#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2011 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Μάνα μου Ελλάς που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς..."



Χαρές και πανηγύρια σε ορισμένους γνωστούς κύκλους περί την κυβέρνηση για το διαφαινόμενο deal με σκοπό το δανεισμό με 60 δισ. ευρώ της Ελλάδας. Πράγματι, ότι και να δίνουν στο ζητιάνο όταν πεινάει είναι μάννα εξ ουρανού.

Όταν όμως ζητούν από το ζητιάνο να κόψει ένα μέρος από το λιγοστό φαΐ του, λίγο από τον ύπνο του και πάρα πολύ από την ελευθερία του, η ελεημοσύνη καταντά δουλεία.

Μιλά ο Γιούνκερ με οργισμένο ύφος και λέει ότι πρέπει να καταλάβει η Ελλάδα πως η αλληλεγγύη έχει εξαντληθεί. Μα για ποια αλληλεγγύη μιλά ο “εταίρος” μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση; Με επιτόκιο 5% δεν δανειζόμαστε; Για ένα κομμάτι ψωμί δε θα πάρουν τις εταιρείες μας και τα ακίνητά μας;

Κερδισμένοι θα βγουν αποκλειστικά και μόνο οι δανειστές μας. Αν πίστευαν ότι δε θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους, ποτέ δε θα μας τα έδιναν με τόση ευκολία, τόσο πέρυσι όσο και φέτος.

Εκείνος που θα πληρώσει βαρύ τίμημα για το νέο δάνειο είναι αυτός που πλήρωσε και για το περσινό. Ήδη άρχισαν να διαρρέουν φήμες ότι στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα θα υπάρχουν τέτοια μέτρα που θα μας κάνουν να ανατριχιάσουμε.

Θα ξανανοίξει κατ' αρχάς το ασφαλιστικό με προοπτική να αυξηθεί το όριο στα 67 και να κοπούν μαχαίρι οι πρόωρες.

Θα ξανανοίξει το μισθολογικό με γενναίες περικοπές στους μισθούς. Η χθεσινή συμφωνία στον ΟΠΑΠ, στην πρώτη κρατική εταιρεία δηλαδή, να υπογραφεί σύμβαση με μειώσεις μισθών 14%, μείωση στο μισό των υπερωριών και μισή ώρα δουλειά περισσότερη, είναι ενδεικτική του τι θα ακολουθήσει. Το ενιαίο μισθολόγιο άλλωστε είναι προ των πυλών.

Άνοιξε ήδη για τα καλά το ζήτημα των απολύσεων στο δημόσιο. Περισσότεροι από 45.000 δημόσιοι υπάλληλοι σε εταιρείες που θα κλείσουν, αναμένεται να δουν την πόρτα της εξόδου. Μαζί με τις συνταξιοδοτήσεις και τις εθελούσιες εξόδους, σε δύο – τρία χρόνια θα φύγουν 150.000 από το δημόσιο και δε θα αντικατασταθούν ποτέ.

Ήδη ετοιμάζονται νέες περικοπές σε υγεία και παιδεία με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών. Οι γιατροί επισημαίνουν ότι αν γίνουν οι συγχωνεύσεις νοσοκομείων θα κλείσουν 10.000 κλίνες και θα θρηνήσουμε θύματα.

Επανέρχεται το σενάριο της αύξησης του ΦΠΑ το οποίο θα ονομαστεί μεταφορά στον ανώτατο συντελεστή ορισμένων προϊόντων. Πάνω από 500 εκατ. το χρόνο θα επιβαρυνθούν οι καταναλωτές από τις αυξήσεις των προϊόντων.

Φυσικά έρχονται αυξήσεις στις αντικειμενικές αξίες, στα τέλη των αυτοκινήτων στα αλκοολούχα ποτά.

Κι όλα αυτά έρχονται έπειτα από ένα χρόνο λαίλαπας με συνεχή μέτρα και μειώσεις του εισοδήματος επειδή το ΠΑΣΟΚ δεν κατάφερε να κυβερνήσει αυτή τη χώρα και να φέρει το καράβι σε σωστή ρότα.

Έτσι, στο ζητιάνο που έμεινε μόνο με κουρέλια, θα του τα ζητήσουν κι αυτά, για να ολοκληρωθεί το έγκλημα.

Εδώ ταιριάζουν τα λόγια του μεγάλου Νίκου Γκάτσου:

Μα τώρα που ξυπνήσανε τα φίδια
εσύ φοράς τα αρχαία σου στολίδια
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 21/05/2011 11:47:39

    Στο χερι μας ειναι να μην ξεπουληθουμε σκλαβοι.
    Αιντε , απο του καναπεως ολοι σχολιαζουμε ,
    εκει νεοι γεροι παιδια, εκει που πρεπει ναμαστε Ε δεν ειμαστε.
    Ουτε λιγη τσιπα δεν μας εχει μεινει.

