02/11/2008 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Λας Βέγκας" η Ελλάδα

Τζόγος 24ωρος, προσβάσιμος από κάθε χρήστη, σε κάθε γωνιά της χώρας. Δυνητικό δίκτυο 16.000 σημείων τζόγου σε ολόκληρη την Ελλάδα μελετούν οι επιτελείς που σχεδιάζουν να δουν τα κρατικά ταμεία να γεμίζουν από τα χρήματα των Ελλήνων μικρομεσαίων παιχτών.

Με πρόσχημα τις εντεινόμενες πιέσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για άρση της απαγόρευσης των ψυχαγωγικών ηλεκτρονικών παιχνιδιών, η οποία (2002), η κυβέρνηση προσπαθεί να νομιμοποιήσει «από την πίσω πόρτα» και τα τυχερά παιχνίδια, δηλαδή τους κουλοχέρηδες. Στην πραγματικότητα, η ΕΕ δεν ασκεί καμία πίεση για τη νομιμοποίηση των τυχερών παιχνιδιών («φρουτάκια», κουλοχέρηδες), παρά μόνο των αμιγώς ψυχαγωγικών ηλεκτρονικών παιχνιδιών, όπως το Pacman.

Τα κέρδη είναι πολλά: σύμφωνα με στοιχεία της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας (ΕΣΥΕ), οι συνολικές ακαθάριστες εισπράξεις του Δημοσίου από τα τυχερά παιχνίδια ανήλθαν το 2005 σε περίπου 7 δισεκατομμύρια ευρώ, με «καθαρό όφελος» για το Δημόσιο 2,2 δισεκατομμύρια. Το 2007 «τζογάραμε» το ποσό των 9 δισεκατομμυρίων ευρώ, που αντιστοιχεί στο 3,4% του ΑΕΠ. Η Ελλάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση παγκοσμίως, σύμφωνα με την κατά κεφαλήν δαπάνη για τυχερά παιχνίδια. Κάθε Έλληνας δαπανά περίπου 800 ευρώ τον χρόνο σε τυχερά παιχνίδια.

Η κυβέρνηση εξετάζει το ισπανικό μοντέλο. Εκεί, σε ειδικούς χώρους επιτρέπονται τυχερά παίγνια, με ιδιαίτερα χαμηλό όριο στοιχήματος (π.χ. τα 20 ή τα 50 λεπτά), ενώ η μέγιστη επιστροφή στον παίκτη είναι της τάξης των 50 ευρώ. Μπορεί να δέχονται μικρά ποσά, αλλά η ταχύτητα του παιχνιδιού ανά μηχανή επιτρέπει έως 360 παιχνίδια το μισάωρο! Σύμφωνα με τους υπολογισμούς, δηλαδή, ο παίκτης μπορεί να παίξει περίπου 140-430 ευρώ την ώρα σε κάθε μηχάνημα. «Εάν δίνεις μικρά κέρδη συχνά, εθίζεις τους παίκτες. Για παράδειγμα, στα φρουτάκια γνωρίζουμε ότι μπορείς να στοιχηματίσεις 12 φορές το λεπτό. Καθώς ο εθισμός περιστρέφεται κυρίως γύρω από τα κέρδη, οι επαναλαμβανόμενες "στιγμές νίκης" είναι η μεγάλη παγίδα» λέει ειδικός.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=1806613

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2008 17:56:11

    O νόμιμος τζόγος είναι εθελούσια φορολογία. Απόδοση στο ταμιευτήριο 5% (π.χ). Απόδοση σε επένδυση στοιχήματος 1% ή 1,5%. Τα υπόλοιπα τα παίρνει αυτός που το διαχειρίζεται και το κράτος. Κορόϊδα!

    Αυτοί που κάπως πίστεψαν ότι πρόκειται για ψυχαγωγία, πρέπει να κοιτταχτούν. Μελέτες λένε ότι άνθρωποι με high utilitiy risk profíle (αυτοί που πληρώνουν για να κερδίσουν τον μεγάλο λαχνό) συνήθως έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα. Λαχνοι, λοτταριες και τέτοια είναι συνήθως για φτωχότερους και λιγότερο μορφωμένους, ή να το πω ρατσιστικά για χμαηλότερα κοινωνικά στρώματα.

    Ο James Bond δεν είναι άλλο από προπαγάνδα και marketing

    Τα καζίνο πληρώνουν τα μεταφορικά για να μαζέψουν τα θύματα. Η Κορινθία έχει πάθει ζημιά, και νομίζω και η Σύρος. Να μην πώ για τα κυκλώματα και τα κοράκια...

    Πολλοί εδώ φωνάζουν για την υποβάθμιση που ζούμε. Τα τυχερά παιχνίδια είναι παράδειγμα.

    Μαο τσε Τουνγκ χρειαζόμαστε...

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 18:12:09

    χαχαα Αρχαιε μου λιγα λες !
    Πινουμε τρωμε καπνιζουμε βενζινοβαζουμε διαμενουμε κινουμαστε = εμεσοφορολογουμαστε και το ευχαριστιομαστε.

    Με το Τζογο η πουτ..α η προσδοκια θα φερει στον καθε Αλογομουρη(σκουφη) πολλα $$ και με φρουτακια και virtual αλογακια.

