#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2012 19:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ντέρμπι" ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ συνεχίζουν να δείχνουν τρεις νέες δημοσκοπήσεις



Πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου αλλά της Νέας Δημοκρατίας στην παράσταση νίκης καταδεικνύει ακόμη μία δημοσκόπηση, της εταιρείας VPRC για το τηλεοπτικό κανάλι KONTRA.

Συγκεκριμένα η δημοσκόπηση της VPRC δίνει ποσοστά

28,5%  ΣΥΡΙΖΑ, 26% ΝΔ, ΠΑΣΟΚ 12,5%, 7% στους Ανεξάρτητους Έλληνες, ομοίως 7% στη ΔΗΜΑΡ, 5,5% για τη Χρυσή Αυγή, 5% για το ΚΚΕ και 3% για τη Δημιουργία Ξανά- Δράση.

Εκτός Βουλής φαίνεται να μένουν οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2%, ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ με 1% και ο ΛΑΟΣ με 0,5%.

Στην παράσταση νίκης η ΝΔ προηγείται με 35,4% έναντι 27,2%.

 Metron Analysis

Σχεδόν ισοψηφία μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ προκύπτει από δημοσκόπηση της Metron Analysis για λογαριασμό του Ant1 κατά το χρονικό διάστημα 23-24 Μαΐου.

Στην εκτίμηση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται οριακά με 27,2% και ακολουθεί η ΝΔ με 27%. Το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει ποσοστό 14,8%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 7,2%, η ΔΗΜΑΡ 6,2%, το ΚΚΕ 5,2%, η Χρυσή Αυγή 4,9% και η Δημιουργία Ξανά-Δράση 3%. Εκτός Βουλής οι Οικολόγοι Πράσινοι με 1,6% και ο ΛΑΟΣ με 1,2%.

Το 48% θα ψηφίσει στις εκλογές με βάση το αν επιθυμεί να παραμείνει ή όχι στην ευρωζώνη ενώ το 43% των ερωτηθέντων θα ψηφίσει με βάση το αν θέλει ή όχι το Μνημόνιο.

Επίσης, το 49% προτιμά κυβέρνηση κεντροαριστεράς και το 38% δηλώνει ότι προτιμά κυβέρνηση κεντροδεξιάς.

Σε δημοσκόπηση της RASS για την Metro Weekend, εμφανίζεται πρώτη η ΝΔ με 23,6%. Ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 21,4%, το ΠΑΣΟΚ 13,1%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 5,8%, το ΚΚΕ 4,8%, η Χρυσή Αυγή 3,8%, η Δημοκρατική Αριστερά 6,2%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 1,8%, ο ΛΑΟΣ 0,8%, η Δημιουργία Ξανά 2,4%, ενώ το 1,7% επιλέγει άλλο κόμμα.

Στην παράσταση νίκης η ΝΔ συγκεντρώνει 60,6% με τον ΣΥΡΙΖΑ να ακολουθεί με 35,2%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dim avatar
    dim 25/05/2012 20:06:35

    Απευθύνομαι σε όλους τους φιλελεύθερους πολίτες και σε όλους τους πατριώτες πολίτες αυτής της χώρας.... Είναι εξωφρενικό εσείς που έχετε ως βασικό σας οδηγό σε κάθε σκέψη σας τη προάσπιση μιας φιλελεύθερης οικονομίας οι μέν, και τη προάσπιση των εθνικών μας συμφερόντων οι δε, να δηλώνετε ακόμα κατά 3% ότι θα ψηφίσετε ΤζηΜαν και κατά 5,5% Χ.Α και 7% ΑΝΕΛ.

    Αυτό δε στέκει πραγματικά, αφού ψηφίζοντας ο καθένας σας αυτά τα κόμματα αντιστοιχα, θα πετύχετε ακριβώς τα αντίθετα.... Οι μεν να φέρουν στη χώρα το Σύριζα του άκρατου κρατισμού, και οι δε να φέρουν στη χώρα πάλι το Σύριζα της υποχώρησης σε όλα τα ανοικτά εθνικά μας θέματα....

    Φρέσκα παραδείγματα προ λίγου από στελέχη του Σύριζα

    Για τους μεν φιλελελεύθερους ακούστε να σαλτάρετε: «Θα φορολογήσουμε 700.000 νοικοκυριά, με 1% επί των εισοδημάτων τους»

    Για τους δε γνήσιους πατριώτες ετοιμαστείτε να σας σηκωθεί η τρίχα κάγκελο: «Θα περικόψουμε ισχυρότατα τις εξοπλιστικές δαπάνες», και στην άμεση ερώτηση στο τι θα γίνει με τη Τουρκία απέναντι, απάντησε «Θα το ρισκάρουμε !!!!!!!»

    Κάτσε μετά εσυ πατριώτη να ψηφίζεις Χ.Α ή ΑΝΕΛ. Πιο μεγάλη ευθύνη θα έχεις εσύ μετά παρά ο Σύριζα. Ο Σύριζα τα λέει αυτά και τα πιστεύει, το θέμα είναι τι κάνεις εσυ? Σκορπάς τη ψήφο σου σε μικρά κόμματα και τον αφήνεις έτσι να τα εφαρμόσει ολα αυτά? Ε, τότε η ευθύνη και η προδοσία είναι όλη δικιά σου......

