#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ναι ή όχι στην Ευρώπη" θα είναι το ερώτημα του δημοψηφίσματος

[caption id="attachment_131253" align="alignnone" width="610" caption=""Η Ελλάδα θα ψηφίσει για την συμμετοχή της στην ευρωζώνη""][/caption]

Σύμφωνα με πήγες των Financial Times που πρόσκεινται στο ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρέου πιστεύει ότι μπορεί να βγει νικητής από την ψηφοφορία του δημοψηφίσματος, θέτοντας το ερώτημα αν η Ελλάδα θα πρέπει να παραμείνει στην Ευρωπαϊκή  οικογένεια ή όχι (!!!)

Το σκεπτικό είναι, σύμφωνα με την  εφημερίδα, πως οι μετριοπαθείς Έλληνες πολίτες που ανήκουν στην μεσαία τάξη καθώς και οι φιλοευρωπαίοι Έλληνες θεωρητικά θα ψηφίσουν «ναι», ώστε τα διεθνή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα να συνεχίσουν την στήριξη στην Ελλάδα, παρά το γεγονός ότι η χώρα βιώνει την χειρότερη οικονομική κρίση από το 1940.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες στην Αθήνα αναφέρουν στον μεταξύ ότι τα ερωτήματα όπως πληροφορούνται από κυβερνητικές πηγές θα είναι:

- «ναι ή όχι» στη σύμβαση

- ή «ναι ή όχι στην Ευρώπη»

- ή «ναι ή όχι στο ευρώ».

Αφορούν όμως την ουσία του δημοψηφίσματος και όχι την τελική διατύπωση.

Σύμφωνα εξάλλου με το Πρώτο Θέμα ο κ. Παπανδρέου είπε στο χθεσινό υπουργικό συμβούλιο πως  "το ερώτημα ευρώ ή δραχμή δεν είναι ταμπού στην Ευρώπη!" και επισήμανε  ότι στην ΕΕ βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη συζήτηση για μια Ευρώπη δύο ταχυτήτων με την Ελλάδα και τις άλλες χώρες από την ομάδα των PIGS (Portugal, Ireland, Italy, Greece, Spain) στη δεύτερη ταχύτητα.

Το δημοψήφισμα που πρότεινε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου θα αφορά το νέο σχέδιο της ΕΕ για τη διάσωση της Ελλάδας και όχι το εάν η χώρα θα παραμείνει ή όχι στην ευρωζώνη, δήλωσε ο έλληνας κυβερνητικός εκπρόσωπος σήμερα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 02/11/2011 19:41:25

    Μπορεί ο ΓΑΠ να αποχαιρετήσει την πολιτική σύντομα αλλά με μιά κίνηση ξεβράκωσε όλο το πολιτικό και μιντιακό κατεστημένο της "δημοκρατίας" των "ειδικών".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ tiramola 02/11/2011 19:53:45

      Αμα βαρεθούμε τον χοντρούλη Μόσιαλο και θέλουμε ένα πιο σπαγγάτο για εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ, θα πάρουμε εσένα. Εστω και με καμμένο εγκέφαλο, μας κάνεις.

    • Greco avatar
      Greco @ tiramola 02/11/2011 19:57:58

      μόνο? ξεβράκωσε μη σου πω ολη την υποκρισια που τυραννα το ανθρωπινο γενος απτην εποχη του πρωπατορικου αμαρτηματος
      σαν νεος Αδαμ ηρθε στον τυχερο ελληνικο λαο για να τον σωσει

      ενας μεροκαματιαρης που προσπαθει να θρεψει την οικογενεια του (παλαιβοντας με τα cds καθε μερα) , αναμεσα σε εναν σκληρο και ακαρδο λαο

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 02/11/2011 21:26:46

      Μα το ίδιο το GAP μάζεψε κάθε πικραμένο "ειδικό" για να κάνει σεφτέ, αλλά τα έκανε μαντάρα.
      Τώρα επειδή φοβάται για το κεφαλάκι του κρύβεται πίσω από τον λαό ενώ στην ουσία τον κοροϊδεύει για άλλη μία φορά.
      Πώς είναι ώριμοι οι Έλληνες για δημοψήφισμα κι ανώριμοι για εκλογές?
      Περιμένω απάντηση πανέξυπνε τιραμόλα

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 02/11/2011 22:11:26

        Είμαι υπέρ του δημοψηφίσματος.Απομένει σε εσένα να εξηγήσεις γιατί είσαι κατά.

