#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Πάγωσε" η κυβέρνηση απο τις απαιτήσεις της Τρόικας



H Τρόικα “πάγωσε” χθες την κυβέρνηση με τις απαιτήσεις της. Δεν μας έφτανε η σκληρή λιτότητα για τη διετία 2012 – 2014, τώρα μάθαμε ότι και το 2015 θα πρέπει να σφίξουμε κι άλλο το ζωνάρι προκειμένου να δημιουργήσουμε... πλεονάσματα. Αυτό σημαίνει δημοσιονομική προσαρμογή μέχρι το 2015 όπως λέγεται κομψά ή σκληρά μέτρα άνω των 12,5 δισ. ευρώ.

Οι “παπαγάλοι” της ενημέρωσης μας... ενημέρωσαν ότι μόνο θετικά σχόλια ακούμε από τους τροικάνους και τον πρόεδρο του Eurogroup, τον Γιούνγκερ που βρέθηκε κι αυτός στην Αθήνα. Θετικά σχόλια, όμως γιατί; Για να καταλάβετε διαβάστε τι συζητήθηκε με Παπακωνσταντίνου και Ραγκούση και δείτε τι μας περιμένει:

Με τον υπουργό Οικονομικών, ζήτησαν επίσπευση των διαρθρωτικών αλλαγών, δηλαδή “επιταχύνετε τις περικοπές και τις αλλαγές που σας ζητά το Μνημόνιο». Αυτό σημαίνει νέες περικοπές μισθών, περισσότερους φόρους κι ότι άλλο φαντάζεται ο νους του κ. Παπακωνσταντίνου προκειμένου να εξοικονομηθούν 12,7 δισ. ευρώ. Το ποσό είναι τεράστιο αν δεν έχετε καταλάβει, φτάνει στο 5,2% του ΑΕΠ.
Ζήτησαν σε 4 χρόνια η Ελλάδα να έχει πρωτογενές πλεόνασμα 5% του ΑΕΠ, όταν φέτος η ύφεση είναι 3,5%.
Διαβεβαίωναν από το υπουργείο Οικονομικών ότι δεν τίθεται θέμα περικοπής του 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα. Τους πιστεύει κανείς; Αλλά κι έτσι να είναι, με τις επιχειρησιακές συμβάσεις που γίνονται έχουν γίνει τόσες περικοπές που πάνε και οι δύο μισθοί.
Στη συνάντηση Γιουνκέρ με Παπακωνσταντίνου ο πρώτος αφού τάχθηκε υπέρ της επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής ζήτησε ουσιαστικά θυσίες. Και οι θυσίες πρέπει να γίνουν στα εργασιακά και συνταξιοδοτικά με αυξήσεις στα όρια ηλικίας.
Πήγαν μια βόλτα και από τον Γ. Ραγκούση οι τροικάνοι και προέκυψε ενιαίο μισθολόγιο και άμεσα. Ο υπουργός τους υποσχέθηκε ότι μόλις ψηφιστεί τον Ιούνιο θα ισχύσει άμεσα, οπότε μέσα στο 2011 κλάψτε τους μισθούς και τα επιδόματά σας στον δημόσιο τομέα.

Δεν ορρωδούν προς ουδενός οι τροικάνοι βάζοντας το εκβιαστικό δίλημμα “ή κάνετε ότι σας λέμε ή ξεχάστε την τέταρτη δόση των 15 δισ.” Κι αυτός ο εκβιασμός είναι αποτέλεσμα της υποτελικής διαπραγμάτευσης του Μνημονίου. Σήμερα πληρώνουμε ακριβώς ότι κάποιοι “ξέχασαν” να διαπραγματευτούν όταν μας έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/02/2011 10:25:30

    Και σκεφτείτε ότι μετά από την τέταρτη δόση, έπονται άλλες οκτώ...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Αυριανιστής 09/02/2011 10:33:06

      Γκλουπ!

