#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κυβέρνηση Σωτηρίας του Μνημονίου", με στήριξη Μητσοτάκη - Σημίτη - εκδοτών



’Έντονες παρασκηνιακές διεργασίες με φόντο την παραμονή ή όχι του Γ. Παπανδρέου στην πρωθυπουργία χωρίς τη διεξαγωγή εκλογών μαίνονται στα κυβερνητικά και διαπλεκόμενα παρασκήνια τις τελευταίες ώρες.

Τα σενάρια που κατευθύνονται από τα στρατόπεδα των πάλαι ποτέ εκσυγχρονιστών του ΠΑΣΟΚ και της εκπεσούσης Αγίας Οικογενείας της ΝΔ επιδιώκουν με την στήριξη των γνωστών κρατικοδίαιτων εκδοτικών κέντρων την συγκρότηση μιας κυβέρνησης τάχα «εθνικής σωτηρίας», η οποία στην πραγματικότητα θα αναλάβει να σώσει το Μνημόνιο και εκείνους που το ψήφισαν και το στηρίζουν. Επειδή αυτό που τρέμουν είναι οι εκλογές και η σκληρή τιμωρία από τον λαό. Γι αυτό έχει πολλαπλή σημασία το μήνυμα που έστειλε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς από την συνεδρίαση της ΕΓ της ΝΔ: «δεν μετράει τι θέλουν εκείνοι, μετράει τι θέλει ο λαός”. Και ο λαός θέλει εκλογές.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από την δημιουργία μια νέα μνημονιακής κυβέρνησης οι ετερόκλητες δυνάμεις που συνασπίζονται για την σωτηρία του συστήματος επιδιώκουν και την δημιουργία ενός νέου μνημονιακού κόμματος, με βάση δυνάμεις από το ΠΑΣΟΚ.Στο νέο σχήμα ακούγεται ότι θα συμμετάσχουν Καρατζαφέρης, Ντόρα, Φλωρίδης, με στόχο την συγκρότηση μιας «νέας μνημονιακής πλειοψηφίας» που θα κυβερνήσει μέχρι το 2013, που εκπνέει η θητεία της παρούσας Βουλής.

Να σημειωθεί ότι  επανέρχεται και το όνομα του Αλέκου Παπαδόπουλου στα σενάρια κυβέρνησης ενότητας

Την ίδια ώρα στο Μαξίμου γνωρίζουν ότι υπάρχει κίνηση από 15 βουλευτές να προκαλέσουν εκλογές μόλις η χώρα πάρει την έκτη δόση. Είναι το πλέον απευκταίο σενάριο για το ΠΑΣΟΚ, αν και σήμερα ανησυχεί περισσότερο από τα σενάρια του εκδοτικού κατεστημένου που δεν έχουν τον Παπανδρέου ως πρωθυπουργό. Έτσι από το Μαξίμου διαρρέουν ότι ο Παπανδρέου δεν θέλει σύσκεψη πολιτικών αρχηγών υπό τον Παπούλια. Και σε κάθε περίπτωση δεν συζητά καν για συμμετοχή Σημίτη, Καραμανλή, Μητσοτάκη. Μέχρι τις 18 Οκτωβρίου πάντως, μάλλον θα επιδιώξει κατ’ ιδίαν συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς.

Πολλαπλασιάζονται τέλος τα φαινόμενα ανταρσίας μέσα στο ΠΑΣΟΚ. Η τάση «Νέος Αγωνιστής», οργανώνει για τις 18 Οκτωβρίου συγκέντρωση με θέμα «Από την αλλαγή στην προδοσία» και  ομιλητές μεταξύ άλλων τον Μιχάλη Χαραλαμπίδη, τον Γιώργο Δελαστίκ, τον Μενέλαο Γκίβαλο, ενώ αναμένονται και άλλες συμμετοχές. Ο «Νέος Αγωνιστης» είναι η δεύτερη τάση του ΠΑΣΟΚ μετά την «Αριστερή Πρωτοβουλία» του Γιώργου Παναγιωτακόπουλου, που επιτίθεται με σφοδρότητα κατά του Γιώργου Παπανδρέου.