    • m.s avatar
      m.s @ tiramola 02/11/2011 21:43:57

      Με αυτό που λες αποδεικνύεται πόσο δίκιο είχε ο Σαμαράς όταν του έλεγε ότι δεν διαπραγματεύτηκε αλλά υπέγραφε ότι του έβαζαν μπροστά του.
      Και ο πιο βλάκας σήμερα κατάλαβε τι πίεση μπορούσε να ασκήσει η Ελλάδα πριν δύο χρόνια για να πετύχει μια καλύτερη συμφωνία και τι πανικό έκρυβαν μέσα τους οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι.
      ΥΣ
      ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ
      ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ
      ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ ΓΙΩΡΓΟ , ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ m.s 02/11/2011 22:01:15

        +100000

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ m.s 02/11/2011 22:09:03

        Μαζί σου φίλε μου! Τέλεια απάντηση, καλοπληρωμένη που λένε!

      • tiramola avatar
        tiramola @ m.s 02/11/2011 22:34:52

        Δηλαδή εννοείς χαμηλότερο επιτόκιο και περισσότερα χρόνια αποπληρωμής?
        Τι περισσότερο θα μπορούσε να πετύχει που ποτέ δεν περιγράφετε?
        Διότι αν είναι μόνο αυτό είναι κρίμα να υβρίζεται ο άνθρωπος από το πρωί μέχρι το βράδυ.

        • pipis avatar
          pipis @ tiramola 02/11/2011 23:06:34

          Μεγαλείο σωστά. Αλλά εκείνο το χειροκρότημα που έριχνε στον εαυτό του, για τη συμφωνία του Ιουλίου δεν είχε κούρεμα και δε μας συνέφερε λες, ε? Τότε γιατί πανηγύριζε?

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ tiramola 03/11/2011 01:57:54

          Αμ το βρισίδι απ'το βράδυ μέχρι το πρωί, που είναι το χειρότερο και το περισσότερο, που το βάζεις?

    • Ενας Τυχαίος... avatar
      Ενας Τυχαίος... @ tiramola 02/11/2011 23:16:15

      Ο ΓΑΠ το έκανε αυτό ή αυτοί που του είπαν να το κάνει? Τον έχεις για τόσο ικανό ξεβρακωτή;

  2. Nίκος avatar
    Nίκος 02/11/2011 19:42:31

    ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΙΛΙΑ?ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ?ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΑΤΟ?ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΟ ΜASTER CHEF?AN ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ,ΣΤΗΝ ΔΙΝΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 11 ΧΡΟΝΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΟΝΕ,ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ?ΟΣΟ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ,ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΣΥΜΒΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΣΤΟ MASTER CHEF.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΝΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΣΤΡΟΦΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΓΑΠ?ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΣΜΟΙ,ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΕΣ MADE IN JEFRY.

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 02/11/2011 19:44:02

    Ναι στην Ευρώπη , Όχι στην Ευρωπαϊκή Ένωση , δεν γίνεται να ρωτηθεί ;

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 19:45:17

    ΑΠΟΧΗ για να μείνει με την .....απόχη να κυνηγά τσούχτρες σαν τον τετραγωνοπαντελονί.

    ΥΓ

    Αν υπερισχύσει το ΝΑΙ ...ο λαός μίλησε και έχει εντολή ...σαν τις δημοτικές
    Αν υπερισχύσει το ΟΧΙ...ο λαός μίλησε και του έδωσε διέξοδο
    Αν η αποχή όμως είναι πάνω από 60% θα πιει το ποτήρι των εκλογών και των συνεπειών της πανωλεθρίας.

