#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Μπένι", όπως "Μπένι Χιλ"



 

Δυστυχώς, μετά την ομιλία του Ευ. Βενιζέλου, την πρώτη του ως τσάρος της Οικονομίας, μπορούμε πλέον να πούμε με βεβαιότητα ότι το...γέλιο βγήκε από το ΠΑΣΟΚ και το γνωστό προσωνύμιό του - δηλαδή το "Μπένι", θα μας θυμίζει τον... Μπένι Χιλ, το γνωστό Βρετανό κωμικό.

Και τι δεν είπε ο κ. Βενιζέλος, επιβεβαιώνοντας αυτά που γράφαμε σε παλαιότερη ανάρτηση ότι ο Παπακωνσταντίνου έφυγε, ο Παπακωνσταντινισμός ζει και βασιλεύει.

Παρά το γεγονός ότι προσπάθησε πολύ να διαφοροποιηθεί από τον σκληρό, μονεταριστή, νεοφιλελεύθερο προκάτοχό του, και να δείξει αυτό το... φιλολαϊκό πρόσωπο, μάλλον η παράσταση κατάντησε κωμική.

Μας είπε ότι μας συμπονά και καταλαβαίνει τα προβλήματα που περνούμε όλοι. Έκανε άνοιγμα στους Αγανακτισμένους και δήλωσε ότι αντιλαμβάνεται τη δυσανεξία των πολιτών στα μέτρα.

Μα δεν μας είπε γιατί δεν τα παίρνει πίσω αφού καταλαβαίνει τον πόνο του κόσμου. Μήπως δεν έχει καταλάβει ότι η δυσανεξία είναι για την ίδια την κυβέρνηση;

Επανέλαβε τους γνωστούς εκβιασμούς ότι εν θα πάρουμε την 5η δόση του δανείου αν δεν ψηφίσουμε Μεσοπρόθεσμο και εφαρμοστικό νόμο, προσπαθώντας ίσως να πείσει τους συναδέλφους του στη Βουλή, διότι ο κόσμος έχει πειστεί ότι όλα είναι στημένα.

Είπε ότι πρέπει να ανακτήσουμε την πολιτική αξιοπιστία της χώρας στην Ευρώπη. Μα ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου δεν έλεγε ότι είμαστε πλέον αξιόπιστοι και όλοι μας ακούνε με προσοχή;

Εξήγγειλε δύο μέτρα δήθεν για ανακούφιση των πολιτών που είναι άνεργοι. Που μένουν χωρίς δουλειά λόγω της κυβερνητικής πολιτικής κι έρχεται τώρα ο κ. Βενιζέλος να τους δώσει ψωμοτύρι.

Είπε ότι ήρθε σε επαφή με τις τράπεζες να προχωρήσουν σε ρύθμιση με όσους έχουν στεγαστικό δάνειο και έμειναν άνεργοι. Επίσης ότι ζήτησε από τους εφοπλιστές να βάλουν πλάτη χρηματοδοτώντας υποτροφίες για τα παιδιά των ανέργων.

Έτσι αντιλαμβάνεται τη φιλολαϊκή πολιτική ο κ. Βενιζέλος;

Μίλησε για τη στρατηγική του φόβου και την ιδεολογία της μιζέριας που δεν πρέπει να μας κυριεύσει. Μα όλους τους εκβιασμούς που δέχεται ο κόσμος, από την κυβέρνηση δεν πηγάζουν; Από μόνοι τους οι πολίτες θέλουν να είναι μίζεροι ή από το γεγονός ότι έχουν μόνιμα ένα χέρι στην τσέπη τους για να μην πούμε κάπου αλλού;

Τέλος, επανέλαβε ότι είχε δισταγμούς όταν ανέλαβε τη θέση αυτή αλλά για την... φουκαριάρα την πατρίδα θυσιάστηκε. Μάλιστα, κοιτάζοντας προς τον πρωθυπουργό επιβεβαίωσε το καθεστώς συγκυβέρνησης λέγοντας “θα είναι δίπλα μου θα είμαι δίπλα του”.

