02/09/2010 12:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Να φύγει η επικίνδυνη για τον τόπο κυβέρνηση Παπανδρέου"

Ο Παν. Λαφαζάνης, Κοινοβ. Εκπρόσωπος ΣΥΡΙΖΑ, σχολιάζοντας την πρόταση για αύξηση στην τιμή του πετρελαίου θέρμανσης, έκανε την παρακάτω δήλωση:

Η υπεραύξηση που προτάθηκε για το πετρέλαιο θέρμανσης, ανεξάρτητα αν υλοποιηθεί ή όχι, αποκαλύπτει τις ληστρικές προθέσεις της κυβέρνησης.

Η κυβέρνηση της «νεοαποικιακής παράδοσης» της χώρας, μπροστά στα αδιέξοδα των επιλογών της, έχει ρίξει τον τόπο σε ατελείωτο φαύλο κύκλο και σχεδιάζει νέα θύελλα μέτρων αδιάκοπης λεηλασίας των λαϊκών εισοδημάτων!

Η κυβέρνηση του κ. Γ. Παπανδρέου καταστρέφει την οικονομία και οδηγεί τη χώρα στη μεγαλύτερη οικονομικοκοινωνική τραγωδία μετά τον πόλεμο.

Σήμερα γίνεται αναγκαίο, όσο ποτέ, ένα μεγάλο ενωτικό λαϊκό ρεύμα και κίνημα για να φύγει η επικίνδυνη για τον τόπο κυβέρνηση του κ. Γ. Παπανδρέου, για να ανατραπεί συνολικά το κατεστημένο πολιτικό σκηνικό, για να υπάρξει, με τη συμπαράταξη των αριστερών δυνάμεων, μια αναγεννητική προοδευτική διέξοδος από τη σημερινή κρίση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 02/09/2010 12:56:40

    Ξυπνήσανε και αυτοί; Περιμένω εναγωνίως καταγγελτική δηλωση του Κουναλάκη. Τριζει η καρέκλα του γιωργάκη μετά από αυτή την ομοβροντία.

  2. zame avatar
    zame 02/09/2010 13:17:54

    ρε γαμώτο ποιο εντελώς... κουτουρού κυβέρνηση.. δεν ξανάγινε...
    σήμερα το πρωί ακούσαμε πως στην κυβέρνηση αφού είδαν πως οχι μονον δεν απεδωσαν τα οικονομικα (εισπρακτικα για την παρτι τους.. στην πραγματικοτιτα) μετρα..αλλα τουναντιον ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ..αύξησαν την ΑΝΕΡΓΙΑ...κλπ..
    Τωρα ...λεει... ψάχνονται πως να τονώσουν τώρα την αγορά από την παραπαίουσα κατάσταση..!
    .. Ε ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ..? Επικίνδυνα
    Μαζευουν τις ΠΕΝΤΑΡΟΔΕΚΑΡΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ & ΜΙΣΘΟΤΩΝ γιατι δεν ΤΟΛΜΟΥΝ να μαζεψουν τις οφειλες των ΜΕΓΑΛΟΦΟΡΟΦΥΓΑΔΩΝ απο τις λιστες που δημοσιοποιηθήκανε προσφατα ..

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/09/2010 13:23:18

    To ΠΑΣΟΚ μας εχει εξοντωσει πολιτικα.-

    ΠΠ

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/09/2010 13:48:48

    Ὅταν θὰ τσούξει, ἴσως καταλάβουν κάποιες πολιτικὲς δυνάμεις ὅτι μὲ τὴν ἀντικοινωνικὴ αὐτιστική τους ὀρθοδοξία, ἀνατροπή δέν. Ἡ ἀριστερὰ μόνη της τὴν πασοκολαίλαπα δὲν τὴν διώχνει. Πάντως οἱ φτεροῦγες τοῦ Ἀντώνη εἶναι φιλόξενες γιὰ εὐρεῖες συνεργασίες ἐνάντια στὴν "νεοαποικιοκρατία" τοῦ Μνημονίου... Which side are you on, boys?

  5. El polo loco avatar
    El polo loco 02/09/2010 14:42:27

    Οχι απλα να φυγει.

    Να γινει πληρης ελεγχος των λογαριασμων των υπουργων
    και του κουτογιωργα για να δουμε πιοι τα πηραν απο το ΔΝΤ
    και αμεση προφυλακιση τους.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/09/2010 14:50:10

    Η συμπεριφορά του ΠΑΣΟΚ είναι σαν του καρκίνου. Άπαξ και προσβάλει ένα σώμα, χτυπάει ανεξέλεγκτα μέχρι τέλους.

