#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2011 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Νίκο, το όνομα της οικογένειας θα κηλιδωθεί"



Οι μέρες μέχρι την Δευτέρα είναι κρίσιμες. Και όλοι συνομιλούν με την ιστορία. Οι αποφάσεις της συνόδου κορυφής της 21ης Ιουλίου έγιναν παρελθόν, πριν καν γίνουν παρών. Οι Ευρωπαίοι (λέγε με Μέρκελ) έχουν πάρει τις αποφάσεις τους για την Ελλάδα – για την ακρίβεια έχουν πάρει άλλες αποφάσεις από αυτές που περίμεναν ο ΓΑΠ και ο Βενιζέλος. Άρα το σκηνικό είναι ρευστό.

Οι σχεδιασμοί που ισχύουν τώρα, ανατρέπονται με ένα τηλέφωνο ανάμεσα στον ΓΑΠ και την Μέρκελ. Όπως δηλαδή συνέβη και προχθές. Η κρυφή ελπίδα του ΓΑΠ ήταν πως θα έπειθε τους δανειστές για ένα γενναίο «κούρεμα» του ελληνικού χρέους σε συνδυασμό με τα επώδυνα (για τους Έλληνες) μέτρα και το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας που θα ήταν η ελληνική «συνεισφορά» στη λύση. Το σχέδιο αυτό όμως εδώ και λίγες μέρες έχει καταρρεύσει. Ο κ. Μόσιαλος παραδέχθηκε ότι «ο πρωθυπουργός είχε συνομιλίες με την κ. Μέρκελ, όπου, όμως, δεν τέθηκε θέμα» για «κούρεμα». Οι λύσεις πλέον υποδεικνύονται έξωθεν και υπαγορεύονται στον ΓΑΠ.

Το ασφυκτικό σκηνικό και η ταχύτατη φθορά έχουν αποδυναμώσει τα διεθνή ερείσματα του Παπανδρέου που κάποτε ήταν το πλεονέκτημά του. Έτσι σήμερα το ενδεχόμενο της προσφυγής σε εκλογές είναι ορατό και πιο πιθανό από ποτέ.

Ο ΓΑΠ έχει εκμυστηρευτεί σε ξένους και εγχώριους συνομιλητές την ιστορικότητα των ημερών. Και γνωρίζει ότι στα χέρια του μπορεί να τελειώσει η πολιτική ιστορία των Παπανδρέου, αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα. Για τον τρόπο που σκέφτεται η οικογένεια, το βάρος είναι τεράστιο.

Κατά την προηγούμενη κρίση του καλοκαιριού, όταν ο Παπανδρέου είχε παραιτηθεί στον Σαμαρά, ήταν η παρέμβαση της οικογένειας που κράτησε τον Γιώργο στο Μαξίμου – ο ίδιος είχε αποφασίσει να κάνει στην άκρη. Σε σχέση με εκείνη την περίοδο, τα πράγματα είναι σήμερα δυσμενέστερα για την οικογένεια και το μέλλον της. Διότι πλέον δεν υπάρχει η διεθνής στήριξη στον Γιώργο, αλλά δεν υπάρχει και plan B, επειδή όλα γίνονται με φόντο την χρεοκοπία.

Επομένως το δίλημμα για την οικογένεια είναι: μένουμε στην εξουσία και σκάει στα χέρια μας η χρεοκοπία, ή κάνουμε ηρωική έξοδο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 06/10/2011 14:09:18

    Η μαμά τι λέει?
    Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Μην την καθυστερήσεις όμως γιατί έχει τη γαλοπούλα, τις γλυκοπατάτες, και τα καλαμπόκια, για το Thanskgiving.
    Δεν θέλουμε να της καούν.

    • Sackis avatar
      Sackis @ manos 06/10/2011 14:31:59

      Καλος....και βουτηρο απο φυστικια :-))

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Sackis 06/10/2011 16:28:39

        "...βούτυρο..."

        • Θάνος avatar
          Θάνος @ ΑΡΚΑΣ 06/10/2011 17:19:39

          τριμμένη φρυγανιά μήπως;

    • βασιλειου avatar
      βασιλειου @ manos 07/10/2011 15:59:53

      Για το εμπορικο κεντρο στο Σικαγο ¨της οικογενειας Παπανδρεεου τι εχετε να πειτε ;;;

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 06/10/2011 14:12:01

    τώρα θα κηλιδωθεί;

