02/03/2011 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο ευγενέστατος φρουρός αγόραζε τσιγάρα για τον κ. Παμπούκη"

Είναι κοινό μυστικό ότι οι αστυνομικοί απουσιάζουν από τις γειτονιές,  καθώς είναι μικρός ο αριθμός που διατίθεται για την  προστασία των πολιτών, ενώ περισσεύουν στη φύλαξη των πολιτικών, επιχειρηματιών και μεγαλοδημοσιογράφων.

Τα έλεγε σήμερα το πρωί και ο γ.γ της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Αττικής, Σπήλιος Κρικέτος, επισημαίνοντας ότι ο αριθμός που διατίθεται για τους πολιτικούς είναι μεγάλος (για να μην πούμε για τους επιχειρηματίες και τους μεγαλοδημοσιογράφους που εάν θέλουν φύλαξη μπορούν να πληρώσουν ιδιωτική), ενώ όπως  είπε "όλες οι ζωές έχουν την ίδια αξία και θα έπρεπε να προστατεύονται εξίσου".  Σωστά, μόνο που οι πολιτικοί δε φαίνεται να συμφωνούν και μάλλον πιστεύουν ότι η δική τους ζωή  έχει μεγαλύτερη. Γι' αυτό και την φροντίζουν, αδιαφορώντας για την ασφάλεια της πλειοψηφίας των πολιτών. Είναι επίσης γνωστό ότι πολλοί από αυτούς χρησιμοποιούν τους αστυνομικούς όχι μόνο για φύλαξη, αλλά και για να τους κατεβάζουν τα παιδιά στο σχολικό, να τους κρατάνε τη τσάντα, ακόμα και να τους κουβαλάνε τα ψώνια ή να τους στέλνουν να τους αγοράσουν τσιγάρα.

Ο υπουργός Επικρατείας, Χάρης Παμπούκης, αποτελεί ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ιδού ένα απόσπασμα από τη διήγηση του δημοσιογράφου της "Καθημερινής" Στέφανου Κασιμάτη μετά από συνάντηση μαζί του:  "....Ταυτοχρόνως, όμως, σκέπτομαι και την πεζή πλευρά της εξουσίας, διότι μας τελειώνουν τα τσιγάρα και (ο Χάρης Παμπούκης) υποχρεώνεται να υποβάλει στον ευγενέστατο φρουρό του την παράκληση να πεταχτεί στο περίπτερο να μας προμηθεύσει".

 

(ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 25-10-2009 -  http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_25/10/2009_334846

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eπισκέπτης avatar
    Eπισκέπτης 02/03/2011 12:07:57

    Αυτός δεν ήταν που είχε δημιουργήσει επεισόδιο σε εστιατόριο, διότι απαιτούσε να καπνίσει παρά την σχετική απαγόρευση;

  2. Αλέξης avatar
    Αλέξης 02/03/2011 12:09:08

    Πότε ξεκινήσει ο ΓΑΠ το σχέδιό του για εκγύμναση του υπουργικού του συμβουλίου; Έτσι θα γλιτώσουν και οι φρουροί.

  3. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 12:16:42

    Υποχρεώνεται να υποβάλλει???????????????
    Τί λέει μωρέ ο...................... "δημοσιογράφος"????????
    Ποιός τον υποχρεώνει?
    Ο μεγαλοϊδεατισμός? Η αναίδεια? Το ότι είναι υπερφύαλος?
    Η αγένεια?

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ Orestios 02/03/2011 12:23:49

      Ola mazi,kai liga einai!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Makedonas Thessalonikios 02/03/2011 12:30:34

        Περιττεύει να σου πως πως ο κύριος Κριθαράκι θεωρείται στους Πανεπιστημιακούς κύκλους ολίγιστος.

  4. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 02/03/2011 12:33:31

    Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΤΕΩΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΑΡΤΖΕΤΑΚΗΣ ΠΟΣΟΥΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΕΣ ΕΧΕΙ? ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΑΤΟΣ? ΠΟΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΧΕΙ? ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ?

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/03/2011 12:34:37

    Από τη μία αφήνουν τα σύνορα μπάτε-σκύλοι-αλέστε για να μπαίνουν οι λάθρο και να αλωνίζουν με Καλάσνικωφ, κι από την άλλη διογκώνουν το αστυνομικό προσωπικό που χρησιμοποιούν σε ρόλους ορντινάτσας.

    Ακόμα θυμάμαι τις δηλώσεις Χρυσοχοΐδη, τον πρώτο μήνα της νεοπασοκικής λαίλαπας, σύμφωνα με τις οποίες... ανακαλούσε αστυνομικούς που ήταν στη διάθεση πολιτικών και άλλων. Και γελάω. Όπως επίσης γελάνε μέχρι δακρύων και οι κακοποιοί...

  6. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 02/03/2011 12:46:27

    Ένσταση! Όχι "κύριος κριθαράκι", το σωστό είναι " κύριος κρι-θα-ρά-κι"

    • Orestios avatar
      Orestios @ αναγνώστρια 02/03/2011 13:00:51

      Όπως και να τον πείς πια δεν κρύβεται η γύμνια του.

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 02/03/2011 12:55:39

    Μόνο σερβιέτες και προφυλακτικά δεν θα τους έχουν στείλει ακόμα να πάρουν! Ε ρε γλέντια! Γέλα Ελλάδα με το κατάντημά σου!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Χαλκιδέος 02/03/2011 13:18:28

      πού το ξέρεις;

  8. NTINOS avatar
    NTINOS 02/03/2011 15:01:23

    ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ.
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΩΘΕΝ ΜΗ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΤΟΤΕ Ο ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ Ν ΑΕΧΕΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΡΝΤΙΝΑΝΤΣΑ.

  9. xriteo avatar
    xriteo 02/03/2011 15:18:13

    Δεν νομιζω να πηγε τυχαια φρουρος του Παμπουκ-πασα.Σιγουρα εχει βαλει μεγαλο μεσον.Αλλοι ειναι ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΙ και αλλοι ραγιαδες και γλυφτες.Αυτο επιδιωκουν οι καθε παμπουκηδες.Να εξαρτασαι απο αυτους

  10. NTINOS avatar
    NTINOS 02/03/2011 15:33:38

    ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ Ο ΦΡΟΥΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΓΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ....

  11. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 02/03/2011 15:41:46

    Αν θέλουν οι αστυνομικοί να τους κάνουν να τρέχουν ΟΛΟΥΣ τους ΛΑΜΟΓΙΟΥΣ, σε ένδειξη διαμαρτυρίας ας συνενοηθούν να σταματήσουν τις φυλάξεις υψηλών προσώπων εκτός του προέδρου της δημοκρατίας για μιά εβδομάδα.

    Να δούμε εκεί που θα τους τσούζει τι θα κάνουν....

    Δεν ξεχνώ παλιότερα όταν η κυρία Βανδή είχε τρακάρει με το αμάξι της, στη θέση του οδηγού βρισκόταν αστυνομικός, επίσης νομίζω οτι είχαν κυκλοφορήσει και φωτογραφίες με τον φύλακα αστυνομικό να κουβαλάει τα ψώνια απο το σουπερμάρκετ σε σακούλες.

  12. ο ξένος avatar
    ο ξένος 02/03/2011 15:59:47

    Μερίδιο ντροπής έχουν και αυτοί που αποδέχονται να γίνουν υπηρέτριες, βαστάζοι, σωφέρ, νταντάδες πλουσίων, με χρήματα του ελληνικού λαού. Ξέρω αστυνομικό που το έχει απορρίψει όσες φορές του προτάθηκε, γιατί ήθελε να παραμείνει στην υπηρεσία, όχι να γίνει ο παρατρεχάμενος κάποιου..
    Ο Πάλμε δολοφονήθηκε βγαίνοντας "αφρούρητος" απ΄το σινεμά.
    Πριν από λίγα χρόνια ένας ψυχανώμαλος έσφαξε τη σουηδέζα υπουργό Εξωτερικών στο σούπερ μάρκετ που ψώνιζε, αλλά οι σουηδοί είπαν ότι δεν θα άλλαζε τον τρόπο ζωής τους ένα μεμονωμένο περιστατικό.
    Στην Ελλάδα, η ποιότητα του πολιτικού -και όχι μόνο- προσωπικού είναι τέτοια, που πηγαίνουν για καφέ με μπράβους.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/03/2011 19:29:09

    Θα περίμενα τώρα πάνω από το αίμα των νεκρών συναδέρφων τους, οι εκπρόσωποί τους, να δώσουν τις λίστες στη δημοσιότητα των ...στόχων που φυλάνε και πόσοι απασχολούνται με αλλότρια καθήκοντα ...Φιλιππινέζας, αλλά ορισμένοι είναι αιώνιοι συνδικαλιστές.

  14. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 22:18:33

    +1000