  7. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 02/09/2010 15:01:03

    Ολοι συμφωνουν, η σχεδον συμφωνουν, να αποχωρησει ο δουλικος μηχανισμος της τροικας και ταυτοχρονα να παραιτηθει η να μην επανεκλεγει η Κυβερνηση του Μνηνονιου.Το που θα βρεθουν τα λεφτα ουδεις δεσμευεται, πολλω δε μαλλον, ουδεις απαντα ουσιαστικα το πως η χωρα θα πορευτει υπο ουσιαστικες συνθηκες χρεοκοπιας.Γιατι την επ'αυριον της θεωρητικης αποχωρησης, θα τεθουν ζητηματα υπαρξης και λειτουργιας του Κρατους.Η Αντισταση χωρις προταση, ειναι το καθημερινο "να'χαμε, να λεγαμε"...
    Η Ουγγαρια που σε πλειστα μπλογκς αναφερεται ως "μνημειο" αντιστασης, δεν πρεπει να μας διαφευγει οτι εχει/τυπωνει δικο της νομισμα, δεν εχει δε ξεπουλησει τον οποιο πλουτο της ετσι ωστε να ειναι τοσο "εκβιασιμη" οσο ειναι η δικη μας πατριδα.Πιστευω οτι οποια και αν ηταν/ειναι η Κυβερνηση το εχει σκεφτει (η σχεδον υιοθετησει), οτι το σεναριο επιστροφης στην δραχμη, μεσομακροπροθεσμα, θα ειναι καλυτερο!!!
    Εχουν τα Κρατη ομως την δυνατοτητα, να τυπωνουν νομισμα αυθαιρετα και οσο "γουσταρουν", χωρις συγκεκριμενο αντιτιμο??? Το αντιτιμο στον βαθμο που δυναμαι να γνωριζω, ειναι ο χρυσος...Υπαρχει χρυσος στην ΤΤΕ, η δοθηκε "ολος" εις ανταλλαγμα της παλαι ποτε επιθυμητης (και θεωρουμενης "πανακειας"), εισοδου μας στο ΕΥΡΩ???
    ο κ.Λαφαζανης, που εδω και καιρο με επισημες δηλωσεις του τοποθετηθηκε υπερ της επιστροφης στην δραχμη, πρεπει νομιζω να μας εξηγησει αν υπαρχουν οι δυνατοτητες για κατι τετοιο.

    • El polo loco avatar
      El polo loco @ ΧΡΗΣΤΟΣ 02/09/2010 16:46:18

      τα ψευτοδιλληματα καιτις ψευτοφοβιες τραβα πουλα τα αλλου.

      ΟΠΟΙΟΣ και να ερθει απο αυτους τους υποκριτες αχρηστους θα ειναι καλυτερα

      ΟΠΟΙΟΣ και να ερθει

      Εχουμε γνωρισει τον ΠΑΤΟ με αυτους

  8. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 02/09/2010 16:55:33

    Κ. "poco loco" παλια στην παραλια της ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ υπηρχε το ωραιοτερο μπαρακι με την "επωνυμια σου" στην πασιγνωστη για ολους εμας τους Βορειοελλαδιτες "Κατερινoσκαλα"...Καμια "μνεια" επι του σχολιασμου σου.Οι αποψεις-ομοια-με τις ψυχες ειναι ελευθερες...Ολοι οι παλιοι (πλειστοι γραφοντες σε αυτο το site), ΚΑΤΙ ΘΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ, απο τις ωραιοτατες στιγμες του poco loco...Για τα πολιτικα, εξισου, ¨ψυχη βαθεια".Ουδεις αν δεν "μεγαλωσει"ουσιαστικα και επωφελη, μπορει να κρινει.

    • Θάνος avatar
      Θάνος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 02/09/2010 17:22:43

      Χρήστο.
      Αρχικά διαβάζοντας το πρώτο πρώτο σχόλιο ήθελα να σε βρίσω.
      Αλλά επειδή δεν λειτουργώ συνήθως εν θερμώ το ξαναδιάβασα προσεκτικά και είδα ότι σε πολλά έχεις δίκιο επί της ουσίας.
      Κανείς ουσιαστικά δεν μας έχει πει τι θα συμβεί αν αύριο για παράδειγμα τους πούμε ότι θέλουμε αναδιαπραγμάτευση του χρέους.
      Τι θα συμβεί με τους μισθούς μας; Θα παρουμε η όχι;
      Τι θα συμβεί με τις καταθέσεις μας;
      Θα είναι ευρώ η όχι;
      Και αν όχι με τι ισοτιμία;
      Για πόσο διάστημα;
      Και πολλές τέτοιου τύπου απορίες.
      Οι εναντίον του μνημονίου τα μασάνε.
      Οι υπέρ του μνημονίου ενώ ξέρουν ότι θα καταλήξουμε σε στάση πληρωμών σίγουρα,μας δουλεύουν με δηλώσεις τριτοκλασάτων Τροικανων υπαλλήλων.
      Επειδή και εγώ μπλεγμένος είμαι, προσανατολίζομαι να ψηφίσω κόμμα που είναι εναντίον του μνημονίου, και ο Θεος μαζί μας.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/09/2010 20:15:28

