#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2011 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο Αντώνης Σαμαράς δεν καταλαβαίνει από πιέσεις"



(Ανανεωμένο). Ο εκπρόσωπος της ΝΔ, σχολιάζοντας δηλώσεις του συνεργάτη του Αντώνη Σαμαρά, Δημήτρη Σταμάτη (Ράδιο 9, 89) , πως ο πρόεδρος της ΝΔ δέχεται πιέσεις, αλλά δεν υποκύπτει, τόνισε πως συμφωνεί με την άποψη αυτή. «Ο Αντώνης Σαμαράς δεν καταλαβαίνει από πιέσεις. Και βέβαια δεν επηρεάζεται και δεν ετεροπροσδιορίζεται από δημοσιεύματα και κακόπιστα σχόλια. Και αυτή η στάση του μπορεί πράγματι να ενοχλεί πολλούς» δήλωσε ο κ. Μιχελάκης.

Ο κ. Σταμάτης δήλωσε σχετικά τα εξής στο ΡΑΔΙΟ 9 98,9: "Εκείνοι που συζητούν και μιλάνε για συγκυβέρνηση ουσιαστικά τι προτείνουν, προτείνουν να συμβαδίσουμε χέρι με χέρι με μια πολιτική λαθεμένη που οδηγεί στον καιάδα... Βλέπουμε κάποια δημοσιεύματα, βλέπουμε κάποια σχόλια κακόπιστης κριτικής και οφείλουμε να είμαστε σαφής. Ο Σαμαράς δεν ετεροκαθορίζεται. Δεν μπορεί κανείς να τον πιέσει. Δέχτηκε πιέσεις φοβερές να υπογράψουμε το μνημόνιο. Πιέσεις για το μεσοπρόθεσμο. Πιέσεις για συγκυβέρνηση. Δεχτήκαμε φοβερές πιέσεις, πολλές φορές με κριτική που θα μπορούσε κάποιος να την χαρακτηρίσει κακόβουλη και για να υποχωρήσουμε στο μνημόνιο και για το μεσοπρόθεσμο και για την συγκυβέρνηση. Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουν όλοι είναι ότι η στάση του Σαμαρά δεν ετεροκαθορίζεται, δεν πιέζεται και εξαιτίας των πιέσεων διαμορφώνει τακτική. Αυτή η στάση μπορεί να ενοχλεί πολλούς, ιδίως όσους θα ήθελαν να συνδιοικήσουν και στις σκέψεις και στις αποφάσεις του. Αυτό δεν θα γίνει. Το σκηνικό έχει αλλάξει...."

Είναι προφανές ότι όσα είπε ο κ. Σταμάτης δεν αφορούν μόνο τις πιέσεις συγκεκριμένων εκδοτικών συγκροτημάτων για "συναίνεση", "συγκυβέρνηση", αλλά και εκείνους που υποστηρίζουν παρόμοιες θέσεις μέσα στη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanasis avatar
    thanasis 04/10/2011 16:47:28

    ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΑΝΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ
    ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΧΑΛΙΒΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
    ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΟΣ
    ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΤΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ
    ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ

  2. Orestios avatar
    Orestios 04/10/2011 16:54:00

    Mπράβο στον Σαμαρά.
    Ο χαρακτήρας του διατηρείται ακέραιος στα κελεύσματα χρεοκοπημένων Σειρήνων.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/10/2011 16:55:43

    Ο επιμένων νικά. Ως το τέλος κράτα γερά Αντώνη Σαμαρά. Πολλοί δύσπιστοι ή ολιγόπιστοι θα πεισθούν

  4. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 04/10/2011 16:59:42

    ετσι απο yesman χορτασαμε

  5. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 04/10/2011 17:03:10

    Σαμαρά τελειώσανε τα ψέματα. Μάλλον σύντομα - πολύ συντομα θα έχεις βαριές ευθύνες. Θα έχεις όμως και τον λαό μαζί σου, ασχέτως αν θέλουν να μας πείσουν για το αντίθετο τα κατευθυνόμενα γκάλοπ.

  6. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 04/10/2011 18:33:50

    ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΛΟ:

    Την ιδέα την έριξε άλλος ...
    Ρωτάμε την ΝΔ. Να πληρώσουμε ή όχι τα έκτακτα χαράτσια;;
    Ήδη τα δύο αριστερά κόμματα (ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ) κάλεσαν επίσημα τους πολίτες να μην πληρώσουν τα έκτακτα χαράτσια. Ο κ. Τσίπρας μάλιστα δήλωσε ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να πληρώσει την έκτακτη εισφορά. Οι Έλληνες πολίτες σχεδόν στο σύνολό τους δεν επιθυμούν να πληρώσουν τα έκτακτα χαράτσια που βάζει το σοσιαληστρικό ΠΑΣΟΚ, είτε γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, είτε γιατί...δεν θέλουν, ως μια πράξη αντίστασης στην Πασοκική λαίλαπα.
    Θα απαλλάξει η ΝΔ τους πολίτες, όταν έρθει στην εξουσία, από τις δυσμενείς συνέπειες, σε περίπτωση μη καταβολής των έκτακτων χαρατσιών;

  7. hunter avatar
    hunter 04/10/2011 18:35:07

    Αντώνη,

    βγες σήμερα, όχι αύριο, σήμερα, και πες την αλήθεια στο λαό,
    τι σημαίνει χρεοκοπία;;
    πόσο θα ματώσουμε;;
    πόσο θα υποφέρουμε;;
    πώς μεταφράζεται αυτό σε μισθούς και συντάξεις;;
    πώς μεταφράζεται σε θέματα παιδείας, υγείας και εθνικής άμυνας;;
    πώς μεταφράζεται σε θέματα δημόσιας τάξης;;

    Πες την αλήθεια και μη φοβάσαι, θα έχεις το 80% του λαού μαζί σου, δυστυχώς βλέπεις ο Έλληνας μόνο μπροστά στον κίνδυνο ενώνεται για ιερό σκοπό, για τη σωτηρία της πατρίδας, για να γίνουμε επιτέλους καλύτεροι άνθρωποι.

    Πρόσεξε όμως, αν επιμένεις στο ότι θα ξεχρεώσουμε σε όσους χρωστάμε και άλλες τέτοιες βλακείες, ίσως να μη σε θυμάται κανένας σε μερικά χρόνια.

    Εσύ αποφασίζεις.

  8. hunter avatar
    hunter 04/10/2011 18:46:58

    SXOLIASTHS

    γεια στο στόμα σου.

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 04/10/2011 19:48:24

    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν είναι puppet του διεφθαρμένου κατεστημένου, που με νύχια και με δόντια δίνει τη μάχη της επιβίωσης. Το τέλος της Ελληνικής νομενκλατούρας βρίσκεται προ των πυλών. Για ένα καλύτερο μέλλον της Ελλάδας μας.

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 04/10/2011 19:51:54

    O Σαμαράς είπε πρώτος στη ΔΕΘ το "δεν έχουν να πληρώσουν".
    Το θέλουν, δεν θέλουν, ή οι στρατηγικές, είναι last year επομένως.

    Αν οι Έλληνες θέλουν άλλη πολιτική (την έχει πει), και αν θέλουν να επιτρέψουν στον Σαμαρά να την προσπαθήσει, ας το κάνουν.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ victoria (true) 04/10/2011 19:52:24

      @ SXOLIASTHS

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 04/10/2011 19:57:26

    «Eνας άντρας που έχει μυαλό και το ξέρει, μπορεί να νικήσει δέκα που δεν έχουν και δεν το ξέρουν.» ~George Bernard Shaw

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 04/10/2011 20:30:14

    Ένα ΜΠΡΑΒΟ στόν Καραμανλή που τον επανέφερε στην ΝΔ και τον στηρίζει στο πολύ δύσκολο έργο που έχει αναλάβει.
    Ο θεός αγαπάει την ΕΛΛΑΔΑ φανταστείτε τι θα είχαμε πάθει εάν στην αρχηγία της ΝΔ ήταν ο άλλος μεγάλος σφαγέας. Ντορρρρρρ..................

  13. Mετοικος avatar
    Mετοικος 04/10/2011 20:54:29

    @Nικοσ Θ., ΟΚ, ο Σαμαράς δεν είναι puppet του διεφθαρμένου κατεστημένου...τότε τι θελει γιά σύμβουλό του το υιό του Ψυχάρη? Μήπως...Το τέλος της Ελληνικής νομενκλατούρας ...δεν βρίσκεται προ των πυλών.

