#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κο κο κο" επί της αρχής του Πολυνομοσχεδίου οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ



Αρνούνται να παραλάβουν το μήνυμα της κοινωνίας οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, που έσπευσαν να ψηφίσουν επί της αρχής το πολυνομοσχέδιο για την εφεδρεία, την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων και την μείωση των μισθών στο δημόσιο και τον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

Στην ψηφοφορία πήραν μέρος 295 βουλευτές (έλειπαν από τη ΝΔ οι Μιχάλης Παπαδόπουλος, Έλενα Ράπτη, Θανάσης Γιαννόπουλος, Γιάννης Πλακιωτάκης και η ανεξάρτητη Έλσα Παπαδημητρίου). «Ναι» ψήφισαν και οι 154 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και όχι οι 141 βουλευτές της αντιπολίτευσης.

Ο Ανδρουλάκης (που είχε ζητήσει να αλλάξει το πολιτικό σκηνικό…) ψήφισε «ναι ύστατης ελπίδας», ενώ ο Κρεμαστινός μοίρασε μετά δήλωσή του που ζητά συγκυβέρνηση είτε μετά από εκλογές είτε χωρίς εκλογές.

Αύριο, το νομοσχέδιο θα πρέπει να ψηφιστεί επί των άρθρων ώστε να γίνει νόμος του κράτους.

Επίμαχο άρθρο είναι το 37, που αφορά τις συμβάσεις εργασίας. Ήδη ,η πρώην υπουργός Λούκα Κατσέλη το έχει καταψηφίσει στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής, εκφράζοντας την ελπίδα να γίνουν αλλαγές ώστε να μπορέσει να το ψηφίσει στην Ολομέλεια. Επιφυλάξεις έχουν εκφράσει και άλλοι βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kakofonix avatar
    kakofonix 19/10/2011 21:43:07

    Ντροπή

  2. man8os avatar
    man8os 19/10/2011 21:47:28

    Ποιοι 5 ελειπαν?

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ man8os 19/10/2011 22:00:35

      Έλειπαν οι Ράπτη,Πλακιωτάκης,Παπαδόπουλος,Γιαννόπουλος και η Παπαδημητρίου.

  3. geopan avatar
    geopan 19/10/2011 21:49:06

    σώστε την Ελλάδα για άλλη μια φορά!!

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/10/2011 21:55:19

    10 χιλιάδες ευρώ τον μήνα (το λιγοτερο) μισθό οι Βολευτές;!
    Ακριβό καλαμπόκι τρώνε!!!

  5. manos avatar
    manos 19/10/2011 21:58:12

    Οι αντάρτες του twitter ξαναχτυπούν.
    Ετσι μπράβο κυρία Λούκα. Χωρίς αγώνα δεν πέφτει η Τριπολιτσά.
    Κέρδισες μία μεγάλη μάχη με τον εθνάρχη τον Β'. Οι άνεργοι και οι έφεδροι θα μπορούν να διαπραγματεύονται τα χρέη τους με τις τράπεζες.
    Ευτυχώς γιατί ο κόσμος το είχε άγχος.
    Φαί δεν θα έχει να φάει, αλλά την τράπεζα θα την πληρώνει.
    Μπράβο, μπράβο.
    Να σου κάνουν άγαλμα απέναντι απ'του Κολωκοτρώνη από μάρμαρο.
    Γιατί αυτό το μάρμαρο θα το έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά "κυρία" κατσέλη.

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/10/2011 22:20:59

    Την βέρα στο αριστερό ο Μπένυ!
    Μπα;!

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Σταύρος 19/10/2011 22:43:34

      Αφού την πρωτόβαλε θα πήρε τίποτα κιλάκια και μετά δε θα'βγαινε... :)

  7. Orestios avatar
    Orestios 19/10/2011 22:34:37

    Πόσο λέτε να διαρκέσει η νέα νέα νέα νέα νέα νέα νέα σωτηρία??
    2 ή 3 ημέρες???????????

    • manos avatar
      manos @ Orestios 19/10/2011 23:02:35

      Το σάββατο το βράδυ, πριν το τούρκικο σήριαλ, θα μας ξανασώσουν.

  8. popolaros avatar
    popolaros 19/10/2011 23:30:01

    Αυτή η καινούργια που πήγε στη θέση του ρομπο(τό)πουλου, δεν αντιλαμβάνεται ότι θα είναι βουλευτής εβδομάδων?
    Ποιός θα την ξαναψηφίσει αύριο?
    Εδώ κυρία μου δεν βγήκες με την πρώτη, τις καλές ημέρες με 160 βουλευτές, θα βγεις αύριο με 25-35 βουλευτές που θα έχει το νεομπατσόκ.
    Δεν σκέφτονται καν την πολιτική τους επιβίωση.
    Τους έχει μαγέψει ο τζέφρις ότι σώζουν τη χώρα!!

