#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2011 13:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο Σαμαράς δεν παίρνει από λόγια....."



...έλεγε σήμερα το πρωί υψηλά ιστάμενη κομματική πηγή της ΝΔ με αφορμή  όσα γράφτηκαν χθες και συνεχίζονται σήμερα για την "συναίνεση", το τηλεφώνημα του ΓΑΠ στον Σαμαρά, τις πιέσεις της Τρόικα για να περάσει το νέο μνημόνιο κλπ.

Ρίξτε μια ματιά στις σημερινές εφημερίδες:

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ: Σκληραίνει κι άλλο τη θέση του ο Αντ. Σαμαράς παρά τις πιέσεις που ασκούν για συναίνεση πολλές πλευρές (η τρόικα, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Δ. Αβραμόπουλος κ.ά.). Ο πρόεδρος της Ν.Δ., που απορρίπτει το υπάρχον Μνημόνιο, το οποίο θεωρεί λάθος και ζητάει την επαναδιαπραγμάτευσή του, έκανε ένα βήμα ακόμη, ξεκαθάρισε ότι η μόνη συναίνεση που αντιλαμβάνεται είναι η σύγκλιση της κυβέρνησης στο πρόγραμμά του για ‘’επανεκκίνηση της οικονομίας’, το οποίο παρουσίασε στο Ζάππειο την περασμένη Πέμπτη.

ΕΘΝΟΣ: Η συνάντηση Παπούλια - Σαμαρά γίνεται ύστερα από αίτημα του προέδρου της ΝΔ, θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον μετά και τη δημοσιοποίηση από την πλευρά του κ. Παπούλια, της ανάγκης να υπάρξει συνεννόηση των πολιτικών δυνάμεων με στόχο την ταχύτερη έξοδο από τη δίνη των οικονομικών προβλημάτων.Ο κ. Σαμαράς, ωστόσο, δεν φαίνεται να αλλάζει θέση και μάλιστα χθες απάντησαν οι στενοί συνεργάτες του κ. Λυκουρέντζος και Μιχελάκης στις πληροφορίες που εμφανίζουν την κυβέρνηση να υιοθετεί στο μεσοπρόθεσμο οικονομικό πρόγραμμα, κάποιες από τις προτάσεις που κατέθεσε στο πλαίσιο του «Ζαππείου 2». «'Η όλα ή τίποτα», είπαν ουσιαστικά τόσο ο γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής όσο και ο εκπρόσωπος της ΝΔ.

ΑΥΡΙΑΝΗ: Απορρίπτει τα εκβιαστικά διλήμματα και τις ομολογουμένως ασφυκτικές πιέσεις που δέχεται ο πρόεδρος της Ν.Δ. Αντ. Σαμαράς για να συναινέσει με τα νέα μέτρα δημοσιονομικού χαρακτήρα που προβλέπουν περαιτέρω αφαίμαξη τω κατώτατων εισοδημάτων και συντάξεων. Ο κ. Σαμαράς διαμηνύει με κατηγορηματικό τρόπο ότι σε καμία περίπτωση δεν συζητά και δεν θα ανταποκριθεί στις πιέσεις είτε της τρόικας, είτε ενδεχομένως της κυβέρνησης, να ψηφιστεί το νέο πακέτο μέτρων –το αποκαλούμενο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής- με αυξημένη πλειοψηφία 180 ψήφων στη Βουλή».

