#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Με πολεμούνε τα συμφέροντα" λέει ο πρωθυπουργός της διαπλοκής



Με κακοστημένες διαρροές ξεκίνησε μα καθυστέρηση δυο ωρών το υπουργικό συμβούλιο. Όπως μας πληροφορούν τα παπαγαλάκια του Μαξίμου  ο κ. Παπανδρέου είπε μεταξύ άλλων ότι τον πολεμούν τα τραπεζικά κι άλλα συμφέροντα.

Δηλαδή ο Ταμβακάκης, ο Ράπανος, ο Σάλλας και ο Κωστόπουλος αποφάσισαν να το ρίξουν;

Αστεία πράγματα λέει ο πρωθυπουργός που όλη η Ελλάδα γνωρίζει πλέον ότι ανέλαβε να διαλύσει την χώρα χάρις στην υποστήριξη της κρατικοδίαιτης διαπλοκής και των μεγάλων συμφερόντων.

Ο κ. Παπανδρέου επανέλαβε κατά τα άλλα την απόφασή του να προχωρήσει στη διεξαγωγή δημοψηφίσματος με τους όρους και τα δεδομένα που περιέγραψε και στη χθεσινή του ομιλία στην Κ.Ο

Η νύκτα πάντως θα είναι μεγάλη καθώς δίνουν τον τόνο οι συνεχείς αμφισβητήσεις του πρωθυπουργού με ανεξαρτητοποιήσεις και διαφοροποιήσεις βουλευτών και δηλώσεις για κυβέρνηση εθνικής ενότητας (που αποτελούν το πρόσχημα για να πούνε στον Παπανδρέου "φύγε").

Σύμφωνα με πληροφορίες, ορισμένοι υπουργοί ενδέχεται να θέσουν θέμα ηγεσίας, ενώ ο κ. Λοβέρδος χαρακτηρίζει το δημοψήφισμα "μέγα λάθος"

"Η μόνη λύση για να μείνει το Κίνημα ενωμένο", λένε βουλευτές, "είναι ο Παπανδρέου να παραιτηθεί"!

Από την άλλη πλευρά παπανδρεϊκοί βουλευτές καταβάλλουν προσπάθεια να στηρίξουν τον πρωθυπουργό διακινώντας τις απόψεις περί αποστατών.  Χαρακτηριστική  η δήλωση του Φραγκίσκου Παρασύρη περί συμμοριών από βουλευτές που επιδιώκουν να υποκινήσουν αποστασία, ενώ άλλοι παπανδρεϊκοί βουλευτές δείχνουν τον Βενιζέλο ως ...υποκινητή της αμφισβήτησης του ΓΑΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2011 23:06:47

    ΟΚ. Σε παραλήρημα διωκτικού τύπου

  2. aggelosview avatar
    aggelosview 01/11/2011 23:10:52

    Τιτανοτεράστιος!!!! Όταν έτρωγε σε μυστικά δείπνα μαζί τους το 2009 ήταν χέρι-χέρι. Τώρα οι φίλοι τον προδώσαν..... Όπως λέει κι ένας φίλος σε λίγα χρόνια στα πανεπιστήμια θα διδάσκεται η "ανωτάτη παπανδρεϊκή".

  3. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 01/11/2011 23:16:13

    Αυτά που λέει ο Παπανδρέου σήμερα, περί οργανωμένων συμφερόντων που θέλουν να τον ρίξουν, μου θυμίζουν έντονα τις τελευταίες μέρες διακυβέρνησης του ακατανόμαστου το 1993.
    Τα ίδια έλεγε και 'κείνος αλλά μετά θυμήθηκε τον Σαμαρά!
    Ευτυχώς - για το πασόκ - ο GAP δεν έχει κόρη που να ασχολείται με την πολιτική. Το 2028 θα ξέμπλεκαν από τον Παπανδρεϊσμό!

