#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Μπαχαλάκηδες" άρχισαν τις προβοκάτσιες



Περίπου πενήντα άτομα με κουκούλες και καδρόνια επιτίθενται αυτή την ώρα στα ΜΑΤ  στο κάτω μέρος της πλατεία Συντάγματος, ανάβοντας φωτιές και πετώντας πέτρες και μουκάλια σε μια καλά σχεδιασμένη όπως φαίνεται επιχείρηση ματαίωσης της μεγάλης συγκέντρωσης που άρχισε από το πρωί. Ο στόχος αυτήν την στιγμή είναι να διώξουν τον κόσμο από το κέντρο της πλατείας

Παρά την αποπνικτική ατμόσφαιρα, ο κόσμος δεν φεύγει και έχει συγκεντρωθεί στο κέντρο της πλατείας και μπροστά από τον Άγνωστο Στρατιώτη.

Μεγάφωνα καλού τον κόσμο να μην εγκαταλείψει τον αγώνα και να παραμείνει στην πλατεία

Τα επεισόδια άρχισαν στις 14.00 από την γωνία Αμαλίας και Όθωνος όταν η μικρή ομάδα προβοκατόρων άρχισε να πέτα ξύλα και μπουκάλια στους αστυνομικούς.

Οι κουκουλοφόροι σπάνε ό,τι βρουν μπροστά τους στην οδό Σταδίου με αποτέλεσμα πολλά καταστήματα να έχουν υποστεί πολλές ζημιές.

Οι αστυνομικοί έχουν κάνει ευρεία χρήση χημικών με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική.



[caption id="attachment_109213" align="alignnone" width="600" caption="φωτο antinews"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/06/2011 14:08:26

    ΣΤΗΜΕΝΟΙ....Μια ζωή τα ίδια...το πασοκικό παρακράτος ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ,ΠΡΟΚΑΛΕΙ και ΕΚΦΟΒΙΖΕΙ....είναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ.....

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 28/06/2011 14:12:51

    Δυστυχώς το σχέδιο λειτουργεί ! Πλέον μέσα στους μπαχαλάκιδες-πράκτορες είναι και χουλιγκάνια...
    Οι τελευταίες εξελίξεις συνέβαλλαν σε αυτό

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 28/06/2011 15:16:48

      Δεν λειτουργεί κανένα σχέδιο. 100 με 200 μαλακισμένα είναι και τίποτα παραπάνω. Βλαμμένα παιδιά από πασόκους γονείς ως επί το πλείστον. Ας φάνε τα δακρυγόνα και να μην μασάει ο υπόλοιπος κόσμος. Όλοι στην πλατεία. Μετά από τη συγκέντρωση ενός κρίσιμου αριθμού κανένας προβοκάτορας ακρο-αριστερο-αναρχο-κομπλεξικός δεν θα μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη μεγαλειώδη συγκέντρωση. Ο ίδιος ο λαός θα τους απομονώσει. Και αν τολμήσουν ας μπουν μέσα στην πάνω πλατεία! Ούστ ρε

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/06/2011 14:20:43

    Ζούμε το αδίστακτο,προβοκατόρικο και ύπουλο ΣΧΕΔΙΟ....Οι κυβερνώντες δεν διστάζουν ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ προκειμένου να εκφοβίσουν τους Έλληνες πολίτες να ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΟΥΝ το κέντρο των Αθηνών....το σχέδιο είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ!!!

