#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Νέος πρωθυπουργός o Ράιχενμπαχ"




Η Γερμανία έχει φτιάξει τον οικονομικά ζωτικά της χώρο και ονειρεύεται –όπως δήλωσε η Μέρκελ- να ανταγωνιστεί την Κίνα, τις Ινδίες και τη Βραζιλία. Σίγουρα χρειάζεται πάμφθηνο εργατικό δυναμικό. Τώρα που οι Ανατολικογερμανοί και οι Πολωνοί «ξεψάρωσαν» στρέφεται στον Νότο.

Αφιερωμένη η δήλωση του Γερμανού βουλευτή Ντίτερ Ντεμ, σε όσους αναπαράγουν το φαιδρό κυβερνητικό επιχείρημα «αφού δεν τα καταφέρνουμε μόνοι μας, ας έλθουν ξένοι».  Λέει λοιπόν ο βουλευτής για τον επικεφαλής της Task Force της Κομισιόν για την Ελλάδα, Χορστ Ράιχενμπαχ: "Nαι, είναι ο νέος σας πρωθυπουργός. Όλοι αυτοί που δουλεύουν για την Task Force δεν είναι φίλοι της Ευρώπης, αλλά υπάλληλοι των αγορών. Δεν μπορώ να ξέρω τις προθέσεις του κ. Ράιχενμπαχ αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο στους σκοπούς του και για μένα είναι κάτι παραπάνω από φανερό ότι ο ελληνικός λαός δεν αποτελεί προτεραιότητα για τον ίδιο και την ομάδα του».

Κάπως έτσι δεν ήταν προτεραιότητα και στην κατοχή το 1941-1944 και λιμοκτόνησε ο ελληνικός πληθυσμός των πόλεων. Και αν αυτό σας φαίνεται υπερβολικό δείτε τι γράφαμε στις 14/9 για τον Ράιχενμπαχ «Οι Γερμανοί ξανάρχονται-Σκιώδης πρωθυπουργός ο ΓΑΠ http://www.antinews.gr/2011/09/14/122204/

Και  συνεχίζει: «Τα χρήματα των Γερμανών φορολογουμένων δεν σώζουν τους Έλληνες αλλά τους κατόχους ελληνικών ομολόγων». Ενώ επιτίθεται στην Γερμανίδα καγκελάριο 'Ανγκελα Μέρκελ ότι με τις δηλώσεις της για τεμπέληδες του Νότου «επενδύει στις προκαταλήψεις και αναμοχλεύει εθνικιστικές εντάσεις. Κάνει τα πάντα για να δημιουργήσει την εντύπωση ότι οι Έλληνες – όπως και οι Ισπανοί, οι Πορτογάλοι και οι Ιταλοί – ήταν τεμπέληδες και έζησαν πάνω από τις δυνατότητές τους. Μία πολύ επικίνδυνη δημαγωγία. Δεν αντιλήφθηκε τη μεγάλη ιδέα και το πνεύμα της Ενωμένης Ευρώπης». «Η Ευρώπη της κ. Μέρκελ δεν είναι η Ευρώπη των λαών αλλά των τραπεζών».

Ας λάβουν υπόψη τους τη δήλωση οι εγχώριοι συνοδοιπόροι της κυβερνητικής πολιτικής, όσοι ενστερνίζονται έστω και μερικώς τις επισημάνσεις των ξένων τοποτηρητών.  Μπας και σταματήσει το εθνικό «αυτομαστίγωμα» και ο κοινωνικός αυτοματισμός κάποια στιγμή.

 

Καθώς και το παραμύθι ότι «δεν χρειάζονται εκλογές, θα ήταν καταστροφικές».

Ο «διορισμός» του Ράιχενμπαχ  τι είναι τότε;

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 31/10/2011 13:15:10

    οπως η αντισταση στους Γερμανους ξεκινησε στον Πολεμο απο την Ελλαδα..

    ετσι ελπιζω οτι θα ξεκινησει και τωρα στον οικονομικο πολεμο κατακτησης της ευρωπης..

    η Γερμανια πρεπει να ηττηθει και να μαζευτει στο καβουκι της..

    λετε ο σαμαρας να κανει το θαυμα του?