  4. Stefanos avatar
    Stefanos 01/11/2011 23:16:15

    Η ιστορία θα τον καταγράψει ως τον πλέον αποτυχημένο, ανίκανο και επικίνδυνο πρωθυπουργό. Μία λέξη ξεστόμισε, δημοψήφισμα, και έχει διαλύσει τα πάντα.

  5. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 01/11/2011 23:20:45

    Γιωργάκη όσο και να βαράς τον πισινό σου κάτω...καλύτερα πες στο Νικολάκη ότι τα CDS τελικά δεν θα πάνε ταμείο.Κουβά ρε , κουβά...

  6. μετάφραση avatar
    μετάφραση 01/11/2011 23:30:29

    δηλαδη ο Ταμβακακης............................αποφάσισαν να τον ρίξουν;
    Αν τα συμφέροντά τους και των ΜΜΕ μπορούν να επιπλεύσουν με νέα κατάσταση ώστε να συνεχίσουν το άρμεγμα του κρατικού κορβανά (οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται) ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.Το παιχνίδι είναι ΣΥΝΘΕΤΟ!
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ' ΟΧΙ ' ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΤΩΜΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΔΗΛ.ΕΚΛΟΓΕΣ.
    Οι θέσεις των κομμάτων είναι ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΨΕΜΜΑΤΑ με ΛΙΓΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!

  7. foros avatar
    foros 01/11/2011 23:32:53

    Είσαι ο μοναδικός πρωθυπουργός διαγαλαξιακά που έχεις κατορθώσει να είναι όλοι εναντίον σου, ακόμα και τα συμφέροντα που εσύ εξυπηρετούσες διαχρονικά. Εάν όλοι είμαστε ηλίθιοι και δεν μπορούμε να σε καταλάβουμε τότε δεν μας αξίζεις και να σηκωθείς να φύγεις! Είναι πιο εύκολο να φύγεις ΕΣΥ και η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΣΟΥ παρά 11000000 ΕΛΛΗΝΕΣ.

  8. Θετταλός avatar
    Θετταλός 01/11/2011 23:33:21

    " Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών " λένε οι παπαndreiki
    " Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" λένε οι αντιπαπαndreiki
    "Σώσον Κύριε τον λαόν σου" φωνάζουμε όλοι εμείς που σε λίγο θα λέμε το ψωμί ψωμάκι

  9. gloup avatar
    gloup 01/11/2011 23:45:38

    η MF Global φαλήρησε χθες. Είναι το σοβαρότερο κανόνι μετά την Lehman Brothers. Ειδικευόταν σε CDS. Γιατί δεν λέει και δεν γράφει κανείς τίποτα?
    Μήπως πρέπει να φαλήρει η Ελλάδα με κάθε τρόπο για να πληρωθούν τα στοιχήματα ώστε να μην φαλήρουν και άλλες παρόμοιες με αυτήν εταιρείες?

    • kp8 avatar
      kp8 @ gloup 02/11/2011 00:05:21

      Δεν έτυχε να το δω πουθενά για την Global, αλλά είναι κι αυτό μια άποψη. Οπως επίσης είναι και μια άλλη άποψη ότι αν υποθέσουμε ότι η διατεταγμένη υπηρεσία είναι η υποδούλωση της χώρας μέσω της διάλυσής της, γιατί θεωρούμε τις χθεσινές ανακοινώσεις ως κινήσεις πανικού και όχι ως μέρος του σχεδίου ?