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 14:28:49

    Μικρα παιδια, που οι γονεις τους ειναι καταχρεωμενοι στο ληστρικο Τραπεζικο Συστημα, και δεν εχουν την δυνατοτητα να εκδραμουν-η να ψυχαχωγηθουν-ενοψει του σκληρου επερχομενου χειμωνα σε καποιο απο τα εξοιχικα που απεκτησαν στα χρονια της επιπλαστης ευημεριας οι γονεις τους, παρουσιαζονται ως "τρομοκρατες-μπαχαλακηδες-παρακρατικοι" απο τα Συστηματα Εξουσιας.Τα δικομματικα, για να μην ξεχνιομαστε.Αυτα που διαδεχονται το ενα το αλλο. και μετα καθυβριζουν το ενα το αλλο.Και βρισκουν "μπαχαλακηδες" (0ρος του Παγκαλου), πανομοιοτυπα παντου...Ειτε διαβαζεις διαδικτυακα, "ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ" ., "PARAPOLITIKI"., "ANTINEWS"., η οτιδηποτε αλλο που και η κουτση Μαρια ξερει που προσκειται ΠΟΛΙΤΙΚΑ, ο χαρακτηρισμος ειναι ιδιος:Μπαχαλακηδες!!!ΟΧΙ ΦΤΩΧΟΙ, ΟΧΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ, ΟΧΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ.!!!!!Τιποτα απο ολα αυτα.Χαλανε την "μαγιονεζα" του δικομματισμου και του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΡΑ, πρεπει λοιπον να τους αποδωθουν χαρακτηριστικα που δεν εχουν...Φοβερο το ΣΥΣΤΗΜΑ.Πρεπει παση θυσια, εστω και αν χρεοκοπησε την ΧΩΡΑ να επιβιωσει.Και πολυ περισσοτερο να βρει εχθρους...Και δη ανυπαρκτους.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 14:46:27

      Άστο ρε Χρηστάρα, πολύ ρομαντικό σε βρίσκω!
      Αφού μυρίζει από χιλιόμετρα όλο αυτό, δεν βλέπεις ότι κακό κάνουν;
      Καλύτερα μια πολυπληθέστατη ειρηνική συγκέντρωση με παλμό και επιμονή, παρά αυτό το πράγμα.
      Στην ουσία, ακόμα και αν δεν είναι μπαχαλάκηδες όλοι αυτοί, που δεν το πιστεύω, φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα.
      Ας μουντζώσουν, ας φωνάξουν να ακουστούν παντού, ας γουχάρουν,ας πετάξουν κανα ζαρζαβατικό.
      Αλλά, ο μεροκαματιάρης που πάει να αγωνιστεί δεν κουβαλάει μαζί του μολότοφ, στυλό-δολοφόνους, μαχαίρια κοκ...
      Ας είμαστε ειλικρινείς...
      Όσο για τον Πάγκαλο, απορώ που ασχολούμαστε ακόμα μαζί του, ο άνθρωπος έχει χάσει πρώτα και κύρια τον αυτοσεβασμό του!

    • of8almos avatar
      of8almos @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 14:50:25

      Έχεις δίκιο, δεν είναι μπαχαλάκιδες, κάτι αθώο τσογλάνια είναι που η μάνα και ο πατέρας τους νόμιζαν ότι κάνοντας ένα παιδί αρκεί να το μεγαλώσεις ενώ η ουσία είναι να τα αναθρέψεις και να αποκτήσει κρίση.
      Αποτέλεσμα να γίνονται τα βόδια που τραβάνε το αλέτρι των διοργανωτών τους και νομίζουν ότι είναι ανεξάρτητοι ενώ είναι κακόμοιρες μαριονέτες. Ας κοιτάξουν στον καθρέπτη να ξυπνήσουν και να δώσουν γροθιά σε όσους τους βάζουν στο μαντρί και όχι σε εμένα και την έγκυο γυναίκα μου που πάμε να αντισταθούμε για τον τρόπο που μας κυβερνάνε.
      Εγώ είμαι απελπισμένος φίλε και περιμένω να τελειώσω την δουλειά γιατί δεν μπορώ να μην δουλέξω και θα πάρω την γυναίκα μου και όχι της βαριοπούλες...
      Ξυπνάτε...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 14:50:40

      Συγνώμη αλλά την προηγούμενη φορά που κατέβηκα με τα παιδιά μου στο Σύνταγμα κάποιοι μας πέταγαν πέτρες και όχι ...μαγιονέζα.
      Σήμερα και αύριο θα πάω το απόγευμα και το βράδυ μόνος μου για να μπορώ να τις επιστρέψω.
      Αν τώρα το σύστημα είναι οι πλάκες της πλατείας οι κολώνες και τα σκαλοπάτια τότε σας κατανοώ γιατί οι πλατείες είναι γεμάτες και ακομμάτιστες (και σας ενοχλεί γιατί είναι η αντιδιαστολή στο πόσοι λίγοι είστε) και εσείς δεν είστε τίποτα άλλο παρά μπάτσοι της βίας χωρίς στολή που κρύβεται στις πέτρες και στις μολότοφ την γύμνια σας και θα είμαι εκεί το βράδυ και για τα ΝΑΙ των βολευτών και για τις πέτρες των "επαναστατών"