ΕΘΝΟΣ: Σαφείς αποστάσεις από τη «σκληρή γραμμή» που έχει επιλέξει ο κ. Αντ. Σαμαράς, λαμβάνει για μία ακόμη φορά ο αντιπρόεδρος της ΝΔ κ. Δημ. Αβραμόπουλος. «Ο κομματικός και κυβερνητικός "πατριωτισμός" να υποστείλει τις σημαίες εμπρός στο εθνικό συμφέρον», τόνισε σε δηλώσεις του (χθεισνή Καθημερινή), απευθυνόμενος ουσιαστικά και στην κυβέρνηση αλλά και στην αξιωματική αντιπολίτευση.Ο αντιπρόεδρος της ΝΔ, ο οποίος πιστεύει σταθερά σε αυτήν τη θέση, έχει καλέσει και κατά το παρελθόν τις πολιτικές δυνάμεις να συνεννοηθούν στη βάση μίας πολιτικής που θα οδηγήσει τη χώρα μακριά από τα σημερινά αδιέξοδα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ: Εκτός κομματικής γραμμής βρίσκεται ο αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Δημ. Αβραμόπουλος, ο οποίος λίγα εικοσιτετράωρα μετά την παρουσίαση της πρότασης για την οικονομία από τον Αντ. Σαμαρά στο Ζάππειο, και μια μέρα μετά την καθαρή δήλωση του προέδρου του κόμματος ότι “δεν δέχομαι συνδιαχείριση του αδιεξόδου”, φαίνεται ότι εκπέμπει σε άλλη συχνότητα. Ο κ. Αβραμόπουλος είτε δεν κατάλαβε τι ακριβώς είπε ο κ. Σαμαράς είτε κατά πάγια θέση του θέλει να διαφοροποιείται και να εμφανίζεται ως εκφραστής της συναίνεσης.

Χάνουν τον καιρό τους

Είναι προφανές ότι ο Αντώνης Σαμαράς έχει επιλέξει την πορεία του.

Κατέθεσε μια ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου από την κρίση. Άρα η χώρα έχει διέξοδο.

Αύριο  συναντάται με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας προκειμένου να τον ενημερώσει για το περιεχόμενο της πρότασης.

Ενημέρωσε ήδη τους εκπροσώπους της τρόικας.

Αυξάνει την πίεση και την κριτική προς την Κυβέρνηση για την κατάσταση που επικρατεί στο κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο.

Απέφυγε την παγίδα που επιχείρησαν να του στήσουν.

Ο χρόνος δουλεύει υπέρ του.



Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/05/2011 13:58:53

    Τα νεοφιλελεύθερα παπαγαλάκια του Φαλήρου πάντως, είχαν χθες τον πηχυαίο τίτλο: "Μνημόνιο 2 ή πτώχευση". Και αντί ο γνήσιος κόσμος της συντηρητικής παράταξης να τα στείλει στα -κυκλοφοριακά, και όχι μόνο- Τάρταρα, εξακολουθεί να βγάζει τη φυλλάδα (χθες) πρώτη σε πληροφορία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/05/2011 13:59:09

      σε κυκλοφορία

      • GSV avatar
        GSV @ Αυριανιστής 16/05/2011 14:19:21

        Σοσιαλισμος η βαρβαροτητα
        Μνημονιο ΙΙ η πτωχευση

        Η συγκεκριμενη τακτικη που ακολουθουν ονομαζεται ¨ψευδες διλημμα¨ (False dilemma). Η λογικη πλανη του ψευδες διλημματος (γνωστη επισης και ως ψευδης διχοτομιση, πλανη των ακρων, ασπρο η μαυρο, πλανη ειτε/ειτε και πλανη της διακλαδωσης) υφισταται οταν δημιουργειται η εντυπωση οτι οι δυο αποψεις, εναλλακτικη η μια της αλλης, ειναι οι μοναδικες επιλογες ενω στη πραγματικοτητα υπαρχει τουλαχιστον αλλη μια επιλογη η οποια ομως δεν γινεται γνωστη (στη περιπτωση μας οι προτασεις του κ. Σαμαρα). Με αυτο το τροπο προκαλειται πιεση στον ακροατηριο (στη περιπτωση μας ο λαος) ωστε να υιοθετησει την αποψη του ομιλητη.

        Το πραγματικο διλημμα πρεπει να βασιζεται παντα σε μια υποθεση Νull (ελεγχος υποθεσεων).

        Η0: Το μνημονιο ΙΙ ειναι ο μονος δρομος διεξοδου απο τη κριση
        Η1: Το μνημονιο ΙΙ δεν ειναι ο μονος δρομος διεξοδου απο τη κριση

        Με αυτο το τροπο οι διαφορες εναλλακτικες λυσεις που προτεινονται μπορουν να λαβουν λογικη μορφη και να μελετηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας τους.

