#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Μέχρι τις 3 Ιουλίου θα πρέπει να έχουν τελειώσει όλα"



Μέχρι τις 3 Ιουλίου θα πρέπει να έχουν τελειώσει όλα. Να ψηφιστεί και το Μεσοπρόθεσμο και ο εφαρμοστικός νόμος.

Αυτή τη διαταγή έδωσαν στο νέο τσάρο της οικονομίας, οι Ευρωπαίοι και ο Β. Βενιζέλος την ανακοίνωσε πριν από λίγο στους Ελληνες δημοσιογράφους στις Βρυξέλλες.

Για το λόγο αυτό μετατέθηκε και το έκτακτο Γιουρογκρούπ από τις 8 Ιουλίου στις 3 κι εκεί θα δοθεί το πράσινο φως (το τυπικό τουλάχιστον) για την εκταμίευση της 5ης δόσης του δανείου αλλά και για το νέο δανεισμό της χώρας σε συνδυασμό το σχέδιο σωτηρίας με εθελοντική συμμετοχή ιδιωτών στα πρότυπα της Πρωτοβουλίας της Βιέννης.

Ουσιαστικά οι τροϊκανοί μας πιέζουν περισσότερο και μας θυμίζουν ότι είναι εδώ και ότι δεν άλλαξε τίποτε γι' αυτούς επειδή άλλαξε η κυβέρνηση.

Χαρακτηριστικό της πίεσης είναι ότι δημοσίευμα σε γερμανική εφημερίδα επικαλείται αποκλειστικές πληροφορίες από το ΔΝΤ που λένε ότι το Ταμείο προειδοποιεί την Ελλάδα να ξεχάσει τη δόση αν δεν ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο (δείτε περισσότερα για τον ευρωπαϊκό Τύπο εδώ)

Και ο Ολι Ρεν τα ίδια είπε σήμερα από τις Βρυξέλλες: “Η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος της κυβέρνησης συνιστά μια «εκ των ων ουκ ανευ» προϋπόθεση για την παροχή της επόμενης δόσης του δανείου στην Ελλάδα", επανέλαβε  και συνέχισε: «Οπως αναμενόταν λάβαμε ομόφωνα την απόφαση για εκταμίευση της επόμενης δόσης στις αρχές Ιουλίου» όμως πρόσθεσε ότι «κλειδί» στην είσπραξη των χρημάτων είναι η υπερψήφιση των μεταρρυθμίσεων και των ιδιωτικοποιήσεων που περιλαμβάνονται στα σχέδια της κυβέρνησης.  «Από τη στιγμή που θα διασφαλιστεί αυτό, θα δοθεί άμεσα η δόση του δανείου για να αποφευχθεί η χρεοκοπία» τόνισε ο Ρεν. Ο

Ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, μιλώντας την Δευτέρα στον ραδιοφωνικό σταθμό Deutschlandfunk, είπε ότι η ψήφος εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση την Τρίτη μπορεί να ανοίξει τον δρόμο για την εκταμίευση της πέμπτης δόσης των 12 δισ. ευρώ.

Σ' αυτό θα πρέπει να προστεθούν και οι νέες πιέσεις για συναίνεση οι οποίες έχουν αποδέκτη φυσικά τη Νέα Δημοκρατία.

Είναι φανερό λοιπόν ότι μέχρι την τελική απόφαση θα ασκούνται πιέσεις για τον... εθελοντικό βιασμό μέσω του Μνημονίου. Και ξαφνικά άνοιξαν οι κάνουλες της Ευρώπης και θα μας δώσουν δάνεια ελεύθερα, αρκεί να μην κάνουμε πίσω στα μέτρα που ανακοινώθηκαν.

Καθόλου τυχαίο δεν είναι λοιπόν ότι ενώ με το ένα χέρι μας δίνουν με το άλλο μας παίρνουν ή καλύτερα τα παίρνουν από τον ελληνικό λαό. Αυτό που ήθελαν οι Ευρωπαίοι, το έχουμε ξαναπεί, είναι τα φιλέτα της Ελλάδας, δηλαδή οι εταιρείες και τα ακίνητα του Δημοσίου.

Και φαίνεται να το καταφέρνουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fileto avatar
    fileto 20/06/2011 17:20:09

    Σωστο το αρθρο γενικα, Αλλα διαφωνω με το παραμυθι που μας σερβιρουν για τα φιλετα που θελουν να μας παρουν.
    Τα φιλετα πουλιουνται τσαμπα ελευθερα στο χρηματιστηριο και κανεις δεν ενδιαφερεται για να τα αγορασει.
    Ισως τα μονα που εχουν καποια στρατηγικη αξια ειναι τα λιμανια για τους κινεζους και η δεη ,ευδαπ, για τους γαλλογερμανους ,τιποτε αλλο.
    Εαν βγαζαμε για πουλημα οποιαδηποτε τραπεζα με ενα ευρω κανεις δεν θα αγοραζε.
    Οι γαλλοι εγκλωβιστηκαν με την εμπορικη και ακομα τρεχουν.
    Το παραμυθι των 50 δις ευρω ξεπουλημα το πουλησαν οι ευρωπαιοι στους φορολογουμενους τους, για πολιτικους λογους.
    Κανεις δεν ενδιαφερεται να αγορασει,οταν τα βγαλουμε για πουλημα θα το διαπιστωσουμε.

  2. Ίωνας avatar
    Ίωνας 20/06/2011 17:26:24

    Αυτό που πρέπει για τους δανειστές-τοκογλύφους μας, δεν πρέπει για τον Ελληνικό Λαό. Ας μπει επιτέλους ένα τέλος στην καταστροφή της ζωής μας και του μέλλοντος των παιδιών μας. Ας τελειώνουμε με τους ξένους πράκτορες, που μας κυβερνούν.