    Η Ιστορία πρέπει να καταγράψει τα γεγονότα για να αποτελεί παράδειγμα για το μέλλον.

    • drider avatar
      drider @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 19:48:50

      Απαγορεύεται να ψηφίσω όχι; Δεν θα είναι ψήφος αντίδρασης, το έχω σκεφτεί ψύχραιμα το θέμα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 20:01:49

      Εσύ δηλαδή θα κάνεις αποχή για κάτι που αφορά το μέλλον της χώρας και των επόμενων γενεών επειδή θέλεις να την σπάσεις στον ΓΑΠ?

      • pipis avatar
        pipis @ tiramola 02/11/2011 21:24:37

        Δηλαδή ο ΓΑΠ που μου κατέστρεψε ήδη τη χώρα και το μέλλον το δικό μου και το δικό της, δε μου την έσπασε? Σε ενοχλεί άμα κάποιος τη "σπάσει " στον ΓΑΠ? μη ανησυχείς δε θα το καταλάβει ούτως ή άλλως

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 02/11/2011 21:26:21

        Εγώ θα κάνω ΑΠΟΧΗ για ένα ψεύτη κατά συρροή που με εκβιάζει και με απειλεί.

        Μπορείς να μου εσύ πεις τη δανειακή σύμβαση;
        Εσύ θα ψηφίσεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ με βάση τι;
        Το ΟΜΟΦΩΝΟ ΝΑΙ (και του Πρωθυπουργού της χώρας) στη σύνοδο κορυφής την 26η Οκτωβρίου;
        ή το δημοψήφισμα της 31ης Οκτωβρίου του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ;

        Να θέσουν και οι υπόλοιποι ηγέτες στους πολίτες τους μετά από το δημοψήφισμα μας σε λαϊκή ετυμηγορία αν θα μας δώσουν € ή ΟΧΙ;
        Σε 27 μήνες θα έχουν τελειώσει οι κάλπες που θα στηθούν....

        ΥΓ

        Πάρε τη γνώμη του Παπανδρέου για το δημοψήφισμα: ΔΕΘ 2010

        http://www.youtube.com/watch?v=cLMlX8WQ7yI



        αλήθεια που χάθηκες τιραμόλα; αναπολείς όσα έλεγες το 2009;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 02/11/2011 22:13:34

        ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ!

        ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ!

        ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?

        ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΟΡΑ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΟΥ...

        ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ?

        ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ???

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/11/2011 19:48:30

    Δὲν ἐξηγεῖται ἀλλιῶς, ὁ τύπος τὴ βρίσκει μὲ τὴν καταστροφὴ τῆς Ἑλλάδος. Δὲν ἐξηγεῖται ἀλλιῶς.

    • kp8 avatar
      kp8 @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/11/2011 20:55:50

      Μα φυσικά και τη βρίσκει, για αυτό και ανέλαβε να τη διεκπεραιώσει.

  6. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 02/11/2011 19:51:04

    Γιατί δεν ρωτάει Ναι ή Όχι στο ΠΑΣΟΚ για να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό?

  7. road runner avatar
    road runner 02/11/2011 19:56:35

    NΑΙ ή ΟΧΙ στο Γουδη?
    NΑΙ ή ΟΧΙ στις συνοπτικές διαδικασίες?
    ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο μαζεμα όλων αυτών νύχτα?

    Αυτό μάλιστα είναι δημοψήφισμα.

  8. athamas avatar
    athamas 02/11/2011 20:02:32

    Δημοψήφισμα με ΝΑΙ η ΟΧΙ μόνο ολοκληρωτικά καθεστώτα θέτουν, άρα δεν λογίζεται ως δημοψήφισμα, η Ευρώπη είναι και δικό μας σπίτι μετείχαμε στο κτίσιμο άρα δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα . Το ερωτηματολόγιο του δημοψηφίσματος θα πρέπει να αναφέρεται στις επιλογές που θα έχει η χώρα να βγει από την κρίση, με βάση την κοινοτική αλληλεγγύη που πάνω σε αυτήν κτίσαμε το οικοδόμημα Ευρώπη!

