04/11/2011 20:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κυβέρνηση με άλλο πρωθυπουργό" θα πεί ο ΓΑΠ

Χωρίς να είμαστε σίγουροι (και πως μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, άλλωστε) πληροφορίες από την Βουλή λένε ότι στην ομιλία του σε λίγο ο Γιώργος Παπανδρέου θα πεί: "κυβέρνηση με άλλον πρωθυπουργό".

Αυτό σημαίνει ενεργοποίηση του σεναρίου Βενιζέλου

Αυτήν την στιγμή διορθώνει την ομιλία του

Οι εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ

Από το τι θα πει ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου κατά την ομιλία του εξαρτούν τη στάση που θα τηρήσουν κατά την φανερή ονομαστική ψηφοφορία για την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση, πολλοί βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος, μεταξύ των οποίων η Βάσω Παπανδρέου, η Λούκα Κατσέλη, ο Δημήτρης Λιντζέρης, η Σοφία Γιαννακά και η Εύα Καϊλή.

Την πρόθεσή του να δώσει «θεσμικά» ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση, καθώς πολιτικά δεν την εμπιστεύεται, γνωστοποίησε ο Οδυσσέας Βουδούρης, τονίζοντας ότι η αποψινή διαδικασία «στην ουσία δεν είναι ψήφος εμπιστοσύνης, είναι εντολή για κυβέρνηση εθνικής ευθύνης».

Σε ανάλογο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση της Βάσως Παπανδρέου, η οποία αναφερόμενη στη σημερινή ψηφοφορία σημείωσε πως δεν πρόκειται για ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση, αλλά για ψηφο εντολης για κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας.

Επίσης, ο Χρήστος Πρωτόπαππας ζήτησε τη συγκρότηση κυβέρνηση εθνικής συνεννόησης, η οποία θα φθάσει ήρεμα σε μερικούς μήνες σε εκλογές.

«Σήμερα ψήφος εμπιστοσύνης - αύριο διαβουλεύσεις για κυβέρνηση ευρείας αποδοχής», ήταν το μήνυμα και της υφυπουργού Παιδείας Εύης Χριστοφιλοπούλου.

Η κ. Χριστοφιλοπούλου αναφέρθηκε σε ολιγόμηνη διάρκεια της κυβέρνησης που θα σχηματιστεί, μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις και να συναφθεί η δανειακή σύμβαση και «από εκεί και πέρα», τόνισε, πρέπει «αμέσως να οδηγηθούμε σε πρόωρες εκλογές».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kp8 avatar
    kp8 04/11/2011 19:31:17

    Εχω καταμπερδευτεί. Αλλος λέει κυβέρνηση εθνικής συνεννόησης, άλλος εθνικής ενότητας, προφανώς εννοούν κυβέρνηση πολιτικών προσώπων αλλά από το δικό τους μόνο ή και από περισσότερους χώρους ? Τις εκλογές δε τις τοτποθετούν μακρύτερα χρονικά. Ο Σαμαράς όμως λέει μεταβατική κυβέρνηση, μη πολιτικών προσώπων απ' ότι καταλαβαίνω, με μόνο έργο την κύρωση της σύμβασης και αμέσως μετά εκλογές, θεωρώ ότι τις εννοεί νωρίτερα απ΄ότι οι Πασόκοι. Τι απ' όλα θα γίνει ? Και πότε θα κριθεί αυτό ? Σήμερα συζητάνε μόνο για την ψήφο εμπιστοσύνης, που πάλι δεν καταλαβάινω τι ρόλο επιτελεί, εφ' όσον όλοι θέλουν μία άλλη κυβέρνηση, είτε εθνικής ο,τιδήποτε είτε μεταβατική. ( μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ή να έχει απαντηθεί από μόνο του, από τις εξελίξεις)

  2. juliet avatar
    juliet 04/11/2011 19:32:20

    Πιστεύετε ότι τα ερπετά μπορούν να γίνουν αετοί;Πιστεύετε ότι μπορούν να ζήσουν χωρίς τη λάσπη ; Πιστεύετε ότι δεν εκβιάζονται ; Πιστεύετε ότι είναι ελεύθεροι; Τελικά είναι για λύπηση!!Ανθρωπάκια πουλημένα ,που το μόνο που προσπαθούν να διαφυλάξουν είναι το σαρκίο τους .