  3. fileto avatar
    fileto 20/06/2011 17:29:54

    Εξαλου μην φοβαστε για τα φιλετα του δημοσιου, Αυτα ανηκουν στους εργολαβους μας, σιγα μην επιτρεψουν στους ξενους να τους τα φανε.
    Οι τραπεζες θα μεινουν σε Ελληνικα χερια για να δινουν δανεικα και αγυριστα στους διαπλεκομενους, γιατι με τους ξενους και με σοβαρα τραπεζικα κριτηρια δεν θα επαιρνε δανειο κανεις απο αυτους.
    Πωληση των τραπεζων σε ξενους σημαινει αμεση χρεοκοπια των εργολαβων-εκδοτων.
    Ηρεμηστε τιποτα δεν θα πουληθει.

  4. Orestios avatar
    Orestios 20/06/2011 18:10:01

    Και τί συμφώνησαν Σαρκοζύ και Μέρκελ?
    Το δούλεμα πέφτει σύννεφο. Ποιος λέει ψέματα?

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 18:11:06

    Τετοια χαρα ουτε τυροπιτες να του εδειχναν !
    αλλα ξαναλεω...

    Πως το ελεγε ο Μπεννυ??
    “πατε απο κει παρακαλω, πατε απο κει να εχετε καλη γωνία ” !! χαχαχαχααα

    αχχαχαχαχαααααααααααα

    Απο ποια γωνια να δω το αρθρο δλδ?

    Απο ποια γωνια το βλεπει ο Μπεννυς? ο “παλευω για καλυτερους μισθους” !!
    Παλευω για την Ελλαδα?
    εεε ρε ΠΑΣΟΚΟΙ !!!

    Μπεννυ, αν υποπτευθω ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ “ΔΙΠΛΑ” ΣΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ – ” ΜΠΕΝΝΥ Ο GOLDEN ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ”…. θα σε φαω !! Ναι θα το καταφερω μην αγχωνεσαι…

    Ολα τα μυριζω ! Ειδικα απ τη χαρα στο προσωπο σου ! Εχεις κλεισει???
    Μηπως η ΦΥΣΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΣΗ ειναι εκει διπλα στους χαρτογιακαδες???

    ΠΠ

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 21:56:44

      Ως συνήθως, αποφεύγει να κοιτάξει τον απ’ευθείας συνομιλητή του,
      λόγω του αθεράπευτου συμπλέγματος ανωτερότητος που τον διακατέχει.
      Εν τω μεταξύ, ο πεταλωμένος τροϊκανός Σόϊμπλε, τον «σκανάρει».

      Γιά δε τη χαλαρή και ξενέρωτη χειραψία, τι να πω.
      Α priori απορριπτέος ο υποψήφιος.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/06/2011 18:11:09

    Η 3 ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ...ΚΑΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ(Ο ΤΟΝΟΣ ΣΤΟ Ι)

  7. Stefanos avatar
    Stefanos 20/06/2011 18:34:23

    Ο νεο-ραγιάς υπέβαλε τα σέβη του στον ΥΠ.ΕΞ. του Δ' Ράιχ.

  8. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 19:17:05

    Βενιζέλος πειθήνιος εκτελεστής και διαγγελέας εντολών.

  9. sxolioblog avatar
    sxolioblog 20/06/2011 21:32:53

    Ενταξει μην τρελλαθουμε κιολας ... Τι θα εκανε δηλαδη ο Βενιζελος ? Η εντολη ειναι να ψηφιστει το μεσοπροθεσμο μνημονιο ΙΙ πριν απο τις εκολγες οτι και να γινει. Αυτο ειναι

    Μετα την ψηφιση θα παμε σε εκλογες μεσω δημοψιφισματος διλημματος. Αν προλαβουν κιολας...

    Εναμιση χρονο παιζεται το σεναριο επιτυχια τησ κυβερνησης - εκβιασμος των δανειστων, τωρα θα αλλαξει ?

    Μας τα λένε, μας τα γράφουν, μας τα δείχνουν, αλλά η χαζομάρα που συνοδεύει την αγανάκτηση μας δεν έχει όρια. Τον Ιούλιο θα δοθεί η δόση και θα αποφασιστεί επί της αρχής το νέο δάνειο.

    Έτσι θα χρυσωθεί το χάπι της ψήφισης του μεσοπρόθεσμου. Μετά, θα πάρει εβδομάδες και νέους εκβιασμούς να συνομολογηθεί το νέο δάνειο πιθανότατα μέχρι το Σεπτέμβριο, μ’ αυτήν την παραπαίουσα κυβέρνηση. Όπως έγινε και με την επιμήκυνση του Μάρτιου που τώρα ολοκληρώνεται και ακόμα... αλλά γιορτάστηκε σαν επιτυχία της κυβέρνησης.

    Έτσι θα δοθεί το καρότο με δόσεις και θα συνομολογηθούν οι μηχανισμοί εκβιασμού που θα το συνοδεύουν όπως και το προηγούμενο. Αυτός ειναι ο σχεδιασμός και με και χωρίς συναίνεση.

  10. Enzo avatar
    Enzo 20/06/2011 22:59:29

    Δίκιο έχουν, μέχρι τις 3 Ιουλίου θα έχει τελειώσει το ευρώ η ΕΕ και οι λοιποί οργανοπαιχτες

  11. Tem avatar
    Tem 21/06/2011 01:07:26

    Το πασοκικό σύστημα ζεί και βασιλεύει. Οχι όμως για πολύ ακόμα.