#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2011 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Οι ειδήσεις επιστρέφουν στην ΕΡΤ"!



Παίζει λέει  στην ΝΕΤ ένα διαφημιστικό τρέιλερ για το δελτίο ειδήσεων με την κυρία Έλλη Στάη.. Το μότο είναι "οι ειδήσεις επιστρέφουν στην ΕΡΤ"!

Που είχαν πάει τόσα χρόνια; Διακοπές, φαντάροι, είχαν βγει για τσιγάρα και επέστρεψαν μετά από 22 χρόνια; Και αυτό που έβλεπα τόσα χρόνια, γιατί όταν πέσω στην ανάγκη της TV προτιμώ τα κρατικά κανάλια καθώς ακόμη λένε ειδήσεις (φιλτραρισμένες, στοχευμένες, από τη φιλοκυβερνητική πάντοτε σκοπιά αλλά ειδήσεις) τι ήταν; Ψυχαγωγική εκπομπή, ριάλιτυ ή ασκήσεις στην κάμερα;

Αυτό που παρουσιάζουν τα ιδιωτικά κανάλια στις 8, είναι παράσταση αυτοσχεδιασμού από ερασιτέχνες ηθοποιούς. Κάποτε θα πήγαιναν στα μπουλούκια, τώρα ψυχαγωγούν το φιλοθεάμον κοινό από τη μικρή οθόνη.

Κάτι τέτοιο θα μας σερβίρει η Έλλη; Ας μην προδικάσουμε, πριν δούμε τις διαθέσεις της. Αλλά το μότο έχει τόση έπαρση που τίποτα καλό δεν προμηνύεται. Η κυρία Στάη γνωρίζει τα τηλεοπτικά, γνωρίζει ότι το κοινό της ΝΕΤ είναι συγκεκριμένο, περιμένουμε να δούμε το concept των ειδήσεων της.

Οι ανέκαθεν καλές της σχέσεις με το κυβερνών κόμμα  να φανταστούμε ότι θα δώσουν αποκλειστικότητες  στο δελτίο της, ή θα αναλωθεί στη στήριξη του κυβερνητικού έργου με το χαμόγελο στα χείλη; Θα είναι «φάτε μάτια ψάρια», ή θα υπεισέρχεται στον πυρήνα των θεμάτων με τον μοναδικό της τρόπο;

Πάντως η επαναφορά της στην Αγία Παρασκευή συνδυάζεται τουλάχιστον με μια άκρως προσβλητική συμπεριφορά, προς όλους όσους έκαναν το δελτίο της ΝΕΤ τόσα χρόνια. …22 χρόνια πειραμάτων απέτυχαν και επιστρέφουμε στη μόνη σωστή συνταγή των ματιών της Έλλης.

Ως σωτήρας των ειδήσεων λοιπόν η κυρία Στάη. Σίγουρα γεννά προσδοκίες για μεγάλα πράγματα και τηλεθεάσεις, οι οποίες αν διαψευσθούν μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ όλο το διαφημιστικό παίγνιο. Φαντάζομαι και καθώς είναι «political correct» ότι θα προβεί σε κάποια δήλωση, τύπου «δεν ήθελα να προσβάλω συναδέλφους» και άλλες φιλοφρονήσεις…

Δεν είναι λίγοι όσοι υποστηρίζουν ότι στη ΝΕΤ επιστρέφουν οι « παλιές καλές πασοκικές ειδήσεις». Με τον «αντικειμενικό» μανδύα, την «ευπρέπεια» της δημόσιας τηλεόρασης, τις επιλεκτικές διαρροές, τη μοναδική προσέγγιση αλλά και παρουσίαση των θεμάτων, ελπίζουν να φθάσουν σε υψηλά επίπεδα πειθούς την «επιστημονική» προπαγάνδα. Ιδίως στις μεγαλύτερες ηλικίες, οι οποίες φαίνεται ότι αποστρέφονται όλο και περισσότερο το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 20/01/2011 14:31:05

    Δηλαδη θα μαθαινουμε ειδησεις , απο ενα καστ δημοσιογραφων, ο Θεος να τις κανει τετοιες, που εχουν στην πλατη τους εκτος απο τα χρονια, αντε πεστο πειρα, και απειρα οικονομικα σκανδαλα εις βαρος τους που εχουν περασει στο ντουκου.
    εκτος και αν οι ειδησεις, ειναι ενα κεντρο μελετης πλαστικων χειουργιων, ειναι ας πουμε ενα Ριαλιτυ, πλαστικων επεμβασεων, ποια εχει κανει την καλυτερη.