  9. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 02/11/2011 20:05:07

    Πρέπει να ακυρώσουμε τα σχέδια του στην πράξη απόχη και τίποτε άλλα πιστεύω αν τελίκα γίνει το δημοψηφισμα που θα γίνει εμείς μπορούμε να αποφήγουμε να πατήσουμε τήν πεπονόφλουδα. Αν ο λαός πεί ναι από κει και πέρα θα παίρνει μετρα κάθε μέρα και θα λέει ότι έχει την συγκατάθεση του λάου. Αν πούμε όχι και μας πετάξουν από την ευρωζώνη και θα τα φορτώσει όλα στο λάο . Ο άνθρωπος έχει κάνει μια χαρά τους υπολογισμούς του και κάτι άλλο την Παρασκεύη να είστε σίγουρη ότι θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης.

  10. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 02/11/2011 20:16:24

    Ναί ή όχι στήν Ελλάδα;
    Άν απαντήσει ο ελληνικός λαός με όχι τι κάνουμε;

    • JOHN avatar
      JOHN @ Ιαπετός 02/11/2011 20:45:38

      Εαν αυτα θα ειναι τα ερωτηματα,τοτε μιλαμε για τη χειροτερη μορφη εκβιασμου και σαν τετοιο πρεπει ν αντιμετωπιστει.ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ πρεπει να ειναι το ερωτημα ναι η οχι στη συμβαση και τιποτε παραπανω!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ιαπετός 03/11/2011 02:48:17

      Σ'αυτή την περίπτωση ρωτάμε ξανά το λαό αν το εννοεί, ή αν μπλοφάρει.
      Αν τελικά υπερισχύσει το όχι,δεν έχουμε καμιά δουλειά στη χώρα.
      Την κάνουμε....μ'ελαφρά πηδηματάκια,αφήνοντας τους λάθρο με το ΓΑΠ!
      Επιστρέφουμε μετά την πάροδο 6 μηνών,και βρίσκουμε τη χώρα χωρίς λάθρο!
      Σαχ ματ.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 03/11/2011 02:48:59

        Στον Ιαπετό απευθύνομαι.

  11. mx avatar
    mx 02/11/2011 20:42:21

    ...i ellada einai ektos eyro......to zitima einai ta cds kai poios tha parei tin eythini tis exodou pou tha kathorisei kai to politiko mellon tou yparxontos politikou proswpikou( tha bgei stin efedreia i oxi ?)m

  12. DIM avatar
    DIM 02/11/2011 21:04:51

    ΝΑΙ=ΧΑΟΣ ΟΧΙ=ΧΑΟΣ.ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ;ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ Η ΜΟΥΣΚΕΜΑ;

  13. χρήστος avatar
    χρήστος 02/11/2011 21:16:40

    ΟΧΙ Έλληνες! Η ευρώπη είναι υπό διάλυση άσχετα τι θα γίνει με εμάς. Αρκετά θυσιάστηκε ο ελληνικός λαός για να μην έχουν άλλοι μεγάλη χασούρα από ένα εξ αρχής καταστροφικό νόμισμα. Καιρός να αρχίσουμε στενότερες σχέσεις με χώρες εκτος ευρώπης..

