#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2013 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Πάγος" Άσμουσεν στον Τσίπρα



Δεν ξέρουμε πόσο κρύο κάνει αυτή την εποχή στη Γερμανία, αλλά σίγουρα ο Αλέξης Τσίπρας θα πρέπει να «πάγωσε» απ' όσα άκουσε από τον Γκ. Άσμουσεν, τον εκπρόσωπο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας αλλά στην ουσία τον... αντ' αυτού της Γερμανίδας καγκελαρίου. Αφού δεν μπορεί να δει την... μαντάμ Μέρκελ ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ είδε τον κ. Άσμουσεν και του κατέθεσε τις απόψεις του για το χρέος.

Του είπε ότι αυτό δεν είναι βιώσιμο και πρέπει να γίνει αναδιάρθρωση όπως αυτή που έγινε στη Γερμανία τη δεκαετία του '50, του είπε ότι η λιτότητα δημιουργεί κοινωνικές εντάσεις στην Ελλάδα και φυσικά συζήτησαν με φόντο τη δολοφονία του Φύσσα από τους χρυσαυγίτες.

Τα αυτονόητα δηλαδή και πάγιες θέσεις του κ. Τσίπρα, μόνο που ο Άσμουσεν σχεδόν δεν τον άκουσε. Σαν να μην υπήρξε στη συνάντηση ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, του ζήτησε να... στηρίξει το πρόγραμμα που ισχύει τώρα για να βγει η χώρα από την κρίση.

Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, ο Άσμουσεν ζήτησε από τον Τσίπρα να γίνει... μνημονιακός.

«Δεν κλείνουμε τα μάτια στην κοινωνική κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα«, είπε επίσης ο κ. Άσμουσεν και χαρακτήρισε τη δολοφονία στο Κερατσίνι «φοβερό έγκλημα» ενώ εξέφρασε τον αποτροπιασμό του για την αύξηση του ναζισμού.

Στη συνέχεια, αναφερόμενος στην ελληνική οικονομία, είπε στον κ. Τσίπρα: «Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας τα γνωρίζουν όλα αυτά, γνωρίζουν τις κοινωνικές εντάσεις που υπάρχουν στην Ελλάδα, γνωρίζουν πόσο υψηλή είναι η ανεργία και τι προβλήματα δημιουργεί».

Ωστόσο, υπογράμμισε ο κ. Άσμουσεν, «πιστεύουμε ότι αυτή τη στιγμή το ελληνικό πρόγραμμα βρίσκεται σε καλό δρόμο και οι προβλέψεις για την επόμενη χρονιά είναι πολύ καλές».

«Έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα», ανέφερε ο εκπρόσωπος της ΕΚΤ και δήλωσε ότι ζήτησε από τον Αλέξη Τσίπρα «τη γενναιόδωρη υποστήριξή του στο ελληνικό πρόγραμμα, ώστε η Ελλάδα να ανακάμψει, η οικονομία να ανακάμψει και να δημιουργηθούν και πάλι δουλειές».

Ο κ. Άσμουσεν είπε, τέλος, ότι θα έχουν ανοιχτό δίαυλο επικοινωνίας με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ. Εμείς πάλι πολύ αμφιβάλλουμε. Με τέτοια κρυάδα που έφαγε ο αρχηγός του κινήματος...μονομερούς διαγραφής του χρέους, μάλλον δε θα θέλει να ξαναμιλήσει στον Άσμουσεν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 19/09/2013 16:41:20

    Και εσείς χαρήκατε που θα έχουμε χρέος ως το 2040 και λιτότητα ως το 3040;
    Γενναίους σας βρίσκω...

    • ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
      ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ @ zap-zap 19/09/2013 17:38:39

      φωλιαζουν αυτα μεσα μας
      απο τα παιδικα μας χρονια.

      • ΖικΖάκ avatar
        ΖικΖάκ @ ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 19/09/2013 21:52:42

        Άμα δε σ΄αγαπάει όσο πρέπει η μαμά, κουβαλάς τραύματα...

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ zap-zap 20/09/2013 14:37:19

      Επρεπε να παρει μαζι και τον Καμμενο για ενισχυση.

  2. Νίκη (όχι άπτερη) avatar
    Νίκη (όχι άπτερη) 19/09/2013 17:05:45

    Ποιόν Τσίπρα; Πάγο σε όλους εμάς βάζουν οι τοκογλύφοι, που επιμένουν να μας υποχρεώσουν πάλι στο λάθος.