  2. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 20/01/2011 14:40:34

    Διακρίνω κάποια ελπίδα (ή πίστη) για κάτι καλό από την Στάη.
    Μπράβο αισιοδοξία.

  3. Misha avatar
    Misha 20/01/2011 14:49:57

    ....έχει κάνει τέσσερις γάμους. .... Για πολλά χρόνια σύντροφος της υπήρξε ο Διονύσης Λιβανός (πρώην Υπουργός Τουρισμού επί κυβερνήσεως Ανδρέα Παπανδρέου). Το 1999 παντρεύτηκε με τον πρώην ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ και πρώην Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος Στέλιο Παναγόπουλο. Από τον Ιούνιο του 2008 είναι παντρεμένη με τον εφοπλιστή Μιχάλη Γουλανδρή , γόνο της γνωστής οικογένειας....

    ο έρως είναι ,ως γνωστόν , τυφλός, έχει καλή όσφρηση όμως....

    «Απ το 80 και μετά μάς έχουν πνίξει τα ....κακά...»

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 20/01/2011 17:21:55

      @ Μισα ,
      ενεπλακη, οχι ακριβως , τυχαια οχι.Οταν τα ειχε με τον Λιβανο, καμμια σχεση με τους εφοπλησταδες, με το σκανδαλο στο υπουργειο του προαναφερθεντος αγορασε το σπιτι , κοινως της αγορασε το σπιτι στην Καρνεαδου.Οταν τα ειχε με τον Αιμιλιο Μεταξοπουλο, πρυτανη του Παντειου, απο το σκανδαλο και για το οποιο καταδικαστηκε ο πρυτανης, εβγαλε την περιφημη Πορσε, μετα η πορεια της ειναι γνωστη.αλλωστε και το παρατσουκλι της ειναι η . κυρια της Δημοκρατιας.

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 20/01/2011 15:24:48

    Τις ειδήσεις δεν τις κάνει ούτε οι ΕΡΤ, ούτε η κ. Στάη. Ούτε τις φέρνει κανείς άλλος, για να ξαναγυρίσουν και να επιστρέψουν κάπου.

    Ειδήσεις είναι τα γεγονότα που συμβαίνουν στην κοινωνία και την φύση.

    Το πως παρουσιάζονται-μετατρέπονται τα γεγονότα ως ειδήσεις έχει να κάνει με τη ματιά και την λογική που έχει ο παρουσιαστής και την πολιτική του τμήματος ειδήσεων. Εκεί όπου επιλέγονται τα γεγονότα που θα παρουσιαστούν ως ειδήσεις. Εκεί που αξιολογούνται τα γεγονότα που θα μετατραπούν σε ειδήσεις.

    Οσοι έχουν αμοιβές που μόνο λίγοι έχουν, ή περιουσία που μόνο λίγοι έχουν, ή σύζυγο με περιουσία που μόνο λίγοι έχουν, δεν μπορούν ούτε να επιλέξουν, ούτε να παρουσιάσουν ειδήσεις προς όφελος των πολλών.

    Εχουν άλλο μάτι και άλλη λογική να υπηρετήσουν. Και συμφέροντα μιας άλλης κλίμακας.

    Αυτό είναι που θα επιστρέψει δριμύτερο στην ΕΡΤ. Η λογική της ολιγαρχίας του πλούτου και των υψηλών αμοιβών, και η ερμηνεία της πάνω στο τι συμβαίνει στην κοινωνία.

    Και η προσωπική ματαιοδοξία αυτής ή κάθε άλλης κυρίας.