  9. xzetta avatar
    xzetta 19/10/2011 23:33:11

    τραγικοί και τραγελαφικοί....

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/10/2011 23:45:45

    Τι περιμένατε; Η Σακοράφα είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα που λέει ότι οι ΠΑΣΟΚτσήδες ακολουθούν τον αρχηγό τους όπως τα πρόβατα το γκεσέμι, ό,τι κι αν αποφασίσει αυτός.

    Αν αύριο πει ο Τζέφρι ότι πρέπει να εκχωρήσουμε την Κέρκυρα στην Ιταλία, να κάνουμε τα δανέζικα επίσημη γλώσσα τής Ελλάδας, να δουλεύουμε τη νύχτα και να κοιμόμαστε τη μέρα, οι ΠΑΣΟΚτσήδες βουλευτές θα ψηφίσουν υπέρ, και οι ΠΑΣΟΚτσήδες ψηφοφόροι, αυτοί που κολλούσαν το αυτοκόλλητο με τον πράσινο ήλιο στο κούτελο και στα βυζιά και έτρεχαν πίσω από τον Αντρέα για να αλαλάξουν σαν ύαινες με επιληψία, όλοι τους θα ψηφίσουν ξανά ΠΑΣΟΚ.

    Και όχι μόνο θα ψηφίσουν αυτό που θέλει ο αρχηγός, αλλά θα το ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ κιόλας! Μα, τι να την κάνουμε την Κέρκυρα; Βάρος μάς είναι. Μα, αφού έτσι κι αλλιώς τα δανέζικα είναι πιο όμορφη γλώσσα, γιατί να μην τα μάθουμε κι αυτά - θα έρθουν και πιο πολλές Δανέζες το καλοκαίρι; Μα, γιατί να μη δουλεύουμε νύχτα; Δεν διαβάζεις ιατρικά νέα; Ο ήλιος προκαλεί καρκίνο τού δέρματος.

    Η διαφορά στο ΗΘΟΣ των ψηφοφόρων τής ΝΔ φάνηκε στο ότι μέσα σε 5 μόλις χρόνια, ο ψηφοφόρος τής ΝΔ εγκατέλειψε (ίσως προσωρινά) το κόμμα, όταν αυτό φάνηκε τόσο, μα τόσο κατώτερο των περιστάσεων. Από το 44% τού 2004, η ΝΔ έπεσε στο 33% το 2009.

    Οι ΠΑΣΟΚτσήδες δεν θα έκαναν ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο. Απόδειξη; Το ΠΑΣΟΚ άρχισε την καριέρα του σαν ακραίο αριστερό κόμμα, που με όρους σημερινού πολιτικού φάσματος θα βρισκόταν κάπου ανάμεσα στο ΚΚΕ και στον ΣΥΡΙΖΑ, και κατέληξε να είναι ένα ακραίο νεοφιλελεύθερο κόμμα στο οποίο θα έβρισκαν τη χαρά τους ο Ρίγκαν, η Θάτσερ, και τα Chicago Boys που ρήμαξαν την Χιλή επί Πινοτσέτ. Οι οπαδοί του, γιατί περί οπαδών πρόκειται, το ακολουθούν ΣΥΝΕΧΕΙΑ και ΑΓΟΓΓΥΣΤΑ! Από 48% το 1981 έπεσε στο 39% το 2004. Μέχρι εκεί. Πιο κάτω δεν πάει το ΠΑΣΟΚ, δυστυχώς. Επειδή η κουλτούρα διαφθοράς και συνενοχής ηγεσίας-οπαδών έχει διαποτίσει μέχρι και το τελευταίο κύτταρο τού κάθε ΠΑΣΟΚτσή.

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ Στέργιος 20/10/2011 00:06:04

      +1000000000

  11. SATO avatar
    SATO 20/10/2011 01:04:54

    When you got nothing, you got nothing to lose.
    Bob Dylan Like a rolling stone

    για την αυριανή (δεύτερη) μάχη.

  12. Berlousconication avatar
    Berlousconication 20/10/2011 04:28:16

    Η ζωή όλων έχει γίνει άνω κάτω.
    Ούτε το 13,6% του 1974 δεν πρόκειται να πιάσει.

  13. jk avatar
    jk 20/10/2011 11:41:05

    Θα έρθει η ώρα που δε θα σας προστατεύουν πραιτωριανοί και τότε θα πληρώσετε για όλα καθάρματα!