Ακόμα και ο φανατικός υποστηρικτής κάποτε του ΓΑΠ, ο Μίμης Ανδρουλάκης, διαφοροποιείται πλέον ανοικτά. Έτσι σήμερα κατέθεσε στην επιτροπή οικονομικών της Βουλής πρόταση για κοινό ψήφισμα που θα αναφέρει ότι η συνταγή για την αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους είναι λάθος. Σύμφωνα με τον βουλευτή το κείμενο στην περίπτωση που έχει υπογραφές από βουλευτές όλων των κομμάτων θα σταλεί στα κοινοβούλια των χωρών –μελών της Ε.Ε. Επιπροσθέτως, ο κ. Ανδρουλάκης υποστήριξε για μια ακόμα φορά ότι η κυβέρνηση έχει υπερβεί τα όρια νομιμοποίησης θέτοντας εμμέσως θέμα εκλογών.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 10/10/2011 20:22:25

    Εξω πιάσανε τα πρώτα κρύα, αλλά πολιτικά ο Οκτώβρης θα ζεματίσει....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 10/10/2011 21:55:13

      Και πού να δεις προς το τέλος του μήνα, όταν θα έρθει πρόωρα η εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης όπως απαιτούν οι τροϊκανοί κατακτητές. Εκεί να δεις πόσο θα ζεματίσει...

  2. Ariadne avatar
    Ariadne 10/10/2011 20:23:47

    Ρε παιδιά! Τί κακό είναι αυτό; ' Ανοιξα να διαβάσω τα άρθρα και μόλις είδα την φωτογραφία με τον Μητσοτάκη , μου έπεσε κάτω το "ποντίκι" και έσπασε! Τί καντεμιά είναι αυτή;

  3. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 10/10/2011 20:46:33

    Απαπαπα φτου στον κορφο μας κι αλατι στην φωτογραφια.Βρε για δες ολοι οι βρουκολακες που θελουν να μας σωσουν,βρε ουστ βρε ουστ που εκραζε και ο συγχωρεμενος ο Λογοθετιδης.

  4. anonymous avatar
    anonymous 10/10/2011 20:47:38

    Η Βάσω Παπανδρέου έχει γεννηθεί το 1944. 67-68 ετών και δε σκέφτεται να αποχωρήσει. Όλοι αυτοί που βλέπεται θα μας απαλλάξουν από την παρουσία τους μόνο όταν βρεθούν στον τάφο. Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

  5. kp8 avatar
    kp8 10/10/2011 21:11:18

    Συστηματικά αποφεύγουν να προσφύγουν στη λαϊκή ετυμηγορία. Τι μας δείχνει αυτό ?

  6. XARILAOS avatar
    XARILAOS 10/10/2011 21:12:38

    ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ 90 ΧΡΟΝΩΝ ΕΛΕΟΣ
    ΤΙ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ .

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ XARILAOS 10/10/2011 23:16:08

      Αίμα!!!!!!!!

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ Diamond Angel 11/10/2011 01:01:49

        Χαχαχαχαχα εξαιρετικο!!!

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/10/2011 21:14:56

    Πάντως όλα τα λεφτά ήταν η ανακοίνωση της Κόρης για την ομιλία Σαμαρά.
    Η γυναίκα κάθε μέρα αποδεικνύει ότι το κόμμα της έγινε για χύνει χολή εναντίον Σαμαρά και να γίνει δεκανίκι του πασοκ. Την βλέπω να κάνει παρέα
    με τον συνταξιούχο "μεγάλο" πολιτικό μπαμπά της.

  8. Planki avatar
    Planki 10/10/2011 21:23:50

    μαλιστα....ο ενας ανοιξε την κεκροπορτα στα μεγαλα συμφεροντα, και ο αλλος τα εδραιωσε....και αυτοι θελουν να μας κυβερνησουν!!!!ρε δουλευομαστε??? δηλαδη...ρε παιδια αυτος ο Μητσοτακης οπου παρασκηνιο και πισω....αποστασια, ειδικα δικαστηρια, κομμα Μπακογιαννη....δεν ηρεμησε??? αλλα απο συνεργατης των γερμανων στο 2ο ΠΠ...το ιδιο κανει και τωρα. η πουτανα την δουλεια δεν την ξεχναει...να το αφησετε οπως ειναι το τελευταιο!!!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Planki 10/10/2011 23:19:36

      Ποτέ!!!!!!!!

    • Έλληνας φορολογούμενος avatar
      Έλληνας φορολογούμενος @ Planki 11/10/2011 19:30:19

      το ''συνεργάτης των Γερμανών'' από τον Λαλιώτη το ξεσήκωσες ;

  9. manos avatar
    manos 10/10/2011 21:26:43

    Η επιστροφή των τυραννόσαυρων. Η Παναγιά να μας βοηθήσει.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 10/10/2011 21:30:04

      Η εποχή των παγετώνων 2 : '' η απόψυξη''

      • XARILAOS avatar
        XARILAOS @ ΕΥΑ 10/10/2011 21:53:29

        ΦΟΒΕΡΟ

  10. ataktos avatar
    ataktos 10/10/2011 21:28:08

    δίδυμα αδελφάκια

  11. ΣΑΚΗΣ ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ avatar
    ΣΑΚΗΣ ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ 10/10/2011 21:28:25

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΘΑΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΛΟΣ Ο Γ, ΠΑΠΑΝΔΕΟΥ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ,ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ.

