#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2012 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

...Ξέφυγε τελείως ο κ. Φωτόπουλος, πρώην ΠΑΣΟΚ και νυν ΣΥΡΙΖΑ

 

Η σοφία του λαού λέει: Δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι. Τώρα αν το κρεβάτι είναι του ... Μαξίμου και ο ...χωριάτης είναι κομματικό στέλεχος επί χρόνια του βαθέως ΠΑΣΟΚ και εσχάτως προσκολλημένος στον Αλέξη Τσίπρα, αυτό είναι πια για ψυχιατρική εξέταση.

Ο λόγος για τον Ν. Φωτόπουλο της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ ο οποίος με ανοικτή επιστολή του προς  τον Πρωθυπουργό, τους βουλευτές και τα ΜΜΕ καταγγέλλει στοχοποίηση από μερίδα του Τύπου, ενώ παράλληλα εκφράζει φόβο ότι η ζωή του βρίσκεται σε κίνδυνο.

Ο άνθρωπος την έχει δει οσιομάρτυρας, ακατάβλητος υπερασπιστής των εργαζόμενων, ίσως ο νέος Τσε Γκεβάρα που θα ξεκινήσει την ελληνική προλεταριακή επανάσταση.

Τον στοχοποίησαν όλοι, λέει, και κινδυνεύει η ζωή του. Ακόμη και ο Σαμαράς που είπε στη Βουλή για τον προστατευόμενο του κ. Τσίπρα «Αποχαιρέτα την Αλεξάνδρια που χάνεις», σύμφωνα με τον κ. Φωτόπουλο, κι αυτό αποτελεί απειλή για τη ζωή του.

Στην επιστολή του κάνει επίσης λόγο "για λυσσαλέα και ενορχηστρωμένη επίθεση εναντίον του, που θέτει σε κίνδυνο τη ζωή του". Και επικαλείται άρθρα με τίτλο «Σκοτώστε τώρα τον "Φωτόπουλο" (που κρύβετε μέσα σας)» και «Μην πειράζετε το σκάλπ του Φωτόπουλου». Αναφέρει ακόμη πως δεν απείλησε τη χώρα με μπλακ-άουτ αλλά δήλωσε ότι «εάν χρειαστεί θα ασκήσουμε το νόμιμο, συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά μας της απεργίας», για να μην αυξηθεί η τιμή της κιλοβατώρας.

Τόσα χρόνια που έπαιρναν από την πίσω πόρτα επιδοτήσεις δεν κινδύνευε η ζωή του κ. Φωτόπουλου και των συνδικαλιστών της ΔΕΗ;

Τόσα χρόνια που ήταν κράτος εν κράτει μέσα στη ΔΕΗ και συνδιοικούσαν με την εκάστοτε διοίκηση, δεν τον απειλούσε κανείς; Τον προστάτευε η αγάπη του λαού και των εργαζόμενων;

Ο κ. Φωτόπουλος μάλιστα καταλήγει λέγοντας ότι η οικονομική του κατάσταση είναι η ίδια πάντοτε, ζει στο ίδιο σπίτι, δεν έχει πλουτίσει, κανείς δεν τον έβαλε στη ΔΕΗ ούτε διόρισε τη γυναίκα του.

Εμείς να τον πιστέψουμε, ο άνθρωπος είναι τίμιος και δεν έχει βάλει το χέρι στο βάζο με το μέλι. Να τον ρωτήσουμε όμως και κάτι; Από πότε έχει να δουλέψει ο συνδικαλιστής κύριος Φωτόπουλος και οι φίλοι του που απειλούν να κόψουν το ρεύμα όποτε τους γουστάρει;

Κι επίσης, γιατί κόλλησε με τον κ. Τσίπρα; Επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ υπόσχεται να μείνει η ΔΕΗ στο κράτος και να μην απολυθεί κανένας; Αυτό δε συνιστά «ρουσφέτι» την ώρα που η Επιχείρηση ετοιμάζεται να βάλει λουκέτο και ζητά αυξήσεις 30%;

Ασφαλώς για την κατάντια της ΔΕΗ δε φταίει μόνο ο κ. Φωτόπουλος και οι συνδικαλιστές. Ασφαλώς φταίνε και οι διορισμένες διοικήσεις που ποτέ δεν έκαναν τα απαραίτητα βήματα εκσυγχρονισμού αν και αμοίβονταν με παχυλούς μισθούς.

Όμως, δε μπορεί να μιλά και ο Φωτόπουλος για στοχοποίηση και να το παίζει ήρωας. Θυμίζει την καρικατούρα της Τασούλας που λέει στον Κίτσο: «Εϊς ξεφύγ».

