#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Λεφτά υπάρχουν"!



Ήρκεσαν οι δύο αυτές μαγικές λέξεις («λεφτά υπάρχουν») για να καταφέρει ο , αλήστου μνήμης , πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου να παραπλανήσει τον Ελληνικό Λαό και να υφαρπάσει την ψήφο του , πριν περίπου 3 χρόνια !

Ερωτηθείς  , ένα χρόνο μετά, από δημοσιογράφο τηλεοπτικού σταθμού , αν «πράγματι ακόμη πιστεύει ότι λεφτά υπάρχουν», χαμογέλασε ειρωνικά και απαξιωτικά και απήντησε : «Φυσικά και υπάρχουν λεφτά !  Το ερώτημα όμως είναι , πού είναι αυτά τα λεφτά !!».

Πέρασαν έκτοτε δύο χρόνια και επίκεινται νέα μέτρα ύψους 12 δις. ευρώ, με περικοπές μισθών, συντάξεων , επιδομάτων κλπ.

Προτείνω στον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά όπως , πριν εξαγγείλει τα νέα δυσβάστακτα μέτρα, καλέσει δημόσια τον πρώην πρωθυπουργό , νυν βουλευτήν Αχαϊας και άρτι επανεκλεγέντα Πρόεδρο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς  Γιώργο Παπανδρέου να ενημερώσει την Κυβέρνηση , αν βρήκε πού είναι αυτά τα λεφτά (δυό χρόνια ψάξιμο είναι υπεραρκετά), ώστε να μειωθούν αντίστοιχα και οι οδυνηρές περικοπές των εισοδημάτων εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων πολιτών …

Μιχάλης Σ. Βάρδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 31/08/2012 13:25:31

    "Προτείνω στον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά όπως , πριν εξαγγείλει τα νέα δυσβάστακτα μέτρα, καλέσει δημόσια τον πρώην πρωθυπουργό , νυν βουλευτήν Αχαϊας και άρτι επανεκλεγέντα Πρόεδρο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς Γιώργο Παπανδρέου να ενημερώσει την Κυβέρνηση , αν βρήκε πού είναι αυτά τα λεφτά (δυό χρόνια ψάξιμο είναι υπεραρκετά), ώστε να μειωθούν αντίστοιχα και οι οδυνηρές περικοπές των εισοδημάτων εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων πολιτών"

    Πολύ φοβάμαι πως αυτό είναι δουλειά της νέας κυβέρνησης... Ελπίζω να έχει μεγαλύτερη επιτυχία από την προηγούμενη.

  2. GO avatar
    GO 31/08/2012 13:31:05

    Ναι, αλλά κι εμείς είπαμε όχι σε άλλα υφεσιακά μέτρα.

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ GO 31/08/2012 14:14:27

      Υφεσιακά μέτρα υπάρχουν ένα πράγμα;

  3. o deksios avatar
    o deksios 31/08/2012 13:56:52

    και ομως οντως λεφτα υπαρχουν:
    στους συνταξιουχους των 45 ετων...
    στους αναπηρους και τυφλους οδηγους τριαξονικων..
    στους δηθεν "κωφους"..
    στους εργαζομενους των ΔΕΚΟ με το επιδομα εγκαιρης προσελευσης..
    στους καταστηματαρχες τυπου υδρας, που εχουν ξεχασει τι σημαινει αποδειξη...
    στους μεγαλογιατρους και μεγαλοδικηγορους με καταθεσεις στην ελβετια και δηλουμενο εισοδημα στο ορια της φτωχειας..
    στους εχοντες να αποδωσουν ΦΠΑ απο τοτε που ανοιξαν το καταστημα τους..
    στους παρανομα ασφαλισθεντες στον ΟΓΑ απο καθε μερια της υφηλιου..
    στους.........................................................

    • johnny avatar
      johnny @ o deksios 31/08/2012 15:36:15

      Στους ιδιοκτητες μεγαλων ξενοδοχειων με γαμπρους βουλευτες κομματος που συγκυβερνα,στο να δινονται διπλα εκλογικα επιδοματα στους εργαζομενους της βουλης,στο να προσλαμβανονται γαμπροι,κορες,γιοι συμπεθερες παλι στη βουλη,στο ΦΠΑ που χρωστα το κρατος στις επιχειρησεις και σε τοσες και τοσες φανερες αλλα κυριως κρυφες συναλλαγες αυτου του κρατους που τοσα χρονια συντηρουσαν τα δυο κομματα και που τωρα κλαινε σαν τις παρθενες.

