#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Να καεί το σπίτι του γείτονα"!!!



Η κοινή γνώμη παρακολουθεί συγκλονισμένη τη μεγάλη καταστροφή που αφήνει πίσω της η φωτιά στην Αχαΐα η οποία ξύπνησε δυσάρεστες μνήμες ενώ επιβεβαίωσε και τον Ν. Δένδια που έλεγε ότι υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις στην Πυροσβεστική.

Όμως, εκτός από τους πυροσβέστες, οι πολίτες είναι αυτοί που πρέπει να έχουν τον πρώτο λόγο για να σβήνουν οι φωτιές. Ειδικά όταν η καταστροφή είναι δίπλα σου δε μπορείς να αδιαφορείς και να περιμένεις πότε θα έρθει στη δική σου αυλή.

Αν μπει κανείς στο ιστότοπο flashstar.gr που είναι από την περιοχή της Αχαϊας, θα δει όλο το ρεπορτάζ αλλά θα δει μπροστά του και μια φωτογραφία που θα τον κάνει να μείνει άναυδος.

Είναι ξημερώματα, δύο ώρες αφότου έχει ανάψει η φωτιά που καίει τα πάντα αλλά στην Αγία Μαρίνα, ένα χωριό δίπλα στην πυρκαγιά το γλέντι έχει ανάψει για τα καλά. Πολίτες χορεύουν χωρίς να ενοχλούνται από τις φλόγες που είναι δίπλα τους και που καταστρέφουν τα πάντα.

Το ρεπορτάζ λέει μάλιστα ότι μόλις είδαν κάποιοι τη φωτιά φώναξαν για να σταματήσει το γλέντι και να τρέξουν όλοι, όμως, κάποιοι άλλοι είπαν ότι δεν πρέπει να σταματήσει η γιορτή. Γι’ αυτό και συνέχισαν να χορεύουν σα να μη συμβαίνει τίποτε, την ώρα που καίγεται ένα από τα ομορφότερα δάση της περιοχής.

Δεν έχουμε τίποτε με τους ανθρώπους της Αγίας Μαρίνας, να’ ναι καλά και να γλεντάνε. Είναι όμως δείγμα της αδιαφορίας μπροστά σε μια καταστροφή. Μοιάζει μ τους Ιταλούς που φωτογραφίζονταν με φόντο το κρουαζιερόπλοιο που είχε οδηγήσει στο θάνατο δεκάδες.

Μοιάζει ακόμη με τις καθημερινές περιπτώσεις ανθρώπων που πεθαίνουν από πείνα, ναρκωτικά, αρρώστιες και περνάμε όλοι από δίπλα χωρίς να συμβαίνει τίποτε.

Μοιάζει με όλα όσα βλέπουμε κάθε μέρα να γίνονται στη ζωή μας αλλά εμείς κάνουμε ότι δεν ξέρουμε.

Έχουμε χάσει την ανθρωπιά μας; Κυνηγάμε την καριέρα, το χρήμα, τη διασκέδαση και αδιαφορούμε με την καταστροφή. Ότι κι αν συμβαίνει είναι φανερό και από τη φωτογραφία ότι η αλλοτρίωση έχει ποτίσει τις ψυχές μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/07/2012 10:36:45

    Μήπως η απλούστερη εξήγηση είναι ότι δεν είχαν πάρει χαμπάρι τι γινόταν;

    • yannis avatar
      yannis @ Νίκος Αργεάδης 19/07/2012 11:21:24

      Ουτε μυριζαν το δασος να καιγεται!! Στη φωτο φαινεται λαμπαδιαζμενο το δασος ακριβως απο πανω τους στην κορυφογραμμη κι αυτοι χορευαν!! Ειναι στη φιλοσοφια του νεο-ελληνα "ας παει η κυβερνηση να το σβησει".

  2. NTUA avatar
    NTUA 19/07/2012 10:43:41

    Το ευρώ είναι φετίχ!

  3. Doctor Green avatar
    Doctor Green 19/07/2012 10:50:28

    Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδομεν ! Και για τυχόν ΣΥΡΙΖΑιους (που στα Αρχαία έκαναν κοπάνα, δήθεν για "ιδεολογικούς λόγους¨, οι τεμπελχανάδες) , μετάφραση : την ώρα που καίγονται τα σπίτια μας , εμείς τραγουδάμε! Αθάνατη , Αξεπέραστη , Αρχαία Ελληνική Σοφία!

    • ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
      ΚΕΡΒΕΡΟΣ @ Doctor Green 19/07/2012 10:55:22

      Ευτυχώς ασχοληθήκατε εσείς οι δεξιοί με τα Αρχαία και τα καταλάβατε όπως πρέπει...

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 19/07/2012 11:05:43

        Δεν είπε για αριστερούς, είπε για συριζαίους...

    • nikos avatar
      nikos @ Doctor Green 19/07/2012 14:53:57

      Ενω καποιοι μη ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ρουφουσαν την αρχαια γνωση και κατεληξαν ειτε τσιριχτοι πωλητες βιβλιων και βουλευτες της δεξιας ειτε να ογκανιζουν "εγερθητου"

  4. ktisias avatar
    ktisias 19/07/2012 10:58:59

    Όταν οι κάτοικοι χορεύουν υπό τους ήχους τουρκογύφτικων δεν περιμένεις τίποτα περισσότερο από αυτούς ! Η στάση τους δείχνει καθαρά ότι η Ελλάδα μας είναι λάφυρο στα χέρια τους ! Ακολουθεί η καταστροφή της Ελληνικής γλώσσας και η καταστροφή των απομεινάντων στοιχείων του Ελληνικού πολιτισμού. Συνεχίζεται η μετάλλαξη σε Ελλαδιστάν !

  5. The Owl avatar
    The Owl 19/07/2012 10:59:37

    Μια εικόνα, χίλιες λέξεις.

  6. ΚΛΑΡΙΤΖΗΣ avatar
    ΚΛΑΡΙΤΖΗΣ 19/07/2012 11:24:38

    Καλά έκαναν! Καταρχήν δεν το κατάλαβαν οι άνθρωποι! ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΥΝΟΥΝ;

  7. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 19/07/2012 11:47:26

    Περιμένουνε θαύμα από την Αγία Μαρίνα (μεγάλη η χάρη Της)
    Είχαν κάνει και βαθιές μετάνοιες παρακαλώντας σχετικά, λίγο πριν μέσα στην εκκλησία.
    ...εν τω μεταξύ, κοψίδια, σουβλάκια, και τουρκογύφτικα ντιριντάχτα

  8. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/07/2012 12:16:14

    Το ρεπορτάζ λέει "Είναι ξημερώματα, δύο ώρες αφότου έχει ανάψει η φωτιά". Αυτό σημαίνει ότι το γλέντι έχει αρχίσει πριν τη φωτιά οπότε εγώ δε βρίσκω λόγο για να αρχίζετε να τους κράζετε δηλαδή εσείς μόλις δείτε μία φωτιά πάτε κατ ευθείαν να τη σβήσετε; έλεος..τελικά είχε δίκιο Αϊνστάιν...η ανθρώπινη βλακεία δεν έχει όρια!!!

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ Χρήστος 20/07/2012 12:58:28

      Πότε και σε ποιον το είπε αυτό ο Einstein ; Σε κάποιον δημοσιογράφο,σε κάποια συνέντευξη,σε δικό του φιλικό κύκλο...σε ποιον ακριβώς ; Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι απλά ένας αστικός μύθος και επίσης έχω την εντύπωση ότι άλλη δουλειά δεν είχε ο εν λόγω επιστήμονας από το να ασχολείται με το πόσο βλάκας είναι ο καθένας μας.Οι άνθρωποι που βλέπουν μπροστά δεν αποκαλούν τους συνανθρώπους τους βλάκες.Ο Ιησούς Χριστός είπε <>.

      Σχετικά με το ζήτημα των πανηγυριζόντων εν ώρα πυρκαϊάς τι να πω,μια ζωή το φωνάζω ότι ο Σαββόπουλος είναι ένας αντιπαθέστατος (κατ'εμέ) καλλιτέχνης αλλά ο άτιμος έχει δώσει τον πλέον περιεκτικό ορισμό για το μοναδικό και ανεπανάληπτο είδος του νεοέλληνα : τσιφτετέλληνας.Spot on !

      • lord tanamo avatar
        lord tanamo @ lord tanamo 20/07/2012 12:59:28

        Ο Ιησούς Χριστός είπε ΠΟΤΕ να μην αποκαλείς το συνομιλητή σου βλάκα,δεν έχεις το δικαίωμα.