    • GSV avatar
      GSV @ dim 25/05/2012 20:15:50

      Ο Συριζα εμφανιζεται ενισχυμενος με 10 ποσοστιαιες μοναδες σε διαστημα 20 μερων. Αυτο μεταφραζεται σε 700,000 επιπλεον ψηφους. Ο Συριζα δεν εχει προυπαρχουσα δεξαμενη για τετοια ποσοστα επομενως η εκλογικη ταση που βλεπουμε προερχεται απο χαλαρες ψηφους. Λογω αυτου θεωρω οτι οσο πλησιαζουμε στην ημερα των εκλογων, θα αυξανεται η αποσυσπειρωση του Συριζα διοτι το διλημμα θα γινεται ολο και πιο ορατο.

      Το σημαντικο ειναι η παρασταση νικης που εχει αξια να τη μελετησουμε ως προς τη πεποιθηση των ψηφοφορων των υπολοιπων κομματων εκτος ΝΔ και Συριζα. Οσο το διλλημα θα γινεται πιο ορατο η ΝΔ λογω υπαρχουσας δεξαμενης θα αυξησει τη συσπειρωση της κατι που δεν θα συμβει ευκολα με το Συριζα.

      Επομενως η εκλογικη μαχη ειναι ντερμπυ και νομιζω θα κριθει τελευταια εβδομαδα στο ντιπειτ των πολιτικων αρχηγων.

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ GSV 25/05/2012 22:17:40

        Φίλε GSV
        Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να μην έχει δεξαμενή για τόσο μεγάλα ποσοστά, ίσως όμως να δούμε και πολύ μεγαλύτερα.
        Η δεξαμενή του ΣΥΡΙΖΑ έχει όνομα : ΑΓΙΟΣ ΧΑΡΑΤΣΙΟΣ = ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
        Ο Σαμαράς αλήθεια, γιατί έμπλεξε σ' αυτή την ιστορία της συγκυβέρνησης τον Νοέμβριο;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΠΕΤΡΟΣ 26/05/2012 17:08:54

          Θες να μας τρελάνεις έτσι; Για να μη βιώσουμε αυτό που θέλει ο Τσίπρας το ΚΚΕ και όλα τα ανθελληνικά πλάσματα που γεννήθηκαν στην Πατρίδα μου!

      • Σφύριζας avatar
        Σφύριζας @ GSV 25/05/2012 23:59:06

        Έχει την δεξαμενή της κεντο-αριστεράς, των δημοσίων υπαλλήλων και των παπανδρεικών πρασινοφρουρών.

    • Θωμάς avatar
      Θωμάς @ dim 25/05/2012 20:27:59

      Σορι μεγάλε, αλλά δεν ξέραμε να ψηφίσουμε ΝΔ με Ντόρα μέσα. Δηλ. σε τι διαφέρει η ΝΔ απο το ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ; Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δεν γέμισαν την χώρα λαθρομετανάστες; Αυτοί δεν μας οδήγησαν στην κρίση; Μαζί δεν ψηφίσαν τα Μνημόνια της εξαθλίωσης; Γιατί να ψηφίσω τζάκια, Μητσοτακηδες και Βαρβιτσιωτηδες; Ο Σαμαράς αδιαφόρησε για αυτά (τα ιδεολογικοπολιτικα) που μας ειχε υποσχεθεί. Έτσι θα αδιαφορήσουμε κι εμείς. Ξέρουμε ακριβώς τι θα μας κάνει η ΝΔ αν βγει. Τα σπίτια δεν θα μας τα πάρουν οι κομμουνιστές, ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ!

      • Tassos avatar
        Tassos @ Θωμάς 25/05/2012 21:06:59

        Πες μας τι ψηφίζεις για να γελάσουμε

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Θωμάς 25/05/2012 21:15:36

        Δεν θα επιτρέψουμε να παραδοθεί η χώρα σε μπαχαλάκηδες,λαθρολάγνους , κουκουλοφόρους και λοιπές συνιστώσες του χάους.

        Το σπίτι σου όταν έχει πρόβλημα δεν του βάζεις φωτιά.
        Άντε με τους μπερδεμένους και τους προβοκάτορες εδώ μέσα.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Θωμάς 25/05/2012 21:22:43

        Θωμά αν δεν καταλαβαίνεις ότι θα τρέχεις να πάρεις φάρμακα που θα σου πετάει το ελικόπτερο του ΝΑΤΟ, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Το 'ούτως ή άλλως εκεί πάμε' θα στο απαντήσω, 'δεν ξέρω αλλά είναι θετική η εποχή και ίσως καταφέρουμε να προλάβουμε τα χειρότερα'.

      • Elina avatar
        Elina @ Θωμάς 25/05/2012 21:54:05

        Ε να γιατι καποιοι με τις θεσεις τις δικες σου θα παρουν την χωρα στο λαιμο τους! συγγνωμη ανθρωπε μου αλλα αυτο που λες δεν εχει λογικη ! κατσε διαβασε τι εκπροσωπει ο καθενας και μετα κανε οτι σου κατεβει!!

        Αλλα αν μετα τις 17 ιουνιου εχουμε κυβερνηση συριζα τοτε νασαι σιγουρος οτι θα πεφτουν απο τα μπαλκονια σαν κοπαδια ο κοσμος .Ειναι προφανες οτι δεν σε ενδιαφερει η χωρα το εθνος και ο λαος .Σε νοιαζει μονο ο μικορκοσμος σου.