  12. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 10/10/2011 21:51:50

    H αξία της ιστορίας είναι σπουδαίο εργαλείο για να σχεδιάσουμε το μέλλον μας. Θέλω να θυμίσω ότι λίγο πριν τη μάχη που άλλαξε τον κόσμο (μάχη Γαυγαμήλων) ο Παρμενίων συμβούλευε τον Αλέξανδρο να μη συγκρουστεί με το Δαρείο και να μπει σε συζητήσεις (παζάρια),συγκυβερνήσεις μαζί του. Ο Αλέξανδρος αρνήθηκε προχώρησε μόνος του και άλλαξε και την Ελλάδα και τον κόσμο ολόκληρο.

  13. A.M. avatar
    A.M. 10/10/2011 22:10:57

    «Όλα τάχε η Μαριωρή ο φερετζές της έλειπε!»

    Εντάξει,
    Μας σώσατε εσείς «παιδιά», μας σώσατε!
    ...ευχαριστούμε πολύ!
    Δεν θα πάρουμε!
    Αφήστε μπας και μας σώσει τώρα και κάνας νεώτερος..

    Όλες οι ηλικίες έχουν τα ενδιαφέροντά τους..
    για τις δικές σας ηλικίες προβλέπονται χαμομηλάκι, γιαουρτάκι, άντε βία και κανέναν μέτριο ελαφρύ ελληνικό το πρωΐ και βολτίτσα μέχρι το κοντινό παρκάκι το απόγευμα κατά τις ηλιόλουστες μέρες.
    Και πολλά σας είναι!

    Που μου θέλετε και να .. κυβερνήσετε! :lol:

  14. flatsolid avatar
    flatsolid 11/10/2011 10:28:30

    Μα τον Ρα, τέτοια σπουδαία συλλογή από (πολιτικές) μούμιες αξίζει μια θέση στο Αιγυπτιακό Μουσείο του Καϊρου. Πουλήστε τις!
    (άχρηστη πληροφορία: στην αρχαία Αίγυπτο τις μούμιες των μεταστάντων συγγενών της οικογένειας τις φύλασσαν για κάποια χρόνια μέσα στο σπίτι, έτσι για να τους θυμούνται).

  15. φωνη avatar
    φωνη 11/10/2011 12:37:56

    Σημίτης-Μητσοτάκης-Εκδότες: Το ραγισμένο και ρυτιδιασμένο μέτωπο εθνικής προδοσίας.

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/10/2011 12:50:01

    Μητσοτάκης-Σημίτης-Ἐκδότες(ποιοί ἀπ΄ὃλους;), γιά κυβέρνηση σωτηρίας τοῦ μνημονίου. Γιά κυβέρνηση σωτηρίας τῆς χώρας ποιοί;;;

  17. Ερώτηση avatar
    Ερώτηση 11/10/2011 18:47:33

    ΓΙΑΤΙ Η ΝΔ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ??????
    Την ποινική δίωξη Παπανδρέου ζητά ο Βασίλης Κόκκινος!

    Την ποινική δίωξη του Πρωθυπουργού, ζητά ο πρώην πρόεδρος του Αρείου Πάγου, Βασίλης Κόκκινος, με βαρυσήμαντο άρθρο του στην εφημερίδα “Αξία”. Αφού περιγράφει και εξηγεί τις ευθύνες του Γιώργου Παπανδρέου γιά την οικονομική κρίση, με κομβικό σημείο ότι μας οδήγησε προμελετημένα στην μέγγενη του Δ.Ν.Τ., δεδομένου ότι «εκτός των άλλων» αρνήθηκε και το δάνειο Πούτιν 20 δις ευρώ, με την αδιαμφισβήτητη νομική του κατάρτιση παραπέμπει σε διατάξεις του Ποινικού Κώδικα και άρθρων του Συντάγματος πού στοιχειοθετούν το αδίκημα της Εξαπάτησης του Ελληνικού Λαού.
    Για δε την παραπομπή του, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, δεν απαιτείται τίποτα παραπάνω από 30 υπογραφές Βουλευτών της αντιπολίτευσης πού μπορούν να ζητήσουν… την άσκηση ποινικής δίωξης!
    briefingnews.gr

  18. TAKHS avatar
    TAKHS 11/10/2011 23:42:19

    Της αμυνης τα παιδια διωξανε το δρακουλα.
    Τελος

  19. ΤΟΜ avatar
    ΤΟΜ 12/10/2011 01:50:43

    ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΩΝΤΟΣ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.
    Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ.
    ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ .................ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!!