#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2011 09:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου" σε ΔΟΛ και "Πήγασο"



Ένα προδιαγραμμένο σχέδιο, καλά μελετημένο, έχουν ξεκινήσει να υλοποιούν οι δύο μεγάλοι εκδοτικοί όμιλοι της χώρας. Πήγασος και ΔΟΛ, Μπόμπολας και Ψυχάρης, με αγαστή συνεργασία, ξεκίνησαν πογκρόμ απολύσεων εκατοντάδων εργαζόμενων. Και μιλάμε για υπαλλήλους των 1.000 και 1.500 ευρώ που βρίσκονται από τη μια στιγμή στην άλλη χωρίς δουλειά και φυσικά χωρίς την επιλογή της… εφεδρείας. Αφού τους ξεζούμισαν, για ένα κομμάτι ψωμί τώρα εν μέσω της κρίσης τους στέλνουν στο σπίτι τους.

Στον ΔΟΛ οι απολύσεις και οι απομακρύνσεις λένε ότι θα φθάσουν τις 40 με 50. Από τα «Νέα» φεύγουν 11 εργαζόμενοι ανάμεσά τους τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ Δημήτρης Τσαλαπάτης (του έκοψαν την στήλη του) και Νανά Νταουντάκη (αποζημιώθηκε και συνεχίζει με μπλοκάκι), οι Μηνάς Βιντιάδης, Ειρήνη Καρανασοπούλου, Δημήτρης Πολιτάκης, Μαίρη Κατσανοπούλου, Ρένα Δημητρίου, Ελένη Ξενάκη και Τάσος Αναστασίου (σκιτσοράφος). Εκτός από την Νταουντάκη με μπλοκάκι θα συνεχίσουν ως αρθρογράφοι και οι Παντελής Καψής και Παύλος Τσίμας (που επίσης πήραν αποζημιώσεις), καθώς και ο Δημοσθένης Κούρτοβικ.

Από το «Βήμα» φεύγουν οι Νάνσυ Ζαμπέτογλου, Παναγής Γκιόλμας, Σπύρος Φράγκος, Λουίζα Αρκουμανέα, διευθύντρια του in.gr Δέσποινα Γαβριήλ και άλλοι 1 - 2 εργαζόμενοι στα περιοδικά του ομίλου. Από τον ΔΟΛ απολύθηκαν, σύμφωνα με πληροφορίες, και δύο συνδικαλιστές διοικητικοί υπάλληλοι: ο πρόεδρος της Ένωσης Προσωπικού Περιοδικού και Ηλεκτρονικού Τύπου Χρήστος Μέδης και ο προϊστάμενος των οικονομικών υπηρεσιών Μιχάλης Πρωτολάτης.

Την ίδια ώρα ο Φώτης Μπόμπολας έκλεινε το «TV Έθνος» και απέλυε τους δημοσιογράφους Ελένη Γκίκα (πολιτιστικό – βιβλίο), Ηλία Σαμαρίκα («TV Έθνος») και Σοφία Στυλιανού (πολιτιστικό). Οι πληροφορίες λένε ότι θα γίνουν 7 απολύσεις στο ατελιέ και τα τμήματα παραγωγής και ότι λόγω του «TV Έθνος» μπορεί να χαθούν έως και 10 θέσεις εργασίας (π.χ. όσοι συνεργάζονταν και με το «Έθνος της Κυριακής» που έχει μπει σε τροχιά απολύσεων).
Υπενθυμίζεται ότι ο κ.Μπόμπολας είχε απειλήσει με 50 απολύσεις αν οι εργαζόμενοι και η ΕΣΗΕΑ αντιδράσει στην μονομερή απόφασή του να μην πληρώνει στην ώρα του. Ωστόσο, προχώρησε σε απολύσεις, αν και ουδείς αντέδρασε…

 

 

«Καλά να πάθουν» θα πουν ορισμένοι που απεχθάνονται το ρόλο που παίζουν τα media στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης και γενικά της διαπλοκής. Δεν είναι όμως έτσι. Πίσω από τα λαμπερά ονόματα της τηλεόρασης, πίσω από τα φανταχτερά επώνυμα των «δημοσιογράφων» των εφημερίδων με τους παχυλούς μισθούς και τα μπόνους, υπάρχουν "μυρμήγκια". Πρόκειται για εργαζόμενους που μπαίνουν κι αυτοί στο κολαστήριο της ανεργίας μαζί με άλλους 250 χιλιάδες ιδιωτικούς υπαλλήλους τους τελευταίους μήνες.