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ χρήστος 02/11/2011 21:34:45

      Να μαντέψω συνονόματε με τον Πούτιν που θα μας έδινε τζάμπα λεφτά, με τους Κινέζους που επίσης θα μας έδιναν, με καμμιά Παλαιστίνη ίσως, με ΗΠΑ ή πιπέρι στο στόμα;

  14. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/11/2011 21:56:33

    Δεν θα φτάσει στο δημοψήφισμα. Θα τον ρίξουν ορισμένοι βουλευτές του που δεν θέλουν να συνδέσουν το όνομά τους με την κατρακύλα του Πασοκ (τουλάχιστον θα προσπαθήσουν μη δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης). Καϊλή και Βάσω Παπανδρέου και οι 6 όμοιοι που θέλουν κυβέρνηση εθνικής ενότητας και μετά εκλογές είναι αρκετή

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/11/2011 21:57:00

      .. αρκετή ως ομάδα για να ρίξουν τον ΓΑΠ

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/11/2011 22:04:22

    Το ΠΑΣΟΚ τώρα δικαιώνεται για τις ανέκαθεν σταθερές θέσεις του και προπαντός για τα ευρηματικά του συνθήματα. Με γκεμπελισμό και κυβιστήσεις, ουδεμία σχέση!
    Το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ στο ίδιο συνδικάτο" σε σύγχρονη μετάφραση σημαίνει «Ναι ή Όχι στην Ευρώπη»! Άρα αυτό θα πρέπει να είναι το επικρατέστερο ερώτημα. Ευρωπαϊστές οι άνθρωποι με τα ούλα τους.

  16. Θετταλός avatar
    Θετταλός 02/11/2011 22:04:44

    Ύπουλο το δημοψήφισμα.
    Είτε ΝΑΙ είτε ΟΧΙ ξέρουν ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Φόροι, φτώχεια εξαθλίωση, χάος.
    Απλά θέλουν να μας περάσουν τις δικές τους ενοχές στη λάθος συνταγή τους, ώστε στο τέλος να πουν : "Α εσείς το επιλέξατε, εμείς δεν φταίμε σε τίποτα".

  17. Orestios avatar
    Orestios 02/11/2011 22:21:45

    Δεν απαντάς στο ερώτημά μου, που είναι και η ουσία. Να στο επαναλάβω:
    Γιατί το GAP πιστεύει ότι οι Έλληνες είναι ώριμοι για δημοψήφισμα κι ανώριμοι για εκλογές?

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 22:22:41

    οπότε μπορείς να μας πεις για τη δανειακή σύμβαση;
    σωστά;

    Γιατί μέχρι τώρα που μιλάμε είσαι υπέρ για κάτι που δεν υφίσταται.
    Που θα ψήφιζες τον Ιανουάριο
    Τώρα τον Δεκέμβριο
    Και η σύμβαση θα επικυρωθεί ως νόμος μετά
    Ωραίος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 22:27:38

      Παρακαλείται ο τιραμόλα να μιλήσει για την δανειακή αναλυτικά.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 23:11:33

      Έχετε τόσο σάπιο μυαλό που δεν μπορείτε να δείτε τα προφανή ωφέλη μιάς τέτοιας εξέλιξης.
      Όπως και να τεθεί το ερώτημα θα προκαλέσει σηζητήσεις και ζημώσεις στην κοινωνία.
      Είναι απολύτως βέβαιο ότι η συντριπτική πλειοψηφία θα ψηφίσει ΝΑΙ σε όλα.
      Θα πρόκειται για μιά νέα λυτρωτική επανεκίνηση.Οι ηγέτες της ΕΕ θα μας αγαπήσουν πάλι, θα αλλάξει το κλίμα, θα γραφτούν και καμιά δεκαριά άρθρα-διθύραμβοι για τον ΓΑΠ, θα το αντέξεις αξίζει το κόπο.
      Υπάρχει όμως η περίπτωση, η δανειακή σύμβαση να προβλέπει παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας σε κρίσιμους τομείς της οικονομίας.
      Θα αφήσουμε τον ΓΑΠ να πάρει μόνος του αυτή την απόφαση?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 03/11/2011 01:46:14

        XA XA XAAAAA XAXAXAXA!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 03/11/2011 01:53:25

        Μέχρι τώρα, δεν ρώτησε κανένα... Μας έφερε μέχρι εδώ, και τώρα που δεν πάει άλλο, θυμήθηκε να μας ρωτήσει?