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 20:23:34

    Μόλις τα γύρισε και η Καϊλή.
    Γιατί δεν εκπλήσσσομαι;

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 04/11/2011 20:30:29

      Τα ορφανα του Μπενι...

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/11/2011 20:32:55

    Το Mega πάντως επιμένει ότι ο Σαμαράς το συζητάει, τόσο για κυβέρνηση μη-τεχνοκρατών, όσο και για πιο μακράς (ολιγόμηνης) διαρκείας.

  5. Poisonous avatar
    Poisonous 04/11/2011 20:35:45

    ... Ο άλλος προθυπουργος θα είναι ο BennyJealous όπως διάβασα να τον γράφουν όχι τυχαία....

  6. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2011 20:37:08

    Το ιδεώδες σενάριο για το ΠΑΣΟΚ είναι κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ με τις τσόντες. Έτσι διασώζονται και κάνουν τους άλλους συνενόχους.

    • kp8 avatar
      kp8 @ anonymous 04/11/2011 21:29:19

      Δε σφάξανε ! Φτάσαμε ένα βήμα από το να τους ξεφορτωθούμε και τώρα πάλι θα τους έχουμε να κάνουνε παιχνίδι ? Οπως η αντίδραση του κόσμου προκάλεσε την αναστάτωση μετά την ψήφιση της συμφωνίας της 27ης, έτσι και τώρα θα αντιδράσει σε ό,τι νέο πασοκομόρφωμα προσπαθήσει να περάσει κι οι μέρες τους θα είναι πάλι μετρημένες. Υπό το πρίσμα δε της ανανέωσης του κεντρικού άρθρου, έχω να πω ότι αν ο Τζέφρυ ήταν καταστροφικός ως πρωθυπουργός, ο Βενιζέλος θα είναι ολέθριος. Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες. Οι ασκοί του Αιόλου ανοίξανε κανονικά στην Ευρώπη μετά την πρόταση για το δημοψήφισμα. Μήπως οι Ευρωπαίοι τελικά φοβούνται πολύ περισσότερο μία ανατροπή στην Ελλάδα απ' ότι θέλουν να δείχνουν και δεν είναι τόσο "οχυρωμένοι" όσο αφήνουν να εννοηθεί με τα "αν θέλετε να φύγετε, δεν σας εμποδίζουμε" .

  7. Poisonous avatar
    Poisonous 04/11/2011 20:37:20

    Γράφεται και Veryjealous...

  8. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 04/11/2011 20:53:25

    Σε κόβω λίγο απογοητευμένο...συμφωνούμε επιτέλους σε κάτι..

  9. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 04/11/2011 21:00:20

    Μην απορειτε καθολου,θα με θυμηθειτε και μετα τις 12μμ,αν καταλαβετε τι εγινε να μου τρυπησετε το φρυδι.ΠΑΣΟΚ=θολουρα σε καθε επιπεδο οταν ηταν στα πανω του, τωρα που βουλιαζει θα μιλησει ντομπρα και στα ισια,των αδυνατων αδυνατο,δεστε τι ισχυριζονται στις ομιλιες τους στην βουλη,ουτε λιγο ουτε πολυ ολοι τους θεωρουν τους εαυτους τους το λιγοτερο οσιομαρτυρες και για ολα φταινε οι αλλοι εκτος απ αυτους.
    Ακομη και τον Μακρυγιαννη εβαλαν στις ομιλιες τους για να λουστραρουν τον πατριωτισμο τους.Δεν ειμαι ισως ο καταλληλος και αρμοδιος αλλα ως παρακολουθητης της πολιτικης των 40 τελευταιων χρονων,ενα θα πω Αντωνη μην τους εμπιστευσαι,καθαρες και λιγες κουβεντες μαζι τους,πνιγονται και ψαχνουν σανιδα σωτηριας και αποκουμπι των εγκληματων τους.

  10. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 04/11/2011 21:02:20

    Οι δικοί μας οι Αρο -Ντορούληδες σταμάτησαν ή παίζουν περίεργα?

  11. xzetta avatar
    xzetta 04/11/2011 21:04:37

    ο ΓΑΠ είναι τελικά εξωγήινο ταλέντο. Θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης. θα προτείνει Βενιζέλο για πρωθυπουργό. ο χοντρός ιζνογκούντ θα δεχτεί - αλλά θα φάει πόρτα από Σαμαρά. Θα βγεί τη Δευτέρα, θα πει "προσπάθησα, χάρισα την καρέκλα, δεν τα κατάφερα - συνεχίζω. Αν δεν γουστάρετε, ρίξτε με". όλα καλά.