  14. factorx avatar
    factorx 04/10/2011 21:10:10

    Τσέκαρε πρώτα τις πληροφορίες σου. Δεν είναι σύμβουλος του ο Ψυχάρης

  15. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 04/10/2011 22:33:25

    Χωρίς να είμαι πλέον φανατικός σε σχεδόν τίποτα, και χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω αν δέχεται πιέσεις, και μόνο το πανηγυρικώς προβαλλόμενο από υπουργικά χείλη ότι έφαγε κατάμουτρα ένα "όχι" από την τρόϊκα στις προτάσεις της Ν.Δ., να υπενθυμίσω ότι οι τροϊκανοί δεν είναι μακάκες να πούνε "ναί", γιατί απλούστατα τους βολεύουν πολύ περισσότερο τα "yes Sir" που εισπράτουν από την πασοκική τρομοκυβέρνηση...
    Αλλά δεν βγαίνει κάποιος να τους το κοπανάει 10 φορές την ημέρα... και μιλάνε!

  16. συγνωμη αλλα.... avatar
    συγνωμη αλλα.... 04/10/2011 23:27:01

    Φυσικα και δεν νοιωθει πιεση.
    Αντιπολιτευση ειναι.
    :)

  17. phillip theakos avatar
    phillip theakos 04/10/2011 23:45:44

    an ke lipo apo tin patrida 48 xronia an ke agramatos to mono pragma pou vlepo ine oti oli i ellines akomi then katalavenoun ton kindino .tora ine i ora pou prepi na stixithoun oli mazi me kapion arxigo an ine samaras i tsipras i kapios alos den exi simasia simasia ine na boresete na riksete tin diktatoria i opia sas kiverna

    • Απορία avatar
      Απορία @ phillip theakos 05/10/2011 01:31:33

      Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει Φίλιππε. Απόδειξη εσύ, 48 χρόνια στην ξενιτιά και ποτέ δεν την ξέχασες.

  18. δημης avatar
    δημης 05/10/2011 01:23:13

    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ;;;;;;;;;
    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ;;;;
    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η...ΠΑΡΟΥΣΑ "ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ "ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ;;..ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΜΕΥΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ;;;;;
    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η...ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΘΑ ΕΚΛΕΓΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ;;;;
    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ "ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΤΑ ΦΑΟΥΛ " ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ -ΣΤΕΛΕΧΩΝ
    ΤΟΥ;;;;;;
    -ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΝΤΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ...ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ;;;;
    ΠΟΤΕ..;;;;
    ΠΟΤΕ...;;;

    • Απορία avatar
      Απορία @ δημης 05/10/2011 01:34:00

      Δήμη μέχρι τα Χριστούγεννα, το πολύ, θα'χουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα για το που βαδίζουμε, λαός, συμπολίτευση και αντιπολίτευση. Υπομονή.

  19. Νικος avatar
    Νικος 05/10/2011 08:13:26

    Επαναφερω την ΛΟΓΙΚΗ απορια του SXOLIASTHS .

    ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΛΟ:

    Την ιδέα την έριξε άλλος …
    Ρωτάμε την ΝΔ. Να πληρώσουμε ή όχι τα έκτακτα χαράτσια;;
    Ήδη τα δύο αριστερά κόμματα (ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ) κάλεσαν επίσημα τους πολίτες να μην πληρώσουν τα έκτακτα χαράτσια. Ο κ. Τσίπρας μάλιστα δήλωσε ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να πληρώσει την έκτακτη εισφορά. Οι Έλληνες πολίτες σχεδόν στο σύνολό τους δεν επιθυμούν να πληρώσουν τα έκτακτα χαράτσια που βάζει το σοσιαληστρικό ΠΑΣΟΚ, είτε γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, είτε γιατί…δεν θέλουν, ως μια πράξη αντίστασης στην Πασοκική λαίλαπα.
    Θα απαλλάξει η ΝΔ τους πολίτες, όταν έρθει στην εξουσία, από τις δυσμενείς συνέπειες, σε περίπτωση μη καταβολής των έκτακτων χαρατσιών;

  20. Νικος avatar
    Νικος 05/10/2011 08:24:02

    ....και θα προσθεσω και την παρακατω ερωτηση .

    ΠΟΣΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ του ΠΑΣΟΚ ΨΗΦΙΣΕ η ΝΔ ?

    Την απαντηση δινει ο Βουλευτης της ΝΔ Κ.Γκιουλεκας στον δημοσιογραφο Ν.Χατζηνικολαου στον REAL FM.