      ΥΓ

      λυπάμαι αλλά αποφασίζουν τα "πρόβατα" στις εκλογές και όχι οι δράκα των πεφωτισμένων" κουταβιών.
      Αν με ενοχλεί η οποιαδήποτε κυβέρνηση της πλειοψηφίας θα διαδηλώσω και θα αγωνιστώ δεν θα δείρω γιατί μπορώ, δεν θα διαφέρω σε τίποτα από αυτή τότε...

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 14:53:02

    Φιλε Γιωργη, εκ Μεσσηνιας (και πιθανολογω) απο την πανεμορφη Καλαματα.,
    Μπες και δες σε ολα τα site που περιγραφουν τα τεκταινομενα των βανδαλισμων...Προκειται για πιτσιρικαδες-περαν πασης-αμφιβολιας.Αυτοι δεν κατευθυνονται.Πολλω δε μαλλον, δεν εχουν καμια-ΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ-σχεση με την δραση, των παρακρατικων μηχανισμων...Ελεος ρε παιδια...Να βλεπουμε τα λαμβανωντα δραση, με ματια ανοιχτα!!!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 15:02:03

      Για να είσαι τόσο βέβαιος, Χρηστο, πρέπει να είσαι σε θέση να ξέρεις περί τίνων πρόκειται...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 15:16:43

      Δε ξέρω πόσες φορές έχεις κατέβει σε πορείες όπου έγιναν επεισόδια, όμως η δικιά μου εμπειρία τον τελευταίο ενάμισο χρόνο δείχνει ότι οι πιτσιρικάδες κουκουλοφόροι και κατευθύνονται - πολλύ εύκολα - και οργανωμένοι είναι με τις ομαδούλες τους και συνεργάζονται με τα ΜΑΤ για το πότε και που να δημιουργήσουν μέτωπα ώστε να αποθαρρύνονται οι διαδηλωτές. Ποιος σου είπε ότι τέτοια πιτσιρίκια δεν έχουν σχέση με μηχανισμούς; Για πενήντα ευρουλάκια - παράδειγμα - ένα τσογλανάκι πολλά μπορεί να κάνει...

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 17:10:52

      Χρήστο, άσε γιατί πριν λίγο καιρό είδαμε τάγματα από μπαχαλάκηδες να επιστρέφουν στα Εξάρχεια με αστυνομική συνοδεία.

  6. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 28/06/2011 15:07:44

    Από τις φωτογραφίες των προηγούμενων επεισοδίων στην κάτω πλευρά της πλατείας φαίνεται καθαρά ότι δεν πρόκειται μόνο για πιτσιρικάδες.
    Κάθε άλλο.
    Νεαροί και μεγαλύτεροι -έως ώριμοι- (προφανώς οι καθοδηγητές) ασκούνται στο ευγενές άθλημα της προασπίσεως της δημοκρατίας (λέμε τώρα...).
    Ούτε βέβαια για παιδιά καταχρεωμένων στο τραπεζικό σύστημα γονιών ( !!!) είναι.
    Είδαμε όλα αυτά τα χρόνια πού μένουν (κατά σύμπτωση) αρκετοί εξ αυτών : στα ευγενή προάστια, από τα οποία εξορμούν στο κέντρο για να διδάξουν αντιφασισμό στους φασίστες δυστυχείς κατοίκους της Κυψέλης, της πλ. Βικτωρίας, των Εξαρχείων κ.λπ.
    Κι εμείς συζητάμε ακόμα ποιοι είναι και τι συμφέροντα εξυπηρετούν...
    Ας ανοίξουμε τα μάτια μας πριν είναι πάρα πολύ αργά.

