισμούς στον Καρχιμάκη, το νέο σου γραμματέα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 07/09/2010 15:09:46

        Αυτοί δεν εμφανίζονται σαν υπερκομματικοί?
        Εγώ τους θεωρώ?
        ...
        Δηλαδή θέλεις να πιστέψω ότι η προηγούμενη κυβέρνηση κτύπησε αλύπητα την φοροδιαφυγή αλλά δεν το έλεγε?

        Άποψή μου είναι ότι ο δικομματισμός θα εμφανίσει μεγάλη πτώση αλλά...
        Η τραγική εικόνα που θα εμφανίσει το κόμμα σου στις εκλογές του Νοεμβρίου θα είναι η καλύτερη απάντηση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 07/09/2010 15:19:20

        Πασοκάραααα. Πώς λέμε "Ολυμπιακάρααααα", "Παναθηναϊκάραααα" κλπ.

        Ευτυχώς που δεν σκέφτεσαι οπαδικά.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 07/09/2010 15:22:47

        Πάντως εγώ Τατούλη δεν θα ψηφίσω σε αντίθεση με σένα που θα το ρίξεις δαγκωτό Ψωμιάδη και Γκιουλέκα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 07/09/2010 15:26:40

        Άστο και δεν το σώζεις. Κλίμα πας να φτιάξεις και να μας το παίξεις αντικειμενικός. Τώρα θα σε μάθουμε;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 07/09/2010 15:29:57

        Καθημερινά τους έπιαναν αλλά μετά το μπαξίσι τους άφηναν.Κλασσικοί πασόκοι και οι δικοί σου δηλαδή Επώνυμε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 07/09/2010 16:29:42

        Ενώ τώρα νομίζεις ότι θα τους κρατήσουνε. Βρε δεν κατάλαβες τι γίνεται τώρα;

        Τίποτε απολύτως δεν άλλαξε. Αυτό το φαύλο καθεστώς υπάρχει από το 1997 και μετά, δεν άλλαξε επί Καραμανλή, δεν άλλαξε ούτε τώρα. Το "κλείσιμο" της υπόθεσης εξακολουθεί να επιφέρει απαλλαγή από κάθε ποινική ευθύνη. Συνεπώς, το "μπαξίσι" ζει και βασιλεύει.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 07/09/2010 16:59:25

        Εγώ να καταλάβω? λολ

        Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν υμνώ κανέναν από τους δυο κλέφτες εν αντιθέση με εσένα και τον τιραμόλα...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 07/09/2010 17:11:08

        gpr: εσύ αναφέρεις τον Καζάκη συχνά πυκνά;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 07/09/2010 19:40:47

        τον έχω αναφέρει μερικές φορές σε συζητήσεις περί εξόδου από το ευρώ.γιατί?

  9. deldio avatar
    deldio 07/09/2010 16:09:49

    Θα δοκιμάσουν εκπλήξεις οι γερμανοτσολιάδες οι ΠΑΣΟΚΟΙ που δεν θα τις πιστεύουν!

    • Misha avatar
      Misha @ deldio 07/09/2010 17:46:05

      ???

  10. eiraman avatar
    eiraman 07/09/2010 18:56:59

    Το λίπος καίγεται...μέρα με τη μέρα!
    Αυτό το λίπος συντηρεί ακόμα μερικές οικογένειες και μερικές επιχειρήσεις που όλοι είναι εγκλωβισμένοι στην έλλειψη ρευστότητας από τις Τράπεζες διότι έτσι πρέπει να γίνει!
    ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΩΣΤΕ Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ...
    ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΗΞΟΥΝ...
    ΝΑ ΡΟΥΦΗΞΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΓΗ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ...ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΤΑ "ΧΑΡΤΙΑ" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ!!!