        Ειλικρινα λυπαμαι.

      • dim avatar
        dim @ Θωμάς 25/05/2012 22:25:33

        Εγώ απευθύνθηκα στους γνήσιους φιλελεύθερους και στους γνήσιους πατριώτες.

        Είσαι γνήσιος φιλελεύθερος? Μη ψηφίσεις ΝΔ, και θα δεις όλα αυτά που μισείς και θέλεις να αλλάξουν, όχι μόνο να μην αλλάζουν αλλά να διογκόνωνται σε υπερθετικό βαθμό...., και μετά έλα πες μου πως με τη στάση σου αυτή, υπερασπίστηκες στην πράξη τα πιστεύω σου....

        Είσαι γνήσιος πατριώτης? Μη ψηφίσεις ΝΔ, και θα δεις όλα αυτά που υπερασπίζεαι ως γνήσιος πατριώτης (Σκοπιανό, Αιγαίο, Κύπρος, Λαθρομετανάστες), να παίρνουν την ακριβώς αντίθετη κατάληξη από αυτήν για την οποία παλεύεις τόσα χρόνια...... , και μετά έλα πες μου πως με τη στάση σου αυτή, υπερασπίστηκες στην πράξη τα πιστεύω σου....

      • χ avatar
        χ @ Θωμάς 26/05/2012 10:39:04

        φιλε να ηξερες τι σε περιμενει αν βγει (και με τη δικη σου ψηφο ) ο ΣΥΡΙΖΑ ?
        Στοιχειωδως δεν καταλαβαινεις οτι δεν βρισκομαστε στο
        1981 (τοτε η ελλαδα δεν χρωσταγε, λεφτα θα ερxονταν
        απο την τοτε ΕΟΚ, τοτε ειχε αναγκη ο κοσμος απο καποια
        αλλαγη, εντουτοις ειδαμε ολοι που φθασαμε , ακομη
        πληρωνουμε αυτην αλογιστη πολιτικη του Ανδρεα,)
        σημερα τα πραγματα δεν ειναι τα ιδια ,ειναι εντελως διαφορετικα, πολυ δυσκολα , δεν βλεπεις οτι τι κομμα σου
        ΣΥΡΙΖΑ εχει 10 διαφορετικες συνιστωσες επι 4 αποψεις
        η καθε μια συνολο 40 , δεν σε εχει προβληματισει οτι
        οΤΣΙΠΡΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ
        Ειναι βαλτος απο ΗΠΑ να συνεχισει το εργο του ΓΙΩΡΓΑΚΗ και απο ορισμενους Ευρωπαικους κυκλους
        για να μας πεταξουν ΕΞΩ απο την Ε.Ε.
        Δεν καταλαβαι νεις τι ρολο παιζει ? κριμα....

    • Παντελης Κρ. avatar
      Παντελης Κρ. @ dim 25/05/2012 20:40:02

      Συγνωμη ρε φιλε απο οτι ολοι ξερουμε υπαρχει ηδη εκτατη εισφορα απο 12000 και πανω ( και δεν την εβαλε ο συριζα ). Οσο για τα εθνικα θεματα την εχουμε δει τη φροντιδα απο τους πατριωτες ( καμια μομφη ειτε ενεργεια για τους βωρειο Ηπειρωτες που υποφερουν , πανηγυρικες εκδηλωσεις ερντογαν στη θρακη , αναπαντητη δολοφονια του πιλοτου Ηλιακη ) . Και ελεος πια με αυτο το ξαναζεσταμενο φαγητο της αριστεροφοφιας , ποσο ακομα θα προσπαθουμε να διχαζουμε τον Ελληνικο λαο με την αριστερα και τη δεξια , αυτα τελειωσανε μαζι με την μεταπολιτευση.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Παντελης Κρ. 25/05/2012 21:07:46

        Εξω οι Ναζί από την Βουλή. Συμφωνείς?

      • chris avatar
        chris @ Παντελης Κρ. 26/05/2012 23:06:07

        καλά κρασά !

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ dim 25/05/2012 21:02:52

      Κοίταξε, το επιχείρημα "ψήφισε ΝΔ για να μη βγει ο συριζα" πείθει μέχρι ενος ορισμένου σημείου. Στην τελική, αν η ΝΔ δεν μπορεί να ξεπεράσει τον Τσίπρα που λέει οφθαλμοφανή ψέμματα, ε τότε ας το κλείσουμε το μαγαζί.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ dim 25/05/2012 21:36:02

      "Ο Σύριζα τα λέει αυτά και τα πιστεύει, ..." To δραμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί που δεν πιστεύουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ τα εννοεί. Και πολύ περισσότερο δεν καταλαβαίνουν ποιες θα είναι οι συνέπειες. Οταν θα γίνει αντιληπτό που πάμε θα είναι αργά

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ dim 25/05/2012 22:38:03

      Με τη Ντορίτα στη ΝΔ dim άστο το χάσαμε το κορμί πατριώτη...
      Η προδοσία έγινε προχθές από ότι φαίνεται...Λυπάμαι,πραγματικά λυπάμαι γιατί τον πίστεψα τον αρχηγό ότι θα ξεβρωμίσει πρώτα το σπίτι μας και μετά τη χώρα.
      Ενώ μέχρι προχθές στήριζα ΝΔ δαγκωτό (έστω και με βαρειά καρδιά μετά το Νοέμβριο),ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω άλλη χώρα για δουλειά.Ελπίζω πριν τις εκλογές γιατί δεν θέλω να έχω το δίλημμα για το τι θα κάνω εκείνη τη μέρα.