    Θραξ Αναρμόδιος

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 20/01/2011 16:20:36

    Το ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΑΚΟΜΗ ότι ο Κόσμος τους πήρε χαμπάρι και ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΕ , είναι καλό .........ΓΙΑΤΙ έτσι...... ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ και κάποιοι (αρκετοί εξ'αυτών ) ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΟΥΣ (στη διαμόρφωση συνειδήσεων και τη στήριξη ανομάλων συστημάτων) στις ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ όλων των τελευταίων ετών (20ετίας & βάλε) .



    *Μιά άποψη .- (όπως θές πέσ'τη).

  6. kiki avatar
    kiki 20/01/2011 19:32:28

    Και ο Κορωνιας στο ΑΛΤΕΡ μπραβο ολη η τρελλοπαρεα στα ΜΜΕ.
    Ναναι καλα ολοι τους.

  7. Nεφέλη avatar
    Nεφέλη 20/01/2011 23:34:22

    Αν παρουσιάζει ειδήσεις κι όχι απόψεις (όπως η Τρέμη,κλπ), ίσως και να κερδίσει το παιχνίδι της ενημέρωσης, ίσως και να έχει νόημα το διαφημιστικό μήνυμα που τρέχει.
    Επόμενο βέβαια θέμα είναι το ποιές ειδήσεις και με ποιά σειρά.
    Ημαρτον, όχι άλλο μυστρί.....όπως άλλοτε!

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 21/01/2011 00:05:09

    Ο άρρωστος ανίατος ΠΑΣΟΚισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ψυχή βαθειά. Χούντα είναι θα περάσει.

  9. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 21/01/2011 00:09:16

    Θράξ: "Οσοι έχουν αμοιβές που μόνο λίγοι έχουν, ή περιουσία που μόνο λίγοι έχουν, ή σύζυγο με περιουσία που μόνο λίγοι έχουν, δεν μπορούν ούτε να επιλέξουν, ούτε να παρουσιάσουν ειδήσεις προς όφελος των πολλών".
    Σωστόοος! Επιβεβαιώνω. Άλλωστε κι εγώ που την γνωρίζω από "τότε", θυμάμαι ότι μπέρδευε τη δημοσιογραφία με τα ακριβά συνολάκια....

  10. δημης avatar
    δημης 21/01/2011 01:00:24

    Τα ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ θα μας πεταξουν τα δικά μας ;;; με τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ;;;;

  11. loretta avatar
    loretta 21/01/2011 02:47:03

    εχει γινει αγνωριστη απο τις πλαστικες....αλλιωθηκε τελειως...δραμα σκετο..!!

  12. loretta avatar
    loretta 21/01/2011 02:48:17

    ...συνεχισε εχει κιαλλα καλα φανταζομαι..χαχαχαχα

  13. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 21/01/2011 08:46:46

    με το καλό να πληρώσουμε και το τελευταίο μπότοξ της κυρίας

  14. ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 10/03/2011 15:37:53

    "Οι ΕΙΔΗΣΕΙΣ επιστρέφουν στη ΝΕΤ".
    Θρασύτητα, έπαρση, αλαζονεία, αναίδεια, χυδαιότητα...
    Μετά το υπερφίαλο "Το Κράτος είμαι ΕΓΩ" αποκτήσαμε και το θλιβερό και αστείο "Οι Ειδήσεις είμαι ΕΓΩ".
    Θερμά συλλυπητήρια σε εκείνους της ΕΡΤ που ενέκριναν αυτό το κατάπτυστο κείμενο.
    Υ.Γ. 1. Αναρωτιέμαι πόσων, αληθινά, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ θα τρίζουν τα κόκαλα.
    Υ.Γ. 2. Κι αναρωτιέμαι, επίσης, πόσο μα πόσο αγνώμονες μπορεί να είμαστε εμείς οι τηλεθεατές, που στρέψαμε την πλάτη μας στις "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" που-επιτέλους- εδέησαν να...επιστρέψουν στην ΝΕΤ. Θεέ μου, πόσο μα πόσο αγνώμονες...