#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2010 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο Θ. Πάγκαλος προσβάλλει τις Ένοπλες Δυνάμεις"



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας,  Πάνος Παναγιωτόπουλος, απαντώντας στη νέα επίθεση, που εξαπέλυσε ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλος εναντίον των Ενόπλων Δυνάμεων, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Στους άνδρες και τις γυναίκες των Ενόπλων Δυνάμεων –και, βεβαίως, μεταξύ αυτών και στους αεροπόρους μας, που κάνουν τις αναχαιτίσεις στο Αιγαίο- οφείλουμε το σεβασμό και την ευγνωμοσύνη μας και όχι λόγια προσβολής και υποτίμησης, όπως αυτά του κ. Πάγκαλου.

Επειδή ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης προσβάλλει τις Ένοπλες Δυνάμεις για πολλοστή φορά, ο Πρωθυπουργός πρέπει, επιτέλους, να αναλάβει τις ευθύνες του και να τον ανακαλέσει στην τάξη».

Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης πήγε να διορθώσει όσα είπε πρόσφατα για την …παραγωγικότητα των ενστόλων και τα έκανε χειρότερα. Μιλώντας χθες βράδυ  σε αξιωματικούς μηχανικούς της Πολεμικής Αεροπορίας, στο Πολεμικό Μουσείο, εξήγησε ότι μιλούσε με καθαρά οικονομικούς όρους, στους οποίους δεν μπορεί να αποτιμηθεί η παραγωγικότητα ούτε των στρατιωτικών, ούτε των αστυνομικών, ούτε των παπάδων. Και πρόσθεσε, απευθυνόμενους στους μηχανικούς: εσείς είστε παραγωγικοί, φτιάχνετε τα αεροπλάνα, παράγετε μετρήσιμο οικονομικά έργο. Οι ιπτάμενοι βεβαίως πετάνε, κινδυνεύουν, το αναγνωρίζουμε, αλλά με οικονομικούς όρους δεν ....παράγουν. Αντιπαραγωγικοί ήρωες δηλαδή οι ιπτάμενοι.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/11/2010 15:16:49

    Kαμία πίεση δεν πάει χαμένη!
    Ανασκευάζει ο Μπουτάρης.
    Κανένα μνημείο στην πλατεία Ελευθερίας στη Θεσσαλονίκη!
    Τα γύρισε ο νέος δήμαρχος Θεσσαλονίκης (ή μήπως προτιμάει Σολούν;).
    Μετά από τις σφοδρές αντιδράσεις της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος για τα όσα είχε πει στην επίμαχη συνέντευξή του στην «Ελευθεροτυπία», όπου είχε αναφέρει ότι θέλει να κατασκευάσει μνημεία για την επανάσταση των Νεοτούρκων στη Θεσσαλονίκη, τώρα ανασκευάζει λέγοντας ότι ουδέποτε είχε τέτοια πρόθεση…

    Και μιλά για μια διακριτική πλακέτα ενημέρωσης στην πλατεία, που αθ ενημερώνει για τη σχέση της με την εοπανάσταση των Νεοτούρκων. Και φυσικά, σε ανακοίνωσή του λέει στον κόσμο για τον σεβασμό που τον διακατέχει για τον Ποντιακό Ελληνισμό.
    από greek national pride

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ αλλενάκι 24/11/2010 21:00:58

      @Aλλενάκι
      Εξαιρετικό σχόλιο πόντιου Θεσσαλονικέα δείχνει τί πιθανόν να σκέφτηκε ό Μπουτάρης και τά .... μάσησε

      "Σκέψου το σκηνικό:
      19 Μαίου 2011, πλατεία Αγίας Σοφίας. Μέρα μνήμης της γενοκτονίας.
      Ανεβαίνει στο βήμα ένας σκυρός Πόντιος και λέει: "όπως είμαστε παιδιά πάμε στην πλ.Ελευθερίας να ξεσκονίσουμε λίγο το άγαλμα, μετά προχωράμε στη Λεωφ.Νίκης (στο σπίτι του Μπουτάρη) και τελειώνουμε το ξεσκόνισμα στο Δημαρχείο".
      Στο τέλος, ποιός πιστεύεις ότι θα μάζευε τον Μπουτάρη από τον πάτο της θάλασσας:
      1)Το λιμενικό
      2)Η αστυνομία
      3)Η πυροσβεστική "

      Σωστοοοοοοοοοός.....