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 21/05/2011 11:54:32

    Ποιος εχει κοτσια να τους πει "παρτε τα @@ μου" ?
    μονη λυση δραχμη, εθνικοποιηση των τραπεζων και της τραπεζας της ελλαδος φυσικα.
    Αλλιως στα σκλαβοπαζαρα ολοι να μας κυττουν στα δοντια οπως τα αλογα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 12:20:47

    Ερχεται και το πετρελαιο θερμανσης !!! απλα το συμπληρωνω.
    1. το νεο δανειο θα αγγιξει τα 100δις και οχι 60.
    2. θα απαιτησουν οπως εχω πει τα 50δις ακινητης (προαπαιτουμενο), και προσημειωσεις νεων...
    3. Δεν υπογραφουμε νεα Μνημονια και Δανειακες ΙΙ, δεν νομιμοποιουμε τα Ι !!! τ αφηνουμε ετσι παρανομα και αντισυνταγματικα !!
    4. kai 300δις ακινητης να πουλησουμε δε θα ξεχρεωσουμε ποτε !! εχω προκαλεσει τον ιποιονδηποτε να μου το εγγυηθει !! και να μου το αποδειξει !!
    5. ΓΙΑΤΙ δεν εμπλεκουμε τους Δανειστες σε εγγυησεις εξοδου απ την κριση??
    να σας δωσουμεοτι θετε, να κανουμε οτι λετε κατα γραμμα !! μας εγγυαστε εξοδο και αποπληρωμη δανεικων και χρωστουμενων?? ΟΧΙ φυσικα !!! χαχχα ΓΙΑΤΙ μας τα ζαλιζετε τοτε? με θεωριες στα χαρτια, και υποθηκες στα συμβολαια?
    6. ΓΙΑΤΙ δεν βγαζει ο Προεδρος ενα διαταγμα, να παμε να δανειστουμε εκτος Τροικας ?? το απαγορευει η παρανομη Δανειακη?? χαχαχαχαχαχαααααααα
    Παμε σε Κινα, Ινδιες Ρωσια, Καναδα... γιατι οχι? Ποιος θα μας εμπιδισει να το κανουμε με ενα σχεδιο σαν του Αντωνη με καποια μετρα απ τα δικα μου ( ειδικα τους φορολογικους παραδεισους ) ΓΙΑΤΙ ???
    Τι θα μας που? σας κοβουμε το δανειο/δοση?? κομμενη ειναι.. στα κοκοβια μας. Απο Δευτερα παω στις χωρες παραπανω και κανω ντηλς. Για το καλο των Δανειστων παντα... να τους πληρωσω !! χαχαχαααα

    ααααα ρε βουρδουλας !!! που παει χαμενος... καθομαστε και συζηταμε επανω σε παρανομες συμβασεις!! ενω εξω περιμενει κοσμος να μας Δανεισει με τροπο....

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 12:22:18

      Αν ημουν εγω θα ειχα παει νυχτα στην Αγια Εδρα για αρχη....

      ΠΠ

  4. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 21/05/2011 13:09:36

    Σχεδιο λυσης για τα ενεργειακα αποθεματα της Ελλαδος.

    Παραδειγμα περιοχης Κρητης:

    Να κανουν μια καλη προταση οι Ισραηλινοι στις τοπικες κοινωνιες, π.χ. τη Κρητης, μετα αφου συνεχιστει η πολιτικη κοινωνικη ασταθεια (που δεν εχει φανει για τα καλα ακομη) στην υπολοιπη Ελλαδα, να συσταθει μια "τοπικη" επιτροπη στη Κρητη και μαζι με "επιχειρηματιες" και "πολιτικους παραγοντες" να αποφασισουν "τοπικα" για τη προταση των Εβραιων και μετα με ψηφισματα να διενεργησουν σαν "ανεξαρτητη" οντοτητα πραγμα που θα ειναι αντισυνταγματικο βεβαια αλλα δε βαριεσαι, θα μπερδευτει λιγο κι ο κοσμος με το Καλικρατη που "ερχεται" και θα νομισει αλλα.. και αφου πεισθει ο ντοπιος πλυθησμος οτι η υπολοιπη Ελλαδα δεν θα βγει απο την "αναταραχη" συντομα θα πρεπει να βαλει υπογραφες καπου που νομιμοποιει μια αυτονομη εξουσια και ουσιαστι8κα στα ψιλα γραμματα μια ΑΥΤΝΟΝΟΜΗΣΗ της νησου και καλα για να "εκμεταλευτουν καλυτερα" τα ενεργειακα αποθεματα της περιοχης με τους Εβραιους.
    Φυσικα οι Τουρκοι που δεν ειναι χαζοι θα το δουν σαν τη τελευταια ευκαιρια να κανουν ντου, και μετα οι συνεταιροι οι Εβραιοι θα φερουν το ΝΑΤΟ να διωξει τους κακους Τουρκους και θα παραμειονουν οι φυσικοι επικυριαρχοι ΟΛΩΝ των περιοχων με κοιτασματα στην Ελλαδα.

    Αντιγραφουμε και επαναλαμβανουμε για καθε αλλη περιοχη ενδιαφερωντος μας που ανηκει στην Ελληνικη επικρατεια.

    Πως σας φαινεται?
    Καλο?

    Με αγαπη Μπεν Ζιόν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greece Pleading 21/05/2011 13:16:24

      μα τι λεμε τοσο καιρο!! φυσικα !!! ΝΑΙ με χερια και ποδια !

      ΠΠ

  5. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 21/05/2011 13:14:28

    Oι Ελληνες απολυμένοι μετανάστες στις famprika της Ευρώπης και οι λαθρομετανάστες νέοι άποικοι στο προκτετοράτο Ελλαδιστάν