      • man8os avatar
        man8os @ Lichnee 26/05/2012 00:26:26

        Επειδη η Ντορα ηρθε ως συνεργαζομενο κομμα- δεν μπηκε στη ΝΔ, εσυ αρνησαι να ψηφισεις αλλα προτιμας να βγει πρωτος ο Τσιπρας.

        • Ο Γερος του Μωρηα avatar
          Ο Γερος του Μωρηα @ man8os 26/05/2012 09:20:28

          Θα μου πει κανεις,αν - λεω αν - χαθουν οι εκλογες & τεθει θεμα ηγεσιας - που θα τεθει να ειμαστε σιγουροι - ποια θα ειναι η πιθανη,πιθανοτερη,πιθανοτατη,σιγουρη καταληξη;
          Ντορα με η χωρις τσαρουχια.
          Ευχαριστω δεν θα παρω κυριοι...

          • WY avatar
            WY @ Ο Γερος του Μωρηα 26/05/2012 09:36:43

            Εάν κερδίσει τίς εκλογές ό ΣΥΡΙΖΑ,καμμία σημασία δέν θά έχει μετά τίς 17 Ιουνίου, ποιός θά είναι ό άρχηγός τής Ν.Δ. ή τού ΠΑΣΟΚ.,διότι θά επικρατήσει τό κομμουνιστικό δόγμα ##ενός κόμματος αρχή##!!!!!

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ man8os 27/05/2012 02:15:20

          "Επειδη η Ντορα ηρθε ως συνεργαζομενο κομμα- δεν μπηκε στη ΝΔ..." - Σε παρακαλώ μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας.
          "...εσυ αρνησαι να ψηφισεις αλλα προτιμας να βγει πρωτος ο Τσιπρας." - Ωραίος πολιτικός λόγος για να ψηφίσει κάποιος ένα κόμμα.Να μη βγει ο άλλος...
          Λυπάμαι,πραγματικά λυπάμαι.Αυτή είναι η ΠΕΡΗΦΑΝΗ παράταξη που υποστηρίζω από τα μέσα της δεκαετίας του '80;Για αυτήν την παράταξη έπαιξα ξύλο με τους πρασινοφρουρούς του Α.Παπανδρέου του Φαύλου κάποτε;
          Ανείπωτη πίκρα...
          :-(

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ dim 26/05/2012 00:47:53

      Η έκφραση της δημοκρατίας στην κάλπη συνίσταται από το να ψηφίζονται πολλά κόμματα...αν είναι η ψήφος να εκφυλίζεται σε δύο μόνο κόμματα αυτό δεν ονομάζεται δημοκρατία αλλά δικομματισμός...και η Ελλάδα υπέφερε από τον δικομματισμό 38 χρόνια τώρα...
      ΥΓ...Ευελπιστώ σε δημοσίευση...

    • andreas avatar
      andreas @ dim 27/05/2012 10:00:16

      Tora thimithikate kai parakalate psifous apo tin XA? Thelete psifous ton neonazi, ton dolofonon klp.... POTE

      Pote kanate tipota gia tous lathrometanastes? Pote milisate gia tin AOZ?

      Apotixate....

  2. Νίκος Π. avatar
    Νίκος Π. 25/05/2012 20:12:49

    η ''πρωτιά'' στην παράσταση νίκης δεν υφίσταται,αφού μιλάμε για διαφορά 7%,δηλαδή σχεδόν μηδενική όταν μιλάμε για ''παράσταση νίκης''...

    όσο για την πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ,κι αυτή είναι οριακή στην ουσία,για το χρονικό διάστημα που βρισκόμαστε...

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 25/05/2012 20:24:11

    Έχεις δίκιο σ΄αυτά που λες αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει στην κοινωνία. Δεν μπορεί να σκεφτεί ορθά πλέον και το χειρότερο είναι όταν ακούω ότι δεν έχουν να χάσουν τίποτα ψηφίζοντας ας πούμε συριζα. Όταν έχεις 1.000.000 ανέργους πες μου αυτοί τι θα ψηφίσουν. Από τη στιγμή που χάθηκαν Αθήνα Θεσσαλονίκη τα ίδια και χειρότερα θα είναι μετά τις 17/6 και στην επαρχία. Ας πάει κάποιος μισθωτός τώρα να κάνει τη φορολογική του δήλωση να πηδήξει όπως κι εγώ έπαθα εχθές. Ο θεός να βάλει το χέρι του.

    • Greco avatar
      Greco @ Γιάννης 25/05/2012 20:49:44

      Κατανοω να θελει καποιος να ψηφισει Τζημερο ή ΧΑ , αλλα Καμμενο! ελεος!