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/07/2012 12:39:18

    Στα Χανια καθε χρονο υπηρχε στο αεροδρομιο Χανιων ενα πυροσβεστικο Ελικοπτερο, το οποιο καλυπτε τους νομους Χανιων κ Ρεθυμνης, καθοτι ειναι απ τους πιο δυσβατους νομους στη Νοτ Ελλαδα. Μονο φετος το υπουργειο αρνηθηκε να το διαθεσει. Αποτελεσμα, τεραστιες καταστροφες σε Χανια κ Ρεθυμνο. Αναμενουμε να δουμε ποιος θα παρει την ευθυνη.

    • ktisias avatar
      ktisias @ Μικρασιάτης 19/07/2012 13:17:00

      Με απόφαση που εξέδωσε ο αναπληρωτής Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού Κ. Τζαβάρας εγκρίθηκε συνολική δαπάνη ποσού 1.000.000 € από κωδικό του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων!
      για εκτέλεση εργασιών και την αποκατάσταση του τεμένους Ρετζέπ Πασά στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου….
      Προτεραιότητες…. δένδρα ξαναφυτρώνουν!Αλήθεια!
      Ποιες η καταβολές του κυρίου αυτού?

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2012 12:50:29

    Τα πανηγύρια στην επαρχία είναι ιερά. Καμιά φωτιά και κανένας πόλεμος δεν μπορεί να τα σταματήσει.Τόσες γουρνοπούλες, τόση χαρτούρα, να πάνε στράφι; Γι' αυτό είμαστε για τα πανηγύρια, γενικώς...

  11. Βασίλης avatar
    Βασίλης 19/07/2012 13:31:42

    Είναι που έχουμε πληθώρα δημοσίων υπαλλήλων στη χώρα αλλά κατα τ'άλλα λείπουν 4 χιλιάδες πυροσβέστες. Επίσης τα νοσοκομεία δεν έχουν προσωπικό και υπολειτουργούν, ραντεβού στο ΙΚΑ κλείνεις μετά από 6 μήνες λόγω έλλειψης προσωπικού, στις ουρές σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες περνάς τη ζωή σου στις ουρές επειδή δεν υπάρχει προσωπικό, οι τάξεις στα σχολεία έχουν 30 μαθητές η κάθε μια λόγω έλλειψης προσωπικού αλλά κατα τ'άλλα ο Έλληνας είναι πεπεισμένος ότι το κράτος είναι υπερτροφικό και πρέπει να το μειώσουμε...

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Βασίλης 19/07/2012 20:20:27

      Κάνεις λάθος, ο έλληνας είναι πεπεισμένος ότι το κράτος είναι υπερτροφικό από α ν ί κ α ν ο υ ς Δ.Υ που αδυνατούν να εξυπηρετήσουν τον πολίτη.
      Αν είχαμε κρατικό μηχανισμό που δούλευε (χωρίς λαδάκι και γλύψιμο), κανείς δεν θα τα είχε με τους Δημοσίους Υπαλλήλους.
      Όταν όμως έχεις μηχανισμό που δουλεύει μόνο αν δε βαριέται, ή αν είναι για την εξυπηρέτηση κανενός δικού τους ανθρώπου, ή ακόμα χειρότερα, επ' αμοιβή -λέγε με λάδωμα-, για να μην αναφερθώ και στους μεγαλοσυνδικαλιστές, τότε δικαιολογημένα ο μέσος έλληνμας απαιτεί αυτοί να πάνε στα σπίτια τους και φυσικά να μην πληρώνονται από τους φόρους και τον ιδρώτα των υπολοίπων.
      Συνεπως αν δε δουλεύουν, τότε ναι, αποτελούν πληθώρα και μάλιστα άχρηστη .
      (Ζητώ συγνώμη από τους ευσυνείδητους που δουλεύουν, αλλά δυστυχώς "τους παίρνει και αυτούς η μπάλα" στις μέρες μας).