    • Anna Mi avatar
      Anna Mi @ Aggelos 31/10/2011 13:35:22

      Οσον αφορά το Σαμαρά, πόθεν αντλείς φίλε μου Aggele αυτή την αισιοδοξία;
      Έχει πει ποτέ τίποτα για τον Ράιχενμπαχ;
      Έχει πει ποτέ τίποτα για την παραβίαση (μέσω του διορισμού του ) του Συντάγματος, του Ευρωπαϊκού και Διεθνούς Δικαίου;
      Για παραβίαση της Εθνικής μας Κυριαρχίας μήπως;

      • factorx avatar
        factorx @ Anna Mi 31/10/2011 13:43:12

        Διάβασε και καμία δήλωσήτπυ αγαπητή...μην επαναλαμβάνεις όσα σου λένε

    • madprof avatar
      madprof @ Aggelos 31/10/2011 18:01:37

      Game over, πολιτική ηθική της νομενκλατούρας : ο προσωπικός πλουτισμός υπεράνω πατρίδας και κοινωνικού καλού-καγαθού, η μέθοδος πρόκλησης φαινομένων και καταστάσεων «κοινωνικού αυτοματισμού» γνωστή και ως «διαίρει και βασίλευε», η προσωπική τους επιβίωση στο δημαγωγομαφιοζοσύστημα χειραγώγησης των πολιτών (ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δηλαδή νόμοι και σύνταγμα ατιμωρησίας τους, προσφορά των κομματοσκυλοσυνταγματολόγων τύπου μπενυλοβ(ερδ)οτομημένων(sic!)). Που οδηγούμαστε αλήθεια με τέτοιας στόφας εκπροσώπους και φορείς εξουσίας;
      Όχι άλλοι “σωτήρες”, ας αποκτήσουμε πολιτική συνείδηση.
      Απαιτήσουμε:
      Οι φορείς της Δικαιοσύνης να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων, έστω και σήμερα!
      H όποια συμφωνία της 27-10-11=δανειακή σύμβαση και το συναφές νέο Μνημόνιο της, να επικυρωθούν από 180 βο(υ)λευόμενους με ονομαστική ψηφοφορία!
      Κρατικό μηχανισμό και πυλώνα δικαιοσύνης δομικά ανεξάρτητους από τους ΔημαγωγοΚομματοΚατσαπλιάδες!

      ΥΓ. Ό,τι υπήρξε ιστορικά το καθεστώς του δ. ιωαννίδη για την Ελλάδα και την Κύπρο την 25η Νοέμβρη 1973 και εντεύθεν, θα υπάρξει το καθεστώς της μεταπολίτευσης για την Ελλάδα, με αποκορύφωμα τον 10/2009 και εντεύθεν!
      Ο νοών νοείτω!

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 31/10/2011 13:57:14

    ηδη εχει συγκρουστει ευθεως με τη Μερκελ...

    προσωπο με προσωπο και δεν τον χωνευει με τιποτα..

    αυτο μου αρκει για καλη ενδειξη χαρακτηρα..
    ο Ραιχενμπαχ ειναι υπαλληλος ,οχι η ουσια του προβληματος..

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 31/10/2011 14:00:55

    ο χαρακτηρας φαινεται απο την αρχη και δεν αλλαζει..

    οπως ο Γαπ γιωργακης της καρπαζας ηταν παντα ,

    ετσι πιστευω οτι το τσαγανο και η κοντρα του Σαμαρα δεν μπορει να εξατμιστει..

    η μιση να μεινει παλι λαμπρη ευκαιρια για την Ελλαδα θα ειναι..

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/10/2011 14:33:18

    "Τώρα που οι Ανατολικογερμανοί και οι Πολωνοί «ξεψάρωσαν» στρέφεται στον Νότο".

    M.O. θα θυμάσαι ότι με του που βγήκε ο ΓΑΠ, και ενώ ήταν προφανές σε κάθε μανάβη ότι πάμε για έξωθεν διαχειριζόμενο φούντο από την απραξία ( http://www.antinews.gr/2010/05/20/46722/ ), οι πασόκοι πέρασαν δύο νόμους. Ο ένας, για τους μετανάστες, ξεσήκωσε τους πάντες (πλην φρούτων και σκηλοπυρηνικών πασόκων). Ο άλλος, για τις ΑΠΕ, ξεσήκωσε ...εμένα.

    Ο νόμος Μπιρμπίλη ήταν made in και made for Germany. Να μου θυμηθείς ότι και οι ελληνοποιήσεις μεταναστών για αυτό έγινε. Θα μας πάρουν εμάς υδραυλικούς και δεν ξέρω τι άλλο στην Γερμανία, και θα βάλουν εδώ τα Πακιστανά. Αρχίζει και δένει το πλάνο τους.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ archaeopteryx 31/10/2011 15:35:19

      Όχι μόνο το θυμάμαι, αλλά σου έχω αποδώσει και τα εύσημα στην ...Εθνοσυνέλευση, στην οποία έστειλες (ενεργειακό) αντιπρόσωπο...