      • gloup avatar
        gloup @ kp8 02/11/2011 00:35:07

        δεν τις θεωρούμε όλοι κινήσεις πανικού

  10. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2011 23:58:42

    Έλα GAP, βγές και πές σαν τον Καντάφι ότι σε πολεμάνε οι "κακοί".
    Πρόσεξε μόνο μην έχεις το τέλος του φίλου και συντρόφου Σοσιαλιστή

  11. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 02/11/2011 00:05:29

    για πια συμφεροντα λεει οτι τον πολεμουν ? πλακα μας κανει ή τοχει χασει τελειως. στους διαδρομους του κοινοβουλιου με ποιους συζητουσε με εμενα και δε το ξερω? δε μας παραταει καλυτερα λεω γω . μιλαει ο ανθρωπος που με μια δηλωση του διελυσε σημερα τα χρηματιστηρια ολου του κοσμου?.
    ο ανθρωπος ειναι επικινδυνος και αν δε πεσει την παρασκευη πρεπει ο σαμαρας
    να παρει τους βουλευτες και να παραιτηθουν ολοι . το ιδιο πρεπει να κανουν και τα αλλα κομματα να σωθουμε.

  12. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 02/11/2011 00:08:21

    Σέ σημερινή ανάρτησή του ο factorx κάνει σωστότατες διαπιστώσεις καί καταλήγει:
    «Άρα ο Γιώργος μένει με το ΠΑΣΟΚ στα χέρια, αλλά χωρίς την εξουσία. Η επιχείρηση είναι οικογενειακή.»

    Η δική μου άποψη:
    Προσπαθεί ο Γιώργος νά μείνει με το ΠΑΣΟΚ στα χέρια καί στό μέλλον, αλλά καί μέ την εξουσία μέχρι τότε. Η επιχείρηση είναι όντως οικογενειακή. Η τρικλοποδιά στό κόμμα του ήταν η πρόταση γιά τό δημοψήφισμα συνδεδεμένη μέ τήν πρόταση εμπιστοσύνης στήν κυβέρνησή του (Σχεδιασμένο από καιρό. Τότε πολλοί υπέθεταν ότι ήταν ένα πυροτέχνημα ή μιά εμμονή τού γιωργάκη. Τί αφέλεια. Ο άνθρωπος μέ τό βλέμμα τού πτηνού είναι αδίστακτος).
    Η τρομοκρατία πού θά ασκηθεί στούς βουλευτές τού ΠΑΣΟΚ μέ τήν απειλή τής ρετσινιάς τού «προδότη» τήν κατέχει καλά η «οικογένεια».
    Ο Παπανδρέου γνωρίζει πολύ καλά ότι δέν υπάρχει εκείνος ο συσχετισμός δυνάμεων στό κόμμα, ώστε νά τόν ωθήσει σέ παραίτηση. Τόν τελευταίο κίνδυνο πού αποτελούσε ο Βενιζέλος τόν εξουδετέρωσε κάνοντάς τον συνένοχο στό έγκλημα. Οι υπόλοιποι είναι πρόβατα καί θά μείνουν στό μαντρί.
    Αυτή τουλάχιστον είναι η εκτίμηση καί δέν πέφτουν πολύ έξω. Έχουν σταθμίσει τά σενάρια καί έχει προοπτικές νά πάρει ψήφο εμπιστοσύνης.

    Σέ σημερινή ανάρτησή του επίσης οS trange Attractor επισημαίνει:
    «Έτσι, όπως στην εγκληματολογία, το πιο κρίσιμο ερώτημα είναι «ποιος ωφελείται», έτσι και στο σημερινό «έγκλημα», ποιος ωφελείται;
    Μα φυσικά οι Γερμανοί, ο βασικός δηλαδή σύμμαχος των ΗΠΑ στην Ευρώπη.
    Και ποιος επιφορτίζεται να κάνει την βρώμική δουλειά;
    Ποιος;»