Έτσι κι εμείς λέμε ότι μπορεί ο καύσωνας, μπορεί ο υπερφίαλος χαρακτήρας του, μπορεί να έχει… λασκάρει καμιά βίδα, αλλά ο κ. Φωτόπουλος «έχει ξεφύγει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ avatar
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 19/07/2012 18:36:09

    Ο φωτόπουλος τρέλα πουλάει και καλά κάνει για την πάρτυ του! Ο σαμαράς τι κάνει; ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΙΚΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ! Ε λοιπόν καθίστε να σας δουλεύει ο φωτόπουλος και όλοι οι υπεράριθμοι κρατικοί κηφήνες! ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΜΕ ΤΟ 1,500.000 ΑΝΕΡΓΩΝ, ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ! ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΕΛΑΒΑΝ ΤΕΛΟΣ! Κανονίστε κόμματα και κρατικοί υπάλληλοι ΠΩΣ ΘΑ ΠΟΡΕΥΘΕΙΤΕ!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 19/07/2012 19:22:46

      Πέστα. Προστατέψτε κι άλλο τα κομματόσκυλα και θα δείτε τι ποσοστά θα πάρει η ΝΔ στις επόμενες εκλογές. Το 19% δεν αρκεί φαίνεται για να βάλουν μυαλό στη Συγγρού.

    • teo300 avatar
      teo300 @ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 19/07/2012 19:23:18

      συμφωνω απολυτως. Ο Σαμαρας και οι υπουργοι του εχουν νωπη λαικη εντολη να τα ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ.

      Ας ξεκινησουν απο την αφροκρεμα ( φωτοπουλο κτλ )

  2. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 19/07/2012 19:13:38

    ΑΞΙΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΠΙΠΕΡΓΙΑ

  3. Crocodile avatar
    Crocodile 19/07/2012 19:17:44

    Ας βγάλει ο Σαμαράς τη φορολογική του δήλωση στη φόρα και θα τον "σκοτώσει" στη συνείδηση όλων

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/07/2012 19:34:56

    Καλα θα κανει ο Χατζηδακης {αυτος νομιζω ειναι ο αρμοδιος Υπουργος εαν δεν κανω λαθος } ας φτιαξει ταχιστα ενα πλανο εκτακτης αναγκης για την περιπτωση που ο Φωτοπουλος και καθε Φωτοπουλος βαλει το χερι του να κατεβασει διακοπτες ,να σταματησει τα τραινα , να κοψει το νερο κλπ,κλπ .Ας παρει παραδειγμα το πλανο Ρηγκαν με τους ελγκτες εναεριου κυκλοφοριας των ΗΠΑ που σε μια νυκτα τους απελυσε ΟΛΟΥΣ εχοντας ομως ετοιμασει τους εξειδικευμενους του ΣΤΡΑΤΟΥ στην θεση τους .ΟΛΟΙ παιδια του ιδιου Θεου ειμαστε οχι ο Φωτοπουλος και ο καθε φωτοπουλος να μας το παιζει ως περιουσιος της αεργιας !

  5. xp avatar
    xp 19/07/2012 19:45:42

    Τα όσα λέει ο Φωτοπουλος για τις κλεψιές των λαμογιών που έριξαν έξω την ΔΕΗ , είναι αλήθεια ! Σε λίγο θα σκάσει και η φούσκα με τις ΑΠΕ .....Το ερώτημα είναι γιατί δεν τα έλεγε τόσο καιρό.....

  6. rollin avatar
    rollin 19/07/2012 20:50:35

    Να τον εχουν να τον χαιροντε τον φωτοπουλο 1 μηνα που βγηκαν κυβερνηση καθε μερα λενε δεν θα απολυσουμε κανενα Δ.Υ. τι περιμενουν να πει αυτος αλλωστε; Αν δεν κανουν κατι για τους 1.500.000 ανεργους βλεπω Χ.Α. κ Ανεξ. Ελλ. να γινοντε τα νεα μεγαλα δεξια κομματα

  7. panos avatar
    panos 19/07/2012 20:53:31

    Και ο ΡΙΖΟΣ δικος μας ειναι και κολληταρι του ΦΩΤΟ,μαζι τα εφαγαν.

  8. alex23 avatar
    alex23 19/07/2012 22:00:15

    φωναζει ο κλεφτης για να τρομαξει ο νοικοκυρης

    ειχε μαθει να συγκυβερνα, και τωρα του φαινεται ασχημα που δεν μετρα ο λογος του και απειλει με 'νομιμες διαδικασιες'

    αμα θελει να παιξει ετσι το παιχνιδι, υπαρχει τεραστιο νομικο οπλοστασιο απο την πλευρα του κρατους για να τον θεσει νομικα και οικονομικα υπευθυνο για οποιαδηποτε ζημια του κρατους ή των πολιτων προκληθει απο αμελειες του..
    δεν μιλαω για ποθεν εσχες, γιατι η λογικη λεει οτι σαν εξεχων (πρωην) μελος του πασοκ θα ξερει πως να σκεπαζει τα ιχνη του ή να κανει follow-up πολιτικους που κρυβουν τα δικα τους..αλλιως με τοσα που του εχουν προσαψει τοσα χρονια θα εκανε παρεα στον ακη..