        Επομενως στο εκβιαστικο ψευδες διλημμα του ΠΑΣΟΚ

        Μνημονιο ΙΙ η πτωχευση.

        Απαντουμε Ζαπειο ΙΙ ως γνησιοι υπερμαχοι της σωστης μαθηματικης και λογικης σκεψεως!

        • KillTheKing avatar
          KillTheKing @ GSV 16/05/2011 15:16:41

          παιζει το false dilemma να περιλαμβανει και το πασοκ-νδ?
          TheKing

          • GSV avatar
            GSV @ KillTheKing 16/05/2011 16:07:17

            Θα συμφωνουσα αμεσως μαζι σου εαν μου αναφερεις ενα απο τα υπολοιπα κομματα που εχει διατυπωσει ολοκληρωμενο σχεδιο για την σωτηρια της χωρας. Εαν γνωριζεις σε παρακαλω να μου αναφερεις και το σχεδιο που προτεινουν.
            Παχιες δηλωσεις ξερουμε ολοι μας να κανουμε, το ερωτημα ειναι ποσοι μπορουν να προσφερουν ουσιαστικες λυσεις.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ GSV 16/05/2011 16:30:32

          ++

        • Άλλος avatar
          Άλλος @ GSV 16/05/2011 17:58:30

          Έλεγχος υποθέσεων και στατιστικά τερίπια! Τι πράγματα είναι αυτά; Θέλετε να αποπροσανατολίσετε τον κόσμο; Αφήστε τα στην πολιτική διάσταση να έχουν αντικείμενο και οι χειριστές του μπλα-μπλα, και όχι του λόγου γιατί αυτός έχει χαθεί;

        • Άλλος avatar
          Άλλος @ GSV 16/05/2011 18:02:07

          ...συγγνώμη τερτίπια, όχι τερίπια...

  2. Σ.τ.γ.θ avatar
    Σ.τ.γ.θ 16/05/2011 14:32:56

    ΑΝ ο κ. Σαμαράς συναινέσει και στο ελάχιστο στα λάθη του κ. Γιώργου θα είναι γι αυτόν, εκείνο που λέμε '' εκλώστεν σα σκατωμένα τα λάχανα ''
    [αν δεν μπορεί να καταλάβει ας ρωτήσει τον Χρύσανθο ]

    • Romios avatar
      Romios @ Σ.τ.γ.θ 16/05/2011 18:18:20

      Σ.τ.γ.θ.
      Ολ εγρίξαμε. Εσύ πα τεμέτερον είσαι;

  3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/05/2011 14:38:47

    Ναι, την προτιμώ την "πτώχευση".Και την προτιμώ γιατί θα παρασύρει μαζί της όλο αυτό το φαυλεπίφαυλο διαβρωμένο και σάπιο κατεστημένο που 60 χρόνια τώρα τρώει σαν σαράκι την ψυχή του ελληνισμού. Για να εξαφανιστούν από προσώπου γής αυτοί που ανέχτηκαν τα γεγονότα της Πόλης το'55, αυτοί που ξεπούλησαν την Κύπρο δυό φορές ('60 και '74) αυτοί που ανέχτηκαν την ίδρυση του "Ψευτοκράτους της Β.Κύπρου", αυτοί που πούλησαν τον Οτσαλάν, που έκαναν τα στραβά μάτια στα Ιμια.Για να εξαφανιστούν αυτοί που διέλυσαν τον έλληνα μικρομεσαίο παραγωγό/μεταποιητή, που αφάνισαν τον έλληνα αγρότη,που έκαναν τον δημόσιο υπάλληλο ζαμανφουτίστα και αδιάφορο.Αυτοί που έδιωξαν από τον τόπο κάθε ζωντανή παραγωγική δύναμη, την ναυτιλία, τους πνευματικούς ανθρώπους και τα νέα "μυαλά".Αυτοί που επέτρεψαν στον κάθε βρωμιάρη ξένο να κουνά απειλητικά το δάκτυλό του στους γέροντες μέσα στο τρόλλεϋ και να πουλά πρέζα ελεύθερα στο κέντρο της Αθήνας.Αυτοί που ανέχονται το κάψιμο της σημαίας και την κατάλειψη δημόσιων κτηρίων.Αυτοί θα πτωχεύσουν, όχι εμείς.Η δικιά μας πλάτη έχει χορτάσει "στυλιάρι" τόσα χρόνια, ο βρεγμένος δεν φοβάται τη βροχή.Με μια διαφορά όμως: εμείς θα πέσουμε όρθιοι και απροσκύνητοι, αυτοί (όπως πάντα...) γονυπετείς και έρποντες.Και θα την ξαναχτίσουμε την έρμη πατρίδα χωρίς αυτούς όμως.
    Αντώνη Σαμαρά, έμπα μπροστά και μην φοβάσαι.Πίσω σου είμαστε πολλοί, πάρα πολλοί που πετάξαμε "κομματικές" ταυτότητες στα σκουπίδια.
    Το μαχαίρι άμα βγεί απ' το θηκάρι ή το ματώνεις ή το βάζεις στον ......σου
    Μάτωσέ το επιτέλους ν' ανασάνει ο τόπος.