    "Η ΝΔ εκει που χρειαστηκε να βαλει ΠΛΑΤΗ ( !!! )το εκανε.Εχει ψηφισει περισσοτερα απο εβδομηντα ( 70 !!!! ) νομοσχεδια που εχει φερει το ΠΑΣΟΚ. (και η απολογια για την ΠΛΑΤΗ της ΝΔ) Ομως δεν μπορουμε να στηριξουμε τα αδικα και ισοπεδωτικα μετρα γιατι δεν πιστευουμε!!! σε αυτην την πολιτικη (αφου εχουν ψηφισει την πλειοψηφια των νομοσχεδιων).Δεν μπορουμε να στηριξουμε ενα λαθος( 70 λαθη ???? ) "

  21. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 05/10/2011 09:00:40

    "Δεν καταλαβαίνει από πιέσεις" για να ευθυγραμμισθεί πλήρως, όπως ο Καρατζαφέρης ή η Ντόρα. Αλλά, γιατί να "βάλει πλάτη" στον ΓΑΠ (= τρόϊκα), να λέει ότι "η χώρα θα τιμήσει τις υπογραφές της" [= του ΓΑΠ], να δέχεται και να συζητά με τους υπαλλήλους της τρόϊκα, να μην αποχωρεί από τη λυκοφωλιά του ΕΛΚ (και ας τον κατηγορήσουν για εθνικιστή);
    Αυτά τα πράγματα είναι πολύ "μεσοβέζικα" και αντιφατικά με τη λεκτική κατ' αρχήν αντίθεση με τα συνεχή μνημόνια και ... μυρίζουν έμμεση συναίνεση.
    Τα περί "άλλου μίγματος" ή "άλλης συνταγής" φανερώνουν απολογητική στάση έναντι όσων τον πιέζουν και σίγουρα δεν είναι αυτά που εκφράζουν το λαό και έχει ανάγκη η χώρα, που επιζητούν ξεκάθαρες τοποθετήσεις επί παντός (για το τί, για το πώς και για το πότε). Είναι σφόδρα πιθανό το ότι, εάν ήθελε να διαφοροποιηθεί πλήρως από το σύστημα και να απονομιμοποιήσει την όλη "τροϊκανή" διαδικασία, θα έμενε μόνος του στη ΝΔ, με το Μιχελάκη και ελάχιστους ακόμη (σε υψηλό στελεχικό επίπεδο).
    Και είναι ώρα να βγεί κάποιος επίσημα και να διευκρινίσει επαρκώς τί σχέση υπάρχει (εάν υπάρχει) με τον υιό Ψυχάρη, ώστε είτε να επιβεβαιωθούν είτε να διαψευσθούν οι σχετικές φήμες. Γιατί οι εναγκαλισμοί (αν υπάρχουν) με το ΔΟΛ κλπ. άλλα (δυσάρεστα για τον κόσμο) προμηνύουν.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση επιβεβαιώνονται οι διακινούμενες υποψίες ή εκτιμήσεις ότι βρίσκεται σε εφεδρεία για να διαδεχθεί τον ΓΑΠ, που περιμένει να πέσει σαν ώριμο φρούτο (= να έρθει η ώρα του), προκειμένου να συνεχίσει, με τις αναγκαίες παραλλαγές, το ίδιο έργο.
    Σήμερα δεν αρκεί να δηλώνονται απλώς και αορίστως καλές προθέσεις. Ο κόσμος έπαθε πολλά για να αρκείται μόνο σ' αυτές. Οι πράξεις μετρούν. Ο χρόνος είναι πολύ "πυκνός" και κάθε μέρα που περνά προσθέτει και άλλες αλυσίδες (χαράτσια κλπ.).

  22. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 05/10/2011 15:54:14

    Θα ήθελα να προσθέσω εκτός από τον πρόεδρο του κόμματος η Ν.Δ έχει και βουλευτές να ρωτήσουν οι πολίτες τους κατα τόπους βουλευτές για το θέμα αυτό και να τους καλέσουν να δεσμευτούν (καλα είπαμε μια μ@@@ια για να γελάσουμε) επίσημα.

  23. zame avatar
    zame 05/10/2011 22:02:35

    ...ΟΠΩΣ η ΟΥΓΓΑΡΙΑ δηλαδη ?