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/06/2011 15:21:18

    Είναι παιδιά βολεμένων πασόκων. Τέλος. Λίγα από αυτά είναι αγνώ και παραστρατημένα ή πρεζόνια. Τα περισσότερα όμως είναι πασόκια. Μην αυταπατάστε. Όλοι στην πλατεία. 100 με 200 μύγες είναι, τίποτα παραπάνω. Θα αφήσουμε την κουκούλα να αναιρέσει τη Δημοκρατία; Κάτω όλοι και με μια φωνή: ΒΓΑΛΤΕ - ΤΩΡΑ - ΤΙΣ - ΚΟΥ-ΚΟΥΛΕΣ

  8. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 28/06/2011 15:31:30

    Που νομίζεις ότι γράφεις; Στην ζούγκλα; Γράφεις για το ΠΑΣΟΚ και πετάς κι έναν Σαμαρά για να ξεκαυλώσει η αντιδεξιά σου φαντασίωση; Ανθρωπε ο Σαμαράς είναι ο μόνος που είπε ΟΧΙ στην Μέρκελ.

  9. Posidonas avatar
    Posidonas 28/06/2011 15:34:38

    Τα συστηματα που καταρρεουν κατω απο τις καταρες του λαου, ετσι σημπεριφερονται. Ειναι τοσο ξεδιαντροποι και υπαλληλισκοι που συνεδριαζουν μεσα στο κολαστηριο τους και χωρις ιχνος ντροπης που το αποκαλουν Ναο της Δημοκρατιας. Πνευματικοι νονοι,τοιχωδιωκτες,νταβαντσιδες,κομπλεξικοι,αμαθεις,ημιμαθεις,σπιουνοι συνομοτουν μεσα σε εναν πετρινο ογκο.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/06/2011 15:35:01

    Τους πραγματικούς μπαχαλάκηδες και "χουλίγκανους", φοβάμαι ότι θα τους δούμε άν τυχόν "ρίξουν" 1 - 2 μεγάλες ομάδες, Αυτά εδώ, θα μας φαίνονται τότε σαν καυγάς κοριτσιών σε βρεφονηπιακό σταθμό.
    Ο Θεός να βάλει το χέρι του, μαζεύτηκαν πολλές "κρίσεις" ταυτόχρονα.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Θείος 28/06/2011 15:39:10

      Έτσι είναι Θείο, τώρα απλώς δοκιμάζουν τις αντοχές του κόσμου.

    • Καλά τώρα... avatar
      Καλά τώρα... @ Ο Θείος 28/06/2011 17:12:42

      Έχει ήδη πάρει επίσημη έγγραφη θεση ο γνωστός από την TV Άκης για το τι θα γίνει αν πειραχτεί ο ΟΣΦΠ και ο Μαρινάκης.

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/06/2011 15:41:51

    Μάλλον εσύ δε ξέρεις την πραγματικότητα, από αυτά που γράφεις είναι ολοφάνερο ότι δεν πολυσυχνάζεις σε πορείες και συγκεντρώσεις. Άσε λοιπόν τα φαντασιακά, κατέβα στην πλατεία μαζί με τους υπόλοιπους.

    Πάω πλατεία το απόγευμα, ελπίζω να είμαστε πολλοί.

  12. Demetrio_ avatar
    Demetrio_ 28/06/2011 15:45:52

    Από το πρωί φαινότανε. Θέλουνε απλά να διώξουν το κόσμο από την πλατεία. Τους έχουνε κυκλώσει με χημικά... Για να μπορέσει η Πασοκική Χούντα να περάσει αδιαμαρτύρητα το κ***ομεσοπρόθεσμο.