Όμως, πέρα από τις δεκάδες απολύσεις που έχουν γίνει τις τελευταίες δύο ημέρες υπάρχουν παραδείγματα «απομακρύνσεων» που δείχνουν πώς έφτασε εδώ που έφτασε η Ελλάδα. Κολλητοί του αφεντικού και συνδικαλιστές με… πλούσια δράση, διευθυντές με μισθούς το μήνα όσους για κάποιους σε ένα χρόνο, κόρες φίλων, όλοι μαζί, αποχωρούν λαμβάνοντας μια μεγάλη αποζημίωση και στη συνέχεια δουλεύοντας με δελτίο παροχής.

Έτσι, δηλαδή θα μειώσουν το κόστος για να ξαναπάρουν δάνεια , ή μήπως για να απολύσουν καμιά εκατοστή "μυρμήγκια" βρήκαν και μερικά φανταχτερά ονόματα και δήθεν τα διώχνουν,  στην ουσία όμως τα χρυσοπληρώνουν;

Παλιά τα κόλπα για εκείνους που ζητούν απολύσεις στο δημόσιο γιατί όπως ισχυρίζονται  είναι η μόνη λύση και για εκείνους που φαγώθηκαν τόσον καιρό για  συγκυβέρνηση στηρίζοντας την κυβέρνηση Παπανδρέου, αλλά μόλις άρχισε να καταρρέει άρχισαν και τις κωλοτούμπες.

Έτσι γίνονται οι μπίζνες στα media.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 01/10/2011 09:56:39

    και που εμαστε,ακομα δεν ειδαμε τιποτα

  2. irida avatar
    irida 01/10/2011 09:59:58

    Δε γνωρίζω τα της δημοσιογραφίας! Θεωρώ όμως πως η Ελένη Γκίκα, την οποία δε γνωρίζω προσωπικά, είχε μια εξαιρετική σελίδα στην εφημερίδα και θεωρώ βλακεία που την απέλυσαν! Ήταν πολύ καλή στη δουλειά της!

  3. Stefanos avatar
    Stefanos 01/10/2011 10:25:56

    Και ένας να χάνει τη δουλειά του είναι απάνθρωπο. Όμως τόσα χρόνια έπαιξαν καλά το παιχνιδάκι τους στα δύο αυτά συγκροτήματα, τα μόνιμα δεκανίκια του ΠΑΣΟΚ.

  4. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 01/10/2011 10:39:25

    Προσωπικα ουτε που με νοιαζει,κομματια του συστηματος ΠΑΣΟΚ ηταν και ειναι και δεν ειναι αμοιροι ευθυνων για οτι εγινε τοσα χρονια στο κεφαλι του Ελληνα.
    Πληρωνουν αυτο που ειχαν στην γελοιογραφια τους,απολυονται με τα ιδια αξιοκρατικα κριτηρια που προσληφθηκαν.

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 01/10/2011 10:44:57

    O ΔΟΛ ως συγκρότημα έχει χρόνια τώρα καταφέρει ύπουλα χτυπήματα στο σώμα της Ελλάδας. Οι εκεί εργαζόμενοι το γνώριζαν. Αλλά υπερασπίζονταν την τάχα προβεβλήμενη θέση τους και τα πόστα τους. Στα χρόνια της κρίσης δεν υπήρξε πιο διαπύρσιος κήρυκας του Κοινωνικού Αυτοματισμού από τον ΔΟΛ. Ε, λοιπόν τα κατάφεραν. Έπεισαν. Ζήτω, λοιπόν, ο κοινωνικός αυτοματισμός.
    Κανένας οίκτος για τους υπάλληλους του ΔΟΛ.
    Κάνενα δάκρυ για τους φουσκωτούς του Μνημονίου, του Πασοκισμού και της Διαπλοκής.
    Έχουμε για εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους και απολυμένους να θρηνήσουμε και να ενδιαφερθούμε. Οι ΔΟΛιοι όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν. Δηλητηρίασαν χρόνια τώρα την ελληνική κοινωνία με κίβδηλη προοδευτικότητα, πολυπολιτισμό, πασοκισμό, παραπληροφόρηση, προπαγάνδα, ψέμματα, μνημονιολαγνεία κλπ. Κανένας οίκτος για αυτούς. Μακάρι να απολυθούν και άλλοι, για να μάθουν να μην δουλεύουν στο Συγκρότημα που μαχαιρώνει πισώπλατα τη χώρα. Είναι συνένοχοι.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κώστας 01/10/2011 10:52:57