        Και ΤΙ να μας ρωτήσει? Κάτι με προφανή απάντηση το ναι, για να γαντζωθεί επάνω και να "δικαιωθεί". Ακόμα μας περνάτε για ανόητους εμάς τους Έλληνες, ε, tiramola?

        Σου θυμίζω την χτεσινή σταρόβειο ρήση: Το χαλλαρά τελείωσε!

        Τώρα θα πληρώσει για όλα και ο Γαπ, και εσύ, και όλο το βρώμικο πρασιναριό.

        Μετά, θα έρθει η σειρά όποιου άλλου φανεί ανάξιος.

        ΜΕΤΑ όμως. Τώρα ήρθε η σειρά σας...

  19. ierofantis avatar
    ierofantis 02/11/2011 22:28:00

    Αν το δημοψήφισμα έχει αυτό το ερώτημα, προσωπικά δεν θα κάνω καν τον κόπο να πάω να ψηφίσω.

    Αλλά στην ακραία περίπτωση που μας έπιανε ομαδική παράκρουση και προσερχόμασταν στις κάλπες και ψηφίζαμε και ας υποθέσουμε ότι από χ ή ψ λόγους ψηφίζαμε όχι, τί θα γινόταν...;

    Μπορεί κάποιος σήμερα έτσι απλά να πει "γειά σας, παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω",... λόγω δημοψηφίσματος; Δε νομίζω

    Μήπως θα μας ρωτήσουν αν θέλουμε ή όχι το Ευρώ; Μα και εκεί να πούμε όχι θεωρείτε ότι είναι τόσο απλό να αλλάξουμε νόμισμα μετά από 10 χρόνια σε κοινό νόμισμα; Νομίζετε ότι μόνο η Ελλάδα θα πληγεί;

    Τα ερωτήματα είναι ψευδεπίγραφα. Τίποτα δεν μπορούν να κάνουν οι Ευρωπαίοι και το ξέρουν.

    Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι ένα. Να πιέσουν με τρόπο τη χώρα και τον υφιστάμενο τραγικό Πρωθυπουργό της, μπας και από "εσωτερικό ατύχημα", η άθλια κυβέρνησή της πέσει εκ των έσω ή από παλλαϊκή διαμαρτυρία.

    Ζητείται πεδίο συνεννόησης με τους Ευρωπαίους και όχι πεδίο σύγκρουσης.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ierofantis 02/11/2011 22:37:10

      Ιεροφάντη,ουδείς γνωρίζει το ερώτημα του δημοψηφίσματος και πότε θα γίνει...και αν γίνει τελικά...Τα πάντα είναι ρευστά.Απ'ότι έχουν αντιληφθεί οι πάντες,ο Παπανδρέου παίζει βρώμικα και τρισάθλια παιχνίδια εις βάρος της χώρας.Από το 2009,βλέπουμε πως χειρίζεται την όλη κατάσταση και ολοταχώς σπρώχνει τη πατρίδα σε ΠΟΛΥ επικίνδυνα μονοπάτια.Θα δούμε στις Κάννες τι θα γίνει.Και πάλι,υποψιάζομαι πως Ευρωπαίοι,ΔΝΤ και ΕΚΤ θ'αποφασίσουν για εμάς ΧΩΡΙΣ εμάς.Εξάλλου ο Παπανδρέου ''έκανε'' το χρέος του...Δυναμίτισε το κλίμα στο εσωτερικό και πάει σαν βρεγμένη γάτα στο εξωτερικό και παριστάνει το ''καλό'' παιδί....Ειλικρινά,είναι το λιγότερο αδίστακτος...Ανικανότητα δεν υπάρχει σε τόσο υψηλό θεσμικό επίπεδο...ΜΟΝΑΧΑ ΔΟΛΟΣ.....

  20. neos agonistis avatar
    neos agonistis 03/11/2011 00:33:14

    σε οποιοδήποτε ερώτημα ψηφίζουμε εναντίον του ΓΑΜΑΠ (Γιώργου Ανδρέα και Μαργαρίτας Παπανδρέου) και της συμμορίας του!