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Νίκη (όχι άπτερη) 20/09/2013 14:35:00

      Να μην παρουμε αλλα δανεια.
      Θα πληρωνουμε τοις μετρητης με τον παρα μας.

  3. Stathis avatar
    Stathis 19/09/2013 17:11:26

    Δηλαδή ο Τσίπρας περίμενε να του πεί ο Ασμουνσεν οτι τώρα κατάλαβε τι καταστροφή έκανε στην Ελλάδα το μνημόνιο, που κι ο Σαμαράς πάντα έλεγε οτι σκοτώνει την Ελλάδα αλλά δεν τον πίστευε επειδή είναι δεξιός, και αφού του το λέει και ο αυριανός αριστερός Πρωθυπουργός της Ελλάδας, θα εισηγηθεί στα αφεντικά του να το καταργήσουν και να δεχτούν τη ρήτρα ανάπτυξης που προτείνει ο Τσίπρα μπας και βγεί η Ελλάδα και στη συνέχεια και τα υπόλοιπα PIIGSC απο την κρίση?
    Kαι τελικά επειδή ο Ασμουνσεν έβαλε πάγο στον Τσίπρα λέγοντάς του οτι πρέπει να τηρήσουμε όλο το πρόγραμμα διότι τι 1.500.000 τι 3.000.000 ανεργοι για τη Γερμανία δεν έχει διαφορά, αφού Ελληνες είναι και όχι Γερμανοί, εμείς πρέπει να χαιρόμαστε?

  4. Για τα πανηγύρια avatar
    Για τα πανηγύρια 19/09/2013 18:49:00

    Μας βαράνε το ντέφι και θα πρέπει να χορέψουμε; Δε νομίζω

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Για τα πανηγύρια 20/09/2013 14:33:47

      Και γιατι πηγε ο Τσιπρας στον Ασμουνσεν?
      Αφου τις αποφασεις θα τις παρει μονος του.

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/09/2013 20:56:18

    Και τι θα έλεγε, δηλαδή, ο Άσμουσεν;
    Συγγνώμη, κάναμε λάθος;

  6. stathis avatar
    stathis 19/09/2013 21:00:10

    Aλήθεια τι του απάντησε ο Τσίπρας?

    • Vee avatar
      Vee @ stathis 19/09/2013 21:36:56

      Νομίζω η φωτογραφία παραπάνω τα λέει όλα...

  7. Πάλι ντόρτια ίφερα... avatar
    Πάλι ντόρτια ίφερα... 19/09/2013 22:11:04

    Εμένα μου λέει : Ας δαγκώσω τη γλώσσα μου μη σου πω τώρα να πας να..... κάνεις μία βόλτα.

  8. elpiniki avatar
    elpiniki 20/09/2013 13:40:05

    Στον Βενιζέλο έβαλε πάγο ο Ασμουσεν που ζήτησε μαγείρεμα του ελλείματος ,όπως γράφει η die Zeit?

    • Hawk avatar
      Hawk @ elpiniki 20/09/2013 13:45:14

      Που να βάλει πάγο στον Βενιζέλο, ήθελε ολόκληρο φορτηγό!
      Αν αληθεύει το άρθρο της Die Zeit, και γιατί να μην αληθεύει βέβαια όταν υπάρχουν ονόματα, για τα καμώματα του Βενιζέλου, με αυτόν τον άνθρωπο να διαχειρίζεται ακόμη την τύχη της χώρας (Αντριπρόεδρος!!!! ποιός να το πίστευε) είμαστε χαμένοι και τελειωμένοι από χέρι..
      Εχω χάσει κάθε ελπίδα.

  9. Hawk avatar
    Hawk 20/09/2013 13:51:40

    Ειλικρινά δεν τον καταλαβαίνω τον Τσίπρα, αφού οι δανειστές μας έχουν πει ότι με το πρόγραμμα που μας έχουν δώσει το χρέος της χώρας το 2020 θα έχει επανέλθει στο 120% του ΑΕΠ, δηλαδή στο ύψος του 2009. Γιατί δεν είναι ευχαριστημένος, έτσι κι αλλιώς το κουπί στην γαλέρα άλλοι το τραβάνε.....
    Το δούλεμα βαίνει καλώς!!