    Προσθέτω τά βασικά στοιχεία τού σεναρίου:
    Είναι πιθανόν ο Παπανδρέου νά πάρει ψήφο εμπιστοσύνης καί άν τήν πάρει θά κλείσει όπως-όπως τήν καινούργια συμφωνία, όπως ήδη διαφαίνεται καί από τίς δηλώσεις τών ευρωπαίων, ότι θά πατήσουν γκάζι.
    Στήν συνέχεια οι «συνένοχοι» στό έγκλημα πιά βουλευτές τού ΠΑΣΟΚ θά τό ψηφίσουν μέ τήν τετράγωνη λογική ότι αυτοί κάνουν απλώς τό καθήκον τους, γιατί έτσι καί αλλιώς ο λαός θά το κρίνει στο δημοψήφισμα.
    Στήν συνέχεια θά «εφευρεθεί» καί η αιτία (νά σώσουμε τήν χώρα απο την χρωκοπία καί έξοδό της από τήν ευρωζώνη καί τήν ΕΕ), τήν οποία θά επικαλεσθούν γιά νά αιτιολογήσουν τήν άρνησή τους νά πούν ναί στό αναγγελθέν δημοψήφισμα.
    Ο Παπανδρέου θά επιβιώσει, θά μάς ξανασώσει, δημοψήφισμα δέν θά γίνει καί θά εισπράξει τά εύσημα τών ευρωπαίων. Τό επόμενο στάδιο θά είναι τό περίφημο σχέδιο μάρσαλ τής ευρωζώνης γιά τήν Ελλάδα καί η ζωή πάει λέγοντας.
    Τό σενάριο δέν είναι φανταστικό.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 00:21:42

    Μα γιατί;
    Και στον Τιτανικό το παγόβουνο έφταιγε.

    ΥΓ

    Μου αρέσει η δήλωση περί συμμορίας βουλευτών...οι καλοί βουλευτές μαζί με τους κακούς θα στηρίξουν την κυβέρνηση;
    Πως κάποιος συγχρωτίζεται με συμμορίες;
    Νομοσχέδια ψηφίζονται και επικυρώνονται και με ψήφους μελών ...συμμοριών;

    Θα πρέπει ορισμένοι πριν μιλήσουν να σκεφτούν που είναι - τι υπηρετούν και ότι οι θεσμοί και οι λειτουργίες τους είναι πάνω από καιροσκοπικές πιρουέτες.
    Σε τελική ανάλυση όπως οι πολιτικοί μας προτρέπουν ονόματα και στην δικαιοσύνη. Διαφορετικά υπάρχει και η παραίτηση.
    Εγώ προσωπικά όταν δεν με παίζανε μικρό παιδί στην αλάνα δεν το έλεγα στην μαμά μου, απλά αποχωρούσα για το σπίτι μου....

  14. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 02/11/2011 12:46:50

    Έτερον εκατερον. Μπορει και αυτο να ισχυει. Το οτι το εγχωριο βαθυ κρατος και η διαπλεκομενη επιχειρηματικοτητα τον πολεμα επειδή χανει την κουταλα της δεν σημαινει οτι ο Παπανδρεου δεν εργαζεται υπερ άλλων, ακομα χειροτερων επιχειρηματικων κεντρων.

    Αλοιμονο σε εμας που θα πρεπει να διαλεξουμε μεταξύ της εγχωριας Σκύλας του Μεσαίου Χωρου και διεθνους Χαρυβδης.

  15. asterix avatar
    asterix 02/11/2011 18:50:42

    Είπε ο επαναστάτης ΓΑΠ, χθες στο υπουργικό: "Για πρώτη φορά, μια Κυβέρνηση προσπαθεί να καθαρίσει τον τόπο από την δυσωδία και τα συμφέροντα που, επί χρόνια, θέλουν να τα λυμαίνονταν όλα."

    Λέω εγώ σήμερα, δηλαδή ξεκαθαρίζει ότι ο πατέρας του και πιθανώς και ο παππούς του, πάντως σίγουρα ο ίδιος ως υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη, ήταν και μέρος της δυσωδίας και εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα που επί χρόνια θέλουν να τα λυμαίνονται όλα! Έτσι είναι Γιωργάκη μου, μόνο ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ μπορείς να τα γνωρίζεις καλά αυτά. Κι εδώ παραδέχεσαι ότι ολόκληρη η οικογενειακή "επιχείρηση" έχει παράδοση στον τομέα!!!