      Αν δεν εισαι συγγενης αυτων των τυχοδιωκτων που ειδαν φως και μπηκαν στο αρμα του αντι-μνημονιακου αυτου πυροτεχνηματος και περιμενεις βολεμα, δεν υπαρχει λογικη να ψηφισεις ανελ και οχι νδ

      Οι ανθρωποι εχουν ξεπερασει καθε οριο γελοιοτητας. Εχουν μαζεψει τον καθε ασχετο, κανουν τη μια κωλοτουμπα μετα την αλλη στη προσπαθεια να χτυπησουν το Σαμαρα

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ Greco 25/05/2012 22:06:29

        Πρέπει να έχει πολύ μεγάλο σόι ο Καμμένος για να πάρει 10,60% και να κόψει την ΝΔ στη μέση!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης 25/05/2012 20:59:37

      Η αλήθεια είναι ότι αν έπρεπε οι φορολογικές δηλώσεις να είχαν υποβληθεί από τον Μάιο, το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν τώρα πάνω από 35%, μπορεί να έκανε και κυβέρνηση αυτοδύναμη. Το λέω αυτό εγώ ο καραδεξιός...

  4. DIM avatar
    DIM 25/05/2012 20:26:50

    Οι εκβιασμοι της Ελλαδας εχουν παρελθον ... Απο τον απο Βορρα κινδυνο, περασαμε στον εξ Ανατολων και τελικα η καταστροφη της χωρας μας ηρθε απο τη Δυση, αυτη για την οποια ο αυτοκλητος εκ της παραταξεως του εθναρχης, ειπε πως ανηκουμε.

  5. Πέτρος avatar
    Πέτρος 25/05/2012 20:30:49

    Τρία είναι τα θέματα που μπορεί να αλλάξει η ΝΔ.
    Τα ξαναγράφω μήπως και τα διαβάσει κανείς και τα πει στον Σαμαρά

    1) Χαράτσι στη ΔΕΗ, που οδηγεί σε κατάρρευση και την ίδια τη ΔΕΗ
    2) Νέες φορολογικές δηλώσεις με τα απαράδεκτα νέα τεκμήρια του Βενιζέλου
    και τη μείωση αφορολόγητου
    3) οι οριζόντιες μειώσεις σε μισθούς, συντάξεις, επιδόματα.
    4) Η μείωση της κατανάλωσης, γιατί ο κόσμος μαζεύει λεφτά για χαράτσια
    και φόρους ( όσοι μπορούν να μαζέψουν )

    Αν δεν ΔΟΘΟΥΝ ξεκάθαρες αλλαγές που θα εφαρμόσει η ΝΔ, αμέσως μετά τις εκλογές, αν τις κερδίσει, τότε θα βγει πρώτο κόμμα, αλλά με μικρή διαφορά από τον ΣΥΡΙΖΑ.

    Κατά τα άλλα, η εκλογή του ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει σημαντικές αλλαγές στα εθνικά και στα θρησκευτικά θέματα της χώρας, με απρόσμενες εξελίξεις για τα εθνικά, θρησκευτικά και πατριωτικά κινήματα της Ελλάδας.
    Επιπλέον, θα μπει οριστικά "τέλος" στη φιλελεύθερη οικονομία και ιδεολογία, με την επικράτηση της Αριστεράς. Κάθε ψήφος σε άλλο κόμμα, καλώς ή κακώς, μπορεί να φέρει το Σύριζα στην εξουσία, την Ελλάδα σε οικονομική και εθνική κατάρρευση.

  6. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 25/05/2012 20:33:45

    2 λυσεις:
    1) Εκτάκτως Τζήμερος & Μάνος προσχωρούν στη ΝΔ για να κλειδώσει η πρώτη θέση, χωρίς να θυσιάζουν την ΄θυπαρξη των κομμάτων τους (αλα Ντόρα),
    ¨Η / ΚΑΙ
    2) Ο Σαμαράς ανακοινώνει πρόγραμμα με κίνητρα για: Ανάπτυξη Νέων πιχειρήσεων, Νέων Θέσεων Εργασίας στον Ιδιωτικό Τομέα, Εξαγωγικό Προσανατολισμό για να βελτιωθεί το ισοζύγιο πληρωμών και χαμηλότερους / φόρους /εισφορές / γραφειοκρατία ως κίνητρο. Ο Σαμαράς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΤΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ και εάν έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ από την αντιεπιχειρηματική πολιτική θα φύγουν και οι υπάρουσες ακόμα επιχεθιρήσεις και θα μεγαλώσει η ανεργία. Αυτό το πρόγραμμα πρέπει να το υποβάλλει και στους Ευρωπαίους και αυτοί να το εγκρίνουν ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΩΣ δεσμευόμενοι για παροχή χαλάρωσης στα αντίστοιχσα κίνητρα (Φόροι, Εισφορές) που μακροπρόθεσμα θα φέρει και καλύτερα αποτελέσματα.

    • Gas Bailey avatar
      Gas Bailey @ GreekinEurope 25/05/2012 21:42:54

      Ναι, να αναστήσουμε και τον Μίλτον Φρίντμαν.
      ΈΛΕΟΣ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ GreekinEurope 25/05/2012 21:49:31

      Eν τάχει:
      1)Αν πάρει Τζήμερο και Μάνο είναι σίγουρα δεύτερος.
      2)Οι νέοι δε χρειάζονται κανένα να τους πείσει πως
      ΑΥΤΟΣ* ο Ιδιωτικός τομέας δε τους δίνει προοπτική.

      Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν ότι μια θέση με 350 ευρώ μισθό δεν είναι θέση εργασίας αλλά θέση εξαθλίωσης.