  3. irida avatar
    irida 06/10/2011 14:16:36

    Ό,τι να κάνουν, ό,τι κι αν πουν η οικογένεια Παπανδρέου έχει ήδη καταγραφεί με μελανά χρώματα στην ιστορία. Ακόμα κι αν δεν σκάσει η χρεοκοπία στα χέρια τους. Όλοι οι Εφιάλτες από την δημιουργία του ελληνισμού συμπυκώνονται στο πρόσωπο του Γιώργου!Δυστυχώς γι αυτόν! Ο άνθρωπος είναι εντολοδόχος! Το σημείο στο οποίο θα φτάσει η χώρα κι εμείς δεν είναι προϊόν ανικανότητας αλλά προϊόν εσκεμμένης λειτουργίας και προγραμματισμού (κάπου στο βάθος αχνοφαίνεται η ανικανότητα αλλά δεν είναι αυτή ο καθοριστικός παράγοντας).
    Αυτά που γράφω εδώ όλοι τα συζητάνε! Παντού κυκλοφορεί αυτή η άποψη. Τυχαίο;Ε! όχι!

  4. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 06/10/2011 14:18:23

    οικογενεια παπανδερου. οι καταστροφοις της χωρας .απο τον παππου ,στον πατερα και απο τον πατερα στο γιο. μια παραταξη διαλυεται και μαζι της διαλυεται και η χωρα. αυτο ειναι το ασχημο της υποθεσης. και η οικογενεια παπανδρεου συσκεπτεται τον τροπο εξοδου.
    στο τελος θα γινει οτι πει φυσικα η εννενηνταχρονη μανα τσαντ.
    εχουν πολλα να σκεφτουν τα παιδια ,πως θα αποδρασουν χωρις να φανε ξυλο,πως να αποφυγουν το ειδικο δικαστηριο που ειναι σιγουρο,πως καποιος αλλος παπανδρεου ισως ο νικος κατα την επιθυμια της μαμας γινει αρχηγος. πολλα πολλα,και η χωρα παει στο γκρεμο.

  5. Agni avatar
    Agni 06/10/2011 14:24:45

    Ικετεύω,όχι άλλα δημοσιογραφικά σενάρια,ακόμα και αν όλοι οι δρόμοι οδηγούν,με κάθε είδους ισχυρά και ορθολογικά επιχειρήματα, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στη Ρώμη..Δεν νομίζω αυτό το ον,να φύγει έτσι απλά,πάντα το αισθανόμουν,αλλα ειδικά με αυτή την ξεφτιλισμένη παραίτηση του καλοκαιριού για να εκθέσει τη ΝΔ, τα περιμένω όλα,έχει σκιαχτεί η ψυχή μου με αυτο το Πράγμα,πλάσμα πείτε το όπως θέλετε..

    • manos avatar
      manos @ Agni 06/10/2011 14:29:56

      "The thing" του Κάρπεντερ¨:-)

    • Symital avatar
      Symital @ Agni 06/10/2011 15:07:50

      Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, δεν θα είναι εύκολο να απαλλαγούμε από αυτό το πράγμα και δεν ξέρω τι άλλο θα σκεφθεί αυτός και οι προϊστάμενοί του ...!!!

  6. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 06/10/2011 14:25:46

    Ο άνθρωπος δεν είναι ανίκανος , είναι ικανότατοσ στο να διεκπαιρεώσει όλα τα σχέδια που του έχουν ανατεθεί. Ολες οι πράξεις του οδηγούν.

  7. ganasta avatar
    ganasta 06/10/2011 14:28:35

    Αν αποφασίσει να παραιτηθεί, αυτή τη φορά να μην τηλεφωνήσει στον Σαμαρά, να παρουσιαστεί αυτοπροσώπως στη Συγγρού.

  8. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 06/10/2011 14:34:32

    Η Margaret τι λέει για όλα αυτά;;;

    • juliet avatar
      juliet @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 06/10/2011 15:03:25

      Τι παιδιά έκανα!!!!!!!!!!!:D

    • Νίκος Δραγασιώτης avatar
      Νίκος Δραγασιώτης @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 06/10/2011 15:44:41

      Αυτή η ορθογραφία σου είναι μούρλια!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Νίκος Δραγασιώτης 06/10/2011 16:47:44

        Συμφωνώ ότι είναι καλό να γράφουμε σωστά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που δε θυμάται όλους τους κανόνες γραμματικής, αγαπάει λιγότερο τη χώρα του..

      • δημης avatar
        δημης @ Νίκος Δραγασιώτης 06/10/2011 19:18:26

        ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΑΤΕ ΚΑΛΕ ΠΟΥ "ΞΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΠΆΥΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ Π ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΤΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ;;;;;
        ΣΥΓΝΩΜΗ ...ΔΕΝ ΤΟ..ΞΑΝΑΚΑΝΩ..(ΜΕΧΡΙ ΤΟ...ΕΠΟΜΕΝΟ...)