  9. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 19/07/2012 22:11:26

    Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ.ΕΣΤΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΦΑΡΠΑΓΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΑΓΙΟΓΔΥΤΕΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ,Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΔΩΡ,ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ-ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ,ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.

    • xzetta avatar
      xzetta @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 19/07/2012 23:47:45

      εγώ νομίζω οτι ανήκουν στον Φωτόπουλο που είναι ο νέος Προμηθεύς. και εν πάσει περιπτώσει ας κάνουν μια εταιρεία λαικής βάσης οι Φωτόπουλοι και ας κάνουν πρόταση εξαγοράς. ας γίνουν κανονικοί ιδιοκτήτες και ας το τρέξουν το μαγαζί όπως επιθυμούν.

  10. xp avatar
    xp 19/07/2012 22:17:34

    H Δεη είναι μια πειθαρχημένη ΔΕΚΟ ,με το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη.Εχει αποτελεσματικότητα και σκληρό συνδικαλισμό με τις μεγάλες υπερβολές.Δεν άκουσα κανέναν να μιλά για τις απειρες κομπίνες με τις ΑΠΕ.Προσωπικά δεν είμαι ΔΥ ,αλλά αν αρχίσουν οι απολύσεις ετοιμαστείτε για ντόμινο λουκέτων.Τις αποχωρήσεις τις οργανώνεις όταν υπάρχει ανάπτυξη.

    • xzetta avatar
      xzetta @ xp 19/07/2012 23:43:17

      πειθαρχημένη ΔΕΚΟ???? καλό!!!!

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ xp 20/07/2012 01:18:22

      Τα λουκέτα δεν περίμεναν τη ΔΕΗ,έχουν αρχίσει εδώ και καιρό.Οπότε...απολύσεις

  11. xp avatar
    xp 19/07/2012 22:22:14

    Στην ΔΕΗ κατα βάση ο κόσμος δουλεύει υποδειγματικά ,ιδίως στα εργοστάσια.Πηγαίνετε και σε κανέναν δήμο να δείτε τι σημαίνει καθισιό.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κοπούν προνόμια.Φυσικά και ναι ! Αλλά κατι που δουλεύει δεν το διαλύεις ουτε το ξεπουλάς !Το εθνικό μας καύσιμο ,προς το παρόν ειναι ο λιγνήτης.Τσάμπα ,με άπειρα αποθέματα.....

  12. Νατάσα avatar
    Νατάσα 19/07/2012 23:44:01

    Η γενική του "το βαθύ" είναι "του βαθιού" ή "του βαθέος" και όχι "του βαθέως". Διορθώστε το. Το "βαθέως" είναι επίρρημα.

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/07/2012 11:13:35

    Ο Φωτόπουλος (ο Σκοτεινόπουλος θάλεγα) και ο κάθε Φωτόπουλος αντλεί το θράσσος του από την νομιμοποίηση της ασυδοσίας που εμπέδωσε στην κοινωνία η ΠΑΟΣΟΚική πολιτική της ισοπέδωσης ταν πάντων και της άλωσης του κράτους από το Λούμπεν της Ελλάδας. Είναι το σύνδρομο "το δημόσιο μας ανήκει και το κάνουμε ο,τι θέλουμε, κατεβάζουμε και το ηλεκτρικό άμα λάχει" για ΟΛΟΥΣ. Το δημόσιο είναι "κοινό", όπως λέμε κοινή γυναίκα (με όλο το σεβασμό στις ιερόδουλες που αναγκάζονται να εργαστούν) όπου μπαίνει όποιος θέλει και κάνει ο,τι θέλει. Έτσι όπως κατήντησαν και τα ΑΕΙ. Ο φυσικός και πνευματικός χώρος των ΑΕΙ αντικατοπτρίζει το ελεεινί επίπεδο ηθών που επεκράτησαν μετά την μεγάλη άλωση, το 1981.

  14. xp avatar
    xp 20/07/2012 11:56:55

    Μπορεί η ΓΕΝΟΠ να είναι ακραία σε πολλα,να μην μιλά όταν πρέπει αλλά η ΔΕΗ σε επίπεδο οργάνωσης είναι καλή και πειθαρχημένη επιχείρηση. Το ψυγείο που διαθέτει -κομματόσκυλα με 5-6 χιλ το μήνα ,είναι επιβολή της κεντρικής διοίκησης . Υπάρχουν βέβαια και υψηλές αμοιβές σε συγκεκριμένα άτομα που δουλεύουν σε καρκινογόνους χώρους.Οπως και σε κατοίκους σε συγκεκριμένες περιοχές που ο μέσος όρος ζωής δεν ξεπερνά τα 65. Ειναι το τίμημα για την εκμετάλλευση του υπαρκτού μαύρου χρυσου.Οι ΑΠΕ είναι απάτη όπως και οι επιδοτήσεις σε κρατικοδίαιτα εργοστάσια.

