#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2011 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο Θεός να σε φυλάει από αριστερό αφεντικό"



Ο πρωθυπουργός μας, νοούμενος αρχισοσιαλιστής ως Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, συνεννοείται "υπόγεια" με το ΔΝΤ στην πλάτη της χώρας και της ΕΕ.

Κυκλοφορεί με κανώ και υβριδικό jeep.

Ο φίλος του πρωθυπουργού μας, επίσης σοσιαλιστής και πρόεδρος του ΔΝΤ κ. Στρος Καν, σκανδαλίζει το Παρίσι βολτάροντας με τελευταίο μοντέλο Porsche Panamera

"Ο Θεός να σε φυλάει από καινούριο νοικοκύρη και από παλιό διακονιάρη", έλεγε ο παππούς μου

"Κι από αριστερό αφεντικό", θα πρόσθετα.

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 05/05/2011 21:47:11

    Κοτζάμ Σοσιαλιστής και πρόεδρος ΔΝΤ με αυτό το έκτρωμα πήγαινει βόλτες; Τσκ, τσκ, τσκ. :lol:

  2. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 05/05/2011 21:54:25

    Δεν ξέρω με τι κυκλοφορεί στο Παρίσι. Αλλά στη Νέα Υόρκη πηγαινοέρχεται με το αεροπλάνο της γραμμής. Δεν παίρνει τα ΛΕΑΡ ΤΖΕΤ όπως κάτι άλλοι δικοί μας

    • Πητ avatar
      Πητ @ Τζώννη Μπη Γκουντ 05/05/2011 22:09:13

      Αναφέρεσαι στον Τρισέ της ΕΚΤ. Για τον Στρος Καν δεν μας είπαν.

      • Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
        Τζώννη Μπη Γκουντ @ Πητ 06/05/2011 01:10:42

        Σωστά. Τα μπέρδεψα...

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 22:11:31

    όντως παράξενον, το ότι τις πιο βαθειές δεξιές τσέπες τις έχουν οι αριστεροί εργοδότες.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 22:39:55

    Δεν υπαρχει πιο ασχημο αυτοκινητο !!!!!.....

    ΠΠ

    • Ernestoche avatar
      Ernestoche @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 23:11:19

      Πες τα χρυσόστομε!!!! Μαζι με "το πλοίο της αγάπης" τη μαούνα Καγιέν, μακράν τα ασχημότερα. Ποιοί τα σχεδιάζουν εκεί στην Porsche;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Ernestoche 06/05/2011 10:50:44

        Η απάντηση είναι απλή: τα Πόρσε τα σχεδιάζουν Γερμανοί, ένας λαός γνωστός για την χάρη και την αισθητική του.

      • TED avatar
        TED @ Ernestoche 06/05/2011 12:01:13

        Ασχημότερο και από το Cayenne ακόμα είναι το Audi Q7. Δε βλέπεται.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ TED 06/05/2011 13:54:22

          Έχεις δοκιμάσει να μπεις στο πίσω κάθισμα ενός Audi A3 Compact; Ούτε "το κορίτσι λάστιχο από τη Μογγολία" δεν θα καταφέρει να μπει χωρίς να χτυπήσει το κεφάλι του στο πλαίσιο τής πόρτας και χωρίς να πάθει κράμπα στη γάμπα.
          Γερμανική τεχνολογία, σου λέει μετά.
          Το πιο υπερτιμημένο ψέμμα τής μεταπολεμικής Ευρώπης.
          Ό,τι είχε η ναζιστική Γερμανία σε τεχνολογία το πήραν Αμερικάνοι και Σοβιετικοί μετά τον πόλεμο, και άφησαν πίσω μόνο τα κατώτερα στελέχη των SS, τους πατατοκαλλιεργητές και τους γκασταρμπάιτερ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 22:51:03