  13. thanos avatar
    thanos 28/06/2011 15:53:13

    Το θέμα παιδιά δεν είναι τα επεισόδια και οι προβοκάτσιες,άλλωστε δεν είναι πρώτη φορά που το Πασόκ προβαίνει σε τέτοιες πρακτικές,το σημαντικό είναι πως το Μεσοπρόθεσμο θα το ψηφίσουν ακόμη και αν απ'έξω γίνεται πόλεμος!Γιατί δυστυχώς είναι τόσο ΚΟΤΕΣ που κάθονται να τους εκβιάζουν ακόμα και μέσα από το κόμμα τους,προκειμένου να ψηφίσουν κάτι,το οποίο ξέρουν και οι ίδιοι εκ των προτέρων πως είναι αδιέξοδο!Και μη πούμε και για τους υπόλοιπους πρόθυμους-εξαπτέρυγα...Μιλάμε για εκβιασμό και καταπάτηση κάθε έννοιας του Συντάγματος και Ελευθερίας!!!Μακάρι να τους φωτίσει τελευταία στιγμή ο Θεός,γιατί μάλλον δεν υπάρχει άλλος τρόπος!Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι,ειδικά αύριο,να βουλιάξουμε το Σύνταγμα,μπάς και συνειδητοποιήσουν έστω και την τελευταία στιγμή τι πάνε να κάνουν

  14. Orestios avatar
    Orestios 28/06/2011 16:03:02

    Έβγαλαν τα ΜΑΤ με την ανεπίσημη στολή και πάλι?

    • occultist avatar
      occultist @ Orestios 28/06/2011 19:00:10

      Επίσημη είναι Orestios. Απλώς ειναι στολή παραλλαγής.

  15. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 28/06/2011 16:11:17

    Εντάξει το ξέρουμε μια ζωή οτι οι μπαχαλάκηδες κάνουν τη δουλειά του Πασόκ. Το θέμα ειναι εμεις τι κάνουμε? Γυρνάμε πισω στην πλατεία ή κανουμε τις κότες και παμε στα σπίτια μας??

  16. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 28/06/2011 16:12:51

    Προς "Απηυδισμενο".,
    Φιλε εισαι ενας ακομη ΔΥ., που το μονο που στην ζωη σου διδαχτηκες, ,ειναι να εισαι Κομματικος "Taliban" αναλογου της περιστασεως.Να ετοιμαζεσαι για τα δυσκολοτερα, ανεξαρτητου του γεγονοτος "ποιος" κυβερνα.Να μαθεις πως "βγαινει" το ψωμι στην Ιδιωτικη Οικονομια.Δεν ειναι "μακραν" της Ποιλιτικοιδεολογικης κατευθυνσεως, της οποιας "καθυβριζοντας" παρουσιαζεσαι ως "Νεοtaliban"...Οχι.Η Ιδιωτικη Οικονομια και τα οφελη της, ειναι το ιδεολογικο τοπιο (επι σειρας ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΝΔ.!!!Αν εσυ το μαθαινεις τωρα, καιρος ειναι.

  17. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 28/06/2011 16:29:19

    Νέοι που δεν πηδάνε και έχουν ορεξούλες,αυτοί είναι οι κουκουλοφόροι.
    Βάζουν και ένα ακραίο-αναρχικό μανδύα ώστε να δικαιολόγουν τις πράξεις υος ενώ το μόνο που θέλουν είναι να τα σπάσουν και να κάνουν καφριλικιά δηλαδή γηπεδικοί χούλιγκαν.
    Ας κάνουν οτι θέλουν αλλά να ξέρουν οτι η τωρινή κατάσταση είναι σοβαρή.

  18. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/06/2011 16:50:12

    Φυσικά και όλοι χωράνε, απλά οι προβοκάτορες που παίζουν το ρόλο του μετανοημένου ΠΑΣΟΚου για να ρίχνουν ελεύθεροι το δηλητήριό τους είναι που μας προκαλούν μια κάποια φαγούρα, μια αλλεργία.

  19. Νικήτας avatar
    Νικήτας 28/06/2011 17:04:23

    Μην χαιδολογείτε τα ώτα των χουλιγκάνων κουκουλοφόρων - των υποτιθέμενων αντιεξουσιαστών. Την εξουσία που προσπαθούν να επιβάλουν με την βία δεν θα περάσει. Είναι ήδη ξεπερασμένοι όπως και όλο το σύστημα ΠΑΣΟΚ.

  20. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 28/06/2011 18:16:51

    Η γνωστή πετυχημένη επί μακράν σειράν ετών "συνταγή". Αλλά αυτή τη φορά δεν θα πετύχει γιατί θα έχει την μοίρα των "εργοδοτών" τους... Την ΑΠΟΤΥΧΙΑ! ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΠΟΨΕ!