20/03/2010 19:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ουγγρικό μοντέλο" η λύση για την Ελλάδα

Με το βλέμμα στραμμένο στην Σύνοδο Κορυφής της ερχόμενης Πέμπτης βρίσκεται τόσο το οικονομικό επιτελείο, όσο και η Κομισιόν, καθώς οι Ευρωπαίοι ηγέτες αναμένεται να αποφασίσουν το επόμενο βήμα για την διάσωση της ελληνικής οικονομίας.

Σύμφωνα με την «Καθημερινή της Κυριακής», το μοντέλο που φαίνεται πλέον να προκρίνεται, είναι το Ουγγρικό, που προβλέπει συνδυασμένη πρωτοβουλία από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και την Ευρωπαϊκή Ένωση για την παροχή οικονομικής στήριξης στην Αθήνα.

Από τις βασικές προϋποθέσεις του σχεδίου είναι η Ελλάδα να πάρει δημοσιονομικά μέτρα και να προωθήσει διαρθρωτικές αλλαγές, υπό την καθοδήγηση της Κομισιόν, του ΔΝΤ, της ΕΚΤ και των κρατών – πιστωτών.

Είναι σαφές ότι ένα σχέδιο με τη συμμετοχή του ΔΝΤ θα είναι πολύ πιο αυστηρό τόσο στο περιεχόμενο του όσο και στην εφαρμογή του απ΄ ό,τι ένα αμιγώς ευρωπαϊκό.

Η προοπτική αυτή προκαλεί νέες πιέσεις στα ελληνικά ομόλογα και τα spread των 10ετών ανήλθαν στις 332 μονάδες.

Πάντως, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, εκφράζονται φόβοι ότι η γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ θα εμμείνει στην ανελαστική στάση της, συμπαρασύροντας ενδεχομένως και τον γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί.
Εν μέσω αυτού του κλίματος ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου άφησε αιχμές κατά της Ευρωπαϊκής Ένωσης καλώντας την να τηρήσει τις δεσμεύσεις της.

Είναι δεδομένο ότι η κυβέρνηση θα λάβει περαιτέρω δημοσιονομικά μέτρα για να μειωθεί το έλλειμμα, είτε υπάρξει σχέδιο διάσωσης από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, είτε όχι, δήλωσε στο ΣΚΑΪ η οικονομολόγος Μιράντα Ξαφά, πρώην αναπληρώτρια εκτελεστική διευθύντρια στο ΔΝΤ.

Πρόσθεσε ότι η έγκριση ευρωπαϊκής ενίσχυσης προ χώρα της Ευρωζώνης, όπως η Ελλάδα, προϋποθέτει τροποποίηση του σχετικού κανονισμού την προσεχή Πέμπτη.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2010 19:41:29

    Ουγγρικό μοντέλο. Για να καταλάβουν οι νέοι πιο καλά ας πούμε μερικές τιμές.
    Club sandwich στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή 3 ευρώ.
    Club Sandwich στην Ουγγαρία 20 ευρώ.
    χο!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Orestios 20/03/2010 21:58:35

      που τόφαγες ρε μεγάλε;
      εγώ πέρσι την επισκέφτηκα.
      πότε επενέβη το ΔΝΤ εκεί;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 20/03/2010 22:25:59

      Ρε βρασίδα, κι εγώ τον Νοέμβρη πήγα. Συνέχισε να υποστηρίζεις το GAP.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Orestios 20/03/2010 23:28:07

      για να μιλάμε σοβαρά:
      στη Βουδαπέστη πήγα πέρσι και παρατήρησα πολλά.
      στο ξενοδοχείο το νερό έκανε 10 ευρώ αλλά στο super market 0.50
      Εντάξει φτώχεια. Αλλά δρόμοι υπηρεσίες όπερα συγκοινωνίες ασφάλεια μια χαρά. Και παλιομοδίτικα πλην πάμφθηνα ψώνια.
      Εντάξει, μια άλλη χώρα του ανατολικού μπλοκ.
      Δεν αποκόμισα κακή εντύπωση.

  2. nasos avatar
    nasos 20/03/2010 20:50:22

    Εκείνο το Σουηδικό μοντέλο που στην ευχή πήγε;

  3. adistaktos avatar
    adistaktos 20/03/2010 21:08:10

    Καλά οι δημοσιοGAPοι δεν έλεγαν ότι πήγε Ουγγαρία για να μελετήσει την περίπτωση της σε σχέση με το ΔΝΤ με σκοπό την αύξηση της πίεσης προς τους Ευρωπαίους; Κάποιοι του έχουν πει ότι προκειμένου οι Ευρωπαίοι να μην σκίσουν το καλσόν τους αφήνοντας την Ελλάδα στα χέρια του ΔΝΤ, θα τρέξουν γρήγορα να μας δώσουν τα ευρώ τους, αφού ο Γιώργης είναι αμείλικτος, είναι ισχυρός παίκτης και έχει πολλά όλπλα στη φαρέτρα του!!!
    Έχει τόση δύναμη ο Γιώργης που φοβίζει τους ευρωπαίους ηγέτες η διαπραγματευτική του δεινότητα...
    Μάλιστα το διεθνές κύρος του, το σοσιαλιστικό μεγαλείο του και η δυνατότητα του να επικοινωνεί με τους ηγέτες του κόσμου έχουν εκτοξεύσει τα spread σε επίπεδα τέτοια που δεν μπορεί κανείς να μας δανείσει με μικρότερο επιτόκιο γιατί θα θεωρηθεί... ηλίθιος!!!

  4. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2010 21:13:08

    Πάει η Δανεία του Νότου? Κι εδώ ψέμματα είπε? Πόσα ψέμματα θα ανεχθούμε ακόμα?

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Orestios 20/03/2010 22:12:06

      @Ορέστις, το ορθογραφικό σου λάθος δίνει σωστά τη διάσταση της Ελλάδας σήμερα: Δανεία.......
      Μπράβο στον mr GAP δεν ηθελε να μας κάνει Δανία...Δανεία ήθελε νας μας κάνει και το έκανε....και με τα υψηλότερα επιτόκια δανεισμού.......

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 20/03/2010 22:24:35

      Εσκεμμένο ήταν.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/03/2010 23:06:55

    Αυτό που θα ακολουθήσει δεν είναι ούτε ουγγρικό, ούτε αργεντίνικο μοντέλο ούτε τίποτα. Μια παπανδρεϊκή ελληνικούρα θα είναι, η χειρότερη μορφή συλλογικής έκφρασης των ελαττωμάτων της φυλής. Χειροκροτούν τα μπουκωμένα ΜΜΕ το Μεγάλο Ποδηλάτη να μας οδηγεί την καταστροφή. Θα πέσει πολύ γέλιο, και ακόμη περισσότερο κλάμα.

    Ο Θεός βοηθός...

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Επώνυμος 21/03/2010 09:53:33

      Klama kai aghios o theos. Thymamai ti dekaetia tou 1950 mathima se kryes aithouses, gala skoni kai tyri gouda apo to sxedio marshal, pouloberakia apo tin pronoia kai petrelaio sta kouremena gouli kefalakia mas gia tis pseires. Den thelw na ta xanadw afta kai den me noiazei an o opoiosdipote servirizomenos ws igetis einai podilatis, psarodoufekas i lantzeris.