    Βρηκα και 2 λιστες. Η μια εχει το leverage των μεγαλων Αμερικανικων Τραπεζων..( θα εξηγησω ) και μια δευτερη λιστα με 389!!! Αμερικανικες Τραπεζες ποιυ εχουν χρεοκοπησει απο το 2000 εως και Απριλιο 2011. Η δευτερη Λιστα ειναι πολυ σημαντικη... και δε βαζω τα ποσα χαθηκαν... αλλα καταλαβαινετε, οτι ολη αυτη η χασουρα απο καπου πρεπει να βγει! Αυτο το λεω απο το 2008 !!!
    Οποιος τη θελει να την ανεβασω...
    παμε.. Λιστα 1 ( 2007 )

    Lehman Brothers 30
    Bear Sterns 33
    Merill Lynch 31
    Goldman Sachs 25
    Morgan Stanley 33

    σε απλα Ελληνικα δανειζαν 30+ φορες οσα ειχαν σε καταθεσεις !!! το leverage υπολογιζεται ως το κλασμα total bedt/shareholders equity.

    Εγραφα οτι ο μεσος ορος ειναι 8/9 φορες και αυτος ειναι ο "κανονας" δλδ απο 1000 ευρω δημιουργουν 98.000 ευρω.. κανετε πραξεις στα πιο πανω !! ΚΑΙ
    ειδικα στην GS... η οποια μας Δανειζει και μας κανει και swaps με αμοιβη 350εκκ Δολλ.

    ΠΠ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2011 23:00:29

    389;
    Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί ήταν ~200.
    Οι μεγάλες "καθαρίζουν" το τοπίο.
    Too big to jail

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/05/2011 23:17:53

      h__p://www.fdic.gov/bank/individual/failed/banklist.html

      εδω μπαινω και μαθαινω τα "απο μεσα" !!!....

      ΠΠ

  7. Ernestoche avatar
    Ernestoche 05/05/2011 23:19:01

    Πάντως θεωρώ αστείο και υποκριτικό να ασχολούνται με το αν ο Στρός Καν κυκλοφορεί με Porsche. Μόνον η Αν Σενκλέρ με τόσα που έβγαζε σαν παρουσιάστρια μπορεί να έχει τουλάχιστον 2 τέτοιες, ποσο μάλλον ο Κάν. ΄Αλλα είναι τα κουσούρια του.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 23:24:34

    Θεος να σε φυλαει απο αυτον που ερνημευει τα νουμερα !!
    παραδειγμα...
    Γερμανια .. μουφα γκραντε... δηλωσε επισημα πολυ χαμηλο % Ανεργιας !!! χαχαχα και αποκαλυφθηκε οτι 7.5 εκκ Γερμανοι εργαζονται με 400 ευρω το μηνα !!!
    ΔΛΔ μειωση της ανεργιας με μειωση ωρων εργασιας=περισσοτεροι "εργαζομανοι" = με ελαχιστη αμοιβη ( οση το επιδομα μας !! )

    Εγω λεω οτι ολοι οι ανεργοι πρεπει να δουλευουν στο Δημοσιο !!! με 500 ευρω, με οσες ωρες συμφωνησουν...!!! τοτε η ανεργια θα πεσει στο 2% !! και θα μενουν τα $$ στον ΟΑΕΔ !!! Ετσι φτιαχνουν τα νουμερα αυτοι που Δανειζουν !!!και Δανειζονται σχεδον τσαμπα !!

    Ολα ειναι Στατιστικη !!... και να ξερουν οτι ξερουμε ! ιδεες στο δικος τους παιχνιδι εχουμε πολλες !!!... να παιξουμε με τα νουμερα οποτε θενε.-

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 01:11:02

      Αυτοί που ερμηνεύουν τα νούμερα κυβερνάνε τον κόσμο.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 09:48:35

      Η Γερμανια εφαρμοζει το "kurtz Arbeit" = κομμενη εργασια = αντι 25 μερες το μηνα 12 μερες και φυσικα τα μισα λεφτα,πληρωνεσαι τις μερες που δουλευεις απο το 1970 τοσο .. Mercedes -VolksWagen-Opel klp klp σε περιοδους κρισης το εφαρμοζαν χωρις δευτερη κουβεντα.
      Και ηταν σωστο . Με την εννοια οτι ετιθετο το διλλημα:
      "κορτς αρμπαιτ" η απολυσεις?? Οι παντες συμφωνουσαν με το πρωτο.

      Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι να μην γινει και εδω στην Ελλαδα κατι αναλογο. Φυσικα δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ Ελλαδος Γερμανιας οσον αφορα τους μισθους. Και μοιαζει με κρυο καλαμπουρι να πεις στον αλλον που παιρνει 700 ευρω μηνιαιως παρει 350.. Μιλαμε δεν κολλαει πουθενα κατι τετοιο.

      Αλλα μπορει να δινει σε καποιον ανεργο ο ΟΑΕΔ δηλαδη το κρατος ,440 ευρω ταμειο ανεργιας και να καθεται να τον προσλαβει με καποιας μορφης συμβαση και να του 600 ευρω φερ ειπειν αλλα να δουλευει !!!!
      Και η ανεργια μειωνεται και ο εργαζομενος παιρνει τα πανω του αντι να σιγοπεθαινει με το ταμειο ανεργιας ,αβεβαιοτητα κλπ κλπ ..

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Παναγος 06/05/2011 14:29:47

        Πανάγος, σωστά. Εκτός από την πρώτιστη ανάγκη που ικανοποιεί η εργασία, την οικονομική απολαβή για επιβίωση, υπάρχει και η δεύτερη, η ανάγκη να νοιώθει ο άνθρωπος χρήσιμος, ικανός, μέλος του κοινωνικού συνόλου.
        Οι άνεργοι αργοπεθαίνουν ηθικά. Από την κατάπτωση είναι που κάποια στιγμή παραιτούνται από την συνέχιση της αναζήτησης εργασίας.

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 23:29:51

    Υπάρχει κανείς αξιωματούχος που να κυκλοφορεί με Bentley ή Rolls Royce?

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 06/05/2011 00:42:46

      Μπα...δεν έχουν τέτοιο class για να κυκλοφορούν με τέτοια αυτοκίνητα. Η μαγκιά τους φτάνει ως το "μερτσεντέ" που έχει μέχρι κι ο χασάπης της γειτονιάς...

  10. ern avatar
    ern 05/05/2011 23:33:31

    Απο εβδομάδα η ΔΕΗ ξεκινά απεργίες. Να προμηθευτούμε φακούς και φαναράκια;

  11. ern avatar
    ern 05/05/2011 23:34:19

    Χωράνε απο το πάχος σε τόσο μικρά αμάξια;

    Καλά κάνουν και κυκλοφορούν, γιατί όχι;

    Τους πειράζει κανένας; Οχι, Οπότε... :S

    • Ernestoche avatar
      Ernestoche @ ern 05/05/2011 23:38:22

      Η Panamera μια τετράπορτη μαούνα. Χωράνε. Μη μπερδεύεσαι με τα διπορτα 911 κλπ Καρέρα που κυκλοφοπούν εδώ.

      • ern avatar
        ern @ Ernestoche 06/05/2011 00:09:55

        Α εντάξει. Να με συμπαθάς αδερφέ. Παιδί του λαού γαρ, δεν ξέρω απο τέτοια. :D

        Σαν φάλαινες δολοφόνοι που είναι έχουν και ένα εκτόπισμα, θα βολευτούν στις μαούνες.

  12. kp8 avatar
    kp8 05/05/2011 23:36:44

    Μα πάνω από όλα γέλασα με τον τίτλο της ανάρτησης. Πόσο μα πόοοσο σοφή κουβέντα .....

  13. Cal avatar
    Cal 06/05/2011 00:17:59

    Πιο υβριδικό? Την τελευταία φορά στην τηλεόραση με θωρακισμένο τον είδα, μάλλον φοβάται το παιδί.

  14. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/05/2011 00:59:12

    Ο Πάγκαλος με τί κυκλοφορά;
    Ο Γερουλάνος;

  15. spiros avatar
    spiros 06/05/2011 07:11:14

    Το παίζει και τεκνό!

  16. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 06/05/2011 08:44:25

    Δε πειραζει, το σχοινι θα ειναι ιδιας μαρκας για ολους.

  17. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 09:04:50

    Τωρα μου ηρθε ο Γερουλανος να διαπληκτιζεται με τον Μπεο,
    ναμουν εκει δα διπλα, να ακουγα και να εβλεπα,
    γελιο