    150 Ευρω ειναι 120 μπουκαλια γαλα = 120 μερες γαλα για το σπιτι.. ασ κανουν οσοι "παικτες" χαρηκαν με τα νεα του ποστ.. τις προσδοκιες τους.

    ΠΠ

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 02/11/2008 18:14:57

    Ξεχασα να σημειωσω οτι τα Τυχερα Παιγνια ανθιζουν στις εντελως υποβαθμιζμενες κοινωνιες με μεγαλη ανεργια και με απουσια καθε αναπτυξης και οραματος.

    Αυτοι ειμαστε? Τετοιους θελουν να μας κανουν? Να μας ταισουν με προσδοκιες αποδοσεων και νικων των ομαδων μας ή των αλόγων και των ασσων μας?

    Κριμα

    ΠΠ

  4. καζινόβιος avatar
    καζινόβιος 02/11/2008 18:39:33

    Λέτε να τα επιδοτήσουν?

    cool, θα παίρνω επιδότηση και θα παίζω φρουτάκια όλη μέρα.

    Ποιο γάλα....ένα φρούτο την ημέρα δε λέει κι η παροιμία.

  5. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/11/2008 19:21:21

    Η χυδαιότητα του συστήματος δεν έχει όρια. Το γεγονός ότι η ροπή κάποιων κατοίκων της χώρας προς τον ιθαγενισμό στηρίζει τις ορέξεις και τα τεχνάσματα τους, δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία, γιατί οι επιλογές του κράτους εξασκούν κατευθυντήρια επιρροή, διαμορφώνουν συμπεριφορές, δομούν ανάλογα το περιβάλλον, εξασκούν αποπροσανατολισμό στους άπειρους ή επιπόλαιους νέους και τους αφελείς.
    Τα διαχρονικά χαρακτηριστικά των κρίσεων είναι δύο: Στροφή της ξιπασμένης πλουτοκρατίας στα είδη πολυτελείας και της πλέμπας στα "τυχερά" παιχνίδια. Το κράτος φρονεί ότι αποκομίζει πολλαπλά οφέλη από το δεύτερο: Εμπόριο ελπίδας στους απελπισμένους, με απομίζηση των τελευταίων τους πόρων. Καθώς και διοχέτευση της ελπίδας σε φρούδα κατεύθυνση. Μέχρι και το πενηνταράκι. Οι "αξιοπρεπεις" των σαλονιών, σαρκοβόρα μέχρι και του υφάσματος της τσέπης των φουκαράδων, από πλευράς εισοδήματος και νιονιού.
    Για όλα φταίνε όμως και αυτοί, που οφείλουν να οικοδομήσουν μια άλλη προοπτική. Εδώ δεν εννοούνται τα κόμματα και οι κάθε λογής Κύρκοι, που είναι μέτοχοι στην οικονομική και κοινωνική λεία. Πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι κουλοχέρηδες, ακρωτηριάζουν τη συνέπεια, την ετοιμότητα και την αξιοπρέπεια αυτών που μπορούν, αλλά διστάζουν.
    Όσο αφορά την τύχη υπάρχουν τρεις ερμηνείες: Η στατιστική, η κοσμική και η υπερβατική, που λέει ότι η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς. Η πρώτη πρέπει να συνυπολογίζεται, η δεύτερη να μελετάται και η τρίτη να σφραγίζει την ύπαρξη μας. Γιατί, όπως ισχυρίστηκε ο Άινσταϊν, "ο Θεός δεν παίζει ζάρια".

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/11/2008 22:07:40

    Πιο ακριβο απο το Ονειρο Απατηλο,δεν υπαρχει...

  7. kirk avatar
    kirk 03/11/2008 08:17:37

    Ευχαριστώ το Θεό που δεν μου έδωσε τέτοια πάθη...

  8. av702 avatar
    av702 03/11/2008 12:36:05

    Κανένας δεν μας σώζει είναι όλοι τους μαφιόζοι. Από τα λαθρεμπόρια πετρελαίων στα φρουτάκια. Οι ίδιοι και οι ίδιοι τα παίρνουν από όλους μας. Αλλά είμαστε και εμείς κορόιδα γιατί παραμυθιαζόμαστε. Δεν θυμάστε τι γινόταν με τα φρουτάκια παλιά? Τα παίρναν όλοι, βουλευτές, δήμαρχοι, μπάτσοι, δικαστικοί.

  9. Abner avatar
    Abner 03/11/2008 14:56:40

    Μαλλον ο επιχειρηματιας δεν θα εβγαζε και πολλα αν πολυλουσε “pac-man” οποτε ειπαν να του κανουν ένα δωρο… Καθησαν και σκεφτηκαν, τους τα πηραμε από τα τσιγαρα, από τις βενζινες από τα πετρελαια, τι τους εμεινε? Κατσε να τα παρουμε και αυτά.

  10. atz avatar
    atz 03/11/2008 18:40:30

    einai polla ta lefta k twra pou yparxei stenotita einai oti prepei.... tha gemisoun ta tameia tou alogiskoufi k tha ta arpaxoun k ta korakia pou poulane elpida ston kosmaki...

  11. Salonikios avatar
    Salonikios 04/11/2008 12:11:33

    Πιο εθιστικο ναρκωτικο απο τα φρουτακια δεν υπαρχει! Αλλα ειναι καλο για το κρατος, γεμιζει ταμεια ;)