    Θάνο, άν επιτρέπεις,
    άς προσπαθήσω του λόγου μου (που με βάζουν και ασχολούμαι, να πάρει ο διάολος, και με υποθήκες, κι άλλα σύνεργα του τρισκατάρατου Μαμμωνά), μήπως και βρώ κάποια άκρη. Άν, λέω άν (φτού στα βυζιά μου), ζητήσουμε αναδιαπραγμάτευση του χρέους - τη βαρειά, μέ "κούρεμα" και "ξύρισμα", γιατί η άλλη, η απλή χρονική επιμήκυνση, είναι σχετικά πιό αθώα ιστορία - τότε:
    Θα πάρουμε μισθούς, αναλόγως βαθειά κουρεμένους και ξυρισμένους κόντρα.
    Καταθέσεις επίσης.
    Νόμισμα "εσωτερικής χρήσης" η "νέα δραχμή" (ή "Ευρώ Εσωτερικού", όπως το παλιό ΚΚΕ), ή κάτι σαν φιορίνι, λέκ, κτλ.
    Αγνώστου ισοτιμίας, είναι θέμα διαπραγμάτευσης (το μέγιστον).
    Και το διάστημα επίσης, τείνοντας ασυμπτωτικώς προς το άπειρον.

    Η απόφαση δική σου φίλε (για το τί θα ψηφίσεις), και ο Κύριος μετά σου.
    Αλλά μεταξύ μας, άσχερο είναι, ότι κι άν ψηφίσεις χρεωκοπία και επαναδιαπραγμάτευση δεν έχει. Δεν τη θέλουν οι συνεταίροι μας. Είναι και μεγαλόσωμα αγόρια και κορίτσια, Φράγκοι, Γότθοι. Το ότι τη θέλουν οι "ανταγωνιστές" τους από "πέρα", είναι μάλλον επιχείρημα εναντίον της επαναδιαπραγμάτευσης.
    Φαντάζομαι να κατάλαβες ότι είμαι κατά της επαναδιαπραγμάτευσης, όσο για το Μνημόνιο, Je m'en fous, το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον.
    Και δεν μασάω καθόλου τα λόγια μου.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 02/09/2010 20:25:47

      Τώρα γιατί κάποιοι από τους εναπομείνατες Συριζαίους θέλουν να φύγουμε από το ευρώ, μυστήριο φαίνεται εκ πρώτης όψεως, αλλά δεν είναι: Πιστεύουν ότι έτσι θα αποσταθεροποιειθεί η Ευρωζώνη και η ΕΕ. Κι αυτό μυστήριο, κάπως Ρεπουμπλικάνικο ακούγεται, αλλά δεν είναι. Όχι δεν ήταν ποτέ οπαδοί του Μπούς.
      Και σαν ΚΝΙτικο ακούγεται, αλλά δεν είναι. Το ΚΚΕ ποτέ δεν μίλησε για επαναδιαπραγμάτευση ή χρεωκοπία (τυχαίο; δεν νομίζω!).
      Θέλουν να ξεπεράσουν σε αντιευρωπαισμό το ΚΚΕ. Αλλά αυτό είναι ανέφικτο, μα δεν το έχουν καταλάβει. Έτσι, τι κάνανε; Εκατό μέτρα φόρα και με τα μούτρα στον τοίχο!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Ο Θείος 02/09/2010 20:40:25

        Oι συριζαιοι προερχονται απο πολλες πλευρες.Το Αριστερο Ρευμα που ειναι πρωην ΚΚΕ ποτε δε χωνεψε την ΕΕ.Οι παλιοι του ΚΚΕεσωτ ειναι τωρα με τον Κουβελη.
        Επι της ουσιας ομως το θεμα δραχμη ή ευρω δεν ειναι απλο.
        Η Ελλαδα μια ζωη εκανε υποτιμησεις.Η ιδεα οτι μπορει να ζησει δια παντος χωρις υποτιμηση και με το ιδιο νομισμα με τη Γερμανια θα φαινοταν τρελλη λιγες δεκαετιες πριν.
        Βασιζεται αποκλειστικα στο οτι ΚΑΠΟΤΕ θα προχωρησει και η πολιτικη ενωση της Ευρωπης.Αμα το δεις πεστο μου και μενα.
        Οι μεγαλες χωρες ειναι απροθυμες πια.
        Η συνταγη των Greek statistics λοιπον ηταν ενας βολικος για ολους τροπος να μη τιθεται το ζητημα.Ο Αμερικανος ΓΑΠ ομως το εθεσε και τωρα πρεπει στο τελος να υπαρξει λυση.
        Εκτος αν πεσει ο Ομπαμα,φυγει και ο ΓΑΠ και ξαναρχσουν τα μαγειρεματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 02/09/2010 20:57:53