      Συμφωνω και επαυξανω !!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Κώστας 01/10/2011 12:40:29

      Όπως τα λες. Το ΔΟλιο συγκρότημα είναι από τις πληγές της Ελλάδας. Ήξεραν για ποιον δουλεύουν. Ώρα για πληρωμή.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Κώστας 01/10/2011 17:19:17

      Δυστυχώς, υπήρξαν κι αυτοί εν γνώσει τους γρανάζια στον μηχανισμό που έφερε την χώρα μας ως εδώ. Άραγε πόσες χιλιάδες συνανθρώπων μας δεν έχει οδηγήσει έμμεσα το παιχνίδι του ΔΟΛ και του Πήγασου (στο οποίο οι εν λόγω δημοσιγράφοι συμμετείχαν), στην ανεργία, την ανασφάλεια ή (χωρίς να θέλω να γίνω μακάβριος) ακόμα χειρότερα; Αυτό ας αναλογιστούνε...

      • κοψοχερης avatar
        κοψοχερης @ ΚΜ 01/10/2011 21:57:38

        τοσα χρονια παπαγάλοι νόμιζαν οτι μια ζωή θα τους πληρωνε ο Λουμίδης , ελα όμως που γουσταρισε και παπαγάλο γιαχνί .. να ψοφήσουν όλοι

  6. armagedon avatar
    armagedon 01/10/2011 11:16:21

    ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ....

  7. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 01/10/2011 12:18:22

    είναι θλιβερό φαινόμενο, το οποίο θα έπρεπε να μας προβληματίσει ανάλογα, κάποιοι άνθρωποι να επιχαίρονται με την απόλυση συνανθρώπων τους.....λυπάμαι για αυτές τις απαράδεκτες αντιδράσεις ορισμένων......δηλαδή οι 40-50 που απολύθηκαν ή θα απολυθούν από τον ΔΟΛ (όπως αναφέρει το άρθρο) δεν είναι εργαζόμενοι ή είναι εργαζόμενοι β' κατηγορίας?.....από την άλλη (μιλάω γενικά λόγω της εμπειρίας μου στο θέμα και όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση) είναι απαράδεκτο σε μια επιχείρηση να απολύονται χαμηλόμισθοι, να μειώνονται μισθοί, να αλλάζουν εργασιακά καθεστώτα (π.χ από πλήρη απασχόληση σε μερική) για να περικοπούν δαπάνες και να μειωθούν και καλά οι ζημιές, και την ίδια στιγμή να μην περικόπτονται καθόλου οι προκλητικές σπατάλες και οι υψηλότατες δαπάνες της διοίκησης αυτής και των ευνοούμενών της........δυστυχώς έτσι είναι ο ιδιωτικός τομέας......πολλές φορές άδικος και αδυσώπητος......

    • ZXS avatar
      ZXS @ χόμπιτ 02/10/2011 01:30:08

      Μου κάνει ενύπωση στο άρθρο που αναφέρνονται ονομαστικά στους απολυμένους. Τόσες εταιρίες στην Ελλάδα κλείσαν και απολύσαν
      άτομα που απλά αναφέρονταν σαν νουμερα. 50 εδω 40 παραπερα,
      100 πιο κείθε και παντα νούμερα όχι ονόματα, λες και αυτοί δεν ήταν
      προσωπικότητες αλλά κοπάδι. Πόσο διαφορετικό γίνεται το κείμενο της απόλυσης
      όταν αναφέρονται ονόματα. Αυτό να το θυμούνται οι δημοσιογράφοι διότι η
      δύναμη και τα προνομια τους τεράστια αλλά και ο λαος αμειλικτος στην ωρα της κρισης προς τους καταχραστες εξουσιων

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/10/2011 12:24:04

    Δηλαδή οι κκ Τσίμας και Καψής είναι πλέον μέλη της της οικονομικής ομάδας που αποτελούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι οποίοι κλέβουν το κράτος ! Καλώς ήλθατε αγαπητοί κύριοι στο club των φοροφυγάδων. Να σας δω τώρα να μιλάτε για φοροφυγάδες ελεύθερους επαγγελματίες και τι στον κόσμο....