  5. ataktos avatar
    ataktos 31/10/2011 14:38:50

    για κλάματα είμαστε!!

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 31/10/2011 15:17:21

    Έλα όμως που έχουμε μια ¨Αριστερά¨ που δηλώνει ¨ταξικά¨ , πως δεν ενδιαφέρει εάν τον ΟΤΕ Έλληνας η Γερμανός κεφαλαιοκράτης Η΄ ακόμα περισσότερο εάν ανήκει στο Ελληνικό ή το Γερμανικό δημόσιο ..., το θέμα είναι να είναι ¨λαϊκός¨ , όμως , ¨σύμφωνα με τας γραφάς ¨ , υπό την αποκλειστική διεύθυνση μιας ¨φυσικής¨ πρωτοπορίας... ,

    Έλα όμως που έχουμε μια ¨Αριστερά¨ που δηλώνει , πως ¨ Το αν έγινε ή δεν έγινε η στρατιωτική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη είναι ένα δευτερεύον ζήτημα, μπροστά στο δράμα που ζει ο λαός και τα χειρότερα που του φέρνουν κυβέρνηση - ΕΕ - πλουτοκρατία...¨ ( προσέξετε , η ¨πλουτοκρατία¨ τα φέρνει όλα αυτά .., ούτε ο καπιταλισμός , ¨έστω¨ ο ¨νεοφιλελεύθερος¨ , ούτε ο ιμπεριαλισμός ...) .

    Ο Γερμανός βουλευτής του Κόμματος της Αριστεράς θα πρέπει να έλθει στην Ελλάδα επειγόντως για να πάρει μαθήματα από Τρότσκι-ζοντες Έλληνες Σταλινικούς και από Στάλιν- νίζοντες Έλληνες Τροτσκιστές ...

    Σίγουρα τότε θα παρατηθεί από τις βασικές του τις αρχές . Θα του εξηγήσουν πως δεν έχουμε τον Ράιχ - χενπαχ πρωθυπουργό αλλά την Ελληνική...¨ πλουτοκρατία¨ και πως εάν συνεχίσει να υπονοεί πως πρέπει να διεξαχθεί αντί - κατοχικός αγώνας στην Ελλάδα , τότε θα είναι ¨δεξιός οπορτουνιστής¨ και όχι Αριστερά καθήμενος στα έδρανα της αστική μας δημοκρατίας , προσφέροντας ¨περικυκλώσεις¨ και περιφρούρηση μέχρι το ¨απώτερο μέλλον¨ ....

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/10/2011 15:20:15

    Και ο φίλος μας ο Όλι, αυτός ντε που μας είχε ευχηθεί καλό κουράγιο, δήλωσε σήμερα ότι η ΕΕ δεν θα ήταν αντίθετη στη δημιουργία "ειδικών οικονομικών ζωνών". Arbeit macht frei!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/10/2011 15:37:26

    Παγκόσμια οικονομική Διακυβέρνηση, πράσινη ανάπτυξη, υπερφορολόγηση επιχειρήσεων, υπερφορολόγηση της περιουσίας, των αυτοκινήτων, μείωση του πληθυσμού, μείωση του μορφωτικού επιπέδου των ανθρώπων, no human zone, ''κλιματικοί μετανάστες'' κλπ κλπ...η Ατζέντα 21 θα γίνει ατζέντα 31 και βάλε...
    ΥΓ1: Και για μια ακόμη φορά να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω όσους ψήφισαν Πασόκ...η Χώρα μας τους''χρωστά'' την εξαφάνισή της..το όνειρο της Μέρκελ ( και των συν αυτής ) είναι ο εφιάλτης μας.
    ΥΓ2: Δηλ. τώρα όσοι θέλουν καμιά...εξυπηρετησούλα, δε θα εξαρτώνται από τα καφετιά μάτια της Σούλας, του Ρόβλια, του Μαγκούφη και λοιπών σοσιαλιστών (ανταρτών και μη) αλλά από τα γκριζοπράσινα μάτια του νέου Πρωθυπουργού;

  9. armagedon avatar
    armagedon 31/10/2011 15:38:04

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΤΑΝ ΘΙΓΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ.

  10. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 31/10/2011 15:38:24

    Γερμαναράς που το όνομά του αρχίζει από ΡΑΙΧ δεν χρειάζεται να καταλάβεις τι είναι.

  11. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 31/10/2011 15:38:36

    Ο ΓΑΠ ήθελε Κωστένογλου για "τεχνική βοήθεια", τώρα που έχει γίνει και της θρησκείας, αλλά τον προλάβατε και πήρε Γερμανό

  12. odyssea40 avatar