  2. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 24/11/2010 15:42:18

    Eιναι δεύτερη φορά που χρησιμοποιεί αυτή την έκφραση γιά τις ένοπλες δυνάμεις ο κ.Παγκαλος σε σύντομο χρονικό διάστημα.Στήν τρίτη επεμβαίνει ο ΓΑΠ ,αν τολμάει........

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/11/2010 15:50:38

    O Πάγκαλος είναι σε διατεταγμένη αποστολή.
    Προετοιμάζει το έδαφος.....

    • Enzo avatar
      Enzo @ Κώστας Ροδινός 24/11/2010 15:51:44

      για χουντα?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Enzo 24/11/2010 15:55:10

        οχι!
        Για συρρίκνωση του στρατεύματος.

        • Enzo avatar
          Enzo @ Κώστας Ροδινός 24/11/2010 15:58:06

          αυτο γραφεται οντως σημερα και στις εφημεριδες.
          το ειπε και ο μπαρμπαΠαπαδοπουλος.

        • Misha avatar
          Misha @ Κώστας Ροδινός 24/11/2010 16:03:36

          Tι να τον κάνουμε τον στρατό;
          Να κάνει τον τροχονόμο των λαθρομεταναστών στον Έβρο;
          Τα ΜΑΤ χρειαζόμαστε για να βαράνε τους συνταξιούχους στο Σύνταγμα και να εξασφαλίζουν την απροσκοπτη προσευχή των ταλιμπάν στα Προπύλαια...
          Εξ άλλου «οι Γερμανοί είναι φίλοι μας » ως γνωστόν...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Misha 24/11/2010 20:33:56

            +1000

        • Orestios avatar
          Orestios @ Κώστας Ροδινός 24/11/2010 20:36:00

          Έτσι είναι Κώστα Ροδινέ.
          Σε εξέλιξη είναι κατασυκοφάντηση των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων ενώ ταυτόχρονα επιχειρείται και η διασπορά διχόνιας από τον χοντρό.

  4. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 24/11/2010 16:04:01

    Φιλε Κωστα Ροδινέ.Δεν χρειαζόμαστε στρατεύματα πλέον!!!!!!!Θα φέρει η τρόικα να φυλάει τα σύνορα της Ευρώπης!!!!!!!!!!!!!!!!!!Στην Βαρντασκα.......μονο θα εχουμε να φυλάει τα σύνορα με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας................

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Περδικιδης Βασιλειος 24/11/2010 16:15:38

      Βασίλειε,

      Η τροϊκα μόνο τις Τράπεζες και αυτά που έχουμε υποθηκεύσει για το δάνειο ενδιαφέρεται να φυλάει!

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/11/2010 16:25:29

    "EΞΕΣΤΙ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙΝ". Ο γνωστός και μη εξαιρετέος Πάγκαλος, εν τη θλίψει του ίσως, που η σύζυγος του καταποντίστηκε ως υποψήφια Δήμαρχος, αλλά κυρίως λόγω του ότι είναι αυτός που είναι προέβη πάλι σε μέγιστο ολίσθημα : "Οι πιλότοι της Π.Α που αναχαιτίζουν τα τουρκικά εχθρικά αεροπλάνα της γείτονος δεν παράγουν έργο "!!! Μάλλον εννοεί ότι παραγωγή μόνο οι πατάτες, τα αγγουράκια οι ντομάτες ο μαϊνταμός κ.λ.π!!! Γιαυτόν η ασφάλεια της χώρας, η άμυνα η αναχαίτιση του...εχθρού δεν είναι παραγωγή έργου! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ : ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΤΣΑΛΑΝ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΤΟΥ!! ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ. ΟΥΣΤ ΡΕ ΧΟΝΔΡΟΓΟΥΡΟΥΝΟ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΓΙΩΡΓΟΣ 24/11/2010 16:29:18

      Οχι Λακεδαιμονίοις!
      "Εξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν¨"

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/11/2010 16:26:51

    γιατί δεν τον καλεί η Π.Α. σε μια πτήση με μαχητικό να του φύγουν τα τσαουλιά από τα g?