  9. Manousos avatar
    Manousos 01/10/2011 12:27:17

    Δυστυχώς θα συμφωνήσω.

  10. thanos avatar
    thanos 01/10/2011 12:59:22

    τα είπες όλα και σωστά...

  11. peter k avatar
    peter k 01/10/2011 13:03:28

    Κωστα τα ειπες ολα .Ετσι ειναι,οχι οικτο στους τσανακογλυφτες.

  12. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 01/10/2011 13:33:07

    Tελικως ολα εδω πληρωνται.Η κα Τρεμη και ο Πρετεντερης διεσωθησαν? Τι πληροφορηση θα εχουμε χωρις αυτους? Μη ανησυχειτε ομως το Πασοκ προστατευει τα παιδια του και θα τα φροντιζει.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ αν.βορινος 01/10/2011 20:13:59

      Αδερφέ η θεία Ολγα και ο Μπάρμπα Γιάννης είναι τα τοτέμ του συστήματος,δεν τους πειράζουν γιατί τέτοια μπουμπούκια δύσκολα βρίσκεις στις μέρες μας.....

  13. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 01/10/2011 13:35:02

    Eιδικά η περίπτωση του Μπόμπολα είναι ενδεικτική της συμπεριφοράς των μεγάλων κεφαλαιούχων έναντι της οικονομικής κρίσης. Γιατί ο Ψυχάρης δεν έχει την ίδια οικονομική επιφάνεια. Αρπάζει δεξιά και αριστερά με τον γνωστό και μη εξαιρετέο τρόπο. Ο εθνικός μεγαλοεργολάβος όμως, που τόσα χρόνια άρμεγε το ελληνικό δημόσιο, σήμερα αρνείται να βάλει το χέρι στη τσέπη, επιστρέφοντας στην πατρίδα και την κοινωνία ένα μικρό κλάσμα των όσων "εισέπραξε". Ντροπή τους! Εχουν παρκάρει στην Ελβετία τα δις και "εξυγιαίνουν" τις επιχειρήσεις τους με μαζικές απολύσεις χαμηλόμισθων !

  14. pilot avatar
    pilot 01/10/2011 13:39:31

    Η ΜΕGΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΜΕGALOY ΚΑΝΑΛΙΟΥ.
    Ο φαρισαϊσμός του ΜΕGALOY ΚΑΝΑΛΙΟΥ και των συνεταίρων Μπόμπολα και ΔΟΛ καλά κρατεί. Κάθε βράδυ η Τρέμη , ο Πρετεντέρης και τα άλλα καλόπαιδα της έγκυρης δημοσιογραφίας προσπαθούν να μας πείσουν είτε για την αναγκαιότητα της ύπαρξης της Τρόικας και αυτών που την συνοδεύουν είτε για τον φουκαριάρη τον λαό που υποφέρει. Φυσικά όλα αυτά είναι για την βιτρίνα διότι στα του οίκου τους είναι αδυσώπητοι ποιο πολύ και από ότι ήταν ο Στάλιν κατά τον Β παγκόσμιο πόλεμο. Τον Σεπτέμβριο μέτα από 22 έτη συνετής εργασίας απέλυσαν την δημοσιογράφο Δήμητρα Σωτηριάδου επειδή δεν υπέγραψε στην επιστολή του Μέγκα κατά των μπλοκς.Επειδή δεν υπέγραψε στην επιστολή του Μέγκα κατά του Στάθη της Ελευθεροτυπίας όταν έγραψε για τα ντόμπερμαν της ενημέρωσης.Δεν υπέγραψε στις ατομικές συμβάσεις του Μέγκα. Αυτοί οι λόγοι δεν άρεσαν στην ηγεσία του ΜΕGALOY ΚΑΝΑΛΙΟΥ και έπρεπε λοιπόν να απολυθεί. Η απόλυση της ήταν ένα μήνυμα από την μια ότι όποιος δεν υποκύπτει στις εντολές θα απολύεται αλλά και ένα μήνυμα ότι ας μαθαίνουμε οι νεότεροι δημοσιογράφοι να λέμε και ένα όχι.Όλα αυτά είχαν ως δικαιολογία ότι η Δήμητρα Σωτηριάδου είναι από τους δημοσιογράφους που δεν έβγαλαν χρήματα και τιμούσε την συλλογική της σύμβαση εργασίας και δεν δέχθηκε την υπογραφή ατομικής σύμβασης.