      * ειδικά αν αληθεύει ότι οι εκπρόσωποί του (ΣΕΒ ΣΕΤΕ κλπ) συμπεριφέρθηκαν με τέτοιο τρόπο σε σχέση με τα εργασιακά.

      • Σταράτα avatar
        Σταράτα @ anonymous 25/05/2012 22:16:20

        ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ .τό πρόβλημα ειναι ακριβώς αύτό.Οί νέοι από όσα έδειξε ή 6/5 δέν πήγαν για΄καφέ ψήφισαν καί θά ξαναπάνε ποιό μαζικά.αυτοί πού ΄ηταν οί παραδοσιακοί ψηφοφόροι πήραν τήν θέση τού νέου γιά φραπέ καί βγήκε αυτό τό αποτέλεσμα.εμείς δέν μπήκαμε στίς καρδιες τους τούς αγνοήσαμε καί συνεχίζουμε νά τούς αγνοούμε.Αντώνη αν πρέπει νά κάνεις κάτι είναι απλό μίλα γιά αυτά τά παιδιά δώστους όραμα καί έλπιδα καί όχι περιμεντε τό 2015 η τό 2020

      • GEORGE SPOROS avatar
        GEORGE SPOROS @ anonymous 25/05/2012 23:19:13

        Βουρ για Τσίπρα ... ολοταχώς ... δημοσιοϋπαλληλάρες!
        Αλλά δεν καταλάβατε... το κράτος αδυνατεί πλέον να σας πληρώσει ... το γονατίσατε!
        Ο Τσίπρας το μόνο σίγουρο που θα σας εξασφαλίσει, είναι εσωτερική στάση πληρωμών, άρα γιοκ μισθός, άρα οι μειώσεις μισθών του μνημονίου θα είναι όνειρο θερινής νυχτός.
        Ξέρετε πόσος θα είναι ο μισθός και η σύνταξή σας; (0) μηδέν ... εις το πηλίκιον, όπως έλεγε κάποιος γνωστός και μη εξαιρετέος!
        δεν σας αρέσει η τωρινή σας κατάσταση, σε λίγο θα σας καλοσωρίσουμε στο κλαμπ των ανέργων , να δείτε τι θα πει κρίση, γιατί δεν ξέρετε που παν τα πέντε!

        • Σφύριζας avatar
          Σφύριζας @ GEORGE SPOROS 26/05/2012 00:14:15

          Πάντως ρε φίλε πολύ θα ήθελα να δω τις φάτσες με το που παίρνουν το πρώτο μισθό σε δραχμές και πάνε στο σούπερ μαρκετ.

          • Simon Bolivar avatar
            Simon Bolivar @ Σφύριζας 26/05/2012 16:50:12

            Και τώρα με το Ευρώ από μακριά το κοιτάνε

  7. ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. avatar
    ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 25/05/2012 21:29:52

    Οι σκέψεις εδράζονται σε αμφισβητούμενο υπόβαθρο. Στις θετικές επιστήμες, με τα αυτά δεδομένα και την αυτή μέθοδο καταλήγουμε στα αυτά αποτελέσματα.
    Δυστυχώς, στην Ελλάδα των σαλτιμπάγκων, των άκηδων και λαμογίων τα αποτελέσματα (πάνω στα οποία βασίζονται οι σκέψεις) είναι όπως τα επιθυμεί «το παραγγέλλον αφεντικό»

  8. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 25/05/2012 22:10:20

    Αν η Ν.Δ. ΔΕΝ ξεκαθαρίσει άμεσα τι θα κάνει με τα χαράτσια της Δ.Ε.Η. κ.λ.π. και τα νέα εξωφρενικά τεκμήρια του Βενιζέλου , προβλέπεται ο ΣΥΡΙΖΑ να κάνει πάρτι στις 17-06-2012 . ΔΥΣΤΥΧΩΣ !...

    • chris avatar
      chris @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 26/05/2012 22:53:47

      το συριζα τι θα κάνει?

  9. Πέτρος avatar
    Πέτρος 25/05/2012 23:11:49

    Οι νέοι, που ζουν με τους γονείς τους, ζουν το δράμα της οικογένειας, δηλαδή δεν υπάρχουν τα αναγκαία, γιατί μαζεύουν λεφτά για τα χαράτσια ( αν τα καταφέρουν ) και τους φόρους του Βενιζέλου.

    Σχεδόν όλοι εδώ μέσα λένε στη Συγγρού ότι το πρόβλημα είναι το χαράτσι στην ακίνητη περιουσία ( που συνοδεύεται από 4 εκκαθαριστικά για τα ακίνητα που όλα θα σταλούν φέτος ) στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ( που μπορεί το ΣτΕ να το έβγαλε συνταγματικό κάτω από τις πιέσεις Βενιζέλου, αλλά ο κόσμος- χάνοντας τη δουλειά του ή το 40% του μισθού του δεν μπορεί να το καλύψει ) και τα ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ τεκμήρια και οι μειώσεις αφορολογήτου, που βάζουν ΟΛΟΥΣ να πληρώνουν τριπλάσιος φόρους από πέρσι, έχοντας χάσει το 1/3 ( στη καλύτερη περίπτωση ) των εισοδημάτων τους.
    Επιτέλους, τόσοι οικονομολόγοι εκεί μέσα δεν καταλαβαίνεται ότι όσα κερδίζετε από το χαράτσι και τους φόρους εισοδήματος, τα χάνετε από τον ΦΠΑ της κατανάλωσης, την αύξηση των λουκέτων, των επιδομάτων ανεργίας και της μείωσης ενσήμων και εισφορών στα ταμεία. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΤΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΛΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.
    Η Νέα Δημοκρατία θα είναι πρώτο κόμμα ( λογικά ), αλλά αν αλλάξει τη φορομπηχτική πολιτική του Πασοκ και του Βενιζέλου θα πιάσει το 35 με 40%. Καθίστε και μελετήστε τα και αλλάξτε συνταγή ΑΜΕΣΑ.