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ αλλενάκι 24/11/2010 16:30:12

      Και το κάθισμα και τα όργανα να βγάλεις πάλι δεν χωράει..
      Εδώ που τα λέμε αυτός δεν πρέπει να χωράει ούτε στο bay του C-130 θα χωρέσει σε κόκπιτ μαχητικού;...

    • danaos avatar
      danaos @ αλλενάκι 24/11/2010 16:39:57

      Γεια σου αλλενάκι!!Άριστα!Αλλά θα χρειαστεί ειδική παραγγελία στολής με ενσωματωμένη χημική τουαλέτα!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 24/11/2010 16:46:04

      εναλλακτικά quaternion julia set...

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 24/11/2010 22:55:12

        lol

    • donaE avatar
      donaE @ αλλενάκι 24/11/2010 16:50:28

      Xα,χα,χα!Δεν λυπασαι το μαχητικο τοσα λεφτα κανει;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ αλλενάκι 24/11/2010 18:59:37

      χωράει; έχουν αποσυρθεί οι Ντακότες μας έμειναν οι κότες...

  7. Barbarian avatar
    Barbarian 24/11/2010 18:50:31

    Απλό ρε παιδιά... Τον φορτώνουμε όπως είναι στον κεντρικό φορέα ενός F-4 και τα υπόλοιπα εννοούνται... Εκτός και αν θεωρηθεί ότι τοιουτοτρόπως χρησιμοποιούμε παράνομα όπλα μαζικής καταστροφής...

  8. danaos avatar
    danaos 24/11/2010 18:51:58

    Αφιερωμένο στον κ.Πάγκαλο!!http://www.youtube.com/watch?v=ZnMHM1jzW6A&feature=player_embedded

  9. blog collector avatar
    blog collector 24/11/2010 19:12:56

    Θεωρεί παραγωγή ο,τι τρώγεται

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/11/2010 20:46:39

    Να ρωτήσω τον ΠΑΓΚΑΛΟ, η αγορά του αιώνα ήταν παραγωγική ή αντιπαραγωγική; Τα δωράκια των 500.000.000; Η SIEMENS; Οι χορηγίες;
    Οι μαύρες τρύπες στο ΥΠΠΟ; Το 1.000.000 του Τσουκάτου;Οι σπουδές της οικογένειας Μαντέλη; Ο Οτσαλάν;
    Βέβαια τον κατανοώ, ο ηττημένος από το τίποτα είναι απλά ανύπαρκτος (ο ίδιος το είχε κάποτε δηλώσει...), κάνει λοιπόν θόρυβο, όπως το κενό κάνει αναταράξεις για να σηματοδοτήσει την ύπαρξή του την παρουσία του το εγώ του.

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/11/2010 20:59:20

    !!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/11/2010 21:15:14

    Αφού το ψηφίζουν οι πρασινοφρουροί να τον χαίρονται, εμείς κάθε που μιλάει τον συνδέουμε την αποχεύτεση.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Σοσιαληστής 24/11/2010 21:19:49

      υπάρχει και άσμα ...αριστοφανικό:

      http://www.youtube.com/watch?v=LEok5EMJuXA

  13. Hase avatar
    Hase 24/11/2010 21:51:52

    Ο ιδιος παιδες τι εργο παραγει;; Εχει δουλεψει ποτε παραγωγικα στην ζωη του;;
    Καθεται στον χοντρο του κωλο και καθε δυο μερες λεει και μια μακακια για να περναει η ωρα που λεει και το ανεκδοτο. Και το καλαμπουρι ειναι πως ο ΓΑΠ τον φοβαται οπως ο διαολος το λιβανι. Γιατι καθε πρωθυπουργος με καρυδια θα τον ειχε καρατομησει με ολα εχει πει κατα καιρους.