    • Νικηφόρος Ουρανός avatar
      Νικηφόρος Ουρανός @ pilot 03/10/2011 22:01:30

      Συνυπογράφω τα όσα γράφει ο Pilot με την πρόσθεση μιας σκηνής από το παρελθόν. Υπουργός εργασίας ο Λοβέρδος καλεσμένος στο Δελτίο των 8 του ΜΕΓΑ. Ερώτηση Τρέμη :" Είπατε θα απολύσετε 100.000 υπαλλήλους του δημοίου. Δεν το κάνατε . Πότε θα τους απολύσετε ;" Ιδού ήθος.

  15. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 01/10/2011 15:05:20

    Στο antinews πανηγυρίζουν και χαίρονται οι σχολιαστές που απολύονται απο τον ΔΟΛ κλπ τα πασοκόσκυλα (αν είναι όλοι πασοκόσκυλα) σε άλλη σελίδα το capital.gr οι αρθρογράφοι και οι σχολιαστές εδώ και καιρό πανηγυρίζουν και χαίρονται που θ' απολυθούν οι κοπρίτες ΔΥ.
    Που ήταν κρυμένα τόση χαιρεκακία τόσο κόμπλεξ τόσο μίσος σ' αυτή τη χώρα ; Πως μπορούν κάποιοι να χαίρονται με τη συμφορά του άλλου ότι κι αν είναι αυτός ότι κι αν ψηφίζει όπου κι αν ανήκει ;
    Κάποτε ο Σαββόπουλος είχε γράψει ένα τραγούδι με τίτλο "κωλοέλληνες" και έπεσαν πάνω του να τον φάνε γιατί λέει μας προσβάλει ως λαό.
    Ποιός Σαμαράς και ποιοί Γερμανοί και ποιά ΕΕ θα μας σώσει απο τον κακό μας εαυτό , απο τα πάθη μας , απο την κακοριζικιά , τη ζήλια , τη διχόνοια και την μικροψυχία μας ;
    Είμαι αλληλέγγυος σε κάθε εργαζόμενο ΔΥ , ΙΥ , επαγγελματία , ή ότι άλλο που χάνει τη δουλειά του και περνάει δύσκολες μέρες στη ζωή του. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να τον βοηθήσω αλλά ησυνείδησή μου , η ψυχή μου και οι προσευχές μου είναι μαζί του.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Ηράκλειτος 01/10/2011 16:48:34

      +10000000000000000000!!!!!!!!!

  16. satanas_merkel avatar
    satanas_merkel 01/10/2011 15:06:07

    δεν θα παθουν τιποτα. πολλα μαζευαν αυτα τα χρονια. θα βρουν σε αλλο συγκριοτημα.

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/10/2011 15:17:00

    Λυπάμαι τους ανθρώπους που έχασαν τη δουλειά τους.

    Χαίρομαι που θα έρθουν ορισμένοι ανεξάρτητοι και αδέσμευτοι δημοσιογράφοι στη πραγματικότητα που η κοινωνία βιώνει.

    ΥΓ

    Φάκτορα να λυπηθώ γιατί; επειδή δεν είναι από τα λαμπερά πρόσωπα του γυαλιού;
    Ούτε ο Δελαστίκ πχ είναι αλλά είναι μια διαφορετική φωνή και άποψη .
    Δεν θυμάμαι ένα άρθρο ευνοϊκό ή κριτικό για μια απεργία (*μόνο για την ταλαιπωρία του κοινωνικού συνόλου) ένα σχόλιο για την κυβέρνηση από το ΔΟΛ πχ μόνο ωσαννά.
    Δεν διάβασα ποτέ μια διαφοροποίηση μια κριτική. Αν η ανταπάντηση είναι ότι όσοι σιωπούν το πράττουν για να σώσουν την δουλειά τους τότε δεν υπάρχει λύτρωση για τη χώρα.
    Σε τελική ανάλυση αν τα ΜΜΕ είναι οι θυγατέρες που δίνουν πρόσβαση στο δημόσιο χρήμα των έργων ...και είναι όλα παθητικά, γιατί να κλαίω; ας κλείσουν όπως τόσα μαγαζιά και επιχειρήσεις.

  18. Berlousconication avatar
    Berlousconication 01/10/2011 16:40:37

    Παλιό τo κόλπο μπορεί να είναι, αλλά είναι δοκιμασμένο.

    Διαίρει και βασίλευε, divide et impera.
    Ήταν για αιώνες, πυρήνας στρατηγικής.
    Καίσαρας, Ναπολέων, Βρεττανοί, Γερμανοί...
    Περιγράφεται και από τον Μακιαβέλλι.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Divide_and_rule

  19. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/10/2011 16:58:22

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, ούτε την λογική της ανάρτησης, ούτε κάποιους, πολλούς δυστυχώς, σχολιαστές:
    Δύο ιδιωτικές επιχειρήσεις απεφάσισαν περικοπές εξόδων, με απολύσεις. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι αγαθοεργά ιδρύματα και κάθε κοινωνική ευαισθησία που δείχνουν, είτε είναι από αβίαστη αγαθή προαίρεση, είτε από ιδιοτελή σκοπό είναι δικαίωμά τους αλλά όχι υποχρέωσή τους. Απόψεις του τύπου "έφαγαν πολλά, ας δώσουν και λίγα" είναι αριστερές, κακομοίρικες και στρεβλωτικές, πόσο μάλλον που οι εν λόγω, όπως όλες οι εφημερίδες, εμφανίζονται σαν ελλειμματικές. Αν οι επιχειρήσεις μειώνουν το έλλειμμά τους με τις συγκεκριμένες κινήσεις, μπράβο στον μάνατζερ. Είναι πολύ λυπηρό άνθρωποι να χάνουν τη δουλειά τους, αλλά είναι ακόμα πιό λυπηρό να χάνεται μια επιχείρηση υπό το βάρος υπερβάλλοντος προσωπικού (όπως χάνεται η Ελλάδα, που προσέλαβε πολλούς στο Δημόσιο και "προσκάλεσε" και πολλούς (λάθρο-) στο τραπέζι της). Αν και από ότι γράφτηκε, κάποιοι "απολυμένοι" κερδίζουν από την απόλυση!
    Από την άλλη, μένω άναυδος μπροστά στον φθόνο/εμπάθεια, που διατυπώνουν τόσοι σχολιαστές για τους απολυμένους. Πέραν του δικαιώματος ο καθένας να γράφει ότι θέλει και ο αναγνώστης να κρίνει, υπάρχει και η "γραμμή" της ιδιοκτησίας. Άρα, μπορεί και να έγραφαν όσα δεν άρεσαν σε αυτούς τους σχολιαστές από επαγγελματικό καθήκον. Και, εν πάσει περιπτώσει, κατά σύμπτωση φαίνεται, όλα τα καθίκια, για κάποιους, ανήκουν στους "απέναντι". Έλα όμως, που εγώ βρίσκω καθίκια και στους "απο'δώ"...

  20. Nick63 avatar
    Nick63 01/10/2011 19:25:54

    + 1.000.000!!!...

  21. Nick63 avatar
    Nick63 01/10/2011 19:46:05

    + 1.000.000!!....

  22. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 01/10/2011 20:34:25

    Καμμιά προσευχή για τους πεθαμένους...Να κλείσουν τα "συγκροτήματα" που μαγάρισαν επί δεκαετίες το δημόσιο βίο και εκμαύλισαν συνειδήσεις.Εχει πλάκα να μιλάς ή να γράφεις για τα κοινωνικά δρώμενα και ο μισθός σου να έχει αρκετά μηδενικά στην ουρά.Θα σας δούμε στα αναχώματα τεθλιμένοι απολυμένοι.Μόνο διαλέξτε με τίνος την πλευρά θα είστε.

  23. Ntinos avatar
    Ntinos 03/10/2011 11:27:19

    Γιατί άραγε θα πρέπει να συζητάμε τόοοσοοοο το θέμα των απολύσεων στα δύο αυτά συγκροτήματα του τύπου; Άνοιξαν το λάκο και έπεσαν και οι ίδιοι μέσα. Αυτοί δεν ήταν που πρώτοι, ως λαγοί της κυβέρνησης ζητούσαν να διώξουν άλλους υπαλλήλους; Απλά ήρθε και η σειρά τους. όπως προβλεπόταν άλλωστε…
    Συγνώμη δεν θα λυπηθούμε καθόλου.

    Υ.Γ Αλήθεια, πόσο ακόμα θα πληρώνει ο Ελληνικός λαός, εργαζόμενοι, συνταξιούχοι, απολυμένοι και έφεδροι τα δάνεια που δίνει η κυβέρνηση στον ΔΟΛ και τον Μπόμπολα για να κάνουν το λαγό;