  10. Rookie avatar
    Rookie 25/05/2012 23:19:45

    Προς πρώην ψηφοφόρους ΠΑΣΟΚ και μελλοντικούς ΣΥΡΙΖΑ

    Αγαπητοί νοσταλγοί της "αλλαγής",του "χρηματιστηρίου", του "λεφτά υπάρχουν" και τώρα της "καταγγελίας" του μνημονίου.

    Πράγματι στο μνημόνιο αναγκάστηκε να συρθεί και ο Σαμαράς.

    Πόσο λιγότερο υπεύθυνοι είσαστε άραγε εσείς όμως που δώσατε 38% στον άνθρωπου που μας έβαλε στον ΔΝΤ ?

    Αλήθεια στα 24 χρόνια που ψηφίζατε το ΠΑΣΟΚ δεν είχατε καμία ευθύνη που ήρθε η χώρα σε αυτήν την κατάσταση?

    Πραγματικά σας νοιάζει η χώρα? Σκέφτεστε ποτέ κάτι πέρα από την τσέπη σας και τον εαυτό σας? Βλέπετε πότε πέρα από την μύτη σας και ακούτε ποτέ κάτι πέρα αυτά που δεν σας αρέσουν?

    Καταδικάζετε την χώρα 3 δεκαετίες.

    Αυτή θα είναι χαριστική.

    Υπάρχει χρόνος να στρίψετε υπεύθυνα προς την λογική.
    Turn right.

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ Rookie 26/05/2012 00:12:39

      Καλά τα λες αλλά το θέμα είναι τα "σπίρτα" οι δεξιοί που θα βγάλουν τον Alexis. Πρέπει να συμβιβαστούμε ο Έλληνας θέλει κάποιον που θα τον κοροϊδεύει κατάμουτρα, ας τρέχουν πίσω από άλλους, η ΝΔ δεν πρέπει να ξαναμπεί στο ίδιο τριπάκι.

      Ασε να στρώσει η επιδερμίδα του ο μπογδόλαος να τελειώνουμε διαπαντός με το λαικισμό και την δημαγωγία και την αριστερά και τον "νεο αριστοφάνη" με την επιστροφή στην δραχμή ακόμα και αν το τίμημα είναι πολύ βαρύ και ασήκωτο.

  11. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 25/05/2012 23:43:56

    'Ολοι όσοι πιστεύουμε στην ελεύθερη οικονομία πρέπει πάση θυσία να μην σπαταλήσουμε την ψήφο μας προς ανώφελες αναζητήσεις, που μόνον καλό δεν προμηνύουν για το λαό μας και την οικονομία της χώρας.

  12. tzager avatar
    tzager 26/05/2012 08:15:20

    Συμφωνώ ότι η δημοσκοπική κατάσταση αυτή τη στιγμή μόνο με τον ποδοσφαιρικό όρο derby μπορεί να περιγραφελι επαρκώς!!!

    Εκτίμησή μου είναι ότι αν το κόμμα της Ριζοσπαστικής Αριστεράς εξηγήσει πειστικά το νέο του πρόγραμμα μέχρι τη διεξαγωγή των εκλογών, θα είναι αυτό ο τελικός νικητής!

    Κρίσιμο στοιχείο για τη Ν.Δ. θα είναι αν τελικά θα αντέξουν οι Ανεξάρτητοι Έλληνες στα επίπεδα του 7%, αν ο Τζήμερος πάρει πάνω από 3% και αν ο Καρατζαφύρερ παραμείνει κατώ από το 1,5%.

    Έχουμε μέλλον...

  13. Ο Γερος του Μωρηα avatar
    Ο Γερος του Μωρηα 26/05/2012 10:00:01

    Με το ποσοστο της ΝΔ να παιζει μεταξυ 20%-25% (παλαι ποτε 40%-44%) και την συντριπτικη πλειοψηφια (ανω του 65%) αυτου να αποτελειται απο ηλικιωμενους,υπεργηρους & κατωτερου μορφωτικου επιπεδου, κι αφου εχουμε ξαναμαζωξει πισω οτι "φτυσαμε" η "μας εφτυσε" με διαρκεις κυβιστησεις,πλαγιολισθησεις,παλινδρομησεις,σκαμπανεβασματα κλπ,ουτε τους εαυτους μας δεν μπορουμε να πεισουμε.Ποσο μαλλον τους μνημονιοχτυπημενους μισθωτους,ανεργους,συνταξιουχους,νεους,οικογενειαρχες που ειδαν τη ζωη τους να αλλαζει (να μην πω καταστρεφεται και θεωρηθω καταστροφολογος) τραγικα.
    Ας μη γελιωμαστε.Ακομα κι αν επιβεβαιωθει το υπεραισιοδοξο δημοσκοπικο σεναριο του 25%-27% και ειμαστε πρωτο κομμα, θα υποχρεωθουμε σε συγκυβερνηση με Μπενυ (με οτι αυτο συνεπαγεται για την αντοχη αυτης της κυβερνησης σε ομηρια) εχωντας αντιπολιτευση μια πανισχυρη αριστερη (κι οχι μονο) αντιπολιτευση, για να μην συνυπολογισω το οτι η Ντορα και οι λοιπες "συνιστωσες" θα καραδοκουν με το μαχαιρι στο χερι.
    Ισως θεωρηθω απαισιοδοξος και κινδυνολογος.Δυστυχως αυτη ειναι η οπτικη που εχω αυτην τη στιγμη για την ολη κατασταση.
    Η ζημια εγινε & δυστυχως δειχνει ανεπανορθωτη.
    Μακαρι να μην ειναι ετσι κι ας ειμαι εγω ο καταστροφολογος απαισιοδοξος...