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 24/11/2010 21:55:27

    Αυτός ο τύπος που απαξιώνει με τα λόγια τους τις Ένοπλες Δυνάμεις, είναι εγγονός αξιωματικού του στρατού και γιός ιπταμένου της πολεμικής αεροπορίας, (διοικητής Μοίρας Α/Φ στη Μέση Ανατολή. Δηλαδή οι προγονοί του ήταν αντιπαραγωγικοί;;
    Τόσος σεβασμός για τους γενητόρες του;;;;

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 24/11/2010 22:05:33

    Τελικά τι είναι πιο ακριβό; Η αγορά ενός μαχητικού ή η σίτιση ενός κύτους;;;

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 24/11/2010 23:02:01

    Μετρήσιμα μεγέθη σύμφωνα με τον ιεροκήρυκα αντιπρόεδρο της νεοταξικής ακυβερνησίας - και κατά δήλωση της συζύγου του - «πολιτικό χωρίς ηλικία»:

    Στον Π. Τσίμα: «Πόσο είναι η δικιά σας μερίδα του Ελληνικού λαού που αντιδρά που διαφωνεί; ξέρω γω; Μιά μερίδα εστιατορίου είναι γνωστό, είναι περί τα 400 γραμμάρια. Μερίδα ποιά είναι ;; πόσοι είναι 5, 10, 50 πόσοι τραμπούκοι είναι η μερίδα;; ποιός είναι η μερίδα;;» Ολγα Τρέμη: «... άρα αυτό είναι μερίδα το 35%» (Ο Αντιπρόεδρος και η.. Μερίδα.. στο «Μega)

    «Το μνημόνιο είναι ευτυχία για τον τόπο».

    «Τους ρωτώ: «Ποιοί είστε;;» Μου λένε... «Οι Φον Φούφουτοι!» Ξαναρωτώ: «Ποιοί Φον Φούφουτοι;;» Απάντηση: «Απ’τη Τρόϊκα τη ξεσκούφωτη η οποία είναι αδελφή της Ελένης!» Είπα να τους ρωτήσω...: «Ποιάς Ελένης::» Αλλά δεν το ρίσκαρα κύριε Πρόεδρε. Οι άνθρωποι έχουν έρθει πολύ διαβασμένοι!..»

    «Αυτοί που καταριόνται το μνημόνιο, πολύ απλά θα ήθελαν κάποιος να μας δανείσει χωρίς όρους και προϋποθέσεις και αυτός που το κάνει αυτό ονομάζεται "Άγιος Βασίλης" και υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες για την ύπαρξή του». (Στο 3ο Αραβο-Ελληνικό Οικονομικό Forum που συνδιοργανώθηκε με τον ΣΕΒ).

    «Η Αγία Σοφία δεν ανήκει στους σημερινούς Τούρκους αλλά ούτε και στους Έλληνες γιατί είναι πολιτιστικό μνημείο ολόκληρης της ανθρωπότητας και έτσι έχει χαρακτηριστεί από την Unesco. Κάθε προσπάθεια ιδιοποίησής της είναι κακή. Η συγκίνηση που νιώθουν όλοι οι άνθρωποι όταν μπαίνουν στην Αγία Σοφία είναι ίδια, είτε είναι Τούρκοι, είτε Έλληνες, είτε Αφρικανοί, είτε Κινέζοι».
    (Ερωτηθείς για την προσπάθεια του Ελληνοαμερικανού Κρίς Σπύρου να τελεστεί λειτουργία στην Αγία Σοφία 9/2010).

    «Μαζί τα φάγαμε τα χρήματα. Επί χρόνια όλες οι κυβερνήσεις διορίζαμε για πελατειακούς λόγους».

    «Δεν είναι μόνο ότι έχουμε άψογη συνεργασία αλλά έχουμε και κοινές απόψεις σε πολλά ζητήματα. Μαζί συμφωνούμε στην περικοπή του κράτους αλλά και στο στοίχημα του Καλλικράτη, του οποίου είμαι ένθερμος υποστηρικτής».
    (Γιά την «αγαστή» συνεργασία του με τον Γ. Ραγκούση, στην εκπομπή «Πρωινό Mega»)

    «Η υπόθεση ήταν μια πατσαβούρα στην μούρη του Δένδια, του Ζαγορίτη και του Καραμανλή» (Γιά την υπόθεση του Χρίστου Βερελή με την εταιρεία ΜΑΝ).

    «Εγώ δεν τα πάω καλά με αυτά. Δεν παίζω στοίχημα. Μόνο τάβλι παίζω, αλλά και εκεί χάνω γιατί με κλέβει η γυναίκα μου».

    «Oπου υπάρχει διαφωνία για τον καθορισμό εδαφικών λεπτομερειών ή, γεωγραφικών ιδιομορφιών, η λύση πρέπει να δίνεται από τρίτους, εντεταλμένους προς τούτο, με βάση το Διεθνές Δίκαιο».