        Μπά, ο Ομπάμιας έχει καταλάβει ότι οι ΗΠΑ είναι declining power, αυτοκρατορία σε φάση παρακμής, και θέλει ισορροπία, υποφερτή διαχείριση της κατάστασης. Η ΕΕ είναι καλό "αντίπαλο (η ένδιάμεσο) δέος" μεταξύ ΗΠΑ και της μεγάλης πιστώτριάς της Κίνας, και ο ο' Μπάμιας τη θέλει ενωμένη και ισχυρή.
        Η Ευρώπη πάει για tranferrunion, οικονομική Ομοσπονδοποίηση με εσωτερική ανισομέρεια - αλά ΗΠΑ, διότι διαφορετικά οι μεγάλοι της (Γερμανία - Γαλλία) από μόνοι τους δεν είναι αξιόπιστοι εξισσοροπητές της παγκόσμιας ζυγαριάς. Τα απανταχού Greek statistics όλοι τα ανέχονταν όσο υπήρχε ανάπτυξη και εύκολο ρευστό. Τώρα θα σφίξουν τα λουριά, παντού, εκτός Κίνας-Ινδίας. Το δράμα των υπερχρεωμένων ΗΠΑ είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι η Ευρώπη: Στηρίζονται πολύ στην εσωτερική κατανάλωση, κι άν αυτή καταρρεύσει, οι Κινέζοι θα "πυροβολήσουν" το δολλάριο.
        Η γραμμή Μπούς ("πολεμικός Κευνσιανισμός") - και ανταγωνιστική σχέση με ΕΕ - απέτυχε κατά κράτος. Τέλος.
        Και ο Ομπάμιας θέλει συνεκτική Ευρώπη. Η παρακμή των Ελεύθερων Δημοκρατών και της φράξιας Μέρκελ στη Γερμανία διευκολύνει πολύ τα πράγματα. Το ίδιο και η διαφαινόμενη άνοδος των Σοσιαλιστών στη Γαλλία. Αίνιγμα είναι η Βρετανική 'μεσοβασιλεία" με ταυτόχρονη οικονομική συρρίκνωση.
        Στρατηγικά, η ευρωσκεπτικιστική γραμμή είναι σε αδιέξοδο για την επόμενη δεκαετία. Η γραμμή του Αριστερού Ρευματος είναι αυτοκτονία, εκτός άν πάνε με το ΚΚΕ σε ενιαίο κόμμα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 02/09/2010 21:17:44

        ...Άν και η Γαλλική Ευρωπαική πολιτική είναι τελικά η πιό σταθερή. Τίποτε σχεδόν δεν άλλαξε από τον Μιτερράν στο Σιράκ, τίποτε από τον Σιράκ στον Σαρκοζύ, τίποτε σχεδόν δεν θ' αλλάξει από τον Νικολά Σαρκοζύ στην Μαρτίν Ομπρύ ή στον Ντομινίκ Στρός Κάν, παρά την αλλαγή κόμματος.
        Βράχος η Γαλλική εξωτερική πολιτική, σαν την κοτρώνα του Οβελίξ. Στηρίζεσαι πάνω της και αισθάνεσαι ασφαλής.
        Κάτι ήξερε ο Κ. Καραμανλής ο Α'!
        Η Γερμανία; Ο ανοιχτόμυαλος Σόιμπλε της παλιάς φρουράς της CDU είναι άρρωστος, εξασθενημένος. Και μάλλον θ' αλλάξουν αργά ή γρήγορα κυβερνητικό συνασπισμό.
        Στο SPD είχαν ψιλο-καραγκιοζλίκια με τον Σάρατσιν (τον σοσιαλδημοκράτη τραπεζίτη που ήθελε χρεωκοπία της Ελλάδας), με "Εβραικά γονίδια", και "Μουσουλμανική κληρονομικώς μεταδιδόμενη βλακεία". Αλλά τα φολκλόρ ξεφουσκώνουν γρήγορα. CDU και SPD είναι ίσια βάρκα ίσια νερά, 30 % στις δημοσκοπήσεις. Οι Πράσινοι χτυπάνε γεμάτα 20 %, με το FDP στο 4 - 5 % τους έχουν όλους στο χέρι. Άς σημειώσουμε από τώρα το ονομα της Ρενάτε Κύναστ και του παλιού υπουργού, φίλου του Χέλμουτ Κόλ, Γιούργκεν Τριττίν. Θα τους συναντάμε συχνά στις Βρυξέλλες.