    • man8os avatar
      man8os @ Αυριανιστής 09/02/2011 11:03:06

      Είναι όμως μικροτερες.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ man8os 09/02/2011 12:26:57

        Ακόμα χειρότερα, μας τον ανοίξανε με τις πρώτες και τις επόμενες δεν θα τις καταλαβαίνουμε, ούτε η γλύκα δε θα μας μείνει που θα έλεγε και ο Μπουτάρης...

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ Αυριανιστής 09/02/2011 13:46:33

      Bρε δέν πάνε στον διάβολο και οι μεν και οι δε.

      Βάλτε τα κάτω εσείς που αναλίσκετε φαιά ουσία για να γράφετε όσα γράφετε και για να πανικοβάλλετε τους ΄Ελληνες. Ντροπή σε όλους τους συγγραφείς που την μία μέρα αποδέχονται την εξόντωσή μας απο το ΔΝΤ και την επομένη προβάλλουν τον υπόγειο πλούτο μας, που κάνει την χώρα πολύ πλουσιότερη και απο τις ΗΠΑ. Ποιούς εξυπηρετείτε; Δέν βλέπετε ότι, στην ατμόσφαιρα που δημιουργείται και δημιουργείτε θα γίνει και εδώ της ... Αιγύπτου όπου μετά δέν θα υπάρχετε ούτε εσείς ούτε και τα αφεντικά σας;

      Γιατί άν δέν συμβαίνει παραπληροφόρηση τότε δέν είναι άλλο απο την αναμετάδοση της βλακείας. Και μετά λόγου γνώσεως φίλοι μου ένας και μόνος είναι ο δρόμος που μας απομένει. Στον δρόμο και με όπλα, πέτρες, νύχια και δόντια να ξορκίσουμε τους διαβόλους που μας επέβαλαν. Γιατί είτε ΕΤΣΙ είτε ΑΛΛΙΩΣ ο θάνατος θα ξαναγίνει χαρά για αυτόν που αγωνίζεται για τους επιγενόμενους ή επερχόμενους.

      ΔΡΟΜΟ, φωτιά και τσεκούρι στην συμμορία που μας έκατσε για να μπορέσει ο τόπος να ανασάνει ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ.

      Αυτά τα ολίγα για τώρα. Και άν διαφωνείτε πείτε γιατί, αλλά και τί μπορείτε να κάνετε για να αποφύγετε την δουλεία και την καταστροφή. Ή μήπως όταν πιάσετε κλέφτη μέσα στο σπίτι σας θα του πείτε "ορίστε, περάστε...";

      ΠΕΛΙΑΣ

  2. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 09/02/2011 10:37:29

    Κουράγιο, θα το χρειαστούμε!

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 11:21:16

    σιγα μην παγωσε.τα βλεπει η κερασφορος ,εγκαταλελειμενη μητερα του υιου και ζεσταινεται η ψυχη της.

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 09/02/2011 11:44:45

    Οι τρόικα έχει ζητήσει και δεν της δόθηκαν.
    1.Στοιχεία για τα οικονομικά του ευρύτερου δημόσιου τομέα.Δόθηκαν στοιχεία
    για το 40%.Οι άλλοι φορείς ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ στούς προισταμένους τους στην
    Κυβέρνηση χωρίς καμμιά αντίδραση.
    2.Στοιχεία για την είπραξη των βεβαιωμένων οφειλών 24 δις παλαιών και 12 από βεβαιώσεις 2010 και έλαβαν απάντηση ότι ΘΑ περιληφθούν μέτρα στο φορολογικό νομοσχέδιο που ΘΑ γίνει και θα ισχύει για το 2011;
    3.Στοιχεία για το κλείσιμο των χιλιάδων κρατικών υπηρεσιών που κλείνουν εδώ και δεκαετίες στα δελτία των οκτώ και δεν πήραν απάντηση, όπως δεν δημοσιεύονται και στοιχεία για το τι γίνονται οι εισπράξεις του δημοσίου και τα οικονομικά του κράτους.
    Αύτά που διαδίδονται για αιτήματα περικοπής μισθών κλπ είναι η προσφιλής λύση των εγχώριων κυβερνώντων κλπ Υπουργών Κοκορίκου,Παχύδερμου κ.α.
    για να μη ΜΗ ΘΙΓΟΥΝ αυτοί που τα έφαγαν και συνεχίζουν να τα τρώνε φουσκώνοντας τα βάρη των υπολοίπων υποζυγίων.
    Υ.Γ 600 ΔΙΣ στην ΕΛΒΕΤΙΑ μόνο σε προσωπικούς λογαριασμούς.
    Πόσα στον υπόλοιπο κόσμο και εταιρκούς λογαριασμους;