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/07/2012 14:48:00

    Οσο και να ακούγεται οξύμορο η ΔΕΗ ειναι πραγματι μια πειθαρχιμένη Επιχειρηση. Ισως δε και η πιό παραγωγική και αποδοτική της Ελλαδας, λαμβανομένου υπόψη της κοινωνικης της συμβολής και της συνεισφοράς της στον Κρατικό Προυπολογισμό.
    Μην εστιάζετε στα αυτονόητα, δηλ. στα λαμόγια του κρατικοδίαιτου Συνδικαλισμού. Οι χιλιάδες των εγαζομενων στην ΔΕΗ εχουν δημιουργήσει το θαύμα της Ηλεκτροδοτησεως της Χωρας , ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ , αλλα αντιθετως με φανερες και αδηλες "αιμοδοσιες" στα Οικονομικα του Κρατους!!

  16. Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
    Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΞΙΟΣ 20/07/2012 19:53:12

    Γιατί δεν το κάνει άραγε??? μάλλον για να προστατεύσει τα προσωπικά του δεδομένα....

  17. Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
    Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΞΙΟΣ 20/07/2012 20:33:06

    Ωραία λοιπόν, στην ΔΕΗ οι συνδικαλιστές είναι λαμόγια βολεμένοι κτλ κτλ.... ΟΛΟΙ.

    Και επειδή λοιπόν είναι λαμογια τι πρέπει να κάνουμε? Να πουλήσουμε την επιχείρηση που 60 χρόνια συνεχόμενα ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ στον κρατικό προϋπολογισμό και ΠΟΤΕ δεν έχει αφαιρέσει από αυτόν....(εξαίρεση η πρώτη χρονιά Αθανασόπουλου με ζημίες περίπου 200 εκ. την οποία ακολούθησε χρονιά με 750εκ κέρδη) .Να πουλήσουμε την επιχείρηση που με την εγγύηση της δανειοδοτηθήκε το ελληνικό κράτος την δεκαετία του 80. Νομίζω όμως ότι τα έχει εξοφλήσει ειδή εκείνα τα δάνεια... μην ανησυχείτε... Την επιχείρηση που ηλεκτροδότησε όλη την χώρα και που ΠΟΤΕ καμιά άλλη εταιρία δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί. (ΛΙΓΝΙΤΗΣ)
    Και για να μπορέσει τελικά να βάλει χέρι στην αγορά ενεργιας της Ελλάδας ο ιδιώτης, καταστρώθηκε ολόκληρο σχέδιο που εξελισετε τα τελευταία 10 περίπου χρονιά. Μόνο ένα θέλω να πω την τελευταία 5αετια το ρεύμα έχει ακριβύνει όσο τίποτα άλλο σχεδόν στην Ελλάδα. Μόνο που αυτό συμπίπτει με την εναρξει της λειτουργίας την πρώτης ιδιωτικής μονάδας παραγωγής ρεύματος στην Ελλάδα. Και όσο περισσότερες μονάδες μπαίνουν στο σύστημα τόσο ανεβαίνει και θα ανεβαίνει η τιμή του ρεύματος. Γιατί πολύ απλά η ιδιώτες θέλουν κέρδος... (και καλά κάνουν βέβαια) Και πολύ απλά επειδή ΜΟΝΟ η ΔΕΗ ΠΟΥΛΑΕΙ ρεύμα στην Ελλάδα αυξάνει τις τιμές αρπάζει όλο το κράξιμο και μεταβιβάζει τα χρήματα στον ιδιώτη (μέσο ΡΑΕ) που έχτισε την μονάδα του για να λειτουργήσει επιτέλους ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα.....:) (ΜΕ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΚΕΡΔΟΣ 10% ΒΕΒΑΙΑ)...
    Και τέλος όταν οι τιμές θα φτάσουν στο ύψος που πρέπει τότε θα βγουν και θα πουλήσουν ρεύμα στον κόσμο ΦΥΣΙΚΑ σε τιμές μικρότερες από αυτές τις ΔΕΗ ΚΑΙ ΌΛΟΙ ΘΑ ΧΑΊΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ...

    Για να μην το κουράζω... όταν σε ένα μαγαζί κλέβει ένας υπάλληλος ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ... δεν πουλάς το μαγαζί.... και ειδικά αυτό το μαγαζί...