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ δημης 06/10/2011 19:48:59

          Παίρνεις άφεση αμαρτιών δημη!!! προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα ορθογραφικά λάθη....

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/10/2011 14:40:00

    Ο Γιώργακης είναι απόλυτα ικανός στο να είναι απόλυτα ανίκανος!

  10. zame avatar
    zame 06/10/2011 14:45:12

    την στιγμη που κοβουν το ρευμα για να εισπραξουν τα χαρατσια..
    το κρατος της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ .. εξακολουθει να ειναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ "ΧΟΥΒΑΡΔΑΣ"σε στοχευμενες κατευθυνσεις...
    3.5 εκατομυρια ευρο στοιχισε η επαναστελεχωση απο τον προσφατο ανασχηματισμο ...ακουσα καλα ?

  11. nasos avatar
    nasos 06/10/2011 14:55:27

    φοβάμαι πως για να σώσει την Φαμελιά του και τα τσιράκια τους,θα πάει στους ξένους και θα τους κάνει μια προσφορά που δε θα μπορούν να αρνηθούν

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/10/2011 14:58:57

    Το (ηθικό) δίδαγμα είναι ότι το να είσαι ευεπιφορος σε πιέσεις και ενδοτικός κάνει κακό στα συμφέροντα της χώρας σου. Ειδικά όταν ο ίδιος ο "πρωθυπουργός" περιφέρεται ανά την υφήλιο βυσσοδομώντας και κατηγορώντας την χωρα του και το λαό της ως διεφθαρμένους. Μόνο ένας ξενος θα το έκανε αυτό.

  13. δημης avatar
    δημης 06/10/2011 15:02:42

    "Επομένως το δίλημμα για την οικογένεια είναι: μένουμε στην εξουσία και σκάει στα χέρια μας η χρεοκοπία, ή κάνουμε ηρωική έξοδο;"
    ΝΑΙ...ΔΕ ΛΕΩ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΣΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΤΛΟ.."ΔΕΝ ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ"...

  14. juliet avatar
    juliet 06/10/2011 15:06:11

    Αυτό είναι το δίλημμα;ή τι απόμεινε να πάρουμε;Σαν την μετακόμιση που ρίχνεις μια τελευταία ματιά ,πριν παραδόσεις το σπίτι.

  15. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/10/2011 15:14:48

    Κάποια στιγμή το όνομα Εφιάλτης θα χλωμιάσει δίπλα στο
    όνομα Γιωργάκης Ανδρέα Παπανδρέου.

    • δημης avatar
      δημης @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/10/2011 19:22:40

      ΕΦΙΑΛΤΗΣ -ΝΕΝΕΚΟΣ-ΠΗΛΙΟΣ ΓΟΥΣΗΣ -ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η...ΣΕΙΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΣ ...ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΛΕΤΕ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ...

  16. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 06/10/2011 15:15:49

    Η οικογένεια Ντάλτον τελειώνει με τον Άβερελ.
    Οποία δόξα...

    • manos avatar
      manos @ Γιάννης Καλαματιανός 06/10/2011 15:30:56

      Μπα, μάλλον για τον Ραν Ταν Πλαν μου κάνει το παιδί.

  17. ikaros avatar
    ikaros 06/10/2011 15:18:48

    “Νίκο, το όνομα της οικογένειας θα κηλιδωθεί” κόλλημα που έχει αυτή η οικογένεια με τα "θα"...
    κηλιδώθηκε εδώ και χρόοονια.

  18. φωνη avatar
    φωνη 06/10/2011 15:20:34

    Εγώ στη θέση του αντί να σχεδιάζω ηρωϊκή έξοδο θα έψαχνα να βρω έναν καλό δικηγόρο για να αποφύγω την "ηρωϊκή" είσοδο στο κελί 33. Όταν βγει ο Σαμαράς θα γίνει η εξεταστική για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο.
    Ο Παπακωνσταντίνου π.χ. το έχει αυτό στο μυαλό του και αποφάσισε να αλλάξει την αρχική του σκέψη να μην πολιτευτεί και να φύγει εκτός χώρας. Τώρα Θέλει να μπει στο επικρατείας (γιατί να εκλεγεί αλλιως δεν παίζει) για να έχει πολιτική ασυλία.

    • lampros avatar
      lampros @ φωνη 06/10/2011 19:34:09

      Όταν βγει ο Σαμαράς θα γίνει η εξεταστική για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο.

      Και θα στείλουν τον ΓΑΠ φυλακή; Μη φας, θα φάμε γλάρο...