  4. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 31/08/2012 14:37:09

    “Διαπραγμάτευση, ὑπάρχει!”

  5. O Saligaras avatar
    O Saligaras 31/08/2012 14:39:55

    "Για να καταφέρει ο Γιώργος Παπανδρέου
    να παραπλανήσει τον Ελληνικό Λαό . . . "

    Κι ο καημένος ο λαός που συνήθως τα ξέρει όλα
    ω! τι ατυχία τότε ούτε ήξερε ούτε διερωτήθηκε να μάθει
    αλλά είχε τρέξει στις κάλτσες όλο χαρά να τον ψηφίσει.

    Τώρα κε Βάρδα τα ρίχνουμε όλα στον ένα μαβλάκα;

  6. johnny avatar
    johnny 31/08/2012 14:50:43

    Μετα το λεφτα υπαρχουν ηλθε το ''αμεση διαπραγματευση,ανακαμψη και αναπτυξη''.Τωρα ο ΓΑΠ ενοικιαζεται και δινει διαλεξεις ανα τον κοσμο για την κριση.Καλο ειναι αυτο γιατι σε μια δυσκολη στιγμη θα μπορει να δωσει μια διεξοδο σε κανενα πρωην συμφοιτητη.

  7. politis avatar
    politis 31/08/2012 14:58:13

    Εαν πεις σε ενα ευρωπαικο λαο "λεφτα υπαρχουν"..που γνωριζει οτι τα λεφτα που διαχειριζεται ενας πρωθυπουργος ειναι αποκλειστικα τα λεφτα των φορολογουμενων πολιτων..ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΞΕΙ..και θα σε στολισει με πισσα και πουπουλα και οχι με ψηφο.
    Στο ελλαντα..των ασχετων αρπαχτικων που παριστανουν τον λαο..Θα σε κανουν αρχηγο τους.

  8. Μαρκος avatar
    Μαρκος 31/08/2012 15:25:50

    μονο που ο Τζεφρυ δεν ειπε ποτε απλως λεφτα υπαρχουν

  9. panas avatar
    panas 31/08/2012 15:55:58

    Αναρωτιόμουν εχθές πως κατάφερε ο ΓΑΠ και έπεισε, παρά την τεράστια αποτυχία του στη χώρα μας, να βγει ξανά πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς. Μου ήρθε αβίαστα η εξης απάντηση: Η "αθώα περιστερά" ΓΑΠ κατάφερε σε προσωπικές συζητήσεις να πείσει πως είμαστε ο πιο διεφθαρμένος λαός του κόσμου και πως καλώς υφιστάμεθα τα τωρινά δεινά...

    Ο άνθρωπος αυτός, τελικά, έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα...

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 31/08/2012 16:54:29

    Yπενθύμιση ότι το copyright worldwide του "λεφτά υπάρχουν" ανήκει κατ' αποκλειστικότητα στη κυρία Λούκα Κατσέλη, σύζυγο του πρώην τσάρου της οικονομίας και "vertigo pasok", Γεράσιμου Αρσένη. Αυτοί ξέρουν.

  11. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 31/08/2012 17:52:09

    Για λέγε...

  12. camus avatar
    camus 31/08/2012 19:42:53

    Ξέρω ότι θα κόψεις μετά από 15 λεπτά το σχόλιο μου αλλά εγώ είμαι αδιόρθωτος.Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εγώ ο αφελής.Το περισπούδαστο κείμενο σου αναφέρεται στον ΓΑΠ;γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

  13. δημης avatar
    δημης 01/09/2012 00:36:27

    ΚΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.... ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΔΗΜΕΥΤΑ....

  14. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 02/09/2012 22:36:16

    Δε βρίσκω καμιά διαφορά μεταξύ του “Λεφτά υπάρχουν” και της "επαναδιαπραγμάτευσης" και των, δε ξέρω και εγώ πόσων, "Ζαππείων".
    Δυστυχώς θεωρείται φυσιολογικό (και από πολλούς και λογικό) στη πατρίδα μας οι πολιτικοί άλλα να λένε προεκλογικά και άλλα να κάνουν μετεκλογικά.Γιαυτό και εγώ εδώ και πολύ καιρό δεν ασχολούμαι με τα προγράμματα των κομμάτων,τα debates και τις άλλες τηλεοπτικές ανοησίες, και ψηφίζω με τη γενική μου αίσθηση τι είναι πιο συμφέρον για τη χώρα και μένα._.

  15. Διας avatar
    Διας 03/09/2012 07:54:54

    Φυλακή υπάρχει για τους δύο !!!!!!!!!!!!!!!