  4. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 16/05/2011 14:39:50

    Δυστυχώς ο Γιωργάκης αδυνατεί να αντιληφθεί οτι η Ελλάδα δε κυβερνάται με εκθέσεις ιδεών όπως μας αραδιάζει εδώ και 2 χρόνια, (απο το καιρό που απαιτούσε εκλογές για να λύσει τα προβλήματα τού τόπου .....)

  5. an.vorinos avatar
    an.vorinos 16/05/2011 14:58:55

    Ο κος ατσαλακωτος κανει δικο του παιχνιδι , εινε αμετανοητος και αδιοθρωτος . Αφου εχει αλλη αποψη απο εκεινη του προεδρου της του κομματος, ας αδειασει τη θεση του.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 16/05/2011 15:11:22

    Ένα μόνο θα έλεγα στον Κο. Σαμαρά. Σφίξ' (τους) τα λουριά και άλλο, που λένε στο χωριό μου.

  7. A.M. avatar
    A.M. 16/05/2011 15:42:44

    Γουστάρω!
    Έως και πολύ γουστάρω!

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 16/05/2011 15:59:32

    Δεν πρέπει επ΄ ουδενί λόγο ο Σαμαράς να συνηγορήσει στο παραμικρό. Του έχουν στήσει παγίδα. Η κόμπλα με τον Στράους-Καν δεν είναι τυχαία. Ο δομήνικος δεν τον κατάφερνε. Ελπίζουν στο νο2 τώρα. Προσέξτε από εδώ και στο εξής την αρθρογραφία σε ορισμένες κ***φυλλάδες.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2011 17:37:33

    Έχουν πλάκα οι αδέσμευτοι και ανεξάρτητοι δημοσιογράφοι των χρεοκοπημένων ΜΜΕ που λειτουργούν ελέω τραπεζών που τους δανείζουν με χρήματα που έχουν χάρη των εγγυήσεων του Δημοσίου...
    Όλοι πλέον ομολογούν ότι το Μνημόνιο απέτυχε και τα νούμερα δεν βγαίνουν ...και απλά ζητούν συναίνεση

  10. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 16/05/2011 17:45:06

    Το έλλειμμα για το α΄ τρίμηνο εκτιμάται στα 7 δις, δηλαδή στο +40% του ετήσιου στόχου (17 δις), με λίγα λόγια τα σχέδια επί χάρτου για ανάκαμψη, κατέληξαν σχέδια επί κ....χαρτου.
    Τώρα όμως αρχίζουν και τα δύσκολα για τον Αντώνη, πώς να δικαιολογήσουν οι φωστήρες της ΕΕ την παντελή αποτυχία του Μνημονίου στους πολίτες των ευρωπαϊκών χωρών και πώς να τους ζητήσουν να ξαναβάλουν πλάτη για να σώσουν την Ελλάδα;;
    Τα διλλήματα πολλά,
    μνημόνιο ή χρεοκοπία;;
    πάνω απ΄ όλα η εξουσία και ας πεινάσει ο λαός;;
    απέδειξε ότι είσαι πατριώτης,
    μα είναι δυνατό να μη σκέφτεσαι τους συνταξιούχους;;
    και και και.......