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/07/2012 13:43:03

    Κάποιοι λένε ὃι ἡ φωτιά ἦταν ακρυά,πού νά σηκωθοῦν νά πᾶνε οἱ πανηγυριστές;
    Συγνώμη,ἀλλά ἡ φωτογραφία δείχνει ὃτι ἡ φωτιά εἶναι κοντά.Καί μακρυά νά ἦταν,δέν θά ἔπρεπε νά τούς διακατέχει μιά ἀγωνία,ὅποιοι μποροῦν νά πᾶνε πιό κοντά μήπως μπορέσουν νά βοηθήσουν σέ κάτι;Πόσο μᾶλλον πού ἦταν κοντά ἡ φωτιά.Εἶδαν φαίνεται ὃτι ἦταν ὁ ἀέρας ἀντίθετος καί δἐν ἀπειλοῦνταν ἄμεσα,ναί,ἀλλά τόσο,πού νά χορεύουν σάν νά μήν ὑπῆρχε καθόλου πυρκαγιά;
    Αὐτό μέ συγχωρεῖτε,ἀλλά φτάνει στά ὄρια τῆς ἀσυνειδησίας...

    • nikos avatar
      nikos @ Κυθήριος 19/07/2012 14:56:52

      Συμφωνω απολυτα! Ακομα κι αν δεν μπορεις να κανεις κατι, δεν συνεχιζεις να εισαισ τα γουστα. επρεπε να ηταν μαζεμενοι και να κλαινε βασικα για την καταντια της χωρας και για την καταστροφη που συμβαινει. Αλλα που τσιπα

  13. Κβάντα avatar
    Κβάντα 19/07/2012 13:45:10

    Έλληνες ψηφοφόροι!

  14. Emmanuil avatar
    Emmanuil 19/07/2012 14:16:40

    Σαν τον Νέρωνα μου φαίνονται αυτοί που χορευουν. Και να σκεφθείς, ότι καίγιονται τα μπατζάκια τους.

  15. vassilis avatar
    vassilis 19/07/2012 15:05:50

    Πλαστικες καρεκλες,τουρκογυφτικα τραγουδια,μεγαλους σταυρους καθ'οτι χριστιανοι γαρ οι της αγιας μαρινας,αντε να γιορτασουν με τους βουλευτες τους του χρονου στο αναπλασμενο τζαμι, εν αναμονη της προσχωρισης της χωρας στην τουρκικη πολιτιστικη αναβαθμιση και εν μεσω τουρκοκαναλων,αν ξεμεινει και κανας Ελληνας σουβλιστετον!

  16. ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ 19/07/2012 15:16:35

    ΛΥΠΑΜΑΙ.Ο ξεπεσμός του Έλληνα σε όλο του το μεγαλείο.Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για αυτό το .

  17. Εύα avatar
    Εύα 19/07/2012 15:47:15

    Με κάλυψαν απόλυτα όλα τα σχόλια..
    Καλό είναι (για κάποιους από μας ) και το παρακάτω..
    http://www.agia-marina.org/

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Εύα 19/07/2012 22:27:39

      Μπράβο Εὔα!
      Σέ εὐχαριστοῦμε!Γιά νά θυμόμαστε καί λίγο γιά ποιό σκοπό γίνονται τά πανηγύρια τῶν Ἁγίων πέρα ἀπό τό φαγοπότι καί τούς χορούς...

  18. Άλεξ avatar
    Άλεξ 19/07/2012 16:13:15

    Λαός για τα πανηγύρια!

    • Άλεξ avatar
      Άλεξ @ Άλεξ 19/07/2012 16:14:39

      Ιδού και το BINTEO απο την φωτιά. Και για κάποιους χορευταράδες προλάβανε να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, δείτε στο 00:26 πως δείχνουν την φωτιά αλλά μετά συνεχίζουν ακάθεκτοι τον χορό.

      tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/07/binteo_18.html

  19. kyriakos avatar
    kyriakos 19/07/2012 16:36:21

    Ευδαιμονικη βλακεια στο δρομο προς τη καταστροφη. Αυτοι ειναι οι ηθικως χρεωκοπημενοι που ψηφιζουν τα λαμογια που καταστρεψαν τη χωρα. Το προβλημα της οποιας ΔΕΝ ειναι οικονομικο (εγινε και οικονομικο). Η χωρα εχει μεγαλο αριθμο κατοχων εκλογικων βιβλιαριων και οχι πολιτων. Εχει μεγαλο αριθμο διποδων που περιφερουν τα κορμια τους στην επικρατεια.