Από όλα τα παραπάνω εξάγεται το συμπέρασμα ότι το Μνημόνιο με ανθρώπινο πρόσωπο και η δίκαιη λιτότητα ήταν πασοκικές φούσκες. Η αλήθεια αποκαλύφθηκε λίγα 24ωρα μετά τον ανασχηματισμό. Ο κ. Βενιζέλος ξεφουσκώνει πολύ γρήγορα...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kp8 avatar
    kp8 21/06/2011 22:53:00

    Μ΄αυτά και μ' αυτά όμως ο Μπένι λειτουργεί ως τυράκι στη φάκα, άσε που όλα τα κανάλια έχουν ξετρελαθεί μαζί "και τι μορφωμένος",¨άλλη προσέγγιση", "δεν είναι άτεγκτος τεχνοκράτης όπως ο Παπακωνσταντίνου". Και η ουσία είναι μία, ότι τα μέτρα θα περάσουν και θα ζήσουν αυτοί καλά και εμείς δεν θα ζήσουμε καθόλου.

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/06/2011 22:56:46

    ίδιος ο Μπένι Χίλλ!!! Πως δεν το είχα δει!

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/06/2011 23:00:57

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις για να έχουμε και έσοδα τι λέτε πχ να πουλήσουμε το ΑΚΡΟΠΟΛ ή να κλείσουν ΔΟΥ ή να μειωθούν τα ΔΙΒΕΤ και τα ΔΕΤΕ ή να γίνει έλεγχος καταθέσεων και Ε1 ή να πληρώσουν φόρο επί των εσόδων από τις διαφημίσεις ή για τις συχνότητες τα ΜΜΕ που σας φιλοξενούν και σας εξυμνούν;

    Δύσκολα ε;

    Ας κάνουμε μερικά Ταμεία καλύτερα για υποτροφίες, ανέργους κλπ με προέδρους ΔΣ και τοποθετημένους τους άριστους εκ των αρεστών. Ευκολότερο και τα ΜΜΕ θα σας απευθύνουν ωσαννά... αν μπει και κανένας δημοσιογράφος σε ΔΣ ...πολλά τα έτη...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ο Ιθαγενής 21/06/2011 23:03:57

      Αν μη τι άλλο, με τα χρήματα από το Ακροπόλ, που είχε αγοραστεί από το ΥΠ.ΠΟ. επί Βενιζέλου, θα είχε χρηματοδοτηθεί μία επέκταση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου. Και θα ήταν ακόμα καλύτερα αν συνδεόταν με το νεοκλασικό του Πολυτεχνείου, οπότε θα έπαυε και ο δρόμος της πρέζας...

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 23:06:59

    KAI ΕΠΛΕΞΕ ΤΟ ΕΓΚΩΜΙΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΒΕΒΑΙΑ !!!!!!!
    Α ΡΕ ΜΠΕΝΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΠΙΣΤΟΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΣ ΟΠΩΣ
    ΛΕΜΕ ΠΑΣΟΚΟΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ.

  5. anonymous avatar
    anonymous 21/06/2011 23:08:35

    Τον ξέσκισε ο Σαμαράς το Γιωργάκη. Απάντησε σε όλα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Γιωργάκη.

  6. anonymous avatar
    anonymous 21/06/2011 23:12:08

    Τώρα το απολίθωμα ο Πάγκαλος στο βήμα της Βουλής και μιλάει για πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων.

  7. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 21/06/2011 23:24:46

    ΟΤΑΝ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Είπε και το εξής καταπληκτικό ο Βενιζέλος: Το μνημόνιο δεν είναι το πρόβλημα. Είναι η λύση του προβλήματος!!!

  8. καλως τους! avatar
    καλως τους! 21/06/2011 23:42:23

    η προσβολη που εκαμε ο Πανγκαλος πριν λιγο απαντηθηκε απο το συνολο σχεδον των βουλευτων της ΝΔ! εκτος βεβαιως των μεσοχωριτων Γιακουματου και Σιουφα! Μακαρι να το κρατησουν και να αφησουν την ...Δημοκρατια... στους ... Δημοκρατες της Μιμης που καταντησαν την χωρα για ενα κωλοσπιτο που δοθηκε ...αντιπαροχη! Με πολυ καλλιτερους ορους απο οτι πετυχαν οι απογονοι του -ΑρχιΔειμοΚρατη! θεος σχωρεστον!
    αμα μπουν μεσα χωρις να παρει πισω την υβρι ο πρωην κνιτης εγγονος ενος δικτατορα, θα ειναι κοτες! Φραγκοκοτες!

  9. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 21/06/2011 23:45:02

    Οι δικαστές του ΣτΕ ψήφισαν συνταγματικό το Μνημόνιο. Μία ώρα πριν την ψηφοφορία στη Βουλή!!!!!!!!!!!!!
    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!

  10. Βασίλης avatar
    Βασίλης 21/06/2011 23:47:57

    Πάντως ότι και να λένε ο άνθρωπος έχει διαφορά απο τον "οσφυοκάμπτη" Παπακωνσταντίνου που μόνο τα παπούτσια των άλλων υπουργών της ΕΕ δεν σκούπιζε .Για φάπες τον είχαν οι άλλοι εταιροι μας .Σε αυτες τις θέσεις πρέπει να διαθετεις και το αναλογο "βαρος"

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/06/2011 00:43:31

    ΑΜ Η ΠΟΥΑ ΓΡΑΒΑΤΑ....ΣΑΝ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ....

  12. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 22/06/2011 00:49:32

    Τελικά κύριοι νομίζω πως το σύστημα ΠΑΣΟΚ πάλι τα κατάφερε να επιβιώσει εκεί που πήγαινε ραγδαία στην πλήρη του αποσύνθεσή του με παραιτήσεις βουλευτών κλπ. Ο ΓΑΠ τελικά πήρε ανάσα ζωής. Άλλαξε τον Παπακωνσταντίνου με τον Μπένι χωρίς φυσικά απώλειες αντίθετα ο Μπένι με την ακατάσχετη πολυλογία του φαίνεται πιο ανθρώπινος δήθεν, δίνοντας την εντύπωση οτι κάτι μπορεί να περιμένουν οι Έλληνες με αυτόν στο υπ οικονομικών. Τι να πώ ...Το ΠΑΣΟΚ δεν παίζεται. Νομίζω ότι όλα είναι προμελετημένα και άρτια οργανωμένα .... απο το ΠΑΣΟΚ !!!!!!!!

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ αεροπόρος 22/06/2011 02:02:46

      Και τωρα προσγειωσου !!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ αεροπόρος 22/06/2011 02:03:25

      Κόψε κάτι. Σιγά το θαυματοποιό Πασόκ. Λίγος χρόνος του μένει ακόμα. Η ανάσα που πήρε έχει να κάνει με την συσπείρωση του στενού κομματικού πυρήνα μετά από το φόβο ότι διαλύονται. Ο κόσμος όμως που δεν είναι καλά βολεμένος από αυτό το έχει εγκαταλείψει. Ένα 25% είναι η δύναμή του. Αυτή θα κοιτάξει πως θα διατηρήσει και βλέπουμε.

  13. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 22/06/2011 09:07:50

    Ο Μπένι είναι δεινός ρήτορας κι αυτό τον διαφοροποιεί αρκετά από τον Jeffrey. Και στα κιλά βεβαίως. Ωστόσο, εξήγγειλε μέτρα για τους ανέργους όχι από συμπόνοια αλλά γιατί έχει σκοπό αυτή η κυβέρνηση παιδικής χαράς να τους διπλασιάσει τα επόμενα χρόνια κι έτσι κρατάνε πισινή για μελλοντικούς κομματικούς πελάτες.

    Τώρα όσο για την φράση "Θα είμαι δίπλα του θα είναι δίπλα μου" εγώ αν ήμουν ο Jeffrey θα με είχε λούσει κρύος ιδρώτας. Το θέμα ρε Μπένι είναι να είσαι ΠΑΝΩ ΤΟΥ μπας και τον κάνεις χαλκομανία και γλυτώσει ο τόπος. Πώς σου φαίνεται η ιδέα μου; Περπατάς δίπλα του, κάνεις πως παραπατάς και πέφτεις πάνω του! Τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει η βαρύτητα, αρκεί να μην είστε σε μέρος με άμμο... ;)

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 22/06/2011 11:32:58

    Πολυ μπλά-μπλά δίχως ουσία.

    Δεν θυμνάμαι ποιός το είπε αλλά ταιριάζει.
    "μοιάζει με τάφο, απ' έξω ωραίος και καλλιμάρμαρος αλλά μέσα γεμάτος οστά..."

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Νίκος Αργεάδης 22/06/2011 11:59:15

      Το είπε ο Ιησούς Χριστός, απευθυνόμενος στους Φαρισαίους, επιπλήττοντάς τους για την υποκρισία τους.