    • leleki avatar
      leleki @ Ο Γερος του Μωρηα 26/05/2012 10:13:37

      Είναι τραγική η έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα !!!
      Πιστεύουν πως ακολουθώντας την ίδια τακτική που έφερε στο 18%, δηλαδή αποκρύπτοντας τις περικοπές άνω των 20 δις που απαιτεί η τρόικα για το Ιούνιο και τα 77 εθνοκτόνα μέτρα που άφησε κληρονομιά ο Παπαδήμος, τον οποίο στήριξαν σε όλα μέχρι και την τελευταία μέρα, θα κατορθώσουν να επικρατήσουν.
      Επιμένουν να αγνοούν το γεγονός πως στις ηλικίες κάτω των 40 ετών η ΝΔ της Ντόρας και του Μπουμπούκου έχει κάτω από 10% και ανεβαίνει λόγω της συντριπτικής της υπεροχής στους άνω των 65 ετών.
      Αυτό σημαίνει πως την επομένη των εκλογών , αν βγεί κυβέρνηση ΝΔ , θα έχει απέναντι της όλη την οικονομικώς ενεργή κοινωνία.
      Και η συγκυβερνηση Σαμαρά-Ντόρας -Βενιζέλου που ετοιμάζουν δεν θα αντέξει ούτε μερικές εβδομάδες , ακόμα κι αν κατεβάσουν τον στρατό.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ leleki 26/05/2012 10:54:31

        δλδ μια συγκυβερνηση συριζα-κουβελη-καμμενου θα ηταν η καλυτερη λυση???? θα αντεχε περισσοτερο???

        //Μενω σε πρωην καθαρα πασοκικη περιοχη στην οποια η ΝΔ ποτε δεν πηρε πανω απο 40%. Οι περισσοτεροι γνωστοι μου ειναι ηλικιες 30-45 , και παραπανω απ τους μισους θα στηριξουν τη ΝΔ εστω με επιφυλαξεις. Ειδικα τις τελευταιες 2-3 μερες, εχω παρει πολυ θετικα μνμ ιδιατερα απο πρωην πασοκους, που βλεπουν οτι με Αλεξ, θα γινουμε Τυνησια (στη καλυτερη) . Οποτε αυτο ''περι ενεργων πολιτων'' , να το πουλησεις σε αλλο μαγαζι...

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ Μικρασιάτης 26/05/2012 11:11:27

          Οι συνιστώσες, θα σχηματίσουν όπωσδήποτε κυβέρνηση μετά τις εκλογές.
          Με το ΚΚΕ δεν μπορούν να συγκυβερνήσουν, επειδή είναι κολλημένοι.
          Με την ΔΗΜΑΡ δεν μπορούν να συγκυβερνήσουν, επειδή είναι πολύ φλώροι.
          Με τον Καμμένο δεν μπορούν να συγκυβερνήσουν επειδή το πρόγραμμά τους για τους λαθρομε.. ούπς τους μετανάστες είναι διαφορετικό.
          Με τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ δεν γίνεται επειδή τσακώθηκαν μετά τις κωλοτούμπες του Άλεξ.
          Τι δεν κατάλαβες;

        • leleki avatar
          leleki @ Μικρασιάτης 26/05/2012 11:20:36

          Δεν υπάρχουν τέτοια δεδομένα σε έρευνες για τις ηλικίες κάτω των 45 ετών.
          Οι προβλέψεις σε αυτές τις ηλικίες είναι με τη ΝΔ κάτω από 10%.
          Κοίταξα λίγο προηγούμενες αναφορές σου και
          είδα πως είσαι από Κρήτη . Εκεί δικαιολογείται μια εικόνα σαν αυτή που περιγράφεις λόγω οικογένειας Μητσοτάκη. Όμως το 2% της Ντόρας στην Κρήτη γίνεται -2% πανελλαδικά λόγω απέχθειας στην οικογένεια Μητσοτάκη και τις πολιτικές που εκπροσωπεί διαχρονικά.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ leleki 26/05/2012 11:23:30

            συνιστώσες+Καμένος=θέλεις;

          • Σφύριζας avatar
            Σφύριζας @ leleki 26/05/2012 11:40:26

            Αν και με την ΔΑΠ και τα πάρτι της δεν έχω καμιά σχέση, αποδεικνύει ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.

          • Σφυριζας avatar
            Σφυριζας @ Σφύριζας 26/05/2012 11:41:25

            Στα ποσοστά που παίρνει αναφέρομαι.