    • xzetta avatar
      xzetta @ xzetta 04/11/2011 21:07:52

      τον Παπούλια τον έχει δει κανείς? είναι εν ζωή? είναι ακόμη μουτρωμένος?

      • seven avatar
        seven @ xzetta 04/11/2011 21:39:51

        XAXAXAXAXAXAXAXA μας μουτρωσε μωρε μου ???
        Ρε μπας και εχει πλακωθει στα τσιπ(ου)ρα ???

  12. seven avatar
    seven 04/11/2011 21:12:18

    Θα φάει πόρτα απο τον ΑΣ ??? Είσαι σίγουρος ??? Γιατί νομίζω ότι θα υπάρξει κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με στηρξη ΝΔ και ΒΕνιζέλο πρωθυπουργεύων ???Η ΝΔ δεν θα βάλει πολιτικούς , μάλλον θα ελέγχει.

    • xzetta avatar
      xzetta @ seven 04/11/2011 21:18:44

      έχω την εντύπωση οτι ο ΓΑΠ θα προτείνει βενιζέλο μόνο αν έχει εξασφαλίσει την άρνηση του Σαμαρά.

  13. Νοήμων avatar
    Νοήμων 04/11/2011 21:13:47

    Newsit τώρα: Συνάντηση Μπένυ - Καρατζαφύρ.

    • xzetta avatar
      xzetta @ Νοήμων 04/11/2011 21:20:50

      next: benny-dora (οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται)

  14. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/11/2011 21:42:52

    Είδα το μέλλον: Κυβέρνηση πασοκ/λαος/ντορας/διεγραμμενων απο νδ με πρωθυπουργο βενιζελο.Ο γαπ μενει αρχηγος πασοκ. Εκλογες τον φεβρουαριο/μαρτιο. Ο σαμαρας ψηφιζει με αστερισκους τη δανειακη και με ψηφο κατα συνειδηση. εκλογες με το πασοκ χωρισμενο στα δυο.νικη σαμαρα.

  15. GreekInLux avatar
    GreekInLux 04/11/2011 21:57:34

    (zitw ek twn proterwn syggnomi gia ta greeklish) ta feran apo dw ta feran apo kei telika to senario pou anaferthike edw fantazei to pio pithano me ton Benito prothypourgo kai stiriksi kolotouba (aftou nte...pou molis vgike o AS kai eipe xtes gia psifo sti simvasi etrekse asthmenontas na pei oti tora aftos tha katapsifisei?). Anarotiemai mono dyo pragmata: 1) posi agonia exoun kai oi 2 proanaferthentes na vrethoun se kareklitsa, o prwtos episima pia prime kai o defteros epitelous ypourgos (alitheia poio ypourgeio lete na lavei to paidovouvalo me to nazistiko haircut?) kai 2) den katalavainoun oti mia TETOIA synergasia tha eksagriosei akoma perissotero ton kosmo (eidika an to GAP minei arxigos PASOK kai odigisei aftos to komma se ekloges opws eipothike sto mega, an kai akougetai trelo) kai pleon ta pososta tous stis epomenes ekloges apla tha...eksafanistoun? Vre bas kai telika afto einai to eidanikotero gia na bei mia kai kali tafoplaka kai se pasok kai se karatzaferi kata flevari-marti meria???

  16. man8os avatar
    man8os 04/11/2011 22:14:31

    Χαθηκε ο ΓΑΠ?

  17. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 04/11/2011 22:23:52

    Κόλλησε το google translate...

  18. Red Jones avatar
    Red Jones 04/11/2011 22:38:40

    Σήμερα παρατηρούμε την απύθμενη γελοιοποίηση του "συστήματος πασοκ"


    Οτι είδους επιθετικό προσδιορισμό ("θεσμική" "συνεργατική" ευθύνη" κλπ ) σκαρφίστηκαν προκειμένου να κρύψουν την ατολμία τους να πετάξουν εκτός τον ψευδόμενο και αποτυχημένο ΓΑΠ.

  19. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 04/11/2011 22:45:32

    Η ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ, Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ, Η ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ.