#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2011 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Μη εθελοντικές αποχωρήσεις” βάφτισαν τις απολύσεις !



“Μη εθελοντικές αποχωρήσεις”. Αυτή η φράση χρησιμοποιείται στο μεταφρασμένο κείμενο του 4ου επικαιροποιημένου μνημονίου αναφορικά με τους δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται σε εταιρείες που θα πάψουν να υπάρχουν, και που θα μπουν (οι εργαζόμενοι) σε εργασιακή εφεδρεία.

Η κυβέρνηση που υπέγραψε με την τρόικα αυτό το Μνημόνιο δεν τόλμησε ούτε τη σωστή μετάφραση να κάνει. ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ. Ούτε αυτό δεν τόλμησε να μεταφράσει.

Τι πάει να πει μη εθελοντικές αποχωρήσεις. Νέο πασοκικό εύρημα είναι αυτό, να μην μεταφράζουμε το αγγλικό κείμενο από φόβο μη μας πάρουν με τις πέτρες.

Ας έχει τα κότσια η κυβέρνηση να ανακοινώσει ότι θα φύγουν από το δημόσιο κάποιες δεκάδες χιλιάδες υπάλληλοι, όχι να υπεκφεύγει με αυτόν τον τρόπο. Το συμφώνησε με την τρόικα, υπέγραψε άρα υπάρχει κανείς τρόπος να κάνει πίσω; Γιατί λοιπόν παίζει με τις λέξεις και με τη νοημοσύνη του κόσμου;

Παράλληλα, το κείμενο αναφέρει: “Ο κανόνας αυτός εφαρμόζεται χωρίς κλαδικές εξαιρέσεις και ισχύει και για το προσωπικό που μετατάσσεται από δημόσιες επιχειρήσεις σε άλλους φορείς της κυβέρνησης μετά την εξέταση των επαγγελματικών του προσόντων από τον ΑΣΕΠ με βάση τα τακτικά του κριτήρια. Οι εργαζόμενοι που μπαίνουν σε εργασιακή εφεδρεία θα αμείβονται με το 60% του μισθού τους (εξαιρούνται οι υπερωρίες και άλλες επιπρόσθετες αμοιβές) για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο από 12 μήνες, κατόπιν του οποίου θα αποχωρούν”.

Για όλες λοιπόν τις επιχειρήσεις χωρίς καμιά εξαίρεση και με το πρόσχημα της διαφάνειας του ΑΣΕΠ θα πέσει το μεγάλο μαχαίρι. Το ερώτημα είναι ένα: Να απολυθούν κάποιοι αν είναι να σωθεί η πατρίδα. Αυτοί που θα μείνουν θα είναι οι επαρκείς, παραγωγικοί και ικανοί, ή θα είναι τα κομματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dimitris avatar
    Dimitris 08/07/2011 09:33:19

    Factorα ρητορικό το ερώτημα υποθέτω.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/07/2011 09:35:58

    Προφανώς και θα είναι τα κομματόσκυλα της δεκαετίας του '80. Αυτή τη στιγμή, το συνδικαλιστικό κίνημα σε κάθε δημόσιο φορέα έχει αλωθεί πλήρως από αυτούς. Συμμετέχουν στα υπηρεσιακά συμβούλια. Ως προϊστάμενοι, έχουν φροντίσει εγκαίρως, ήδη από τις πρώτες φουρνιές υπαλλήλων που μπήκαν μέσω ΑΣΕΠ, να τους βγάζουν πάντα "ένα σκαλί παρακάτω" από τους ίδιους στις αξιολογήσεις (καθώς πάντα τους έβλεπαν ως απειλή). Και επειδή το ΑΣΕΠ αξιολογεί ό,τι input παίρνει, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;

    Αλλά αυτό μάλλον ουδόλως απασχολεί τους κοινωνικούς αυτοματιστές. Δημόσιοι υπάλληλοι να απολυθούν, κι ας είναι ό,τι να 'ναι...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 08/07/2011 12:01:16

      Συμφωνώ, ότι θα προστατευθούν οι ΠΑΣΟΚΟΙ...

      Αλλά πάρε απόφαση για το ΑΣΕΠ....άμεμπτο ή διαβλητό?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 08/07/2011 12:56:09

        Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Προφανώς και είναι άμεμπτο το ΑΣΕΠ, αλλά αξιολογεί ό,τι του δίνεις. Και αυτό που θα του δώσουν, θα είναι "μαγειρεμένο".

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 09:53:52

    Καλημερα
    χθες διαβασα το Αγγλικο κειμενο του 4ου επικαιροποιημένου μνημονίου.
    Μη γνωριζοντας πότε θα βγει μια επίσημε μεταφραση, εχω βασικές απορίες ! χα

    πχ.

    Staff in the labour reserve will be paid at 60 percent of their wage (excluding
    overtime and other extra payments) for not more than 12 months, after which they will be dismissed...!

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 10:50:39

      Μετάφραση: Στα πλαίσια της επιμόρφωσης μέσω του προγράμματος δια βίου μάθησης, το προσωπικό το οποίο θα βρίσκεται σε κατάσταση εργασιακής επαγρύπνησης θα αναπληρώνει το 60% του εισοδήματός του (χωρίς υπερωρίες και επιπρόσθετες καταβολές) το πολύ για 36 μήνες, ενώ ετεροχρονισμένα θα αναδομείται στην εύρυτερη αγορά εργασίας. Η αξιολόγηση θα γίνεται στο τέλος του πρώτου χρόνου.

      Pasok Translations Ltd

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/07/2011 11:03:23

        Καλημερα,
        θα σου στειλω τις παραγραφους που ξεθαψα !

        ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/07/2011 14:26:31

        Είσαι θεός.

  4. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 08/07/2011 10:16:44

    Τὸ κομματικὸ κράτος θὰ χρησιμοποιήσει τὶς ἀπολύσεις γιὰ νὰ ἀπαλλαγεῖ ἀπὸ ὅποιον δημόσιο ὑπάλληλο δὲν εἶναι ὑποχείριό του.
    Κατόπιν θὰ προσλάβει δικούς του ἀνθρώπους.
    Ἔτσι καὶ ἡ τρόϊκα θὰ ἱκανοποιηθεῖ καὶ τὸ κομματικὸ βαθὺ κράτος θὰ ἐνισχυθεῖ περαιτέρω.

    Τὸ πρόβλημα στὴν Ἑλλάδα δὲν εἶναι ὁ ἀριθμὸς τῶν δημοσίων ὑπαλλήλων, ἀλλὰ ἡ πλήρης ὑποταγὴ τῆς Διοίκησης στὰ κόμματα. Ἀπὸ κεῖ προέρχεται ἡ ἀναξιοκρατία, ἡ διαφθορὰ καὶ ἡ διαπλοκή.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 11:09:57

    Eδω κλεινουν στο Q3 το ΙΓΜΕ !!!! Οι Γεωλογικες Μελετες θα γινονται απο Ιδιωτες! ( 1-5 = closure - Q3 2011 )

    Δεν θ αφησουν τιποτα ορθιο ! ουτε επιφανεια ουτε υπεδαφος !

    2.2 Fighting waste in public enterprises and other public entities
    Legislation to close, merge and downsize non-viable entities will be
    tabled by the government [July 2011] and adopted by Parliament. [mid-
    August 2011] Among other, the legislation will relate to large entities
    which will be closed with functions transferred accordingly, merged or
    substantially downsized:
    KED1, ETA2, ODDY,3 National Youth Institute,EOMEX4, IGME,5 (closure),
    OSK6, DEPANOM7, THEMIS8,ETHYAGE,9 DIMITRA10 (merger),
    ERT11 (downsizing).
    1 Real estate manager.
    2 Tourism-related real estate manager.
    3 Mobile public property.
    4 Organisation for SME support.
    5 Institute of Geological and Mining Studies.
    6 School-building organisation.
    7 Hospital-building organisation.
    8 Court- and prison-building organisation.
    9 Agriculture Research Institute.
    10 Agriculture Research
    11 Public broadcasting corporation.
    [Q3-2011]

    ΠΠ

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 08/07/2011 11:13:03

    Όποιος έχει πρόταση για το πώς γίνεται να αποφευχθή η κυβερνητική κομματική παρέμβαση στον δημόσιο τομέα, ας την καταθέσει. Μέχρι τότε, ο μόνος τρόπος είναι η μείωση του κράτους στο απολύτως αναγκαίο μέγεθος (και κυρίως σε τομείς που δεν χρειάζονται συναλλαγή με το κοινό ή τους επαγγελματίες), οι λοιποί οργανισμοί ιδιωτικοί (πλην δικτύων διανομής)- ώστε να μην ωφελούν κανέναν κομματικά οι διορισμοί. Και όχι μόνο: για να προκύψει και μια εύρυθμη λειτουργία των οργανισμών κοινής ωφελείας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 08/07/2011 11:21:00

      @ΠΠ: μεταξύ όσων οργανισμών απαριθμείς, πράγματι το ΙΓΜΕ θα ώφειλε να αποτελεί κομμάτι του στρατηγικού σχεδιασμού του κράτους. Στον ίδιο βαθμό με το τμήμα των φορέων που ελέγχει την διανομή ενέργειας και νερού.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 08/07/2011 11:25:13

        καλα πλακα με κανεις !! χαχαχα τι συζηταμε?
        την ιδια στιγμη, Ομολογοποιουν στο ΤΑΜΕΙΟ Α.Ε. τον ορυκτο πλουτο και τα μελλοντικα Εσοδα !!!

        Η πλακα τελειωσε. Κλεινουν απο δω, βαζουν ιδωτη, εκμεταλλευονται τα παντα ολα...

        Μιλαω πολυ συγκεκριμενα και δεν κανω πολιτικη αναλυση !

        οτι λεει ο Εφαρμοστικος και το Επικαιροποιημενο Μνημονιο (4)

        ΠΠ

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 11:40:14

          Κι εγώ έχω πληροφορίες ότι αγοραπωλησίες προχωρούν ήδη ... μέσω κεντρικών διαπραγματευτών ... δεν μπορώ να πω πιο πολλά.

          Εκείνοι κάνουν όσα (νομίζουν ότι) τους παίρνει. Πιστεύω ότι δική μας δουλειά είναι να βάλουμε κόκκινες γραμμές, να βρούμε κοινή γλώσσα και πιθανές συμμαχίες, να καταθέτουμε καθημερινά την όποια γνώση, με στόχο κάποια στιγμή να διαμορφωθεί το πλατύτερο δυνατό μέτωπο αντίστασης.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 12:13:00

    ΠΠ
    Το ΙΓΜΕ προφανώς βαφτίστηκε κι αυτό ΄΄αναποτελεσματικό΄΄ κι ως εκ τούτου πρέπει να περάσει στα χέρια κοράκων...λες να χρειαστεί να αντικατασταθεί κι ο ελληνικός πληθυσμός από άλλους ΄΄αποτελεσματικούς΄΄;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 08/07/2011 14:07:25

      Οι λάθρο, τους οποίους μπάζουν και ελληνοποιούν καθημερινά, μια χαρά τους κάνουν.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 15:55:13

    Στο μυαλό μου είσαι Αυριανιστή!!!