    Αντώνη, ίσως να είσαι ο ευνοημένος της Ιστορίας;;;
    Ίσως να είσαι ο Πούτιν που χρειαζόμαστε;;
    Μέσα στις επόμενες εβδομάδες ή θα δώσεις ραντεβού με την ιστορία ή.......
    Εσύ διαλέγεις….

  11. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 16/05/2011 18:41:05

    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ, ΤΑ ΝΤΟΡΑΚΙΑ, ΤΑ ΔΝΤακια , ΟΙ ΤΣΑΤΣΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΓΟΙ ΤΗΝΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΚΟΜΗ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤ ΑΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΑΜΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΝΙΞΕΙ.

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 16/05/2011 20:06:14

    Γιατι μου δινει την αισθηση οΑβραμο οτι δεν ειναι απλο βαριδιο αλλα η αγκυρα του Σαρατονγκα.

  13. BlueSky avatar
    BlueSky 16/05/2011 22:56:51

    Πρόεδρε στάσου όρθιος , μη σκύψεις, μην υποκύψεις στα πασοκικά κελεύσματα, στις πασοκιές, τις λαμογιές των πασοκοδοσίλογων.
    Εκλογές τώρα να ξεκουμπιστούν από τη χώρα...........................................

  14. Αννίτα avatar
    Αννίτα 17/05/2011 09:21:10

    Τι έγινε; ΄Εβαλε και τον Παπούλια στο παιχνίδι ο ΓΑΠ να ψήσει τον κ. Σαμαρά να συναινέσει; ; ; ΄Οσο και ότι αφορά κάποιους δελφίνους του κόμματος ας προσέχουν τι είδους συμβουλές δίνουν στον κ. Σαμαρά γιατί η απλή-κοινή λογική λέει οτι θα τον κάψουν. Διότι κ στο παρελθόν ο τρόπος σκέψης τους δεν απέδωσε στην πορεία τους ούτε τα αναμενόμενα. Ας μάθουν και μια φορά στη ζωή τους να σιωπούν. Η σιωπή είναι χρυσός. Και στην περίπτωση της δύσκολης Εθνικής μας κατάστασης έτσι πρέπει να κάνουν και να στηρίξουν τον Αρχηγό στις αποφάσεις του. ΑΥΤΟ προσωπικά το λέω ΕΝΟΤΗΤΑ. ΄Ασχετα με ποιον υποστήριζαν στο παρελθόν.Τώρα επιβάλλεται η στήριξή τους στον σημερινό αρχηγό. Ετσι για να μην τροφοδοτούνται και σχόλια. Αλήθεια ξέρουν τι θα πεί ενότητα; Καιρός να μάθουν.

  15. nikosw avatar
    nikosw 17/05/2011 09:27:34

    Καμία συναίνεση...Τέλος!
    Λαϊκή απαίτηση!

    • AUD avatar
      AUD @ nikosw 17/05/2011 11:26:08

      ++++++ 100000%

  16. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 17/05/2011 12:30:36

    Άσ΄τους να λένε, άστους να λένε!
    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ έχει ξεκαθαρίσει την πορεία του. Τραβά μπροστά δυναμικά και με αίσθημα ευθύνης.
    Όσοι του ζητάν "συναίνεση" είναι εκτός τόπου και χρόνου. Έχουν μείνει ήδη πολύ πίσω. Το ότι δεν μπορούν να τον ακολουθήσουν κι αρκετά απ΄τα στελέχατα του παρελθόντος είναι δικό τους πρόβλημα. Ο λαός έχει ανοίξει βήμα με τον ΗΓΕΤΗ του. Βήμα σταθερό. Κι ο λαός είναι σίγουρο ότι διακρίνει πλέον και θα περιβάλλει τον ΗΓΕΤΗ των ΑΞΙΩΝ με τους ΑΞΙΟΥΣ του.