  19. Hellas avatar
    Hellas 06/10/2011 15:25:08

    Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει το όνομα που θα αποκτήσουν, εξαλλου η πατρίδα της οικογ. Παπανδρέου δεν ήταν ποτέ η Ελλάδα....

    Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ο GAP πιστεύει ότι θα έχει για
    πάντα την αμέριστη συμπαράσταση των Αμερικανών. Δυστυχώς όμως
    έχουμε δει από την ιστορία όταν κάποιον δεν τον χρειάζονται οι Αμερικανοί τον αφήνουν χωρίς κάλυψη και τότε έρχεται η τιμωρία για αυτόν από αυτούς που έχει βλάψει.

    Συγκεκριμένα :
    Σανταμ Χουσειν - Ιρακ,
    Νοριέγκα - Παναμάς,
    Πινοσετ - Χιλή,
    Παπαδόπουλος - Ελλάδα,
    Μπιν Λαντεν - Σ.Αραβια,
    Χ.Μουμπάρακ - Αιγυπτος,
    ...
    και άλλοι που τους ξεχνάω τώρα.

  20. Hellas avatar
    Hellas 06/10/2011 15:29:14

    Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει ή άποψη στην Ελλάδα.
    Τους ενδιαφέρει μόνο αν η αποστολή τους στεφθεί με απόλυτη επιτυχία σύμφωνα με τις οδηγίες του εντολέα τους...

    Εξάλλου να μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα δεν ηταν ποτέ η πατρίδα της
    οικ. Παπανδρέου.

    Το αστείο όμως της υπόθεσης είναι ότι ο GAP πιστεύει ότι θα έχει για
    πάντα την αμέριστη συμπαράσταση των Αμερικανών. Δυστυχώς όμως
    έχουμε δει από την ιστορία όταν κάποιον δεν τον χρειάζονται οι Αμερικανοί τον αφήνουν χωρίς κάλυψη και τότε έρχεται η τιμωρία για αυτόν από αυτούς που έχει βλάψει.

    Συγκεκριμένα
    Σανταμ Χουσειν - Ιρακ,
    Νοριέγκα - Παναμάς,
    Πινοσετ - Χιλή,
    Παπαδόπουλος - Ελλάδα,
    Μπιν Λαντεν - Σ.Αραβια,
    Χ.Μουμπάρακ - Αιγυπτος,
    ...
    και άλλοι που τους ξεχνάω τώρα.

    • Agni avatar
      Agni @ Hellas 06/10/2011 15:51:05

      Αυτό μάλιστα,είναι Ισχυρό επιχείρημα και προφανώς αφορά όλη την ομάδα γύρω του,αλλα όχι τον ίδιο,εχει το ισχυρότερο χαρτί που αυτοί δεν είχαν, την υπηκοότητα του δηλαδή,την οποία αντιλαμβάνονται σαν ένα είδος εδαφικής προέκτασης..Οπότε ακόμα και γενικτονία να κάνει,δεν έχει να φοβηθεί κανέναν και τιποτα εκτός απο μία αλλαγή της Αμερικάνικης πολιτικής που θα τιμωρούσε όσους κερδοσκόπησαν σε βάρος,και γονάτισαν τον αμερικανικό λαό..Αλλά στην παρούσα κατάσταση ακούει μερικούς που μιλάνε για δικαστήρια και ξεσπάει σε γέλια..

  21. avanti avatar
    avanti 06/10/2011 16:01:31

    The good brother Νίκος θα αποφασίσει για τα περαιτέρω, σε συνδυασμό πάντα με τα συμφέροντα της οικογένειας και των μεγάλων αφεντικών τους, μην ξεχνάμε και τις σημερινές αποκαλύψεις που έκαναν τα Επίκαιρα.

  22. pexlibanis avatar
    pexlibanis 06/10/2011 16:04:37

    Και η αριστερα κυματε υπνο βαθυ . Αν με αυτες τις συνθηκες και δεν αναλαμβανει
    προτοβουλιες ποτε δηλαδη θα αναλαβει .θελουν δηλαδη να μας το βαλουν με το κουταλη στο στομα οτι ειναι και αυτοι στο κολπο. αληθεια δεν καταλαβενω. θα
    μας κανουν δηλαδη να πιστεψουμε οτι των επαναστασεων ηγουνται παντα οι κοινονικες ελιτ???? ποτε τελος παντον οριμαζουν οι αντικιμενικες συνθηκες κυριαΑΛΕΚΑ . ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΥΝΙΜΟΥΜ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?.Τα ειχαμε ολλα μας προεκυψε και ο ΦΩΤΗΣ.
    ΤΙ να πω δεν ξερω .ΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ. Παντως η αποκατασταση του ΝΙΚΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ ΤΟΥ ΑΡΗ και των υπολοιπων μου φενετε κοροιδεια μετα απο τοσα χρονια. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!!!!!!

    • aporias axion avatar
      aporias axion @ pexlibanis 06/10/2011 16:50:16

      Το σχόλιο που κολάει?

  23. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/10/2011 17:50:22

    Τρεις συμβουλες εκει στα καλοπαιδα του ΜΠΑΤΣΟΚ
    α)να μαθετε μπαγλαμα
    β)ραψιμο μανταρισμα
    γ)και πολυ καλα τα λογια απο το ασμα στο κελι 33 και τριτη πεμπτη μακαρονια θα τους χρειαστουν σε πρωτη ζητηση.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ NIK THE GREEK 06/10/2011 18:16:08

      Νικ πιστευεις σοβαρα οτι θα τους βαλουν φυλακη οι της ΝΔ?

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ koinos_nous 06/10/2011 19:57:42

        Δεν ξερω ειλικρινα αν θα τα καταφερουν,αλλα πιστευω οτι θα το προσπαθησουν δυνατα.Τωρα αν επαναλαβουν τα ιδια λαθη με ΚΚ,τοτε προσωπικα μπαϊ-μπαϊ νταρλινγκ,αν και ειμαι 37 χρονια ψηφοφορος της ΝΔ και αλλη ευκαιρια δεν τους δινω.

  24. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/10/2011 21:27:20

    Τώρα θα κηλιδωθεί το όνομα της οικογένειας?
    Αυτό ήταν κηλιδωμένο ήδη από τον παπού. Ήταν ζήτημα χρόνου να επαναλάβουν την έσχατη προδοσία.
    Το άγος αυτής της χώρας, είναι αυτή η οικογένεια.

  25. βασίλης avatar
    βασίλης 07/10/2011 00:22:37

    ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
    Γυναίκες και άνδρες της οικογένειας παπανδρέου όσο είναι καιρός πάρτε
    τα κουβαδάκια σας και αντε στον..Δ............... Οσο μένεται στην ελλάδα κάποιος
    θα σας βρεί και τότε ουε τις Π............. Οσο για την ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ο θεός θα την
    λυπηθεί μόνον και κανείς άλλος να είστε σίγουροι και παρά πολύ θα χαρούν
    ουτε ο τάφος της να είναι σ΄αυτή την χώρα.

  26. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/10/2011 02:42:42

    Ζητώ συγγνώμη απ´ τον αρθρογράφο, αλλά ποιός χ.......ε τί σκέφτεται και πώς το φέρνει βαρέως η οικογένεια. Είμαστε με τα καλά μας;;; Στο δ....ο και ακόμα παραπέρα. Έχουν καταστρέψει τουλάχιστον τρείς προηγούμενες γενιές και εξασφάλισαν καμένη γη για τις επόμενες τρεις γενιές !!!!
    Όπως λέει και ο Αρχηγός Α.Σ : "δεν με νοιάζει"
    Έλεος πια με δαύτους !!!!!!

  27. thalassodarmenaypsi avatar
    thalassodarmenaypsi 07/10/2011 09:44:23

    ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΟΛΕΤΗΡΕΣ
    Α) Γεώργιος Παπανδρέου. Οι αδαείς τον ονόμασαν «Γέρο Της Δημοκρατίας. Η ιστορία τον αναγνωρίζει ως Πατέρα του εμφυλίου και καταστροφέα της ενώσεως της Κύπρου με την Ελλάδα.
    Β) Ανδρέας Παπανδρέου (Μιμίκος). Οι αδαείς τον ονόμασαν χαρισματικό. Η ιστορία θα τον απεικονίσει γονατιστό και κατουρημένο από την τρομάρα του, μπροστά στα πόδια του Σ. Παττακού και επιπλέον ως καταστροφέα, (με προσωπικά παραδείγματα, κάθε εθνικού και Ελληνικού ιδανικού). Η σημερινή κρίση έχει ονοματεπώνυμο κι αυτό είναι......Ανδρέας Παπανδρέου.
    Γ) Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου. (ο Μακρύτερος) Οι αδαείς τον λένε Γιώργο, οι γνώστες (βάλτε μέσα στην παρένθεση ό,τι μπινελίκι σας έρχεται στο κεφάλι)….. η ιστορία θα τον ονομάσει ως τον τελικό συντελεστή και υπογράφοντα, το καταστροφικό έργο των προηγουμένων Παπανδρέου.