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 11:50:32

    Ο στόχος ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ και ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΤΗΣ στη 53η ΠΟΛΙΤΕΙΑ των Η.Π.Α. (γιατί 51η & 52η , είναι από καιρό άλλες ) , ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ & ΔΕ ΠΑΓΩΝΕΙ (με τίποτε) !!!!

    Όσο για τους "φωτισμένους" υπαλλήλους της "τρόϊκας" , Πληρώνωνται ΑΔΡΑ για να παίξουν το ρόλλο τους (και μάλιστα από τα "θύματά" τους .... όλους εμάς).


    ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ "ΣΩΤΗΡΙΑ" ΣΥΜΒΟΥΛΗ ........ ΒΟΗΘΑ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΘΕΙ ..... ΠΟΤΕ !!!!!

    Κατά τα λοιπά ...... ΥΓΕΙΑΝ ΕΧΩΜΕ (προς το παρόν ..... βέβαια)!!



    *Μιά άποψη.-

  6. zackii avatar
    zackii 09/02/2011 12:24:14

    Μην ανησυχείτε. Ο άνθρωπος -κατά tiramola- με το μουστάκι ξέρει τι κάνει

    • Orestios avatar
      Orestios @ zackii 09/02/2011 16:02:14

      Και ο Χίτλερ είχε μουστάκι. Μάλιστα οι fan του τό ίδιο με τον τιραμόλα έλεγαν.

  7. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 12:32:03

    ∆έσµευση για συνέχιση της αυστηρής δηµοσιονοµικής πολιτικής τουλάχιστον έως και το 2015 θα αναλάβει η κυβέρνηση, παρατείνοντας για ακόµη έναν χρόνο τη διάρκεια του µεσοπρόθεσµου προγράµµατος οικονοµικής πολιτικής που σχεδιάζει αυτήν την περίοδο. Αυτό σηµαίνει ότι θα απαιτηθούν επιπλέον µέτρα 1,8 δισ. ευρώ, πέραν των 12 δισ. ευρώ που είχαν προγραµµατιστεί για την περίοδο 2012-2014, έτσι ώστε το έλλειµµα να πέσει το 2015 κάτω από 2% του ΑΕΠ, από 7,4% του ΑΕΠ φέτος. Αρα, τα απαιτούµενα µέτρα για το σύνολο της τετραετίας πλησιάζουν τα 14 δισ. ευρώ. (ΤΑ ΝΕΑ –ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ)

    Σύµφωνα µε τις πηγές του Υπουργείου Οικονομικών , η παράταση του προγράµµατος δεν συνιστά παράταση του Μνηµονίου, το οποίο λήγει το 2013.(ΤΑ ΝΕΑ)

    Κύκλοι του υπουργείου Οικονοµικών διέψευδαν ότι υφίσταται θέµα αύξησης του ΦΠΑ, ενώ τόνιζαν ότι δεν υπάρχει θέµα κατάργησης του 13ου και του 14ου µισθού.(ΤΑ ΝΕΑ)

  8. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΛΥΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΛΥΝΟΣ 09/02/2011 12:51:24

    ΦΙΛΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,,
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ - ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΑΦΝΙΣΤΟΥΜΕ ΣΑΝ ΦΥΛΗ ΠΛΕΟΝ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΜΑΣ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ..ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ..ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΜΕΝΟΥΜΕ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ..ΑΛΛΟ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Rote Phane avatar
    Rote Phane 09/02/2011 12:58:05

    ENAS ROBESPIEROS:

  10. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 13:56:29

    Διαβάστε πως το παρουσιάζει η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: Η Τροικα υπάκουσε την κυβέρνηση Παπανδρέου χα χα χαααα

    Δέσμευση για συνέχιση της αυστηρής δημοσιονομικής πειθαρχίας και μετά το Μνημόνιο αναλαμβάνει η κυβέρνηση με το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πλαίσιο που καλείται να παρουσιάσει στην τρόικα έως τον Μάιο. Το πλαίσιο δεν θα αφορά στα έτη 2012 - 2014, όπως προβλεπόταν αρχικά από το Μνημόνιο, αλλά θα επεκτείνεται έως το 2015. Ετσι, θα περιλαμβάνει επιπλέον μέτρα 2 δισ. ευρώ τουλάχιστον, πέραν των αρχικώς υπολογισθέντων 12 δισ. ευρώ, ώστε το έλλειμμα να υποχωρήσει κάτω από το 2% του ΑΕΠ, από 2,6% το 2014. Κύκλοι του υπουργείου Οικονομικών υποστηρίζουν ότι η δέσμευση για δημοσιονομικά μέτρα και πέραν του χρονικού ορίζοντα του Μνημονίου δεν επιβλήθηκε από την τρόικα. Είναι ελληνική απόφαση και έχει ως στόχο να στείλει το μήνυμα στις αγορές ότι θα συνεχισθεί η εντατική προσπάθεια για πρωτογενή πλεονάσματα και μείωση του χρέους, πέραν του χρονοδιαγράμματος που έθεσε η τρόικα.

  11. Rote Phane avatar
    Rote Phane 09/02/2011 14:01:31

    Enas Aris:

  12. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/02/2011 14:51:25

    Θα αποχωρούν 5 δημόσιοι υπάλληλοι έναντι μιας πρόσληψης.
    Ολα καλά μέχρις εδώ εφόσον μειώνεται ο δημόσιος τομέας.
    Όμως μπορεί να μου πει κάποιος, ποιός θα πληρώνει τις συντάξεις των
    5 αποχωρούντων? Ο 1 προσλαμβανόμενος?
    Ετοιμαστείτε για μεγάλο ψαλίδι των συντάξεων.

  13. butcher avatar
    butcher 09/02/2011 15:51:16

    Δεν ξερω τι παει να πει 13ος και 14ος μισθος .
    Εμενα αυτους τους κοψανε απο περισυ.
    Το θεμα ειναι οτι κοψανε και τον 12ον και τον 11ον και οπως πανε και τον 10ον μισθο.

    Κατω των 60 ετων.
    κανενα δωρο Χ/ννων/πασχα/αδειας= 12 οι μισθοι.
    Μεχρι τελους Δεκεμβριου πληρωμη της εφοριας 1500 = 10 και μισο οι μισθοι
    Μεχρι τελος Δεκεμβριου πληρωμη τελη κυκλοφοριας =οι μισθοι μειναν 10.

    Τι νοημα εχει να συζηταμε για 13ο και 14ο μισθο ?
    Για κατι που δεν υπαρχει?? Μηπως μας δουλευουν και μας αρεσει να μας δουλευουν? αφου το λενε αυτοι ετσι θα ειναι??
    Λεω μηπως..

  14. thanasis avatar
    thanasis 09/02/2011 18:16:28

    ελληνες γρηγορητε το 4 ραιχ ποτε δεν ξεχεσε οτι εχασε τον πολεμο
    διοτι η αντισταση το 40 καθυστερηρε την υποταγη απο το 3ραιχ
    της ευρωπης αλλα και του κοσμου.